bpfyéy Beeldige Kleding '91 ende geslaagde opening Jubileumprogramma streekschouwburg De Beejekurf van start manassen: Frans v.d. Heuvel 25 jaar achter de schermen van de schouwburg 't Geheim van al wat graöjt en blaöjt' morgana Geef de winter een rode kaart met het Opel-winterplan 'n fantastische manifestatie Proficiat f m MODEHUIS Speelgoedmarkt gin tEL EN MAAS Donderdag 26 september - Pagina 5 GROTESTRAAT 93 VENRAY. TEL. 04780-81214. (voor echte kleding) Op zondag 20 oktober houdt de speel-o-theek de jaarlijkse speel goedmarkt, in het schoolgebouw De Essel in de Ursulastraat 15 van 11.00 tot 13.00 uur. Verkocht wordt tweedehands speelgoed en baby- meubilair (b.v. box, kinderwagen, buggy, enz.), maar geen kleding. Indien u materiaal voor deze markt te koop wilt aanbieden kimt u dat inleveren in het gebouw van de speel-o-theek (ingang uiDlio- theek), Merseloseweg, op vrijdag avond 11 en 18 oktober van 19.00- 20.00 uur. Van de opbrengst is 2/3 deel voor de eigenaar en 173 deel voor de SOT. Men kan het geld of het niet ver kochte materiaal ophalen op zon dag 20 oktober na de markt van 14.00-14.30 uur in de school De Es sel. Van de mensen die materiaal aanbieden wordt verwacht dat ze zelf een lijstje hebben met de naam van het artikel en de prijs die het moet opbrengen. Indien u niet weet wat voor prijs u zou willen hebben, vul dan alleen een vraagteken in, achter de naam van het artikel. Heeft u zoor uzelf een minimum prijs, dan dient u dit erbij te vermelden. Een en ander om de in name snel te laten verlopen. Indien het in te leveren materiaal niet schoon of heel is, behoudt de speel- o-theek zich het recht voor om te weigeren. Ook nemen wij geen knuffelbeesten aan, daar deze niet verkoopbaar blijken te zyn. De markt is open voor zowel leden als niet-leden. Heeft u nog vragen dan kunt u de SOT bellen tijdens de uitleenuren op woensdag van 14.00-16.00 uur en op vrijdag van 16.00-20.00 uur, tel. 86015 of 's avonds 82839. Frans film-operator en zo'n beetje de butler van zijn baas, bij wie hij inwoonde. Tben de heer Cattoir trouwde en aan de Hoopweg ging wonen, bleef Frans in het huis naast de bioscoop. onbekende wereld Iben Ramain Cattoir in 1966 di rekteur van de nieuwe Venrayse schouwburg werd, nam hij Frans v.d. Heuvel mee als zijn manusje van alles en zo stapte Frans van de ene op de andere dag in de voor hem nog onbekende wereld van het theater. 'Mensen, die ik van het witte doek kende, zag ik toen in levenden steeds meer mensen liggen nergens meer wakker van dankzij ons slaapcomfort. Zeker weten! slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144A, Boxmeer, 08855 - 71488 Daders diefstal vissen aangehouden Een inwoner deed aangifte van diefstal van een aantal vissen van verschillende soorten, uit een aan de Spurkt gelegen visvijver. Het ge lukte de politie de diefstal op te los sen. Als verdachten van de diefstal werden twee inwoners van 43 en 45 jaar aangehouden. Het tweetal heeft bekend eerder in de Spurkt twee sproeiers van een beregening- sinstallatie op een aspergeveld te hebben ontvreemd. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Diefstal helm Een 16-jarige jongedame deed aangifte van diefstal van haar brom fietshelm, ontvreemd vanaf haar bromfiets die nabij de Kiosk was gestald. De waarde van de helm be draagt ƒ129,-. Vreemdeling Vorige week maandagavond werd op de Raadhuisstraat een 23-jarige Marokkaan aangehouden die niet over geldige papieren beschikte. In afwachting van zijn identifikatie kreeg hij op het politiebureau gast vrijheid tot hij zei worden uit gewezen. Mercedes ontvreemd Een inwoner ging op ziekenbe zoek in het ziekenhuis en parkeer de zijn Mercedes, type 190, op de parkeerplaats. Dat was maandag avond omstreeks 19.30 uur. Toen hij om 20.00 uur op de parkeer plaats terugkeerde bleek zijn Mer cedes ontveemd te zijn. Van de dader of daders ontbreekt ieder spoor. De politie hoopt dat er getui gen zijn die hebben gezien dat aan die Mercedes werd 'gerommeld'. Als dat zo is worden die getuigen drin gend verzocht kontakt op te nemen met de politie. Frans v.d. Heuvel, eens alleen be gonnen als manusje van alles, werd de duizendpoot van de schouwburg, en verenigde alles in zich wat by de grote gezelschappen inspecient of toneelknecht heet. Zonder zelf hier voor enige opleiding te hebben ge had, heeft hij by anderen de basis kunnen leggen voor een mooie funktie bij het theater. Van zfln hulpjes van vroeger werd b.v. Louis Janssen inspecient bij Het Rotter dams Toneel, Sjaak van Bereken lste belichter bij de Stadsschouw burg in Leiden en Peter Janssen toneelmeester by een onderwijsin stelling in Utrecht Als toneelmeester is Frans v.d. Heuvel verantwoordelijk voor alles wat achter de schermen gebeurt en heeft daarbij de hulp van Sjtef Vul- lings, de vaste kracht van de schouwburg, die de belichting voor zijn rekening heeft. Dan wetfkt hfj met de vaste oproepkrachten Leo Claessens, Victor Alkim en Leo Troisfontaine en andere helpers, al naar gelang de grootte van de voor stelling. De wagens moeten worden gelost dekors opgebouwd, weer af gebroken en ingeladen worden. Het gezelschap levert evenveel helpers als de schouwburg. 'Als je dan de shows krijgt van André van Duin, Revue Revue van Jos Brink of straks Josephine, dan komen zij met een aantal trailers, waar je n te gen zegt en dan is het hard aanpo ten. Er gaat dan een gewicht van 4 tot 6 ton door je handen', zegt Frans. Daarnaast doet Frans de fcjyer, zorgt voor de inkoop, het personeel voor de bediening en het schoon houden van het gebouw. GEBRUIKSAANWIJZING Frans v.d. Heuvel, wel eerts 'onderkoning' van de schouwburg genoemd, heeft behalve de trektou- wen van de coulissen, veel andere touwtjes in handen. Amateurs, die de schouwburg bespelen of men sen, die een tentoonstelling moeten inrichten, kennen intussen de ge- bruiksaanwyzing, die by Frans hoort. Zeg hem nooit, dat iets zus of zo moet gebeuren,, want dan kan het niet Maar wanneer je hem vraagt hoe je iets zou moeten doen, dan kan alles. En zoek je Frans er gens in de schouwburg? Ga dan maar op hèt geluid af, want gega randeerd dat je hem wel ei&elis hoort fluiten... Openlijke geweldpleging In de nacht van zaterdag op zon dag hield de politie vier mannen aan op de hoek Catharinastraat- Albionstraat. Zij hadden diverse be schadigingen aangericht roet pvc- buizen die ze van een servfce^auto hadden gestolen. Het Viertal, ih dB leeftijd van 21 tot 24 jaar, riskeerde zodanig onder invloed dat ze ter ontnuchtering in de daarvoor bestemde ruimte in het pöEfMau- reau werden ingesloten. In de loop van zondagmorgen werden ze na verhoor en opmaking van proces verbaal huiswaarts gezonden. De mannen waren afkomstig uit Castenray en Horst. De oudste kon zondagmorgen beginnen met de viering van zyn veijaardag. Hnj werd 24 jaar. Geen leuk begin van een veijaardag. De kombinatie kunst, natuur en ijstorie blijkt een zeer geslaagde pmbinatie te zijn. Dat bleek afgelo- ien vrijdag tijdens de opening van e manifestatie Beeldige Kleding in het St. Odapark. Ruim 500 be ikers waren getuige van de ope- ïgshandeling door deputé fockelkorn, het optreden van de hansonnière Francoise Laroche, Ie diverse performances en ze kon ten genieten van de kunstwerken n het park, geënt op het thema leding. De reakties van het publiek wa- tov zeer positief. Vooral het feit dat r Wat met het St. Odapark gedaan tèrd, is door velen als bijzonder ifvaren. Voorzitter Joop Wismans was dui- elijk in zijn nopjes gezien de grote «langstelling voor de openings- jAond. Ily nam in zijn toespraak 1 neteen de gelegenheid waar om net name burgemeester Waals erop wyzen dat de Stichting Venrayse [unstkring nog meer in haar mars leeft, als het maar een eigen ruim- heeft. Hij wees daarbij op diverse nogelijkheden zoals het St. Jozef- looster en een verdieping op de chouwburg. 'Met een eigen ruimte tinnen wij veel vaker manifesta- organiseren voor het grote lubliek'. Nadat deputé Kockelkorn vervol- Hoewel de barometer nog steeds aangename hoogtes bereikt, is van af 1 september jl. de Opel winter- aktie weer van kracht Onder de be palingen van dit programma wordt de auto niet alleen volledig gekon- troleerd op vitale onderdelen, ook garandeert de Opeldealer een feillo ze werking van de auto gedurende de Veeleisende winterse periode. %or slechts 27,50 verkrijgt de Öpebrijder het Winterplan-certifi caat na kontrole van de auto. Het systeem van het winterplan is eenvoudig. De Opeldealer inspek- teert alle essentiële 'wintergevoeli- i' onderdelen van de auto, zoals radiateur, akku, thermostaat, slang klemmen, waterpomp, waterslan gen, ventilatorriem, koelvloeistof en kachel-radiateur. Als alle onder- delen in orde zijn bevonden of gekonstateerde gebreken zijn her steld, garandeert de Opeldealer schriftelyk dat de auto probleem loos de winter doorkomt. Mocht desondanks een gekontroleerd onderdeel niet naar behoren funk- tioneren, dan worden alle repara tiekosten vergoed. Ieder jaar maken zo'n 60.000 Opel-rijders gebruik van de unieke Winterplan-garantie. Hiermee heeft de 'Opel-rijder maximale zekerheid om Koning Winter het hoofd te bie den. Het Winterplan-certificaat is t/m 31 december 1991 te koop bij de Atebegarage, Oude Oostrumseweg 4 en biedt garantie tot 1 april 1992. (advertentie) bege59&ren toneelkUecht Gelijk met het Cultureel Centrum De Beejekurf en zijn direkteur Ro- main Cattoir zal ook toneelmeester Frans van den Heuvel (49) vijfentwi- nig jaar aan de schouwburg verbon den zijn. Eigenlijk een beetje vreemd jubileum voor de man, die in de meest letterlijke zin al die ja ren achter de schermen van de Venrayse cultuurtempel heeft ge werkt Hij is nl. niet in dienst van de schouwburg, maar van direkteur Cattoir, die hem al een kwart eeuw heeft 'uitgeleend' aan de schouw burg. Als 15-jarige knaap werkte Frans bij Inalfa, maar in zijn vrije tyd was hij als snoepjongen in de Luxor-bioscoop van de heer Cattoir te vinden. Tben hij 18 jaar was werd lijve' herinnert Frans zich. 'Het was voor my een geweldige ervaring in de schouwburg Freddy Queen, Kkrl Heinz Böhm en Rudolph Schocfc, die ik van de films kende, te oift- moeten. Ook later, toen ik de films draaide met b.v. André van Duin af Urban us, was het toch iets byzon- ders om deze mensen 'in het eoht' te ontmoeten'. GROTE ARTIESTEN Theater is een grote familie, als je er niets om geeft, kun je er niet wer ken. Het is een stuk van myn leven geworden' zegt Frans, die in de loop der jaren alle grote artiesten heeft leren kennen. Dat begon riiet Wim Kan, tijdens de openingsvoorstel ling in 1966. Dan vertelt hy over Tbon Hermans, die een paar weken lang in de Venrayse schouwburg zyn nieuwe show uitprobeerde. Bij Berden werd een etalagepop ge leend, die als Tbon werd aangekleed en waarop de belichting moest wor den uitgeprobeerd. Fons Janssen, die Frans destijds gelukwenste möl de geboorte van zyn zoon Mark met de woorden: 'Je hebt de beste munt van Europa gekozen'. Paul van Vliet, die hem steeds vraagt: 'Heb je nog leuke dingen voor de bak?' als hij een Ven rays onderwerp in zijn show wil brengen. Massale balangsteüing voor Beeldi ge Kleding '91, ook bij het verlichte Tweehuis Als man achter de schermen be diende Frans in de beginjaren met de hand het lichtorgel, een bak mét knopjes en schuifjes om de lïehten te bedienen, de trekken om coulïs- senstukken te laten zakken en de knoppen voor het geluid. Dan zat hy links boven het toneel op een provisorische manier het licht en het geluid te bedienen. Dan kon het gebeuren, dat een muzikant de stekker van een geluidsinstallatie in een vloerputje met stopkontaM had gestoken, maar niet wist, <fet dit kontakt bestemd was vQorhgf! dimmen van het licht».. Tfja', 2egt Frans, 'als ze niks vragen, kan iets gebeuren'. Tegenwoordig gaat het wel iets anders. Het lïcbtorgea is computergestuurd en wordJ be diend door Sjef Vullings. Heden, donderdag, start de feest- week van het jubileumprogramma. Om 19.00 uur begint een informele ontvangst, waar abonnementhou ders, relaties, vertegenwoordigers van diverse besturen en eigenlijk iedereen die acte de presence wil geven verwacht worden. Tijdens de ze ontvangst, die tot ongeveer 21.00 uur duurt, beginnen op het toneel, in de foyer en in het theatercafé di verse acts (meer hierover elders in dit blad). Deze acts lopen door tot ongeveer 22.30 uur of zoveel langer indien dit nodig is, omdat er nog meer optredenden zullen zijn die zich nog niet hebben opgegeven. Het is dus een instuif in de ware zin van het woord. Men verwacht een grote belangstelling en om duplica ten te voorkomen, krijgt iedereen die het receptieboek tekent een konsumptiebon. Later op de avond wordt door het bestuur voor een verrassing gezorgd. Het is de bedoeling dat het pu bliek van zaal naar foyer en van foy er naar het café loopt De acts die daar gegeven worden, worden via een omroep aangekondigd. Er wor den door de lokale radio opnames gemaakt Een dag later is het de officiële dag, waarop bestuur en direktie, vertegenwoordigers van de diverse overheden ontvangt alsmede Zaterdag 21 september, 19.00 uur, Venrays Petrus' Banden is ouder wets vol, tot de laatste plaats bezet Op en voor het altaar de artistieke vormgeving van wat boven dit arti kel staat: alles wat groeit en bloeit, een kleurrijk dekor van bloemen, vruchten, veld- en hofgewassen, zo als die on onze streek voorkomen. Veldeke-Venray verbindt in de eu charistieviering de aloude traditie van zegening der vruchten met een in het Venrayse dialekt gesproken en gezongen Heilige Mis. Martiaal komen de schutters van 't Zandak- ker door het middenpad van de kerk naar voren, gevolgd door drie Venrayse paters: Guurs Reintjes, Toon Wijnhoven en Jan Peters. Het Gregoriaans koor o.l.v. Wim Snij ders vervolmaakt op muzikale wijze dit tafereel. De eucharistieviering is niet al leen door haar celebranten en taal Venrays ingekleurd, ook enkele aan besturen en direkties van andere theaters. Op deze dag houdt de Industriële Club Venray de nieuwe sponsorclub ten doop. Deze dag is als volgt inge deeld: 17.00 uur Ontvangst gasten schouwburg; 18.00 uur Ontvangst gasten Industriële Club; 19.45 uur Toespraak door dhr. Laurensse, voorzitter van de stichting. Om 19.00 uur Operavoorstelling Cosi fan tutte. Na de voorstelling is er een beslo ten bijeenkomst voor alle genodig den. Op deze avond is er ook een gedeelte van de zaal gereserveerd voor het theaterpubliek. Ook zy worden uiterlijk 18.45 uur in de zaal verwacht. Tydens de twee pau zes zyn zy volledig de gast van het schouwburgbestuur. Helaas kan door ruimtegebrek het theatercafé niet voor het publiek opengesteld worden, omdat deze ruimte evenals de foyer voor de gasten gereser veerd is. Zaterdag om 19.00 uur is er een familievoorstelling door Sirkel. De voorstelling heet Lot. Het is een theateravontuur van de beeldend kunstenaar Frans Malschert, die er in het gehele land veel sukses mee boekt. Een voorstelling voor het ge hele gezin. Het is een vry korte voorstelling die bovendien reeds om 19.00 uur begint zodat men in- Venray gebonden heiligen spelen een Roojse ról: het lief Vrouwke van Aostrum, Sint Joeëzef van de Smékt, Sint Oejke... Een keurig in het Venrays opgemaakt tekstboekje (met soms een tekst 'in 't letien') is verzorgd door Willy Schols en Frits Linssen. De ontroerende, soms tot een glimlach leidende teksten, worden afgewisseld door prachtig uitge voerde Gregoriaanse koorzang, met orgelbegelefding'(Anselm Nelissen). Frits Linssen heeft enkele liederen van Venrayse 'weurd' voorzien. De dienst van 1 uur en een kwar tier zal handenvol energie, tyd en emotie gekost hebben van heel veel medewerkers. Een dienst, die hoe kan het anders! besloten werd met 'Rooj, mien daörp ien de Pieël'. Een dienst die veel Venray- ers, oud-Ven rayere en niet-Venray- ers even samenbond tot één Rooj. Wim Baken derdaad met de kinderen deze voor stelling by kan wonen. Zondag geeft Frans Malschaert een voorstelling voor de aller kleinsten. Hij vertelt sprookjes. De kinderen zullen aan zijn lippen hangen. De voorstelling duurt een uurtje en kost slechts 2,50. Woensdagmiddag is er een voor stelling voor 65-plussers. Donder dag is En ik dan te zien, een vrolijk toneelstuk van Annie M.G. Schmidt. In een van de hoofdrollen ziet men de bijna legendarische ster Henny Orri. Vrijdag en zaterdag kan er volop gelachen worden met de nieuwe show van Brigitte Kaandorp. Aan vankelijk waren beide voorstellin gen uitverkocht maar door het uitvallen van een groep, zijn er nu nog uitstekende plaatsen beschik baar. Voor een avond uitbundige pret kunt u nu dus weer terecht. Zondag wordt de feestweek af gesloten met een byzonder popcon cert Maarten Peetere Live "Fighting for our Queen'. De groep bestaat uit Maarten Peetere, zang en gitaar; Margriet Eshuys, piano en zang^ Jan van Woezik, basgitaar; Ruud de Grood, toetsen; Peter van Benthem gitaar en zang en Norman Bonink drums. Wie het pop-avontuur zoekt, zal hier een fijne avond beleven. Een feestweek die voor elk wat wils te bieden heeft en bovendien zyn de voorstellingen laag geprijsd, zodat iedereen er aan deel zal kun nen nemen. In de foyer hangen kunstwerken van Marijke Stuitjes in het kader van de tentoonstelling Beeldige Kle ding '91 in het St Odapark. De bloemvereiering tydens de feestweek wordt aangeboden door de bloemisterijen Santecraem en Semperflorens. Viertal misdroeg zich bij verkeersbrigadiers Reeds langer was bij de politie bekend dat scholieren zich mis droegen ten opzicht van verkeere- brigadiertjes, die de schoolkin deren een veilige oversteek van de Zuidsingel moeten garanderen. Dinsdagmorgen had een viertal scholieren afkomstig uit Wanssum, in de leeftijd van 12 tot 15 jaar, pech, want nu werden ze door de politie betrapt. Het viertal werd aangehouden en naar het politiebureau overge bracht. Na verhoor en opmaking van proces-verbaal konden zij schoolwaarts gaan. gens de openingshandeling ver richtte door het Theehuis in het licht te zetten, volgde het optreden van Francoise Laroche, begeleid door de bekende pianist/componist Yves Gilbert. Aan dat optreden was duidelijk te merken dat zij het als zeer bijzonder ervoer om in het Theehuis van het St. Odapark te mogen zingen. Rond 23.00 uur begonnen de per formances die tot bijna 02.00 uur in de nacht het programma vulden. Het was opmerkelijk dat nog zeer velen rond dat tijdstip in het park vërtoefden om van deze kunst avond in de natuur te genieten. De manifestatie Beeldige Kleding '91 duurt nog voort tot 20 oktober a.s. Dagelij les kan men het St. Oda park vrij bezoeken om van deze bij zondere sfeer te genieten. Overigens is er van de manifesta tie Beeldige Kleding '91 een katalo- gus verkrijgbaar. Hierin zijn foto's opgenomen van alle tentoongestel de kunstwerken en van de perfor mances. De katalogus is eind volgende week te verkrijgen bij boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 en kost ƒ45,-. 'Theatral' was de eerste performan ce die afgelopen vrijdag in het Thee huis werd opgevoerd.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5