PEEL EN MAAS Koninklijk goud voor zuster Anne José A.s. vrijdag officiële opening Wereldwinkel Venray Schouwburg droeg wezenlijk bij aan de ontwikkeling van Venray Kunstkring Venray 15 jaar jong Koninklijk zilver voor dhr. J. Kremers JUBILEUM KORTING Volgens stichtingsvoorzitter L.M.M. Laurensse: Flying Flies naar Europees Kampioenschap Clubteam Fietscross In de Keulsche Pot loundue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVËRLOON Wit kunstliefhebbers vormen het bestuur van de Stichting Venrayse wnstknng. Samen zijn ze al een jaar bezig met de organisatie van de gro- kunstmanifestatie Beeldige Kleding '91, die van 20 september tot 20 ok ober in het St. Odapark wordt gehouden, ter gelegenheid van het 15 jarig ubileum van de Kunstkring. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Vfotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag V bellen: 82727 van vrijdag 13 t/m zaterdag 26 september in de vorm van een jubileum-cheque. VINTERSPORTl A A&SVENBAS 11^*1 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 Nr. 37 I HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zuster Anne José Billekens, Zuster van Liefde van Jozef en Ma ria, heeft in haar leven vele hoogte punten meegemaakt en ook voor veel verrassingen gestaan. Vrijdag middag kreeg zij echt de verrassing van haar leven, toen ze in haar wo ning aan de Pavanestraat in het Brukske gekonfronteerd werd met een selekt gezelschap. Naast haar broers en zusters, haar Provinciaal Overste zuster Sarto Smits, direktie en stafleden van het Psychiatrisch Centrum Venray, kreeg ze ook be zoek van loco-burgemeester mevr. Hoppenreys-de Loo. Dat ontlokte zuster Anne José spontaan de uit roep 'Myn God wat een volk. Nu be gin ik te begrypen waarom alles hier moest worden uitgeruimd. Ik zei toen nog, het lykt wel of de Ko ningin op bezoek komt'. Die woor den bleken na de toespraak van loco-burgemeester H oppen reijs maar al te waar te zijn want de Ko ningin kwam inderdaad 'op bezoek'. Loco-burgemeester Hoppenreijs schetste in het kort de verdiensten van zuster Anne José, die ook wij vorige week publiceerden in ons ar tikel over zuster Anne José. Mevr. Hoppenreijs onderstreepte nog eens haar grote waardering èn die van het gemeentebestuur, voor haar inzet in het sociaal-cultureel werk; dat ze betrokken was bij de opzet, organisatie en uitvoering van 35 revue's; bij het koördineren van het bejaardenwerk op St. Anna; dat ze patiënten geholpen heeft een plek in de maatschappij terug te vinden-, voor het meewerken aan de totstandkoming van het St Anna- museum; hulpverlening aan ouders van drugsverslaafden in het gehele land; noem maar op. Ook heeft zuster Anne José zit ting in de bouwcommissie die zich bezig houdt met de bouw van het klooster in Eindhoven, waar medio september de Zusters van Liefde vanuit Venray worden gehuisvesd en niet te vergeten haar aandeel in de Raad van Europa, een club die zich internationaal op het religieu ze vlak verdiept over Europa 1992. Al haar werk was aanleiding ge weest om Hare Majesteit de Konin gin te verzoeken, als blyk van waardering, zuster Anne José ko ninklijk te onderscheiden. Het ver heugde mevr. Hoppenreijs, dat de Koningin als blijk van waardering aan zuster Anne José Billekens, de Ere-medaille in Goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had verleend. Tydens en na het opspelden van die verdiende onderscheiding toon de zuster Anne José zich diep geroerd. Loco-burgemeester Hop penreijs werd zeer hartelijk be dankt Een dank die ze over mocht brengen aan de nieuwe burge meester van Venray. De Provinciaal Overste van de Zusters van Liefde, zuster Sarto Smits, bracht de felicitatie over na mens de Zusters van Liefde en ver klaarde dat zuster Anne José dat 'goud meer dan verdiend had'. Ook werden woorden van gelukwens uitgesproken namens de direktie van het PCV. Die middag werd het eigenlijke feest begonnen in de kapel van St Anna met een plechtige Eucha ristieviering. Tijdens de receptie bleek nog eens welke plaats zuster Anne José heeft ingenomen bin nen de gemeenschap van St Anna. Treffend waren de vele felicitaties van haar 'kinderen', de verpleegden van St Anna. Vandalisme Vandalen hebben twee ruiten van een toegangsdeur van een woning in de Spinetstraat ingegooid. Dat ge beurde zondagavond tussen 16.00 en 20.00 uur. De personenauto van een inwo ner uit Meterik werd beschadigd aangetroffen op de parkeerplaats by het uitgaanscentrum in Leunen. Ook werd er een begin gemaakt met de voorlichting over ontwikke lingssamenwerking aan vrouwen groepen. Toen duidelijk werd dat de We reldwinkel kon rekenen op een strukturele ondersteuning van de gemeente Venray, kon er gerichter worden gezocht naar een niéuw on derkomen. Dit werd gevonden in de Henseniusstraat. Dankzy de inzet van vele vrijwilli gers en met ondersteuning van be drijven binnen en buiten Venray, was het mogelijk om in zeer korte tyd het pand om te toveren in een goed lopende winkel. De aantrek kingskracht blijkt groot; voor de Wereldwinkel weer een extra sti mulans om door te gaan op de in geslagen weg. Wilt u meer weten over de achter gronden van de Wereldwinkel en haar produkten of bent u gewoon nieuwsgierig naar het mooie pand je, kom gerust eens langs in de Henseniusstraat 3a. De openingstij den zijn: maandag t/m vrydag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Het nieuwe onderkomen van de Wereldwinkel Venray in het pand Henseniusstraat 3a wordt op 13 september a.s. officieel geopend door wethouder J. Driessen. Bij de ze opening zal het jongste produkt van de Wereldwinkel voor het eerst worden getoond: huishoudtextiel. De opening begint om 19.00 uur in de hal van het gemeentehuis, van waaruit er een muzikale wan deling wordt ondernomen naar de nieuwe winkel in de Hensenius straat. De wethouder zal de opening op een verrassende manier verrich ten! Dit vormt tegelijkertijd het startschot voor het nieuwe produkt, onder het motto: 'Stof tot naden ken'. In modieuze kleuren en dessins worden handdoeken, thee doeken en pannenlappen verkocht, die in de derde wereld gemaakt zyn. Na de opening kunt u een kijkje nemen in de mooi ingerichte win kel onder het genot van een heer lijk kopje koffie of thee. Dan ziet u gelijk verschillende cadeau-artike len, zoals sieraden, speelgoed, mu ziekinstrumenten, kandelaars en beeltljes. Ook op het gebied van etenswaren breidt de keus zich steeds meer uit Nadat rijst uit Boli via, ananas uit Vietnam en tonijn uit Kaap Verdië in de winkel ver krijgbaar is, komt er binnenkort ook pindakaas uit Zimbabwe. Uiteraard komt de opbrengst van deze artikelen ten goede aan de kleine producenten in de derde wereld. De verkoop van deze pro dukten maakt het hen mogelijk zelfstandig een eigen bestaan op te bouwen, omdat er een eerlijke prijs voor wordt betaald. De Wereldwin kel garandeert ook dat deze pro dukten op een mensvriendelijke manier gemaakt zyn. Een terugblik op een zeer korte maar turbulente 'geschiedenis' van de Wereldwinkel. In oktober 1989 werden de eerste plannen gesmeed voor het starten van een Wereldwinkel in Venray. In mei 1990 werd een bescheiden be gin gemaakt. Vanuit een kraam in de Grotestraat werd iedere zaterdag verkocht. In september dxxv. werd de Wereldwinkel officieel geopend. Vanaf dat moment kwam alles in een stroomversnelling. De Wereld winkel kon terecht in de ijssalon van de heer R Thielen. Het assorti ment én de openingstijden werden uitgebreid en het aantal klanten en afnemers groeide gestaag. Al die tijd werd de nadruk gelegd op het doel, zoveel mogelyk men sen te interesseren voor en bewust te maken van de onrechtvaardige verdeling van mogelykheden en middelen tussen rijk en arm, hier én in de derde wereldlanden. De 12 vrijwilligers van de We reldwinkel volgden enkele kursus- sen en workshops en zij namen deel aan landelijke en regionale bij eenkomsten, om zo goed mogelijk op de hoogte te blyven van nationa le en internationale ontwikkelin gen. In samenwerking met andere organisaties in Venray was de We reldwinkel onder andere aktief ty dens de 'Honger hoeft niet-week' en de landelijke 'Week van de koffie'. 'De aanwezigheid van een schouwburg is van vitaal belang ge weest voor de sociaal-ekonomische ontwikkeling van Venray. Zonder dit cultureel centrum en de pro gramma's die hier worden ge bracht, zou Venray als woon- en werkgemeente een stuk minder aantrekkelijk geweest zyn voor mensen die zich hier van elders vestigden. In dat opzicht heeft de schouwburg baanbrekend werk gedaan'. Dat is de overtuiging van Lambert Laurensse die letterlijk vanaf het eerste uur bij de totstandkoming en ontwikkeling van de Venrayse schouwburg betrokken is geweest, eerst als voorzitter van een voorbe reidingscommissie (1958) en sinds ie oprichting in 1960 als voorzitter van de stichting die de bouw en ex ploitatie van dit centrum op zich nam. In al die jaren was de voldoe ning over het bereikte voor hem en ajn medebestuurders altijd over schaduwd door financierings- iorgen. GRAPPEN Het culturele leven van Venray, waarin de vereniging 0&0 (Ontwik keling en Ontspanning) domineer de, spéelde zich voor de oorlog hoofdzakelijk af in het patronaat aan de Petersstraat, eigendom van de twee centrumparochies. Toen dit gebouw in 1944 was verwoest, werd vrij snel gedacht aan wederopbouw. Maar halverwege de jaren '50 kreeg Venray de status van industrialisa- bekem, met het vooruitzicht dat ach talrijke allochtone bedrijven bier zouden vestigen. Die bedryven mden öók mensen meebrengen, zodat op een fikse bevolkingsgroei moest worden gerekend. Die groei Is er inderdaad gekomen, want van amper 20.000 in 1958 nam het in woneraantal toe tot zo'n 33.000 nu. Laurensse, in die tyd bankdirek- teur en lid van Provinciale Staten: 'Het was duidelyk dat Venray niet kon volstaan met een nieuw patro naat, maar toen er plannen kwa men voor de bouw van een schouwburg vonden velen dat zwaar overdreven. Zelfs in de ge meenteraad werd twijfel uitgespro ken en in de carnavalsoptochten werden er grappen over gemaakt'. Desondanks zette de voorberei dingscommissie haar plannen door, daarbij gesteund door o.a. het provinciaal bestuur, de direktie van het ministerie van Volkshuisves ting in Limburg en het Provinciaal üpbouworgaan Limburg Men ging in zee met het Maastrichtse archi- tektenbureau Swinkels en Sale- mans dat in 1959 een plan voor een uit drie onderdelen bestaand cultu reel centrum presenteerde, name lijk een openbare leeszaal/biblio theek, een gemeenschapshuis en een schouwburgakkommodatie. Bij de opzet had de commissie zich ge oriënteerd in vergelijkbare ge meenten die een dergelijk projekt gerealiseerd hadden, zoals Etten- Leur, Middelburg en Cuijk. De tota le bouw- en inrichtingskosten toen werden begroot op ƒ700.000,-. UITSTEL Omdat in die jaren overal in Ne derland sociaal-culturele voorzie ningen werden ontwikkeld, duurde het uiteindelyk vijf jaar voordat Venray een bouwvergunning kreeg. Dat uitstel had ingrijpende gevol gen voor de kostprys, want die schoot omhoog tot uiteindelyk ƒ1.9 miljoen. Een deel daarvan werd ge dekt uit geldmiddelen, die de ryks- overheid beschikbaar stelde krach tens de herbouwplicht voor het patronaat Drie departementen kwamen over de brug met meer dan ƒ1 miljoen. De provincie deed er een schep subsidie bovenop van ƒ160.000,- en de gemeente Venray fourneerde ƒ613.000,-. Verder waren er nog wat kleinere bijdragen van de parochies, terwyl de pas opge richt Industriële Club Venray e.o. een aardige geste maakte door ƒ1.000,- bij te dragen in de aanschaf van een concertpiano. 'We konden dus zonder een cent kapitaalslasten beginnen', kijkt Lambert Laurensse tevreden terug. Het complex aan de noordwesthoek van het Henseniusplein betekende een verrijking van het Venrayse stadsbeeld en ontwikkelde zich voorspoedig tot een cultureel tref punt voor de regio. In Limburg was Venray de enige plaats ten noorden van Sittard, die een schouwburg be zat Het geheel werd 'De Beejekurf gedoopt, de naam waarmee inzen der W. Michiels (Tedderstraat) een door de schouwburg uitgeschreven prijsvraag won. Op 27 juni 1968 werd de naamplaquette officieel onthuld door koningin Juliana. Spoedig optredende kapaci- teitsp roblemen noodzaakten in 1976 tot een eerste verbouwings plan (ƒ2 miljoen). De toneeltoren werd verhoogd en het gemeen schapshuis dat nooit goed ge- funktioneerd had werd bij de foyer getrokken. Ook ditmaal wist de stichting dit projekt volledig ge financierd te krijgen, namelijk met een subsidie van ƒ1.4 miljoen uit DACW-gelden en een bijdrage van f ton door de gemeente Venray. INITIATIEF Voelde Venray zich in 1958 nog te klein voor een volwaardige schouw burg, nu zit de stichting opge scheept met ,het probleem dat de kapaciteit van dit gebouw niet meer toereikend is. Dat komt enerzijds omdat de theaterbelangstelling in de regio nog altyd stijgt. Anderzijds omdat de maatschappelijke funktie van dit cultureel centrum toe neemt. Daarom is onlangs het ini tiatief genomen voor een tweede uitbreidingsprojekt dat men op zo kort mogelijke termijn hoopt te kunnen realiseren. 'De sociaal- culturele funktie van de schouw burg moet dringend verbreed wor- het belang van het aldus Laurensse die inmiddels ook de o.a. Etten-Leur, en Heerlen voor dit doel kost bare uitbreidingen hebben gerea liseerd. De stichting is daarom blij met dit plan een willig oor te hebben ge vonden bij de Industriële Club Ven ray e.o. die het voortouw heeft genomen in de oprichting van een stichting 'Bedrijf Cultuur', ter on dersteuning van de toekomstige ak- tiviteiten van de schouwburg. 'Het is vooral belangrijk dat wij daarmee een struktureel draagvlak van sym pathie en medewerking krijgen bij bedrijven en instellingen in ons werkgebied', zegt Lambert Laurens se, die daarbij niet in de eerste plaats denkt aan geld. 'Natuurlyk, de plannen om te komen tot een sponsometwerk voor bijzondere theaterprodukties juichen wy toe. Maar de stichting bevordert ook een stuk betrokkenheid. Het be drijfsleven beseft dat deze schouw burg en zijn faciliteiten onmisbaar zijn in een centrumplaats als Ven ray. Daarin ligt voor mij de grootste waarde van dit initiatief. Afgelopen zaterdag werd dhr. J. (Joep) Kremers uit Blerick verrast met een Koninklijke onderschei ding. Loco-burgemeester Stroeken mocht hem de Ere-medaille in Zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opspelden. Dhr. Kremers werd onderschei den vanwege het feit dat hy 40 jaar bij dezelfde werkgever heeft ge werkt. In 1951 trad hy in dienst by de Gebra-garage in Venlo als leerling-monteur. Vervolgens werd hij binnen dat bedrijf magazijnbe diende. Toen in 1964 besloten werd om in Venray een vestiging te beginnen, de Atebe-garage, ging dhr. Kremers mee. Een nieuwe uitdaging als ma gazijnchef lag voor hem klaar. En passant fungeerde hy als boekhou der, pompbediende en zorgde hy voor de salarisadministratie. Nu, ruim 25 jaar later, is zyn magazyn gegroeid van 70 naar 420 m2. Behalve dat dhr. J. Kremers 40 jaar by de Atebe-garage werkzaam is, is hij ook geen onbekende in de volleybalwereld. Begin 60-er jaren was hy een verdienstelijk volley balspeler by Valuas in Venlo. Later ging h(j binnen die vereniging, die nu Civitas heet, fungeren als trai ner, coach en bestuurslid. Dit jaar viert de Stichting Kunst- iring Venray haar 15-jarig bestaan, lat wordt gevierd met een grootse tunstmanifestatie in het St. Oda- lark. Volgende week kunt u daar litgebreid over lezen in onze krant, let is eigenlyk de eerste keer dat ie Kunstkring Venray de zaken (root aanpakt. In het verleden wer- len er wel jaarlyks enkele exposi- ies georganiseerd maar de Stichting Kunstkring Venray bleef iaarby op de achtergrond. KUNSTLIEFHEBBERS Wie aan de Stichting Kunstkring Venray denkt, denkt in eerste in- itantie aan kunstenaars. De tunstkring Venray is echter een [roepje kunstliefhebbers dat zich ten doel heeft gesteld om in Venray Ie belangstelling voor beeldende mnsten in de ruimste zin te bevor- ieren. Dat sommige van hen een cunstzinnige achtergrond hebben s niet zo verwonderlijk. De Kunstkring tracht hun doel te lereiken door het organiseren van entoonstellingen en andere mani estaties. In de afgelopen 15 jaar heeft de stichting jaarlijks 3 a 4 entoonstellingen georganiseerd. Onderwerpen varieerden van expo ses van Belgische kunstenaars, amstenaars van Peel en Maas tot een expositie van docenten van de Vrije Academie. EDUKATIEF Ondanks het feit dat deze exposi ties een edukatief karakter hebben rinden de mensen van de Kunst kring dat met name de scholen bij hun exposities verstek laten gaan. Beeldige Kleding '91 in het St Oda park zou voor scholen een goede ge legenheid zijn om eens nader met kunst kennis te maken. SUBSIDIE De Stichting Venrayse Kunst kring is jaarlijks afhankelijk van een gemeentelijke subsidie. Die subsidie is echter niet voldoende om exposities te organiseren. Dankbaar wordt daarom gebruik gemaakt van de hulp van de schouwburg en het schouwburg- personeel. Zy stellen al het mogelij ke ter beschikking om exposities te kunnen houden. Omdat er echter in de foyer van de schouwburg ook andere zaken georganiseerd wor den moeten de exposities regelma tig onderbroken worden voor die zaken. Het bestuur van de Kunstk ring staat daarom volledig achter de bouwplannen van de schouwburg. Daarin wordt voorzien in een apar te tentoonstellingsruimte. De Kunstkring Venray kan in die ruimte zichzelf ook permanenter presenteren om zo uit de anonimi teit te komen. Met de kunstmanifestatie Beeldi ge Kleding '91 wordt een eerste stap uit die anonimiteit gedaan. Het bestuur hoopt dat veel, heel veel mensen de komende maand eens een kijkje komen nemen bij de ex positie in het St Odapark. SCHOOLSTRAAT 38 VENRAY Vinia Vera voor de vrouw die zelf haar mode bepaalt In het weekeinde van 14 en 15 september wordt in Slagharen het Europees kampioenschap voor clubs verreden. Dit is de eerste keer dat zoiets verreden wordt en men verwacht dan ook vele buitenland se clubs aan de start Ook Flying Flies uit Venray heeft voor deze wedstrijd in geschreven met een team dat bestaat uit de vol gende rijders: Mark en Caroline de Bruijn, Karin Gubbels, Monique Hofmans, Patrick Claessens en Jan Willems. Met dit team moet het mo gelijk zijn om toch een ereplaats te bemachtigen daar zy in Heiloo voor teams met een mooie 3e plaats van Nederland bewezen hebben in de top mee te draaien. Diefstal traktor Zaterdagmorgen werd omstreeks 07.15 uur door een 59-jarige inwo ner van Castenray aangifte gedaan van diefstal van zyn traktor. Deze stond op een weg en ƒ50.000,-. Uit het dat de traktbr vrydagavond tussen 22.00 en 23.00 uur daar was ont vreemd. In de loop van die nacht, om streeks 05.00 uur, werd de traktor aangetroffen bij een woning aan de Broekhuizerdijk in Melderslo. De bewoner van dat pand werd wakker van lawaai buiten en ging een kykje nemen. Hy trof bij de traktor twee personen aan die vol gens hem 'stomdronken' waren. De traktor belandde uiteindelyk in een sloot waarna het tweetal zich uit de voeten maakten. Ondanks de speurtocht is het tweetal nog niet achterhaald. Het onderzoek wordt voortgezet.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11