-MRQJ Extra aandacht voor klassieke muziek in de platenzaak! INVERGETELIJKE HERINNER). REGISTRATIE VAN DE INBOEDEL WAT ZOU U FOTOGRAFEREN MET EEN POLAROID DIREKT^a^. KLAAR KAMERA? FOTOGRAFIE ALS ONDERSTEUNING mUW HOBBY Een fascinerend verhaal over klassieke muziek Een prachtige promotie-CD voor nog geen tientje! Jonge mensen op het concertpodium op Muziek: het mooiste kado 2 eel en maas Donderdag 21 november - Pagina 11 In het boekie dat bij de CD/MC „Jonge Mensen op net Concertpodium 1991" gratis wordt gegeven staat een bijzonder oeiend verhaal over de geschiedenis van het symfonie-orkest. „Als je anno 1991 naar een klassiek sym fonisch concert wilt gaan kun je overal ter wereld terecht. En of je nu in Wenen, Londen, Parijs, New York, Tokyo, Oslo of Miami een concert bijwoont of in Am sterdam, Berlijn, New Delhi of Boston, overal is de samenstelling van het symfo nisch orkest gelijk: strijkers, blazers en slagwerkers, in totaal meer dan 100 mu sici. Hoogstwaarschijnlijk zul je ook een zelfde type programma horen: eerst een ouverture, dan een soloconcert en na de pauze een grote symfonie. Symfonie orkesten en hun muziektradities bestaan nu eenmaal al een eeuw of twee. Dat is overigens niet altijd zo geweest. Voor het jaar 1800 zou een componist geen enkele zekerheid hebben gehad of zijn muziek zelfs in verschillende steden van zijn ei gen land kon worden uitgevoerd. Ieder orkest zag er anders uit. Dat had alles te maken met geld. Het geld van een vorst of adelijke heer wel te verstaan. De in houd van zijn beurs bepaalde of steden en hoven een orkest hadden of niet. In de middeleeuwen werden instrumenten vaak gebruikt voor een ander doel dan puur het muziek maken. Musici die blaasinstrumenten konden bespelen werden bijvoorbeeld door stadsbesturen ingehuurd om als wachters te fungeren. Ze moesten bij onraad waarschuwings signalen blazen. Maar ook bij feestelijke en belangrijke gebeurtenissen hadden ze dienst. Trombonisten hadden altijd op zondag dienst. Zij moesten in de kerk de zangers begeleiden. Deze, in onze oren nogal in gewikkelde kerkmuziek, werd door monniken en later ook door nonnen ge zongen. De gewone burger kreeg niet eens toestemming om een mond open te doen. Toch is het zo dat alle musici meezingen. Het lijkt soms op grommen wanneer een pianist zijn toetsen bezweert, maar he't is fundamenteel zingen. Dirigenten zijn tijdens concerten vaak te betrappen op het meezingen van orkestpartijen. Toch kun je je natuurlijk afvragen hoe er in het symfonie-orkest in hemelsnaam ook - maar enige vorm van orde te handhaven is. Zoveel mensen, zoveel meningen, is een uitspraak die heel goed op musici te betrekken is. Musici houden van hun vak, zijn er trots op en willen dat ook graag laten horen. Door alle eeuwen heen zijn componisten zich bewust geweest van het belang van een centrale figuur in het orkest. Van een goede uitvoering van hun composities zou immers weinig terecht komen als ie dereen maar zo'n beetje op z'n eigen houtje speelde. De dirigent Lully ge bruikte zijn positie als favoriet van de koning door zich als een soort potentaat voor zijn orkest op te stellen. Met een enorme stok stampte hij de maat op de grond, dwars door de muziek heen. Er kwamen dan ook klachten over „dat af schuwelijke, ononderbroken lawaai". Zijn dirigeerstok waaide niet alleen de scepter over het orkest, maar letterlijjk ook over zijn eigen leven. Eens stampte hij per ongeluk dermate hard op zijn voet, dat hij kort daarna stierf aan een infectie van de door hem zelf veroor zaakte verwonding. Het zijn slechts enkele anekdotes uit de vele die in het gratis boekje dat bij de CD/MC „Jonge Mensen op het Concert podium 1991" wordt uitgereikt. De au teur besluit haar boeiend en verhelderend verhaal, waarin zij muziekstijlen, in strumenten en de geschiedenis van de klassieke muziek omschrijft, met: „De meest elementaire manier van mu ziek maken zal altijd en eeuwig de men selijke stem blijven. Of je nu luistert naar' het overweldigende koor van Orff's Car- mina Burana, de intrigerende klanken van Russisch Orthodoxe gezangen, de ontroerende koorkoralen van Johann Sebastian Bach, de tragische klaagzan gen van Monteverdi, de swingende melo dieën van Gershwin's Porgy and Bess, het aangrijpende requiem van Mozart, de bravoure aria's uit Verdi's Aïda, de melancholische swing van Negro Spiri tuals of de puurste melodieën van Pur- cell: de schoonheid en vreugde van de menselijke stem en haar muziek begint voor een ieder gelijk. Bij de geboorte... Klassieke muziek begint tot steeds meer huiskamers door te drin gen. Een groeiend aantal mensen weet inmiddels de weg naar de platenzaken te vinden om er ook klassieke muziek aan te schaffen. Zo'n bezoek aan een platenzaak is in de periode van 21 oktober tot en met 31 december extra aantrekkelijk, want dan kan men in het kader van de campagne „Klassiek Geeft Meer" de promotie-CD „Jonge Mensen op het Concertpodium 1991" aanschaffen voor slechts 9.95 (de musicassette kost 6.95). Een verrukkelijk album dat ieders belangstelling voor klassieke muziek zal vergroten. Bij het beluisteren van de prestaties van de jonge musici kan niemand zich afsluiten voor de charme van de klassieke muziek. „Jonge Mensen op het Concertpodium 1991" biedt een interessant extraatje in de vorm van een bijgesloten boekwerkje, waarin 22 Muziekwaardebonnen zijn opgenomen die recht gevén op aanzien lijke korting bij aanschaf van actuele klassieke CD's. Tevens biedt dit boekje informatie over meer dan 100 andere in teressante CD's. Een goed initiatief van de Nederlandse platenbranche die op deze manier steeds meer mensen ver trouwd maakt met klassieke muziek. De tijd dat klassieke muziek en pop niets met elkaar te maken leken te hebben is voorbij. Duidelijk waarneembaar wordt klassieke muziek door een veel breder en jonger publiek gewaardeerd. Fenome nen als Nigel Kennedy, Pavarotti, Do mingo en Carreras hebben natuurlijk veel bijgedragen aan deze doorbraak. Er is echter zoveel meer. Ook de klassie ke muziek kent vele genres. Componis ten leefden in verschillende tijden en in diverse landen met uiteenlopende cultu ren. Zij waren in hun tijd echte muziek- vemieuwers. Zij gaven de muzikale toon aan. Een muziekstuk uit de zeventiende eeuw klinkt dan ook heel anders dan een compositie uit de achttiende eeuw. Al die verschillende tijden en culturen zijn te rug te vinden in het aanbod van klassie ke muziek. Dat maakt die muziek ook zo boeiend. Daarnaast zijn er ook andere verschil len. Een clavecimbelconcert klinkt toch heel anders dan een piano-recital of een stuk dat wordt uitgevoerd op een statig kerkorgel. Een Strauss-wals lijkt niet op een symfonie van Beethoven. De één is gecharmeerd van een kamerorkest, ter wijl de ander juist een philharmonisch orkest in volle bezetting prachtig vindt. Een Italiaanse opera is een stuk zwaar der dan een vrolijke operette. De één hoort het liefst een alt, de ander een hon- derdkoppig koor; er zijn liefhebbers van de gitaar en een andere groep luistert liever naar een klarinet. Er zijn tal van manieren waarop klassieke muziek uit gevoerd kan worden en waardoor de luisteraar een bepaalde binding met klassieke muziek krijgt. In de platen zaak kan iedereen in alle rust zijn eigen keuze maken. De campagne „Klassiek Geeft Meer" helpt de muziekliefhebber bij het maken van die keuze. Daarom worden bij de CD/MC „Jonge Mensen op het Concert podium 1991" 22 Muziekwaardebonnen aangeboden, die recht geven op extra kortingen waarmee men zichzelf maar natuurlijk ook anderen een groot schouwd kunnen worden als een klassie ke basiscatalogus. Dit overzicht is gelar deerd met een verhaal over het symfo nie-orkest, zijn geschiedenis, de instru menten, de muziek en de componisten. Een handige leidraad voor de keuze uit de veelheid van prachtige klassieke werkstukken die in de platenzaak te vin den zijn-. De schitterende uitvoeringen die de vele orkestmusici, dirigenten en solisten verkrijgbaar t/m 31 december 1991 vastlegden zijn van grote klasse. Er is voor elke muziekminnaar, ervaren of be ginnend in klassiek, voldoende aanbod om een boeiende collectie op te kunnen bouwen. „Jonge mensen op het Concertpodium 1991" is een prachtige CD of MCdie voor respectievelijk 9.95 en 6.95 in platen zaken wordt aangeboden. Een speciale CD of MC samengesteld ter gelegenheid van de actie „Klassiek Geeft Meer". Op deze CD staan werken van Bruch, Cho pin, Bach, Rossini en Mozart. Waarom juist deze componisten? Omdat deze uit voeringen door jonge musici een heel groot publiek zullen aanspreken. Jong, fris, met verve en enthousiasme. Zij spe len niet alleen de muziek die op deze schitterende CD/MC „Jonge Mensen op het Concertpodium 1991" te beluisteren is, want hun repertoire is veel groter. Be schouw deze CD/MC als een voorproefje. Een blik in de keuken van jonge mees ters. Him opnamen zijn als het ware het begin van een ontdekkingsreis door de wereld van de-klassieke muziek. Zij zouden het wel van de daken willen schreeuwen: „Hoor toch, hoe mooi deze muziek is. Laat je verrassen en veroveren door Ros sini en Chopin. Probeer van Mozart, Bach en Bruch te houden zoals wij dat in deze opnamen doen. Je houdt van muziek of niet. Het is niet in woorden te benaderen. Laat dat echter niet de reden zijn om die klem mende deur naar het onbekende dicht te gooien. Houd hem open voor verrassin gen, emoties en tegenstrijdigheden: klassieke muziek is ervoor iedereen." Bij de CD/MC wordt een schitterend boekwerkje geleverd met een fascine rend verhaal over de historie van klas sieke muziek. Tevens staan in dit boekje 22 muziekwaardebonnen ter waarde van 350 gulden. Óok biedt het boëkje infor matie over ruim 100 klassieke CD's en over de klassieke Edison-winnaars. In het Amsterdamse Concertgebouw zijn door de AVRO twee afleveringen van het populaire televisieprogramma „Jonge Mensen op het Concertpodium" opgeno men. De jonge uitvoerenden in het tele visie-programma zijn ook te beluisteren op de CD of MC „Jonge Mensen op het Concertpodium 1991". Het zijn de violis te Midori, de pianist Boris Berezovsky, de cellist Matt Haimovitz en de fluitiste Jennifer Stinton. Vier jonge sterren die ook in Nederland al grote bekendheid hebben bij de liefhebbers. Roeland Kooymans is de nieuwe, jeugdi- fe presentator van het programma. Bei- e Uitzendingen worden twee maal uit gezonden tussen eind oktober en medio december. Zonder te overdrijven kunnen wij u zeg gen dat de programma's zeer de moeite waard zijn om naar uit te kijken. JENNIFER STINTON Vorig jaar werd de klassieke promo- tie-CD/MC door meer dan 150.000 men sen aangeschaft. Dit jaar is de verwach ting dat meer dan 200.000 platenzaakbe zoekers deze fantastische CD zullen aan schaffen. Natuurlijk is het ook een heel leuk cadeautje voor Sint-Nicolaas, kerst of zo maar om iemand eens te verwen nen. Muziek blijkt steeds meer het cadeau artikel bij uitstek te zijn. Een CD staat heel vaak bovenaan de verlanglijst. Maar soms is het weieens moeilijk een keuze te maken omdat je niet precies de smaak weet van degene, die je een mu- ziekcadeau wilt geven. Daarvoor is de Nationale Platen- CD-bon natuurlijk de perfekte oplossing. Wist u dat miljoe nen mensen ieder jaar een Nationale Pla- tenbon aanschaffen om iemand eens te verwennen? Goed idee, toch. En de bon is er voor iedere beurs: van ƒ6.50 tot 100.-. „De mooiste kado's vind je in de platenzaak", dat is een advies dat voor iedereen geldt. )ecember heeft iets speciaals. Iet is de maand waarin intieme nomenten worden beleefd net familie en vrienden. Er langt een warme, gezellige ifeer in huis met kaarsen aan en gordijnen dicht. Het is bij litstek de periode waarin we ex- ra de tijd voor elkaar hebben. Grootouders komen logeren, er vordt lekker gekookt, uitgebreid jetafeld en we geven elkaar mooie adeaus. Typische herinneringen lie we voor altijd zouden willen 'astleggen. PONTAAN CADEAU n uw vrije tijd bent u in de gelegen-, leid om naar hartelust met uw hobby's sei 'ezig te zijn. Een Polaroid direkt klaar amera kan daarbij aardig van pas ko- :S* Hen. De landschapschilder in spé, bij- oorbeeld, laat zich graag inspireren ioor Moeder Natuur. val 681 £n mooi tafereeltje - weiland met knot- vilgen aan slootje - is thuis zonder ge- leugensteun moeilijk voor de geest te ieD «alen. Om maar niet te spreken van een "zaam sneeuwlandschap. Op een 'olaroid direkt klaar foto worden de de- ails haarscherp afgebeeld en zijn de kleuren natuurgetrouw. Het is een dank bare hulp als u een paar foto's direkt no dig heeft zoals bij het kunstschilderen, met als extra voordeel dat u thuis vol in spiratie meteen aan de slag kunt. DROMEN De liefhebber van old-timers en andere antiquiteiten kan zijn dromen fotografe ren om daar later met anderen nog eens rustig van te genieten. Een direkt klaar foto is bij een bezoek nu eenmaal handi ger mee te nemen dan de antiquiteit zelf. Ook uw goede kennis, die ver uit de buurt woont, kunt u informeren over uw laatste aankoop. Er wordt precies begre pen wat u bedoelt, want een direkt klaar foto zegt nu eenmaal meer dan duizend woorden. Omschrijf met maximaal 25 woorden zo origineel mogelijk wat u met een Polaroid direkt klaar kamera zou willen fotograferen. Inzenders van de nuttigste ideeën maken kans op het winnen van 10 Polaroid. Impulse Portrait ka mera's ter waarde van 99,-. BRIEFKAART Polaroid Nederland BV t.a.v. afdeling consumenten produkten Postbus 1219 Pntarnirl 3600 BE Maarssen ruiai VJIU )p zulke momenten is een Polaroid di- lekt klaar kamera naast uw gewone ka mera een waardevol bezit. Het voordeel an een direkt klaar kamera is dat u niet meer hoeft te wachten totdat het rolletje volgeschoten is. Als de direkt klaar foto genomen, is het resultaat al na vijf mi- luten zichtbaar en ziet u dus ogenblikke- ijk of alles erop staat. U kunt oma het fertederende portret van haar kleinkind meteen cadeau doen, zodat ze de foto bij ^peciale gelegenheden vol trots uit haar «ortefeuille kan halen. Ook de kleinkinderen zullen er gek mee zijn. Iedereen wil zijn nieuwsgierigheid nu eenmaal meteen bevredigen. Met Polaroid kunt u de meest intieme mo menten vastleggen en direkt bekijken. Inbraak! Dagelijks wor den onschuldige mensen getroffen door deze ake lige gebeurtenis. U mist geld, waardepa pieren, dure elektroni sche apparatuur en vaak ook zeer persoonlijke waardevolle spullen. Be halve de ontbrekende be zittingen is er meestal ook materiële schade waar u zich om bekom mert. En of dit alles nog niet genoeg is, zit u ook nog met een brok emotie die u moet verwerken. Uw privacy is danig on dermijnd door een bruta le onbekende en u kunt die gevoelens moeilijk kwijt. Het verdriet zet u even opzij, want er moet van alles geregeld worden. Politie en verzekeringsmaatschappij dienen snel op de hoogte te worden gebracht. De no dige telefoontjes worden gepleegd en u krijgt een flinke papierwinkel te verwer ken. Daarbij krijgt u steeds weer de vraag gesteld om zo exact mogelijk te be schrijven wat er zoal gestolen is. ZOEKACTIES Verzekeraars en politie adviseren voort durend om uw inboedel nauwgezet te re gistreren. Veel tijd en ellende kunt u uzelf besparen door van uw waardevolle apparatuur en bezittingen een direkt klaar foto te maken. De waarde kan zo makkelijk worden getaxeerd. Direkt klaar foto's worden als bewijs ge accepteerd door politie en verzekering omdat hiermee geen vervalsingen moge lijk zijn. Het voordeel hiervan is dat het Stuur uw omschrijving op een briefkaart vóór 15 januari 1992 naar: bezit onomstotelijk vaststaat. Bovendien kan het rechercheteam haar zoekacties zeer gericht opzetten. Het is nu eenmaal moeilijk om op een algemene beschrij ving af te gaan als bijvoorbeeld 'een an tieke klok met romeinse cijfers op de wij zerplaat'. Een direkt klaar foto van het vermiste ei gendom verhoogt de kans dat u terug krijgt, waaraan u zo gehecht bent.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11