nTTïïiïïmm "NUMMER 1" Let op remeenteraad stemt in grote lijnen in et centrumplannen COI\PJIINT Venray stemt in met vrachtvervoer èn raketten op vliegbasis De Peel WINKELCENTRUM VENRAY Commissie dringt aan op kwaliteit bij parkeergarage Naar de Rursee met 5 luxe dubbeldekkers van Van Ham ZAKKENROLLERS VERP6» de beste in verf...de beste in behang Uitreiking Aldvenrodsen Ieërepries IN DE REGIO nae i EN MAAS Donderdag 7 november - Pagina 7 sn e Venrayse gemeenteraad heeft afgelopen dinsdag in grote ly- kunnen vinden in de nota cen- nontwikkeling, die het college burgemeester en wethouders ie week presenteerde. Alleen oost-west verbinding tussen de dbuisstraat en de Hoender- lat/Langeweg, bleef nog een punt diskussie. Met de andere voor- len, o.a. betaald parkeren en een svry centrum, hadden de raads- :n nauwelijks moeite. OOST-WEST VERBINDING de nota centrumontwikkeling dt door het college van b. en w. de raadsleden gevraagd om een west verbinding niet langer uit sluiten. Een definitieve beslis- g tot de aanleg zal dan afhanke- zijn van de uitkomsten van een Ier onderzoek met betrekking ruimtelijke inpassing, financië* ïaalbaarheid en milieu-, groen- pultuuraspekten. Dat de meeste rstand tegen dit voorstel van Den Brok (Samenwerking) zou aen, was te verwachten. 'De aan een oost-west verbinding alt ons niet', aldus dhr. Den Brok. 'Ik vind geen enkele motive ring in de nota om tot aanleg over te gaan'. Dhr. Den Brok was van me ning dat de motiveringen in de no ta naar die oost-west verbinding toegeschreven waren. 'De motivatie in de nota is op geen enkel punt duidelijk. Er staat nergens dat die oost-west verbinding nodig is. Een oost-west verbinding is daarom ab soluut niet nodig'. Dhr. V.d. Ven van het CDA liet in het midden of zijn partij nu voor of tegen die oost-west verbinding was. Wel wilde hij dat bij het uit te voe ren onderzoek niet alleen naar de eerder genomen punten werd geke ken maar ook naar de noodzaak. Ook dhr. A. Jansen (PvdA) had vraagtekens bij die noodzaak. 'Wij vragen ons af of die weg uit oogpunt van ontsluiting wel nodig is. Een onderlinge verbinding tussen de parkeerplaatsen leidt alleen maar tot rondcirkelen'. Ook wilde dhr. Jansen dat in het onderzoek de ver- keersgevolgen worden meegeno men van het autovrij maken van het centrum. Hij achtte een oost west verbinding op grond van in de nota aangevoerde argumenten niet goed te verdedigen. Wethouder Kersten het op deze reakties weten dat de opdracht in goed overleg met raad en betrokken commissies zal worden geformu leerd. 'In de nota zeggen we dat als we tot een goede keuze willen ko men onderzoek nodig is. Pas als alle aspekten goed in beeld zijn nemen we besluiten. Dhr. Den Brok het daarop weten dat hy mede wilde bepalen wie dat onderzoek gaat doen. 'Als dat on derzoek er moet komen dan mag dat nooit door de ambtenaren van de gemeente Venray gedaan wor den. Dan staat de uitkomst by voor baat vast'. Op 11 november a.s. zal de com missie algemene zaken zich nog eens over de nota buiten, en de eventuele aanpassingen bespreken. De eindbeslissing over de nota zal niet, zoals eerder gepland einde no vember plaatsvinden maar'op dins dag 17 december. De frakties hebben daardoor meer tijd gekre gen om zich in de voorstellen te verdiepen. ROLGORDIJNEN Uni, div. dessins en verduistering. Prijsvoorbeeld: uni kleur, raam 180 cm. hoog en 100 cm. breed: 100 x 1 gld. 100,- JALOEZIEEN Aluminium lamellen, in breedtes van 16, 25, 35 en 50 mm. Prijsvoorbeeld: lamel 50 mm, raam 160 cm hoog en 250 cm breed: 250 x 1 gld. 250,- LAMELLEN Stof, kunststof of aluminium. Lamellen 127 resp. 89 mm breed. Prijsvoorbeeld: stoffen lamel 127 mm, raam 200 cm hoog en 300 cm breed': 300 x 1 gld. 300,- Popmeten/montage tegen geringe toeslag. *prijs ad 1 gld. geldt niet voor alle maten en kwaliteiten. Paterslaan 7, Venray. Telefoon 04780-82810 ■rote buit bij inbraak personen aangehouden jdens afwezigheid van de bewo- met gebruikmaking van i sleutel, toegang verkre- tot een woning aan de Boter- m. Ontvreemd werd een kluis daarin een geldkist, een foto- en een fototoestel, s verdachten van de inbraak t de politie inmiddels twee in- aangehouden. Het is niet logelijk .dat er nog meer aan togen zullen plaatsvinden. Bestuurder kreeg hartstilstand 53-jarige Venrayer A. Sedraoui linsdagmorgen in Panningen het leven gekomen toen hy in auto een hartstilstand kreeg en uto onbestuurd tegen een gevel een bedrijfspand botste. De aynaar was werkzaam by een ijf in Panningen, maar voelde niet goed, en was op weg om huisarts in Venray te bezoeken, erzoek in het Venlose zieken- wees uit dat hij door een stilstand om het leven was ttnen. Brandstichting |de nacht van donderdag op gkwam bij de politie een mel- [hinnen dat brand zou zijn uit- |ken in de nieuwbouw van café tske aan de Langstraat. Tben jlitie arriveerde hadden cafébe- |srs de brand geblust en de óweer behoefde alleen maar te roleren of het vuur gedoofd 8was, zo bleek uit het onder- opzettelijk brand gesticht in erg afvalhout. Gelukkig bleef hade beperkt. De politie hoopt ders van de brandstichting op oren. Mogelyk kunnen getui- ©arby helpen.- De commisie voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting ont ving de plannen voor de bouw van een parkeergarage op het Wilhelmi- naplein over het algemeen positief. Wel merkte een aantal commissie leden op dat by de bouw gewaakt moest worden voor de kwaliteit. 'Ik wil waarschuwen dat in verband met financiële zaken niet getornd gaat worden aan de kwaliteit van de gevels', aldus dhr. Verbeek (CDA). 'Bespaar Venray een tweede Torro- aanblik'. Ook dhr. Van Hooft (WD) was die mening toegedaan. 'Hier hebben we de kans om iets positiefs te doen op het gebied van vorm geving'. Mevrouw Roling (Samenwerking) drong er op aan om grote zorg te besteden aan de kwaliteit van de vormgeving. Dhr. Lemmens van de fraktie V.d. Vorle had de thans voor liggende bouwtekeningen bekeken. 'De onderste twee lagen hebben een prachtige vormgeving, maar wat daar boven zit, daar zyn wy niet over te spreken'. Hy vroeg zich af of het niet zinniger was om onder gronds te parkeren. Gestolen auto weer terug Een inwoner van Casten ray trof aan de Sin nesstraat, nabij Hoogrie- broek, een personenauto onbe heerd aan. Hij stelde de politie daarvan in kennis. Die stelde vast dat de auto de dag daarvoor was ontvreemd aan de Schadykerweg in Meterik. Van de auto bleken de siervelgen ontvreemd te zijn. Een schadepost van enkele honderden guldens. Het deed de wethouder deugd dat de commissie zoveel aandacht besteedde aan het architektonische en stedebouwkundig aspekt. 'Daar om is er al in een vroeg stadium kontakt gelegd tussen Welstand en de archtiekten van Van Schaijk', al dus de wethouder. 'Daarbij is op dit kwaliteitsaspekt gewezen. Het plan wat er nu ligt is voor verbetering vatbaar. Op 13 november zal hier over in de welstandscommissie gesproken worden. BETAALD PARKEREN^ Dezelfde commissieleden wezen! de wethouder erop dat met de goed-j keuring van de gedeeltelijke wyzi-! ging van dit bestemmingsplan, er. in feite groen licht wordt gegeven aan betaald parkeren. 'Als deze plannen doorgaan is het duidelijk dat er in Venray betaald parkeren komt' aldus dhr. Verbeek. Wethouder Kersten noemde het een terechte opmerking. De diskus sie moet hierover eigenlijk nog ge voerd worden maar formeel gezien hadden de commissieleden gelijk volgens de wethouder. 'Het college heeft voor ogen om in 1993 betaald parkeren in te voeren. Van Schaijk wil eind 1992 zijn zaak openen. Dat loopt dus parallel aan elkaar', aldus wethouder Kersten. Op vragen over de exploitatie van de garage, de kosten, grondprijs, etc. ging de wethouder nog niet in. 'We streven er in ieder geval naar om het betaald parkeren in eigen beheer in te voeren'. Op dinsdag 12 november a.s. zal in zaal In den Engel, Poststraat 3 te Venray de 'Aldvenrodsen Ieërepries 1991' worden uitgereikt aan de ne gen leden die nauw betrokken zijn geweest by het realiseren van het Venrays Woordenboek. De aanvang van deze avond is om 20.00 uur. De Aldvenrodsen Ieërepries is in 1976 door Veldeke Venray ingesteld om er mensen mee te eren die op een of andere wijze bekendheid hebben gegeven aan de historie van Venray of zich hebben ingezet voor het behoud van de Venrayse volks cultuur. De prijs wordt dit jaar voor de tiende maal uitgereikt. De negen uitverkorenen zijn Sjef van Boven, Ibon Claessens, Jeanne Custers-Cremers, 'moeder' Keysers- Derckx, Frits Linssen, Willy Schols en Jaan van de Ven-Willems. Engel- bert Oudenhoven en Fien Truijen- Hendricx krygen de Aldvenrodsen Ieërepries' posthuum. Zij krygen deze onderscheiding voor de wijze waarop het Venrays Woordenboek is samengesteld. Ven ray heeft hiermede een schat aan informatie gekregen over de Ven rayse taal hetgeen van groot cul tuurhistorisch en taalkundig belang is. De samenstelling is een tijdrovende en geen eenvoudige zaak geworden maar dankzij de in zet en inspanning van velen, vooral deze negen, die op 12 november de Aldvenrodsen Ieërepries krygen uitgereikt, kan Venray zich felicite ren met het Venrays Woordenboek. De geweldige positieve reakties van de velen die het boek reeds ge kocht hebben en de grote vraag naar het boek hebben ervoor ge zorgd dat van het Venrays Woorden boek de eerste oplage van 2.000 exemplaren reeds uitverkocht is. Inmiddels is de tweede druk in volle gang en zal op 16 december aanstaande verschijnen. Een schit terend resultaat waar Veldeke Ven ray ontzettend trots op is. De onderscheiding is dan ook een eer betoon aan hen die zich in de afge lopen 17 jaar hebben ingespannen voor de totstandkoming van 'ons' Venrays Woordenboek. Veldeke Venray heeft voor deze bijzondere feestavond een aantrek kelijk programma samengesteld. In het eerste gedeelte van de avond zullen een aantal artiesten hun me dewerking verlenen. De optredens hebben allemaal wel iets te maken met het Venrays Woordenboek of de samenstelling ervan. Uiteraard zul len de deelnemers dit doen in de Venrayse taal. Daarna volgt de uitreiking van de Aldvenrodsen 'Ieërepries, waarbij ook namens burgemeester en wethouders van de gemeente Venray een korte toespraak zal worden gehouden. Hiema is er gelegenheid tot feli citeren. De avond is toegankelijk voor Vel deke leden en belangstellenden. De reeds eerder in de commis sie ekonomische zaken behandel de 'Startnotitie m.b.L Vliegveld De Peel' (ev. vestigingsplaats voor luchtvracht), lag maandagavond in de commissie algemene zaken naast de notitie 'Reactivering Vliegveld De Peel' (i.v.m. de plan nen van Defensie op de slapende militaire vliegbasis geleide wa pensystemen te plaatsen). Uit de toelichting van burgemeester J. Waals werd duidelijk, dat de ge meente Venray achter de plannen van de Kamer van Koophandel staat om het Peelvliegveld te ge bruiken voor (nachtelyk) vracht vervoer. Maar dan zal wel moeten worden voldaan aan de in de MERrrapportage gestelde normen van luchtvaartwet, hinderwet en milieuwetgeving. 'De plannen van de K.v.K. zijn beslist geen lucht fietserij' zei de burgemeester. Ook staat Venray niet afwijzend tegenover de komst van de gelei de wapeneenheideir van de Ko ninklijke Luchtmacht naar de Peelbasis. De kans, dat de bij deze eenheden behorende militairen in de gemeente Venray zullen gaan wonen, wordt sociaal-maat schappelijk, ekonomisch en fi nancieel een goede zaak geacht De wens van de commissie om de gezinnen ook te spreiden over de kerkdorpen, zal de burgemeester in het overleg met Defensie be trekken. POSITIEVE BENADERING De mogelijke overplaatsing van uit Duitsland van Hawk- en Patriot raketten naar het vliegveld De Peel en de daarmee verbandhoudende vestiging van 600 militairen met hun gezinnen (tussen de 1500 en 1800 mensen) naar de omgeving van de vliegbasis, heeft gemeentese- kretaris A. de Bever geïnspireerd tot het schrijven van een notitie aan het college van b. en w. Hierin worden de globale gevolgen en aan zetten voor een eerste standpunt bepaling met betrekking tot de reactivering van vliegveld De Peel zeer nauwgezet op een rij gezet. Aan de hand van deze notitie zal het col lege, mede op basis van het advies van de commissie algemene zaken, een definitief standpunt formule ren en dit voor 1 december a.s. bij het ministerie van Defensie de poneren. Het standpunt van het college dat uiteraard nog moet worden bekrachtigd komt er op neer dat b. en w. een positieve benadering van de voorgenomen defensieplan nen t.a.v. vliegbasis De Peel, zonder meer op zijn plaats acht. Gesteld wordt daarbij, dat voorwaarden De Club Oud Medewerkers Rank Xerox heeft twee weken geleden een uitstapje gemaakt naar. de Rur see in de Eiffel. De reis werd ge maakt met 5 super luxe dubbeldeks touringcars van Van Ham Reizen te Venray. Om 08.15 uur vertrokken de tou ringcars met aan boord 272 perso nen en als speciale service de hostessen voor de verzorging van de passagiers. De trip ging via Bocholt waar het eerste oponthoud plaatsvond in restaurant Gustav Scandinavian Routiers. Daar werd de koffie met Limburgse vlaai .gereserveerd, door Van Ham Reizen aangeboden. Daarna werd de reis voortgezet richting de Eiffel naar Heimbach. Onderweg kwamen de natuur/her- Carburateur schoonmaken Dinsdagmiddag was een 16-jarige jongen de carburateur van zijn bromfiets met benzine aan het schoonmaken, in de bijkeuken van de ouderlijke woning aan de Hoofd straat te Oirlo. Door de benzine dampen vond er een ontploffing plaats. Voor de jongen was het een groot geluk dat hij geen letsel opliep. Hy was alleen behoorlijk ge schrokken. De brandweer, die werd gewaarschuwd, behoefde niet in ak- tie te komen omdat de brand reeds was geblust Er was alleen wat rook en roetschade in de bijkeuken. fstkleuren prachtig tot uitdruk king. In Heimbach konden ondermeer de oude burcht alsmede de glasblazery bezichtigd worden. Vervolgens vertrok men naar de Rursee, waar speciaal voor de C.O.M. Rank Xerox door Van Ham Reizen een passagierschip was gecharterd voor IV2 uur durende rondvaart op de Rursee. Tijdens deze rondvaart werd op deskundige wijze via de boordgeluidinstallatie uitleg gege ven door de voorzitter van de COM, dhr. Wim Broekmeyer. Na afloop ging het naar Mon- schau en naar het laatste opon thoud te Vaals, alwaar in het restaurant de Wilhelminatoren het diner werd genuttigd. Het gezelschap arriveerde om 22.45 uur in Venray en kon weer te rugkijken op een goed verzorgde en fijne herfstdag. Tegen geparkeerde auto Een in de Fbgotstraat geparkeerde personenauto van een inwoner werd beschadigd aangetroffen. De gene die met zyn auto de gepar keerde auto heeft geramd dat bleek uit de sporen heeft verge ten zijn visitekaartje achter te la ten, en is zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld, doorgere den. Mogelyk zijn er getuigen. Die worden verzocht kontakt op te ne men met de politie. vooraf ook in deze aangelegenheid niet kunnen en mogen ontbreken. VREDE EN VEILIGHEID Uit de notitie blykt, dat het standpunt van het college niet lyn-recht staat tegenover de in het begin van de tachtiger jaren aan genomen nota 'Vrede en Veilig heid'. De gemeente verzette zich toen tegen de mogelijke komst op de Peelbasis van met kernkoppen uitgeruste kruisraketten. Dat werd toen gezien als een bijdrage aan de bewapeningswedloop. 'Nu is er sprake van het aan De Peel toerekenen van taken in het ka der van gebiedsbescherming in een zich verder ontwapenend Europa', aldus de notitie. SOCIAAL-MAATSCHAPPELIJK Gesteld wordt, dat Venray kan vol doen aan de faktoren, die voor het ministerie van Defensie belangrijk worden geacht bij de lokatiekeuze voor de huisvesting van de militaire gezinnen/huishoudens. In de noti tie wordt de verwachting uitgespro ken, dat Venray aan de voorwaar den kan voldoen, die er toe moeten leiden, dat de integratie van een omvangrijke bevolkingsgroep in de Venrayse samenleving, zonder al te veel problemen kan verlopen. Spreiding van diverse bouwlokaties en een gedifferentieerd aanbod van woningen naar prijsklassen van zo wel koop- als huurwoningen, draagt daar op de eerste plaats toe bij. Ook het voorzieningenniveau (onder wijs, gezondheidszorg rekreatie, verenigingsleven, etc.) zou de bevol kingsaanwas kunnen opvangen. Mogelijkheden voor versterking van het verenigingskader wordt een pluspunt geacht, terwijl door de komst van 1500-1800 mensen de druk voor de vestiging van een MTS in Venray alleen maar kan toe nemen. EKONOMISCHE VERSTERKING De komst van 600 militaire werk nemers van het militaire lucht- machtbedrijf naar De Peel is voor Venray ekonomisch van niet gerin ge betekenis, zo wordt in de notitie gesteld. Goed opgeleid kaderperso neel in de technische- en elektroni- kasfeer kan het Venrayse bedryfs- leven versterken. De 'spin-off voor de Venrayse middenstand, voor toe leveranciers op allerlei gebied en aanverwante dienstverlenende ak- tiviteiten uit de profit-sektor, mag volgens de notitie behoorlijk wor den genoemd. FINANCIEEL ASPEKT De komst van honderden werk nemers door vestiging van een groot bedryf draagt in aanzienlijke mate by tot een strukturele oplos sing voor de huidigè artikel-12- status. Verkoop van grond, struktu rele styging van bijdragen ingevol ge de Financiële Verhoudingswet en van de opbrengst van onroe- rendgoed-belasting, springen daar bij direkt in het oog. Bovendien wordt een gezonder draagvlak ge- kreëerd van de door het college voorziene centrumontwikkeling. RANDVOORWAARDEN Tenslotte wordt in de notitie een aantal randvoorwaarden gesteld. Vestiging van 600 'militaire' huis houdens in Venray zal worden gebonden aan spreiding in Venray- kom over alle bestaande en nog te ontwikkelen bouwlokaties. Kon- centratie van vestiging moet blij vend worden vermeden. Het in gang gezette beleid ta.v. Venray-centrum en de dorpen wordt door de komst van de 600 mi litaire huishoudens niet doorkruist en behoeft niet te worden aange past Vestiging van militairen in de dorpen is mogelijk. Tenslotte wordt gesteld, dat de ontwikkelingen (uitbreiding van aktiviteiten) op de basis zelf en de uitstraling c.q. effekten daarvan op de omgeving, getoetst zullen wor den aan de diverse milieuwetten. Vergunningen in het kader van Hinderwet Afvalstoffenwet en Wet Geluidshinder bieden een toet singskader voor de kontrole op de handhaving. Auto ontvreemd In de nacht van zaterdag op zon dag werd de voor een woning aan het Kroonkruid geparkeerde perso nenauto van het merk Alfa Romeo, eigendom van een 48-jarige inwo ner, ontvreemd. De auto heeft een gryze kleur. I HètiÊièik Dat reklame-ontwerpers vindingrijke mensen zijn, mag bekend zijn. Dat verschillende ontwerpers hetzelfde idee hebben, maar met een heel andere bedoeling, konstateerden wij onlangs in het Bra bantse Helmond. Deze zomer presenteerde de winkeliersvereniging Het Winkelcentrum Venray zich vol trots met een nieuw logo. Dit logo wordt, zoals u hierboven kunt zien, inmiddels overal toegepast om het Winkelcentrum van Venray als nr. 1 in de regio aan te ■prijzen. Even dachten ivij dat dit ook in Helmond gebeurde, toen uhj een op het eerste oog nagenoeg hetzelfde affiche zagen hangen. Toen unj die poster wat nader bekeken zagen wij pas dat het om een aktie van de Helmondse politie ging om het winkelend publiek te waar schuwen voor zakkenrollers. Het is niet te hopen dat het publiek nu de Venrayse winkeliers voor zakkenrollers aan gaat zien...

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7