xpositie over 85 jaar psychiatrie in Venray STOMERIJ PEEL EN MAAS Jean van den Tillaart 40 jaar musicus met onderwij sbevoegdheid dagen 'Familiefeest' rond 50 jaar Autobedrijf van Haren Gespreksgroep voor familieleden/ partners van dementerende ouderen "veltum" 'Nog nie misschien' wint Liedjesfestival OOK Expositie in 'De Kijker' len jaar geleden, toen Autobe- jf van Haren BV zyn gouden Maansfeest vierde, heeft direk- r Bert van Haren afgezien van i groot feest, omdat dat niet paste de ekonomisch moeilijke tijd itoen. Hij stelde zich toen tevre- n met het organiseren van een ien Huis voor alle trouwe, minder iuwe en toekomstige klanten, en jaar later zegt de heer B. van ren: 'Al staan de sterren in de tobranche niet zo gunstig, toch jkt voor ons, dat Scorpio, Orion Mercury haar wat gunstiger be hoeden'. En dit met een speelse rwyzing naar de namen van ster- ïbeelden cq. planeten, die Ford- idelen van elkaar onderschei- in. Reden dus voor een feest rond zestigjarig bestaan van het be- yf, dat om te beginnen op inderdag 26, vrijdag 27 en zater- j 28 september wordt gevierd et open dagen, ofwel 'Service in tie'-familie-feest en daarna wel- teld honderd dagen wordt voorge niet de aktie '100 Tbpdagen bij 60 JAAR FORDDEALER ii feite wordt niet het zestigjarig staaii van het garagebedrijf, maar t zestigjarig Forddealerschap ge- |rd. Want reeds in 1928 vestigde oprichter, de heer L.J. van Haren :h aan de Grote Markt in Venray, hotel De Zwaan. Maar 1931 jrdt aangehouden omdat het idste Forddealerskontrakt met it jaartal is gedateerd. De in 1884 Overasselt geboren stichter van, it toen heette 'fa. L.J. van Haren had samen met de Venrayer ynes een steenfabriek in Over- Dn. In 1917 begon hij daarnaast in ixmeer, in compagnonschap met Homburg een Fordgarage. Na n huwelyk in 1933 met mej. ius stapte hij uit de zaak in Box eer, om zich verder in te zetten or de steenfabriek en het auto- obielbedrijf in Venray. Tydens de ag om Overloon ging de steenfa- iek verloren en bij de bevryding n Venray werd de zaak aan de ote Markt zwaar beschadigd. On- veer gelyktijdig met de herbouw n dit pand in 1950, werd het pand mek thans de Bata in de Gro- straat aangekocht voor show room. In 1959 deed de heer L.J. van Haren de zaak over aan zijn zoons Joos, Koos en Bert, die in 1964 een nieuw bedrijf aan de tegenwoordige Raadhuisstraat (vroeger Maashese- weg) bouwden. IN JUBILEUMJAAR De heer Bert van Haren heeft, sinds hij in 1978 alleen direkteur van het familiebedrijf werd, de za ken grondig aangepakt. In 1984 breidde hij het bedrijf uit met een enorme showroom en in 1987 vond een algehele renovatie plaats, waar bij de werkplaats en de kantoren werden gemoderniseerd, de volledi ge automatisering haar intrede deed en alle apparatuur werd ver nieuwd. Het magazijn bevat tegen woordig zo'n 7.300 onderdelen en is goed voor een omzet van rond twee miljoen per jaar. Bij Autobedrijf van Haren staan momenteel eenen dertig mensen op de loonlijst en in tussen heeft ook de derde generatie Van Haren zich gepresenteerd in de persoon van Norbert van Haren, de 25-jarige zoon van Bert van Haren. Norbert, afgestudeerd aan het Insti tuut voor de Autohandel, stapte in juli 1990 in het bedrijf en is vol gens zijn vader 'met zijn klant vriendelijke instelling een zeer goede verkoper'. SPECIALISATIE Uiteraard moet een garagebedrijf, dat met zijn tijd mee wil, de gaten in de markt ontdekken en er in springen als de kansen zich voor doen. Zo'n gat vond Bert van Haren vorig jaar in de Oostbloklanden. Daar werden toen niet minder dan 450 nieuwe en gebruikte wagens verkocht. Momenteel is Autobedrijf van Ha ren gespecialiseerd in de verkoop van 'heel jong gebruikte wagens'. Dat zijn wagens die (vanaf) een half jaar zijn gebruikt door grote bedrij ven, een stand van 10 tot 30.000 km op de kilometerteller hebben staan en voor drie tot zesduizend gulden onder de prijs worden verkocht Verder kan de garantie voor Al gebruikte wagens, waarvoor nor maal drie maanden geldt, voor 450,- tot een jaar worden uitge breid, terwijl binnenkort nieuwe Het nieuwe gez icht bij tiet jubileren de Autobedrijf van Haren. Norbert, de vertegenwoordiger van de derde generatie Van Haren. auto's met een onderhoudskon- trakt kunnen worden aangeboden. FEESTELIJKE AKI'I ES Terwijl van donderdag t/m zater dag a.s. alle 1992 Ford-modellen in de showroom staan te glanzen, is er van aUes binnen de muren van het bedrijf te doen. Voor de kinderen een springkussen, popcorn, poffer tjes, kop van Jut, stokvangspel en traktaties. Voor de groten hapjes, drankjes, spelen en diverse verras singen, uitleg van reparaties, scha des en uitleg van de automatisering van het onderdelenmagazijn. Daar bij kan men in de showroom de Sierra Cosworth, de tourrallywagen van de bekende rallyrijder Van Ma- rel van alle kanten bekijken. Maar er is (veel) meer. Alle klan ten en niet-klanten, Fordbezitters en niet-Fordbezitters wordt een gra tis winterinspektie aangeboden, waarbij extra aandacht wordt besteed aan veiligheid en milieu. Vandaar het motto 'Service in Ak tie' voor deze open dagen. Voor iedere 10e bezoeker is er een 1/5 staatslot en voor iedere 60e een hele straat l/5e staatsloten. Maar na zaterdag 28 september is het nog niet afgelopen met de feestelijke prijzenslag bij Autobe drijf van Haren, want men gaat nog honderd dagen door. In tien perio den van evenzoveel dagen geven twintig velschillen topcheques aanbiedingen en kortingen op b.v. winterinspektie, autoradio's en ac cessoires. Hieraan is verder een wedstrijd verbonden waarmee o.m. wintersportcheques ter waarde van 2.500,- kunnen worden gewonnen. Hiervoor moet men letters verza melen, die bekendgemaakt worden in het 'Snow Magazine' van RTL4 vanaf zondag 27 oktober. Met deze letters, die ook in de showroom van Van Haren worden opgehangen, moet men het leukste wintersport woord maken. De wedstrijd sluit op 21 december, waarna op eerste Kerstdag de uitslag op RTL4 te zien is. En daarmee is dan ook het feest rond Autobedrijf van Haren zestig jaar afgelopen. Van 28 september tot en met 27 rtober a.s. wordt er op de loltatie [.Annavan het Psychiatrisch Cen- um Venray (PCV) een expositie in open lucht gepresenteerd met s thema '85 jaar psychiatrie in inray'. Het PCV is volop in beweging. De atse jaren is er veel veranderd en de nabije toekomst zal er nog ïel veranderen. Dit kan ertoe lei en dat mensen straks niet meer eseffen dat achter al die verande- een ryke bron aan kennis, inde en ervaring schuil gaat. Dat ndament is gelegd dopr de Broe- •rs en Zusters van Liefde, twee van oorsprong Belgische Con- fcgaties die in 1906 en 1907 start zyn met de bouw van twee lychiatrische inrichtingen voor spektievelijk mannen en ouwen. In oktober treden de laatste twee irtegenwoordigers van beide con- egaties terug uit het bestuur van it PCV. Daarmee wordt een perio- afgesloten. In de loop van de ja- n zijn immers steeds meer leken •trokken geraakt bij de psychia- ie in Venray. En nu is het zover it er straks geen religieuzen meer erkzaam en betrokken zijn in de inrayse psychiatrie. De expostitie is daarom een eer loon aan de Zusters en Broeders in Liefde die al die jaren hun beste 'fstuurder onder invloed Een 24-jarige autobestuurder uit enray werd aangehouden en de olitie konstateerde drankgebruik, em werd een transaktie van 250 tlden voor het drankgebruik aan boden. krachten hebben gegeven voor de psychiatrische hulpverlening. De expositie is echter ook een baken voor al diegenen die nu en in de toekomst wülen weten wat de wor tels zijn van de psychiatrie in Venray. Er wordt aandacht besteed aan de ontwikkeling van de psychiatrie in Venray en meer in het bijzonder de betrokkenheid van de beide con gregaties daarbij. Aan de hand van vijf thema's: Ca ritas professionele zorg; roeping beroep; verzorging behande ling; onmondigheid mondigheid en geslotenheid openheid zijn de belangrijkste ontwikkelingen en thema's van de afgelopen 85 jaar in hoofdlijnen weergegeven. Per the ma is een serie van vier panelen ge maakt, zodat er een expositie is ontstaan van in totaal twintig panelen. De expositie is voor iedereen gra tis toegankelijk, zowel op werkda gen als in het weekend. In de avonduren is de expositie verlicht. Voor informatie kunt u terecht bij de VW-Venray en bij de recepties van het PCV op de lokaties St. Anna en SL Servatius. Ons land telt op dit moment naar schatting zo'n 300.000 ouderen die verschijnselen van dementie verto nen. Dit aantal zal waarschijnlijk toenemen, want er komen steeds meer ouderen. Dementie kan het best omschre ven worden als het achteruitgaan van het geestelijk funktioneren. Het meest in het oog springende verschijnsel is vergeetachtigheid. Maar geleidelijk aan kunnen er zich allerlei veranderingen in ge drag en karakter gaan voordoen. Soms wordt de zieke achterdochtig of agressief. Veel, zo niet alles, van de zorg voor de demente komt neer op de schouders van de direkte familie.- partners en kinderen. Voor de fami lie vormt dementie vaak een alles overheersend probleem en het zorgen voor een dementerende wordt, naarmate de ziekte voor- schrijdt steeds moeilijker. De RIAGG Noord-Limburg organi seert gespreksgroepen voor familie leden die betrokken zyn by de zorg voor een dementerende. Praten met anderen die in een zelfde situa tie verkeren kan helpen om de pro blemen over de zorg te verwerken. Een gespreksgroep zal in het na jaar 1991 plaatsvinden. Elke bijeen komst duurt 2 uur en totaal vinden er 6 bijeenkomsten plaats. De groep zal uit 6 k 8 deelnemers bestaan. De plaats, data en het tijdstip worden in overleg met de deelnemers vast gesteld. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: Patty Broekman, afd. Preventie RIAGG Noord-Limburg, tel. 077-550222. Vinia Vera voor de vrouw die zelf haar mode bepaalt KER^I DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 Nr. 39 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG SCHOOLSTRAAT 38 VENRAY Grafschennis op kerkhof Ysselsteyn De parochiegemeenschap van Ys selsteyn heeft geschokt gereageerd op het feit dat vandalen aan het werk zijn geweest op het R.K. kerk hof aan het Lovinckplein. Minstens twee gedenkstenen van graven werden omver gestoten waardoor deze doormidden zijn ge broken. De betonnen gedenkste nen zijn onherstelbaar beschadigd. De vandalenstreken moeten het af gelopen weekend zijn gepleegd. Ook werd een muurtje omver ge duwd. Hoe groot de schade is kon ons niet worden mededegedeeld. Diefstal paspoort In een onbewaakt ogenblik heeft men kans gezien een bijna geheel blanko paspoort weg te nemen van af de afdeling bevolking op het ge meentehuis. Van die ongewone diefstal is aangifte gedaan. reinigen verven impregneren repareren stoppen verhuurtaputreiniger reinigen van: kleding. (vloer-) kleden dekens. dekbedden, (vitrage-) gordunen. trouwjaponnen. (tuinstoel-) kussens, taputen. STOMERIJ 'Nog nie misschien' is de titel van het winnende liedje van het 26e Vastelaoves Liedjesfestival op zon dag 22 september jl. In een goed be zette foyer van de jubilerende schouwburg De Beejekörf werd een spannende stryd gestreden om de 4 beste liedjes van het Lie^jesfesti- val 91/92. Spannender was de strijd, omdat het gehalte van de 9 inzendingen dit jaar erg hoog genoemd mag wor den. Het enthousiasme waarmee deelgenomen werd, bleek onder meer uit een spontane aktiviteit van de deelnemenden om na de 'strijd' gezamenlijk het Venrayse 'volkslied' Rooi mien Dörp ien de Piel ten gehore te brengen. Daarbij werden ze spontaan ondersteund door de Rooise Hofkapel (zie foto). Dat ook het aanwezige publiek het roerend eens was met de jury, mocht blijken uit het enthousias me waarmee het winnende num mer ontvangen werd en waarvan zelfs nog eèn tweede toegift ver langd werd. Zeker ook de overige 5 liedjes, welke allen op een symbolische 5e plaats eindigden, hebben een groot en positief aandeel gehad in het welslagen van dit festival. De 4 winnende liedjes worden uitgebracht op de nieuwe Vastelao- vescassette 91/92 en gepresenteerd tijdens de openingsmanifestatie van het nieuwe Venrayse vastelao- vesseizoen 'Hazepaeper' op zondag 17 november, wederom in de foyer van de schouwburg. De uitslag: 1. Nog nie misschien, 225 punten (zang: Dave Cavis; tekst en muziek: Milton Cavis; arr.: Bruno Lucassen). 2. Ik hald ow efkes vast, 220 pun ten (zang: Geert Thomassen/Chris tel Cuypers; tekst en muziek: Geert Thomassen; arr.: Frans Verhofstad). 3. Hup daor göt ie, 214 punten (zang, tekst en muziek: Christel Cuypers; arr.: Frank Peters). 4. Moj nie. 211 punten (zang: San- der Poos; tekst: Walter Stappers; muziek en arr.: Frank Peters). De overige deelnemende liedjes behaalden een puntenaantal van 204-166 punten. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op 1 oktober a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de Venrayer Jean van den Tillaart aan de Kerkmu- ziekschool (nu Nederlands Insti tuut voor Kerkmuziek) te Urecht het diploma behaalde met de hoofd vakken piano, orgel, dirigeren en zingen. In datzelfde jaar behaalde hij ook het Staatsexamen theorie piano en om de lijst van behaalde diploma's af te ronden behaalde hij in 1954 het diploma Gehrels. Dat gaf hem de bevoegdheid schoolmu ziek te onderwijzen. Jean van den Tillaart is een ras echte Venrayse jongen. Zijn vader had in die dagen nog een goed lo pende kuiperij aan de Stationsweg tegenover St. Servatius. Hij volgde de lagere school in Venray en ging vervolgens bij de Paters Francisca nen onderwijs aan het Gymnasium Immaculaeta Conseptiones volgen. Nadat hij daar zijn diploma had be haald volgde hij de studie aan de Kerkmuziekschool te Utrecht. Hij was toen 23 jaar oud. De jonge dirigent kwam toen niet niet naar Venray maar kreeg een baan als organist van de R.K. Kerk in Aal ten. Hij werd tevens dirigent van het kerkkoor aldaar. Maar dat was niet genoeg want naast het or ganist en dirigent zijn in de kerk en het kerkkoor werd hij ook diri gent van het gemengd koor St. Helena in Aalten en van het Christelijk Gemengd Koor Aalten- De Haart. Maar Aalten was geen Venray en toen hij de kans kreeg om naar Venray terug te keren nam hij die met beiden handen aan. In 1955 kon hij nl. dirigent worden van het kerkkoor in Heide. Hij kreeg zelfs een baan als leraar muziek voor de internen van het gymnasium van de Franciscanen. Iets wat hij 13 jaar mocht doen. Als je ontdekt wordt in je eigen woonplaats dan komen er ook vele kansen. Een kans kwam echt onge vraagd. Dat was toen de dirigent van het Dameskoor, Sjaak Janssen (Kempweg), kwam te overlijden. Jean v.d. Tillaart werd dirigent van voor uw A KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 dat Dameskoor en is dat heden ten dage nog steeds. Laten wij nu maar in vogelvlucht de koren volgen die Jean v.d. Til laart mocht dirigeren. Het kerk koor van Heide-Venray werd vervangen door het kerkkoor van Leunen. Daar bleef hy dirigent van 1957 tot 1966. Dirigent van het Da meskoor van Leunen was hij van 1969 tot 1974; van het béjaarden- koor Crescendo van 1966 tot 1971, van het Operettekoor van St. Serva tius tussen 1967 en 1975 en van de Mannergezangverein MGV 1898 uit het Duitse Goch van 1973 tot heden. ROEPING Natuurlijk zochten wij deze bin nenkort jubilerende musicus op in zijn woning in het Brukske. Als men dan in gesprek komt dan blijkt het toch nog altijd een roe ping te zijn om dit vak te kiezen. Als hij het nog eens zou mogen overdoen, was het misschien an ders, maar toch zeker weer in de muziek. Maar er kwam in de loop der ja ren nog een andere taak bij: muziekonderwijs geven aan het la ger beroepsonderwijs en middel baar beroepsonderwijs in Lomm, Panningen, Tienray, Horst en Ven ray. Dan onderwijs gaf hij geduren de 30 jaar met veel liefde. In 1987 kon hij gebruik maken van het ver vroegd uittreden. Trots weet hy ons te vertellen, dat de jongeren van toen, in de leeftijd van 12 tot 18 jaar, hem toch een goede leraar hebben gevonden. Vele malen per jaar heeft hij nog kontakt met oud leerlingen, al is het maar op straat met een 'hoi meneer'. Dat geeft hem nog steeds voldoening. ORGANIST Ook was en is Jean v.d. Tillaart ak- tief als organist. Hij was van 1955 tot 1976 organist in de Paterskerk. Die funktie verruilde hij toen voor organist in het St. Elisabethzieken- huis. Dat doet hij nog steeds. Met de koren waarvan hij in het verleden en heden dirigent was en is heeft hij gezongen in vele ker ken. Alleen, hoe gek het ook mag klinken, nog nooit in de parochie kerk van Castenray. Verder in alle kerken van het Dekenaat, maar ook in de schouwburg, het Psychia trisch Centrum Venray, in bejaar dencentrum Het Schuttersveld en in Beukenrode. Niet onvermeld mag blijven zijn aandeel bij de -Zangers van St. Frans. Als dirigent of begeleider was hij bij concerten van het koor in Rome, Loreto, Bad Grund, Sardi nië. België en Duitsland ook voor Pueri Cantores aktief. Vele muziek werken heeft hij bewerkt en gear rangeerd voor de Zangers van SL Frans, maar ook voor zijn eigen ko ren. Ook in de camavalstijd werd een beroep op hem gedaan. Het is zelfs voorgekomen dat artiesten, die een tekst hadden gemaakt, hem door de telefoon die tekst voorzon gen en dan moest hy daar op korte termijn maar muziek voor schryven. Een van de liederen die door hem werden gecomponeerd en die nog gezongen worden is o.a. 'Jubilate', regelmatig uitgevoerd voor de Itali aans televisie en ook op plaat gezet. Zelfs een Amerikaans koor heeft dat lied op haar repertoire staan. Een Parijs' koor zingt regelmatig het lied 'Zomaar een dak' terwijl Venrode het door V.d. Tillaart ge componeerd lied 'Een kind van het licht' in haar repertoire heeft, 6000 MISSEN Het is bijna onmogelijk om volle dig te zijn als men kijkt naar de di verse aktiviteiten waaraan Jean v.d. Tillaart zijn medewerking heeft verleend. Ongeveer twintig maal heeft hij meegewerkt aan radio uitzendingen en zelfs aan de tv- uitzending van de Hoogmis vanuit de Paterskerk in 1974. GeVraagd naar het aantal keren dat hij mede werking heeft verleend aan H. Mis sen, dan moeten w\j twee keer vragen of wy het goed hebben ge hoord. Dat bedraagt het respektabe- le aantal van 6000. Is het de laatste jaren mogelijk wat minder, maar 115 per jaar was in het verleden vrij normaal. Ook in de Grote Kerk is hy een graag geziene organist. Als de Grote Kerk te bezichtigen is, dan is het al bijna vanzelfsprekend dat Jean v.d. Tillaart het grote orgel van de kerk bespeeld. Is het niet deken Buschman die het hem vraagt, dan is het wel flying manager van de VW de heer Min. ONDERWIJS 'Musicus met onderwijsbevoegd heid dat is heel iets anders dan on derwijzer met muziekbevoegdheid. Dat is een heel andere benadering van het vak' en met een beetje trots weet Jean v.d. Tillaart ons nog te vertellen, dat het zeker uniek mag worden genoemd, dat hij nooit voor een aanstelling heeft hoeven te sol liciteren. 'Alle funkties, of het nu was als dirigent of als organist, die zyn mij aangeboden'. Het orgel bespelen in de Grote Kerk geeft hem veel voldoening. Maar vooral zijn medewerking als organist en dirigent in de kapel van het ziekenhuis, waar maar 60 aan dachtige gelovigen de diensten vol gen, en de wetenschap dat op dat moment 200 patiënten de dienst kunnen volgen, beschouwt hij als dankbaar werk. Bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum als musicus is ter ere ran dhr. V.d. Tillaart een concert geor ganiseerd op zondag 6 oktober in de schouwburg (meer hierover el ders in dit blad). De jubilaris hier over: 'Ik laat het maar gewoon over mij heenkomen. Ik had het liever stil gehouden, maar ben toch ver eerd dat anderen die dag niet onop gemerkt voorbij willen laten gaan'. Aan de Laagheidseweg 16 opent a.s. zondag De Kijker, een ruimte waar regelmatig werk te zien is van professionele kunstenaars. Kunste naars in de ruimste zin van het woord, dus ook op het terrein van literatuur en muziek. De openingsexpositie wordt ver zorgd door de Venrayse kunstenaar Joop Wismans. Deze kunstenaar toont een selektie van zijn meest recente werk. Het werk van Joop Wismans zal tot en met 27 oktober a.s. geëxposeerd worden. De Kijker is geopend op donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.30 uur en na telefonische afspraak (tel. 89071 of 85173). Verder zullen er in De Kyker dit jaar nog exposities worden gehou den van Anke Labrie uit Amster dam en Jo van Dreumelen uit Nymegen. Ook zal er enkele malen per jaar een ontmoeting plaatsvinden in De Kijker met een schryver. Zo zal de bekende Vlaamse schrijver Jos Van- deloo zaterdag 19 oktober a.s. 'in de kijker' zijn.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11