SPORTIEF wMET BROOD Hoe vaak gebruikt men een woordenboek??? Écht...Je Proeft 't! Wetenschapsdag '91 in het Nationaal Oorlogs- en ferzetsmuseuni Overloon Bakkerij Pierre Pijpers weer in aktie tijdens de feek van het brood' 1991 1 7,50 echte bakker «slaagde fietstocht VZO Ysselsteyn e.o. rühschoppen in zaal ïïïïi den Engel PEEL EN MAAS Onvrede binnen PvdA Het Venrays woordenboek nader bekeken WEEK VAN BROOD 1991 Zaterdag 5 oktober luiden wij de "Week van het Brood" in, die dit jaar het thema heeft: "SPORTIEF MET BROOD" Scouting kollekteert Donderdag 3 oktober - Pagina 9 ankzij het grote aantal deelne- rs en een mooi uitgezette tocht de 15 september gehouden stocht een groot sukses gewor- ,Ruim 300 mensen namen deel deze fietstocht. Alle deelnemers den een kijlye nemen in de be ven van twee leden van de VZO, weten Timmerbedrijf P. van nhoven in Vredepeel en slagerij ihof in Ysselsteyn. t doel van deze fietstocht was hanciële ondersteuning van de hting Don Bosco Ruiters; aan werd jl. vrijdag een cheque handigd van ƒ1.000,-. Ook kon rganisatie een vijftal leuke prij- overhandigen aan de gelukkige i. De winnaars, getrokken uit de ingeleverde formulieren zijn: L. Snoeks, Veulen; Martijn Claes- sens, Ysselsteyn; B. Wismans, Ys selsteyn; L. Jenniskens, Leunen; Silvia Swinkels, Heide. De organisatie bedankt alle deel nemers voor hun bijdrage tot het slagen van deze dag. Voor him infor matie volgen de antwoorden op de gestelde vragen: 1. stekelvarken; 2. 1905; 3. 256 (per 1-8-91); 4. nul; 5. vuren, meran- ti, merbau, grenen; 6. 5e keer; 7. agent, kelner, imker, timmerman, kastelein; 8. 888 88 8+8 8; 9. 3. Op de foto de overhandiging van de cheque ter waarde van ƒ1.000,- aan de Stichting Don Bosco Ruiters. motto Oorlog hoort in het eum verwoordt de belangrijk- doelstelling van het Nationaal gs- en Verzetsmuseum Over- Gelegen in een groot park, in september-oktober 1944 historische tankslag woedde, is museum een monument ter nnering. Maar ook is het een t, modern en interessant eum dat met originele voorwer- dokumenten, wisseltentoon- ïgen en eigentijdse, I||j o-visuele middelen de geschie- s van de Tweede Wereldoorlog eeld brengt en uitlegt. museum dat door zijn ïen- èn buitenafdelingen een ek bij elk weertype de moeite •d maakt. Nationale Wetenschapsweek is een week met verrassende nra, lemen ten. Om eens te tonen veelomvattend wetenschap is, te laten zien hoe wetenschap- werk gaan en om mensen ans te geven zelf aktief met we- ip aan de slag te gaan. Wetenschapsweek '91 opent ndag 6 oktober met de Weten- p op zicht-dag. ook het Natio- Oorlogs- en Verzetsmuseum ip deze dag weer een interes programma presenteren: n 13.00 uur zal de heer Driesen rondleiding in het park verzor- waarbij hij uitleg geeft over het rijgen, het opstellen en het lerveren (en de problemen b\j!) van de unieke objekten die steld staan in het park van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum Overloon. Tijdens deze rond leiding zal een demonstratie gegeven worden met de Russische T-34 tank. Vervolgens zal er door de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) om 14.30 uur een lezing gehouden wor den over de geschiedenis en het werk van deze speciale dienst van de Koninklijke Landmacht. Aan sluitend op deze lezing volgt een rondleiding in de tentoonstelling 'De oorlog aan scherven. Ontwikke ling en werkzaamheden van de Ex plosieven Opruimingsdienst 1945 tot heden'. Daarna kan men getuige zijn van een van de gevaarlijke werkzaamheden van de EOD: het demonteren van een bom. Om 16.00 uur zal het programma van de EOD herhaald worden. Het komplete programma van Wetenschap op zicht en de bon om gratis toegang zijn te vinden in de Informatiekrant. Deze krant is ver krijgbaar bij de VW-i-kantoren, de deelnemende instellingen en de openbare bibliotheken. Op deze zondag 6 oktober zal er voor de bezoekers die met het open baar vervoer komen een speciaal busje rijden tussen NS-station Vier lingsbeek en het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum Overloon. Op vertoon van de bon is deze rit gratis. Vertrek NS-station: 12.15 en 14.15 uur; vertrek museum: 16.30 en 17.30 uur. motto van de 'Week van het dit jaar is 'Sportief met want bij de sport is brood belangrijk voedingsmiddel om vele vitaminen en mineralen, kker Pierre organiseert ook dit weer van alles. Op zaterdag 5 kan met sportief zijn hart 1 Jilen aan sportiviteitsspelletjes voetballen, vissen, kruisboog- pten en fietsen. By het geluks- l I maakt men kans een van de 50 M elijke taarten of vlaaien te Mb.K het kader van een jaarlijks te- Brende aktiviteit van het ko- tyk erkend harmoniekorps 0 des Montagnes uit Tilburg t orkest zondag 6 oktober Ven- Bzoeken. Dit orkest zal dan de van 11.00 uur in de Grote muzikaal opluisteren waarna fóellig Frühschoppen is in zaal 111 Engel te Venray. U allen bent —■{harte welkom, evenals u van welkom bent op het groots op- uitwisselingsconcert van dit jrgs orkest met fanfare Vrien- Pthing te Overloon. Dit concert F IJl plaats in het gemeenschaps- fte Overloon op vrijdag 4 okto- 1 aanvang 20.00 uur, entree Op zaterdag 12 oktober is er een gezinsfietstocht van 25 km ge pland. De route gaat door het rijke Venrayse bosgebied en op drie rustplaatsen mag men opdrachten uitvoeren en quizvragen beant woorden. De start is tussen 11.00 en 13.00 uur op de Grote Markt en by inschrijving betaalt men ƒ1,- p.p., die geheel ten goede komt aan het Jeugd Rode Kruis. Men ont vangt een routebeschrijving, een pen en een versnapering voor on derweg. Er zijn punten te scoren en daar zijn enkele prijsjes aan ver bonden, maar voorop staat gezellig heid en sportiviteit met zijn allen en u steunt het Jeugd Rode Kruis afd. Venray. 'n abonnement waard Bejaarde bestuurder dacht slim te zijn Op de Veulenseweg kontroleerde de politie een zg. 16 km auto. Dat bleek een Daf 66 personenauto te zijn, bestuurd door een 82-jarige in woner van Veulen. Die had zijn auto laten ombouwen en die voorzien van een 16 km plaat (bedoeld voor landbouwverkeer), om daarmee verder te kunnen rijden zonder ry- bewijs. De politie gaf hem te verstaan dat dit een oneigenlijk gebruik is en derhalve niet mag. Deze keer werd geen proces-verbaal afgegeven maar bij herhaling zal dat zeker volgen. Binnen de diverse PvdA-afde- lingen in deze regio heerst onvrede over het WAO-beleid van de eigen partij. Dit heeft er onder andere al toe geleid dat dhr. F. Ophey, raadslid van de gemeente Vierlingsbeek voor de Progressieve Kombinatie, uit de PvdA is gestapt. Wel zal dhr. Ophey raadslid blijven voor de Pro gressieve Kombinatie. In Venray heeft het bestuurslid H. van Egmond van de PvdA zyn bestuursfunktie neergelegd, vanwe ge de WAO-plannen. Hy kontinu- eert wel zyn lidmaatschap van die partij. 'Ik zal blijven vechten bin nen myn partij en binnen de FNV', aldus dhr. Van Egmond. Ook zyn funktie als sekretaris van de Onder- nemersraad bij Rank Xerox en zijn werk als lid van de commissie so ciale zaken zal hy normaal voort zetten. Ouders tevreden over optreden politie Er kwamen klachten bij de poli tie binnen dat een aantal jeugdigen in de leeftijd van 12 tot 15 jaar aan het 'klieren' was in de omgeving van basisschool De Vlaswei in Land weert. Zo werden bijvoorbeeld enkele vernielingen aangericht. De politie kwam en kon volgens het politierapport, een aantal jongelui in de kraag grijpen. Enkelen had den een zg. vlindermesje by zich, die verboden zijn. Die mesjes wer den in beslag genomen. De knapen werden vervolgens onderhouden over hun gedrag en hen werd mede gedeeld dat ze de rekening van de vernielingen tegemoet kunnen zien. De ouders werden van de da den van hun zoons in kennis gesteld en die hadden lof voor het optreden van de politie. Drank in bestuurder In de nacht van zondag op maan dag hield de politie op de Oude Oostrumseweg een personenauto staande. Bij onderzoek bleek dat de bestuurder teveel alkohol had ge nuttigd. Nadat de bekende proeven waren afgelegd kon hij met een ryverbod en de aanzegging dat proces-verbaal zal worden opge maakt, huiswaarts keren. Hoe deze 22-jarige inwoner van Ottersum thuis is gekomen kon de politie niet mededelen. Deze vraag kan men veelal niet anders dan globaal beantwoorden. Als men veel schrijft, by voorbeeld vanwege het beroep, heeft men meer kans dat men gebruik moet maken van een woordenboek dan wanneer men maar zelden de pen op papier zet. Woordenboeken worden vooral gebruikt in de tyd dat men naar school gaat. Woordenboeken van de eigen taal (men bedoelt daarmee de 'eigen' standaarDtaal!) gebruikt men minder dan woordenboeken van vreemde talen. En weer ge bruikt men ze meestal voor schrif telijke taal. Vroeger, toen de vertaling uit de vreemde taal nog het hoofdbestand deel van het vreemde talenonder wijs was, had men vooral het woordenboek Vreemde taai-Eigen taal nodig. Nu wordt er in het on derwijs meer het boek met omge keerde ordening gewerkt Men zou kunnen stellen: a. Een woordenboek Eigen taai- Vreemde taal gebruikt men voor al als men de vreemde taal leert b. Een woordenboek Vreemde taai- Eigen taal gebruikt men vooral als men vanuit de vreemde taal moet vertalen naar de eigen taal. Woordenboeken zijn koppelingen van twee talen. Als men een ideale gebruiker ervan is, komt er een mo ment dat men ze niet meer ge bruikt Men kent dan de beide talen in die mate, dat men dit hulpmid del niet meer nodig heeft Onge bruikte woordenboeken kunnen duiden op berusting in 'onkennis' en op volledige beheersing... WAT VERWACHT MEN VAN HET WERK VAN VELDEKE VENRAY IJveraars voor instandhouding van taal zullen ervoor zorgen dat hun taalkundig werk meerdere funkties heeft. a. Een voorbeeldfunktie. Dat werk moet aantonen dat de betreffen de taal even geschikt is voor ge bruik op een bepaald gebied als een andere taal. b. Een bewaarfunktie. In dat werk moet de taal van het ogenblik vastgelegd worden. In de meeste gevallen wordt dan niet alleen de op het moment gangbare taal ge bruikt, maar ook de taal die men zich herinnert van 'vroeger'. c. Een leerfunktie. Deze hangt nauw samen met de vorige. Uit dat werk moeten andere kunnen leren hoe de taal in kwestie ge bruikt kan worden. d. Een wetenschappelijke funktie. De gebruikte taal moet zó weerge geven zijn, dat latere weten schapsbeoefenaren er uit kun nen putten. Wat voor werk van y veraars in het algemeen geldt, geldt ook voor him woordenboeken. Deze worden ook samengesteld om het prestige van een bepaalde taal te verhogen. Vaak is er de handicap dat ande ren de mogelijkheden van een niet- standaardtaal te gering schatten. Woordenboeksamenstellers moe ten dan laten zien dat dat een mis vatting is. Ze kunnen dat doen door in een woordenboek niet alleen maar trefwoorden en hun beteke nis te geven, maar er ook voorbeel den van kOrrekt gebruik by te geven. De aanblik van dergelijke woordenboeken wordt er dan meer een van een encyclopedie. Die in druk wordt nog gegeven over tech nische zaken als er verklarende illustraties in staan. Zo ook het Ven rays woordenboek. HET VENRAYS WOORDENBOEK Op vrijdag 11 oktober 1991 zal het Venrays woordenboek verschijnen. Het is een boekwerk waar Veldeke Venray trots op is. De uitgave hoort thuis in elke schoOl in Venray en omgeving, in mediatheken in Lim burg en oost-Brabant, in universi teitsbibliotheken, in gemeente archieven rondom Venray en vooral in de boekenkast van iedereen die te maken heeft met met-stan daardtaal. Het komplete werk zal ƒ49,50 kosten. Dat lykt een respektabel be drag, maar als men nagaat hoeveel werk in de samenstelling van het Venrays woordenboek is gestoken, is het een opruimingsprys. Het is onmogelyk om een boek als het Venrays woordenboek gede tailleerd aan de orde te stellen. Hier volgen wat indukken, die de lezer van dit stuk kunnen helpen om juiste verwachtingen te hebben van het werk. KEUZES IN HET VENRAYS WOORDENBOEK Keuzes zijn altijd aanvechtbaar; ze zijn altyd het resultaat van we ging van argumenten. De sa menstellers hebben heel wat knopen moeten doorhakken voor ze aan het eigenlijke werk konden beginnen. Een dergelijk karwei kan niet overhaast voltooid worden. Ook is het niet mogelijk om met de letter A te beginnen om vervolgens met de Z te eindigen. Direkt na de start kwamen de problemen rond de schrijfwijze. De moeilijkheid was vooral de klanken (de Venrayse taal kent veel meer nu ances en klankverschillen dan het Nederlands), vast te leggen. In de Inleiding (die niet altyd even eenvoudig is) wordt een zo goed mo- gelyk beeld gegeven van de klank karakters, de spraakkunst en de taalopbouw. Het Venrays woordenboek hoort tot de woordenboeken Eigen taai- Vreemde taal. Een probleem daarby is, dat men in principe het woord waar men meer over wilt weten moet kennen in het Venrays. Ach ter in het boek is daarom een ru briek opgenomen met een lyst van trefwoorden Nederlands-Ven rays, dat het boek vry uniek maakt. Er is gekozen voor een spelling die bijna uiterst konsekwent fono logisch is. Eenvoudig gezegd: de re gel 'Schryf het woord zoals je het geïsoleerd uitspreekt' wordt byna altyd toegepast. Het principe 'één teken voor één klank' ook. Weten schappers zullen het daar gemak- kelyk aan hebben, nu en in de toekomst De spelling was al grotendeels ge regeld (met als genius Willy SNSTJESNEIHÖD SE»iWlEIJÉSOÜflESSE PMJEPffiWÏ Vf' «fflfPf OEEBWEtatilE B0UHfB»86 170 tal/715 (J 225 tal/900 kj 220 kdl/925 Id BROOQ DAAR2TWSTI71 2S0 knl/lOSO ki 225tal/90OkJ Z10 kml/895 kj Alle sportieve klanten die a.s. zaterdagmorgen tussen 8.30 en 9.30 uur in trainingspak of sportkleding bij ons in de winkel komen kopen, tracteren wij geheel gratis op een broodontbjjt voor 2 personen. Tussen 11.00 en 13.00 uur presenteren wij "Sportief met Brood" in onze winkel. Wij maken voor u tegen een zeer sportieve prijs: sneetje snelheid sesammetje souplesse puntje prestatie kadetje kracht croissantje conditie bolletje beweging zaterdag 5 oktober Lokale Omroep Sevenum (LOS) 105.5 FM., programma "Weekend Wijzer" tussen 15.00 en 18.00 uur. Tijdens de Week van het Brood willen wij enkele sportver enigingen tracteren tijdens de training of competitiewedstrijd. Een aantal sportverenigingen uit Sevenum en Venray zullen tijdens dit programma worden uitgeloot. maandag 7 oktober Bij aankoop van minimaal f 5,-, een fleurige attentie voor iedere kopende klant. dinsdag 8 oktober Broodverrassingsdag! woensdag 9 oktober Op deze dag mogen alle kinderen t/m groep 8 in onze win kel een lekkere tractatie komen halen. donderdag 10 oktober Als er in de winkel aan de kassa gerammeld wordt met de bel, bent u weer een 10e klant en ontvangt u een lekkere peperkoek. vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober aanbieding: 4 ons rozijnen 4 ons meergranen 4 croissants 2,75 1,95 4,20 8,90 voor Openingstijden Venray: maandag 13.00-18.00 uur dinsdag t/m vrijdag 9.00-18.00 uur vrijdags koopavond tot 21.00 uur zaterdags 8.30-16.00 uur tussen de middag open!! KERKSTRAAT 13 SEVENUM 04767-1254 GROTESTRAAT 57 VENRAY 04780-12628 Schols). In de Inleiding wordt duidelijk stelling genomen ten op zichte van de spelling, en verande ringen in de levende taal. In de trefwoorden vindt men vermelding over gedateerdheid van bepaalde woorden en uitdrukkingen. De keuzen bij de verzorging van het Venrays woordenboek zijn ge daan door vakmensen: het geheel zier er keurig uit: - de gebruikte lettertypes; - de rustige bladspiegel; - de instruktieve en soms amusante tekeningen; - de afdruk van oude, veelal nog niet eerder gepubliceerde foto's, die het bekijken waard blyven. De Veldeke Venray werkgroep die zich heeft bezig gehouden met het samenstellen van dit uniek boe kwerk hebben een Venrayse schat bij elkaar gebracht waarvoor ze veel lof verdienen. Dit werk kan zich meten met de beste werken van amateurkringen op dit gebied in den lande. WAT NU? Als het Venrays woordenboek on gebruikt in boekenkasten blijft staan, is dat zonde, niet alleen van het vele werk, wat in ruim 17 jaar is verricht, maar ook omdat er dan niets gebeurd met één van de doelstellingen van Veldeke: het in standhouden en bevorderen van de Limburgse dialekten als spreek- en schrijftaal. Veldeke kring Venray ziet als één van haar voornaamste taken, ervoor te zorgen dat de niet- standaardtaal waarvoor ze ijveren aanzien en daarmee volledige er kenning krijgt Met dit woorden boek kan men in ieder geval het onderwijs in. Het Venrays woordenboek is door de samenstellers zo gemaakt dat het een basis vormt waarop terug gevallen kan worden. Het nodigt als het ware uit tot verder werk. Ver heugend is het daarom dat uit het bedrijfsleven Vissers Wegenbouw en Aannemingsbedrijven BV met vestigingen in Drunen, Maastricht en Venray aan alle basisscholen, scholen voor het voortgezet-, beroeps- en speciaal onderwijs in de gemeente Venray (in totaal 35 scholen!) een exemplaar van het Venrays woordenboek beschikbaar stelt. Vissers Wegenbouw schenkt hiermede materiaal waarmee men docenten en leerlingen kan gaan overtuigen van de plaats die een streektaal in taalvorming zou moe ten hebben. PRESENTATIE Op 11 oktober zal het Venrays woordenboek gepresenteerd wor den. De verkoop start op 12 oktober in zaal In den Engel tussen 10.00 en 17.00 uur, waar de twee sa menstellers Willy Schols en Frits Linssen aanwezig zullen zijn om het boek desgewenst te signeren. Ook de gereserveerde exemplaren kunnen dan worden afgehaald. Vanaf 12 oktober is Venrays woor-" denboek eveneens verkrijgbaar bij Kantoor- en Boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat en bij de Lectuurhal, eveneens Grotestraat, alsmede bij diverse banken in de gemeente Venray. De verkoopprijs bedraagt ƒ49,50. 'Zwartreizigers' Treinpersoneel van de personen trein Nijmegen-Venlo vroeg as sistentie van de politie voor twee zwartrijders in de trein. De kon- dukteur had ter hoogte van Vier lingsbeek ontdekt dat een jonge man en een jongedame geen geldig treinkaartje konden tonen. Hy bood hen de rekening van ƒ112,- aan maar ze weigenden te betalen. In Venray sprong het tweetal uit de trein. De gealarmeerde politie trof hen op de Stationsweg aan en bracht ze terug naar het station waar ze werden overgegeven aan de spoorwegpolitie. Daar werd ontdekt dat een van de twee ook nog een valse naam had opgegeven en daar voor kreeg hy proces-verbaal aange zegd. De boete van ƒ112,- elk, werd wel betaald. Gewond bij kruising te Ysselsteyn Doordat een 50-jarige bestuurder uit Bergen op de grote kruising te Ysselsteyn (Deumeseweg-Peelweg) door het rode verkeerslicht reed en een 24-jarige bestuurder uit Venray van een personenauto door het groene verkeerslicht reed, ontstond er een botsing tussen beide auto's. De bestuurder uit Venray moest met verschillende verwondingen van minder ernstige aard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ver der was er behoorlijke materiële schade. Zoals de scouts onlangs hun groepsjaar hebben geopend en reeds druk doende zijn met het nieuwe spelaanbod mag het duide- lyk zijn dat ook hiervoor het gehele jaar geld noodzakelyk is. Een keer per jaar mag een jeugdvereniging als scouting voor haar eigen club koliekteren onder de naam 'jeugd- kollekte'. Aanstaande zaterdag 5 oktober zullen onze juniorleden dan ook bij u langs de deur komen voor een vrywillige bijdrage voor onze groepskas. De jongsten worden be geleid door hun leiding en de iets oudere scouts hebben in ieder geval een machtiging bij zich. Uiteraard dragen zij allen hun mooie scou ting uniform. Mogen wy op uw.by- drage rekenen? Bij voorbaat hartelyk dank!

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9