Wethouder Kersten over grondbedrijf: Financiën zijn nu beheersbaar' Democratie aan de basis 'Verboden berichten' Zes jubilarissen bij Euterpe Vuurwerk in beslag genomen j Schiesser® PEEL EN MAAS Donderdag 5 december - Pagina 5 Het grondbedrijf, waarin nage noeg alle gemeentelijke grond eigendommen zijn ondergebracht, is een van de oorzaken geweest, dat de gemeente Venray Artikel-12- gemeente is geworden. Bekijkt men de grondverkopen van de laatste twee jaar, dan krijgt men de indruk dat het goed gaat met het grondbedrijf. In 1990 werd voor ruim 17 miljoen gulden aan grond verkocht terwijl dit jaar voor ruim 9 miljoen gulden aan grond van de hand is gedaan. Deze maand zal de gemeenteraad nog eens voor ruim 3 miljoen gulden aan grond- verkopen goedkeuren. 'Het gaat óók goed', laat wethouder Kersten weten. 'We hebben de wind ook in de zeilen. De ekonomie staat er be ter voor dan halverwege de tachti ger jaren. Dat leidt tot meer grondverkoop, ook in Venray. Maar we moeten ons niet te vroeg rijk re kenen. Er is nog steeds geen ruimte om nieuw beleid te ontwikkelen'. GRONDBEDRIJF De gemeente beschikte, en be schikt nog, over een groot aantal hectaren grond, maar had in de 80-er jaren de grootste moeite om die grond te verkopen. De rentelast die op die gronden drukte, werd doorberekend naar de boekwaarde van die gronden, waardoor de fi nanciële last alleen maar zwaarder werd. Nu Venray Artikel-12-gemeente is, springt het Rijk bij om het grondbedrijf gezond te maken. De eerste fase van die sanering is vol tooid. 'De financiën zyn nu be heersbaar geworden', aldus wethouder Kersten, die sinds de komst van burgemeester Waals het grondbedrijf onder zijn hoede heeft. 'De volgende stap is de be drijfsorganisatie saneren. Er zal een bedrijfsplan worden opgezet waarbij er van uit wordt gegaan dat Wie is de eigenaar van de Mechelse herder Zaterdagmorgen liep een Mechel se herder, een reu, nabij het tankstation de Noordsingel over, terwijl op dat moment een perso nenauto, bestuurd door een 25- jarige inwoonster van Venlo, vanaf de Raadhuisstraat de Noordsingel opreed. Ze kon de overstekende hond niet meer ontwijken. De hond botste tegen de flank van de auto en werd zo zwaar gewond dat de ontboden dierenarts niets meer voor de hond kon doen. De politie heeft nog een buurtonderzoek, ge daan maar de eigenaar van de hond niet kunnen opsporen. De hond had geen halsband of penning en ook geen tatoeage. Hopelijk neemt de eigenaar van de hond, na het le zen van dit bericht, kontakt op met de politie. Naar aanleiding van diverse klachten over het afsteken van vuurwerk stelde de politie een on derzoek in. Het gelukte hen enkele jongeren, die vuurwerk aan het af steken waren, in de kraag te grij pen. Uit het verdere onderzoek bleek dat dit vuurwerk, zg. strij kers, in België was gekocht voor een bedrag van ƒ1.500,-. Dit vuurwerk werd weer per doos je verkocht. Van de gekochte voor raad waren nog 56 doosjes met 100 strijkers over. Die werden in beslag genomen. In verband met dit bericht deelde de woordvoerder van de politie me de, dat de politie er alles aan zal doen om het afsteken van vuur werk vóór de toegestane uren te voorkomen. Al het politiepersoneel heeft de opdracht gekregen de af- stekers van vuurwerk aan te hou den en proces-verbaal op te maken. De klachten, vooral van ouderen, hebben de laatste dagen al een hoogte bereikt, die andere jaren eerst rond de dagen tussen Kerst mis en Nieuwjaar werden gekon- stateerd. Onder auspiciën van de afdeling Venlo-Venray van D66 vond op 28 november in de Witte Hoeve te Ven ray een redelijk bezochte diskussie- avond plaats, met als thema: 'Demo cratie aan de basis'. De organisatoren hadden behalve twee D66-sprekers ook vertegen woordigen van andere plaatselijke politieke partijen uitgenodigd om hun mening over dit thema ten bes te te geven. PvdA en CDA hadden hieraan gehoor gegeven. LEGITIMATIEPROBLEMEN Erik van Keulen, D66-Iid van de Provinciale Staten van Limburg mocht als eerste het woord voeren. Hij stelde dat de overheid legitima tieproblemen heeft. D66 wil daar verandering in brengen. Hij vond ook dat de betrokkenheid van 'de burger' bij de politiek vergroot dient te worden. De kwaliteit van de dienstverlening door de overheid moet verbeterd worden. De macht en de bevoegdheden van de politiek moeten dichter bij de mensen ge bracht worden. Ook belichtte hij de wens van D66 om meer democrati sche kontrole bij de machtsuitoe fening. Het huidige politieke stelsel da teert volgens Van Keulen, van het het grondbedrijf winstgevend wordt'. FINANCIËN Cijfers tonen aan dat de financië le situatie van het grondbedrijf niet bepaald rooskleurig was. Eind 1989, Venray was toen nog geen Artikel s-gemeente, had de gemeente Venray een grondvoorraad van 79 miljoen gulden in de boeken staan. Onderzoek, samen met de inspek- teur van binnenlandse zaken, leer de dat de reële waarde van die grond slechts 23,6 miljoen gulden was. Een verschil derhalve van 55,4 miljoen gulden. De reserves van het grondbedrijf bedroegen 14,3 mil joen gulden. Er moest dus een be drag van 41,1 miljoen gulden gesaneerd worden. Het Rijk neemt daarvan 32,1 miljoen gulden op zich. De gemeente zal de komende, waarschijnlijk 12, jaren zelf 9 mil joen gulden op moeten hoesten. Dat komt neer op ƒ750.000,- per jaar. 'Het is dus zaak om zo snel moge lijk onze grondvoorraad te optima liseren', laat de wethouder weten. Dat schijnt ook heel aardig te luk ken. De boekwaarde zal eind dit jaar waarschijnlijk net boven de 12 miljoen gulden komen te liggen. Met de opbrengst van die grondver kopen zal de gemeente die 9 mil joen zo snel mogelijk op tafel proberen te krijgen. 'Dat is een hele klus. Hoe eerder dat gerealiseerd is hoe eerder de gemeente ruimte krijgt voor nieuw beleid. Voor ons is dat een prikkel om zo snel moge lijk grond te verkopen', aldus wet houder Kersten. TOEKOMST De wethouder ziet de toekomst van het grondbedrijf zeer positief maar waarschuwt ook meteen. 'We moeten ons niet rijk rekenen. Na einde van de vorige eeuw. De sa menleving is veranderd maar de politiek heeft zich niet aangepast. Het is dringend aan vernieuwing toe. D66 wil in de woorden van de heer Van Keulen een eind maken aan het monistisch gebonden aan machtsblokken) systeem. Dua lisme zou beter zijn. De gemeente raad en de ProvincialeStaten zouden meer kontrole op het bestuur moeten uitoefenen. Wet houders zouden buiten de raadsle den om aangetrokken moeten worden op basis van hun deskun digheid. D66 wil burgemeesters niet laten benoemen, maar laten kiezen door de gemeenteraad. (Bij de diskussie achteraf werd een vraagteken gezet bij de voordelen hiervan.) De heer Van Keulen lichtte het D66 standpunt met betrekking tot het houden van referenda toe. Er wordt daardoor aan de burger de mogelijkheid geboden zich meer dan eens per vier jaar met de poli tiek te bemoeien. Geloofwaardig heid van politici staat bij D66 hoog in het vaandel. Neveninkomsten van politici zouden naar de mening van D66 niet ten eigen bate mogen worden aangewend. D66 zou een goede jaren volgen meestal slechte jaren'. De aanleg van de R73 en de akti- vering van vliegbasis De Peel ziet de wethouder echter als positieve ele menten voor de toekomst. Vooral in verband met De Peel is de gemeente zeer aktief. Momenteel is men bezig met een inventarisatie van lokaties in Venray, en op de kerkdorpen, waar woningbouw mogelijk is voor het vliegbasispersoneel. De wethou der noemt daarbij naast Landweert, de Brabander (ten noorden van de Hoge Beek) en Vlakwater (weliswaar niet aan iedereen besteed), het St. Jozefterrein, de hoek Leunseweg- Zuidsingel en ook de kerkdorpen als mogelijke lokaties voor woning bouw. 'We hebben veel lokaties te bieden die verspreid liggen in de gemeente. Daarmee hebben we een voorsprong op andere gemeentes die ook dingen naar woningen voor het vliegbasispersoneel'. Indien Venray de toewijzing voor een groot aantal woningen krijgt, ziet de wethouder dit als een mam- moetklus. 'We zullen dat projekt- matig aan uitvoeren. Wij (de gemeente) stellen de randvoorwaar den en laten anderen zorg dragen voor de realisering. Een en ander zal wel met een krappe planning ge realiseerd moeten worden want in 1994 staan dan de eerste mensen op de stoep'. Volgens de wethouder zal in de loop van het eerste halfjaar 1992 meer duidelijkheid komen over het aantal woningen dat Ven ray kan/mag gaan bouwen voor het vliegbasispersoneel. GEVRAAGD INVALLERS OM PEEL EN MAAS TE BEZORGEN eind willen maken aan belangen verstrengeling van politici. GROEI De volgende D66-spreker van Hans Jeekel, D66-lid van de Eerste Kamer en 'sekretaris politiek' van de partij. De heer Jeekel begon met zijn tevredenheid uit te spreken over de groei van D66 in Limburg. Hij verwacht dat bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen de pas opgerichte afdelingen genoeg stem men zullen vergaren om als D66- frakties in de gemeenteraad te ko men. Hij noemde als daarvoor in aanmerking komende nieuwe plaatsen: Venray, Grubbenvorst, Te- gelen, Mook, Landgraaf en Eysden. D66 weet, zei hij, dat de voorzie ningen in de meeste gemeentes geen reden tot klagen geven. Belan gen worden in het algemeen goed behartigd. Maar D66 wil meer de toekomst van de gemeente voor ogen houden. D66 weet dat er op milieugebied in diverse gemeentes veel moet gebeuren en wil zich daarvoor inzetten. In de huidige po litiek vormt de woordenbrij van po WELKOM SINTERKLAAS??? Op zaterdag 23 nov. om 14.00 uur arriveert Sinterklaas in het cen trum van Venray. Hij brengt een heel regiment Pieten mee, die blijk baar al uitgeput zijn van de ver moeiende reis, dus daardoor niet in staat zijn enige aktie te laten zien of te horen. De Sint wuift vriendelijk naar de enorme menigte mensen, die alle maal speciaal voor hem naar Ven ray zijn gekomen. Wel moet de goede man opletten dat de fraaie baard op de plaats blijft, daar waar die bedoeld is. Sint begeeft zich op het bordes van het voormalige gemeentehuis, waar hij ontvangen zou moeten worden door de burgemeester. Hoopvol wachtend staan Sint en de Pieten zich een half uur te verve len. waarna de loco-burgemeester toch nog op het bordes verschijnt. De Pieten bij Coenen op het dak zijn ondertussen zelf maar alvast aan de snoepjes begonnen, tot er gernis van menigeen omdat nie mand wat krijgt. Er wordt een toespraak gehouden voor de mensen die zich voor het bordes hebben verzameld, maar veel verder dan 2 meter reiken de woorden van de loco-burgemeester en de speech van de goedheilig man niet Het snoepgoed, wat nu eindelijk uitgedeeld gaat worden, schijnt be doeld te zijn voor ouders en scholie ren van de middelbare scholen. Wat jammer als je nog maar 2 turven hoog bent, want dan kun je je snoepje wel vergeten. Het had zo mooi kunnen zijn om Sinterklaas te ontvangen in ons Venray. Helaas, dat is dit jaar goed mislukt!!! Er moet toch iets te bedenken zijn waardoor we een volgende keer niet meer stuiten op allerlei onge makken. Een verontruste toeschouwer M.G.W. WIE EEN HOND WIL SLAAN... Volgens een bekend spreekwoord is er gauw een stok gevonden als men een hond wil slaan. Daaraan dacht ik, toen ik in Peel en Maas las, dat commissieleden maatrege len wensten om de overlast van hondepoep tegen te gaan. Ik denk, dat het hoog tijd wordt, dat die com missieleden eens een wandelinge tje door Venray gaan maken om te kijken hoeveel hondepoep er dan op de trottoirs ligt. Ik denk, dat zij meer vernielingen dan uitwerpse len van honden tegen zullen komen. En stelt u zich eens een Venray zonder honden voor. Ik denk, dat ze dan het politiekorps wel kunnen verdubbelen omdat b.v. het aantal inbraken fors zal toenemen. En hoeveel mensen durven dankzij de wegens bezuiniging gedoofde straatverlichting zonder hond 's avonds de straat niet op? Natuur lijk keur ik het niet goed, dat eige naren van honden hun viervoetige huisgenoot uitlaten op trottoirs, speelveldjes of in de tuin van de bu ren. Iedere hond is aan to Ieren zijn behoefte te doen in de goot, in de berm of tussen de struiken. Maar er zijn kennelijk andere dieren, die je zoiets niet kunt aanle ren. Paarden b.v. Ik zou de commis sieleden graag hun neus niet alleen op de feiten, maar ook op de paar- destront willen drukken. Zoals b.v. in die 'hapklare paardebrokken' (zie foto) die ik dezer dagen op een trottoir zag. Paardepoep op de stoe pen, paardepoep op de wandelpa den in de bossen. En voor paarden behoeft geen belasting te worden betaald en voor honden wel. In het hondenleven wordt een teef door een reu gedekt, maar in Venray wordt liet zwembad door de hondenbelasting) gedekt Kijk, beste commissieleden: hef nu behalve hondenbelasting ook eens belasting op paarden en kat ten. Met dat geld kan de entree van het nieuwe zwembad omlaag en kan die moeder met drie kinderen ook nog eens gaan zwemmen. Waar poep dan al niet goed voor is. Waar mee ik maar wil zeggen: leef gezond en neem een hond! Jack S. litici een hinderpaal voor effektieve communicatie. De politiek in Ne derland kent te weinig persoonlijk heden. D66 wil daar verandering in brengen. Hy stolde dat het de schuld van het hedendaagse poli tiek stelsel is, dat er van de zijde van de gewone man zo weinig be langstelling is voor politiek. Het po litiek debat is volgens de heer Jeekel aan het verstommen. D66 doe daar iets aan.' In Utrecht en Groningen kunnen leden aan dis: kussiegroepen deelnemen over uit eenlopende onderwerpen. Zou men in een bepaalde plaats niet aan zijn trekken komen, dan kan men zich bij een andere groep aansluiten, waar dat onderwerp wel behandeld wordt (Utrecht-Groningen v.v.). Hij besloot zyn betoog met de opmer king dat er nu ai ongeveer 500 D66-ers in Limburg zijn. Ook kon digde hij twee D66-congressen in 1992 aan: Duurzame Ontwikkeling is het onderwerp van het eerste en Sociale Zekerheid van het tweede. VERBETERING De volgende spreker was de heer SINT NICOLA AS IN VENRAY Een goede traditie, ook van de or ganisatoren, want ieder jaar preste ren zy het weer om dit kinderfeest tot een feest te maken waarbij'juist de kinderen gepasseerd worden. Neem bijvoorbeeld het optreden op de markt: Na de nodige vertraging arriveerde de Sint via de Hofstraat, waarbij menig klein kind in de ver drukking kwam, op het bordes. Na een kwartier met af en toe een deuntje van het korps verscheen de loco-burgemeester en begon voort varend aan haar toespraak, waar schijnlijk heel aardig, maar alleen op het bordes te horen. Daarna de Sint. Ik weet niet of het dit jaar weer over het milieu ging, want ook deze toespraak was op de markt niet te verstaan. Kortom, traditiegetrouw hebben een heleboel kleine kinderen er weer niets aan gehad." ADVIES: Laat de organisatoren de Sint een verlanglijstje geven waarin zij vragen om: 1. een goede ver- keersafzetting; 2. een goede organi satie en 3. alle andere mogelijk heden om er een kinderfeest van te maken. G.v.S. KONTROLE Vorgie week was in dit blad nog te lezen dat de politie streng gekontro- leerd had, zowel auto's, brommers en fietsen, o.a. papieren, apk, gordel en verlichting. Een zeer goede zaak! Maar wat schetst mijn verbazing: tegen half zes, op een donkere woensdag (27 nov.), sta ik te wach ten om de Langstraat op te rijden. Er komen 2 fietsers, met daar ach ter nog 1 fietser aan. allen zonder verlichting. Levensgevaarlijk dus. Maar, plots komt uit diezelfde rij richting een politïe-auto aan. Dus ik denk, of de politie maant ze tot het aanmaken van de verlichting of houdt ze staande. Maar nee hoor, ze reden met een gangetje van zo'n 40-50 km (geen spoed dus) rustig voorbij!!! Bepaald geen voorbeeld voor de verkeersveiligheid. Leon Kunzler Postbode had goede neus Dat de Venrayse postbodes meer doen dan alleen post bezorgen be wees een postbode op zijn woens dagmorgenroute aan de Molenklef. Hij rook daar een gaslucht. Hij stel de een buurtbewoner daarvan in kennis en ook die rook een gas lucht. Het Limagas werd vervolgens gewaarschuwd. Die konstateerde dat de neus van de postbode een goede neus bleek te zijn want er werd een gaslek in de hoofdtrans portleiding ontdekt. Die werd ge dicht. Mogelijk werd, dankzij de neus van de postbode, erger voor komen. Aanrijding op Ysselsteynseweg Woensdagmorgen was een chauf feur van een trekker met oplegger van een bedrijf uit Ysselsteyn bezig om op de Ysselsteynseweg achteruit een inrit in te rijden. Dat werd te laat opgemerkt door een Venrayse bestuurder van een personenauto en daardoor botste zijn auto tegen de trekker met oplegger. De bestuurder moest met diverse ver wondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Tbon Theeuwen, voorzitter van de CDA-afdeling Venray. In een wel doorwrocht en deskundig opgezet betoog werd uiteengezet, dat het CDA er zich ook in Venray van be wust is, dat de communicatielijnen tussen burgers en politiek verbe terd dienen te worden. Door de af deling wordt hier veel aandacht aan besteed en hard aan gewerkt Met behulp van humoristische en infor matieve sheets maakte de heer Theeuwen de toehoorders duidelijk dat het het CDA ernst is met poli tiek voor iedereen begrijpbaar te maken. Hij feliciteerde de gasthe ren met hun ledenwinst maar als historicus was hij op de hoogte van golfbewegingen in de geschiedenis. Hij kondigde aan, dat het CDA lan delijk een campagne gaat voeren, om de neerwaartse trend in het aantal leden in een stijging om te zetten. GRAPJE Vervolgens kwam de heer Twan Jansen, fraktievoorzitter van de plaatselijke PvdA aan het woord. Hij verontschuldigde zich dat hij in 3 I De jaarlijkse viering van het St. Ceciliafeest stond ditmaal bij Ven ray's Koninklijke Harmonie Euter pe in het teken van een bijzondere jubileumviering. Maar liefst zes leden van het korps werden afgelo pen zaterdag in het verenigingslo kaal De Perdstal feestelijk in het zonnetje gezet. Twee van hen vierden hun 40-jarig muzikantenjubileum: Sip van Goinga en Jan Lemmens. Sip is enthousiast klarinettist en maakt sindt 1968 deel uit van Eu terpe. Daarvoor speelde hij in het korps van het Zuidlimburgse Tree beek. Naast zijn aktiviteiten by Eu terpe speelt Sip ook in het bekende orkest de Rank Xerox All Stars en is hij lid van de Venrayse joekskapel De Plaarzèk. Hij is tevens voorzitter van de muziekcommissie van de harmonie en treedt ook op als bestuurslid. Jan Lemmens, saxofonist, komt uit een zeer muzikale familie. Zijn muziektalent heeft hij ook overge bracht op zijn echtgenote en zijn kinderen. Jan, die ook lid is van het Seniorenorkest, speelde vóór zijn Euterpetijd in blaasorkesten in Ys selsteyn en Liessel. Naast deze twee 40-jarige jubila rissen waren er een viertal zilveren jubilarissen. Ton Klinckenberg, afkomstig uit het Zuidlimburgse Kerkrade is bas sist bij Euterpe. Ook hij neemt een bijzondere plaats in binnen het korps, vanwege zijn extra verdien sten: zo heeft hij lange tijd gefun geerd als leider van het jeugdorkest en heeft hij een aktieve rol gespeeld in de interne opleidingen. Verder Stond hij mede aan de wieg van het bekende Venrayse orkest The Base ment Band. Willy Thyssen is 25 jaar bij Eu terpe, en een belangryke steunpi laar van de drumband, waar hij In samenwerking met het PTT- museum te Den Haag en het Zuid hollands Verzetsmuseum te Gouda heeft het Nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum Overlooiv een tentoon stelling ingericht over illegale communicatie tijdens de Tweede Wereldoorlog onder de titel 'Verbo den Berichten'. Vandaag de dag leven wij in een tijd van even vanzelfsprekende als vrije informatie en communicatie. Het is bijna niet voor te stellen dat een halve eeuw geleden dit aspekt van onze samenleving zich in Ne derland voor een belangrijk deel ondergronds afspeelde. Immers, di- rekt na de kapitulatie van Neder land aan Duitsland op 15 mei 1940, komt de Nederlandse pers onder strenge censuur. De behoefte aan goede, feitelijke berichtgeving neemt toe, en de illegale pers voor ziet hierin. Zij roept tevens voortdu rend op tot verzet. Verzet, en de gevaren daaraan ver bonden, maken deze expositie zeer spannend. Illegale drukkerijen, spionage, koeriers op ouderwetse 'Oma-fietsen', Engelandvaarders, de Centrale Inlichtingen Dienst (CID), illegale telefoonnetten ('een lappen deken van verbindingen'), geheime zenders, een authentiek telex tegenstelling tot de heer Theeuwen van het CDA zyn gedachten niet op papier had gezet. Aan de hand van losse notities zou hij zyn standpunt over democratie aan de basis verduidelijken. Over burge meestersverkiezingen in plaats van benoemingen had hij. na voor deze diskussie-avond de uitnodiging te hebben ontvangen, 'met Wim Kok kontakt opgenomen' (dit was als een grapje bedoeld). De heer Kok heeft onlangs laten weten, dat hij het met D66 in dit opzicht eens is. De heer Jansen zei, zonder uit de school te klappen, dat de recente benoeming van de burgemeester in Venray op uiterst democratische wijze had plaats gevonden. De poli tiek, vond de heer Jansen, moet steeds het belang van de burgers voor ogen houden. Als politicus ging hem vooral het milieu ter har te en voor deze betrokkenheid voel de hij zich bij de PvdA goed thuis. VRAGEN Na deze vier sprekers kreeg het publiek de gelegenheid vragen te stellen. Een van de eerste vragen ging over het voordeel van het hou den, van referenda. Het antwoord van de zijde van D66 bevestigde wat erover in de voordracht gezegd was: Méér dan eens per vier jaar aan de zich door dik en dun voor heeft in gezet. Met recht heeft hij een echt 'Euterpe-hart' en hij is ook altijd bereid om de handen uit de mou wen te steken bij velerlei aktivi teiten. De voorlaatste in de rij van jubila rissen is Martien Peeters. Hy speelt de bariton-saxofoon en de grote trom. Hij is begonnen bij de drum band in Leunen, en was vervolgens lid van het korps St. Petrus Banden. Hij wilde echter verder de muziek in en kwam bij Euterpe, aanvanke lijk in het jeugdorkest en nu in het groot orkest. Daarnaast treedt hij op in de al eerder genoerhde Base ment Band. Ook op andere terrei nen is hij aktief: zo vertegenwoor digt hij Euterpe by de regio en draagt hij zorg voor het muziekar chief van het korps. Last but not least vermelden wij hier in dit illustere gezelschap Mar tien Taeken. Hij is 25 jaar erelid van de harmonie en bezoekt trouw de bijzondere aktiviteiten van het korps. Ook op het jaarlijkse Cecilia feest is hy een van de vaste gasten. Hij is lange tijd vaandeldrager van het korps geweest, totdat hij om ge zondheidsredenen deze aktiviteit moest staken. Maar desondanks is bij Martien het Euterpe-hart steeds op de juiste plaats gebleven! De wat oudere ieden herinneren zich nog, dat Martien bij het vroegere 1 mei blazen een belangrijke rol speelde bij de bijbehorende boomplanting: hij zorgde steevast voor de jonge berkeboompjes! Alle jubilarissen werden tydens de drukbezochte Cecilia-avond door Euterpe-president P. Pop toegespro ken en gehuldigd. Met trots namen zy de bijbehorende Insignes in ont vangst, terwijl de dames een bloem- boeket ontvingen als dank voor hun support. apparaat, een echte stoorzender, er is teveel om op te noemen. Vooral de jeugd zal geboeid zijn omdat zij ettelijke apparaten zelf in werking kan stellen, b.v. de antieke telex (je mag je eigen nieuwsstrook meenemen), of de stoorzender waarmee je een authentieke uitzen ding van Radio Oranje kunt storen. Kortom, door zelf toeteren, bellen en storen kennismaken met de communicatiemiddelen van het verzet in de oorlogsperiode. De tentoonstelling waarvoor veel partikulieren en collega-musea authentiek materiaal hebben af gestaan. is vanaf 1 december 1991 tot en met 2 februari 1992 geopend, dagelijks van 10.00-17.00 uur, in de grote zaal van het museum. Ter ge legenheid van 'Verboden Berichten' is een boekje verschenen, getiteld 'Bellen voor de Vrijheid', illegale te lefoonverbindingen in de Tweede Wereldoorlog, door dr. G. Hogestee- ger en drs. R.A. Korving. Tb verkrij gen ad ƒ12,50 aan de Infostand van het museum. Inlichtingen: Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum Overloon, Mu seumpark 1, 5825 AM Overloon. J. van Berlo, tel. 04788-1250 en telefax 04788-2405. gewone burger gelegenheid bieden tot deelname aan 'Politiek'. De heer Gerard Thijssen bevond zich als belangstellend VVD-er on der de aanwezigen. Hy had voor elk der forumleden een indringende en weloverwogen vraag. Zijn woord keus en inzicht in het politieke ge beuren zorgden ervoor dat alle sprekers zich terdege moesten in spannen om gekonstateerde ondui delijkheden in hun betoog of bepaalde opmerkingen nader toe te lichten. Aan de heer Theeuwen werd b.v. de vraag gesteld of hy op persoonlijke titel had gesproken of dat hij inderdaad een in de ogen van de heer Thijssen nieuw CDA- standpunt naar voren had ge bracht. Er werd op gezinspeeld dat er, ge zien het late uur van aanvang en daardoor late uur van beëiniging, het voor de democratie en de men sen beter ware geweest als de spre kers tijdsbeperkingen gegeven zouden zijn. D66 heeft door het organiseren van de diskussie-avond, aan diverse groeperingen de kans geboden 'De mocratie aan de basis' vanuit eigen invalshoeken te belichten. Bijdrage van een geïnteresseerde CDA-er (naam en adres by redaktie bekend). 'N PASSEND AANBOD De nieuwste slip van Schiesser voor nóg meer bewegingsvrijheid. Nu ter kennismaking OQ Q C 2 slips van 33,95 voor Grotestraat 27, VENRAY

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5