Stichting Venrayse Kunstkring organiseert grootse manifestatie Veulens Historie Herleeft Bibliotheek neemt kosten op zich voor uitleen boeken aan scholen Dringende oproep: Leiding gevraagd! VAKANTIES *Py\< BEGINNEN BIJ Verlenging kuipplanten- tentoonstelling GRIEKENLAND PORTUGAL Groningse bands in Meerlo Nieuwe commissieleden KORTING op alle niet afgeprijsde reisburo ^Frottink PEEL EN MAAS Donderdag 10 juli Pagina 5 Weer verkoop fietsen Volgende week. vrijdag 26 ju li. zal weer de verkoop plaats vinden van de gevonden fietsen aan gedupeerden die in het 2e kwartaal van dit jaar aangifte hebben gedaan van diefstal van hun fiets. Die dag zal van 17.00 tot 18.00 uur de gelegenheid worden ge geven tot kijken van de daar aanwezige fietsen. Om 18.00 uur zal de verkoop beginnen, die ook deze keer weer zal plaatsvinden door een bod te doen op de fiets waarvoor be langstelling bestaat. Zoals gebruikelijk wordt de verkoop gehouden op de bin nenplaats van het politie bureau. Onder het motto 'Beeldige Kle ding 1991' organiseert de Stichting Venrayse Kunstkring van 20 sep tember tot 30 oktober een grootse kunst-manifestatie. Centrale plek voor deze manifestatie zal het St. Odapark aan de Merseloseweg zijn. Vorige week donderdag werd in dat zelfde park al een eerste aanzet tot deze manifestatie gegeven, door de onthulling van de 'eerste steen' voor het 'tweehuis'. JUBILEUM De Stichting Kunstkring Venray bestaat dit jaar 15 jaar. De Stichting wilde dit jubileum niet zomaar voorbij laten gaan. Na maanden van voorbereiden en intensief werven en interesseren van beeldende kunstenaars uit alle delen van het land, zijn nu de plannen gereed ge komen voor een grootse manifesta tie. Ruim een maand lang zal de manifestatie 'Beeldende Kleding 1991' voor het publiek toegankelijk zijn. In tegenstelling tot wat de titel van de manifestatie doet vermoe den, gaat het geenszins om een modeshow of een expositie van tex- tielvormen of -varianten. Sterker nog, de door de kunstenaars ge bruikte materialen mogen niet eens plooibaar zijn. De enige affini teit die de objekten met kleding mogen hebben zjn onderwerp en in overdrachtelijke zin doel. MANIFESTATIE De manifestatie is onder te verde len in drie gebeurtenissen. Als inleiding tot de manifestatie vindt er op donderdag 19 septem ber een presentatie plaats in de schouwburg. Enkele beeldende kunstenaars zullen hun perfor mance aan het publiek tonen. De avond wordt opgeluisterd door een optreden van Paris Tango. De avond wordt georganiseerd door de schouwburg maar vormt een ideale inleiding tot de feitelijke mani festatie. Op vrijdag 20 september zal de manifestatie worden geopend met een performance in het St Oda park. Een centrale rol is hierbij weggelegd voor het aldaar liggende theehuis. In en om dat gebouw zullen acht kunstenaars objekten tonen met als onderwerp lichaams omhulsels. De opdracht voor deze kunstenaars luidt: 'ontwerp li chaamsomhulsels die draagbaar moeten 'zijn. Bovendien moet de persoon die zich er in hult zich kunnen bewegen, hij of zij moet kunnen lopen, draaien of zitten. Voor alles echter dienen de omhul sels beeldend te zyn'. Iedere kunste naar zal op zyn of haar eigen wijze invulling gaan geven aan deze op dracht. De officiële opening van de manifestatie wordt gedaan door ge deputeerde Kockelkom. Bar was te laat open In het afgelopen weekend ontdek te de politie dat omstreeks 02.40 uur een aan de Wilhelminastraat gelegen bar nog open was. De ex ploitant verleende echter geen medewerking en hield de deur gesloten, óndanks het feit dat hij wist dat de politie voor de deur stond. Nu maakte de politie twee maal proces-verbaal op, een inzake hèt na sluitingstijd nog open heb ben van de zaak en een wegens het niet verlenen van medewerking. Honger??? Vrj dagmorgen omstreeks 07.15 uur werden twee krantenbezorgers van 15 en 17 jaar aangehouden om dat zij brood hadden ontvreemd bij een supermarkt aan de Bongerd straat Zj hebben de diefstal toege geven. Tijdens het onderzoek kwam ook vast te staan dat eerder ook brood was ontvreemd door nog twee krantenbezorgers ran 15 en 16 jaar. Dat gebeurde by dezelfde su permarkt en bij de aan de Gro testraat gelegen supermarkt De ouders van het viertal zijn van deze brooddiefstallen in kennis gesteld. De derde gebeurtenis is de bui tenexpositie van ruimtelijke objek ten in het St Odapark. Vijftien kunstenaars cq. kunstenaarsgroe pen, zullen gevolg gaan geven aan de opdracht: 'Maak een objekt of beeld met als onderwerp kleding/ omhulsel in de ruimste zin van het woord. Gebruik hierbij materialen die normaliter niet voor lichaams bedekking worden gebruikt zoals bijv. beton, metaal, steen, kunststof, etc. Het materiaal mag niet plooi baar zijn en dient bestand te zij n te gen weer en wind'. De resultaten van deze kunstenaars zullen tot 30 oktober in het St Odapark te be wonderen zijn. ST. ODAPARK De Stichting Venrayse Kunst kring is verheugd dat zy van de gemeente toestemming heeft gekre gen om het St. Odapark als lokatie van de manifestatie te mogen ge bruiken. 'Voor ons was de keuze niet moeilijk', aldus voorzitter Joop Wismans, vorige week donderdag. 'In deze regio zijn er nauwelijks be tere plekken te bedenken voor een manifestatie als Beeldige Kleding 1991. Het belooft dan ook een zeer bijzondere manifestatie te worden'. TWEEHUIS Dat het begrip omhulsel in de ruimste zin van het woord ook in de ruimste zin geïnterpreteerd kan worden, ervoeren de initiatiefne mers toen zy van de Stichting De Lutteltuin uit Uden te horen kre gen wat hun bijdrage zou zijn aan de manifestatie. Deze Stichting bestaat uit een groep Brabantse kunstenaars, die zich inspant om Door onthulling van de 'eerste steen' van het Tweehuis werd vorige week donderdag een eerste aanzet gegeven tot de manifestatie 'Beeldi ge Kleding 1991'. kunstenaars en publiek dichter by elkaar te brengen. De Lutteltuin pakt deze gelegenheid aan om een exacte kopie te maken van het thee huis in het St Odapark. Daarbij ge ven zij de kopie de dubbelzinnige naam Tweehuis' mee. De kopie wordt vervaardigd van bamboe. Het is een eenmalig bouwwerk, als mo nument om de laatste stuiptrek king van het in verval geraakte theehuis te verhevigen. De mensen van De Lutteltuin vindén dat er zich in het St. Odapark een drama van verval afspeelt. Door een visue le kreet te slaken voor een bouw werk dat die aandacht verdient, willen zij dit aantonen. 'Een schreeuw om waardering, een eer betoon wellicht. Want zo'n theehuis vind je geen tweede...' is hun mo tivatie. Aan wethouder Driessen was het afgelopen donderdag de eer om de 'eerste steen' van dit tweehuis te onthullen. Ook hij vroeg zich af hoe lang dit drama van verval nog voort zou duren. 'Ik hoop dat deze mani festatie de lokale diskussie weer zal aanwakkeren. De politiek, waar ook ik deel van uit maak, zal echter de moed moeten hebben om een be sluit te nemen over wat men met het theehuis en het St. Odapark wil'. De wethouder sprak de hoop uit dat de culturele en edukatieve funktie van het St Odapark en het theehuis behouden zou bij ven. De kuipplanten-tentoonstelling op Botanische Tuin D'n Hof, die oorspronkelijk zou duren tot 14 ju li, is op veler verzoek verlengd tot en met zondag 21 juli. Dit is verder gedaan vanwege de extreme weers omstandigheden gedurende het eerste weekend waardoor veel men sen niet in de gelegenheid waren de tentoonstelling te bezoeken. De reakties van het publiek waren zeer positief en ook dit feit heeft bijge dragen tot het besluit om de ten toonstelling met een week te verlengen. Het thema van de tentoonstelling is 'Kuipplanten en hun families'. Kuipplanten zyn planten uit de subtropische gebieden van de we reld en u zult ze veel tegenkomen in de vakantielanden rond de Mid dellandse Zee. Op dit moment wordt de Botani sche Tuin te Overloon opgesierd door ruim honderd soorten kuip planten. De kern van de tentoon stelling wordt gevormd door de presentatie van rijf planten families te weten: de Nachtschadenfamilie (Solanaceae), de Kaasjeskruidfami lie (Malvaceae), de Vlinderbloemen familie (Leguminosae), de Wijnruitfamilie (Rutaceae) en de Palmenfamilie (Palmae). Tbt deze fa milies horen respektievelijk niet al leen de zeer bekende kuipplanten zoals de Brugmansia (ook wel Datu ra genaamd), de Abutilon, Cassia, Citrus, Bougainrillea en diverse Pal men maar ook de ekonomisch be langrijke planten als de Aardappel, Tbmaat, de Katoenplant, de Bonen en Erwten, de Sinaasappel en Ci troen, alsmede de Dadel en de Ko kosnoot. De expositie beoogt de relatie tus sen deze planten te laten zien en hun talloze toepassingen in onze kuituur. Op een aantal grote tentoonstellings-panelen wordt een nadere uitleg gegeven per afzonder- ljke familie die overigens zoveel mogelijk bij elkaar zijn gegroe peerd zodat de overeenkomsten des te duidelijker worden. Daaniaast wordt in de bijenstand, ondermeer middels een videopre sentatie, zeer •uitvoerig aandacht besteed aan de ziekte- en plagen- bestrijding middels biologische vij anden. Het is op de Botanische Tuin gebruikelijk dat op deze na tuur/milieu-vriendelijke wijze wordt gewerkt en zij vinden het zeer belangrijk dat meer mensen kennis maken met deze manier van werken waardoor de hoeveelheid schadelijke stoffen die in het milieu terecht komt aanzienlijk beperkt kan worden. Het is overigens ook een methode die steeds meer in de land- en tuinbouw wordt toegepast Voorts is een aantal bedrijven be reid gevonden om de attributen die by de kuipplanten horen (potten, boeken, serres, banken, etc.) te de monstreren en tentoon te stellen. Tbt slot worden een groot aantal van deze bekende en minder be kende kuipplanten te koop aange boden en is de Nederlandse Oranjerie-vereniging vertegenwoor digd om de bezoeker alle informatie te geven over de verzorging van de ze planten. A.s. zondag staat Veulen geheel in het teken van het verleden. De gezamenlijke verenigingen uit dit kerkdorp organiseren dan voor de tweede keer een 'historische' dag onder het motto 'Veulens Historie Herleeft'. Vijfjaar geleden vond dit evene ment voor de eerste keer plaats. Het sukses van toen wordt nu herhaald. De Veulense gemeenschap is voor nemens om dit evenement elke vjf jaar terug te laten komen. ATTRAKTIES Er is veel te zien. a.s. zondag in Veulen. Veel oude machines, trakto- ren en motoren kunnen bezichtigd worden. Heel interessant zyn de oude am bachten. Op diverse plaatsen laat men zien hoe in het verleden de di verse werkzaamheden op het land of in het huishouden werden uitge voerd. Enkele voorbeelden zyn het houtdraaien, mandenvlechten. De uitleen van boeken aan de ba sisscholen in de gemeente Venray zal komend jaar toch doorgaan. rIbt december zal de Openbare Biblio theek de uitleen nog verzorgen. Met ingang van 1992 zal de uitleen van boeken over worden genomen door de Provinciale Bibliotheek Centra le. De kosten van de uitleen via de PBC, zullen in 1992 voor rekening van de Openbare Bibliotheek ko men. Dit hebben de heren Kuipers, voorzitter van de Openbare Biblio theek en wethouder Driessen ons desgevraagd laten weten. STOPPEN Enkele weken geleden konden wij u berichten dat de Openbare Bi bliotheek voornemens was om de uitleen van boeken aan schoolbibli otheken te stoppen. De uitleen zou worden overgenomen door de PBC. Dit zou echter kosten met zich mee brengen voor de leerlingen van de scholen, dit tot ongenoegen van de direkties van de scholen. Deze week heeft wethouder Driessen met het bestuur van de Openbare Biblio theek overleg, gehad. Hieruit is gebleken dat de Open bare Bibliotheek geenszins van zinnen is om de kontakten met de scholen te verbreken. 'Na alle reor ganisaties van de afgelopen tyd zyn we nu op een punt gekomen dat we beslissingen moeten nemen. Een van de punten is de uitleen aan schoolbibliotheken. We stonden voor de vraag of dat we de wisselkol- lektie op peil moesten brengen of. dat we de uitleen moeten laten ver zorgen door de PBC, wat ook elders in het land het meest gebruikel jke is. Als je dan ziet dat de PBC kwali tatief een beter pakket kan leveren, altijd up to date. dan dat wj dat kunnen, dan is voor ons de keuze niet zo moeilijk. Op term jn is deze voorziening nog goedkoper ook', al dus dhr. Kuipers. Hij maakt daarbij duideljk dat de schooldirekties en het bestuur van de Openbare Bibliotheek, wat dit schapenscheren, bezems maken, dorsen met de vlegel en met de he kelmolen, het persen met een oude stro-pers, maaien met een binder of met de zicht, etc. Ook wordt er gede monstreerd op welke wjze in het verleden de was werd gedaan, met behulp van drie oude houten was 'machines'. In totaal zyn er zo'n 70 verschillende aktiriteiten opgezet. Een veldwachter, petroleumventer en dorpsgek zullen daarby niet ont breken. VOOR DE KINDEREN Natuurlijk is er ook aan de kinde ren gedacht Zo zal de kinderboer- derj uit \feulen aanwezig zjn. Verder kunnen de kinderen op een pony 'varen' en is er de gelegenheid om de gezichten te laten grimeren. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten. Op diverse plekken is voor een natje en een droogje gezorgd. betreft op dezelfde ljn zitten. 'Het is alleen een centen kwestie'. RAADSBESLUIT Uit het overleg met de gemeente is gebleken dat er in 1977 ben raadsbesluit is genomen omtrent de subsidie van de gemeente aan de Openbare Bibliotheek. Daarin was opgenomen dat een deel van die subsidie gebruikt moest worden voor de uitleen van boeken aan schoolbibliotheken. De gemeente heeft het bestuur van de Openbare Bibliotheek hierop gewezen. Het bestuur heeft daarom beslo ten dat het de kosten van de uitleen door de PBC voor het jaar 1992 op zich zal nemen. Dit zal dan wel ten kosten gaan van het aanbod van jeugd- en volwassenenboeken in de bibliotheek. De gemeente heeft daarop toege zegd dat het komende jaar de begro ting van de bibliotheek onder de loupe zal worden genomen. De be groting is in de loop der jaren nooit bygesteld en er is op dit moment een grote achterstand in het boe kenbestand. Dit moet in de toe komst rechtgetrokken worden. 'We moeten gaan kijken of de biblio theek voldoende geld krjgt om te funktioneren. We moeten er voor waken en er wakker bj bijven. dat deze basisvoorziening van de eerste orde in stand wordt gehouden', liet wethouder Driessen weten. Op zaterdag 20 juli a.s. zal er in Meerlo een bijzonder popfestival plaatsvinden. In het jongerencen trum Pacha Mama zullen die dag ze ven Groningse popbands optreden. De bands die op zullen treden zijn Windischgraiz. Slow Ones, Shettering Flowers. Hanging Ma- nes. Schism, Wishing Tree en Cap tain Nemo. Het festival begint 's middags al om 13.00 uur. Pacha Mama is gele gen aan de Stendert 3 te Meerlo. De entree voor dit festival bedraagt slechts een tientje. DORI*S AANGELEGENHEID 'Veulens Historie Herleeft' is een echte dorpsaangelegenheid. 'De meeste mensen komen uit Veulen zelf. Slechts een enkeling kumt van buute', aldus G. Reinjes, een van de organisatoren. Volgens hem doet ook b jna het hele dorp mee. Dat is ook de kracht van de organisatie. 'W j zjn tevreden als de mensen la ter zeggen dat het knap is wat de kleine Veulense gemeenschap hier heeft georganiseerd'. Dhr. Reintjes verwacht een grote drukte. Er is dan ook voor voldoen de parkeergelegenheid gezorgd, aan de Veulenseweg en voomameljk aan de Brugpas, net voorbj de beek. De parkeerplaatsen liggen op loopafstand van het evenementen terrein, dat zo'n drie voetbalvelden groot is. 'En voor degenen die Veu len niet weten te vinden hebben we op een groot aantal wegen de nodi ge aankondigingsborden geplaatst. Die dag zullen ook de nodige weg- wjzers geplaatst worden'. Door het vertrek van dhr. John Marks, uit het Venrayse. heeft hj ook zijn diverse funkties binnen de raadscommissies neer moeten leg gen. Dhr. Marks vertegenwoordigde de fraktie Van de Vorle in de com missies sociale zaken en financiële zaken. Verder was dhr. Marks ver vangend commissielid bj de com missies maatschappel jk werk en openbare werken. Dhr. Marks heeft in totaal vjfjaar voor de fraktie Vd. Vorle dienst ge daan als commissielid.. Daarvoor was hj nog lid van de commissie jeugd- en sportzaken, uit hoofde van zjn funktie bj het FNV. De fraktie Vd. Vorle betreurt het ver trek van dhr. Marks ten zeerste. 'H j heeft zich zeer verdiensteljk ge maakt voor onze fraktie binnen de diverse commissies', aldus dhr. Vd. Vorle. De fraktie Vd. Vorle heeft inmid dels voor vervangers gezorgd. Dhr. Wejts uit de SL Antoniusstraat zal dhr. Marks opvolgen in de commis sie sociale zaken. Ook zal dhr. Wejts de waarnemende ftmktie van dhr. Marks voor de commissie maatschappeljke zaken over nemen. Dhr. J. Peetere, onlangs benoemd tot lid van de commissie culturele zaken, zal de funktie als vervanger voor de commissie openbare wer ken overnemen. Dhr. V-d. Vorle zal zelf de plaats van dhr. Marks overnemen in de commissie financiën. 'Tjdel jk', al dus dhr. Vd. Vorle. 'totdat we een geschikte opvolger hebben ge vonden'. De Venrayse gemeenteraad zal de benoeming van de commissieleden nog moeten goedkeuren. 'Klant' weigerde zyn naam op te geven Bj kontrole op de naleving van het sluitingsuur van horicagelegen- heden trof de politie om 02.45 uur in een bar aan de Wilhelminastraat nog bezoekers aan. Een van de be zoekers weigerde, na vordering zjn naam op te geven. Hj werd naar het politiebureau overge bracht waar hj alsnog zjn naam opgaf. Het bleek een 34-jarige inwo ner te zjn. H j kreeg proces-verbaal aangezegd voor het te laat vertoeven in de lokaliteit en voor het weige ren van het opgeven van zjn per sonalia. Nu... volop OPRUIMING met veel aktuele mannenmode en vrijetijdskleding. Wie snel komt... heeft de grootste keuze. Tijdens de opruiming geven wij 10% artikelen. Ook tijdens de opruiming worden verande ringen gratis in eigen atelier verricht. Grotestraat 27, Venray. Tel. 04781 - 83938 Enkele weken geleden deden wij een oproep voor 20 tot 25 personen die in de week van 22-26juli a.s. als leid(st)er mee willen werken aan het kindervakantiewerk. Daar hebben verschillende men sen op gereageerd, maar helaas voor ons nog niet genoeg! Op dit moment hebben wj nog tenminste 10 tot 15 personen nodig die ons willen helpen en als leid(st)er een groepje van ongeveer 10 kinderen willen begeleiden, en voor ruim 400 kinderen het kindervakantie werk tot een geslaagde week te maken. Ben je ouder dan 15 jaar en heb je nog geen vakantieplannen, geef je dan op als leiding. Je doet er ons, maar vooral de deelnemende kin deren een groot plezier mee. Voor aanmelden of nadere infor matie kun je je liefst vandaag nog wenden tot het sekretariaat tel. 04780-10561. BOXMEER, Kloostertuin 7,telefoon 08855-76964 CUYK, Louis Jonsenplein 4b, telefoon 08850-16487 MALDEN, Winkelcentrum 32.telefoon 080-582121 VENRAY, Schoolstroot 16, telefoon 0478085252

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5