PEEL EN MAAS Jubilerende schouwburg vraagt iringend financiële medewerking ROVER Hofkoër viert jubileum met uitgave van een CD Poolse delegatie op werkbezoek «Frans v.d. Heuvel in - het zonnetje gezet Drukke dagen in de schouwburg Opera 'Cosi fan tutte' climax van viering 25 jaar schouwburg Vrijdag 4 t/m ZONDAG 6 OKT. Regiogemeenten en provincie uitgedaagd |<S Zilveren Kromme' voor toneelmeester 2 x 11 jaor Hofkoër PCV ondersteunt Psychiatrisch Ziekenhuis Lodz DE NIEUWE TENSON KOLLEKTIE IS BINNEN. 'Bij de viering van het zilveren jbileum van De Beejekurf kan iet voldoening en dankbaarheid orden teruggezien op het verle en, maar vandaag begint een iuw hoofdstuk. De toekomst zal orden bepaald door de mate sarin dit centrum zich als een mtruni VAN en VOOR de ge meenschap kan blijven profile- Aldus de heer L.M.M. aurensse, voorzitter van de jcbting Cultureel Centrum De leejekurf, vrijdagavond in zijn lespraak, voordat de jubileum- ering begon van Mozarts opera osi fan tutte'. De aanwezigheid de heer Pleumeekers, die rond als waarnemend Commis- van de Koningin, en estuurders van gemeenten uit Ufkê regio, nam de heer Laurensse l baat om dringend financiële edewerking te vragen om de fi- iciële pijn van dit ogenblik voor een belangrijk stuk te kun nen wegnemen. REGIO-GEMEENTEN Wethouder J. Driessen richtte zich duidelijk tot de gemeente besturen van Noordelijk Limburg en Oostelijk Brabant. Hij vroeg zich af of hun jaarlijkse bijdrage (als die er is) niet marginaal is. 'Een sterke financiële ondersteuning is niet al leen wenselijk, het is eigenlijk een voorwaarde om die culturele cen- trumfunktie voor de hele regio te waarborgen', aldus de wethouder, die een beroep op de besturen van de regiogemeenten deed om samen blijvend de schouders er onder te zetten. GEEN MIS-INVESTERING Na 25 jaar schouwburg kon de heer Laurensse stellen, dat De Bee jekurf geen mis-investering is De drie vrouwelijke en drie man ielij ke solisten en het orkest van ameralna van Warschau kregen rjjdagavond een minutenlang ap- laus, een staande ovatie en een loemenhulde van de jubilerende chouwburg voor hun grootse ver- i>iking van Mozarts opera 'Cosi fan utte'. Deze uitvoering, mogelijk ge- U.Vfaaflkt, door de Industriële Club run fenray e.o. by gelegenheid van het ig bestaan van de schouw burg, werd de grandioze climax t® rond de jubileumviering. Voor de viering was met opzet liet gekozen voor een van de grote ousicals, die dit jaar op het pro- ramma staan, maar voor een stuk, lein van opzet, maar groot van waliteit. En dan gebracht door een an de weinige gezelschappen in de .««bereid, dat gespecialiseerd is in het Jozartrepertoire. Uitstekende so- :n dus met een voortreffelijk or- est, dat feilloos Mozart uitvoerde, en onzichtbaar, achter de coulis- in opgesteld, koor en een eenvou- ige originele enscenering. Een ouden greep van schouwburgdi- jkteur Romain Cattoir. LIBRETTO Dat de heer Kockelkom, gedepu- èrde voor cultuur, de voorstelling de zilveren schouwburg niet kon jwonen, omdat hy ergens tussen aastricht en Ven ray vast kwam te in in een verkeersopstopping, leeft het publiek uiteraard niet ge- uerkt. Maar wel, dat de man, die jet de programmaboekjes op weg Ven ray in dezelfde verkeers- ihaos terecht kwam. Zo werd 'Cosi m tutte' ongewild een door velen inbegrepen' opera... Zij hadden ge- oopt op een boekje met de rolver deling en een kort overzicht van het door Da Ponte geschreven li bretto, waarvoor Mozart een jaar voor zyn dood (1790) de muziek voor zijn opera-buffa schreef. Daarom een kleine handreiking aan de toeschouwers van vrydag jl. om alsnog te kunnen begrijpen wat zy gezien en gehoord hebben. De rijke en oude Don Alfonso is er van overtuigd, dat alle vrouwen trouweloos zijn: Cosi fan tutte: Zo doen ze allemaal (de vrouwen) en om dat te bewijzen gaat hij met de twee jonge officieren, Ferrando en Guglielmo, een weddenschap aan. De jongelui zijn verloofd met de zusjes Fiordiligi en Dorabella en moeten van Alfonso een dag alles doen om de meisjes op de proef te stellen. Zij gaan zg. op reis, maar ko men vermomd als rijke Albaniërs terug. De zusters blijven ongevoelig voor hun avances en daarom wordt de kamenierster Despina door Don Alfonso omgekocht. Onder haar in vloed blijken de jonge vrouwen niet ongeneigd tot een klein avontuur tje. Guglielmo ruilt zelfs met Dora bella een gouden hartje voor het portret van Ferrando. Fiordiligi geeft tenslotte ook toe, wanneer Ferrando dreigt zichzelf te doden. Beide mannen willen nu breken met hun verloofden, maar Alfonso houdt hen tegen met zijn lijfspreuk 'Cosi fan tutte!' als men op het punt staat de door als notaris verklede Despina opgemaakte huwelijksak ten te ondertekenen, komen de twee officieren terug. Snel verber gen de Albaniërs en de notaris zich. Wanneer de zusters hun verloofden verwelkomen voelen zy zich in schuldige verlegenheid, maar na de slotduetten volgt het happy-end. Het zag er in de vroege donder- 135 dagavond niet naar uit, dat de 'In- Btuif voor alle Venraynaren' bij H ielegenheid van het zilveren lestaansfeest van het cultureel cen- rum De Beejekurf de veronder steld 'georganiseerde chaos' worden. Maar naargelang de avond rorderde en de plaatselijke vereni; igen met steeds meer sukses op ie podia hun kunnen vertoonden lieten horen, kregen de pessi- Disten van de eerste uren volko mmen ongelijk. Tbt in de kleine lurtjes was de schouwburg gevuld net een enthousiast publiek, dat niet alleen genoot van de optre dens, maar ook van de konsump- ies, die deze avond tegen de prijs )r van 25 jaar geleden werden aan- leboden. \PI zyn 'pupil' Louis Janssen, die nu inspecient is bij de Toneelgroep Amsterdam. geweest Met een gemiddelde bezet tingsgraad van 80% bij de theater programma's scoort de Ven ray se schouwburg zeer hoog. Maar de te rechte voldoening over het bereikte maakte het bestuur niet blind voor de werkelijkheid van vandaag. 'Al enkele jaren staat de exploitatie van dit cultureel centrum onder zware druk', zei de heer Laurensse. Als voornaamste oorzaken noemde hy de explosief toegenomen kosten van uitkoopvoorstellingen en het gebrek aan ruimte binnen het ge bouw, waardoor deze schouwburg qua kapaciteit en faciliteiten niet meer beantwoordt aan de eisen van vandaag en morgen. UITBREIDING/VERBOUWING Wil Venray en de regio ook in de naaste en verder toekomst kunnen blyven beschikken over een goed funktionerende schouwburg, dan zyn strukturele maatregelen nu on ontkoombaar. Vandaar dat een plan tot uitbreiding en verbouwing is ontwikkeld, dat voorziet in een uit breiding van de schouwburgkapaci- teit en in een aanpassing van de multifunktionele gebruiksmoge lijkheden van het gebouw. De heer Laurensse kon medede len, dat het college van b. en w. van Venray inmiddels welwillend van het plan heeft kennisgenomen en alle steun heeft toegezegd b(j de verdere ontwikkeling en het ver werven van de benodigde financie ringsmiddelen. Het provinciaal bestuur herin nerde hij er aan, dat 25 jaar geleden slechts in geringe mate een beroep op de provincie behoefde te worden gedaan. Nu het beleid van de pro vincie weer duidelyk is gericht op nieuwe ekonomische impulsen ter versterking van de regiofunktie, die Venray te vervullen heeft, hoopte hij in Maastricht een willig oor te vinden bij de komende bespre kingen. Wethouder Dreissen haalde aan, wat depute Kockelkom een week eerder by de opening van 'Beeldige Kleding '91' in het St. Odapark had gezegd over de 'revi val van de cultuur' in Venray. 'Dat is niet alleen een gezegde, maar dat houdt ook daadkracht in en ondersteuning om die revival in de voorwaardenscheppende sfeer mede vorm te geven. Dan mag een beroep niet vergeefs zijn', al dus onderstreepte de wethouder de vraag van de voorzitter om pro vinciale steun voor het verwezen lijken van de plannen. Overigens had de wethouder ook nog enige tips voor het bestuur. Na er op gewezen te hebben alle kan sen, die een versterking van de ho- recafunktie bieden, te benutten, zei hy, dat de tyd van alleen leunen op de overheid geen reële optie meer is DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Nf. 4(Ui I HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Vinia Vera voor de vrouw. die zelf haar mode bepaalt - i--=i| SCHOOLSTRAAT 38 VENRAY in de huidige tyd. Hij adviseerde het bestuur vernieuwende taken te durven aangaan, als bestuurder te durven vernieuwen en aktie te dur ven ondernemen. In dat verband noemde hy als akties: sponsoring certificaten, obligaties en fondswer ving 'De gemeente is bereid over uw schouder mee te kijken en mee te denken om gezamenlijk te zoe ken naar financiële bronnen' aldus wethouder Driessen. BEDRIJF EN CULTUUR Na de operavoorstelling presen teerde in besloten kring de heer F. S toll man, voorzitter van de Indus triële Kring Venray e.o. de nieuwe stichting 'Bedrijf en Cultuur'. Deze stichting wil de Venrayse schouw burg in de toekomst met raad en daad helpen bij de organisatie van culturele aktiviteiten en zich on dersteunend opstellen met betrek king tot de revitaliseringsplannen van de schouwburg. De heer Stoll- man kon mededelen, dat intussen een twintigtal bedrijven zich bereid heeft verklaard jaarlijks ƒ5.000,- bij de dragen aan de stichting waar door een beginstart met een ton is gemaakt Bekeken wordt of b.v. ook deelsponsoring mogelijk is. Burge meester J. Waals tekende als voor zitter van de stichting deze avond, ten overstaan van notaris Lunter, de stichtingakte. De burgemeester noemde sponso ring door de bedrijven een goede zaak en gebruikte de hem toegewe zen spreektijd verder om hulde te brengen aan het bestuur en de mee-jubilerende direkteur, de heer Romain Cattoir. Inbraak in Koninkrijkszaal Op zeer grove wijze was toegang verkregen tot de aan de Henri Du- nantstraat gelegen Koninkrijkszaal van de Jehova's getuigen. Ont vreemd werden de geluidsappara tuur, het koffiezetapparaat en de klok. Hier bedraagt de schade vele honderden gulden. Vandalisme Er werd weer aangifte gedaan dat met graffiti diverse leuzen en te kens waren aangebracht op de muur van een basisschool in Land- weert. Verwij dering daarvan zal wel weer enkele honderden guldens gaan kosten. In het kader van het 25-jarig jubi leum van de Venrayse streek- schouwburg, worden er deze dagen veel voorstellingen, voor groot en klein, in de schouwburg georga niseerd. Vanavond, donderdag 3 oktober, wordt het blijspel 'En ik dan?' opge voerd. In dit blijspel, geschreven door Annie M.G. Schmidt, worden NIEUW EN GEBRUIKTE BRITISH WEEKEND AAN DE "ENGELSE"-WEG IN HELMOND IN ONZE FEESTTENT. jm Helmond B 0 6 - 5 2 1 2 7 9 V 5 5 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING de hoofdrollen vertolkt door Henny Orri en Carol van Herwynen. De re gie is in handen van Berend Boude- wyn. Het stuk gaat over een ietwat frivole, gescheiden moeder van een jonge employe van de stichting Nieuw Positief. Zoonlief heeft een beetje in de boeken geknoeid en om de zaak te redden gaat moeder werken by de stichting. Ze veroor zaakt daar, met de beste bedoelin gen, de grootste verwarring. Ze weet zich echter op meesterlijke wijze uit iedere situatie te redden. KUNST Wie aan Kunst denkt, denkt niét meteen aan Brigitte Kaandorp. Kunst is het nieuwe programma van deze cabaretière die nauwelijks nog enige introduktie behoeft. Daarmee slaat zij een andere weg in. Kunst gaat over de eeuwig du rende strijd tussen goed en kwaad, over het verlangen iemand anders te zyn en over de wil van het indivi du te overleven binnen een steeds ingewikkelder wordende samenle ving. Brigitte Kaandorp is vrydag 4 en zaterdag 5 oktober te zien in de schouwburg. MAARTEN PETERS Ter ondersteuning van zyn laat ste CD, A Scare Thle, tourt Maarten Peters door Nederland onder het motto 'Fighting for the Queen'. Dit is ook een van de nummers van die CD. Overigens zal Maarten Peters niet alleen op de bühne staan. Hij wordt bijgestaan door Margriet Es- huys (piano en zang), Jan van Woe- zik (basgitaar), Ruud de Grood (toetsen), Peter van Benthem (gitaar en zang) en Norman Bonnink (drums). Maarten Peters zingt zijn nummers en bespeelt de gitaar. Maarten Peters speelt zaterdag avond in de schouwburg. BERINI'S De Berini's bestaan uit Annie op de contrabas en Harrie op de ukele- le. Zij brengen het "programma Het naadje van de kous. Dit is een avondvullend programma voor het theater waarin Annie en Harrie het publiek meenemen in hun leven van alledag. Het leven van twee mu zikanten met hun dromen, hun so res en hun muziek. Dinsdagavond 8 oktober dus een avondje leuk amusement voor een zacht prijsje. Het Venrayse Hofkoër bestaat 2 x 11 jaar en wil dat dit carnavalssei zoen niet zomaar voorby laten gaan. Op vrijdag 21 en 22 septem ber jl. werd bij Jan en Cecile Thee- len in Munstergeleen in de studio gedoken om samen met de Hofka pel en een studio-orkest oude en nieuwe nummers op te nemen. Het eindresultaat is een CD met de titel Hofkoër Rooy, 2 x 11 jaor. Op zon dag 24 november a.s. zal de officiële doop van de CD plaatsvinden. ONTSTAAN In het carnavalsseizoen 1969-1970 werd vanuit het Venrays Mannenkoor het Hofkoër opge richt. Initiatiefnemers destijds wa ren o.a. Jeu Arts, Wim Smits en Theo van Dijck, toenmalig voorzit ter van het Venrays Mannenkoor. De formule was eenvoudig. Liedjes zingen over Venray en Venrayse dingen met een humoristische ach tergrond, zonder echter iemand te kwetsen. Het eerste jaar stond het Hofkoër nog onder leiding van Vic tor Beerkens maar daarna volgde Frans Verhofstad hem op tot 1981. Het tieiyarig bestaan werd ge vierd met het uitbrengen van een LP. Hetzelfde gebeurde by gelegen heid van het 15-jarig bestaan van het Hofkoër. Ondertussen was de muzikale leiding overgenomen door Otto Kooien en Sjaak Janssen. Eerstgenoemde werd vervolgens vervangen door Wiel Swaghoven en later door Stan Cruysberg. Nu, bij het 2 x 11-jarig bestaan is de muzi kale leiding opnieuw in handen van FransVerhofstad, samen met Sjaak Janssen. JUBILEUM Het Hofkoër zal de komende maanden nadrukkelijk laten weten dat het jubileert. Daarom werd on langs naar Munstergeleen getrok ken om een CD op te nemen. De solozangers waren daarvoor vrij dags al om 10.00 uur present om de nummers in te zingen. Rond zes uur 's avonds voegde de rest van het Hofkoër zich by de solisten om het Met veel elan zingen de leden van het Hofkoër de diverse nummers in, die straks op de CD te beluisteren zijn. geheel af te ronden. Na bijna 12 uur hard werken waren de opnames ge reed. Zaterdags herhaalde zich het verhaal, nu voor de Hofkapel die met vijf instumentale nmmers op de CD vertegenwoordigd zal zijn. Op de CD zal een groot aantal nummers van de laatste zeven jaar te horen zijn. maar opk enkele 'ol dies' van de LP's. De oude banden en de nieuwe opnames worden thans gemixed, waarna de produk- tie van de CD kan starten. Op 24 no vember volgt dan de officiële' presentatie. De viering van het 2 x 11 jaor be staan zal plaatsvinden tydens het traditionele zondagochtendcon cert, de week voor Vastelaovend. Te gen die tijd komen wij daar uitgebreid op terug. Psychiatrisch Centrum Venray zal op korte termijn het Dr. Babin- ski Psychiatrisch Ziekenhuis in Lodz, Polen, gaan ondersteunen. De ondersteuning vanuit het PCV zal met name gericht zijn op des kundigheidsbevordering en vorm krijgen in de uitwisseling van medewerkers en het aanbieden van korte introduktie- en trainings stages met betrekking tot specia listische behandelmethoden en management Sf VAN OORSCHOT MODE Gfoleslraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Bovendien zal het PCV het Ba- binski Psychiatrisch Ziekenhuis hulp bieden by het verwerven van noodzakelijke medische appara tuur en administratieve voorzienin gen. De Poolse delegatie logeerde tijdens haar verblyf in Noord- Limburg in het gastenverblijf van het PCV. Initiatief voor het oriënte rende bezoek lag by de Venlose Ro- taryclub 'Land van Gelre'. Tydens een bespreking op 29 september bleek in het psychia trisch ziekenhuis van Lodz met na me grote behoefte bestaan aan een betere begeleiding van chronische psychiatrische patiënten, kennis van de behandeling van alkohol- verslaving en de behandeling van acute psychiatrische problematiek. De laatste tijd krijgt het ziekenhuis bovendien steeds vaker met aids- patiënten te maken. Tydens de bespreking sprak M. van Wëers, di rekteur patiëntenzorg van het PCV, uit dat het voor een juiste inschat ting van de situatie waarin de psy chiatrie in Polen zich bevindt noodzakelijk is dat de Noordlim burgse gastheren van de delegatie zich in Lodz op de hoogte zouden moeten stellen. Dan zou ook kon- kreet invulling kunnen worden ge geven aan de ondersteuning. Het PCV wil snel onderzoeken welke mogelijkheden er zijn voor konkre- te uitwisseling van deskundigheid en welke bijdrage het daar aan kan leveren. Het Babinski Psychiatrisch Zie kenhuis heeft in toenemende mate te maken met bezuinigingen. Er is verpleegkundig een grote onderbe zetting. De bezuinigingen leiden er ook toe dat er materieel veel te wen sen is. Er is groot gebrek aan therapeutisch speelgoed voor de kinderen. Het laboratorium ver keert in slechte staat en ook de ad ministratieve voorzieningen zyn minimaal. In de bibliotheek ont breekt belangrijke psychiatrische literatuur uit het Franse, Engelse, Scandinavische en Duitse taalge bied. Het PCV zegde toe inspannin gen te willen doen om ook aan de Poolse wensen op materieel terrein tegemoet te komen. De bereidheid het Poolse zieken huis te ondersteunen werd uit gesproken tydens een bespreking tussen de direktie van het PCV en een delegatie van het Dr. Babinski Ziekenhuis. De delegatie bezocht van 21 september t/m 28 september verschillende instellingen voor geestelyke gezondheidszorg, waar onder verslavingskliniek Paschalis en enkele andere klinieken voor specialistische hulpverlening van Psychiatrisch Centrum Venray. Ver der stonden bezoeken aan het Cen trum voor zwakzinnigenzorg Nieuw Spraeland in Oostrum, Op leidingsinstituut d'n Hoebert in Venray, het Riagg in Venlo, het Maartensgasthuis in Venlo, kinder en jeugdpsychiatrische kliniek 't Hoekske in Venlo en het SL Elisa beth ziekenhuis in Venray op het programma. Doel van het bezoek van de Poolse delegatie was kennis te vergaren over westerse behandelmethoden van psychiatrische patiënten en, indien mogelyk, een uitwisseling tussen het PCV en het ziekenhuis in Lodz tot stand te brengen. Initia tief voor het verblijf van de Poolse hulpverleners in Noord-Limburg was de Venlose Rotaryclub 'Land van Gelre'. Op verzoek van 'Land van Gelre' trad oud-geneesheer- direkteur A.L. Kroft als tussenper soon en als een van de begeleiders van de Poolse delegatie gedurende haar verblyf in Nederland. Hij ver bleef in januari 1990 enige tyd in Lodz om daar poolshoogte te ne men. Zyn analyse van de situatie daar leverde een aantal gegevens op die uitgangspunt waren voor de bespreking tussen het PCV en het Babinski Psychiatrisch Ziekenhuis. Grote ravage Een paviljoen van SL Servatius waar momenteel een verbouwing plaatsvindt was op een ergerlijke manier doelwit van vandalen ge worden. Nadat een toegangsdeur was opengebroken hadden vanda len de waterkranen opengedraaid. De lampen waren vervolgens losge draaid met grote kans op kortsluit tin^ Gelukkig is de kortsluiting uitgebleven, maar de schade be draagt toch vele duizenden guldens èn vertraging in de bouwwerk zaamheden.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11