Ysselsteyn staat sterk wor een nieuwe kerk PEEL EN MAAS Gemeenteraad eens met verhoging belastingen TAXI VERSTRA ATEN BV Demonstratie in Ysselsteyn rustig verlopen MARKT STAATSLOT TAXI VERSTRAATEN B.V. groepsvervoer taxi's 4-8-18 personen particulier ziekenvervoer GAK vervoer directie V.I.P. vervoer Koerier dienst ii m\i h iWPKi PEEL EN MAAS Oud-Venrayse gedoctoreerd Eerste zelfhulpgroep rond de ziekte M.E. VBBPfr Vanaf 1 december 1991 nu ook gevestigd in Venray: (voorheen Taxibedrijf H. Stoks b.v.) Langstraat 84 5801 AG Venray tel.: 04780-81415 fax.: 04788-2333 lO A0 Een op een WAO VAN SOEST e slogan gebruikt de parochie in St. Oda in Ysselsteyn voor de ouw van de nieuwe kerk. En Ys- elsteyn staat sterk voor die kerk! [etgeen voor pastoor Steneker en jjn kerkbestuur een steun in de rug is om in deze tijd, en in zo een örte tijd, een groot bedrag bij el- te krygen. Meer dan ƒ200.000,- s de afgelopen weken gestort op de ankrekening, of is toegezegd en al zeker worden nagekomen. bedrag is byeen gebracht oor 430 gezinnen of schenkers. Iet ziet er naar uit dat dat bedrag e komende dagen nog zal aan- roeien. Immers, in totaal zyn er 50 gezinnen in Ysselsteyn die oor het zeer aktieve Groot-comité benaderd. Dat comité, bestaan- uit ongeveer 25 personen, kan erust de ruggegraat worden ge- loemd van deze aktie, al mag het jerk van het werkcomité niet on- ermeld blijven. HISTORIE De St. Odakerk werd in 1921, nu iet 70 jaar geleden, in Ysselsteyn ssticht. Met de in zweet in weer en ind zuur verdiende centen bouw en toen de 50 gezinnen een kerk het nieuwe dorp. In 1927 werd iet de bouw van die kerk gestart n 5 jaar later werd de kerk plech- ig ingezegend. In 1946 werd noodherstel uitge- oerd om de schade van de oorlog 5 herstellen. In 1978 was de noodkerk aan 'her tel toe. Dat kostte een bedrag van 300.000,-. Het herstel is uit eigen ïiddelen, zonder subsidie gerea geerd. TE DUUR In april dit jaar werd duidelijk at restauratie van het kerkgebouw duur was om een exploitabel ver- ntwoord kerkgebouw te behou- en. Het bleek dat restauratie een edrag zou gaan vergen van 600.000,-. Restauratie was te duur, ndat verwacht werd dat na 10 jaar eer herstel en restauratie nodig iu zyn. Onderzocht werd om nieuwbouw plegen. Dat pryskaartje was on weer ƒ1.600.000,- en werd al di- ikt als niet haalbaar bestempeld. •1 kwam een nieuw plan op tafel a^rin de m3 inhoud teruggebracht erd van 3800 m3 naar 2500 m3. ét behoud van het huidige iesterkoor zou er een geheel euwe kerk volgens het huidige lodel ontstaan. Dit plan, met ge- teltelijk behoud van het huidige irkgebouw, zou een bedrag gaan isten van ƒ1.100.000,-. Tben werd bekeken hoe dat zou unnen worden gefinancierd. De arochie had aan liquide middelen 160.000,- door verkoop van de wo- ng Puttenweg 18. De te verwach- n opbrengst van de landeryen ingweg zou ƒ180.000,- zijn en de te irwachten subsidies van het Bis- tin ƒ150.000,-. De parochie moest •f i.j zelf dan nog ƒ310.000,- gaan op brengen. Dat bedrag kon niet worden ge leend omdat de rente dan een te grote last voor de parochianen zou gaan betekenen. AKTIE In de tweede nieuwsbrief, sep tember jl., werden de parochianen op de hoogte gebracht van wat het kerkbestuur had besloten, in sa menwerking met het werkcomité. Het kerkbestuur liet certificaten maken waar de hoogte van de schenking in vermeld staat, tw. ƒ1.000,-, ƒ500,-, ƒ250,- en ƒ100,-. Dat betekende echter niet dat andere bedragen niet welkom zouden zijn. Er kwamen zelfs hogere bedragen binnen, waaronder een schenking van maar liefst ƒ10.000,-. In oktober en november gingen de leden van het Groot-comité op stap om de schenkingscertificaten aan te bie den. Mocht men echter- liever een anonieme schenking doen, dat werd een enveloppe aangeboden waarin men een betaalopdracht of kontant geld kon doen. Die envelop pen werden door de pastoor, samen met een lid van het werkcomité, ge opend. De anonieme gevers waren dan verzekerd dat de gift ook ano niem bleef. Natuurlijk was deze aktie een gok maar men vertrouwde helemaal op de bevolking. Het is bekend dat 85% van de Ysselsteynse gezinnen trouw de gezinsbijdrage betaalt, ge middeld ƒ110,- per gezin. Het blijkt dus overduidelijk dat Ysselsteyn het belang van een goed kerkgebouw inziet en de bewoners hebben het kerkbestuur en het bouwcomité een flinke steun in de rug gegeven om zo de plannen te verwezenlijken. Het benodigde be drag is weliswaar nog niet in zijn geheel bijeen maar het comité ver wacht toch dat in de komende we ken men denkt aan Kerstmis en het afsluiten van het ouder jaar degenen die nog geen bijdrage heb ben geleverd, dat toch nog zullen doen. Dat kan in een gesloten enve loppe bij de pastoor of het kerk bestuur. Het comité acht het niet onmogelijk dat er nog oud-inwo ners van Ysselsteyn zijn, die nog prettige herinneringen hebben aan hun geboortedorp, en ook willen bijdragen aan de verbouw van de kerk. Dat kan door een bedrag te storten op banknr. 15.93.05.748 t.n.v. R.K. Kerkbestuur H. Oda Ys selsteyn met vermelding 'Kerkver- bouwing'. TOEKOMST Aan vier aanneemers, twee uit Venray en twee uit Ysselsteyn is ge vraagd in te schrijven voor de bouw. Op donderdag 12 december a.s. zal de aanbesteding volgen. Het werk zal worden gegund aan de laagste inschrijver. Op zaterdag 1 februari 1992 komt mgr. Gijsen de kinderen het H. Vormsel toedienen. Na dat weekend zal worden verhuisd naar de nood kerk die zal worden ingericht in het voormalige pand Klomp aan de Ysselsteynseweg. Vanaf 10 februari zal de sloper zijn werk gaan doen en volgens de planning zal dan om streeks 1 maart met de bouw be gonnen kunnen worden. Omstreeks oktober zal de kerk ge reed zijn en kan het buitenterrein worden aangelegd en heringericht worden. Rond 1 november zal. de nieuwe kerk in gebruik worden ge nomen terwijl half november de plechtige inzegening van de ver nieuwde kerk zal plaatsvinden. Voor het eerst in de geschiedenis esloot de gemeenteraad van Ven- iav tot het verhogen van belastin- en tarieven, zonder dat men 1st waaraan het in 1992 te innen elastinggeld moet worden besteed, let was de heer L. Janssen (WD- aktievoorzitter), die op dit unieke erschijnsel wees. Omdat nog niet ekend is op welke financiële (jkssteun de gemeente in verband iet haar Artikel-12-aanvraag in 992 mag rekenen, kan er geen be rating van inkomsten en uitgaven orden opgesteld. Wel zal de ge- ïeente door het verhogen van de belastingen en tarieven haar ïkomsten moeten vergroten. Van daar de voorstellen tot verhoging an de onroerend goedbelastingen, fvalstoffenheffing, rioolrechten, ondenbelasting en tarieven leges, ireeariorechten, marktgelden en legrafenisrechten. De raad had be- rip voor de uitzonderlijke Venray- e situatie en ging akkoord met de fórhogingsvoors tellen. TARIEVEN Maar begrip voor de situatie wilde niet zeggen, dat alle verhogings- Damherten aan de wandel Zondagavond werd de hulp van ie politie ingeroepen omdat 4 dam herten door onverklaarbare oor zaak aan de wandel waren gegaan vanuit een afgerasterde weide aan le Ontginningsweg te Ysselsteyn. De dieren zouden een gevaar kun nen opleveren voor het verkeer op de Puttenweg. Na een grote zoekaktie kon een Weetal damherten worden geloka- iseerd maar ze waren moeilyk te 'enaderen. Het gelukte een hoofd agent om twee damherten met een chot uit het verdovingsgeweer 'lat' te krijgen, waarna de béide ieren naar hun verblijf konden vorden vervoerd. Een derde dam- 'ert werd in de buurt aangetroffen en naar zyn verblyf gebracht. Het öeken naar het vierde damhert, Werd gezien de weersgesteldheid, gestaakt. n abonnement waard voorstellen zonder slag of stoot de voorzittershamer passeerden, met name de verhoging van het èigena- rentarief van het rioolrecht, zat de CDA-fraktie niet lekker. De heer F. Muijsers liet namens zijn fraktie weten het meest te voelen voor een extra verhoging van het gebrui kerstarief, waardoor het verschil tussen de groepen eigenaren en ge bruikers minder zou worden. De andere frakties voelden er echter weinig voor om de lasten neer te leggen bij de gebruikers (huurders van woningen). Nadat wethouder J. Truijen had beloofd in het tweede kwartaal 1992 met de gemeenteraad te willen dis- kussiëren over de verdeling van de lasten, ging ook het CDA akkoord met de verhoging van het eigena- rentarief. De PvdA-fraktie liet bij monde van de heer A. Jansen weten dat de armlastige gemeente Venray wat be lastingdruk betreft intussen is gestegen van de middenmoot tot de kopgroep. In Noord-Limburg staat Venlo aan de kop en in de provincie heeft Venray nog Venlo en Heerlen boven zich. Kindergeluk in beeld: M. I. Hummel- Figuren - een fascinerend geschenkidee. Hum 58 Goebel 1991 TD.J.Hvvvtvwn^ Goebel BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD Een aardige surprise: 1/s lot f 5,- 1/i lot 125,- Sigarenhuis Chr. Jansen Grote Markt 22 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 Nr. 48 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG De oud-Venrayse Adèle Henrietta (Jette) van Zutphen heeft op 13 no vember aan de Rijksuniversiteit te Leiden met sukses haar proef schrift 'De rechtspositie van de Rijksambtenaar. Aanstelling en ontslag' een lijvig boekwerk van 485 pagina's verdedigd. Jette van Zutphen, die nu dr. voor haar naam mag zetten, werd in 1962 in Heerlen geboren. In het be gin van de zeventigerjaren kwam zy met haar moeder naar Venray. In 1982 behaalde zij het diploma Atheneum A aan de Scholenge meenschap Jerusalem te Venray. Van 1982 t/m 1986 studeerde zij Ne derlands recht aan de Universiteit van Amsterdam. Van december 1986 tot december 1989 was zij als onderzoeker werkzaam aan de afde ling sociaal recht van de Rijksuni versiteit te Leiden. In 1988 werd zij beëdigd als plaatsvervangend-grif- fier bij de Raad van Beroep en het Ambtenarengerecht te Rotterdam. Sinds oktober vorig jaar is zij advo- kaat te 's Gravenhage. De ziekte Myalgische Encephalo myelitis voortaan ME genoemd is een ziekte waarbij vermoede lijk een verstoring van het imuun- systeem een rol speelt. De patiënt voelt zich konstant doodmoe, duize lig, ziet vaak wazig, heeft kiespijn achtige spierpijnen en na de geringste geestelijke of lichamelij ke inspanning voelt men zich volkomen uitgeput. Nogal eens ont staat deze ziekte na een virusinfek- tie, vandaar dat de ziekte ook wel omschreven wordt als Post Viraal Syndroom. In Limburg bestaan er nu plan nen om mensen met ME en hun di- rekte omgeving, met elkaar in kontakt te brengen om ervaringen uit te wisselen en zodoende elkan der tot steun te zijn. Waar mogelijk zal, door ujt te nodigen medici, in gegaan worden op de medische ont wikkelingen rond ME. Gedacht wordt aan regelmatige bijeenkomsten op centraal bereik bare plaatsen. Belangstellenden worden ver zocht schriftelijk kontakt op te ne men met het kontaktadres van de ME-Stichting in Limburg: p/a dhr. H. Theunissen, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tel. 04780-82948. Wilt u voor antwoord een aan uzelf gerichte en gefrankeerde en velop bijsluiten? In de Keulsche Pot loundue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Das gedood Weer werd een das slachtoffer van het verkeer. Deze keer een moeder- dier, dat aangereden werd op de Carmelietenstraat in Smakt De Ver eniging Das en Boom is hiervan in kennis gesteld. CORPfliiMT Met Cor Paint wordt je interieur mooier Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Perfecte combinaties in behang - gordijnen - vloerbedekkingen en verf Onze presentatie is geheel vernieuwd, daarom nu 20% korting op alle behang uit voorraad m.u.v. afgeprijsd behang WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De aangekondigde bloemenhul de, die gebracht zou worden op het Duits soldatenkerkhof in Yssel steyn, door neo-nazi's op de graven van Nederlandse ss-ers, is niet door gegaan. Daarmee bleef ook een kon- frontatie uit met jongeren die demonstreerden tegen het opko mend fascisme. De jongeren, naar schatting 200, hadden zich op het Lovinckplein verzameld en tegen half twaalf ver trok de stoet met spandoeken uitge rust en onder begeleiding van de politie naar het 3 kilometer verder op gelegen kerkhof. Voor de tocht was door de gemeente toestemming gegeven. Op het kerkhof zelf mocht niet worden gedemonstreerd. De demonstratietocht was georga niseerd door de Heeriense stichting tegen vreemdelingenhaat, rascisme en opkomend fascisme. Die had groepen jongeren uit Nijmegen, Arnhem, Eindhoven en zelfs uit het Duitse grensgebied weten te bewe gen aan de demonstratie deel te nemen. Verschillende sprekers maakten gebruik van de geluidsinstallatie op het parkeerterrein voor het kerk hof om hun mening uit te spreken. In die toespraken kwam uitdrukke lijk naar voren wat hun beweegre denen eigenlijk zijn. Zij willen zich inzetten tegen het opkomend fas cisme en vooral tegen de opkomen de vreemdelingenhaat, met name de haat tegen de asielzoekers. Then de demonstranten toch het kerkhof wilden betreden werd dat door de beheerder van het kerkhof, dhr. C. Voigts, geweigerd. Het was de demonstranten overigens bekend dat op last van burgemeester Waals, de begraafplaats niet mag worden gebruik om een politieke bood schap uit te spreken. TOTENSONTAG Omdat het die zondag Tbtenson- tag was, de dag waarop de protestan ten in Duitsland hun doden herdenken, was men erop voorbe reid dat nabestaanden een bezoek zouden brengen aan het kerkhof. De nabestaanden die met deze de monstratie gekonfronteerd werden, verklaarden ons geen begrip te kunnen opbrengen, dat juist op de ze zondag gedemonstreerd moest worden. Then het enkele nabestaanden niet lukte langs de betogers te ko men om het kerkhof te betreden, greep burgemeester Waals in. Hij zorgde er voor dat zij via een andere ingang toch op het kerkhof konden komen. Bezoekers die tijdens de de monstratie arriveerden op de Tim- mermannsweg, werden door de politie op de hoogte gebracht van de situatie. Rond 13.00 uur vertrokken de demonstranten weer in stille tocht naar het'centrum van Ys selsteyn. Burgemeester Waals had er geen verklaring voor waarom de bloe menhulde van de neo-nazi's niet was doorgegaan. Hij was wel tevre den dat het nu zo rustig was verlo pen. 's Morgens vroeg waren er wel enkele neo-nazi's nabij Ysselsteyn gesignaleerd. Het is niet onmoge lijk dat zij, bij het zien van de in groten getale aanwezige politie, hun leden hebben geadviseerd niet naar het kerkhof te gaan. Naast de 40 le den van het Venrayse korps waren er nl. leden van de Koninklijke Ma rechaussee en een 60-tal ME-ers aanwezig. Op alle punten, van waar uit het kerkhof zichtbaar is. was de politie aanwezig. Zy hadden geluk kig een rustige inzet. Om bij incidenten snel te kun nen ingrijpen waren naast burge meester Waals ook mr. P. Velleman, officier van justitie en de korpschef van onze politie, commissaris G. den Tteuling aanwezig. Burgemeester Waals zegde overi gens toe, kontakt op te nemen met de Duitse ambassadeur, dhr. K. Ci tron in Den Haag, met het verzoek Nog nooit heeft Venray in haar geschiedenis zoveel repre sentanten van de ihedia in één keer in haar midden gehad zo- als jl. zondag. Van alle streken waren de verslaggevers naar Ys selsteyn gekomen op de ver wachtte demonstraties te verslaan. Niet alleen was de NOS met een cameraploeg aan wezig, ook RTL4, VTM en KRO's Brandpunt waren aanwezig ter- wyl ook verschillende radiosta tions hun vertegenwoordigers hadden gestuurd. Wy telden aan verslaggevers, beeld- en geluidstechnici een 40-tal mensen. Naast de inzet van 40 man ei gen politie, was er, om op alles voorbereid te zijn, assistentie verkregen van de Koninklijke Marechaussee en de Mobiele Eenheid. In totaal ging het om 160 man. Van de demonstranten kwam slechts één groep, die naar schatting uit ongeveer 200 per sonen bestond. Tellen wij het aantal de monstranten en het aantal per sonen die uit hoofde van hun funktie aanwezig moesten zijn, dan blykt dat één op één te zijn geweest. om het grote militaire vertoon op de Volkstrauertag te verminderen c.q. achterwege te laten. Bij herden kingen op het Britsch soldaten- kerkhof blijft zulk vertoon ook achterwege. Jammer was het in ieder geval, dat door de aangekondigde demon straties, de intocht van St. Nicolaas in Ysselsteyn, op een ander tijdstip en op een andere manier moest plaatsvinden. De jeugd van Ys selsteyn was er hierdoor, voor de eerste keer de dupe van, dat in Ys selsteyn het Duitse soldatenkerk hof ligt. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Inbraak in schuur Door forcering was toegang ver kregen tot een landbouwschuur achter een boerderij aan de Hoofd straat te Oir(o. Ontvreemd werden gereedschappen ter waarde van en kele honderden gulden. Wanneer de diefstal precies heeft plaats ge vonden kon niet worden vast gesteld.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 15