,5rcci Rabobank Venrayse broeder dupe van poststakingen in Zaïre AV Venray-Regio organiseert zondag 29 september a.s. 9e Halve Marathon Venray 'Kruisen- en Kapellentocht' suksesvol van start gegaan Meer bank voor je geld Veel mensen werken mee aan het Venrays Woordenboek Gimsel natuurvoeding steunt ook dit jaar de Novib-aktie 'Kappen met kappen' Keuze voor rentetype hypotheek is soms moeilijk Concert bij gelegenheid van 40-jarig jubileum J. v.d. Tillaart 70 SLAAPKAMERS EN ALLE SOORTEN SLAAPSYSTEMEN Ga direct naar de Rabobank voor de voordeligste 1 hypotheek. Broeder Jenniskens weer terug naar Zaïre Variabel, of vast? En bij vast, voor hoe lang? peel en maas Donderdag 26 september - Pagina 7 Een van de doelstellingen van Veldeke is het instandhouden en bevorderen van de Limburgse dia- lekten als spreek- en schrijftaal. By de oprichting van de kring Veldeke Ven ray in 1973 heeft de vereniging zich dan ook voorgenomen vooral aandacht te schenken aan de streektaal. Bestuurslid Jos Feller beeft destijds de eerste aanzet gege ven voor een spelling van de eigen. Venrayse woorden. Aan de hand van notitieboekjes met een alfabeti sche indeling werden woorden ver zameld en overgebracht naar een kaartenbak. Nieuwe ideeën ont stonden tydens een bijeenkomst waarin Th. van de Voort, auteur van het woordenboek 'Meerlo-Wans- sum' tekst en uitleg kwam geven. Enkele Veldeke-leden bundelden de krachten en in 1974 vormde zich een werkgroep die zich bezig hield met het vastleggen van alle, zeker de waardevolle woorden en uit drukkingen uit de Venrayse taal. Fien Truijen-Hendricx (f 1986), v.d. Ven-Willems, Tb v.d. Pas- Vermeulen en Til Loonen-Theuws kwamen onder leiding van Tbon Claessens daarvoor wekelijks bij elkaar. Direkt na de start van de werk groep kwamen de problemen rond de schrijfwijze van het Venrays. De moeilijkheid was vooral de klanken vast te leggen die in het Nederlands niet bestaan. Het dialekt kent veel meer nuances en klankverschillen dan het Nederlands. In 1979 maak te Willy Schols een opzet voor een schrijfwijze waarin al die klanken zouden worden aangegeven. Hij ge bruikte daar liggende streepjes, ac centen en trema's voor, hetgeen voor sommige lezers van het Ven- i dialekt aanleiding vormde tot diskussie over de leesbaarheid. De leestekens kunnen echter taalkun dig niet gemist worden, wil later i onenigheid ontstaan over de Juiste uitspraak en betekenis. Inmiddels hadden Til Loonen- Theuws en later Tb v.d. Pas-Vermeu- len de werkgroep verlaten. Verster king kwam er door Engelbert Oudenhoven (t 1988), 'moeder' Keysers-Derckx, Jeanne Custers- Creemers. Frits Linssen en tijdelijk Piet Koenen (t 1981). Het verzame len en alsnog natrekken van de woorden en uitdrukkingen uit onze streektaal bleek een gigantisch karwei. Met een niet aflatende ijver en met grote inspanning, maar met veel plezier, werd dit karwei na 13 jaar afgerond. In 1987 heeft het bestuur van Veldeke Venray de he ren Willy Schols en Frits Linssen aangezocht om de uiteindelijke ver schijningsvorm op zich te nemen. Beiden blijven zich evenwel ervan bewust, de wijsheid niet in pacht te hebben. Iedere taal, ook de Venray se, is een mysterie; niet alles is daarom bij voorbaat te begrijpen, te verklaren en op te lossen. Vervolgens wachtte echter nog een gigantische klus: de woorden moesten uitgetypt en voor publika- tie 'gezet' worden. Frits Linssen zorgde voor het typewerk en Sjef van Boven was bereid het geheel te gaan 'zetten'. Tbt op heden heeft dit enorm veel vrije tijd gekost. Velde ke Venray prijst zich gelukkig dat al die uren gemaakt zijn door pure hobbyisten, wat de aankoopprijs aantrekkelijk maakt Inmiddels zijn er vijf korrektie- rondes geweest en is fotomateriaal uit het archief van Jan v.d. Putten en zijn tekeningen van Tbon Fleur- kens in het boek opgenomen. Op 11 oktober zal het Venrays Woordenboek gepresenteerd wor den. Na 17 jaar is het tijd, dat het boek verschijnt De verkoop van het Venrays Woor denboek start op zaterdag 12 okto ber in zaal In den Engel tussen 10.00 en 17.00 uur, waar de twee sa menstellers Willy Schols en Frits Linssen aanwezig zullen zijn om het Venrays Woordenboek desge wenst te signeren. Ook de gereserveerde exempla ren kunnen dan afgehaald worden. Vanaf 12 oktober is Venrays Woor denboek eveneens verkrijgbaar bij Kantoor- en Boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat Venray en bij de Lectuurhal eveneens in de Grotestraat, alsmede bij diverse banken in de gemeente Venray. De verkoopprijs bedraagt ƒ49,50. GROTE KEUZE EN EEN GOED ADVIES Gildeweg 17 - BEERS (bij Cuyk) - 08850-22337 Vrijdag koopavond Van donderdag 26 september tot en met zaterdag 12 oktober '91 wordt in de 34 winkels van Gimsel Natuurvoeding in Nederland een aktie gevoerd ter ondersteuning van de Novib-aktie 'Kappen met kappen'. In oktober 1990 slaakte Novib voor het eerst de noodkreet 'Kap pen met kappen!' Een kreet recht uit het hart. De tropische regen wouden gaan er aan, in een razend tempo. Snelle winst De laatste eeuw hebben regerin gen de rijkdom van het regenwoud ontdekt: tropisch hardhout, delf stoffen, energie, en woonruimte om overbevolkte gebieden te ontlasten. Steeds sneller worden de tropische regenwouden omgehakt, openge legd, onder water gezet Het resul taat: een enorme winst voor een handjevol projektontwikkelaars, en goedkope grondstoffen voor de export. Elk jaar wordt een oppervlakte vernietigd van maar liefst 50 keer Nederland. Het resultaat van dit korte-termijn-denken is dat 's we relds belangrijkste eco-systeem in snel tempo verdwijnt Wat de na tuur in miljoenen jaren heeft opge bouwd, wordt in enkele tientallen jaren vernietigd. Groene longen Met de ontelbare soorten planten en dieren, gaat ook de bron verlo ren voor toekomstige medicijnen, natuurlijke grondstoffen en voed sel. Dat is rampzalig voor de miljoe nen mensen die direkt van het woud afhankelijk zyn. Maar de houtkap bedreigt ook de toekomst van de wereld. Het ecologisch even wicht op aarde raakt kompleet ver stoord als de regenwouden de groene longen van de aarde ver dwijnen. Om dit te voorkomen, wordt overal ter wereld aktie tegen de ontbossing gevoerd. Kappen met kappen! Gezonde toekomst Gimsel is een franchise- °rganisatie voor natuurvoedings winkels. Gimsel wil een gezonde toekomst voor mens en milieu be vorderen door de verkoop van bio- logisch(-dynamisch)e produkten. Voor die toekomst is een duurzame landbouw en een verantwoord be heer van de natuur de regenwou den van levensbelang. De bij Gimsel aangesloten winkeliers on derschrijven van harte de doelstel lingen van 'Kappen met kappen', en leveren een praktische bijdrage door de aktie ook dit jaar onder de aandacht van hun klanten te brengen. Verleden jaar verkochten de Gimsel-winkels zo'n 18.000 handge maakte aktieboompjes aan een en thousiast en betrokken publiek, wat een netto aktiesaldo van maar liefst ƒ23.000,- voor 'Kappen met kappen' opleverde. Ansichtkaarten Dit jaar worden ansichtkaarten verkocht met kleuropnames van het tropisch regenwoud. Michel Pel- landers maakte sfeervolle foto's van het dagelyks leven van de kayapó- indinanen in de regenwouden van Brazilië. Uit de foto's die Fred Hoo- gervorst in Maleisië van nog onge rept gebied maakte, spreekt de majestueuze schoonheid van de wouden. De Gimsel-aktie is dit jaar spe ciaal gericht op Brazilië. De op brengst wordt gebruikt voor het opzetten van ecologisch verant woorde bosbouwprojekten in het Amazone-gebied De aktie-kaarten worden per setje van 4 verschillende kaarten in een pergamijnen zakje verkocht. Een setje kost ƒ3,95. Na aftrek van kosten blijft een netto bedrag van ƒ2,10 over voor 'Kappen met kappen'. De kaarten zijn van 26 september t/m 16 oktober 1991 bij de Gimsel- winkels te koop. Voor verkoop adressen en andere informatie kan gebeld worden naar Gimsel Winkel- groep: 085-515129. Diefstal van kleding Er werd aangifte gedaan van diefstal van kleding uit een kleding zaak aan De Bleek. Er werden vier vesten, vier truien en acht sweaters ontvreemd, en dat alles ter waarde van ƒ3.350,-. De diefstal is waarschijnlijk ge beurd doordat medeplichtigen het personeel hebben afgeleid. Inderdaad. De voordeligste hypotheek krijgt u als u recht streeks naar de Rabobank gaat. Maar er is meer: meer keus in hypotheken. Meer kennis van de lokale woningmarkt. En meer begeleiding bij de financiering van uw huis. De in de buurtschap Brukske ge boren broeder Harry Jenniskens (67) gaat volgende week weer terug naar zijn missiepost in het bisdom Kongolo in Zaïre. Al 34 jaar werkt hij daar tussen de arme inlandse bevolking. De mensen in zijn bis dom houden zich voornamelijk be zig met landbouw. In het bisdom is broeder Jennis kens een groot landbouwprojekt aan het opzetten. Daarvoor wordt in het dorpje Budi een vormingscen trum gebouwd waar 12 boerenge zinnen énkele maanden stage lopen. De mannen leren hoe het land wordt bewerkt met behulp van ossen en de vrouwen krijgen huis houdelijke kursussen. Om zyn plannen te kunnen uitvoeren, is byna acht ton nodig. De broeder had daarvoor geld aangevraagd bij de Nederlandse medefinancieringsorganisatie Ce- bemo. Doordat dokumenten over een landbouwprojekt van de broe der, gericht aan de Nederlandse medefinancieringsorganisatie Ce- bemo, in Zaire zoek zijn geraakt, is hij in eerste instantie enkele tien duizenden guldens misgelopen. De politieke situatie in Zaïre is op dit moment onrustig als gevolg waar van er allerlei stakingen zyn. Post wordt niet meer bezorgd of ver stuurd, treinen staan stil en de we gen worden niet onderhouden. 'Omdat er geen geld kwam is het landbouwprojekt nog niet van de grond gekomen', zegt broeder Jen niskens. Op dit moment is de missi onaris op vakantie by zyn familie in Ysselsteyn. Tbt zyn grote verba zing bleek dat by aankomst in ons land dat Cebemo geen dokumenten van hem had ontvangen. 'Als de do kumenten waren aangekomen was het geld meteen overgemaakt, maar omdat Cebemo niets meer hoorde van mij, dacht men dat het projekt niet door zou gaan', aldus de broe der. Hy heeft de zaak ondertussen opnieuw aangekaart bij Cebemo en heeft goede hoop dat er binnenkort positief wordt beslist. 'Door al die toestanden zyn de mensen in ons bisdom wel de dupe omdat het pro jekt nog niet van de grond is geko men. Op kleine schaal ben ik alvast gestart met het projekt Mede dank zij geld dat familie, kennissen en vrienden hadden gestort op myn bankrekening in Ysselsteyn kon ik alvast op kleine schaal aan de slag gaan', aldus Jenniskens. KUDDE Broeder Jenniskens, door de in landers 'Frère Martin' genoemd, heeft in zyn bisdom in zyn eentje al veel op poten gezet. Zo heeft het bisdom een kudde van bijna dui zend koeien. Van de opbrengst van melk en vlees kan het bisdom funktioneren en delen van projek- ten betalen. De Venrayse broeder is ook zaakvoerder van de plaatselyke boerenbond in Budin en beheerder van de diocesane spaarpot de zoge heten koeienbank. Hij lanceerde het idee om in de Budi-zone, waar 30.000 kleine boeren wonen, een projekt te starten om jonge boeren op te leiden. Met zestig jonge gezin nen gaat hij aan de slag. Samen met de jonge gezinnen gaat hij grote vel den in produktie brengen. Er wor den 12 huisjes gebouw voor de (stage)gezinnen, twee voor de die renarts en de direkteur en drie wo ningen voor personeel. Als lezers van Peel en Maas het werk van de broeder willen steu nen kan dat door geld over te ma ken op bankrekening 15.93.13.872 Rabobank Ysselsteyn tn.v. Broeder Jenniskens. Op zondag 29 september a.s. orga niseert Atletiekvereniging Venray- Regio voor de 9e keer de Halve Ma rathon Venray. De atleten gaan om 13.00 uur van start Om 11.00 uur valt het startschot voor trimlopen over 5 en 10 km. Het parcours ligt in de Venrayse wijk Veltum en is ge heel verkeersvry en ook voor rol stoelatleten zeer goed te beryden. De wedstrijden zyn open voor KNAU-atleten eh rekreanten. Start en finish zyn op de atletiekbaan in sportpark De Wieën. PRIJZEN By de atleten staat de Halve Mara thon van Venray al als 'zeer snel' bekend. Veel atleten zien dezè halve marathon als een ideale laatste voorbereiding op een najaarsmara thon. Het parcoursrekord staat by de mannen op 1.06.39 en werd vo rig jaar tot stand gebracht door Leon Wijers (AVNymegen). Op ver betering ervan staat een premie. Ook voor de vrouwen en rolstoelat leten is er een premie als een tyd onder resp. 1.16.00 en 1.03.00 wordt gerealiseerd. Op de halve ma rathon zyn er voor de eerste tien aankomende atleten (in de katego- rieën mannen en vrouwen) geld prijzen beschikbaar Op alle lopen zyn er aparte klasseringen voor re kreanten en de KNAU-kategorieën, mannen en vrouwen. VOORZIENINGEN De lopers zullen onderweg op de hoogte worden gehouden van de tijd. Bovendien zyn er verversin gen op ca. 5,10 en 15 km en na de finish. De atleten hebben de moge lijkheid zich na afloop te douchen en op de atletiekbaan is informatie te krygen over de loopsport en het lidmaatschap van AVVenray-Regio. Er is voor deelnemers en toeschou wers ruime parkeergelegenheid. Mogelijk worden de wedstrijden op video opgenomen. De banden zul len worden vertoond tijdens en na afloop van de wedstrijden. INSCHRIJVING De voorinschrijving is inmiddels gesloten, maar het is mogelijk te gen een meerbetaling van ƒ1,50 tot een half uur voor de wedstrijd in te schrijven. By inschrijving op de wedstrijddag betalen deelnemers aan de 5 en 10 km ƒ6,50 en aan de halve marathon f9,-. Inlichtingen bij Mieke Alkim, tel. 04780-85514. Winkeldiefstal Door winkelpersoneel van een schoenenzaak werd een 15-jarige meisje betrapt toen ze twee paar schoenen wilde meenemen zonder te betalen. Zij werd aan de politie overgegeven, die haar meenam. Na verhoor en opmaking van proces verbaal werd ze door haar moeder opgehaald. Inbraak in Groene Kruisgebouw Met geweld was toegang verkre gen tot het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Litsenbergweg in Ysselsteyn. Uit de ruimte die door de tandarts wordt gebruikt was o.a. de radio ontvreemd evenals enkele goederen. De totale waarde bedraagt inclusief de schade onge veer ƒ1.000,-. Zaterdagmorgen heeft wethouder J. Driessen, met in zyn gevolg een aantal bestuursleden van de Werk groep Kruisen en Kapellen, de Stichting Venray ronduit en enige belangstellende 'fietsfanaten', de eerste van een serie thematische fietsroutes gereden. Omdat de Werkgroep Kruisen en Kapellen dit jaar tien jaar bestaak heeft de Stich ting Venray Ronduit (vroeger Stich ting Asperge Fietsfeest) deze eerste thematische wandel-, fiets- en auto route langs de vele door de Werk- groep opgeknapte veldkruisen en kapellen geprojekteerd. Wie anders dan Koos Swinkels, voorzitter van de Werkgroep Krui sen en Kapellen, had zaterdag een betere uitleg kunnen geven over hetgeen deze tocht te bieden heeft? 'Enorm interessant' was dan ook de mening van degenen, die de eerste tocht hebben gefietst en natuurly k was men vol lof over het werk dat de Werkgroep in de afgelopen tien jaar voor het behoud en onderhoud van de kleine monumentjes van de votie heeft verricht Het beste kan deze tocht wandelend, fietsend op per auto worden gemaakt wanneer men zich laat gidsen door het in herdruk verschenen boekje 'Monu mentjes van Devotie'. Wethouder Driessen deed overigens de sug gestie by ieder 'heilig huisje' als toegevoegde waarde een korte be schrijving aan te brengen. De Stichting Venray Ronduit is van plan een hele serie themati sche tochten op papier te zetten, waarbij b.v. wordt gedacht aan een boerderijentocht en een jaarlyks terugkerende aspergetocht Te zy- ner tijd zullen alle routes in een verzamelmap worden gebundeld ten behoeve van hen, die al wande lend, fietsend of autorydend nader kennis willen maken met hetgeen Venray aan bijzonderheden te bie den heeft De routebeschrijving van de Kruisen- en Kapellentocht <is ver krijgbaar bij het VW-kantoor aan de Grote Markt voor ƒ2,-. De maandelijkse woonlasten van een koopwoning worden in belang rijke mate bepaald door het rente type van de hypotheek die u kiest. Immers, een hypotheek met varia bele rente is over het algemeen goedkoper dan een vastrentende hypotheek. Meestal geldt: hoe lan ger de rentevaste periode, hoe ho ger het rentepercentage. Wat is wijs? Een hypotheek met variabele of met vaste rente? Het antwoord op die vraag hangt mede af van de fi nanciële rek die u over een langere periode in uw inkomen heeft Wilt u 'vast', dan staat u vervolgens voor de vraag, hoe lang de termyn waar in de rente niet wyzigt, vast moet zijn? Met name die laatste keuze is soms moeilijk te maken; vooral als de hypotheekrente hoog is, zoals nu. Is er een kans dat de rente daalt dan kan het aantrekkelijk zijn de keuze voor 3, 5,10 jaar vast of zelfs langer, nog even uit te stellen. De invloed van het rentetype Als de hypotheekrente wijzigt kan dat invloed hebben op uw bestedingsmogelykheden. By een hypotheek met variabele rente krygt u daar vrijwel direkt mee te maken. By een hypotheek met vaste rente merkt u dat behalve als de rente terug is op het oude ni veau pas op het einde van de vaste periode, wanneer een nieuwe termijn moet worden afgespoken. Bij een hypotheek van ƒ150.000,- betekent een styging of daling van de hypotheekrente met 1%, dat u per maand ƒ125,-. duurder of goed koper uit bent Over het algemeen neemt de fiscus overigens een be langrijk deel van dat verschil voor haar rekening. Voordeel door keuze uit te stellen Voor kopers van een huis is de ontwikkeling van de hypotheek rente altijd een onzekere faktor. Veel mensen vinden de zekerheid dat hun woonlasten in een bepaal de periode niet wijzigen, belangrij ker dan de feitelijke hoogte van die lasten. Zij geven de voorkeur aan een vaste boven een variabele hypo theekrente. Maar hoe lang moet die vaste periode duren? Met sommige hypotheken bestaat de mogelijkheid om die beslissing voor u uit te schuiven en te profite ren van een rentedaling die zich eventueel zou kunnen voordoen. De Rabobank Starthypotheek is daar een voorbeeld van. Deze hypo theek koppelt de laagste rente aan een vaste periode van minimaal één jaar. Bij nieuwbouwwoningen loopt die vaste periode zelfs tot één jaar na de verwachte opleveringsda tum van de woning met een maxi mum van twee jaar. In die periode kimt u op ieder moment en zonder extra kosten kiezen voor elke vaste renteperiode die u wenst Bij de Ra bobank kunt u ook nog kiezen voor een soort kruising tussen variabele en vaste rente, de Rente Stabiel Hy potheek. Bij deze hypotheek wyzigt de rente alleen als het verschil gro ter is dan 2% en dan nog alleen voor het meerdere boven die 2%. De Rabobank kent de plaatselyke woningmarkt trouwens als geen ander en is in staat u zo objektief mogelijk te adviseren. (advertentie) Bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum van dhr. J. v.d. Tillaart als musicus (waarover elders in dit blad meer), zal op zondag 6 oktober in de Venrayse schouwburg een concert gegeven worden. Het concert zal geopend worden door het Dameskoor Venrode, o.l.v. dhr. V.d. Tillaart Het dameskoor zal de volgende nummers ten gehore brengen: Thnzen und Springen; Abendruhe; As torrents in sum mer; Leanynézö; Oj Moravo, Volkslied uit Joegoslavië, Servië. Als tweede zal tydens het concert optreden A Capella Swalmen, een 71 leden tellend koor o.l.v. dhr. Cor Dorssers. Zij zullen de volgende nummers zingen: Limburg myn heerlyk land; Abend im Gebirge; Schon die Abendglocken klangen; Glücklicher Sonnentag; Am Him- mel da funkeln Sternen; Wie sjoen ós Limburg is. Het concert wordt afgesloten met een zeer bijzonder optreden, nl. van het Gent's Quartet. Dit viertal heeft zich toegespitst op de Bar bershop Music en heeft hiermee in ternationaal een zeer bekende naam opgebouwd. Een van de leden is de oud-Ven ray naar Theo van Dijk. Het Gent's Quartet zal met de volgende nummers' optreden: Dark ness on the delta; If I could write a song; I may be gone for a long, long time; Back in Dixie; What a won- derfull world.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7