COK PAIIMT VEBP6» WAND Wereldwinkel officieel geopend Ontvoering Turkse vrouw uit Venray werd toevallig voorkomen A.L. Kroft (66) afgestudeerd aan de Leidse Universiteit Nieuwe thematische wandel-, fiets- en autoroutes in Venray Informatie-/kontaktavond borstkankerpatiënten Venray en omgeving Paterslaan 7 - Venray Telefoon 04780-82810 Bij Verf Wand moet zaterdag 'schoon schip' gemaakt worden met de bestaande behangkollektie. Daarom gaan vele soorten de deur uit, voor de helft van de prijs, ofwel bij iedere gekochte rol behang, 1 rol behang gratis. Dit geldt voor de speciale aktiehoek! Maar let op: alléén a.s. zaterdag en OP OP; Jacob de Bruijn Parkfeest in Holthees Vastelaoves Liedjesfestival in Venray Pater Heleno Smits 40 jaar Franciscaan Pierre Pouwels (70) overleden Geslaagd PEEL EN MAAS Donderdag 19 september - Pagina 9 ZATERDAG DE HELFT GRATIS!!! In Memoriam Op donderdag 12 september is de leer Jacob de Bruijn op tachtigjari- s leeftijd overleden. Op zyn ge- achtenisprentje staat vermeld dat (ja leven werd getekend door een eelzijdige dienstbaarheid, waar oor hij van grote waarde is geweest oor de Venrayse gemeenschap. En iet deze enkele regel is in feite de verledene ten voeten uit geschetst. De heer J.A.C. de Bruijn was ruim ertig jaar bestuurslid van de ouwvakarbeidersbond, waarvan 5 jaar als voorzitter. Tien jaar was jj' lid van het kerkbestuur van de t. Petrus Bandenparochie, lid van e Stichting Sociale Werkplaats en an het Stichtingsbestuur van de chouwburg. Vierendertig jaar on- fgebroken heeft hij als raadslid de elangen van de gemeente Venray ehartigd. Jacob de Bruijn, zoals iedereen lem kende, kwam in 1948 tussen in de raad als vertegenwoordi- er van de toenmalige 'Werklieden- Hij volgde de heer Wim eeters op, die zyn funktie als oofdbestuurder van de werkne- ïersorganisatie in de bouwnyver- eid, niet met het raadslidmaat- chap kon vereniging. De heer De ruijn heeft nooit vergeten, dat hij ide Venrayse gemeenteraad kwam p dezelfde dag dat prinses Juliana )t koningin werd gekroond. In 1974 ging de 'Werkliedenlijst' p in 'Samenwerking Venray'. Tben ij vóó r de raadsverkiezingen van een punt zette achter zyn ierendertigjarig lidmaatschap, laakte hij niet meer mee, dat de mdelijke politiek, na de PvdA zyn erdere intrede deed in de Venrayse aadzaal en 'Samenwerking Venray' op de heren A. den Broek en H. heunissen na mèt de Kerkdor- enfraktie opgingen in het CDA. Als raadslid heeft de heer De mijn belangrijke inbreng gehad ij de wederopbouw, de ontsluiting an de Vredepeel en de industriali ze van Venray, die een enorme roei van de gemeente tot gevolg ad. Uit hoofde van zijn funktie in et dagelijkse leven (bouwkundig pziehter bij 'Ons Limburg' heeft ij grote interesse voor de woning- ouw, openbare werken en planolo- aan de dag gelegd en zijn eloverwogen oordeel laten horen het nemen van ingrijpende eslissingen: de bestemmingsplan- en Veltum, Brukske en Landweert i die van de kerkdorpen, de bouw m het gemeentelijk combi-bad, de ihouwburg en sporthal De Wette- Qg, het nieuwe raadhuis. Tben Jacob de Bruijn in 1981 erd benoemd tot Ridder in de Or- van Oranje Nassau zei (oud) bur- ïmeester H. Defesche zeer terecht, at aan het rustige evenwichtige ordeel van de nestor van de raad oor iedereen grote waarde werd ihecht. Een jaar later werd hem de ronzen Piëlhaas uitgereikt. Jacob de Bruijn was een raadslid hart en nieren; eenvoudig, ffecht en voor iedereen aan- •reekbaar. Kort voor zyn afscheid raadslid zei hij: 'Ik ben bly, dat juist als vakman zitting mocht ebben in de commissies voor 'enbare werken, volkshuisvesting ruimtelijke ordening. Dat inte- «seerde me, dat was een stuk van djn leven'. Velen waren zaterdag aanwezig bij in uitvaart en begrafenis om daar- °or mede te getuigen van dank- larheid voor het vele goede, dat icob de Bruyn voor Venray heeft töaan. Met veel uiterlijk vertoon werd af gelopen vrijdag de Wereldwinkel in de Henseniusstraat geopend. Na een bijeenkomst in het gemeente huis trok de stoet genodigden, voor afgegaan door 't Rooy Orkest, door Venrays centrum naar de Wereld winkel, alwaar wethouder Driessen na een korte speech de Wereldwin kel knallend opende. In het gemeentehuis schilderde mevrouw Van Zeeben van de We reldwinkel nog eens de geschiede nis van die winkel en had zij naast het heuglyke feit van de opening nog een andere plezierige medede ling. Van het ministerie van Buiten landse Zaken was voor de verbouwings-/herinrichtingskosten van de nieuwe Wereldwinkel een subsidiebedrag van 50% van de ge noemde verbouwingskosten toege kend, met een maximum van ƒ10.000,-. Deze eenmalige bijdrage werd verstrekt ter ondersteuning van de voorlichtings- en bewust- wordingsaktiviteiten over ontwik kelingssamenwerking onder de bevolking van Venray. Wethouder Dreissen prees de ini tiatiefnemers van de Wereldwinkel, die het voor elkaar gekregen heb ben om binnen twee jaar na de eer ste plannen, een vast dak boven hun hoofd te hebben. Inzet die ook door het gemeentebestuur werd be loond met een subsidie van ƒ10.000,- voor de komende twee jaar. 'Nu moet wel het blyvende bestaansrecht bewezen worden. Probeer die uitdagende klus waar te maken', aldus de wethouder. De wethouder had deze keer geen kado voor de Wereldwinkel. Hij sprak de hoop uit dat vele Venray- ers, naast de wekelykse gang naar supermarkt, drogist, slager, etc. ook de weg naar de Wereldwinkel weten te vinden. Dat is winkelen... en pro- dukten kopen waar een verhaal achter zit. 'Kortom... Venraynaren... ga vaker wereldwinkelen. Je steekt er wat van op!' Op 22 september organiseert de Fanfare Onze Lieve Vrouwe Gilde van Holthees-Smakt een muziek- treffen onder de naam 'Parkfeest'. Het geheel vindt plaats op het ter rein achter de lagere school St. Jo zef te Holthees. In het verleden organiseerden de gezamenlijke verenigingen van Holthees en Smakt de 'verenigings dag' die zich kon verheugen in een grote belangstelling. Tijdens deze dag verzorgde elke vereniging een optreden (toneel, zang, muziek, show, etc.) en werd het geheel gelar deerd met een fancy-fair. Maar zoals met vele evenementen taande de belangstelling en op het laatst tra den de deelnemers alleen maar voor zichzelf op. De fanfare heeft deze dag in een nieuw jasje gestoken en het geheel georganiseerd in het teken van de muziek. De dag wordt geopend met een H. Mis (in de gymzaal van de school), opgeluisterd door het gemengd koor van Holthees-Smakt, aanvang 10.00 uur. Vervolgens treden de volgende muziekgezelschappen op: 11.00- 12.00: Fanfare Onze Lieve Vrouwe Gilde Holthees-Smakt; 12.00-13.00: Fanfare St. Cecilia Maashees; 13.30- 14.30: Harmonie Unitas et Fidelitas Gennep; 14.30-15.30: Harmonie Gaudete in Domino Cuijk; 16.00- 17.00: Fanfare St. Comelis Vortum- Mullem; 17.00-18.00: Harmonie de Herleving Vierlingsbeek; 18.30- 19.30: Harmonie Were Di Beugen. Ca. 20.00 uur sluiting. Vanaf 's middags 14.00 tot 17.00 uur is er een kindermarkt terwijl diverse verenigingen uit Holthees- Smakt (o.a. door spelaktiviteiten) zich presenteren. Het was louter toeval dat de Duit se douane aan de grensovergang de Wellse Hut, zaterdagavond om streeks half twaalf, een personen auto kontroleerde. Bij de kontrole kon een in Venray woonachtige Turkse vrouw van 26 jaar door het opendraaien van een portierraam- Negen gloednieuwe vastelaoves- liedjes zullen ten gehore worden gebracht tijdens het 26e Vaste laoves Liedjesfestival op zondag 22 september a.s. in de foyer van Ven- ray's schouwburg De Beejekörf. Bij de sluiting van de inzen dingstermijn voor nieuwe vastelao- vesliedjes was een groter aantal ingezonden. Door verschillende omstandigheden echter, hebben enkele deelnemenden af moeten haken, zodat uiteindelijk negen liedjes voor een finaleplaats in aan merking zijn gekomen. Tijdens het liedjesfestival zullen de zangers en zangeressen, evenals voorgaande jaren, muzikaal bege leid worden door de Rooyse Hofka pel, welke ook assistentie zal verlenen bij de studio-opnames voor de uit te brengen cassette. De arrangementen voor de Hofka- pel zijn in een zeer korte tijd ont staan door de belangeloze inzet van Bruno Lucassen, Jan Verstegen, Frans Verhofstad, Thieu Vranken, Wiel Swaghoven en Frank Peters. Dit arrangeren is ieder jaar weer een ware kunsttoer, aangezien Vastelaovesvereniging De Piëlhaas als eerste in heel Limburg het lied jesfestival laat plaatsvinden om zo doende tydens het Hazepaeper (eerste zondag na 11/11) de nieuwe vastelaovescassette te kunnen pre senteren. Gezien het gehalte van de inge zonden liedjes belooft het ook dit jaar weer een spannende stryd te worden om een van de vier plaat sen op de nieuw uit te brengen cassette te bemachtigen. Die plaats- volgorde zal worden beslist door een negenhoofdige jury waarvan 4 mensen door de Kommissie Liedje uitgenodigd zijn en 5 mensen die, door loting, uit het publiek aange wezen kunnen worden. Het Vastelaoves Liedjesfestival vindt plaats op zondag 22 septem ber a.s. in de foyer van de schouw burg en begint om 14.00 uur. De entree bedraagt 3,50. Kinderen t/m 12 jaar hebben (onder geleide) gratis toegang. De foyer is open van af 13.30 uur en men kan, mits tijdig aanwezig, verzekerd zijn van een zitplaats. pje alarm slaan. Twee Turkse man nen wilden haar ontvoeren. De vrouw werd op de achterbank van de auto, onder een kleed ver voerd. Men had haar, zo is uit het onderzoek gebleken, in haar wo ning in Venray met een doek, door drenkt met 'n gas, bedwelmd. Gelukkig was de bedwelming aan de grens reeds uitgewerkt. De toe vallige kontrole bleek haar redding te zijn. De douane sloeg alarm en in samenwerking met de Grensschutz en de rijkspolitie van de groep Ber ken konden de vader van de vrouw en de vader van haar vroegere echt genoot worden aangehouden. Het tweetal werd ingesloten. Later werd ook de 25-jarige voormalige echtge noot van de vrouw, die sinds kort in Tiel woont, aldaar aangehouden en naar Venray overgebracht. De vader van de ontvoerde vrouw en de va der van haar vroegere echtgenoot zyn broers van elkaar. Het huwelijk van hun kinderen was gestrand en nu trachtte de beide vaders de vrouw naar Turkije te ontvoeren om haar daar te heropvoeden en weer bij haar vroegere echtgenoot te laten terugkeren. Het drietal is in verzekering gesteld en wordt opzettelijke weder rechtelijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. De vrouw werd ter observatie opgenomen in het zie kenhuis. Ze had o.a. een shock op gelopen. Omtrent haar huidige verblijfplaats wilde de politie geen mededelingen verstrekken. Pater Heleno Smits ofin, op 9 sep tember 1930 in Venray geboren als Thys Smits, broer van Henk Smits heeft zondag jl. in Maas tricht met zyn familie feestelyk het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in Hoogcruts intrad in de Orde van de Franciscaanse Minder broeders. In juli 1955 werd hij geprofest in het toenmalige Franci scanerklooster in Alverna. Hij stu deerde filosofie in Venray, maar vertrok na zijn professie voor zijn studie theologie naar Brazilië. Daar ontving hij op 19 juli 1959 de priesterwijding. Pater Heleno Smits werkte in Brazilië tot 1968 en kwam toen weer terug naar Neder land, waar hij in verschillende plaatsen aktief was als basispastor in de zielzorg. Momenteel is hij rector in de Verpleegkliniek Klevari en het be jaardencentrum Lenculenhof in Maastricht, waar men de jubileren de rector een week eerder al uit bundig had gefêteerd. Vorige week dinsdagavond is vrij plotseling Pierre Pouwels op 70-jarige leeftijd overleden. Pierre Pouwels, beter bekend als They Spek, dreef tot 31 december 1987, samen met zijn zussen, het Waren huis Pouwels op de hoek van de Ju- lianasingel en de Hofstraat Pierre Pouwels was de enige zoon van Theodoras (They) Gerardus Pouwels en Catharina Maessen. In 1880 vestigde de vader van They Pouwels zich in de Hofstraat met een winkeltje in wat men des tijds noemde 'koloniale waren'. Toen zoon They de zaak van zijn va der overnam, begon hij tevens met de verkoop van klompen. Daar naast oefende hij het beroep van huisschilder uit. Hij was het die door de Venrayers 'They Spek' werd genoemd, omdat hij spek uit Ame rika importeerde. Dat in jute zak ken verpakte spek had vooral in de Maasdorpen, zoals Well, Wanssum en Geysteren grote aftrek. Oudere mensen kunnen zich nog herinne ren, dat zij als kleine jongen met hun vader te voet naar Pouwels in Venray gingen om spek te halen. Zo'n zij spek kregen ze dan op de rag gebonden en met dat vrachtje werd naar huis gelopen. In de tweede helft van de dertiger jaren was Pouwels Warenhuis aan de Hofstraat een van de grootste winkels van Venray met een gewel dig uitgebreid assortiment. Koloni ale waren werden levensmiddelen. Verder verkocht men huishoudelij ke artikelen, speelgoed en religieu ze artikelen. Bij de beschieting van Jerusalem en de toren van de Grote Kerk door de Engelse troepen op 16 oktober 1944, werd ook Pouwels Warenhuis vernield. Op 14 april 1945 stierf Theodoras Pouwels tij dens de evacuatie van Venray in Aarle Rixtel. Zijn enige zoon Pierre was op dat moment in Duitsland te werk gesteld. Tydens een bombardement vluchtte hij en op 5 mei 1945 kwam hy na een lange zwerftocht terug in Venray. De winkel werd proviso risch ingericht in twee nog over eind gebleven magazijnen. In 1951 werd een grootse en voor die tyd modern ingerichte winkel op de hoek van de Julianasingel en de Hofstraat geopend en jarenlang hadden Pierre met zyn zussen Mies, Jo, Bets en Traus en in het begin nog onder de bezielende lei ding van moeder Catho (overleden 24 dec. 1981) de meest veelzijdige winkel van Venray. Gebrek aan opvolgers deed de fa milie Pouwels besluiten de winkel te sluiten. Op 31 december 1987 ging de deur definitief dicht, waar mee een einde kwam aan een soort Venrayse Winkel van Sinkel, waar men inderdaad van alles kon kopen en waar men op een totaal eigen manier door Pierre en zyn zussen werd geholpen. Enkele jaren tevo ren hadden de Trennesetters in het carnavaleske They Spek Blues' een uitstekende sfeertekening van Pou wels Warenhuis gegeven. Aan de Technische Universiteit te Eindhoven, afdeling bedrijfskunde studeerde de uit Venray afkomstige Emiel Buijssen af. Emiel Buijssen was een van de twee leerlingen die met lof slaagden. Aan de Interfaculteit Culturele Bedryfsvorming van de Amster damse Hogeschool voor de Kunsten slaagde Antoine Achten uit Venray. Voor de 21e keer Een delegatie van 18 leden van het Venrayse politiekorps, waaron der ook een aantal leden van de Re- servepolitie, naam vorige zaterdag deel aan de traditionele Airbome- mars in Oosterbeek. De Venrayse politie nam voor de 21e keer deel aan deze mars. Ook deze keer zorg de de oud-adjudant Wim Keysers voor een voortreffelijke verzorging. Dokter A.L. Kroft, van 1957 tot 1982 direkteur van 'Sint Servatius', heeft vrijdag jl. aan de Rijksuniver siteit Leiden met sukses het docto raal examen afgelegd. Hy mag zich nu, behalve medisch doctorandus met psychiatrie als specialisme, ook drs. geschiedenis noemen. Wanneer men weet, dat de heer Kroft in 1985 met zijn studie is be gonnen, toen hy als hoofd van de opname-afdeling Polikliniek en Dagbehandeling Psychiatrie met de VUT ging en op 66-jarige leeftyd zyn graad behaalde, mag toch wel van een uitzonderlijk studieresul taat worden gesproken. Met deze studie heeft de heer Kroft zijn interesse voor de geschie denis en voor zyn 'oude' vak, de psychiatrie, kunnen kombineren. Hij koos nl. voor het onderwerp 'Psychiatrie in de overgang van middeleeuwen naar renaissance' en bestudeerde daarvoor de opvat tingen aan en om de Leidse Univer siteit vóór 1600. Zyn studie resultaat legde hy vast in zyn docto raalscriptie, waarop hy vrijdag in Leiden in een dertigtal vakken werd geëxamineerd en met het pre- dicaat 'goed' slaagde. Als uitgangspunt voor zyn studie aan de oudste universiteit van Ne derland deed de heer Kroft een onderzoek naar psychiatrische in stellingen, waarop tussen 1584 en 1599 een zestal artsen aan de Leid se Universiteit promoveerde. Daar bij is hy nagegaan wat de officiële geneeskunde, zoals deze in de Mid deleeuwen aan de universiteiten ge doceerd werd, inhield en welke plaats de psychiatrie daarin innam. Hiy moest hiervoor in Middel- eeuws-Latyn geschreven dokumen- ten over psychiatrische ziekte beelden lezen en vertalen; een werk, waarvoor hy door zyn hoog leraren werd geprezen. De vertalin gen zyn als bijlagen in de doctoraalscriptie opgenomen en kunnen in ieder geval toekomstige studenten veel werk besparen. De doctoraalscriptie van drs. A.L. Kroft is zelfs voor een leek prettig leesbaar en geeft een duide lijk kyk op de psychiatrie in de Middeleeuwen. De Stichting Venray Ronduit, voorheen de Stichting Asperge Fiets Feest, heeft het initiatief geno men om een serie thematische wandel/fiets/autoroutes over Venray en haar omgeving samen te stellen. Als eerste route presenteert zij op zaterdag 21 september a.s. de Kruisen- en Kapellentocht, welke tot stand is gekomen in samenwer king met de gelijknamige werk groep. Er zijn twee afstanden, een met een lengte van 22 km en een met een lengte van 34 km. Beide routes voeren langs de vele weg- en gevel- kruisen en kleine en grote kapel len, die Venray en haar omgeving rijk is. In de routebeschrijving wordt telkens verwezen naar de bij behorende nummering in het boekje 'Monumentjes van devotie', een uitgave van de werkgroep en thans weer in herdruk verkrijg baar. Vanaf zaterdag 21 september a.s. zijn de routes verkrijgbaar bij het VW-kantoor aan de Grote Markt in Venray k raison van ƒ2,- per route. Op zaterdag 21 september a.s. zal wethouder Driessen om 10.00 uur 's morgens het officiële startschot geven door het eerste exemplaar in ontvangst te nemen en vervolgens de route ook daadwerkelijk te fiet sen met de organisatoren. De brato-netto verkoop opbrengst van de routes op 21 september a.s. is geheel bestemd voor de werk groep 'Kruisen en Kapellen'. Op diezelfde zaterdag zal de werk groep Kruisen en Kapellen een stand inrichten bij het VW- kantoor. De werkzaamheden door de werkgroep uitgevoerd, geschie den geheel belangeloos. Er wordt uitleg gegeven óver de monument jes en gedemonstreerd, hoe kopie- beelden worden vervaardigd. In de kraam zyn artikelen te koop ter on dersteuning van het goede doel: het boekje 'Monumentjes van devotie', een beeldje van St Oda in diverse uitvoeringen en een nieuwe an sichtkaartenserie. Op woensdag 25 september 1991 organiseert het Nazorgteam Venray voor de 10e maal een informatie/ kontaktavond voor dames, die een borstamputatie hebben ondergaan, danwel met borstkanker zyn ge konfronteerd. De avond begint om 20.00 uur en vindt plaats in Den Hoebert, Westsingel 1 te Venray. De avond is als volgt ingedeeld: 19.30-20.00 uur: Ontvangst met koffie en woord van welkom door de heer T. van Gestel. 20.00-21.00 uur: Informatie over gezonde voeding in het algemeen met extra aandacht voor de Moerman-therapie door mevr. Spaanjaars, diëtiste te Hom. 21.00-22.00 uur: Gelegenheid om vragen te stellen aan en van ge dachten te wisselen met mevr. Spaanjaars. 22.00-23.00 uur: Gelegenheid om informeel met elkaar na te praten voor degenen die dat willen. In verband met het reserveren van de ruimte zouden wij het erg op prijs stellen als u even uw komst (eventueel met echtgenoot, familie lid of vriendin) telefonisch door geeft aan één van de teamleden (04780-82972, 04780-82743 of 04709-3351). Ook zonder telefo nisch kontakt vooraf blyft u van harte welkom.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9