PEEL EN MAAS Pastoor Peters neemt afscheid van Geysteren Limburgse ruiters en amazones strijden in Leunen om de kampioenschappen Gerdie Muysers gaat terug naar zuster Truus Lemmens in Pakistan Volksuniversiteit Venray e.o. houdt groei er in Officiële start paardrijden voor gehandicapten in Ysselsteyn A.s. zondag 23 augustus Na een vakantie bij haar ouders ^an De Seilier nr. 5 gaat de Ven- tyse verpleegster Gerdie Muysers 59) op vrijdag 6 september weer rug naar Pakistan. In de hoofd- tad Karachi werkt zij daar al een an tal jaren in „Dar UI Sukum", et door de uit Oostrum afkomsti- e zuster Truus Lemmens estichte Huis van Liefde, waar ngeveer 125 daklozen, eenza- len, weeskinderen en geestelyk lichamelijk gehandicapten efderijk worden verzorgd. Zuster immens, die door haar werk >or de allerarmsten de Moeder heresa van Karachi wordt ge- oemd, voelt intussen de last der ren drukken en is blij, dat de :nrayse Gerdie Muysers haar als ■ijwilligster een handje helpt De in Vredepeel geboren Gerdie eeft in Berg en Dal haar opleiding inrichtingsassistente gevolgd, aar altijd heeft zij het gevoel ge ld om iets in het buitenland te lan doen. Daarbij dacht zij in de irste plaats aan werken in andere ilturen. Even heeft zij gespeeld et de gedachte om naar Amerika gaan, maar dat land trok haar et zo aan. Uiteindelijk kwam zij het idee om een brief te schrij- n naar zuster Truus Lemmens. ellicht, dat zy wel een vrywil ster kon gebruiken. Het bleek n schot in de roos, want zuster èmmens nodigde haar uit een r maanden naar Karachi te ko- ;n. Dat was in 1983. „Eigenlijk het de bedoeling om daar drie iden te blijven, maar het be- il me zo goed, dat ik daar een dik- tien maanden ben gebleven", ilt Gerdie. A-OPLEIDING ■Kij kreeg daar enorm respekt pr het werk, dat Zuster Lemmens i daar verricht voor mensen, waar voor daar in de maatschappij geen plaats meer is. Maar zij ontdekte ook, dat zij zelf meer zou kunnen doen als verpleegster. Zij ging terug naar Ven ray om in het St. Elisabeth ziekenhuis de A-opleiding te vol gen. Na het behalen van haar diplo ma ging zij terug naar Karachi, waar zij intussen weer anderhalf jaar werkt. Na zeven weken vakan tie by haar ouders gaat zij op 6 sep tember weer terug naar de mensen, die daar haar hulp zo hard nodig hebben. PLEZIER IN HET WERK Is Gerdie Muysers een idealiste? Eigenlijk zouden we haar zo moe ten noemen, want het is toch niet niks, wanneer een jonge vrouw van 29 alle luxe, waaraan zij in Neder land gewend is, verlaat om in Pa kistan onder moeilijke omstandigheden haar werk te doen. Zelf voelt zij zich geen idea liste. „Uiteraard is het een heel an der leven, dan ik hier gewend ben. Je kunt 's avonds niet zo maar er gens een pilsje gaan drinken of met een stelletje gezellig uitgaan. Maar daar denk je gewoon niet aan. Je bent daar voor je werk en dan kijk je niet naar de klok of je werktijd er op zit. Je werkt gewoon door, ook 's avonds. En als de mensen je 's nachts nodig hebben, dan ben je er weer. Dat kan, omdat ik gewoon ple zier in mijn werk heb. De enige ont spanning voor ons is de zee, maar die ligt ook niet naast de deur. Het is allemaal zo anders als hier. De stad Karachi telt zo'n 10 miljoen mensen en de contrasten zyn enorm groot. Je hebt daar kasten van huizen, maar ook sloppenwij ken, waar gezinnen onder een doek in de struiken leven. En als je iets mankeert, ben je er niet.meer in voor hebben we geen tyd. Ach je, we missen veel, maar daarvoor komt wat anders in de plaats. En met dat „anders" bedoelt zij zeker niet het borreltje drinken op het Nederlandse consulaat op Konin ginnedag. FINANCIËLE STEUN De vijf door zuster Lemmens op gerichte tehuizen moeten het heb ben van donaties, waarvan" men geheel afhankelijk is. Er zijn enkele projekten, die het geld hard nodig hebben. Uiteraard komt er finan ciële en materiële steun via de Con gregatie van zuster Lemmens, maar voor de rest is men aangewezen op financiële hulp van anderen. Die heeft Gerdie Muysers in Ven- ray gekregen. Zij gaat terug naar Karachi met een in Venray voor haar ingezameld bedrag ran onge veer 6.500,-, dat daar besteed kan worden aan een aantal noodzakelij ke projekten. VENRAYSE AKTIE De Venrayse bluesgroep „Harry en de Rest" heeft de goede gewoon te om op initiatief van de leden Mart en Jos Fhessen al musicerend geld in te zamelen voor een goed doel. In de jongerensoos Dingus werd b.v. gespeeld ten bate van „Af rika Nu" en Terre des Hommes. Be gin dit jaar werden zij door Wilbert Jeuken van De Bonte Koe geatten deerd op het werk van Gerdie Muy sers. Daartoe besloten Harrie en de Rest om voor haar een concert te geven. De opbrengst zou voor het werk van Gerdie Muysers zijn. Dat leidde ertoe dat de leden van Harrie en de Rest, tezamen met Wil bert Jeuken, vorige week woensdag aan Gerdie een cheque aanboden ter waarde van ƒ2.871,85. (foto boven). Het idee van Harrie en de Rest sloeg aan en dat leidde ertoe dat Bert Linders tijdens de Kennedy- mars voor Gerdie 100 km sponsor geld bijeenliep en dat ook de fancy-fair „Comeo" een bijdrage wilde leveren aan het werk van Ger die. In totaal kan Gerdie nu het be drag van 6.529,- mee naar Karachi nemen. Het is voor Gerdie onmogelijk om allen, die hebben bijgedragen aan deze mooie opbrengst, per soonlijk te bedanken. Daarvoor ontbreekt haar de tijd. Zij vroeg ons haar dank via de krant over te brengen, hetgeen wy bij deze graag doen. Een duidelijk contrastbeeld van de miljoenenstad Karachi. De wel zeer armoedige buurt van velen, op de voorgrond, steekt wel schril af tegen de „kasten van huizen" op de achtergrond. De bewoners van de sloppen krij gen liefderijke hulp, o.m. van zuster Truus Lemmens uit Oostrum en Ger die Muysers uit Venray. DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 Nr. 34 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG tel. Daarom heb ik zoveel respekt voor zuster Truus Lemmens, die huizen heeft opgericht voor de op vang van daklozen, wezen, zwerf kinderen en geestelijk en lichamelijk gehandicapten". En als je Gerdie zo hoort praten, dan moet er wel een vonk van zuster Truus Lemmens naar haar zijn over gesprongen want zonder idealisme kun je dit werk niet doen. VRIJWILLIGERS Ieder halfjaar krijgt zuster Lem mens, die zich de laatste tijd in ver band met haar leeftijd meer met de kinderen bezighoudt, hulp van vier vrijwilligers uit Nederland, maar het zijn meestal vrouwen, die daar komen helpen. Of ze dan met el kaar optrekken? „Nauwelijks", zegt Gerdie. „Daar- 'e belangstelling voor cursussen i de Volksuniversiteit Venray e.o., haar cursussen uitvoert in de io Noordelijk Limburg, beweegt i nog steeds in stijgende lijn. Af- jpen jaar groeide het aantal cur- en met meer dan 25 procent et gaat inmiddels om meer dan 00 cursisten die aankloppen >r het volgen van de meest uit- ilopende cursussen. De volksu- ersiteit wil dan ook een zo breed igelij k pakket bieden om zodoen- tegemoet te komen aan de wen- van al die mensen, laarom zijn er in het programma >r 1991-1992, met meer dan 150 sussen, weer een aantal nieuwe iviteiten opgenomen, n de eerste plaats op het gebied talen. Naast Engels, Frans, •ankzij buurtbewoner i de nacht van maandag op dins- kreeg de poütie v.e. buurtbewo- v.h. NS-station een melding dat vermoedelijk werd ingebroken de op het stationsemplacement ande kantine v.h. personeel van NS. Een toevallig in de buurt ide patrouille v.d. Rijkspolitie aan het onderzoek deel en ruit bleek dat er inderdaad werd ebroken. »2 daders, beiden in de leeftyd 16 jaar en wonende in Venray, en nog wel kans op de vlucht te één van het tweetal gooide rbij nog een ijzeren voorwerp in richting v.d. politieman, maar e werd niet geraakt. Toch kon v.d. daders in de kraag worden repen. De andere werd later in ouderlijke woning aange- den. ijdens het verhoor bekende één tweetal in de laatste maanden eveer 15 fietsen te hebben gesto- ranuit de fietsenstalling by de De andere bekende dat hij zich, r insluiping, aan enkele tassen- stallen had schuldig gemaakt. 2 zijn ingesloten en zijn goede inden v.d. politie. Het onder- wordt voortgezet of het tweetal meer op hun kerfstok heeft. Spaans, Italiaans en Duits, wordt dit jaar ook Indonesisch, Russisch, Turks en Pools aangeboden. Ook op het terrein van de infor matica is het pakket uitgebreid, er bestaat nu de mogelijkheid om aan vervolgcomputercursussen deel te nemen, zoals vervolg Tekstverwer ken, MS DOS en PC TOOLS, maar ook bestaat nu de mogelijkheid om eerst het typen te leren middels een typecursus. Inzake milieucursussen heeft de Volksuniversiteit een aantal orieën- terende cursussen opgezet: zoals milieukunde, voeding en milieu en vogels herkennen in hun milieu. Een groep die ook niet wordt ver geten zijn de ouderen. Voor hen worden lessen in geheugentraining gegeven, themagroepen opgezet. Engels en Frans voor senioren uit gevoerd en speciaal voor 50 plus vrouwen staat zelfverdediging op het programma. Nieuw binnen het blok Algemene ontwikkeling zyn de cursussen: Communicatieve technieken, leren leven in balans met jezelf, train je geheugen, economie in vogelvlucht en opvoeding. Nieuw bij de wetenschap kunst en cultuurcursussen zijn: sterre- kunde, antropologie, sociologie, fi losofie en muziek. In het gezondheidspakket wordt de cursus reanimatie toegevoegd, die i.s.m. de Hartstichting wordt uitgevoerd. Cursussen op het gebied van crea tiviteit zijn: kalligrafie, origami, 'bloemschikken, tuinieren en bridge. In samenwerking met INTERVEN (IMBO) afd. Horeca en Voeding staat een cursus "Basiskennis wijn" en een cursus "Fijne keuken" op de rol. Inschrijving voor de cursussen is mogelijk na invulling van het aan meldingsformulier dat in het pro grammaboekje is opgenomen en voor 10 sept, is opgestuurd naar de Volksuniversiteit. De programma boekjes zijn gratis af te halen bij de gemeente en bibliotheek van uw woonplaats. BIJOUS-MODEACCESSOIRES Toonaangevend in bijous en mode-accessoires Grotestraat 41 5801 BE Venray (04780) 85427 RICOR BIJOUS BURKELY'S TASSEN EAGLE CEINTUURS LANGANI BIJOUS CLAUDIO FERRICI TASSEN FRED DE LA BRETONIERE TASSEN DAVIS HORLOGES MANOUK BUOUS HAGELAARS CEINTUURS Zoals wij geruime tijd geleden reeds hebben aangekondigd is er in Ysselsteyn de gelegenheid voor ge handicapte ruiters om te gaan paa- ardrijden. N.a.v. de vraag vanuit gehandicap te ruiters, is de Stichting Don Bosco Ruiters enige maanden geleden be gonnen met de paardrijlessen. Op 7 sept. verricht Dhr. H. Phillip- sen, voorzitter van de Dorpsraad Ys selsteyn, om 15.00 uur de officiële opening van de Don Bosco Ruiters, Stichting Paardrijden voor Gehan dicapten. Deze opening zal plaats vinden in het Ruiter Sport Centrum Ysselsteyn, Buntweg 12 te Ysselsteyn. Op deze dag zal er door enkele ge handicapte ruiters een demonstra tie worden gegeven. Tevens zal er o.m. een video te bezichtigen zijn over de Wereld Spelen voor Gehan dicapten, m.b.t. het paardrijden. Een ieder, die belangstelling heeft, hetzij als ruiter, hetzij als vrij williger, kan op deze middag, welke zal duren van 15.00 tot 17.00 uur, in fo. krijgen over de Stichting Don Bosco Ruiters. Natuurlijk zyn ook andere be langstellenden van harte welkom Inbraak in woning Tijdens de afwezigheid v.d. bewo ners kon door forcering toegang worden verkregen tot een woning in de Beethovenstraat. Ontvreemd werden sieraden, een kleurentele visie en een videorecorder. De tota le schade bedraagt enkele duizenden guldens 1 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Leunen zal op zondag 25 aug. overspoeld worden door de Lim burgse paardenwereld. Op deze dag komen de best Limburse ruiters en amazones aan dit Venrayse kerk dorp om te strijden om de div. Lim burgse kampioenschappen. Op een terrein, aan de Hoef, van ongeveer 15 ha. zullen zij vanaf half 10 s'mor- gens bezig zijn met het afwerken van de div. onderdelen waarvoor zij middels reg. selectiewedstrijden zyn geplaatst Om half 10 wordt be gonnen met het springen. Voor dit onderdeel komen in de div. klassen en op 3 verschillende pareoursen ongeveer 300 combinaties aan de start. Het springen wordt in enkele manches verreden zodat iemand misschien wel 3 keer aan de start zal verschijnen om zodoende een kampioenschap of één v.d. ereprij zen te verdienen. Om voor het publiek een geva rieerd progr. te bieden heeft de or ganisatie van dit kampioenschap, LRV ons genot, uit Leunen-Veulen- Heide geen traditioneel progr. voor het hoofdterrein gemaakt. Zodoen de begint op het hoofdterrein het progr. met de achttallen dres- suur.Om 10.00 uur zal hier het 2de achttal van Ons Genot het progr. openen met hun afd.dressuurproef klasse licht. Voor deze klasse zijn 3 achttallen aangemeld. Daarna wordt het progr. voortgezet met de achttallen klasse midden. Ook hier voor zijn 3 afd. present waaronder ook het 1ste achtal van Ons Genot. U kunt begrijpen dat het voor de or ganiserende vereniging een grote eer is hier met 2 achtallen verte genwoordigd te kunnen zijn. Na deze afd.dressuur zal het hoofdterrein in gereedheid ge bracht worden voor de springrui ters. Om 11.45 uur krijgen de sprin gruiters voor de klasse zz de gele genheid het parcours, dat gebouwd is door de heer Wilmer uit Baarlo, te verkennen. Om 12.00 uur start de 1ste van ca. 25 combinaties voor de eerste manche van deze topklas se in het springen. In deze klasse komen de ruiters om 17.00 uur te rug voor de 2de manche met om 18.00 uur de barrage met prijsuit reiking. Op de andere 2 pareoursen zullen de hele dag springruiters actief zijn. Hierop worden de klassen be ginnelingen. licht," midden en zwaar verreden. Om het publiek een zo comforta bel mogelijke dag te bezorgen is er rond het hoofdterrein gezorgd voor een tribune en zitbanken, zodat men de wedstrijden in ontspannen sfeer kan volgen. Verder is er na tuurlijk ook gezorgd voor een natje en een droogje. Er is een grote con- sumptietent geplaatst waarin by een g ezellige sfeer iets gebruikt kan worden. Ook heeft de organisatie gezorgd dat er buiten de paardensport iets meer te zien en te beleven valt. In een promotiedorp zullen een aantal ondernemers en hobbyisten hun produkten e.d. tentoonstellen. Voor de jongere kinderen is er een spe ciale attractie in de vorm van een luchtkasteel waarop men naar har telust en geheel gratis kan ravotten. Tevens is er door "Kleindieren Sportfokkers Vereniging" Venray e.o. een stand ingericht waarin hun hobby wordt tentoon gesteld. DRESSUUR De indiv. dressuurrubrieken be ginnen allemaal om 10.00 uur s'morgens, er zijn 20 ringen waarin dressuur verreden wordt. Het meest spectaculaire onderdeel v.d. dressuur zijn natuurlijk de 2 hoog ste klassen zl en z2. Daarom zijn deze ringen ook in de directe naby- heid v.h. hoofdterrein gelegen. Voor de indiv.dressuur wordt in de namiddag om 15.30 uur afkarn- pen begonnen voor de div. kampi oenschappen, en tevens voor de afvaardiging naar de NKB kampi oenschappen in Wanroy welke ver reden worden op zondag 15 sept. a.s. TUIGPAARDEN Ook komen de tuigpaardliefheb- bers in Leunen aan hun trekken, zij zullen stryden voor de Limburg se Kampioenschappen en afvaardi ging naar de NKB kampioenschappen in Wanroy. Alle Limburgse tuigpaardrijders zullen in Leunen aan de start mo gen verschijnen om in de Limiet klasse, de Ereklasse en de Tweespan klasse stryd te leveren. Dit onderdeel waarvan het 1ste be gint om 13.00 uur, zullen ook in het gevarieerde progr. van het hoofdter rein optreden. Het officiële gedeelte van dit kam pioenschap begint om 14.30 uur. De opening van dit evenement wordt verzorgt door wethouder Sportza ken vna de gemeente Venray, dhr. J. Driessen. Om 16.00 uur staat een show op het progr. waarin het Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek en kele Nederlandse top fokprodukten zal laten zien. Tevens zal op deze dag aandacht geschonken worden aan het af scheid v.d. secretaris v.h. Gewest Limburg, dhr. Wim Verheyen uit Venray. Dhr. Verheyen zal door het Gewest Limburg een afscheidsre ceptie aangeboden krygen, welke gehouden wordt in de feesttent op het wedstrijdterrein. Het tydstip van deze receptie is gepland direkt na afloop v.d. wed strijd om ongeveer half zeven. Het zal zeker zyn dat de vele sportvrien den en bekenden van Wim gebruik zullen maken van deze receptie om hem voor zijn tomeloze inzet te be danken. De kampioenschappen van Lim burg worden verreden op terrei nen welke beschikbaar gesteld zijn door de fam. Heesen-Bergs aan de Hoef 9, in de buurschap Overbroek te Leunen. Het wedstrijdterrein is te bereiken door de aangegeven route vanaf de Middenpeelweg, Horsterweg en Deurneseweg te volgen. Op woensdag 28 aug. zal Dr.Joan- nes Petera OCD (71) na het opdragen van zijn laatste H.Mis in de St. Willi- brorduskapel in de Geysterse bos sen, afscheid nemen als pastoor van de parochie van SL Willibror- dus. Pater Joannes Peters had zelf gedacht om in alle stilte te vertrek ken, maar gelukkig dacht het kerk bestuur daar anders over. Met deze laatste mis in die kapel, zal tevens een einde komen aan zijn traditie om gedurende de maanden juni, ju li en augustus iedere woensdag in die kapel een H.Mis op te dragen, ondanks dat die Eucharistievierin gen steeds meer bezoekers kregen. In stilte vertrekken, daar dacht ook met name het Koninklijk Sint Willibrordusgilde anders over. Met alle pracht waardigheid en uitstra ling zal hun gilde priester met gilde-eer vertrekken. PASTORAAT Mgr.P.Moors verklaarde ooit eens "Geysteren is de mooiste parochie, daar zou ik pastoor willen zijn". Die wens ging voor hem in vervulling want toen mgr. Moors afscheid nam als bisschop van Roermond werd hij in 1972 tot pastoor van de Geysterse parochie geïnstalleerd. Hij bleef dat tot 1977, toen hij werd opgevolgd door Pater Dr. Joannes Peters van de Ongeschoeide Carme- lieten van de Smakt. Voor Pater Pe ters betekende dat, dat hij naast pastoor van de parochie ook een taak had als Aalmoezenier van de Sociale Werken in Noordelijk Lim burg. Dat bleef hij tot 1986 toen mgr. Gijsen die functie niet meer passend vond in deze tijd. Pater Pe ters vindt het nog steeds jammer dat die functie niet meer bestaat. Als we de levensloop van Pater Jo annes Peters op de voet volgen en dan blijkt dat hij geboren en geto gen is in het Zuid-Limburgse Elsloo en stamt uit een boerengezin. Hij werd al jong geconfronteerd met de Congegratie van de Ongeschoeide Carmelieten, want twee ooms wa ren priester in die congegratie, wel ke ook bekend staat als de Carmel van Geleen of de Paters van de Rijksweg. In 1946 werd hij tot priester ge wijd en omdat hij gefascineerd was van St.Jan van het Kruis, verdiepte hij zich in het leven en werken van deze Spaanse priester. Hij moest daarvoor wel de Spaanse taal leren, een taal die hem in zyn latere leven nog van pas zou komen. Alle wer ken van deze Spaanse priester wer den door hem vertaald en met dit werk promoveerde hij aan de Leu vense Universiteit in 1957. Zijn Pro vinciale Overste gaf hem de opdracht die mystieke werken in het Nederlands te vertalen. Omdat hij naar de Smakt werd overge plaatst en in Venray de eerste Spaanse gastarbeiders kwamen vroegen de direkteuren van zowel Inalfa (Paul Brugman) als van de Blitta (Ber Franssen) aan hem of hij niet iets voor de in Venray werkza me Spaanse gastarbeiders iets kon doen. Voor die gastarbeiders, die al lemaal katholiek waren, droeg hy in de St. Jozefkapel op zondagmor gen een H.Mis op in het Spaans. Na afloop van die dienst werd er een koffiekransje georganiseerd. Dat heeft jaren lang bestaan. In 1973 werd hem op de Spaanse Ambassade één van de hoogste Spaanse Onderscheidingen uitge reikt Bij die plechtigheid was o.a. em. Bisschop Moors, terwijl de bis schop van Roermond, mgr. Gijsen, verstek liet gaan. Bij gelegenheid van zijn 40 jarig priesterschap behaagde het II.M. de Koningin om hem het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau te verlenen, dit voor al datgene dat hij voor de gemeenschap had gedaan. Tbch valt zwaar het hem zwaar om van die prachtige St. Willibror- dusparoehie afscheid te nemen. Af scheid van bijn 500 zielen waar nooit problemen waren en die al tijd bereid waren zich voor die ge meenschap in te zetten. Afscheid nemen van de heerlijkheid Geyste ren en terugkeren naar de Carmel van de Smakt Daar wacht nog wel een taak op hem, n.l. als redactiese cretaris van het Conccilium, een tijdschrift van de Ongeschoeide Carmelieten, wel zal hy nog altijd klaar staan voor de in Noord- Limburg verblijvende Spanjaarden, want hy zal altijd hun Kappelan blijven. Ook zal hy zijn banden met het Venrayse nauwer aanbinden. "Schrijf maar niet teveel over my, want als er één graag gewerkt heeft in Geysteren dan ben ik het wel, en ik blyf dankbaar dat ik dat met hulp van mijn secretaresse heb mo gen doen. Myn opvolger en ik zijn er van overtuigd dat die er komen zullen ook ondervinden welke hechte gemeenschap Geysteren vormt", aldus pater Peters. Op zondag 1 sept., tijdens een re ceptie in zaal Kleeven te Geysteren bestaat er de gelegenheid om af scheid te nemen, tijdens een recep tie vanaf 11.00 uur. Dan zal niet alleen heel Geysteren aanwezig zijn, maar ook velen uit de verre omgeving....en ontvangt Pater Dr. Joannes Peters de dank van de ge meenschap die hij meer dan ver diend heeft.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9