De Zwaan: al meer dan 350 jaar hotel in Venray De Zwaan moet weer belangrijk worden voor Venray Heksenjacht op Venrayse Heiligennamen Een ski-vakantie zonder blessures )hr. De Cock over toekomst van Venrays oudste hotel Lichttherapie suksesvol bij winterdepressie PEEL EN MAAS* WEEL EN MAAS Vrijdag 27 december - Pagina 5 j Sinds enkele maanden staat het leeg, Venrays oudste hotel, De Zwaan. Maar sinds kort zijn er vol op bouwaktiviteiten te bespeuren op de Grote Markt. Horec Promoti on, een bedrijf met naam op het 'ebied van hotelmangement en ex- oloitatie, is bezig om het gebouw een face-lift te geven. In februari moet een vernieuwd exclusief hotel )e Zwaan gaan starten. BELANGRIJK 'Hotel De Zwaan heeft vanuit het verleden een goede naam in Ven ray. Wy hebben, voordat we aan de ze klus begonnen, een onderzoek gedaan naar de betekenis van De Zwaan voor Venray. In het verleden was De Zwaan belangrijk. Wy wil len het weer belangrijk maken', al dus dhr. De Cock van Horec Promotion. Horec Promotion is een maat schappij van de Horec Group, •ecialiseerd in het management van hotels. Onder hun supervisie wordt door derden hotels geëxploi teerd. Daarnaast worden door Ho rec Promotion zelf, ook hotels ebaat. Behalve met hotel De Zwaan is Horec Promotion ook ak- tief in Boxmeer alwaar een hotel ge realiseerd gaat worden. Dhr. De Cock stelt voorop dat met de verbouwing, het monumentale yan De Zwaan behouden blijft. Hoe wel de veranderingen aan de bui tenzijde van het pand minimaal zijn, zijn ze wel het meest opval lend. De in Venray vaak vervloekte dakkapellen, die het hotel nu nog heeft zullen verdwijnen. Daarvoor komen losse dakkapelletjes, geheel in de bouwstijl van het hotel. Hoe wel De Zwaan in het verleden nooit zo'n dakkapellen heeft gehad, is ook de monumentencommissie van mening dat die dakkapellen een meerwaarde geven aan dit mo numentale gebouw. BRASSERIE-TAVERNE Binnenin ondergaat het pand momenteel een aantal ingrijpende veranderingen. Het café-gedeelte aan de Grote Markt zal in een oud- Engelse stijl worden omgebouwd tot een brasserie-taverne van nU veau, die ook als restaurantruimte dienst zal doen. Deze brasserie zal qua oppervlakte eens zo groot wor den als dat het cafégedeelte was, voor de sluiting. Daarvoor zal de ho telbalie en de oude trap, die naar de hotelkamers leidt worden ver plaatst. De receptie van het hotel en de trap naar boven zullen nu in het rechtergedeelte van het pand ko men, waar nu nog de toiletgroep is. In de kelder zullen de gewelven in- takt gelaten worden. Door een zo ftmktioneel mogelijke indeling wordt hier een vergaderzaal voor kleine groepen gekreëerd, waar ook kleine feestelijkheden gehouden kunnen worden. Het aantal hotelkamers zal tussen de vijftien en twintig liggen. Het aantal is gering, doch de kwaliteit wordt door dhr. De Cock zeer exclu sief genoemd. Momenteel is men bezig om van twee ruimtes zg. proefkamers te maken, om zo te kunnen zién waar eventuele aan passingen nodig zijn. Vooral het sa nitair wordt zeer fraai. 'Elke kamer krijgt een luxe doucheruimte en eigen toilet', aldus dhr. De Cock van Horec Promotion. NIEUW LEVEN De werkzaamheden om De Zwaan nieuw leven in te blazen verlopen voorspoedig. Nog.voor de feestda gen heeft men de verplaatsing van het trappenhuis gerealiseerd. Ook het grotere werk op de begane grond is zo goed als afgerond. Vol gens dhr. De Cock moet De Zwaan in februari al gaan draaien. Wie De Zwaan dan zal gaan uitbaten, is op dit moment nog niet bekend. Horec Promotion is daarover nog in on derhandeling. Ook daarbij gaat Ho rec Promotion zorgvuldig te werk. Hen is er alles aan gelegen om de uitstraling die De Zwaan vroeger had, weer te laten opflakkeren. Met de nieuwe naam 'Vincent van Gogh Instituut' voor het Psychia trisch Centrum Venray, wordt weer een aantal heiligen, waarvan de na men nauw met Venray zijn verbon den, geschrapt. De naam van Sint Servatius was sinds 28 mei 1907 een begrip in Venray en de naam Sint Anna sinds 19 juni 1911. DE PAVILJOENS Bij de presentatie van de nieuwe naam, zei de heer Dorren, dat de huisstyl van het PCV op zijn zachtst gezegd redely k divers is. Voor naamgevingen worden namen ge bruikt van heiligen, gebiedsnamen, funktienamen, cijferaanduidingen, letteraanduidingen en allerlei kom- binaties daarvan. Per 6 januari zul len de huidige namen van de lokaties komen te vervallen. En daarmee gaan dan op het Sint Servatiusterrein de van oudsher be kende namen van Sint Servatius en Camillus terug naar de geschiede nisboeken en de naam van St Paschalis voor de lokatie Wanssum- seweg 12 is hetzelfde lot beschoren. Eerder werd de dependance in Ori- lo Maria Regina al veranderd in Peeters-pensiontehuis. Behalve de naam van St. Anna voor de lokatie aan de Noordsingel verdwijnen de paviljoen namen toe gewijd aan Sancta Maria, St Eugè- ne, St Paulo, St. Jozef, St Pieter, St. Jan en St. Bernard. Men zal zich na deze 'heksen jacht' of 'beeldenstorm' terecht kunnen afvragen, welke namen de ze paviljoens nu krijgen; of worden het slechts nummers? - OUDE HEILIGENNAMEN Overigens dateert het wijzigen van zuiver katholieke namen in Venray niet vandaag op gisteren. De eerste heilige, die in Venray het veld moest ruimen, in 1925, was de H. Catharina. Sinds 29 ja nuari 1652 had deze heilige haar naam gegeven aan Venray's Gym nasium. In latere jaren werd het Gymnasium Immaculatae Concep- tionis (Onbevlekte Ontvangenis). De afgekorte naam Gym I.C. ver dween toen in het begin van de zeventiger jaren het Boschveldcol- lege in gebruik werd genomen. In de zeventiger jaren was Sint Oda aan de beurt. Haar naam, lang verbonden aan de Woningbouwver eniging, verdween en hiervoor in de plaats werd het Woningbouwver eniging Noord-Limburg. BU HET KATHOLIEK ONDERWIJS By de integratie kleuteronder- wijs/basisonderwys verdwenen heel wat namen van heiligen, die verbonden waren met het kleuter onderwijs: O.L. Vrouw van Lourdes (destyds Maasheseweg 3), St. Agnes (Beukenlaan), St. Anna (Whistier- straat), H. Gerardus (Oirlo), H. Apollonia (Leunen), H. Theresia (Veulen), St. Maria (Heide) en St. Ag nes (Vredepeel). Iben eenmaal het basisonderwijs zyn intrede had gedaan, was ken nelijk de weg vrij om afstand te doen van nog meer heiligen ten gunste van profane namen. De St. Ursulaschool aan de toenmalige Maasheseweg (1) verhuisde naar Landweert en kreeg de naam Kruudwis, St. Franciscus (Eiken laan) werd De Bongerd, waarmee tevens de naam van de St Clara- school verdween. H. Jozef, Casten- ray werd De Stek1, H. Hart Leunen werd De Meenf St Lucia (Kruitweg) werd De Kemp; St. Bemadette, Hei de werd De Hei. De Katholieke Ttech- nische School heeft de naam van Sint Jozef laten verdwijnen, doch schaamt er zich overigens niet voor een katholieke school te zijn. KATHOLIEKE VERENIGINGEN Katholieke jeugdverenigingen sloten zich geleidelijk aan bij de nieuwe trend. In 1974 bestonden nog de Sint Petrusgroep voor ver kenners, welpen en rowans, de St. Oda-groep voor gidsen en kabou ters, de Miquel Progroep (land- verkenners), St Paulusgroep (zeeverkenners) en de Jean d'Arc- groep voor gidsen en kabouters. Anno 1991 zijn de welpen, verken ners, rowans, gidsen en kabouters verenigd onder de naam Stichting Scouting Venray De Peelspeurders. De R.K. Invalidenbond Sint Lid- wina afd. Venray heeft de Schie- damse patroonheilige de laan uitgestuurd om verder te gaan on der de naam Limburgse Katholieke Invalidenbond afd. Venray. Maar de R.K. Gymnastiekclub Sint Christoffel is al zeventig jaar haar naam trouw gebleven, on danks het feit dat deze heilige als een van de eersten van de kerkelij ke heiligenkalender werd ge schrapt- Dat kan men niet zeggen van de Paters en de Derde Orde, die San Damiano in de steek lieten, waarna het gebouw onder het motto: 'Lie ver Turks dan Paaps' omgedoopt werd tot Türk Yürdi, waarna men via De Zevende Hemel op het Podi um terecht kwam. STRAATNAMEN Wanneer het echt de bedoeling is voor goed af te rekenen met de na men van heiligen, dan kunnen de gemeentelijke straatnaamgevers hun borst vast nat maken. Zeker twintig Venrayse straatnamen be ginnen met 'Sint' en met name op de kerkdorpen zijn er nog straten naar heiligen genoemd, waarbij het voorvoegsel 'Sint' niet voorkomt zoals Dionisiusstraat en Matthias- straat. En in Venray de Rochus- straat, Hubertusstraat, Lidwinahof e.a. Boze tongen beweren, dat vanwe ge deze 'heksexyacht' ook 'de Heili ge uut de Groëte Kerk' voor het Circus Mök-publiek verloren zijn Gewond bij botsing Een 40-jarige bestuurder van een personenauto met aanhangwagen wilde vanaf een uitrit de Horster- weg opdraaien. Hij stopte en keek uit of er verkeer naderde. Het uit zicht werd hem door de bebouwing iets ontnomen en toen hij dacht dat de weg vrij was zette hij zijn auto in beweging. Hy had echter onvol doende op het verkeer op het rij wielpad gelet. Een 18-jarige bromfiestbestuurder uit Leunen kon de aanhanger niet meer ont wijken en botste er met zijn brom fiets tegen. De bromfietser kwam ten val en moest met lichte verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het ongeluk vond vrijdagmorgen om even over elf uur plaats. In de protocollen van de Venrayse Schepenbank wordt reeds in 1628 melding gemaakt van 'De Swaen', gelege n aan de Merckt en eigendom van de familie Verheyden. Op 20 januari 1710 vermaakte Heiltie Verheyden, weduwe van de Schepen Michiel Vermeulen te Oostrum, het pand aan haar doch ter Jenneke, die getrouwd was met Comelis Pitts. Overeengekomen werd, dat de twee 'stillen voor eeu- wighlijck, voor hun ende hunne er ven, besitten hoer huys, schuire ende bijgehoorige erven, met het brxmwerygebomv ende alle gereed schappen ende toebehoir, den keetel als andersinds, met al hetgeene soo int voorgeschreven huys aert of na ast is, soo ende voorgeschreeven singe, genaempt De Swaen, al hier oen den Merckt geleeghen is, mil last van eene kanne olyjaerlyx aen de Parochiekerke alhier'. Via ene Johanna Pitts, getrouwd met Paulus Meeuws, komt het hotel met aanhorigheden in het bezit van de familie Meeuws. In 1793 wordt het hotel geheel op nieuw opgetrokken, met uitzonde ring van het brouwhuis. In de Franse tyd (1794 tot 1813) werd 'De Zwaan' omgedoopt tot 'Au Cygne' (In De Zwaan). Een van de opvolgers, J.P. Meeuws, verbouwde omstreeks 1857 De Zwaan opnieuw en begon in 1862 met een rijtuigendienst naar het station Venray v.v. 'en naar het station Horst-Sevenum v.v. Hy bouwde daartoe naast De Zwaan paardestallen en een koetshuis. POELS J.P. Meeuwff verkocht zyn totale bezittingen, gelegen aan de Grote Markt en de Grotestraat, op 12 de cember 1872 aan Jan Willem Poels, die daardoor dus eigenaar werd van dit oude en zeer gerenomeerde lo gement van Venray. Hoeveel J.W. Poels voor de aan koop betaalde is niet bekend; maar daags tevoren had hij als lid van de (Grote) Schaapskompagneej deel ge nomen aan de jaarvergadering. Daar had een winstdeling plaats ge had en ieder lid. ontving toen ƒ5.700,-. In die dagen een zeer groot bedrag Jan Willem Poels was getrouwd met zijn nicht Hendrine Poels van 't Brukske. Totdat ze De Zwaan kochten woonden ze in Antwerpen, als vertegenwoordigers van De Schaapskompagneej. Ze hadden er één dochter. In Venray kreeg het echtpaar Poels-Poels er nog acht kinderen by. •Vry gauw nadat Poels De Zwaan gekocht had, werd gestopt met het brouwen van bier. Het brouwhuis werd afgebroken en de stalling en het koetshuis werden omgebouwd. Vermoedelijk omstreeks die tijd moeten de drie namen op de gevels zyn aangebracht nl. Au Cygne - Ho tel Poels (aan de Marktzijde) en Ho tel De Zwaan - W. Poels (aan de kant van de Grotestraat). VEREN Ergens in de geschiedenis van de Venrayse hotels moet het toch niet zó florisant geweest zijn. Uit die tyd moet namelijk het gezegde afkom stig zyn: 'een Keizer zonder kroon en een Zwaan zonder veren'; wat dan betrekking zou hebben op de slechte financiële staat van deze beide grote Venrayse hotels. (Hotel De Keizer was gevestigd aan de Pa- tersstraat waar nu de paters Fran ciscanen worren). In 1903 kwam De Zwaan in het bezit van de erven van J.W. Poels, t.W. Gerard van Meyel (die getrouwd was met Victoria Poels) en zijn zwa ger en zuster Wismans-van Meijel. De familie bleef eigenaar tot 1957, toen De Zwaan verkocht werd aan de familie Ligthart. Een van de meest bekende 'uitba ters' van De Zwaan in die jaren, was ongetwijfeld Thieu Michels, die met zijn Vrouw Gondje zeer veel jaren de sfeer van het hotel en het café- restaurant bepaalden. In 1977 werd het pand weer ver bouwd. Het grote café, gelegen aan de Grotestraat, werd omgetoverd tot enkele winkels; terwyl het vroegere restaurantgedeelte (rechts van de ingang) café werd. In de aloude brouwerskelder werd een restau rant ingericht. Het pand is inmid dels verkocht aan Exploitatie maatschappij De Zwaan Venlo bv. De laatste vijftien jaar is het pand van De Zwaan verschillende malen verkocht geweest. Zo verkocht de bovengenoemde exploitatiemaat schappij het pand in 1984 aan Cofi- ton, een bv in Amsterdam. Deze bv verkocht het in 1986 weer aan Vast- Ned BV in Breda, die nog steeds eigenaar is van het pand. In die jaren kende De Zwaan ook diverse uitbaters, zoals de familie Jacobs (thans Buitenlust) en Anja en William Brekelmans. Nu heeft VastNed BV in Horec Promotion een organisatie gevonden die Ven rays oudste hotel nieuw leven in wil blazen. KOETSHUIS De stallingen en het koetshuis be hoorden intussen al jaren tot het verleden. De konkurrentie van de paardetram sedert 1909, gevolgd in 1922 door de busdiensten van en naar het station en vanaf 1926 naar vry wel alle buurtplaatsen, maakten de koetsjes van de Venrayse hotels geheel overbodig. In 1928 begon L.J. van Haren in de stallingen van De Zwaan zijn (Ford>garage. In de jaren zestig toen Van Haren van de Markt ver dween en een groter bedrijf inricht te aan de Raadhuisstraat, kwam in die voormalige stallingen en koets huis een vestiging van het le- vensmiddelenconcem De Gruyter; later vestigde F. Linssen er zich met zijn Swaenenhof en momenteel is er een grote schoenhandel. De stroom wintersporters komt binnenkort weer op gang Wie wil er nu niet genieten van de prachti ge natuur in de bergen, snelle afda lingen en een gezellige tyd in een wintersportplaats? Toch verloopt de ski-vakantie niet altijd voor iedereen even voorspoe dig. Iedere skiër heeft een kans van één op de twintig om een ski-bles sure te krijgen. Elke winter keren vele wintersporters terug naar Ne derland met een lichte of ernstige blessure. Denk maar aan de beken de gipsvluchten. Sommige ski-ongelukken zijn te wijten aan slecht weer, de piste of andere skiërs. Maar verreweg de meeste ongelukken heeft de skiër zelf in de hand. Naast de slechte konditie of roekeloosheid is vaak het materiaal de boosdoener. En van dat materiaal is de ski-binding het belangrijkste. DE SKI-BINDING Bijna de helft van de ski-onge vallen wordt veroorzaakt door ver keerd gebruik van de bindingen. Een ski-binding bestaat uit een teenstuk, een hakstuk en een glij- plaatje. Zonder dat glyplaatje werkt de binding niet. Het zorgt er name lijk voor dat de binding onmiddel lijk openschiet als uw schoen op de ski een plotselinge, abnormale be weging maakt. Dit voorkomt draai ingen en geforceerde bewegingen die breuken, bandletsels en andere blessures opleveren. Om veilig te kunnen skiën moet in de eerste plaats de binding juist zijn afgesteld. "Dit is heel precies werk, waarbij gewicht de doorsne de van het scheenbeen, de ski schoen, leeftyd, geslacht en ski vaardigheid nauwkeurig met elkaar in balans moeten worden gebracht Dit is bij iedereen anders en veran dert elk jaar. Daarom is het verstan dig elk jaar, vóórdat u op vakantie gaat opnieuw de ski-bindingen te laten afstellen door een vakman. Alleen zy hebben de kennis en de testapparatuur om de instelwaarde te kontroleren. Het afstellen en kontroleren van de bindingen kost hooguit ƒ15,-. Omdat ski-bindingen zo belang rijk zyn om blessures te voorko men, moeten ze tevens goed verzorgd worden. Een aantal tips voor de verzorging van uw ski-bindingen: - Kontroleer de glijplaatjes regelma tig op krassen en beschadigingen. Treft u die aan, laat dan de gly- plaatjes onmiddellijk vervangen. - Doe de bindingen een paar maal open en dicht voordat u gaat skiën. Dan doet de aanwezige olie zijn werk en wordt roestvorming tegengegaan. - Haal sneeuw, ys en vuil onder uw ski-schoenen vandaan, voordat u in de bindingen stapt Want an ders werken de bindingen niet goed. - Laat ski's 's nachts nooit buiten staan. De bindingen kunnen dan bevriezen, waardoor ze niet goed meer funktioneren. - Vervoert u ski's op de auto, pak dan de bindingen en ski's goed in. Met name pekel kan veel schade veroorzaken. Verzorg ski-bindingen dus goed en laat ze vóór elke vakantie kontrole ren en afstellen door een vakman. Wilt u meer weten over veilig skiën, dan kunt u gratis bellen naar de Advies- en Klachtenlijn van Stichting Consument en Veiligheid: 06-0220220. of vraag gratis de fol der 'Ski-bindingen' aan, door een brieve te sturen in een envelop zon der postzegel naar: Stichting Con sument en Veiligheid, Antwoordnummer 17035, 1000 SL Amsterdam. uw weekblad Hebt u ook zo'n hekel aan deze donkere dagen? Hebt u dan minder energie? Hebt u het dan kóud, blyft u het liefst binnen, by voorkeur on der de dekens? Ziet u er tydens deze donkere ochtenden zwaar te genop om op te moeten staan? Hebt u tegen de avond minder zin in ge zelschap en vermijdt u kontakten? Kosten uw dagelijkse werkzaamhe den u teveel moeite? Verliest u het plezier in uw leven? Eet u tydens deze donkere dagen anders? Neemt uw gewicht toe? Hebt u in deze donkere tyd vaker onredelijke konflikten in uw rela tie, met uw kinderen, met uw colle ga's op het werk? j. Weet u uit ervaring dat u zich weer beter voelt in de lente? Heeft u dan weer volop energie? Kunt u uw werk dan weer goed aan? Heeft u, als de blaadjes weer aan de bomen komen, ook uw levenslust weer terug? Als u meerdere van deze vragen met 'ja' moet beantwoorden lydt u misschien aan winterdepressie! Deze ziekte komt veel voor, volgens schattingen by zeven procent van de Nederlandse bevolking Mensen met een winterdepressie hebben in de herfst en winter terugkerende klachten van neerslachtigheid, moeheid, futloosheid. Zij zyn in de ze periode snel geïrriteerd en heb ben vaak de neiging meer te slapen en zich meer terug te trekken. Soms bestaat er ook een haast on bedwingbare lust naar zoete etens waren: snoep, jam, pindakaas, chocolade, koekjes, maar ook maca roni en aardappelen. De depressie ve klachten kunnen variëren van lichte somberheid en vermoeidheid tot een allesoverheersend gevoel van zwartgalligheid. Voor sommige mensen is het tijdens deze donkere dagen nauwelijks nog mogelijk een normaal leven te leiden: werk en Taxi ontvreemd In de nacht van vrijdag op zater dag werd een Venrayse taxi. die ge parkeerd stond aan de Langstraat, ontvreemd. Het u-as de dader wel gemakkelijk gemaakt want de sleu tels zaten nog in het kontaktslot. Een trouwe luisteraar van de poli- tieradio hoorde van die diefstal. Hij had goed geluisterd want hy zag dat de taxi met het doorgegeven kente kennummer geparkeerd werd op de parkeerplaats van 't Liene. Hy stelde de politie van zyn bevindin gen in kennis. Die vond de taxi on beschadigd met de sleutels nog in het kontaktslot. De daders waren in geen velden of wegen te bespeuren. Doos met zes vlaaien Aan het Christoffelkruid werd vrijdagmorgen om even na 06.00 uur een doos met zes Limburgse vlaaien aangetroffen. Die bleken ontvreemd te zyn by een super markt in het centrum. De daders van deze, in Venray zeldzame, vlaai- enroof konden niet worden achter haald. De supermarkt zal maatre gelen nemen zodat het onmogelijk wordt dergelyke diefstallen te plegen. relaties kunnen eraan kapot gaan. In extreme gevallen zien patiënten het leven helemaal niet meer zitten. De laatste jaren hebben onderzoe kers ontdekt waardoor deze 'sei- zoens gebonden stemmingsstoor nis' (zoals de deskundigen het noemen) veroorzaakt wordt: een ge brek aan licht in de donkere dagen! Immers, de moderne mens zit steeds meer binnenshuis en daar door krijgt hy minder licht Dit licht nu is voor elk levend orga nisme belangryk om zyn biologi sche ritmen (slaap-waak ritme, temperatuurritme e.d.) te kunnen onderhouden. Als iemand te weinig licht krygt hebben de hersenen onvoldoende informatie om de li chaamsritmen op elkaar afgestemd te houden; het lichaam ontregelt en klachten als moeheid, futloosheid en somberheid ontstaan. Een goede behandeling voor deze klachten is lichttherapie. Het ge brek aan zonlicht wordt daarmee aangevuld door fel kunstlicht spe ciaal ontworpen om het natuurlijke zonlicht na te bootsen. Lichtthera pie doet by ongeveer 70% van de patiënten de klachten verdwijnen. Met andere woorden: door middel van dit speciale kunstlicht kunnen mensen met bovenstaande klach ten ook 's winters het plezierige le ven leiden dat zy in lente en zomer kennen. Het Psychiatrisch Centrum Ven ray is één van de instituten waar sinds enige tyd lichttherapie met sukses wordt toegepast Men is daar ook bezig met nader onderzoek naar lichttherapie by winterdepres sies. Herkent u zich in bovenstaan de klachten en wilt u er iets aan doen, dan kunt u zich voor nadere informatie wenden tot uw huisarts of tot de polikliniek van het PCV, tel. 04780-27633. Drank in bestuurder In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks half een. kontro- Ieerde de politie een bestuurder van een personenauto op de Sta tionsweg op drankgebruik. De be stuurder, een inwoner van Merselo. had teveel- drank genuttigd. Hy kreeg een rijverbod van 5 uur en hem werd proces-verbaal aan- Container met afvalhout in brand De brandweer moest in aktie ko men voor het blussen van mogelijk opzettelijk in brand gestoken hout afval en tempex, op een bouwplaats aan de Kruidenlaan. De gehuurde container waarin dat afval in brand was gestoken liep brandschade op. Taxiklant werd aangevallen Een inwoner van Maashees bestelde in de nacht van zaterdag op zondag een taxi naar het Uit gaanscentrum in Leunen. Toen de taxi arriveerde, naderde een onbe kende man en duwde de klant zoda nig dat deze op de motorkap terecht kwam. De gewaarschuwde politiq kon de dader niet meer achterha len.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5