GOUDEN BRUIDSPAAR AAN DE GOUDEN LEEUW Zonwering Zon wgi: q Planontwikkeling Vlakwatergebied a.s. dinsdag ter discussie Commissie kritisch positief over onderhoud sporthal WAO VAN SOEST TAPTOE VENRAY 1991 Bezoek britse oorlogsinvaliden Venray Slagerij Drabbels en medewerkers RAEDTS DRINGENDE OPROEP AMNESTY Officiële opening Wereldwinkel ZONWERING VENRAY BV PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 22 augustus - Pagina 11 De commissie voor Onderwijs, Jeugd, Sport en Recreatie heeft zich afgelopen maandag kritisch posi tief uitgelaten over de voorgeno men onderhoudsbeurt van o.a. sporthal De Wetteling. De werk zaamheden, die volgende week woensdag, daags na het raads besluit, zullen aanvangen, vormen een onderdeel van de eerste fase om het achterstallig onderhoud van welzynsaccommodaties in te lopen. De commissie was positief over het feit dat het achterstallige onder houd werd aangepakt maar had vooral vragen over technische za ken en de aanbestedingen. LICHT Met name dhr. Poels van het CDA, in het dagelykse leven sportleraar op het Boschveldcollege, maakte zich zorgen over de verlichting, de kleur vloer van de sporthal en de veiligheid van de scheidingswan den t.a.v. sporters. Hy sprak vooral de hoop uit dat de scholen, die toch het volle huurbedrag moeten beta len, ook voldoende licht zullen heb ben om te kunnen sporten. In het verleden werd een aantal lampen uitgeschakeld in verband met be zuinigingen. De lichtopbrengst vol deed weliswaar aan de normen van het onderwijs maar liep daarna zienderogen, door veroudering van de lampen, terug. Die laatste zorg werd enigszins by hem weggenomen. „We moeten de scholen bieden waar ze voor beta len", liet dhr. Zandbergen van de af deling Sportzaken weten. Volgens hem worden nu energiezuinige lampen gebruikt, die een hogere lichtopbrengst opleveren. Ook de scholen zullen daar van kunnen profiteren. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Op zaterdag 7 sept. zal de jaarlijk se Taptoe Venray door het Muziek- en Majorettenkorps "StPetrus Ban den" worden georganiseerd. De Thptoe Venray, voortgekomen uit de taptoe ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan v.h. korps in 1974, kan jaarlijks op een groot aan tal muziekliefhebbers, uit binen-en buitenland, rekenen, temeer daar aan de Taptoe Venray goed bekend staande korpsen uit het hele land graag hun medewerking aan dit ge beuren verlenen, in de wetenschap dat het te Venray goed toeven is. Dit jaar ligt het accent op regio naal nivo en zullen, naast het orga niserende korps, aan de Thptoe meewerken: Drum-Showband "Theobaldus" uit Overloon Jachthoorn-en Trompetterkorps "Gemert" uit Gemert Showband Harmonie "Fortissimo" uit Venlo Jubal" drum en bugle corps uit Dordrecht. De Thptoe Venray wordt gehou den op de Grote Markt te Vernay en begint om klokslag 21.00 uur. Vanaf "20.30 uur zal er een voor- progr. worden aangeboden, dit jaar verzorgd door het tamboerkorps van de harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum, welk korps juist in ju ni jl op concours de eerste prijs met promotie behaalde!!! Nadat alle korpsen in de taptoe hun show hebben verzorgd, zullen zij allen de finale brengen. Ieder korps zal dan hieraan zijn eigen bij drage leveren, terwijl trompetters van St. Petrus Banden het Taptoe signaal zullen laten weerklinken. Als afsluiting zal het Wilhelmus gespeeld worden. Algehele leiding v.d. Tiptoe ligt ook nu weer in de bekwame han den van Dhr. Jan de Jong, dirigent van Muziek-en Majorettenkorps St. Petrus Banden. Na afloop v.d. Thptoe is er in de aula v.d. Kath. Technische school nog een gezellig samenzyn. Voorverkoopadressen: Sigarenhuis Chris Jansen, Grote Markt Sigarenhuis van Dijck, Langstraat 26 OLA-IJS, Chopinstr. 54 VVV Venray, Grote Markt Snackbar Happy Corner, Overloon Toegangsprijzen: Zitplaatsen 7,50 (65 12- ƒ6,00) Staanplaatsen 5,00 (65 12- ƒ2,50) Van trap gevallen Door onverklaarbare oorzaak viel een 23 jarige bewoonster van de trap, ze liep dusdanig rugletsel op «fat ze naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Over de kleur van de sportvloer moet de gemeente nog een beslis sing nemen. Stofgrijs of lichtblauw zyn de opties. Dhr. Poels wees verder op het feit dat de stabilisatiestangen, onder aan de scheidingswanden, nogal eens blessures opleveren bij spor ters. „Is het niet mogelyk om hier een schuimband omheen te leggen, zodat een val tegen de scheidings wand minder pijnlijk zal zyn". Wet houder Driessen kon hierover geen concrete toezeggingen doen. Hij zou het voorstel wel meenemen in de gesprekken met de leverancier. BADMINTONVELDEN De gemeente bekijkt verder nog of, doordat men de badmintonvel- den iets dichter bij elkaar legt, er in plaats van zeven, negen badminton- velden in de sporthal kunnen wor den gesitueerd. De gemeente heeft dit voorstel voorgelegd aan de Bad- mintonbond en de Nederlandse Sport Federatie. Die geven hierover een advies, in verband met wedstrijden e.d. GYMZAAL RAADHUISSTRAAT De nu geplande onderhouds werkzaamheden aan de welzij nsac- commodaties vormen een eerste stap in het wegwerken van het ach terstallig onderhoud. „Het gaat hier om de meest urgente zaken", aldus wethouder Driessen. De gemeente hoopt binnen nu en een jaar een plan te hebben gerealiseerd, waarin de urgentie van de diverse accom modaties worden aangegeven en waarin een tijdplan is opgenomen wat betreft het onderhoud. Politie ke afwegingen zullen dan bepalen of er bij accommodaties onderhoud zal worden gepleegd of dat er spra ke zal zijn van vervanging. In dit verband wordt o.a. de gymzaal aan de Raadhuisstraat genoemd. De staat van onderhoud van deze gym zaal is zeer slecht De gemeente zal bekijken of herbouw van deze gym zaal, eventueel op een andere loca tie (Landweert), tot de mogelijkheid behoort. Daarvoor zal wel toestem ming moeten worden gegeven door het ministerie van Onderwijs. In september zal een beleidsmedewer ker van dit departement in Venray de situatie komen bekijken. De gemeente is overigens ook in gesprek met de grootverbruikers van Sporthal De Wetteling (Rooyse VK, Badmintonclub en de basket balvereniging Jumpers '76) over de bouw van een grotere gymzaal cq kleinere sportzaal. Ook dit zal tij dens het bezoek van de medewer ker van het ministerie van Onderwys, ter sprake komen. Op uitnodiging van de Bond van Wapenbroeders Afd. Venray en om streken, zullen 11 oorlogsinvaliden uit Groot-Brittannië een vakantie week doorbrengen in de streek, die zy in de jaren 1944-1945 hebben helpen bevrijden, tenkoste van hun blijvende verminkingen. PROGRAMMA Op woensdag 18 sept. zal het ge zelschap door hun Venrayse gasthe ren worden afgehaald v.d. veerpont Vlissingen, waarna een week aan vangt waarin een volledig program ma zal worden aangeboden. Hieraan zullen vele streekgenoten meewerken. Op het progr. staat een excursie naar Brabant, waar verschillende actracties zullen worden bezocht zoals het Orgelmuseum en het Air- bornemuseum "De Bevrijdende Vleugels" in Veghel. Op vrijdagmorgen zal een ont vangst op het Venrays gemeente huis plaatsvinden en 's avonds zal een feestavond worden gehouden, waaraan alle leden v.d. Bond v. Wa penbroeders zullen deelnemen. Het hoogtepunt van die avond zal het optreden zijn van "de Neder landse Vera Lynn". HERDENKING Op het progr. van zaterdag 21 sept. wordt het initiatief door de gastgezinnen v.d. Britse Bevrijders overgenomen v.d. organisatoren, die op zondag 22 sept. om 11.00 uur de inmiddels traditionele Herden king op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat organiseren, dit jaar vindt de die plaats met me- deweking v.h. Dameskoor "Venro de" en de Showband "Petrus Banden". Omdat deze herdenking als het absolute hoogtepunt v.d. va kantieweek wordt ervaren, rekenen de organisatoren op vele aanwezi gen. Na afloop krijgen de genodig den een koffietafel aangeboden in de kantine van Metaalwarenfabriek "Inalfa". COMBAT STRESS HOSPITAL Ondanks tegenvallende financië le steun in vergelijking tot verleden jaar, heeft de Bond van Wapenbroe ders Afd. Venray toch besloten de groep Britse Invalide Bevryders uit te nodigen. Zoals eerder vermeld ging het aanvankelijk om een 8 per sonen die om gezondheidsredenen verleden jaar op het laatste mo ment moesten afzeggen. De nood zaak, om er een uit te zyn, werd bepaald door zuster Jenny Morris, een Nederlandse van geboorte en hoofd-nachtdienst v.h. Combat Stress Hospital in Surrey. Daar ont vangen hulpbehoevende Oud Stry- ders medische begeleiding. Zuster Jenny, door haar patiënten op han den gedragen, zal de groep begelei den vanuit London naar Vlissingen. ARNHEM Op maandag 23 sept. zal een be zoek aan Oosterbeek worden ge bracht, waar het Airbornemuseum, over de voor Britten legendarische Slag om Arnhem, wordt bezocht. Na de lunch zal een bezoek wor den gebracht aan het Openlucht museum te Arnhem, op uitnodiging van de "Vrienden" van dit typisch Nederlandse museum. Op dinsdag 24 sept. zullen de brit se gasten na een vermoeiende, doch onvergetelijke week naaf huis terugkeren. HULP GEZOCHT Dankbare Nederlanders, die niet vergeten zijn welke offers werden gevraagd van onze geallieerde vrienden, en die de Dankbaarheid sactie v.d. Wapenbroeders willen ondersteunen (financieel of daad werkelijk als gastgezin) kunnen zich melden bij de voorzitter v.d. Bond, dhr. Nico van Hoek, Oran jestraat 19 Venray, tel. 83972. De meeste gewaardeerde steun is echter de aanwezigheid van vele Nederlands op de Herdenking op 22 sept getuige de laatste regels van een Brits gedicht: "De herdenkingsfakkel is in de hand van nobele mensen in Ne derland". De ontvangst van de britse oorlog sinvaliden te Vlissingen op 18 sep tember 1990. Wij staan weer voor u klaar. Uitgerust na en heerlijke vacantie. VOOR ELKE KLUS! Korwei*Onderhoudsdieraf BOUWBEDRIJF BEL. TEL. 04780-89591 EN KOBUS KOMT. Amnesty International werkt voor de vrijlating van al die mensen die vanwege hun overtuiging in de gevangenis zitten, terwijl ze geen geweld gebruikt hebben. Amnesty International werkt tégen marteling slechte behandeling in de gevangenis en tegen de doodstraf. Ze vraagt regeringen op heldering over in hun land voorko mende politieke moorden en "verdwijningen". Voor al diegenen die hun land ontvluchten vanwege bovenvermelde mensenrecht- schendingen bepleit Amnesty In ternational het recht om asiel te krjjgen. MENSEN NODIG Ook in Venray is een groep van aktieve Amnesty-leden. Door ver huizingen en drukke werkzaamhe den elders is de beschikbare werkkracht van onze groep echter alarmerend verminderd. Om aktief te kunnen blijven, zijn er mensen nodig die helpen met het werk bin nen de groep. Wij doen een DRIN GEND BEROEP op mensen van alle leeftijden die ons een warm hart toedragen en over enige tijd beschikken om aktief mee te wer ken binnen onze groep. Dit is niet vrybl(jvend Eenmaal in de drie weken, op maandagavond, houden wij een vergadering waarin alle aktivitei- ten worden afgesproken en deel taken worden vastgesteld. Na een inwerkingsperiode gaat u mee doen in één van onze subgroepen met werk dat aansluit bij uw inte resses en uw mogelijkheden. Met dit werk kunt u zeer direkt iets doen voor medemensen die bui ten hun schuld in nood verkeren, dikwyls mensen die zelf bewust iets wilden doen voor anderen. Kom ons helpen! Het is nodig! U kunt voor inlichtingen bellen naar: C.Hoedemaekers, tel. 04780-84479. Het nieuwe onderkomen v.d. Wereldwinkel Venray in het pand Henseniusstr. 3A wordt in het weekend van 13 en 14 sept a.s. of- fïciël geopend. Hoe het progr. eruit gaat zien blijft nog even een verrassing, maar ongemerkt zal de officiële opening zeker niet gaan In de tussentijd kunt u alvast een kijkje nemen in de mooi ingerichte winkel, waar het assortiment wéér is uitgebreid. Er zijn verschillende cadeau artikelen, zoals sieraden, speel goed, muziekinstrumenten, kande laars en beeldjes. Maar ook op het gebied van etenswaren breidt de keus zich steeds meer uit. Nadat rijst uit Bolivia, ananas uit Vietnam en tonijn uit Kaap Verdië in de win kel verkrijgbaar is, komt er binnen kort ook pindakaas uit Zimbabwe. Uiteraard komt de opbrengst van deze artikelen ten goede aan de kleine producenten in de derde we reld. De verkoop van deze produk- ten maakt het hun mogelyk zelfstandig een eigen bestaan op te bouwen, omdat er een eerlijke prijs voor wordt betaald. Wilt u meer weten over de achter gronden van de Wereldwinkel en haar produkten of bent u gewoon nieuwsgierig naar het mooie pand je. kom gerust eens langs in de Henseniusstr. 3 A U herkent de winkel aan de gele deur De openingstijden zyn: ma. t/m vry. van 14.00-17.00 uur en zat. van 10.00 t/m 16.00 uur. Militair verkeerde onder invloed In de vroege zondagmorgen wer den buurtbewoners aan de Deume- seweg wakker door een hoop lawaai, maar ze durfden niet te gaan kijken. Dat deed de politie wel en zij ontdekten een personenauto van een 20 jarige inwoner van Deurne, die op de kop in een grep pel tot stilstand was gekomen. De bestuurder verklaarde door onbe kende oorzaak de macht over het stuur te zyn kwyt geraakt De auto geraakte van de weg af, kwam in de greppel terecht en schoof 120 me ter door, waar de auto op zyn kop tot stilstand kwam. De bestuurder bleek behoorlijk onder invloed van alcohol te verkeren, omdat hij dienstplichtig militair was, werd het verdere onderzoek overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee. Voor de eerste keer zal in de Ven rayse geschiedenis in één van de flats aan de Gouden Leeuw een bruidspaar hun Gouden huwelijks feest vieren. Wij hebben dat gouden paar, Lej Ewalts (76) en Jet Boom (73), in hun riante flat boven de kruidenier "die op de kleintjes let" opgezocht om zo uit hun mond hen levensverhaal te vernemen. Wij werden geconfron teerd met een nog zeer vitaal paar dat reeds nu op die grote dag ver heugt, en dat er trots op is die mijl paal te mogen beleven, na een leven dat gekenmeerkt is door hard wer ken, wat ze beiden overigens nooit geschuwd hebben. als wij het levensverhaal van Lej Ewalts en Jet Boom volgen dan blijkt dat de gouden bruidegom maar liefst 34 jaar lang in dienst is geweest van de PLEM, en dat hij en kelejaren werkzaam was bij de Ven rayse radiodistributie. Oudere Venraysers weten nog dat, nadat de radio zijn intrede had ge daan, lang niet iedereen zich een rado kon permiteren. Daarvoor werden links en rechts in den lan de radiodistributienetten opgezet, meestal door particulieren. Die brachten voor een klein bedrag per maand bij de aangesloten abonnees een radio in huis. Vooral in de be ginjaren was dit een goede voorzie ning, maar toen meer gezinnen een eigen radio aanschaften liep het aantal abonnees terug. Ook de kosten van het onderhoud werden duurder. De abonnees vervolgens door de PTT afgekocht en kregen een bedrag, dat eigenlijk voldoende was om zelf een radio aan te schaffen. Maar nu lopen wij eigenlyk al vooruit op het levensverhaal van de rasechte Venrayse jongen, die na het verlaten van de lagere school in dienst kwam van de PLEM om niet alleen het graafwerk te doen, maar ook de draad trekken van het bo vengrondse net. Men kan rustig stellen dat hij in de loop van de ja ren aan de wieg heeft gestaan van de uitbreidingen van het Venrayse electriciteitsnet. Maar de Venrayse radiodistributie betaalde iets meer en daarom werd overgestapt van de PLEM naar de Venrayse radiodistri butie. Die betaalde toen 12,50 per week, maar hij kon nog wat bijver dienen door in de vrije tijd kwitan tie's aan te bieden aan de abonnees. Dat leverde ook een rijksdaalder op. Maar het kan raar gaan, toen de PTT de Venrayse radiodistributie overnam, werd ook het personeel overgenomen en kwam Lej weer bij zijn oude baas terug. Na diverse rangen te hebben doorlopenbracht hij het tot werkman-voorman. Bijna 34 jaar bleef hij in dienst totdat hij afge keurd werd wegens ziekte en op de meest eervolle wijze op 1 septem ber 1966 met pensioen ging. Een oorkonde legde dat dienstverband vast, maar ook zijn inzet voor de ge meenschap. Een rekensom leert dat over en kele dagen Lej al 25 jaar geniet van zijn pensioen. Van deze gouden bruidegom zou nog vele kolommen gevuld kunnen worden, maar wy willen volstaan met een opsom ming: Lej Ewalts was vele jaren ac tief voetballer van de toenmalige voetbalclub "De Valk", hij was jaren lang duivenmelker totdat hij op me- bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. dische gronden de duiven aan de kant moest doen; biljarten voor ouderen doet hij nog steeds, eerst in de Clockert, nu al jaren in de Kemphaan. Daarnaast was hij eerst een groot liefhebber van het tuinie ren, maar ook deze hobby kan hij niet meer uitoefenen. DE GOUDEN BRUID Jet Boom is geboren en getogen in Veulen, ging eerst in Leunen naar de lagere school kreeg. Na het verlaten van de lagere school, moest ze eerst thuis gaan werken. Op 18 jarige leeftyd werd ze ver huurd als "boerenmeid", maar dat was geen goede keus want van dat boerenwerk hield ze helemaal niet. Voor haar was het een geluk dat haar ouders naar Venray gingen verhuizen en ze verhuurde zich als dienstmeid, één gulden per dag, bij de burgers. Dat heeft ze gedaan tot dat ze trouwde. Toen haar eigen huishouden eigenlyk vanzelf liep, ging ze toch maar weer voor die ene gulden per dag werken by de bur gers want iedere gulden was er één. In 1945 toen ze al enkele jaren ge trouwd was, vonden ze het van zelfsprekend dat ze moeder Ewalts in huis namen. Tot aan haar dood, in 1972, hebben ze moeder Ewalts verzorgd. Maar in hun huwelijksleven heb ben ze overigens steeds vreemd volk over de vloer gehad; jarenlang kostgangers die daar een goed te huis vonden; later kwamen er pa tiënten in de gezinsverpleging, tot op de dag van vandaag want op hun flat komt een patiënte die al 18 jaar bij hun in huis komt. Trouwens alle patiënten waren er vele jaren wat blijk geeft van een goed tehuis. In hun huwelijk werden er 6 kin deren geboren, drie jongens en drie meisjes er kwamen 12 kleinkinde ren. Die zullen, met hun aanhang, op 2 september het grote feest vie ren. De dag wordt begonnen met een plechtige Eucharistieviering in de Paterskerk, om 14.00 uur. De dienst zal worden opgeluisterd door het dameskoor Venrode, waarvan de gouden bruid al 17 jaar deel uit maakt, ook nu dat haar stem ver zwakt is. Daarna zal het feest worden voortgezet in de zaal "De Volle Maan" aan de Merseloseweg. waar van 18.30 tot 20.00 uur de ge legenheid zal zijn het gouden paar en familie te feliciteren. Wy zouden dat levensverhaal on volledig afsluiten als wij niet nog zouden vermelden dat zowel de gouden bruid als de bruidegom al vele jaren actief lid zijn van bewe- gingsaktiviteiten in de gezond heidszorg van de afdeling "Meer bewegen voor Ouderen", ze beoefe nen de K0ER8BALLSP0RT. een sport die met 6 paren wordt gespeeld, ook mochten wij zeker niet onvermeld laten dat ze ook ac tief, 2 maal per week, volksdansen zowel bij de Bejaarden als bij de Wieënhofgroep. De Venrayse gemeenteraad zal zich a.s. dinsdag uitspreken over de toekomst v.h. Vlakwatergebied. On duidelijk is nog of de gemeenteraad accoord gaat met het plan zoals het college van B en W dat aan de raad heeft voorgelegd. Immers, tijdens de gecombineerde commissieverga dering, begin Juli, sprak het CDA zich niet uit voor deze plannen. Met name de invulling v.h. gebied waar nu nog het zwembad ligt, stuitte op grote bezwaren. Het is nog niet dui delijk of de CDA-fraktie haar stand punt in deze zal wijzigen. RUSTGEBIED Het college van B en W zijn voor nemens om de lokatie v.h. oude zwembad te gebruiken als centrale ruimte in het nieuw te vormen landschapspark. Daar zouden voor zieningen gecreeerd kunnen wor den die de kern moeten worden v.h. Vlakwatergebied. Als mogelijkhe den worden in de plannen de hore- cavoorzieningen, een dierenweide, een trapveld e.d. Het zwembad ligt tussen 2 stuif- duingebieden. De angst bestaat bij het CDA dat deze gebieden aange tast worden als er een recreatiege bied gepland wordt. In de commissievergadering sjprak men daarom de voorkeur uit om het ter rein van het oude zwembad by het stuifduinengebied te betrekken. Het college van B en W is van me ning dat het verplaatsen v.d. ge plande centrale ruimte het weghalen van één der pijlers v.h. plan betekent. Het gebied ligt zeer gunstig t.o.v. het nieuwe zwem- en recreatiecentrum en de bestaande parkeergelegenheden. De CDA commissieleden zouden het standpunt van B en W in be raad nemen. A.s dinsdag weten we of de CDA-ers bij hun standpunt blyven. 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11