PEEL EN MAAS Koninklijk goud voor A. Ermers STOMERIJ h ©c( Geen tariefsverlaging voor Rekreatief Voetbal Venray Winkeliersvereniging start met Sint- en Kerstaktie Socialistische Partij tegen aktiviteiten op De Peel ƒ10.000,- Voor pater Tjeu Haumann PEEL EN MAAS Landelijke prijs voor Dirk Arts Sint Nicolaas- wandeltocht KOO Sint Nicolaas a.s. zaterdag in Venray Snookerhal in oude bibliotheek SINTERKLAAS AANBIEDING VERSLEIJEN 0IRL0 Verhoging tarieven sportakkommodaties "veltum" De herdenking op het Duits sol- datenkerkhof, in het kader van de Volkstrauertag, heeft een waardig verloop gekregen. De herdenking maakte met name op de vele tien tallen nabestaanden, die door de organisatie Deutsche Kriegsgraber- fursorge in de gelegenheid waren gesteld de plechtigheid bij te wo nen, een diepe indruk. De soberheid alleen al gaf aanlei ding tot bezinning. Vooral de toespraak van de spreekster, namens de leerlingen van de Inter nationale Afcent Schule uit Bruns- sum, maakte veel indruk. De jeugdige Nicole Zangerle vroeg zich in haar toespraak af, namens de leerlingen van die school, waarom 'die herdenking plaatsvond. Een herdenking op een plaats waar geen strijd meer is en waar allen ge- ly'k zyn. Zij echter hebben het recht om niet vergeten te worden. Wy, de jongeren, moeten ons bezin- ynen wat wij er aan kunnen doen om de stryd aan de wortel uit te roeien en geen heldendomvererin- gen meer toe te staan. Juist die ont- moetingen op een plaats als dit kerkhof moeten de basis vormen ivóor vrede'In onze samenleving'. Deze jeugdige spreekster had ech-' ter nog meer te zeggen. 'Op deze bo dem, waar er vrede heerst onder de gelijken welke hier rusten, zullen die ontmoetingen blijven plaatsvin den. Juist voor hen die een andere taal spreken, en welke kleur zy ook hebben'. Zy ging hiermee in op het probleem van de asielzoekers in Duitsland. Zij nodigde iedereen, die hun haat uitspreken ten aangezien van de asielzoekers, uit, om naar dit kerkhof te komen. Niet om een show af te steken, maar om elkaar te leren begrijpen en te waarderen. Dat moet de basis zijn om verder te leven, ook in onze samenleving. De legerpredikant Winckler ging in zijn geestelijk woord voor dat wij niet moeten hopen dat de gebrach te offers vergeten worden. 'Wij kun nen in het heden waken zodat een einde komt aan het onrecht en ge weld en dat wij samenwerken aan de vrede. Dat wij brood geven aan hen die daarom vragen. Spreken en werken wij dat het aantal doden niet groter wordt'. AMBASSADEUR De ambassadeur van de Bundes- republiek Duitsland dr. Klaus Jur- gen Citron sprak namens de Duitse regering woorden van herdenken op deze plaats, waar het mogelijk moet zijn bruggen te bouwen. Hij vond het een voorrecht juist in Ne derland de Duitse regering te mo gen vertegenwoordigen, omdat het Nederlandse volk zoveel offers heeft moeten brengen in de laatste we reldoorlog. 'Nieuwe hoop leeft er over de graven van de duizenden gevallenen op de soldatenkerkho- ven, waar ook ter wereld en welke nationaliteit zy ook hebben. Deze kerkhoven moeten bly ven als waar schuwingen'. Hij prees de samen werking tussen Nederland en Duitsland met een wil om met el kaar aan een beter Europa en een betere wereld te werken. Hy her dacht met nadruk alle gevallenen, ongeacht ras of nationaliteit en schuwde niet ook de slachtoffers van het verzet, de bombardemen ten, de concentratiekampen en de burgerslachtoffers te herdenken. 'Het is en blyft onze taak ons te bly- ven inzetten, ook voor de minder heden. Want ook de asielzoekers moeten hun rechten hebben. Wij mogen niet opgeven zolang er nog wonden worden geslagen door oor log en onrecht'. Openlijk wilde hij nog eens de dank aan de Nederlandse regering benadrukken voor de aanleg en het onderhoud van dit soldaten- kerkhof. Generaal maj. Brackel, oud- voorzitter van de Wereldveteranen, sprak nu op persoonlijke titel een herdenkingswoord. Deze generaal van het Nederlandse leger heeft persoonlijk aan den lijven onder vonden welke offers er gebracht moesten worden, maar ook hij was er van overtuigd dat alleen gewerkt kan worden aan een vrede, als men met elkaar in vriendschap leeft. De omlijsting van de herdenking was ook dit jaar weer traditioneel in handen van het gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn en het Man nenkoor uit Goch. Verder werden ook traditioneel de kransen gelegd namens de Duitse regering, de Volksbund Deutsche Kriegsgraber- fürsorge, Afcent uit Brunssum, het Duitse leger uit Budel, de Wereldve teranen, namens de gemeenten Venray en Budel en namens de schooljeugd van de Duitse School uit Brunssum. ONTVANGST Nadat een trompetter Tch hatte' eine Kamerade' had geblazen werd de plechtigheid beëindigd. Tydens de ontvangst, die na de plechtig heid volgde in het gemeenschaps huis in Ysselsteyn, sprak Winfried Schulte namens de Volksbund een dankwoord aan alle aanwezigen, in stanties en personen, die by had den gedragen aan het welslagen van deze herdenking. Ook dankte hij kapitein L. Timmermans die om gezondheidsredenen niet meer aanwezig kon zijn, maar die zeker de 'vader' van dit kerkhof genoemd kan worden. Zijn naam zal onver breekbaar verbonden blijven met dit kerkhof. Dit weekend, zondag 24 novem ber is het weer koopzondag van 13.00 tot 18.00 uur, gaat de Sint- en Kerstaktie van Het Winkelcentrum Venray weer van start. Dit jaar kan het winkelend pubhek weer mee- Ter gelegenheid van de veiling, die de Lionsclub Venray eind okto ber organiseerde om pater Tjeu Haumann in het zuidelijk deel van het Afrikaanse land Sudan met een ruilhandelprojekt te kunnen laten starten, werd ook een prachtige quilt verloot. Deze quilt, in gebro ken wit en groen, is een deken van 230 x 2.30 meter waarvan de pa troonlapjes met kunstige stiksels bij elkaar worden gehouden. De quilt is gemaakt door de Lions- dames, leeuwinnen dus. Net als in de Afrikaanse wildernis, waar een leeuwin voor haar jongen zorgt, koesterden deze dames hun bore ling. Meer dan duizend uren toege wijde zorgen en pijnlijke vingers. De verloting van de quilt, die op 16 november jl. plaatstvond tijdens de Ladies' Night van de Lionsclub Venray, heeft degene die lotnum mer 337 kocht, gelukkig gemaakt. Notaris B.T. Lunter te Venray zag toe op de goede gang van zaken. De quiltverloting heeft ruim /5.000,- netto opgebracht. Tezamen met de netto-opbrengst van de vei ling kan de Lionsclub Venray bin nenkort de toegezegde ƒ10.000,- aan pater Tjeu Haumann overmaken. De Lionsclub Venray heeft het plan in de herfst van volgend jaar op nieuw een veiling te organiseren waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor een goed doel. dingen naar de hoofdprijs, zynde een Ford Fiësta. Andere prijzen zijn een lang weekend naar Londen, naar Parijs en een reis van twee we ken naar Mallorca. Bovendien zijn er een aantal 12- en 6-badenkaar- ten, en een aantal zwem- en squash- arrangementen te winnen van het zwem- en rekreatieeentrum De Sprank. De Venrayse winkeliers zyn dit jaar afgestapt van de stempelaktie. Nu krijgt de konsument by elke aankoop van ƒ10,- een zegeltje. Die kunnen op een kaart geplakt wor den, welke vervolgens by de deelne mende winkeliers ingeleverd kun nen worden. Er gaan 20 zegeltjes op een kaart. De aktie loopt tot en met 24 december, dus tot Kerstmis. Om het winkelen aantrekkelijk te maken is de traditionele feestver lichting inmiddels al weer aange bracht, terwijl ook de Sinterklaas- versieringen een dezer dagen worden opgehangen. De winkeliers zullen in ieder geval hun uiterste best doen om het de konsument zo aangenaam mogelyk te maken, zo dat terecht gekonkludeerd mag worden dat Het Winkelcentrum Venray nr. 1 in de regio is. elke week nieuws Pony's op de rijbaan In de nacht van vrijdag op zater dag kwam by de politie een mel ding binnen dat op de Kiekweg 2 pony's op de weg zouden lopen. De politie trof maar een pony aan. Later werd door de eigenaar de tweede pony aangehouden. De af rastering en afsluiting waren deug delijk het het is onverklaarbaar hoe de pony's uit de weide zijn geko men. Mogelyk was het een vanda len streek. Dirk Arts uit Castenray, leerling op de brugklas van de Technische School Horst, heeft bij het school tv-programma 'Computeijoumaal' een tweede prijs gewonnen. Bij elke maandelijkse uitzending van 'Computeijoumaal' zit een puz zel. Deze keer moesten de deelne mers met behulp van het software programma Reisplanner van de Ne derlandse Spoorwegen een reispro- bleem oplossen. Woensdag 13 november jl. moest Dirk al om 9 uur in de NOS-studio te Hilversum zijn voor de prijsuit reiking. Hij ontving een dag Tiener- toer voor twee personen in de Kerstvakantie. Zondag 24 november organiseren De Natuurvrienden in Merselo voor de zestiende keer een Sint Nicolaas- wandeltocht. De start is in zaal 't Anker, Grootdorp 73. Er zijn routes van 5,10 en 20 km. De start van de 20 km is tussen 9.00-12.00 uur,- voor 5-10 km kan gestart worden tussen 9.00-13.30 uur. Zoals ieder jaar brengt Sint Nico- laas ook een heleboel Pieten mee. Zij starten om 13.30 uur precies voor een wandeling van 4 k 5 km. Na afloop ontvangen alle deelne mers een speciale herinneringsme daille of cijfertje en een verrassing van Sint Nicolaas. Het inschrygeld is ƒ3,- (incl. korting). Zijn er ouders die met de kinderen willen wande len zonder herinneringsmedaille, dan is dat ook mogelijkLwel krygen de kinderen dan een verrassing van Sint Nicolaas; voor inschryf- geld a ƒ2,-. Iedereen is welkom. Voor inlichtingen: WSV De Na tuurvrienden, Endepoel 20, 5815 CR, tel. 04780-86035 of 04786-496. BEDRIJFSKUNDIG ADVIESBUREAU bedrijfskundige begeleiding voor midden- en kleinbedrijf Patersstraat 19, 5801 AT Venray Telefoon 04780-13155 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1991 Nr. 47 HONDERDENTWAALfrlE JAARGANG Zaterdag 23 november 1991, di- rekt na de intocht op de televisie, is het de bedoeling dat Sint Nicolaas weer aankomt op het vliegveld De Peel. Met een dubbeldekker van Au tobusbedrijf en Reisbureau Van Ham uit Venray zal hij om precies 14.00 uur arriveren bij het raad huis. Sint Nicolaas komt dit jaar met maar liefst 25 Zwarte Pieten. Ts voet gaat Sint Nicolaas, vergezeld van herauten te paard, het show- korps St. Petrus Banden, schutterij Het Zandakker Gilde St. Jan en le den van het Sint Nicolaas Gilde naar het bordes van het oude raad huis, waar het* gezelschap rond 15.00 uur door de Venrayse burge meester dr. J. Waals zal worden ont vangen. Onderweg naar het oude raad huis is er gelegenheid voor de kin deren om tekeningen en/of wortelen aan te bieden aan Sint Ni colaas. Als Sint Nicolaas met de burgemeester in het grote boek heeft nagekeken wat de Venrayse kinderen allemaal goed hebben ge daan in het afgelopen jaar, zal hy met de burgemeester snoep uitde len op de Grote Markt op de manier zoals het ook ongeveer de laatste ja ren gegaan is. De heren van de gemeentewer ken Venray hebben het St. Nicolaas- gilde namelijk beloofd, dat zij dit jaar de dranghekken zo zullen zet ten dat de Sint en de burgemeester gemakkelijk snoep uit kunnen de len' en dat Koninklijke Harmonie Euterpe niet in de verdrukking komt. Zou het weer heel erg slecht zyn en de stoet niet zou kunnen trekken dan kunnen wy met toe stemming van onze heer deken Buschman schuilen en onderdak vinden in de Grote Kerk. Deelnemers aan de stoet zyn dit jaar: politie, herauten te paard, MMSK St. Petrus Banden, St. Nico laas te paard, Euterpe, ponywagen met Pieten, koets met Gilde, schut terij Het Zandakker Gilde St. Jan. De route van de intocht: aan komst raadhuis 14.00 uur, vertrek naar oude raadhuis 14.15 uur en aankomst op het bordes 15.00 uur. Na de ontvangst en uitdelen van snoep vertrekt de stoet: Grotestraat, Henseniusplein, Schoolstraat, Jan Hensenstraat, De Bleek, School straat, Passage, Grotestraat, Schou tenstraatje, Schoolstraat, Markt straat, Hofstraat, Dansschool Janssen, 'ontbinding 16.00 uur. In de voormalige bibliotheek aan de Julianasingel zal een snookerhal worden gevestigd. Dit bevestigde dhr. K. Janssen van Venrode bv. Hiervoor is bij de gemeente een bouwvergunning aangevraagd. Het lijkt er nu op dat dit pand, dat sinds de verhuizing van de bibliotheek naar de Merseloseweg leeg stond, eindelijk weer een bestemming zal krijgen. 1 Volgens dhr. Janssen heeft Ven ro de een huurkontrakt afgesloten met Holland Snooker bv uit Middel burg. 'Snooker is niet hetzelfde als biljarten. Wij hebben de exploitant geadviseerd om een voorlichtings avond voor de omgeving te houden, waarin aangegeven wordt wat snoo ker inhoudt en op welke wijze de hal geëxploiteerd wordt. Snooker is immers niet hetzelfde als biljarten. Het moet aan de buurt duidelijk ge maakt worden dat hier geen kroeg komt maar een plaats waar inten sief snooker wordt gespeeld'. Vol gens dhr. Janssen past de vestiging van zo'n hal in het bestemmings plan. Er zijn volgens hem wel enige aanpassingen aan het pand nodig. Werkzaamheden aan gevel, elektra en konstruktie zullen enkele maan den vergen. Volgens dhr. Janssen zal de hal in de loop van het eerste halfjaar 1992 geopend worden. MAKITA- GEREEDSCHAP TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN Casten rayseweg 14 Tel. 04787-1941 Buit van diefstal gevonden Passanten vonden onder het via- dukt van de Venloseweg, ter hoogte van het Hoogriebroek, een drietal bankcheques en een Museumjaar kaart en brachten die naar de poli tie. Uit het onderzoek is gebleken dat de gevonden spullen afkomstig waren van een diefstal uit een wo ning in Horst. De spullen zyn aan de rechtmatige eigenaar ter hand gesteld. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Afgelopen vrijdag, tijdens de feestavond bij gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Blit- ta, werd dhr. A. Ermers uit de Roo- seveltstraat aangenaam verrast door loco-burgemeester Hoppen- reijs. Deze kon hem, namens de ko ningin, de Eremedaille in Goud opspelden, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Ermers (57) werd geboren in Vierlingsbeek. Op 24 september 1951 trad hij in dienst van de Blitta, dat toen nog gevestigd was in Blit- terswyck. Daar startte hij als leerling-bankwerker. Na enkele jaren werd dhr. Er mers, hij was toen al opgeklommen tot assistent-produktieleider, over geplaatst naar de Venrayse vesti ging, waarmee Blitta in 1952 was gestart. Van 1974 tot 1979 was dhr. Ermers weer aktief in Blitterswijck, waar hy de leiding over de afdeling staalbouw kreeg. In 1979 keerde hij weer terug naar Venray waar hij, tot de dag van vandaag de funktie van chef buitenmontage bekleedt. In deze funktie geeft hy dagelijks lei ding aan circa 65 medewerkers, waarvan er 16 onder zijn direkte leiding staan. Ook is dhr. Ermers volop aktief bij de ondernemingsraad van Blit ta. Van 1957 tot 1969 was hij hier lid van en van 1979 tot heden is hij voorzitter van diezelfde onderne mingsraad. Ook was en is hij zeer nauw be trokken bij personeelsreizen en -avonden, de huldiging van jubila rissen (nu was het zelf dus aan de beurt) en bij de organisatie van de Sinterklaasfeesten voor de kinde ren van de werknemers. A meer dan 25 jaar vervult hy op voorbeel dige wijze de rol van deze goedhei ligman. Met ingang van 1 januari zullen de gemeentelijke sporttarieven met 3% worden verhoogd. Dat stellen b. en w. voor in een raadsvoorstel dat op woensdag 27 november a.s. in de commissie onderwijs, jeugd, sport en rekreatie zal worden behandeld. Het gaat hier om de jaarlijkse prijs aanpassing in het kader van de loon- en prijsontwikkeling die voor 1992 wordt verwacht Voor het eerst worden hierbij niet de tarieven van het nieuwe zwem bad gehanteerd omdat De Sprank door Sportfondsen Venray bv wordt REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURT APUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDUNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS, TAPIJTEN. STOMERIJ geëxploiteerd en niet meer door de gemeente. Bovendien vragen b. en w. om de door Rekreatief Voetbal Venray geuitte wens om het tarief te verla gen, niet te honoreren. HERZIENING Verder willen b. en w. in 1992 een onderzoek instellen naar de hoogte van de tarieven. Men wil zo komen tot een gefundeerde herziening van het tarievenstelsel voor de sportak kommodaties. Uitgangspunten bij het onderzoek zyn achterstalling onderhoud; aanpassing regulier on derhoud; vernieuwingsbeleid in de rekreatiesektor; verdergaande pri vatisering in relatie tot de tarieven en vergelijking van de tarieven tus sen binnen- en buitensportakkom- modaties. KORTING Dit jaar is bij wijze van proef een kortingsregeling ingevoerd tijdens minder courante uren. Indien in die uren gebruik wordt gemaakt krijgt men een korting van ƒ15,- op de huurprys. Hiermee wilde de ge meente de bezettingsgraad van de akkommodaties verbeteren. Burge meester en wethouders willen deze proefperiode verlengen omdat zij de indruk hebben dat deze kor- De Socialistische Party afd. Horst- Sevenum (Venray heeft geen afde ling van deze partij) heeft in een brief aan de gemeenteraad van Ven ray gevraagd om stelling te nemen tegen de, zoals zij zeggen, milieu- en mensonvriendelijke plannen om trent de vliegbasis De Peel. De SP heeft vemomën dat het Venrayse college van b. en w. en de commissie algemene zaken achter deze plannen staan. De SP is tegen de voorstellen om de slapende basis geschikt te ma ken voor (nachtelijk) luchtvracht- vervoer en tegen de plaatsing van Hawk- en Patriotraketten. De SP verwyst bij hun stelling- name naar een rapport van de SP Limburg waarin gepleit wordt om vanwege de geluidsoverlast, de daarmee gepaard gaande kosten voor isolatie en de milieuverpesten- de effekten, de vliegbasis te sluiten. In haar brief stelt de SP dat de ne gatieve gevolgen voor omwonen den, het milieu en de portemonnee er blijkbaar niets toe doen en dat militaire en ekonomische motieven overheersen. Met name het milieu heeft er vol gens de SP onder te leiden. 'En dat terwyl de overheid met een cam pagne bezig is onder het motto 'Ver beter het milieu, begin by jezelf. De SP noemt de plannen verder energieverspillend en staan in schril kontrast met de aktie 'Bruk- ske Energie(k)', waarmee de huis houdens worden gestimuleerd om minder energie te gaan gebruiken. De SP afd. Horst-Sevenum vraagt de Venrayse raad tenslotte om men selijke waardigheid te verkiezen bo ven ekonomische drijfveren en belangen'. tingsregeling nagenoeg onbekend is by de gebruikers. Het gaat hierbij om uren voor 11.00 uur 's morgens en 's avonds na 22.30 uur. Door Rekreatief Voetbal Venray is vorig jaar al een verzoek ingediend om verlaging van het tarief p.er wed strijd voor een voetbalveld. Dat ta rief lig momenteel op 32,-. RW heeft verzocht om een verlaging naar hetzelfde niveau als SV Venray dat betaald, ongeveer ƒ20,- per wed strijd. Het bestuur van RW is van mening dat de doelstelling van deze vereniging gelyk is aan die van SV Venray. Burgemeester en wethouders de len dit laatste standpunt van de RW niet. Volgens b. en w. levert SV Venray ook een bijdrage aan de so ciale en maatschappelijke ontwik keling van de jeugd. RW is bovendien niet aangesloten bij een overkoepelende bond en bestaat uit vrije tyds clubjes. Bovendien wordt het tarief van 32,- alleszins accep tabel geacht voor het bedrijven van rekreatiesport. B. en w. vragen dan ook aan de raad en commissie om het verzoek van RW niet te ho-

Peel en Maas | 1991 | | pagina 15