Nieuwe wet zorgt voor jezondheidszorg op maat Tijdig boeken heeft zo zijn voordelen Rabobank Q Tegenvallende opkomst bij spreekbeurt Tweede Kamerlid 2-Kapellen Show te Ysselsteyn it verandert er per 1 januari door het 'Plan Simons' Hinderwet De zorg blijft gewoon beschikbaar Kursus voeding en sport AWenray neemt afscheid Een beroerte... dan toch samen verder Onze nieuwe zomerprogramma's liggen voor u klaar. U hebt dus juist nü volop keus uit ^ontelbare zonnige bestemmingen. En... als u boekt vóór 18 januari 1992 ontvangt u deze reiswekker cadeau"! Ingezonden en maas Donderdag 19 december - Pagina 27 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY 'ezondheidszorg in Nederland jp een zeer hoog peil. Tegelij- i is het echter zo dat wij met uidige gezondheidszorgstelsel onder meer de toekomst in en gaan. Er dienen zich na- wezenlijke problemen aan. nze gezondheidszorg kunnen eroep doen op een veelheid Dorzieningen, die echter vaak oed op elkaar zijn afgestemd, atste is bijvoorbeeld het geval naties waarin tóch tot zieken- pname wordt besloten, terwyl •rpleging of een verblyf in jleeghuis meer in aanmer- iuden komen. De lasten zyn ien volstrekt ongelijk ver geraakt. Iemand van 24 voor een partikuliere ziekte- irzekering een schijntje in jking met iemand van 62 dat terwijl verzekeringen itgaan van algemene princi- het spreiden van risiko's en aamenlijk dragen van lasten, maast stijgen de kosten van gezondheidszorg onbeheerst, irden vaak nieuwe medische ologieën ingevoerd zonder erst goed wordt afgewogen of lat om echte verbeteringen. In uidige praktyk kunnen hier- onverantwoorde kostenstygin- optreden. Een rem op deze van de kosten is er niet: de kering betaalt en berekent de ng bijna automatisch dóór in rm van premieverhogingen, verzekering huidige situatie kan niet ein- s .voortduren. Daarom heeft parlement een nieuwe wet jekeurd, die de weg opent naar leter stelsel van ziektekosten keringen. Deze wet die in lieuws in de kranten en op tv s aangeduid als het 'Plan Si- heeft twee belangryke on- ilen. komt een basisverzekering iedereen. De premie voor deze verzekering is grotendeels af- elijk van het inkomen, zodat ien die het meeste verdienen verhoudingsgewijs meer moe- etalen. Het merendeel van de nnisgeving bekendmaking beschikking rgemeester en wethouders van ay maken bekend, gelet op de algemene bepalingen milieu- êne, dat zij hinderwetvergun- hebben verleend aan: E. Emonts, Steegse Peelweg 87, AS Veulen voor een nieuwe, de Ie inrichting omvattende ver- ling voor een varkensfokbe- gelegen aan de Steegse veg 87 te Veulen; W. Bastiaansen, Moostdyk 1, AV te Ysselsteyn, voor een we, de gehele inrichting omvat vergunning voor een vee- en mestvarkensbedryf ge- aan de Moostdyk 1 te Ys- 6yn. beschikking en bybehorende een kunnen op het raadhuis, huisstraat 1 te Ven ray, kamer elke werkdag van 09.00 tot I uur worden ingezien tot 19 ja- i 1992. deze datum kunnen de stuk- ook, na telefonische afspraak, en ingezien op elke donderdag 16.30 tot 19.30 uur. deze datum kan by de afde- voor de geschillen van bestuur ie Raad van State een beroep- ft worden ingediend door de rager en degenen die tegen de raag om vergunning tijdig be- n hebben ingediend. Ook de- n die om gegronde redenen n staat zijn geweest bezwaar te ^n, kunnen een beroepschrift men. t beroepschrift moet worden -ht aan de Raad van State, afde- voor de geschillen van bestuur, >us 20019, 2500 EA 's-Graven- bovengenoemde datum wordt 'ergunning van kracht, tenzy deze datum beroep is ingesteld •n verzoek wordt gedaan om de hikking te schorsen of een lopige voorziening te treffen, verzoek tot schorsing of een lopige voorziening moet wor- gericht aan de voorzitter van ("deling voor de geschillen van iur van de Raad van State, Post- 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. beschikking wordt niet van ht voordat op dat verzoek is st. rgemeester en wethouders ornoemd, mens dezen, hoofd van de afdeling volks- isvesting, ruimtelijke ordening milieubeheer, G.F.J.M. Frencken nu beschikbare hulpverlening zal tussen nu en het midden van de ja ren '90 worden ondergebracht in deze basisverzekering. Daarmee vervalt het verschil tussen het zie kenfonds en partikuliere verzeke ringen en vervallen tevens de vele regels en verschillende 'potjes' waaruit onze gezondheidszorg nu wordt betaald. De zorg kan daar door beter worden afgestemd op on ze werkelijke behoeften en op onze individuele wensen. Voor de voor zieningen die niet door de basisver zekeringen worden gedekt komen er aanvullende verzekeringen. De overgang naar deze basisverze kering wordt gemaakt door de betreffende hulpverleningen gelei delijk aan over te hevelen naar de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Prikkels tot kostenbewustzijn In de nieuwe wet zijn bovendien prikkels ingebouwd die alle partij en in de gezondheidszorg stimule ren om bewust om te gaan met de kosten. Iemand die rekening houdt met de kosten en op een verstandi ge en zuinige manier omgaat met gezondheidszorg, moet daarvan ook de voordelen kunnen plukken. Een voorbeeld is de mogelijkheid tot het nemen van een eigen risiko. Partikulier verzekerden zijn hier mee al sinds jaar en dag vertrouwd. Ook ziekenfondsverzekerden kun nen straks voor het AWBZ-deel van De veranderingen die per 1 januari in het kader van het 'Plan Simons' worden doorge voerd, hebben voorlopig nog weinig direkte gevolgen voor de manier waarop wij in het dage lijks leven gebruik kunnen ma ken van de gezondheidszorg. Uw ziekenfonds of partikuliere verzekeraar verzekert u ook in het nieuwe jaar. Met medische vragen kunt u ook in 1992 en in de jaren daarna terecht by uw huisarts. Voor uw medicy- nen gaat u naar de apotheek en voor tandheelkundige hulp gaat u naar de tandarts. De be schikbaarheid van zorg blijft gewoon gewaarborgd, nu en in de toekomst. Tbch wil dit niet zeggen dat alles bij het oude blijft. De gelei delijke overgang naar een ba sisverzekering betekent dat wij in de komende jaren op een an dere manier zullen omgaan met de gezondheidszorgvoor zieningen. Iedereen krijgt nieuwe keuzemogelijkheden en verstandig en zuinig ge bruik van gezondheidszorg wordt beloond met premievoor deel. De meeste van deze veran deringen zullen betrekking hebben op verzekeringen en op de manier waarop kosten en de gezondheidszorg worden ver goed. Het is daarom verstandig om in de komende weken en ook daarna de brieven die u krijgt van uw ziekenfonds of ziektekostenverzekering met aandacht te lezen. Nog even en dan komen de feest dagen alweer. Velen van ons komen tijdens deze dagen weer enkele pondjes aan. We maken vaak nu al goede voornemens om die kilo's er straks zo snel mogelijk weer af te werken. De sleutel tot sukses is een goed samengestelde voeding ge- kombineerd met beweging.' Door sport wordt niet alleen het energieverbruik verhoogd tijdens training maar ook daarna blijft het lichaam wat meer energie verbrui ken. Met andere woorden: de ruststofwisseling wordt verhoogd. Sportbeoefening verbetert tevens de konditie van de spieren dat wil zeggen: een strakkere buik en stevi ge benen en heupen. Maar alléén door middel van sport gewicht ver liezen is een moeizame en langduri ge zaak. Er moet maar liefst 15 uur gesport worden om 1 kg lichaams- vet te verbranden. Aangepaste voe ding om het gewichtsverlies te ondersteunen is daarom noodzake lijk. In de praktijk blijkt voor men sen met overgewicht vaak de drempel' te hoog om zich aan te sluiten bij bestaande sportclubs. Vandaar dat in de week van 20 ja- hun verzekeringspakket een eigen risiko afspreken met hun zieken fonds en zodoende hun nominale premie verlagen. De wijziging van ons stelsel van ziektekostenverzekeringen is een ingewikkelde zaak, vooral omdat de zorgverlening op geen enkel mo ment mag lijden onder de verande ringen: 'Tijdens de verbouwing gaat de verkoop door'. De stelselwijziging wordt daarom in de periode tot en met 1995 stap voor stap doorgevoerd. Een start wordt gemaakt per 1 januari 1992. Het 'Plan Simons' begint dan voor iedereen een beetje gestalte te krijgen. Veranderingen voor ziekenfonds verzekerden Met ingang van 1992 wordt de vérstrekking van medicijnen over geheveld naar de AWBZ en gaat iedere ziekenfondsverzekerde een stulye nominale premie betalen voor de AWBZ. Deze premie is niet afhankelijk van het inkomen en kan van ziekenfonds tot zieken fonds iets verschillen. Zo kan een ziekenfonds dat efficiënter werkt, dit tot uiting laten komen in een la gere nominale premie. Tevens kan het ziekenfonds u vanaf 1 januari de mogelijkheid bieden om binnen de nominale premie een eigen risiko te nemen. Ziekenfondsen zyn hiertoe niet verplicht en de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de politiek hen slechts een zeer beperkte voorbe reidingstijd heeft gegund: pas in de cember heeft het parlement het finale ja-woord gegeven. De zieken fondsen zullen daarom waarschijn lijk pas in 1992 hun verzekerden gaan benaderen met nieuwe keuze mogelijkheden. Veranderingen voor partikulier verzekerden Per 1 januari zal ook voor parti kulier verzekerden het Geneesmid delen Vergoeding Systeem (GVS) van kracht worden. Dat betekent te vens dat medicijnen worden losge maakt uit de verzekering en worden overgeheveld naar de AWBZ. Het GVS waarmee zieken fondsverzekerden en partikulier verzekerden met een standaard pakketpolis al sinds 1 juli 1991 ver trouwd zyn houdt in dat u moet bijbetalen voor dure medicijnen waarvoor goedkope en even goede alternatieven voorhanden zijn. Hiervoor wordt een drempel gelegd in de groei van de kosten van ons medicij ngebruik. Ook de partikulier verzekerde gaat per 1 januari een nominale AWBZ-premie betalen. Iedere parti kulier verzekeraar kan de verzeker den binnen het AWBZ-pakket een eigen risiko aanbieden. Meer informatie Over de praktische konsekwen- ties van de maatregelen die per 1 ja nuari a.s. ingaan, zult u worden geïnformeerd door uw ziekenfonds of ziektekostenverzekeraar. Voor al le vragen die zich niet strikt rich ten op de verzekeringsaspekten, heeft het Ministerie van WVC een informatietelefoon ingesteld, die wordt bemand door medewerkers van de Stichting De Ombudsman. U kunt dit nummer 06-0613 bel len op werkdagen tussen 11.00 en 19.00 uur. nuari a.s. gestart wordt met een nieuwe afslankkursus in Venray. Het doel van deze kursus is het an ders leren omgaan met eten, drin ken en bewegen om zo een gezond gewicht te bereiken en te behou den. Het is geen kwestie van even een dieetje volgen en wat oefenin gen doen zodat in 10 weken alle overtollige kilo's eraf zijn en dan kan het weer... Het is een kwestie van leren met kennis en zelfiscipline een gezonde leefstijl aan te leren waarbinnen een gezonde voeding en voldoende beweging onderdelen zijn om een prettig en aangenaam leven te kun nen leiden. Een gezonde voeding is geen beperking maar een verrij king van je leven. Bewegen kan als prettig ervaren worden. Je voelt je lekker in je eigen lichaam door er op een andere manier mee bezig te zijn. De kursus bestaat uit 10 gekombi- neerde bijeenkomsten waarin de diëtist voedings- en dieetadviezen geeft en ook de aerobiclessen onder deskundige leiding staan. De kósten bedragen 125,-. De kursus wordt zowel overdag als 's avonds gegeven. Voor opgave en verdere in formatie kunt u kontakt opnemen met: Maria v.d. Geer, diëtiste, tel. 04780-89646 of Lon Wetjens, aerobic-dancing, tel. 04780-12519. Op zaterdag 21 december a.s. neemt Atletiekvereniging Venray Regio afscheid van Wim Willems. Aan deze Venrayse atletiekvereni ging heeft hy gedurende ongeveer drie jaar met grote inzet leiding gegeven. Wim Willems heeft er aan bijge dragen dat binnen de vereniging weer allerlei initiatieven tot ontwik keling kwamen en dat de relatie met Triathlonvereniging Venray heeft kunnen verbeteren. Wim Wil lems heeft een punt gezet achter zijn voorzitterschap vanwege druk ke werkzaamheden, ook in verband met zyn lidmaatschap van de ge meenteraad van Venray. Voorafgaande aan het afscheid van Wim Willems organiseert de vereniging voor haar leden een oriëntatieloop over ongeveer 6 kilo meter. Het afscheid is gepland voor ongeveer 12.00 uur in het Wissel- punt, het clubgebouw in sportpark De Wieën. Wim Willems is gangmaker ge weest achter de organisatie van de Jo van Oers Hefdenkingsloop voor scholieren. Deze wordt op 26 janua ri 1992 voor de derde achtereenvol gende keer gehouden, voorafgaan de aan de 16de Vlakwatercross. Voor de Jo van Oersloop zullen dit jaar voor het eerst uitnodigingen verzonden worden naar de brug klasleerlingen van het voortgezet onderwijs en naar leerlingen van de basisscholen in de omgeving van Venray. De vereniging 'Samen Verder' be hartigt de belangen van mensen die.getroffen zyn door een CVA (een hersenbloeding of een hersenin farct). Om de 14 dagen brengt de vereniging de gehandicapten en hun partners op tien plaatsen in de provincie bij elkaar. Het eerste deel (een uur) van deze bijeenkomst wordt besteed aan groepsfysiotherapie, aan aangepast bewegen onder leiding van een fy siotherapeut. Na een koffiepauze wordt de rest van de avond afwisse lend gevuld met handenarbied, spellen, voorlichting, film- of dia voorstelling, enz. De kontributie be draagt 10,- per maand. De koffie is gratis en de partner of een begelei der kan meegebracht worden. Naar verwachting kan het vervoer naar de bijeenkomst tegen een zeer goedkoop tarief geregeld worden. Op maandag 20 januari 1992 gaat in het verpleeghuis Beukenro de, Beukenlaan 1 te Venray, een groep van start. Aanmelding kan geschieden by mevr. Schellens en bij mevr. Beu nen, verpleeghuis Beukenrode te Venray, tel. 04780-82337. LEUNEN MERSEL0 0IRL0-CASTENRAY 00STRUM VENRAY YSSELSTEYN Vals alarm Vrijdagmiddag om half vijf kreeg de brandweer het alarm dat een schuurtje achter een woning aan de Kennedystraat in brand zou staan. Van brand was gelukkig geen sprake. Wel werd een rookontwik keling ontdekt, veroorzaakt door een bewoner die aspergeloof in brand had gestoken. Omdat een buurtbewoner die rook had ontdekt en meen gezien te hebben dat een rookgloed werd waargenomen in het schuurtje, waarschuwde hij de brandweer. De algemene ledenvergadering van de WD Venray, die plaatsvond op maandag 16 december 1991 in De Witte Hoeve, is redelyk goed be zocht De voorzitter schetste in het kort de plannen van het bestuur voor het komende jaar wat betreft Scholing en Vorming en Public Re lations. Medio januari wordt begon nen met het opzetten van een Nieuwsbrief voor de afdeling Ven ray. Velen die hier aan mee willen werken in welke vorm dan ook kunnen kontakt opnemen met Pe ter van Elswyk, tel. 04780-85046. Na de vergadering hield de heer J.C. Wiebenga, 2e kamerlid voor de WD een rede over de aktuele poli tieke ontwikkelingen. Hiervoor werd door het bestuur een grote op komst verwacht. Deze viel enigszins tegen. Na een goed opgezet en helder be toog zette de heer Wiebenga zaken uiteen zoals de stabiliteit van het kabinet Lubbers III, de Europese eenwording, kriminaliteitsbestry- ding, de opkomst van het rechts extremisme in Europa en het asiel zoekersbeleid. Dhr. Wiebenga is van mening dat middelen zoals de hongerstaking van de Vietnamese asielzoekers niet aanleiding mogen zyn tot het herzien van genomen beslissingen. In de diskussie die na de inlei ding werd gevoerd werd het immi gratiebeleid aangeroerd. Tegenover de rechten die immigranten ver- we iwen, mogen best wel enige ver plichtingen staan, verplichtingen die tot doel hebben de integratie in de Nederlandse samenleving te be vorderen. Onder de aanwezigen was ook de burgemeester, de heer Waals, deze toonde zich geïnteresseerd in de plannen met betrekking tot de regi onalisatie van het politie-apparaat. De heer Waals uitte zyn bezorgd heid over het kunnen voorzien in de basispolitiezorg in de nieuwe opzet, waarin een verhouding moet worden gevonden tussen de politie mensen op lokatie en de politie mensen in het regionale politie centrum. Deze laatsten zullen zich minder met direkte politietaken naar de burgen toe kunnen bezig houden. Na afloop werd de diskussie op in formele wyze voortgezet onder het genot van een drankje. Ondanks de wat teleurstellende opkomst kan de avond als heel suksesvol worden ge zien, gezien de boeiende inleiding en levendige diskussie. Rubberen palen ontvreemd Vanaf een boerderij aan Weverslo werden 60 rubberen afrasterings- palen voor een weide ontvreemd. ONZE GROTE KERK... Het blijkt, dat niet iedereen het eens is met de veranderingen, die deken Buschman aanbrengt of aangebracht heeft in de Grote Kerk. Een lezeres bracht haar bezwaren in rijmvorm onder woorden. Mensen hebt u 't ook gehoord. Dat de Grote Kerk wordt vermoord? Beschreven om zijn stijl en schoonheid: Een monument van simp'le soberheid. Nu volgepropt met dikke kronen. Om de onkunde aan te tonen. Geen verband met d'architektuur Is dit de kunstzin van 't kerkbestuur? Onze fraaie beeldenschat. Bejubelt tijdens "t Kerkepad' Staat daar stilletjes te vergaan Geen mensenhand doet daar wat aan. Petrus Banden, kerkpatroon Is verstoten van zyn troon. Sint Oda, die onze schutsvrouw is. Is opgesloten in een gevangen-nis. Ach, geld is er blijkbaar wel. Maar heiligen zijn niet meer in tel! En de stille 'Waker van de Peel' met een klokkenspel, is ons te veel. De nieuwe tijd weet hoe het moet Legt straks een 'snelweg' aan zijn voet De rust is nu al wreed verstoord: Wij willen een kerk, die bij ons hoort. Opdat de kinderen na ons sterven Niet alleen de herinnering erven... Naam inzender op de redaktie bekend Om het jaar 1991 af te sluiten hebben de blaaskapel Die Fröhli- chen Rübensammler uit Leunen en Die Lustigen Dorfsfreunde uit Neer kant de koppen by elkaar gestoken om op 28 december a.s. een 2- Kapellen Show te organiseren te Ysselsteyn. In de fraai versierde zaal van Roe- lanzia zullen deze 2 kapellen sa men op het podium plaatsnemen, om voor het publiek twee maal een optreden te verzorgen van ongeveer anderhalf uur, met daar tussenin een korte pauze. Het programma zal gevuld worden met Egerlander- en Tsjechi sche blaasmuziek, zowel instru mentaal als vocaal. Daarnaast zal er ook nog muziek ten gehore worden gebracht met nummers van o.a. Ja mes Last. Die Lustigen Dorfsfreunde Blaaskapel Die Lustigen Dorfs- freunden uit Neerkant is opgericht in 1968 en bestaat momenteel uit 15 leden, afkomstig uit Neerkant, Meyel, Helden, Heythuysen en As ten. Zy maken Egerlander- en Tsjechische muziek, maar ook Stimmungs- en Populaire dans muziek. Om het publiek nog meer te boei en tijdens optredens, is het belang rijk dat er op het podium ook wat te zien is. Daarom wordt naast de mu zikale afwerking ook ruim aan dacht besteed aan show. Die Lustigen Dorfsfreunden ver zorgden de afgelopen 23 jaar vele optredens in Nederland, Oosten rijk. België en Frankrijk. Voor deze optredens werden meer dan 30.000 km over de weg afgelegd en zaten zij ruim 1200 uren op het podium! Zij zullen dan ook deze avond het publiek amuseren door hun mu ziek en show tijdens het optreden. Die Fröhiichen Rübensammler Blaaskapel Die Fröhiichen Rü bensammler uit Leunen bestaat uit 15 muzikanten, die naast lid van de kapel ook allen lid zijn van Harmo nie St. Catharina Leunen, Veulen en Heide. De kapel is in 1960 ontstaan als boerenblaaskapel, die de plaatselij ke camavalsaktiviteiten moest opluisteren. Al spoedig ging de ka pel zich meer en meer toeleggen op de Egerlandermuziek. Naast glo rieuze tijden kende de kapel ook minder goede tyden met een groot verloop van muzikanten. Sedert ongeveer 10 jaar draait de kapel weer volop. Vanaf die tyd heeft zij ook steeds meer Tsjechi sche nummers in haar repertoire opgenomen. De kapel staat sinds 1989 onder leiding van Leo Reintjes. Hij ver zorgt naast de muzikale leiding, sa men met de charmante zangeres Liesbeth Lemmens en een enkele keer samen met de tenorhoombla- zer Ben Koning, ook het vocale ge deelte binnen deze kapel. Van zowel de Egerlander- als Tsjechische nummers wordt ongeveer 30 tot 50% gezongen. Daarom zullen voor al zy het publiek laten genieten van de fyne zang, die past by de Egerlander- en Tsjechische muziek. Dansgelegenheid Ook voor de dansliefhebbers zal er volop gelegenheid zyn om een dansje te maken. Daar Die Lustigen Dorfsfreunde uit Neerkant naast de Egerlander- ook nog enkele dans- nummers in het repertoir hebben, zullen zij het publiek in de gelegen heid stellen om een feestelijke dans te maken. Daar ze bij zaal Roelanzia over een goede dansvloer beschikken zou het jammer zyn om deze gelegen heid tydens de 2-Kapellen Show voorbij te laten gaan. De avond die om 20.15 uur begint is voor iedereen toegankelijk. Zo hoopt de organisatie vele blaasmu- ziekliefhebbers uit de regio te be groeten en te laten genieten van deze muzikale avond in zaal Roelan zia te Ysselsteyn op zaterdag 28 de cember a.s. De toegang is gratis! Rijdend ruiten schoonvegen Het komt in deze tyd vaak voor dat bestuurders, al rijdende, de nog bevroren of beslagen autoruiten willen schoonmaken. Dat dit niet ongevaarlijk is bleek afgelopen za terdag. Een 23-jarige bestuurder van een personenauto reed, zijn ruiten onder het rijden schoonma kend, vanaf de Blauwververstraat de Veltumse Kleffen op. Hij bemerk te te laat een op de Veltumse Klef fen geparkeerde trekker met oplegger. Zyn auto botste tegen de achterzijde van de oplegger. De auto werd totaal vernield terwijl de bestuurder dusdanige verwondin gen aan zyn kaak opliep dat hij voor behandeling door de kaakchi- rurg naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Doorrijder achterhaald Mede dankzjj een anonieme tip kon de politie een doorrijder van een verkeersongeval achterhalen. Op vrydag 6 december vond op de Westsingel een verkeersongeval plaats waarbij een voorgesorteerde personenauto van achteren werdj aangereden. De veroorzaker zette zijn auto achteruit en vervolgde zyn weg richting Noordsingel. Dit bleek een 39-jarige bestuurder uit St. Anthonis te zyn. Maar er werd nog meer ontdekt want de bestuur der had 10 minuten later op de Beekweg ter hoogte van het Zwart- water, mogelijk door te hoge snel heid, een afrastering vernield en was toen ook doorgereden. Voor beide verkeersongelukken werd hem nu procés-verbaal aange zegd, twee maal doorrijden na een aanrijding te hebben veroorzaakt, zonder dat zyn identiteit kon wor den vastgesteld.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 27