Fiscaal in zicht Prinseproklematie 1992 De Piëlhaas pakt uit Uit de marathonzitting van de Vierlingsbeekse raad Soms geen omzetbelasting bij levering grond door gemeente VW-nieuws maandag dinsdag vrijdag 23-12 tot 21.00 open 24-12 tot 16.00 open 27-12 gesloten zaterdag maandag dinsdag 30-12 31-12 18.00 16.00 woensdag donderdag vrijdag zaterdag 3-1 4-1 Euterpe zoekt muzikanten! open 28-12 16.00 gesloten 1-1 2-1 Dinsdag 7-1 staan wij weer voor u klaar. Wij wensen u een prettige kerst en een gelukkig nieuwjaar! Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten =a9tL EN MAAS Donderdag 19 december - Pagina 9 Stichting CultuRooy, altijd ak- om de cultuur in Ven ray te toten en te ondersteunen, had iravond graag bij de raadsver- iring aanwezig willen zijn trent de diskussie van de oost- stverbinding. Maar deze hard- rkende, zelfstandige ondeme- irs, konden zich daarvoor niet maken. Wel hadden ze 's mid- j een uurtje over om op hun en wijze te laten blijken hoe zij r die oost-westverbinding den- De hele oprijlaan van het ge entehuis, inclusief bordes en derobe, werd behangen met de algele posters 'Dit past niet', arop aangegeven wordt dat ver- >r over het Kerkpedje uit den bo- is. lelaas voor hen, toen de raadsle- tegen zevenen arriveerden wer- n de meeste posters doordrenkt it hemelwater en waren ze losge- leurd. De posters lagen her en verspreid over het terrein voor gemeentehuis. lurgemeester Waals, nog niet zo g in Ven ray, en nog niet zo be nd met CultuRooy, vond deze ak- wel aardig maar dacht dat die dhr. Den Brok aikomstig was. burgemeester sommeerde dhr. n Brok daarom dat de door de ersomstandigheden ontstane zooi woensdagochtend voor 87 aalf pur verwijderd moest zijn. 21 iders presenteren wij u de reke- ng van het schoonmaken', liet r. Waals weten. )hr. L. Janssen (WD) wees de rgemeester erop dat de posters it van dhr. Den Brok afkomstig ren, maar van de Stichting Cul- Rooy. Dat maakte voor dhr. Waals inig uit. 'Morgen voor 12.00 uur oet die rotzooi verdwenen zijn. iders moet de vervuiler betalen'. Waren de heren van CultuRooy ch maar naar de vergadering ge- imen, dat had hun een hoop isten bespaard... 44 Ree aangereden Zaterdagavond om even na 21.00 ur stak een ree de Peelweg te Ys- ilsteyn over. Een 18-jarige bestuur- er uit Venlo kon het overstekend ild niet meer ontwijken. De auto ep behoorl(jke schade op. Van die otsing stelde de man de politie in ennis. Toen die arriveerde bleek e ree verdwenen te zyn. Wel was nog een flinke bloedplas te ont- ekken. Of het ree met zijn laatste kracht- nspanning nog is kunnen weg- innen kon niet worden vastge- eld. Het is ook mogelyk dat een idere weggebruiker het ree heeft leegenomen. Carnaval 1992 komt dichterbij. Na de feestmaand december gaan we ook in het nieuwe jaar weer vro lijk van start. Het heerlijk avondje is gekomen... Pakjesavond 1992. Wat pakt de Piëlhaas op 18 januari uit? Zo langzamerhand vraagt heel Venray zich af wat er op 18 januari toch wel niet zal gaan gebeuren in de Venrayse schouwburg. Het waas van geheimzinnigheid dat vanaf 11 november rondom de Prinsepro- klemasie is opgetrokken, is als maar groter geworden. Etalages vol 'spinnewebben' -trekken zonder meer veel aandacht maar de ver sluiering rondom het uitkomen van de nieuwe prins is ook niet mis. Venrays best bewaarde geheim wacht op haar ontknoping. Het pro- Venray's Harmonie is hard aan het werk, om een aantal sekties binnën het orkest in bezetting ver der uit te bouwen. In verband daar mee is zij op zoek naar redelijk tot goed spelende en enthousiaste mu zikanten, die de gelederen willen komen versterken. Daarbij gaat het met name om de groepen slagwerk (ook drumband), hoorns, bassen, baritons, tuba's en fagotten. Euterpe repeteert elke donder dagavond van 20.00 tot 22.00 uur in haar verenigingslokaal De Perdstal aan de Kempweg te Venray. Men musiceert in goede sfeer, waarby muzikaal niveau (ere-afdeling), goe de onderlinge banden en plezier in de muziekbeoefening een onverbre kelijke eenheid vormen. De bezetting bestaat uit gemoti veerde muzikanten van vrijwel alle leeftijden, het repertoire is zeer ge varieerd en omvat werken van klas siek tot eigentijds karakter. Veelal zijn instrumenten be schikbaar. Belangstellenden worden graag uitgenodigd om kontakt op te ne men met de sekretaris van Euterpe, de heer Sef Raedts, tel. 04780- 82803, of de heer Sip van Goinga, voorzitter van de muziekcommis- sie, tel. 04780-81047. Vanzelfsprekend bent u ook van harte welkom op de wekelijkse repetitie-avond, donderdags in de Perdstal! gramma voor de Prinseproklema- sie is klaar. Prachtig (voornamelijk) Venrays talent staat klaar om een spannende avond naar haar hoogte punt te laten toegroeien. We ver klappen nog niets. Alles staat nog ingepakt. 'Kristo' heeft zijn werk goed gedaan. En aangezien nie mand zo'n avond wil missen, raden we u aan het volgende goed te lezen. De kaartverkoop voor de Prinse- proklemasie vindt plaats op 4 ja nuari. Om 08.00 uur worden bij de schouwburg volgnummers uitge reikt. Aan de hand van deze volg nummers vindt de kaartverkoop plaats. Om zoveel mogelijk mensen een eerlijke leans te geven om deze avond bij te wonen, worden er per volgnummer niet meer dan 6 plaatsbewijzen verstrekt. Voor degenen die voor deze avond geen kaartje kunnen bemachtigen, is er toch een mogelijkheid om de ze avond mee te maken. In de foyer van de schouwburg staat tijdens de Prinseproklemasie een video scherm opgesteld waarop het ge beuren uit de grote zaal te zien zal zijn. In dezelfde foyer spelen na af loop vaii het uitkomen van de prins maar liefst twee orkesten. Onze eigen Rooyse Hofkapel en de Base ment Band zorgen voor de stem ming in de pauze en op het Prinsebal en de spontane prinse receptie. Voor ƒ5,- kunt u het feest in de foyer meemaken. Bovendien kimt u er een gokje wagen. Er staat in de foyer een stand waar u op een formulier uw keuze voor de neiuwe prins kenbaar kunt maken. De hoofdprijs, een heren- of damesrij wiel, is beschikbaar gesteld door de firma Jacobs «Sc zn. Kortom een heerlijk avondje komt naderby maar het doek blijft nog even dicht. Twee kratten frisdrank ontvreemd Personeel van een drankenhan del aan De Bleek zag dat twee krat ten, gevuld met flessen frisdrank, in een auto werden geladen. Dat kwam hen verdacht voor. Toen ze een kijkje gingen nemen zagen ze de personenauto snel wegrijden. Wel konden ze het kentekennum mer noteren. Bij het ingestelde on derzoek bleek die auto die dag in Helmond ontvreemd te zyn. Een zoekaktie van de politie leverde geen resultaat op. In ons verslag van vorige week kondigden wij reeds aan om in deze editie de andere belangryke pun ten te vermelden, van de begro tingsbehandeling van de gemeente Vierlingsbeek. De centrale antenne-inrichting in de gemeente zal nader worden be keken als het resultaat van een on derzoek daarover bekend is. Dat onderzoek zal in januari a.s. zyn af gerond. Het college was gelukkig dat de raad geen bezwaren had tegen de herinrichting van de kamers van het college van b. en w. Natuurlijk zal het college er alles aan doen om de herinrichting sober te doen. De reorganisatie van de politie is in volle gang. Het college zal er alles aan doen om de politie in de ge meente Vierlingsbeek herkenbaar en bereikbaar te houden. Ook zul len de spreekuren van de politie zowel in Overloon als in Vierlings beek blijven. Of er een eigen snelheidsmeter kan worden aangeschaft is nog niet te zeggen. Wel is zeker dat er gestart zal worden met een onderzoek naar het weggedrag. De kontrole naar de kwaliteit van het water van het Schaartven wordt maandelijks verricht. Er zijn thans nog geen signalen dat de kwaliteit van dit water achteruit is gegaan. Kontrole öp de naleving van de milieuwetten vinden regelmatig plaats. Zonder aankondiging vooraf zal geen onderzoek plaats vinden op bedryven. Steeds zal de onder nemer van een onderzoek in ken nis worden gesteld. Het college is bereid haar mede werking te verlenen aan het instel len van een milieuprijs, als het praktisch uitvoerbaar is. Of binnen de gemeente Vierlings beek een regionale vuilstortplaats zal komen is nog niet bekend. Als de gemeente daarvoor in aanmer king zou komen is het college daar niet op voorhand tegen. Als bekend is of de proeven voor de verbetering van de bossen geslaagd zijn, zal alles in het werk worden gesteld om het bosbestand te verbeteren. Zeker streeft het col lege er naar dat de bossen multi- funktioneel worden gebruikt. Daar waar het nodig is zullen de bossen toch worden afgesloten. Motoren en auto's behoeven niet op de bospa den te racen. Onderstaand volgt een greep uit de vele voorstellingen die u by ons kunt boeken. December: 19-20: Residentie Orkest, Den Haag 20: Golden Earring, Breda 20: Wëihnachtsoratorium, Leiden 20 t/m 26: Russisch Staatscircus, Apeldoorn 20 t/m 28: Wereldkerstcircus, Am sterdam 21 t/m 29: Kerstcircus, Rotterdam 22: Ivan Rebroff, Den Bosch 24: Gala van het jaar, Rotterdam 25 t/m 30: Romeo en Julia, Am sterdam 25-29-30-31: Pui-per, Den Haag 26 t/m 30: Tsjechov, Antwerpen 27: Silvester Nieuwjaarsconcert, Rotterdam 27 t/m 30: Josephine, Den Haag 27-28: Clouseau, Utrecht, Gro ningen 28: Cheb Mami, Utrecht Januari 1: Nieuwjaarsgala, Amsterdam 2-3: Tsjechov, Antwerpen 4-7: Ned. Opera Les Brigands, Den Haag 5-6-8-10: Sylvester Nieuwjaarscon cert, Den Bosch, Antwerpen, En schede, Arnhem 9 t/m 2 febr.: Revue Revue, Am sterdam 13: Ziggy Marley, Utrecht 14: Zwanenmeer, Den Haag 17: Clouseau, Den Bosch De 'Muur' van Havens in Maas hees is nog steeds onderwerp van diskussie. Er is nog steeds een on derzoek lopende of die muur wel gebouw zal moeten worden. Het rapport van de PPC over het internationale Landschapsmu seum in Overloon is nog niet klaar. Wel zal gestreefd dienen te worden naar soberheid eir een kosten besparing op de aanleg. Verkoop van de woningwetwonin gen binnen de gemeente is geen ■/ank van de gemeente maar van de Woningstichting. Die heeft besloten geen woningen te verkopen. Vorig jaar besloot het college geen medewerking meer te verlenen om periodieken van de dorpen te druk ken binnen het gemeentehuis. Wel zal nu getracht worden de voorlich ting en informatie aan de inwoners te verbeteren. Binnen de commis sie algemene zaken zal nader aan de orde worden gesteld of de ge meente niet op een andere wijze, die dorpsperiodieken kan gaan sub sidiëren. Het komend jaar zal nader worden bekeken of er een mogelijk heid bestaat de sportakkommoda- ties te privatiseren. Het college is het met de PK eens dat het Joffershof nog altijd het zor genkindje is van de gemeente. Het animo is niet groot bij de inwoners om zitting te nemen in een nieuw stichtingsbestuur. Het exploitatietekort van de nieuw te bouwen sporthal zal, zoals de zaken er nu voor staan, jaarlijks ƒ80.000,- bedragen. Het exploitatie tekort van de sporthal in Maashees zal, door de ingebruikname van de sporthal in Overloon, jaarlijks ƒ10.000.- hoger uitvallen. Het is gebleken dat gebruik van het steunfonds minimale inko mens minimaal is. Het college zal er alles aan doen om een aktief be leid óp het terrein van de bijzonde re bystand te voeren. Het college is het niet eens met de PK-ffaktie dat er met twee maten gemeten wordt ten aanzien van de huren inzake het Peuterspeelwerk. De stichting Open Ontmoetingscen trum is en blyft hoofdhuurder. Het college staat welwillend tegenover een ruimere subsidiëring van het peuterspeelzaalwerk, maar lid te worden van CBK vindt het college te ver gaan. Inkopen van een kind plaats door de gemeente zal beke ken worden op het moment dat zich het verzoek aandient. Een keer per maand wordt de openbare verlichting gekontro- leerd. Het college is bereid om er aan mee te werken dat die kontrole in de wintermaanden een keer per veertien dagen plaatsvindt Getracht zal worden het parkeren van vrachtauto's op de daarvoor aan te wijzen lokaties op vrywillige ba sis te doen plaatsvinden. Voor het geval dat dit niet haalbaar is, zal men dwingende maatregelen over wegen. Nu de gemeente de provinciale weg Oploo-Overloon-Venray moet overnemen zal er eerst achterstallig onderhoud worden uitgevoerd. Met dat onderhoud heeft de Provincie rekening gehouden by de verkoop. Dwanghekken kunnen de vereni gingen, die een evenement organi seren, gratis van de gemeente krygen. Voor de buitendienst bete kent dat twee maal laden en lossen. Door de aanschaf, waarom de PK- fraktie had gevraagd, van een aan hangwagen, kunnen die verenigin gen dan hun dwanghekken komen afhalen. Dat zou dan kostenbespa rend werken. Daar was het college wel voor te vinden. Het college overweegt met een voorstel te komen waardoor de bouwkavels in Overloon duurder gaan worden, in verband met de te verwachten extra kosten by de rea-. lisering van het nieuw uitbrei dingsplan in Overloon. Het college staat niet onwelwil lend tegenover een onderzoek naar de mogelijkheden van differentia tie van de tarieven van de afvalstof fenheffing, maar is wel afhankelijk van de praktische uitvoeringsmoge lijkheden. Tterug naar een systeem van verkoop van zakken door de ge meente, wordt echter niet na gestreefd. De 'reserve' riolering is tot het jaar 1995 nog voldoende. De onroe rend goedbelasting behoeft voor 1992 niet te worden verhoogd. Eventuele claims, er zijn er twee voor terugbetaling van de btw La.v. de aankoop van een bouwkavel, zul len door het college worden af gewezen. Overduidelijk kwam naar voren dat de financiële toestand van de gemeente Vierlingsbeek nog kern gezond is, wat mede veroorzaakt is door het door de vroegere college's en raad gevoerd zuinig maar ver antwoord financieel beleid. De bouw van de sporthal in Overloon is mede mogelijk door dat zuinige beleid in het verleden. Bij nieuwbouw dient grond ter beschikking te komen. De gemeen te verzorgt verandering van het bestemmingsplan en zorgt voor de benodigde infrastruktuur. Denkt u daarbij aan wegen en (hoofdleidin gen. Vervolgens kan op het grondstuk een woning gebouwd worden. Levering van onroerend goed brengt overdrachtsbelasting met zich mee: 6%. Deze belasting blijft achterwege indien omzetbelasting verschuldigd is. Die omzetbelasting wèl hoger: 18,5%. Het verschil. 12,5%, is aanzienlijk. By een bouw kavel van 250 meter praten we dan snel over een bedrag van ƒ4.000,- bij de in deze regio gelden de prijzen voor grond met een woonbestemming. Omzetbelasting is van toepassing indien de gemeente grond levert door de gemeente bouwryp is gemaakt. In 1980 besliste de Hoge Raad al dat onder bouwrijp maken van grond moet worden verstaan: ..het bewerken van de grond zelf en het treffen van voorzieningen die uitsluitend dienstbaar zyn aan grond...'. De genoemde aanleg van infrastrukturele voorzieningen is niet toereikend. De Hoge Raad heeft op 21 november 1990 dit standpunt nogmaals expliciet her haald op verzoek van de gemeente Oedenrode die haar burgers be schermde tegen een inspekteur die de 12,5% extra voor de staat opeiste. Het blykt een uitzondering te zyn dat een gemeente zich Verzet tegen de inspektie. Tot op heden wordt door veel gemeenten 18,5% btw in plaats van 6% overdrachts belasting in rekening gebracht bij aankoop van percelen voor nieuw bouw, ook al doet de gemeente niets aan de grond. Ik merk op dat de grond meestal wèl bouwrijp ge maakt is. Hierbij kunt u denken aan egalisatiewerk, ophoging, het kappen van bomen of de start van de grondwerkzaamheden door een aannemer voor het moment van le vering bij de notaris. De vraag of de burger deze teveel betaalde belasting terug kan vragen is ingewikkeld. De burger kan een vordering wegens 'onverschuldigde betaling' bij de gemeente indienen, voor de gehele 18,5%. Vervolgens dient voor betaling van 6% over drachtsbelasting gezorgd te wor den. Hoever deze vorderingen terug in de tijd kunnen gaan is nog on duidelijk. Zou terugvordering vanaf 1980 kunnen? Had op de gemeente immers niet de zorgplicht gelegen om, evenals de gemeente St. Oeden rode, voor haar burgers bij de in spektie op te komen? Het antwoord op deze vraag is onduidelijk, ik denk echter dat de aanvaarding van de heffing zo gebruikelijk was dat de opstelling van de gemeente niet aanvechtbaar is. Dus waarschijnlijk geen teruggaven voor btw van vóór 21 november 1990. Vanaf die datum ligt de zaak an ders. Het is gebruikelijk dat de in spektie belastingen teruggeeft vanaf de dag dat de Hoge Raad een standpunt inneemt. Teruggaves ver der terug in de tyd kunnen worden verleend, doch de staatssekretaris staat dat in dit geval niet toe. De pe riode tussen 21 november 1990 en 11 april 1991 blijft duister. Op basis van de beginselen van behoorlijk bestuur ontkomt ook de fiscus niet aan de teruggaven is mijn mening. Daarmee staat tevens de weg vrij voor de burger om bij de gemeente teruggave te vorderen. Op 11 april maakt de staatssekre taris een einde aan de onzekerheid. Hij accepteert de zienswijze van de Hoge Raad (hij kan niet anders!) en geeft instruktie om alle verzoeken om teruggave met ingang van 11 april 1991 te honoreren. Ruim vier maanden te laat dunkt my. Het voordeel voor de burger zal slechts tijdelyk van aard zyn. In dien de gemeente geen met omzet belasting belaste leveringen doet kan zij de btw die anderen haar in rekening brengen ook niet aftrek ken. Hierdoor zal de prys van de grondstukken toenemen. Tel daar nog bij op een zeer recente uit- spiaak van het Gerechtshof Den Bosch waarin de gemeente Gennep aftrek van omzetbelasting wordt ge weigerd ter zake van de aanleg van wegen en groenstroken. De kombi- natie van beide uitspraken brengt de gemeenten in de problemen. Met deze tegenvallers zal geen reke ning gehouden zijn. De gemeente rest voor wat betreft de levering van bouwgrond een duidelijk alterna tief: verricht altyd graafwerk zaamheden, of wacht met de transportakte totdat de grondwerk zaamheden door de aannemer zyn aangevangen. Het bovenstaande geeft al met al de volgende uit komst. De situatie van vóór 21 no vember 1990 bfijft onveranderd. Vanaf heden kan de gemeente pro blemen voorkomen. De tussenlig gende periode roept dus de vraag tekens op. De staatssekretaris heeft in de aangehaalde resolutie de toe zegging gedaan dat de vooraftrek in stand mag blyven als tenminste de betaalde btw niet wordt teruggevor derd. De gemeente lijdt derhalve echt een nadeel indien over het laatste jaar terugvorderingen ont staan. Indien de gemeente de bur ger btw terugbetaalt ontstaat een gat in de begroting. Door de btw zelf terug te claimen bij de fiscus ver liest zij het recht op teruggaves. De gemeenten zitten dus met een tijde lijk onoplosbaar probleem. Hoe lan ger de zaak blijft lopen, des te groter wordt het probleem. Deson danks ben ik van mening dat de burger die grond heeft gekocht, recht heeft op een teruggave. De be treffende gemeente had, gelijk de gemeente St. Oedenrode. zelf maat regelen moeten treffen. Een aantal gemeentes heeft ook vanaf novem ber 1990 juist gehandeld. De ge meentes die dat niet hebben gedaan hebben nu misschien een probleem. Mijn konklusie is dat iedereen die vanaf 21 novembei 1990 nog btw heeft voldaan op grond die niet echt 'bouwrijp' is gemaakt, deze btw by de gemeente terug kan vor deren. De gemeente op haar beurt kan zich tot de fiscus wenden om deze teruggaven te kunnen finan cieren. De zorgplicht van de ge meente St. Oedenrode ging zover dat men de eigen burgers terzake aktief heeft bijgestaan. Een lovens waardige opstelling. Het lykt mij echter niet uitgesloten dat andere gemeenten deze opstelling niet hebben gevolgd en toch na 21 no vember 1990 in incidentele geval len onbewerkte grond mèt btw verkocht hebben. Ik adviseer de eventuele betrokkenen om de ge meente om teruggave te verzoeken. Mr. T.C. Van Zwieten, Rühl/Hae- gens/Van Aar, Accountants en Be lastingadviseurs. Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver, tel. 08855-76464.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9