Laot ze nie an ut Kerkpedje komme...! Mogelijk ook woningen op Wilhelminaplein VROM krijgt voor het moim loketfunktie imentenbeleid 'Beukenrode is klaar voor de jaren negentig Gemeente regelt verzoeken om betuigen van adhesie MICHELS Een avontuurlijke vakantie? 995,- PEEL EN MAAS Donderdag 5 december - Pagina 7 De kunsthistoricus professor Van der Meer heeft een boekje geschre ven, getiteld: 'Uit het oude Europa'. Hierin leidt hy de lezer langs een aantal mooie plekjes in Europa, 'het edele Europa..., het ware, dat nog slechts spreekt door zwijgende mo numenten. die allang terzyde lig gen van drukke wegen en daardoor volmaakt ontoegankelyk zyn voor de huidige onnadenkende mens. Wat voornaam is dringt zich niet op, men moet het ontmoeten en er by stil staan...' Hij leidt dit boekje dan ook in met de woorden: 'Siste Viator: Reizi ger sta hier eens even stil!' Myn eer ste kennismaking met Ven ray vond ruim 35 jaar geleden plaats toen ik op Jerusalem moest solliciteren voor een aantal uren geschiede nisles op het gymnasium. Als ik my niet vergis moest ik. aankomend met de bus vanuit Hel mond. uitstappen bij een grote muur op de Raadhuisstraat, vroeger Maasheseweg geheten. Het was ker mis in Ven ray, althans er was veel lawaai en het stond er vol kermisge- rei. Ik heb toen inderdaad even stil gestaan voor een verstild. Middel eeuws aandoend poortje aan een ty pisch weggetje, merkwaardig ommuurd aan de ene kant door een lage kerkhofmuur en aan de andere kant door een hoge kloostermuur, en geplaveid met ouderwetse Belgi sche kasseien. Achter dat poorye lag een indrukwekkende tuin en aan de overkant zag ik een poort waarboven de woorden: 'Pax Intran- tibus' my welkom heetten en op myn gemak probeerden te stellen...! Behalve de mededeling van Mère Prieur Maria Smit dat ik benoemd was als docent aan Jeruzalem, kan ik my van die zaterdagmiddag 4 augustus 1956 alleen nog de indruk herinneren die dat poor^e toen op my maakte. Wel heb ik toen niet be seft op wat voor grond ik liep en hoe vaak ik er nog zou passeren in myn leven en welke binding ik er mee zou krygen...I Wat professor Van der Meer be- schryfl in zyn boeltje heb ik toen ervaren. En dat ervaren dageiyks nog velen mét my, die kykend en luisterend op dit kerkpad terecht komen...! En het is m i. niet alleen het ka rakteristieke, het idylische wat dit kerkpad en dit poortje, deze hele plek tussen Grote Kerk en Jerusa lem tot een kostbaar kleinood ma ken. Er is veel meer! Vanaf de Middeleeuwen was van heinde en ver de trotse toren van Ven ray's kerk zichtbaar als baken, als water van de Peel en van het Maasgebied. Uit het jaarverslag over 1990 van de Stichting Verpleeghuis Beuken rode bly kt, dat de instelling klaar is voor de jaren negentig. In het jaar waarin de officiële heropening van het verpleeghuis plaatsvond en de naam De Kruuze werd vervangen door Beukenrode, kon de 2e afde ling voor somatische patiënten van start gaan. terwyl medio 1990 de af deling deeltydzorg met 10 plaatsen werd uitgebreid voor dag- en nacht- behandeling. Gelet op de goede sa menwerking (sinds 1983) met het bestuur en de direktie van het Ver pleeghuis Sint Antonius te Horst, werd tegen het einde van het ver slagjaar door beide besturen eten in tentieverklaring ondertekend om de mogelijkheden tot ftisie nader te willen onderzoeken. Voor de ko mende jaren zal worden bezien of ook met de verzorgingstehuizen in de regio tot verdere samenwerking kan worden gekomen. De laatste jaren ontwikkelt Beu kenrode zich geleidelyk van een BflfflJ Vanaf de 15de eeuw hebben Jeru salem en de St Petrus' Bandenkerk het materiële, culturele en gods dienstige hart van Venray gevormd, beiden zyn ook getuigen geweest van rampen: branden, pestepide mieën, beeldenstorm, plundertoch ten van geusgezinden, vervol gingen onder de Fransen en de Duitsers...! Lief en leed hebben deze monu menten eeuwenlang gedeeld totdat beiden in dezelfde dagen ten onder zyn gegaan in het oorlogsgeweld van oktober 1944...! Beiden zijn weer uit hun as her rezen, maar het zyn de oude niet meer... Alleen het kerkpad. vroeger ook wel het laantje van de deken ge noemd. en het Schelpoortje hebben de oorlog overleefd, zyn dus nog oorspronkelijk te noemen...! Daar waar de Burggraaf moet heb ben gelopen heeft ook vanoudsher het kerkpad gelopen als verbin dingsweg tussen Maasheseweg, Gro te Kerk, pastorie, Jerusalem en Eindstraat. Slechts het stuk vanaf het poortje tot aan de Eindstraat is rond 1890 gewyzigd en de muur is gedeeltelyk van na de oorlog. Het Schelpoortje heeft vanaf de Middel eeuwen de toegang tot Jerusalem en de verbinding tussen het klooster en Grote Kerk gevormd. Er stond en er staat niet voor niets een beelcye van St, Antonius Abt, pa troon van het oude Jerusalem, in de nis boven het poortje. De Venrayse gemeenschap heeft in 1938 als dank voor de 100-jarige aanwezigheid van de Ursulinen in Venray een kruisbeeld aangeboden en juist naast dit poortje geplaatst. Het is toen daarmee pleehtig en vry statische naar een dynamische organisatie. Het in 1987 gestarte proces om een visie op zorg te kun nen formuleren, weni in het ver slag officieel afgesloten met de presentatie van de nota 'Visie op Zorg en Visie op Organisatie en Be heer'. Op basis van deze visie en op basis van een sterkte-zwakte analy se werden in 1990 afspraken ge maakt voor de jaren 1991 en 1992. Konkrete beleidsopdrachten voor de diverse diensten en afdelingen van de organisatie werden geformu leerd en ter hand genomen, zodat Beukenrode klaar is voor de jaren negentig. In vergelyking met 1989 zijn de wachtlijsten enigszins afgenomen. De gemiddelde wachttyd voor de psycho-geriatrie bedroeg 5 maan den terwyl voor de somatische ver pleging de wachttyd beperkt kon bly ven tot 3 a 4 weken. Beukenrode had op 31 december van het vorig jaar 126 bewoners en 184 perso neelsleden. voorgoed verheven tot een monu ment van Venray's verleden. Dit hoelye met poortje en kruisbeeld kan voor Venray best doorgaan als het waarmerk, het kenmerk, de lo go. Het verdient dan ook als zodanig een plaats in toeristenboeken en folders over Venray en omstreken. Wat Venray na de oorlog aan inte ressants en karakteristieks uit zyn verleden had overgehouden aan ge bouwen en plekjes hebben we bijna allemaal stelselmatig afgebroken...! Grote Markt met zijn bomen en pomp. Henseniusplein met zyn bo men en Gouden Leeuw...! Het oudste huis aan de Hoenderstraat, de brouwerij aan de Leeuwstraat zijn op afbreken na ook ver dwenen...! Het enige wat we nog hebben zyn de Latijnse School, de Grote Kerk en... het Kerkpad met zijn Schel poortje! Er is bijna niks meer af te breken. Maar omdat Venray nu met het probleem van de auto wordt gekon- fronteerd dreigt ook dit stukje cul tuur helaas nog ten offer moeten te vallen. Dit pad en deze poort moeten worden hersteld als doorgang van het eeuwenoude kerkhof naar de eeuwenoude tuin van Jerusalem en mét het kruis worden opgenomen in het stiltegebied van een stadspark tussen raadhuis en Grote kerk en zo samen mèt de Grote Kerk worden verheven tot monu ment van de eerste orde in Venray en Noord-Limburg! Het hart van het centrum van Venray wordt gevormd door Jerusa lem en de Grote Kerk in een unieke en oorspronkelyke omgeving, die niet mag worden verminkt! In de nota Monumentenbeheer Venray wordt een aantal aanbeve lingen gedaan om de zorg voor de gemeentelijke en ryksmonumen- ten beter en klantvriendelijker te regelen. By de afdeling bouwbeheer van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening, volkshuisves ting en milieu (VROM/Bouwbeheer) dient één loket te worden ge- kreëerd, waar de burgers met AL hun vragen over monumenten te recht kunnen. Dit dient tevens te leiden tot een volledig samengaan van monumenten- en welstands commissie in één geïntegreerde commissie. Deze gemengde com missie. waarin alle deskundigheid aanwezig is, fungeert dan voor AL LE aangelegenheden als welstand- én monumenteneommissie. Met in gang van de nieuwe raadsperiode fungeert er dan geen aparte monu mentencommissie meer. EEN TRAJEKT Momenteel lopen in Venray twee aparte trajekten via twee afdelin gen voor de vergunningverlening gemeentelijke monumenten: a) de monumentenvergunning met ad vies monumenteneommissie via de afdeling welzyn en b) de bouw en/of reklamevergunning met ad vies welstandscommissie via de af- BOUWKUNDIG ADVIESBURO Voor reken-.tekenwerk en advies ten aanzien van: Beton, staal en hout constructies Nieuwbouw en Verbouw, Hinderwetten. Ringweg 8 5813 BP Ysselsteyn Tel. 04785-2020 Fax 2019 Wy kunnen in Venray eigenlyk een mooi evenwicht scheppen tus sen commercie, verleden, kunst en natuur. Een modem ondememerscen- trum, een goed gerunde schouw burg. een moderne bibliotheek, een mooi museum, een kerk met de rykste beeldenschat van Ne derland... Daar kunnen we als meerwaarde nog aan toevoegen een uniek, aan de omvang van Venray korrespon- derend stadsparlye met daarin op genomen het laatste restje oorspronkelyk Venray dat we nog hebben... Vanaf 1972 hebben vele Venrayers door alle partyen heen zich zorgen gemaakt over het plan van de weg tussen Jerusalem en de Grote Kerk de zg. noordtangent. Om te weten te komen of het kerkpad en poortje en omgeving werkelyk leefden bij de Venrayse bevolking hebben we begin dit jaar het initiatief geno men tot een handtekeningenaktie. Om alleen bewuste handtekenin gen binnen te krygen hebben we niet gekoiporteerd, zijn we niet de huizen langs gegaan maar hebben we enkele keren via een bericht in Peel en Maas slechts de adressen bekend gemaakt waar men de kaar ten kon krygen en weer inleveren. Het resultaat is verbysterend! Het heeft tot nu toe ruim 5.000 handte keningen opgeleverd!. In de raadsvergadering van 17 de cember a.s. wordt de noordtangent (nu spreekt men meer over oost- westverbinding) weer aan de orde gesteld. Dan moet de raad zich uit spreken over de vraag of de noord tangent voor goed van de baan is of dat ie in de toekomst misschien nog aangelegd moet worden. Daar toe ligt er een voorstel van burge meester en wethouders om een onafhankelyk buro voor eens en voor goed uit te laten zoeken of er een oost-westverbinding moet ko men en zo ja, wóar die dan moet ko men, hoe breed die moet worden, en wat de gevolgen zouden zyn van zowel het achterwege laten als de aanleg ervan voor de commercie, het milieu, de natuur en de cultuur! Vóór deze raadsvergadering op 17 december worden wy in de gele genheid gesteld om het resultaat van onze handtekeningenaktie aan het college en de raad aan te bie den, zodat deze zich op de hoogte kunnen stellen van wat 5.000 Ven rayers, oud-Venrayers of (geregelde) bezoekers van Venray ervan denken. Hiermee komt dan officieel een einde aan deze handtekeningenak tie. Tbt die dag kunnen er dus nog handtekeningen worden afgegeven! Eén Venrayer heeft op zyn pro- testkaart aangetekend: 'Het stads park zal méér mensen naar Venray trekken dan een hóordtangeh£...rIk denk dat dat héél waar is! Wat let ons...? Toon den Brok deling VROM/Bouwbeheer. Dikwijls is hierby sprake van doublures en soms tegengestelde adviezen. Daar om wordt in de nota gepleit voor één trsyekt, waarvoor één afdeling verantwoordelyk is. Dit dient op zo kort mogelyke termijn gerealiseerd te worden. Van wezenlyk belang hierby is, dat er een intensiever en meer ge richt toezicht op de monumenten plaatsvindL Dat maakt duideiyk, dat Venray zyn zorg voor de monu menten serieus neemt. De eige naren dienen te weten, dat ze zich aan de regels te houden hebben en niet hun eigen gang kunnen gaan. «AANBEVELINGEN By de te realiseren aanbevelingen voor deze raadsperiode wordt gesteld, dat er kritisch bekeken dient te worden of deelname aan het facilitair bureau monumenten zorg voor de Limburgse gemeenten voor Venray zinvol is, of dat oplos singen binnen het eigen gemeente- lyk apparaat de voorkeur verdie nen. In de op te stellen cultuurnota van de gemeente Venray dan wel in een aparte nota, dient een beleids- inhoudelyk verhaal over de monu mentenzorg opgenomen cxj. samengesteld te worden. De commissie culturele zaken zal zich volgende week dinsdag over deze nota buigen. Gesloopte Volkswagen gevonden Aan de Sparrendreef in Oostrum werd een gedeeltelyk gesloopte Volkswagen Golf aangetroffen. De wielen van de auto waren verdwe nen. terwyl de grille en strippen er vanaf waren gehaald. De bestuur dersstoel was eveneens verdwenen. De politie kon vaststellen dat de auto eerder in Bergen is ontvreemd en dat van die diefstal aangifte is ge daan. Als de technische reeherche haar werk heeft gedaan kan de eige naar zyn gehavende auto komen ophalen. Parkeerproblemen Door bewoners van de Mambo- stnuit was meermalen by de politie geklaagd dat een bewoner van die straat voor overlast zorgde, omdat deze tweede hands auto's, die hy voor de verkoop in voorraad heeft, in de straat parkeerde. Omdat die bewoner de auto's niet verwyderde heeft de politie proces-verbaal opge maakt. Het is niet uitgesloten dat er op het Wilhelminaplein, boven de te bouwen winkel van Leo van Schayik, naast parkeerplaatsen ook woningen komen. Wethouder Kersten bevestigde dit afgelopen maandag tijdens de commissiever gadering voor ruimtelijke orde ning. naar aanleiding van vragen over een artikel in het Dagblad voor Noord-Limburg. De wethouder liet weten dat de grote zorg omtrent de fraaiheid van de aan te leggen parkeergarage be kend was. 'ook de welstandscom missie toonde grote aarzeling bij de bouwplannen en konkludeerde dat er nog veel vertimmerd moest wor den. Voor mijzelf trok ik daarbij de konklusie dat dit plan waarschyn- lijk vast zou lopen, waarbij nie mand gebaat was', aldus de wet houder. De wethouder liet verder weten dat hij daarna kontakt had gehad met Van Schaijik en dat hij de di- Regelmatig komen in de gemeen teraad verzoeken tot het betuigen van adhesie (instemming) van orga nisaties, instellingen, gemeenten of aktiecomité's of het aantekenen van protest tegen beleidsontwikke lingen en -voornemens van de ryksoverheid. Omdat het afwerken daarvan momenteel een vry tydro- vende kwestie is, wil het college van b. en w. hiervoor regels opstellen. Maandagavond is de commissie voor algemene zaken met deze re gels akkoord gegaan, zodat zij bin nenkort door de gemeenteraad kunnen worden bekrachtigd. B. en w. vragen de raad een alge mene beleidslyn vast te stellen en het college te machtigen overeen komstig die beleidslijn te handelen. De gemeenteraad zal dan wel op de hoogte worden gehouden van de door het college genomen beslis sing. In zyn algemeenheid zullen ad- hesieverzoeken worden afgewezen, wanneer het duidelyk is, dat het rektie had kunnen overtuigen dat andere plannen ook beter voor Van Schaijik zijn. 'Een alternatief plan kan ook voor hem financieel inte ressanter zijn'. De gemeente zal nu een adviesbu- ro in gaan schakelen dat aan gaat geven wat op die lokatie wel en niet mogelijk is. 'Daarna kan de archi- tekt van Van Schayik aan de slag waarby wy hem flink op de vingers zullen kijken', aldus wethouder Kersten. Voor dat laatste zal de ge meente een onafhankelyke archi- tekt de opdracht geven, omdat de gemeente die specifieke deskundig heid niet zelf in huis heeft PARKEREN Mevr. Roling (Samenwerking) wees de wethouder ook op eventue le milieugevolgen als er woningen onder een parkeergarage gebouwd worden. De wethouder liet weten bekend te zyn met die problema- om een verantwoordelykheid gaat die de ryksoverheid betreft en waarin de gemeenten geen direkte partij zyn. Ook wanneer het gaat om reeds plaatsgevonden besluit vorming al dan niet na de nodige maatschappelijke diskussie zal het verzoek om adhesiebetuiging worden afgewezen. Hetzelfde zal gelden voor zaken, waarby geen al ternatieven aangedragen worden of kunnen worden. Een afwyzing zal niet betekenen, dat de gemeenten hun stem niet kunnen laten horen. Zo konse- kwent mogelijk zal gebruik worden gemaakt van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, die in deze het instrument is voor overleg en communicatie tussen de gemeen ten en de rijksoverheid. Ieder verzoek zal zorgvuldig worden be oordeeld en wanneer blykt, dat de standpuntbepaling van de raad het meest voor de hand ligt, zal het ver zoek aan de gemeenteraad worden voorgelegd. tiek en dat die faktor ook alle aan dacht krygt. Volgens de wethouder zal de ge meente niet vasthouden aan de 150 parkeerplaatsen, die op die lokatie gepland zyn. 'Indien het in het be lang van de plannen is moet dit aantal ter diskussie kunnen staan. Daarom zal ook naar alternatieve parkeerplaatsen in de nabye omge ving gekeken worden'. Die alterna tieve parkeerplaatsen zouden dan gerealiseerd kunnen worden met de meeropbrengst van het plan, die ontstaat als er winkels met wonin gen gerealiseerd worden'. Ondergronds parkeren sloot de wethouder uit Dat kost volgens hem ongeveer ƒ20.000,- per par keerplaats. wat veel te duur is. De wethouder zegde de commis sie toe dat de commissie en ook de raad voldoende op de hoogte zal worden gehouden. 'Dit projekt is te belangrijk voor Venray om commis sie en raad te passeren'. Weer brand in theehuis Dinsdagmorgen werd er brand gesticht in het theehuis in het SL Odapark. Deze keer was een brand je gesticht in de wc van dit thee huis. De brandweer wist uitbrei ding te voorkomen. De brand moet opzettelyk zyn gesticht want op de wc was afvalhout in brand gesto ken. De laatste tijd is op verschil lende plaatsen in en rond het theehuis brand gesticht. Inbraak in flat Met grof geweld was via de achter- zyde toegang verkregen tot een flat woning aan de Westsingel. Het in de commode op de slaapkamer aan wezige lingerie bleek ontvreemd te zyn, terwyl kon worden vastgesteld dat de dader ook gebruik heeft ge maakt van het bed, want dat bleek beslapen te zijn. Hoe lang de dader in de flat is geweest kon niet wor den vastgesteld. Indien er getuigen zyn dan worden die verzocht kon- takt op te nemen met de politie. Brandje door politie geblust Tydens de nachtelyke surveillan ce in Landweert kwam de politie uit by een smeulend vuurtje op een bouwplaats aan het Kroonkruid. De politie bluste het vuur met zand en enkele emmers water. Uit het on derzoek bleek dat afvalhout en bouwafval in brand was gestoken. De aannemer zal te verstaan wor den gegeven dat dergelyke ver brandingen niet kunnen worden getolereerd. Bestuurder nam binnenbocht Graag zou de politie in kontakt komen met de bestuurder van een personenauto die in de flauwe bocht van de Hoogriebroekseweg naar Pauwweg de binnenbocht nam tydens zeer zware mist met een zicht van nog geen 50 meter. Een tegemoetkomende personen auto, bestuurd door een 44-jarige inwoner, kon met de grootste moei te een frontale botsing voorkomen door uit te wyken. Hij kreeg zyn auto echter niet meer onder kon- trole en belandde in de sloot De auto werd zwaar beschadigd, maar gelukkig liep de bestuurder geen noemenswaardig letsel op. De bestuurder, die die bocht nam. reed door zonder dat zyn indenti- teit kon worden vastgesteld. De po litie hoopt dat die bestuurder bij het lezen van dit bericht alsnog kontakt op zal nemen met de poli tie voor regeling van de schade. Hy kan de gevolgen door de mist niet hebben bemerkt Vandalisme Er werd aangifte gedaan van ver nieling van enkele deurknoppen van een winkelpand aan het Schou tenstraatje. Een inwoonster deed aangifte van een ergerlijke vorm ran vanda lisme aan haar gloednieuwe perso nenauto die zy op de parkeerplaats aan de Hoenderstraat had gepar keerd. Op de motorkap waren diepe deuken aangebracht, vermoedelijk doordat op de motorkap is gestampt De schade bedraagt vele honderden guldens. Het vanda lisme werd zaterdagmorgen om streeks 12.00 uur ontdekt Kortsluiting in televisie Deskundigen zyn van oordeel dat door een defekt aan de televisie, staande in een woonkamer aan de Landweertweg, in de nacht van donderdag op vrydag omstreeks 03.00 uur kortsluiting is ontstaan, waardoor de tv in brand geraakte. De bewoners werden door de rook wakker en wisten met een deken het begin van een brand in de kiem te smoren. De in rekordtyd aanwe zige brandweer wist te voorkomen dat de brand zich kon uitbreiden. Er was wel grote rook- en roetscha- de. Omdat men zekerheid wilde hebben of de moeder en haar baby geen rookvergiftiging hadden opge lopen, werden zy naar het zieken huis overgebracht Na onderzoek bleken beiden geen nadelige gevol gen van de rook te hebben opgelo pen. Het uit 4 personen bestaande gezin kon by familie worden onder gebracht Afgelopen vrijdag 29 november hield R uhl/Haegens/Van Aar in haar nieuwe behuizing aan de Noorderhof 8 in Venray Open Huis voor haar re laties. Rühl/Haegens/Van Aar. Accountants en Belastingadviseurs, vestigde iich in 1981 vanuit Boxmeer in Venray aan de Prins Bemhardstraat 15. Door een gestage groei van het kliêntenbestand breidde het medewer kersbestand in Venray zich uit van 2 in 1981 tot 20 thans, waardoor men genoodzaakt werd tot de bouw van het nieuwe kantoorpand aan de Noor derhof 8 Naar ontwerp van architekt ing. C Colsen, werd een efficiënt pand ge bouwd in 2 bouwlagen met kantoorruimten aan de buitenring en dienstruimten zoals archief, tdiletgroepen etc. in de binnenring. De konstruktie is zodanig gekozen dat in de toekomst een derde laag aange bracht kan worden. Rühl/Haegens/Van Aar, sinds 1 januari 1990 naast Boxmeer en Venray ook gevestigd in Reuver, hoopt hiermede voor de komende 10 jaar haar huisvesting in Venray veilig te hebben gesteld. Wat dacht u van een zeilcruise op de Turkse wateren, varend op een authentieke clipper? In samenwerking met Tussock Cruising organiseert de Rabobank deze exclusieve vaarvakantie in Turkije vanaf per persoon (8 dagen) inclusief vliegreis en verblijf op het schip vertrekdata: 18 april 1992 (Pasen) 25 april 1992 In verband met de verbouwing van de voormalige Mikro Markt van Seu- ren in Ysselsteyn, naar een Kopak winkel met 100 ma meer winkelopper vlak, organ iseerde deze winkelier in Ysselsteyn een grandioze 'volle tassen aktie'. Tijdens de aktieperiode kregen de klanten bij elke f50,- die werd besteed een gratis zegel Tegen inlevering van een volle kaart, met 20 ze gels, had men recht op een volle tas met boodschappen ter waarde van f50,-. Afgelopen zaterdag werd Sinterklaas bereid gevonden om maar liefst 600 boodschappentassen uit te delen aan de klanten van Kopak Seuren.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7