STOMERIJ PEEL EN MAAS lommissie in grote lijnen eens met dorpennota R.C. de Jong nieuwe direkteur van de Woningbouwvereniging N.L. Dorpen vragen om differentiatie in grondprijs Volkstrauertag op lits soldatenkerkhof morgana Gouden draagspeld voor John Berghmans OOK fegblokkade op e Si Jozeflaan Gemeente neemt deel Maasheseweg over van Provincie "veltum" Eax Staatssekretaris op werkbezoek Gemeente begroting goedgekeurd PEEL EN MAAS Ysselsteynse agrariërs op studiereis naar Thailand commissie ruimtelijke orde- en volkshuisvesting heeft zich open maandag in grote lynen lord verklaard met de nota klei- >men (dorpennota). In grote i, want met name vanuit de es CDA en Samenwerking wa- er nogal wat vragen over de no de reakties van b. en w. op de lies van de dorpsraden. COMMUNICATIE evr. Roling van Samenwerking binnen het dorpsradenoverleg irstelling gekonstateerd. Te- stelling met name over de kon en tussen de dorpsraden en de eente. 'Er zou een inspraakron- jjn met mondeling overleg. Ach- r bleek het om schriftelijke naak te gaan. Het schort het ander aan een overleg- ktuur'. ik dhr. Reintjes (CDA) had aan- kingen over de communicatie gemeente en dorpsraden, feit dat b.v. reakties van de israden worden afgedaan met haalbaar', vond dhr. Reintjes weinig respekt voor de dorpsra- getuigen. ethouder Kersten moest inder- toegeven dat de communicatie en gemeente en dorpen voor letering vatbaar is. 'Venray com- liceerde in het verleden slecht, er problemen waren. Dat et de manier van funktioneren. bezig om dit positief te ktureren. Ik moet toegeven dat «mmunicatie beter had kun- gjn'. wilde de wethouder wel t dat hy had gekonstateerd dat de dorpsraden soms onhandig het communiceren. Af raken was dat na de eerste in- akronde, indien b. en w. len dat de nota op wezenlijke en aangepast moest worden, tweede inspraakronde zou vol- Wy hebben dat niet nodig ge len, gezien het geringe aantal gingen. Dat dit niet begrepen lt door de dorpsraden is him wethouder sprak verder gelui- tegen dat er een sombere rela is tussen dorpsraden en eenten. 'Er is veel overleg ge- Dat we de dorpsraden se- nemen, geeft de uitvoerige itwoording aan. We hébben ons iet met een Jantje van Leiden naakt'. suggestie als zou de gemeente respekt hebben voor de dorps- Een 33-jarige inwoner van lakt heeft donderdagmorgen geveer 10 minuten de St. Jo- aan te Smakt, voor zyn wo- ïg, geblokkeerd, door zijn V-wagen dwars op de weg te tsen. De man wilde met aktie uiting geven aan zyn erustheid over het feit dat irde St. Jozeflaan door sluip- teer, te hard wordt gereden, te hard ryden is meerma- by snelheidskontroles be ien. Op 15 oktober werd zyn irig zoontje voor de ouderlij- woning dodelijk aangere- l Overigens heeft die omobilist toen niet te hard eden. k man sprak met iedere ituurder omtrent de reden zyn blokkade. Er waren wffeurs die begrip hadden de aktie, terwijl er ook by ren die de man de huid vol- rolden. )e politie wist de man zonder iblemen te bewegen zijn kkade op te heffen, ifgesproken werd dat er deze ek een gesprek zal plaatsvin- i tussen de gemeente, de po en een aantal bewoners de St. Jozeflaan, over de keersveiligheid ter plaatse, zal echter niet gemakkelyk i verkeersremmende maat- ïlen te nemen. r raden wees de wethouder van de hand. 'Als we zeggen dat iets niet haalbaar is wil dit niet zeggen dat we geen respekt hebben voor die reaktie. Het is gewoon een open een eerlijk antwoord. VERWACHTINGEN Wethouder Kersten ging ook in op de status van deze nota kleine kernen. Er waren nogal wat opmer kingen die aangaven dat deze nota nog weinig beleid bevatte. 'Dat was ook niet het uitgangspunt. We wil den een realistische nota waarin aangegeven werd wat de problemen zyn, waar er mogelijkheden zijn en waar niet'. Volgens de wethouder is deze nota een begin van een aktie- ver kleine kemenbeleid. 'Maar we moeten ervoor waken dat we rich ting dorpen overdreven verwach tingen scheppen. Er,liggen forse uitdagingen en we willen niet de in druk wekken dat we deze zo oplos sen. We hebben de problemen in beeld gebracht en gaan nu puzzelen hoever we die oplossen. Dat zal van geval tot geval bestudeerd worden'. De wethouder stelde dat de keuzen die straks gemaakt moeten worden, niet op gevoelens en sentiment ge maakt moeten worden, maar aan de hand van zakelijk verifieerbare gegevens. VENRAY-GEVOEL Vanuit de commissie werd ook opgemerkt dat de reakties van de dorpsraden vaak getuigden van eigen belang. 'Dat hadden we ook verwacht', aldus wethouder Kersten. 'En dat mag de dorpsraden ook niet verweten worden. Wel is het zo dat we Venray als totaal tegen het licht moeten houden, een kern en 10 kerkdorpen. Daarom is in on ze reakties richting dorpsraden aangegeven wat realistisch is en wat niet. We zeggen eerlyk waar het op slaat Dat zijn geen vrolijke keu zen maar we moeten het durven zeggen. We moeten geen verkeerde indruk wekken'. De wethouder kreeg daarbij de steun van de WD-fraktie. 'We moe ten kyken naar het totale beeld, naar het totale belang van Venray. De mensen zouden meer een Venray-gevoel moeten hebben en niet alleen het Leunen- of Merselo- gevoel'. Zijn fraktie kon daarom ook instemmen met de nota, evenals de PvdA-fraktie. Het CDA geeft pas een eind oordeel in de gemeenteraadsverga deringvan 26 november a.s., net als de fraktie Samenwerking. Die partij vroeg zich nog af of deze nota wel breed genoeg gedragen werd. De fraktie V.d. Vorle liet bij monde van dhr. Lemmens weten dat zij in het algemeen kon ün stemmen met de nota, doch op onderdelen afwijzend staat. Op welke onderdelen liet dhr. Lemmens nog in het midden. Uit de vele reakties die vanuit de kerkdorpen op de. nota kleine ker nen (dorpennota) zijn gekomen, blykt o.a. dat er vanuit de dorpen gepleit wordt voor een gedifferen tieerde grondprijs. Thans kost een m2 bouwgrond in Venray ƒ125,-. Uit de schriftelijke reakties van o.a. de dorpsraad Veulen, het Werkcomité Oostrum en het Dorpsradenoverleg wordt er bij de gemeente op aange-. drongen om deze vaste prys los te laten. 'Als sociale of gesubsidieerde woningbouw onvoldoende gereali seerd kan worden, moeten bouwka- vels voor een gereduceerde prys worden aangeboden', is het stand punt van het dorpsradenoverleg. De dorpsraad Veulen gaat in op de A Op voorstel van Gedeputeerde Staten zal de gemeente Venray een deel van de Maasheseweg overne men van de Provincie. Door de aan leg van het bedrijventerrein Keizersveld wordt de grens van de bebouwde kom verschoven tot even voorby de Metaalweg. Daardoor is dit gedeelte van de Maasheseweg ook geen provinciale weg meer en is overname door de gemeente het logische gevolg. Het gaat hier om een lengte van 780 meter. Met de overname van dit wegge deelte is ook de overname van het onderhoud gemoeid. Tót op heden kreeg de Provincie van het Rijk een bijdrage om deze weg te onderhou den. De gemeente heeft na onder handelingen bereikt dat zij voor dit onderhoud een eenmalige bydrage ontvangt van ƒ340.000,-. Geen slecht onderhandelingsresultaat als men bedenkt dat het eerste bod van de gemeente op ƒ180.000,- lag. Vooruitlopend op de overname heeft de gemeente Venray met in gang van 1 juli jl. het onderhoud van de weg overgenomen van de provincie. Hiervoor kan de gemeen te ook nog eens rekenen op een jaarlykse bijdrage van ƒ21.300,-. De commissie openbare werken komt heden, donderdag 7 novem ber, om 18.00 uur bijeen om deze overname, en nog andere zaken te bespreken. ide week zondag, 17 novem- op het Duits soldaten- óf in Ysselsteyn weer de pnele dodenherdenking iden. Dan zullen, tydens 'ïtigheid, alle doden, dus [leen de daar begraven liggen- ;n, maar allen die op de andere manier slachtoffer vorden van oorlog en ge- lerdacht worden. Ook wordt cht geschonken aan de toffers in de concentratiekam- het verzet, de dwangarbeiders to de bombardementen, on- it welke nationaliteit z(j to. omlijsting van de herdenking f ook dit jaar weer traditioneel hgd door het Mannenkoor uit ol.v. Jean v.d. Tillaart en het ogd koor Vivace uit Ysselsteyn le heer Flinsenberg. Dr. Klaus to Citron, ambassadeur van told, zal namens de Duitse re- het woord voeren. Dat is de keer dat hij als opvolger van Dtto van der Gablenz de raak zal houden. Waarschijn lijk zal voor de laatste maal gene raal maj. Brackel, nu op persoon lijke titel en niet namens de Bond van Oud-Strijders het woord voe ren. Het is een goede gedachte om ook dit jaar weer een leerling van de Duitse school van Afcent in Brunssum, namens de jeugd, het woord te laten voeren. De aalmoeze nier van Afcent, pater Winkler, zal niet alleen voorgaan in gebed maar ook een geestelijk woord van her denken richten. Namens de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge zal de voorzit ter van de Volksbund in Noord- rhein-Westfalen de doden-ering uitspreken. De aanvang van de her denking is om 11.00 uur en het is voor iedereen vrij toegankelijk. Voor het eerst zal ook de hoogste militaire autoriteit van Afcent Brunssum een krans leggen by het monument Kransen zullen er verder gelegd worden namens de Duitse regering en door burgemeester Waals van Venray. indeling van de dorpen in katego- rieën. In de nota zijn de kerkdor pen ingedeeld aan de hand van de aanwezige voorzieningen in die dorpen. Veulen valt daarbij met Heide, Vredepeel en Smakt in kate- gorie III, met de minste voorzienin gen. In haar reaktie stelt de dorpsraad van Veulen dat de ge meente in een kern uit de kategorie II ook een lagere grondprijs moet hanteren. Tijdens de commissievergadering van afgelopen maandag werd de dorpsraad van Veulen nog eens verbaal ondersteund door dhr. Clas sens van de dorpsraad uit Vrede peel. 'Minder draagkraehtigen uit de Vredepeel worden gedwóngen naar grotere plaatsen te verhuizen, omdat de grondprys te hoog is. De gemeente kan partikuliere woning bouw in de kleine dorpen stimule ren door de grondprys aan te passen aan de voorzieningen. Nu is in de kleine kernen de grondprijs gelyk aan die kernen met een gro ter aantal voorzieningen'. Hy ver weet de gemeente een gebrek aan stimuleringsbeleid. Wethouder Kersten liet weten dat gedifferentieerde grondprijzen door de gemeente onderzocht zul len worden. 'Een aanpassing van de grondprijs in de dorpen is mo gelijk- De wethouder voegde er overi gens aan toe dat woningbouw niet alleen zaligmakend is voor de leef baarheid. 'Wie zegt dat als we de dorpen volbouwen de huidige leef baarheid bewaard blijft?' Doorrijder achterhaald Op 22 mei van dit jaar vond op de splitsing Henri Dunantstraat-Oost- singel een botsing plaats tussen een 50-jarige fietser en een brom fiets. Zowel de bestuurder van de fiets als die van de bromfiets, kwa men ten val. De bromfietser liep geen letsel op, maar de fietser hep dusdanige verwondingen op dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. De bromfietser praat te nog even maar verdween, zonder dat zijn identiteit bekend werd. Onlangs achterhaalde de politie de identiteit Het bleek om een 61-jarige inwoner van Bergen te gaan. Proces-verbaal is opgemaakt maar of de bromfietser het doorry- den, zonder dat zyn identiteit kon worden vastgesteld, ten laste zal kunnen worden gelegd, is nog een vraag voor de rechter. Verlichting was niet in orde Omdat de verlichting van een personenauto niet in orde was stel de de politie een onderzoek in. Toen bleek niet alleen de verlich ting niet in orde te zyn, maar ook dat de bestuurder onder invloed van alkohol verkeerde. De bestuur der, een 29-jarige inwoner, moest de bekende proeven ondergaan en kreeg een rijverbod van vier uur een éen proces-verbaal. Man lag dood op bed Omdat de 59-jarige Petrus Baltis- sen, alleenstaand en wonende aan de Hogeweg in Oirlo, zijn afspraak al twee dagen niet was nagekomen, maakte men zich daarover onge rust De politie werd daarvan in kennes gesteld maar ook de politie kreeg op hun bellen en kloppen aan de woning geen gehoor. Daarop verschafte de poütie zich toegang tot de woning en troffen de man le venloos aan op zijn bed. De ontbo den geneesheer kon alleen de dood konstateren. De man bleek een na tuurlijke dood te zyn gestorven. Hij was hartpatiënt en de doodsoor zaak was een hartstilstand. De dood moet reeds twee dagen tevoren zijn ingetreden. REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN - REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDENDEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDIJNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 Nr. 45 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Tydens een bijeenkomst van het dorpsradenoverleg zou bur gemeester Waals gezegd heb ben dat postkantoren op de kleine kernen rustig vervan gen konden worden door een fax. Een opmerking die niet bij iedereen in goede aarde viel. In Merselo zagen ze echter wel het luchtige daarvan in. Hoewel enigszins verbaasd over de uit spraak, nam men maandag morgen jl. de proef op de som. Omdat 's avonds de nota kleine kernen behandeld werd in de commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting, meende de Merselose dorps raad nog enkele reakties aan hun al eerder geuitte storm vloed van reakties toe te voe gen. Zy deden dat, jawel,0 per fax. Dhr. M. Thoonen van de Mer- selose dorpsraad kwam tydens de commissievergadering eens informeren of het bericht goed was doorgekomen. Achter de tafel van de wet houder en de ambtenaren ver schenen toen alleen maar verbaasde gezichten. Dhr. Thoonen onderstreepte daar mee het ongelijk van de burge meester en konkludeerde dat een fax dus duidelijk niet werkt.. Op donderdag 16 januari zal staatssekretaris mevr. De Graaff- Nauta van Binnenlandse Zaken een werkbezoek aan de gemeente Ven ray brengen. Zij wordt om 10.30 uur op het raadhuis verwacht. Het bezoek van de staatssekretaris houdt verband met de afronding van de Artikel-12-aanvraag van de gemeente. Het college van b. en w. zal mevr. De Graaff-Nauta een exem plaar van het sociaal- en ruimtelyk- ekonomisch ontwikkelingsplan, opgesteld door Buck Consultants International, aanbieden. De provincie Limburg heeft laten weten dat de door de gemeente Ven ray ingediende begroting over het jaar 1990 is goedgekeurd. In die be groting is het tekort, wat oorspron kelijk op ruim 12 miljoen gulden was begroot, teruggebracht naar 8,9 miljoen gulden, konform de bydra ge die de gemeente Venray van het Rijk ontvangt in het kader van artikel-12. De provincie stelt wel dat Venray voor de toekomst een adequate, meerjarenbegroting zal moeten op stellen, waarin wordt aangegeven op welke wyze de gemeente in de komende jaren het betalingstekort denkt terug te dringen. Verder wordt er by de gemeente op aange drongen om extra aandacht te schenken aan het toekomst- perspektief van de gemeente Ven ray en de positie van Venray in de regio. De gemeente is daarmee al volop bezig. Het buro Buck Consultants International is momenteel bezig met het ontwikkelen van een sociaal- en ruimtelijk-ekonomisch ontwikkelingsperspectief voor Ven ray, op basis waarvan enkele pro- jekten geselekteerd en uitgewerkt kunnen worden. Vooruitlopend op het rapport van Buck presenteerde de gemeente vo rige week al de nota centrumont wikkeling, waarover elders in dit blad meer. waar ligt het aan, dat steeds meer mensen vroeger gaan slapen? graag gedaan. slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Hij studeerde sociale weten schappen aan de Universiteit van Utrecht, was vyf jaar voorlich tingsambtenaar in de gemeente Hengelo (O), enige tijd hoofd be- woningszaken bij de Algemene Woningbouwvereniging Arnhem en vier jaar adjunkt-direkteur bij deze woningbouwcorporatie. Hij is 38 jaar, gehuwd, vader van twee kinderen en woont sinds kort in Merselo. Hiermee hebben wy een korte beschrijving gegeven van de heer R.C. de Jong, die in juni 1991 tot direkteur is benoemd van de Woningbouwvereniging Noord-Limburg. DRIEHOOFDIGE LEIDING Tot voor de benoeming van de heer De Jong tot direkteur, stond de Woningbouwvereniging onder een driehoofdige leiding gevormd door de heren H. de Klerk, hoofd bewo ning; G. Stals, hoofd van de admi nistratie en R. Delsing, hoofd van de technische dienst. De heer G. Stals kreeg binnen de organisatie wegens gezondheidsredenen een nieuwe funktie. Hij werd part-time adviseur bijzondere projekten en de heer R. Thlen, accountant by de Nationale Woningraad werd door het bestuur benoemd tot hoofd van de administratie. Omdat de heer R. Delsing binnen afzienbare tyd ge bruik gaat maken van de VUT- regeling, was dit voor het bestuur mede aanleiding om de Woning bouwvereniging die inmiddels is uitgegroeid tot een bedrijf van 6.500 woningen en 55 werknemers, onder een éénhoofdige leiding te stellen. VERZELFSTANDIGING Niet alleen de wijzigingen binnen de organisatie waren aanleiding om de heer R.C. de Jong tot direkteur te benoemen. Ook belangryke invloe den van buiten hebben tot dit besluit van het bestuur geleid. Zeer veel veranderingen op het gebied van beleid en organisatie van de volkshuisvesting, hebben geleid tot vergaande verzelfstandiging van de woningbouwverenigingen. Een wo ningbouwvereniging wordt steeds meer een bedrijf, waarop de over heid minder invloed heeft. Doordat een woningbouwcorporatie minder te maken krijgt met regels van de overheid en ook minder subsidie ontvangt van het rijk, wordt zy steeds meer een sociale onderne ming. Als organisatie zal zij zich steeds meer gaan richten op beheer en onderhoud van de woningen, nu in vergelijking tot vroeger de nieuwbouw niet meer haar belang rijkste taak is. 'Wij zullen er nu voor moeten zorgen dat het woning bestand in goede staat blijft verke ren, dat de woningen goed verhuur baar blijven en dat dit op lange termijn financieel mogelijk blijft', aldus de heer De Jong. FINANCIËLE PLANNING Op financieel gebied heeft de heer De Jong in ieder geval genoeg om zijn tanden in te zetten. By zijn aantreden trof hij een financieel ge zonde woningbouwcorporatie aan en zijn taak zal het o.m. zijn om in het leader van dé wijzigingen bin nen de volkshuisvesting ook in de toekomst de zaak goed draaiende te houden. Intussen is een inventarisatie opgemaakt van het gehele wo ningbestand van de Woningbouw vereniging Noord-Limburg in Venray en Horst Aan de hand daarvan is een meerjarenplan ning opgemaakt voor het onder houd in de komende 25 jaar. Alleen al voor 1992 vergt het on derhoud een bedrag van rond 11 miljoen gulden. Daarna staat een bedrag van 15 tot 16 miljoen ge noteerd voor het treffen van voor zieningen. Om in ieder geval in de komende vyf jaar de zaak betaal baar te houden is voor onderhoud op lange termijn 40 miljoen gul den gereserveerd. De heer De Jong is er zich van be wust, dat het er allemaal niet ge makkelyk op geworden is en dat zeker ook in de toekomst er hard aan moet worden getrokken om het grote woningbestand in goede staat te houden. Maar hij is er ook van overtuigd, dat er goed kan worden ingespeeld op de nieuwe ontwikke lingen en dat de Woningbouwver eniging ook in de toekomst haar sociale taak zal kunnen waar maken. Tydens de goed bezochte receptie ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van Gymnastiekvereniging St. Christoffel, werd John Bergh mans door de NKGB onderscheiden met de gouden draagspeld van ver diensten. 40 Jaar lang hielp en helpt John zijn club door goede en slechte tyden. Als penningmeester moest hij ve le jaren de touwtjes strak in han den houden om financieel een beetje rond te komen. Met een de gelijk en goed beleid zorgde hy er voor dat St. Christoffel aan de goede kant van de lyn bleef. Na enkele tientallen jaren werd hij verantwoordelijk voor de aan koop van de materialen en het on derhoud, iets wat hem wel lag, werken op de achtergrond, zonder. voor uw m i KETTING- w FORMULIEREN 0 i drukkerij 1 van den munckhof bv A grotestraat 68 venray i tel. 04780-82727 veel poespas. Ook nam hij vele ja ren de organisatie op zich van de jaarlijkse kollekte. Tijdens de afgelopen 40 jaar heeft hij vaker dubbele funkties op zich genomen, zoals voorzitter, penning meester en sekretaris-penning- meester, alles en altijd ten diensten van 'zijn' Christoffel. Mede door zijn inzet in moeilijke tyden heeft St. Christoffel dit jaar het 70-jarig bestaan kunnen vieren. Als dank hiervoor mocht hij uit handen van de voorzitter een gla zen turner in ontvangst nemen. Bestuur en leden wensen hem en zijn vrouw nog veel goeds en ge zondheid voor de toekomst Videoband De videoband van de Christoffel- dag is gereed en kan besteld wor den, tijdens de lessen. Kosten ƒ25,- per stuk. 70 Jaar Christoffel Ter gelegenheid van dit feest is er een boekje verschenen dat Christof fel laat zien in de afgelopen 70 jaar met verhalen en veel foto's. Dit boekje is te koop bij de leiding na de lessen. 'n abonnement waard Een groep van negentien leden van de gewestelijke Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuinders- bond-organisaties maakt deze maand een studiereis naar Thai land. De reis van drie weken is in samenwerking met de katholieke hulporganisatie CEBEMO georgani seerd door de commissie Ontwikke lingssamenwerking van de KNBTB. De deelnemers, waaronder Jan Janssen en Frans van Rosmeulen uit Ysselsteyn, zijn vrijwilligers, die allen op een of andere wijze zijn be trokken by ontwikkelingssamen werking in het algemeen en de relatie met de landbouw in het by- zonder. Zy zuilen kennismaken met woon-, werk- en leefwijze van de Thaise plattelandsbevolking. Gekozen is voor Thailand omdat in dit ontwikkelingsland alle speci fieke kenmerken van een Derde Wereldland aanwezig zijn, zoals krottenwijken, onderontwikkeling, ondervoeding en minderheden. In het land z(jn vele hulporganisaties aktief. Tydens de studiereis van 1 tot 20 november a.s. gaat bijzondere aan dacht uit naar de agrarische sektor in Thailand. Met Nederland bestaat een aantal direkte relaties vanwege de grootschalige export van het ei witrijke tapioca (uit de cassave- plant) naar ons land, waar dit pro- du kt wordt verwerkt in veevoer. Ook bestaat by de bezoekers belang stelling voor de asperge-teelt en de sierteelt, beiden eveneens export- produkten. die zich in Thailand ontwikkelen. Er worden al Thaise bloemen op Nederlandse veilingen verhandeld. De deelnemers, die hun studie reis goeddeels zelf betalen, zijn in hun dagelyks leven bijna allemaal aktief op hun eigen agrarische be- dryf. Ze worden tijdens de trip be geleid door Harry van den Berg, die zich binnen de KNBTB-organisatie bezig houdt met ontwikkelingssa menwerking. Als koördinator heeft hy ook de hele voorbereiding van de reis verzorgd.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11