STOMERIJ DIE SCHILDERSKLUS DOEN WE GEWOON ZELF PEEL EN MAAS CIMIMUW 'Continuering Venrayse steun van groot belang' Kinderboerderij 'Mariahoeve' viert haar eerste lustrum VERFfr WAND Ouderbrigadier werd gehuldigd Jazz happening in St Odapark Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Neem Cor Paint bij de hand en bespaar 2 maal geld: door ons advies, en onze grote keuze in vak verven. Jacqueline Eibers op bezoek in Venray REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUUR TAPUTREIN1GER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDUNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL KUSSENS. TAPITTEN. STOMERIJ "veltum" WIJ HEBBEN VAKANTIE VAN MAANDAG 29 JUU T/M ZONDAG 11 AUGUSTUS ren, impulsen te geven om een be drijf te starten. Dit projekt moet een aanzet geven tot een hoger ni veau van levensbehoetes in Divino- landia en omgeving. VOORUITGANG De hulp die Divinolandia krygt van o.a. de Stichting Divinolandia en de gemeente Ven ray is wel dege- lijk tastbaar. 'Met de hulp gaat het vooruit in Divinolandia. We zien het langzaam uitgroeien', aldus Jac queline Eibers. De aktiviteiten van ra.n. de Stich ting Divinolandia hebben er inmid dels toe geleid dat het ziekenhuis in Divinolandia goed gehuisvest is en zodanig is uitgerust dat het op de ta ken voor de regio Divinolandia is berekend. Met steun van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking is het woonniveau in Divinolandia verbeterd. Lemen krotten komen nagenoeg niet meer voor en er is een positieve stimulans uitgegaan op werkgelegenheid en zelfbouw- werkzaamheden Op de vraag wat er zou gebeuren als de hulp vanuit de Stichting Divi nolandia, en dus ook vanuit de gemeente Ven ray, helemaal zou stoppen, antwoordde Jacqueline Ei bers alleen maar met 'De hulp mag niet stoppen...' De Stichting Divinolandia laat overigens weten dat als de gemeen- telyke steun helemaal stop wordt gezet de Stichting hulp zal blyven geven aan Divinolandia, op alle mo- gelijke manieren. Zelfgemaakt ambachtelijk schepijs zonder kleur- en conserveringsstoffen PUUR NATUUR Panken Snack's De serviceclub Kiwanis heeft de manifestatie 'Beeldige Kleding 1991' aangepakt om in aktie te ko men voor het goede doel. Op zater dag 21 september zal nl. in het St Odapark een grote Jazz happening plaatsvinden. Twee grote jazzbands zullen dan 's avonds een optreden verzorgen in de byzondere ambian ce van het St Odapark. Het goede doel waar Kiwanis dit jaar voor gekozen heeft is de Werk groep Kruisen en Kapellen van Vel- deke Ven ray. De opbrengst van 'Jazz in Rooi '91'. zoals de happening ge doopt is, zal geheel ten goede ko men aan de instandhouding en onderhoud van de Venrayse weg- kruisen en kapellen. De bands die op 21 september op zullen treden zyn de Charleston Jazzband uit Wychen en de Free Ti me Old Dixie Jazz uit Enkhuizen. Onder de jazzliefhebbers staan deze twee bands zeer hoog aangeschre ven. De organisatoren sluiten niet uit dat 'Jazz in Rooi' een vervolg zal gaan krygen. '91 Kan makkelijk veranderd worden in 92', aldus een woordvoerder van Kiwanis, Bromfiets ontvreemd Ten nadele van een inwoner werd een aan de Bolderik staande brom fiets van het merk Puch Maxi ont vreemd. Hoe de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. De hulp die de Stichting Divino landia en de gemeente Venray aan het Braziliaanse plaatsje Divinolan dia geeft is van groot belang. 'Ver mindering van de gemeentelijke steun is niet prettig maar ik hoop wel dat de hulp na 1992 gecontinu eerd blyft. Dit liet Jacqueline Eibers afgelopen dinsdag weten, nadat zij samen met dhr. Diaru, voormalig loco-burgemeester van Divinolan dia, door het Venrayse gemeente bestuur was ontvangen. STEUN Eerder dit jaar nam de Venrayse gemeenteraad een beslissing om de 25.000,-, die Venray jaarlijks voor ontwikkelingsdoeleinden ter be schikking stelt, te herverdelen. In het verleden werd ƒ20.000,- toege wezen aan het Divinolandia- projekt ƒ5.000,- Werd gebruikt voor bewustwording in het Venrayse door de Werkgroep Mondiale Vor ming. De raad besliste dat de bijdra ge van de Stichting Divinolandia de komende twee jaar teruggebracht werd naar ƒ10.000,-. Het vrygeko- men bedrag ging als bydrage naar de Wereldwinkel. Daarna is de kans groot dat de financiële bydrage van de gemeente aan de Stichting Divi nolandia stopgezet wordt. De Stich ting zal aannemelijk moeten maken dat continuering van de hulp noodzakelyk is. RAPPORT De gemeenteraad liet zich bij die beslissing leiden door het Ceris rap port. Dit rapport had de Stichting Divinolandia door een Braziliaans bureau laten opmaken. Volgens de Stichting geeft het rapport echter geen goed beeld van de werkelyke situatie. Zo zou de bevolking van Di vinolandia de Venrayse hulp zien als een aalmoes van de ryke aan de arme die in behoeftige omstandig heden voortleeft. Ook zou de bevol king zich passief opstellen, de hulp maar over zich heen laten gaan. Volgens Jacqueline Eibers, en de Stichting Divinolandia, is dit beeld, dat in het rapport wordt geschetst oryuist. 'De onderzoekster heeft met twintig willekeurige personen gepraat, en niet met die mensen die er alles van afweten. Daardoor is er een verkeerd beeld ontstaan in het rapport', aldus Jacqueline Eibers. Jacqueline Eibers (midden voor aan) en dhr. Dariu (rechts achter haar), werden, samen met het bestuur van de Stichting Divinolan dia, afgelopen dinsdag Imrtelijk ontvangen door het college van b. en w. Dat verkeerde beeld heeft er toe geleid dat de penningmeester van de Stichting, dhr. J. Boelen, zelf in Divinolandia is gaan kyken. Hy heeft daar het rapport door een ob- jektieve buitenstaander laten be oordelen. Ook heeft hijzelf de nodige interviews afgenomen met beleidsbepalende mensen, waaruit blijkt dat de hulp van Venray niet als een aalmoes wordt gezien. Die gegevens hebben de vermin dering van de Venrayse hulp echter niet tegen kunnen houden. BETROKKENHEID De betrokkenheid van de bevol king van Divinolandia is groter dan men denkt Zo zijn gelden die door de Stichting Ontwikkelingssamen werking Vierlingsbeek beschik baar zyn gesteld, op inventieve wyze gebruikt. Door het aanstellen van een gekwalificeerde voorman heeft men een aantal mensen het vak van bouwvakker kunnen leren, waarvan de gemeenschap nu profy t heeft. De mensen kunnen nu iets doen voor de gemeenschap of naar de grote stad trekken, hun gezin achterlatend, om daar een goed be taalde baan te zoeken. Een ander voorbeeld van betrok kenheid van de bevolking is hygië ne. Op advies van de Venrayse kinderarts Hans Thks, is in een groot aantal woningen, douches en toiletten aangebracht. Volgens het Ceris rapport zouden deze voorzie ningen niet gebruikt worden. Het tegendeel is waar. 'Ik heb zelf kun nen konstateren dat de voorzienin gen wel gebruikt worden', aldus dhr. Boelen. 'Op school zie je ook het verschil tussen mensen met, en mensen zonder die voorzieningen'. De scholen spelen overigens een heel centrale rol in de binnenlan den van Brazilië. Op de scholen krijgen de mensen nl. voedsel. Dat vormt voor de mensen een drijf veer om onderwys te volgen. Ook voor de allerarmsten, die de eerder genoemde voorzieningen niet kunnen veroorloven, wordt aan hygiëne gedacht. De kinderen, die in een creche opgevangen wor den. krygen daar goede voeding. Ze worden bovendien gedouched en hun tanden worden gepoetst De kinderen gaan schoon naar huis. Zo worden de kinderen bewust ge maakt van het feit dat ze voor hun eigen lichaam moeten zorgen. NIEUWE PROJEKTEN De Stichting Divinolandia heeft momenteel drie projekten op het oog: de aanleg van een-waterzuive ringsinstallatie in de naburige ge meente Gonzaga, dat onder het voedingsgebied van het ziekenhuis in Divinolandia valt; het renoveren van het verouderde gedeelte van het bejaardenhuis en het realiseren van een EHBO-post te Ribeiroa do Jorge, naby Divinolandia. Dit laat ste projekt wordt o.a. gerealiseerd met het geld dat oud-burgemeester Defesche heeft ontvangen bij gele genheid van zijn ambtsjubileum, enkele jaren geleden. Inmiddels is men met de bouw van de EHBO- post begonnen (foto). De projekten kosten nogal w^t geld en daarom is steun voor de Stichting Divinolandia onont beerlijk. Een ander projekt wat op stapel staat is minder afhankelijk van fi nanciën doch daarom niet minder belangrijk voor Divinolandia. De hoogste opleiding die men in Divi nolandia kan genieten is de kweek school. Wie die opleiding volgt wordt dus onderwijzer. In de maat schappij zijn er echter niet zoveel onderwijzers nodig. Onderzocht wordt of leerlingen op een land bouwschool in het 20 km verderop gelegen Virginiopolis kunnen wor den geplaatst Daar wordt hen een vak geleerd, wat toekomstmogelijk heden biedt Die school is geheel self-supporting en zelfs in staat om leerlingen, in de vorm van goede- De EHBO-post in aanbouw, die o.a. met gelden van het jubileumge schenk van oud-burgemeester Defe sche wordt gerealiseerd. De post moet in september/oktober gereed zijn. ,A- DONDERDAG 18 JULI 1991 Nr. 29 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zonder al te veel uiterlijk vertoon zal de aan de Lorbaan gelegen kin derboerderij. als een onderdeel van de boerderij van de familie Gerrit van Kempen deze week het eerste lustrum vieren. Deze niet meer weg te denken kinderattraktie met een hoge opvoedkundige waarde heeft in die vijfjaar haar bestaansrecht al meer dan eens bewezen. Het zyn vooral de reakties van kinderen die voor het echtpaar een stimulans zyn. Het begon precies vyf jaar gele den. Het echtpaar Van Kempen bracht een deel van hun dieren op de historische dag in het Veulen. Die inbreng vormde de basis om een oud idee te verwezenlijken: het opzetten van een kinderboerderij, op dat gedeelte van hun land, dat ze niet meer nodig hadden voor hun bedrijfsvoering. Een gedeelte van de stallen werd nl. toch niet meer gebruikt Bovendien had men in Venray nog De levende have in die tijd be stond uit een ezel, een pony, wat eenden, ganzen en konijnen. Al snel kwamen de eerste kinde ren op bezoek. Als mevr. Bertha van Kempen daar nog aan terug denkt herinnert ze zich nog goed hoe schuchter die kinderen een bezoek brachten en hoe schuchter zy vroe gen om eerst naar de beestjes te mogen kijken en later vroegen of ze die mochten aaien. 'Vergeet niet dat veel kinderen de levende have van een boerderij nog nooit hadden ge zien'. Omdat er grote belangstelling was werd het aantal dieren uitge breid. Er kwamen een aantal pony's by, mede ook door gezinsuitbrei ding en er kwamen meer schapen, geiten, ganzen, diverse soorten een den en kalkoenen. Dit leidde ertoe dat de oppervlakte voor de huis vesting van de dieren moest wor den uitgebreid. Veel werd er niet aan de weg ge timmerd of reklame gemaakt De mond-op-mond reklame deed zyn best Er is tydens een commissieverga-' dering van de gemeente wel eens over gesproken of de kinderboerde rij van de Mariahoeve aan de Lor baan geen sübsidie zou kunnen krijgen. De familie Van Kempen moet echter nog steeds een ant woord van de gemeente krygen. 'Als je niet met veel liefde voor de dieren aan een kinderboerderij be gint dan kun de beter ophouden, want de exploitatie zal nooit een vetpot worden', laat het echtpaar weten. Tbch kan de kinderboerde rij, omdat zowel mevr. Van Kempen als haar man die liefde hebben voor de dieren, met relatief weinig in vesteringen draaien. De uren die zij besteden worden echter nooit ge teld. 'Vergeet niet dat je geen dag kunt overslaan want de dieren heb ben verzorging nodig'. Er wordt een entree gevraagd van één gulden, maar die wordt niet geëist. Als men niets geeft, dan zal het echtpaar dat niet kwalijk nemen. Het echtpaar Van Kempen doet veel om bij de kinderen, na een be zoek, een goede indruk achter te la ten. Als de kinderen moe zyn van het kyken en aaien van de dieren kan kunnen ze zich nog vermaken in de kleine kantine waar speel goed klaar ligt en waar ook een dranlye kan worden gekocht Als we kyken welke kinderen nu de kinderboerdery bezoeken, dan blykt dat veel Venrayse ouders met hun kleine kinderen een bezoek brengen. Ook ouders met hun kin deren die vakantie houden in een van de bungalowparken in America behoren tot de bezoekers. Het aan tal bezoekers wordt niet geturfd. Iedereen is welkom op alle dagen van 10.00 tot 17.00 uur, behalve op vrydag wanneer er rustdag wordt gehouden. A.s. zondag is de kinder boerdery dicht omdat zoals ook vyf jaar geleden, er vele tientallen dieren van de kinderboerdery hun opwachting maken tydens de histte rische dag in Veulen. Daar is vyf jaar geleden de basis gelegd voor tie oprichting van die kinderboerdery. Mevr. Van Kempen, die geboren en getogen is op die boerdery, wil nog vele jaren de kinderboerdery exploiteren. Als het aan haar ligt wil ze de kinderboerdery ook nog uitbreiden met een aantal soorten dieren, die zeker op een kinder boerdery thuishoren maar die er nog niet zyn. Wy ervoeren tydens ons bezoek dat het zeker de moeite waard is om met kleine kinderen een bezoek te brengen aan de kinderboerdery aan de Lorbaan by de Mariahoeve. Als er ooit sprake is geweest van een totaal verraste ouderbrigadier dan was het beslist in de vroege dinsdagmorgen, toen mevr. Olde Daalhuis aan het brigadieren was om de kinderen van basisschool Den Bongerd aan de Leunseweg. een veilige oversteek te garanderen. Ze was nogal verbaasd toen een van de politiemannen, Peter Wefels, haar namens de koördinatoren van de verkeersbrigade toesprak. Na mens die groep, maar ook namens de kinderen, dankte hy haar voor haar inzet, en voor een veilige over steek. gedurende de laatste twaalf en een halfjaar. Verder werd zy verrast door zo'n 35 kinderen, die de dinsdagmorgen een veilige oversteek moesten kry gen. Die boden haar elk een bloem aan. De bos werd zelfs zo groot dat ze moeite had om het stopteken voor de automobilisten te kunnen geven. Ook veel collega's van haar, kwamen bloemen aanbieden. Venray heeft op dit moment naast de verkeersbrigadiers van de scho len 130 ouder-brigadiers. Meestal worden die gevormd door de ouders waarvan kinderen de school bezoeken, maar als de kinderen de school verlaten, bedanken ook de ouders vaak. Daarom is er nog steeds, ieder jaar een tekort aan ouderen. Het gaat om één kwartier brigadieren. iedere dag. op een vast tydstip in de week. Tbch bereikte ons nu weer een noodkreet want voor een veilige oversteek van de gevaariyke Zuid singel. zyn er te weinig aanmeldin gen. Het zou jammer zyn als daar niet meer gebrigadierd kan wor den. Dan zullen de ouders zelf moeten zorgen voor een veilige oversteek van hun kinderen. De ouder-verkeersbrigade. direk- tie en het team van basisschool Den Bongerd hopen dat er naast ouders, zich ook anderen, byv. personen die in de VUT zyn of genieten van een WAO-uitkering zullen aanmel den. De opleiding wordt verzorgd door de hoofdagenten van de politie Hub van Boven, Peter Wefels en Frans Coumans. De gemeente heeft voor de verkeersbrigadiers een ver zekering afgesloten. Mevr. Olde Daalhuis beleefde een onvergeteiyke dag Ze beloofde, on danks haar 51 jaar, te blyven door gaan. al hoeft ze niet meer voor haar eigen kinderen een veilige oversteek te geven.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9