Kindervakantiewerk 40 jaar jong PEEL EN MAAS Venrays woordenboek verschijnt in oktober MET ONS ADVIES BEN JE ZEKER VAN JE ZAAK. thomassenlï VEKPfr WAND Venrayse Fietscrosster naar de Europese- en de Wereldkampioenschappen ClIRraiw Ruim ƒ62.000 voor zuster Ancilla PEEL EN MAAS Intekenbon Venrays Woordenboek Venrays Woordenboek Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Je eigen huis gun je het beste, als je zelf gaat schilderen is een goede bege leiding noodzakelijk, dus bij Cor Paint Als in de week van 22 t/m 26 juli a.s. bijna vierhonderd kinderen deel zullen nemen aan het Kinder vakantiewerk, zal het de veertigste keer zijn dat deze aktiviteit in Ven- ray gehouden wordt Daarom heeft de leiding dit jaar onder het motto 'milieu en natuur' een daverend feestprogramma in elkaar gezet met als hoogtepunt een uitstapje naar Burgers Zoo en Burgers Bush in Arnhem. Verder wordt er op vry- dag 20 juli een reünie gehouden van alle leid(st)ers en oud- leid(st)ers, die in de afgelopen veer tig jaar aktief zyn geweest bij het Kindervakantiewerk-gebeuren. HISTORIE Het begin van het Kindervakan tiewerk ligt in mei 1952. Tben nam het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum Venray het initiatief tot het oprichten van een comité Kin dervakantiewerk met als doel: het bezorgen van een prettige vakantie voor de Venrayse kinderen en de zorgen voor de Venrayse huismoe ders te verlichten tijdens de vakan tieperiode. In die periode was het 'op vakantie gaan' minder normaal dan heden. De ouderbijdrage werd gesteld op 15 cent per kind per dag. Kinderen uit de tweede klassen van de lagere scholen (thans groep 4) uit Venray-kom konden deelne men. Het aantal deelnemers lag-in dat jaar op 195. Elke dag werd, toendertyd, be gonnen met een H. Mis. Later werd er alleen nog maar op maandag, aan het begin van de week, een H. Mis gehouden. In 1968 werd dit ge bruik afgeschaft. In de beginjaren werd het programma officieel af gesloten door voordrachten van kinderen in het by zyn van de de ken, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. bestuursleden van het Charitatief Centrum en na- tuurlyk de ouders. Al in 1953 wordt de deelname mogelyk gemaakt voor kinderen uit de tweede en derde klas, waar door het aantal deelnemers oploopt naar 270. In 1956 mochten ook de eersteklassers meedoen, waardoor maar liefst 600 kinderen deelna men. In de jaren '60 blyft het aan tal deelnemers konstant op 700 k 750. Als in 1969 voor het eerst kin deren uit de kerkdorpen mee mo gen doen, loopt het aantal op naar ruim 900. Halverwege de zeventiger jaren wordt de top bereikt met 1150 deelnemende kinderen. Dan volgt er een terugloop van kinderen. Vorig jaar deden er bijna net zoveel kinderen mee als in het tweede jaar, nl. 250. Aan die terug loop lykt nu een einde te zijn geko men, gezien het aantal deelnemers van bijna 400. Nu kunnen kinde ren uit groep 3 tlm 8 deelnemen. ONTWIKKELINGEN Vanuit het Kindervakantiewerk ontstond in 1959 een nieuwe aktivi teit, de Jeugdavondvierdaagse. Twee jaar lang werd dit door het Kindervakantiewerk georgani seerd, waana de avondvierdaagse zelfstandig verder ging. Dat het Kindervakantiewerk met de tijd meeging, blijkt niet alleen uit de aktiviteiten die worden geor ganiseerd. Zo was tot 1972 het Kin dervakantiewerk gesplitst in twee weken. De "ene week voor jongens- groepen, de andere week voor meis- jesgroepen. In voornoemde jaar kwam daar verandering in. Voor het eerst namen zowel jongens- als meisjesgroepen aan het Kinderva kantiewerk deel in dezelfde week. Wel bleef het nog enkele jaren zo dat jongens en meisjes niet in een groep werden ingedeeld maar ook dat behoort al vele jaren tot het verleden. In 1976 werd de 25e Kinderva kantiewerk groots gevierd met on dermeer een groot circus. Velen zullen verder ongetwyfeld nog her inneren dat er gezwommen en gespeeld werd bij het zwembad op Vlakwater. Verser in het geheugen ligt het ruimtevaartprojekt van het Kindervakantiewerk, begin jaren tachtig. Een grote zelfgebouwde ra ket, nabij het politiebureau, ving te veel wind en ging tegen de vlakte. PROBLEMEN Het weer heeft in al die jaren het Kindervakantiewerk regelmatig parten gespeeld. In al die veertig ja ren is het moeilyk geweest om een adekwate binnenruimte te vinden, om de aktiviteiten bij slecht weer te verplaatsen. Toch is de organisatie niet ontevreden met de ruimte die het Boschveldcollege de laatste ja ren ter beschikking heeft gesteld. Een groter probleem voor de or ganisatoren van het Kindervakan tiewerk is het vinden van leiding. Dit probleem steekt al in het begin van de zeventiger jaren de kop op. Dat leidde zelfs tot noodoproepen in o.a. Peel en Maas. Een noodkreet die de organisatie ook dit jaar weer [NTER1EÜRVERZORGING z'n allen naar de Efteling'-. En- kinderen tijdens het Kinderva- kantieiverk in 1979. moest en moet slaken. Nog steeds komt men leiders en leidsters te kort om in de week van 22 üm 26 juli de Venrayse jeugd een prettig Kindervakantiewerk te bezorgen. Mensen, die de organisatie alsnog de helpende hand willen reiken, kunnen zich opgeven bij Wim Lenssen, tel. 88606 of bij Henk Wynhoven, tel. 10561. De organisa toren zoeken nog zeker 10 tot 15 personen. By dezelfde personen kan men zich nog opgeven voor de reünie en oud-leiders en leidsters, die op 20 juli wordt gehouden. PROGRAMMA Het jubileumprogramma van het Kindervakantiewerk bestaat uit zwemmen op maandag. Het maken van vliegers, bloemstukjes, siera den, etc. die dinsdagmorgen ge maakt kunnen worden om ze 's middags op een heuse markt te kunnen verkopen. Op woensdag is er een vosseryacht door het Venray se centrum. Het middagprogram ma is nog een verrassing. Op donderdag is het grote uitstapje naar Burgers Zoo en Burgers Bush in Arnhem. Vrydag wordt ter afslui ting de natuur in getrokken. In ver band met het 40-jarig bestaan zal er een Kindervakantiewerkboom wor den geplant. Gezien het programma en het feit dat het aantal deelnemende kinde ren weer toeneemt, blijkt wel dat het Kindervakantiewerk in Venray, na 40 jaar, nog steeds in een behoef te voorziet In de periode 1989-1990 was door de Stichting Ontwikkelingssamen werking Gemeente Vierlingsbeek gekozen voor het projekt van zr. An cilla (Riek Huybers uit Vortum- Mullem). Misschien weet u het nog. Zy werkt al jaren in de Republique du Congo. In deze voormalige Belgi sche kolonie werkt zy speciaal voor de vele in dit land voorkomende polio-patiënten. De keus van de stichting bleek een goed keus te zyn. De inwoners van de gemeente Vierlingsbeek werkten enthousi- sast mee aan dit projekt De wyn- verkoop rond Kerstmis en Oud en Nieuw bracht ongeveer ƒ5.000,- op. Allerlei andere akties en schenkingen leverden ongeveer ƒ17.000,- op. De gemeenteraad besloot bovendien tot een subsidie van ƒ10.00,- voor dit projekt Nadat binnen de gemeente het projekt is afgesloten, kan door het bestuur van de stichting worden overgegaan tot aanvraag voor ver dubbeling. Soms nogal een langdu rige zaak. Het projekt bleek ook volgens het Ministerie van Buiten landse Zaken, afd. Ontwikkelings samenwerking te voldoen aan de eisen om voor verdubbeling in aan merking te komen. Dat resulteerde in oktober 1990 in een bydrage van ƒ30.300,- door dit ministerie. Al tij dens het projekt en de aanvraag kon zr. Ancilla over gedeelten van het geld beschikken. Nu alle werkzaamheden rond het projekt zyn afgerond, heeft zy ons laten weten dat zy voor de byeenge- brachte gelden 58 rolstolen en 100 loopstokken met de daarvoor beno digde doppen heeft kunnen aan schaffen tot een bedrag van ƒ62.239,75. Door de belangeloze inzet van ve le inwoners van de gemeente Vier lingsbeek, gestimuleerd door de bewoners van Vortum-Mullem en de medewerking van gemeente en ministerie hebben 158 polio patiënten in M'Filou een mens waardiger bestaan gekregen. De dank van zr. Ancilla aan alle gevers en medewerkers brengen wij gaar ne aan u over. uw weekblad Vandalen betrapt - Inwoner in zijn gezicht geslagen In de nacht van zaterdag op zondag was een drietal jongeren 'rotzooi' aan het schoppen op de parkeerplaats op het Gouden Leeuwterrein. Er werd o.a. met fiet sen gesmeten. Een inwoner maakte een opmerking over het gedrag, waarna het drietal zich tegen hem keerde. Hy kreeg enkele slagen in zyn gezicht, waardoor hy 'pynlyk' werd getroffen. Ook werd zijn bril kapot geslagen. Hij deed daarvan aangifte, maar toen de politie arri veerde waren de vandalen reeds verdwenen. Het onderzoek wordt voortgezet. DONDERDAG 11 JULI 1991 Nr. 28 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Wilhelminastraat 6 - Venray - 04780-82510 Leolux Artiforl Gelderland l'astoc Hülsta Areo Castelijn Tlionet Jori Sabine Schoenmakers uit Venray is afgelopen woensdag naar Slough in Engeland vertrokken alwaar zy in het weekend van 13 en 14 juli zal deelnemen aan de Europese Kam pioenschappen Fietscross. Ook zal zy deelnemen aan de We reldkampioenschappen. Deze wor den verreden in het weekend van 27 en 28 juli in Noorwegen en wel in Sandnes. Sabine die al menige jaren met fietscrossen bezig is, mag gerekend worden tot de kanshebsters. Ze heeft al heel wat zilveren en bron zen plakken behaald by de diverse kampioenschappen. Sabine heeft een goede voorberei ding achter de rug. Samen met haar teamgenote van het Smithy's Palace team heeft ze vele uren training gehad. Het Smithy's Palace team zal op de EK en de WK begeleid worden door teammanager Henk Slager uit Eesveen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Sabine Schoenmakers startklaar voor alweer 'n belangrijke wed strijd. Dialekten wijzigen voortdurend: over dit verschynsel als zodanig hoeven we ons geen zorgen te maken. Immers, al sinds de negen tiende eeuw wordt voortdurend be weerd dat het taalgebruik zo intens verandert, dat de dialekten ten do de opgeschreven zyn. Dat het dia- lekt wyzigt, is een natuurlijk proces. Juist door de talloze wijzi gingen in de loop der eeuwen is het verschil in dialekten tussen aan grenzende gebieden te verklaren. Niemand zal ontkennen dat de Ven rayse taal de laatste decennia erg veranderd is, veel van zyn 'eigen heid' kwijtgeraakt is zelfs. Mis schien is dat zyn behoud. Immers, een taal is echt levend als ze evolu eert Bovendien past de taal zich aan, aan de behoefte; deze vraagt nu iets anders van de taal dan een eeuw geleden. De herkenbaarheid van het dialekt zijn bruikbaarheid en opnemingsvermogen van door de kommunikatiemedia opgedron gen standaardtaalkenmerken bepa len zyn weerbaarheid. Gezien de enorme belangstelling voor volkscultuur- en volkstaal avonden geniet het dialekt een opleving, krijgt het een iryektie die noodzakelijk voor zijn voortbestaan is. Veldeke Venray besefte dat er niets bestaat dat de Venrayse men sen zo raakt, wat zo het cultuurbezit is, dan onze Venrayse taal. Vanaf de Twee mannen die ontelbare uren gestoken: Frits Linssen (l) en Karei oprichting, in 1973 vormde dit een aanleiding over de mogelijkheid of onmogelijkheid van een woorden boek van de Venrayse taal. De lange voorgeschiedenis van het projekt leidt tot de gedachte dat het allemaal nog niet zo eenvoudig was, het Venrays woordenboek te realiseren. Immers, het Venrays woordenboek beoogt, door onder zoek op alle terreinen waar de Venrayse taal als kommunikatie- systeem fungeert, de Venrayse woordenschat zo volledig mogelijk te inventariseren en deze, systema tisch geordend en nauwkeurig be schreven, te publiceren. Geleidelijk dyde het woordmate riaal uit tot talloze kaartenbakken vol met gegevens die velen uit het veld bij elkaar hadden gebracht Want één ding moet men niet ver geten: als er geen bouwstenen wor den aangedragen, kan men niet bouwen. De verwervingsfase van het woordmateriaal is nu ver achter de rug en men is volop bezig aan de laatste bewerking van het ma teriaal. Het boek gaat meer dan 600 pagi na's bevatten met een ruime inlei ding. Er wordt uitvoerig ingegaan op verschillende klankkarakters, de spraakkunst de opbouw en spel- Ik wil intekenen voor de prys van ƒ49,50 Naam: - Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: De betaling geschiedt: direkt door overmaking van ƒ49,50 op bankrekening 1539.22.788 tn.v. Veldeke Venray. Vóór 15 augustus 1991 ƒ29,50 k contant of door overschrij ving en ƒ20,- by aflevering na 11 oktober 1991. Handtekening: Ik wens een lidmaatschap van Veldeke Venray, (ƒ15,- voor de tweede helft van 1991) en tevens wil ik intekenen voor de gereduceerde prijs ƒ45,-). Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: - Het bedrag van ƒ60,- maak ik vóór 15 augustus 1991 over op bankre kening 15.39.22.788 tn.v. Veldeke Venray. Gironummer van de (Rabo) bank: 1068514 Handtekening: Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: Veldeke Venray, p.a. Oranjestraat 1, 5802 BG Venray, tel. 04780-81879. in het Venrays woordenboek hebben Schols (r). ling van de Venrayse taal en de woordenschat Daarnaast zijn er ruim 13.200 trefwoorden opgeno men en meer als 1.500 spreuken en gezegdes. Inhoudelijk gezien konstateert men dat de taal van de gewone man of vrouw, van de gewo ne Venraynaar. tot uitdrukking wordt gebracht De uitgave is alfabetisch gerang schikt waarbij het dialekt woord uit gangspunt is. De spelling is fonetisch en van zeer goede kwali teit Bovendien is er een register van 1.750 Nederlandse woorden op genomen, waarin naar het dialek- tenwoordenboek wordt verwezen. De grammaticale informatie is erg uitgebreid (woordsoort geslacht verkleinwoord, etc.). Er is steeds een Nederlandstalige typering van de dialektvariant een goede Neder landstalige omschrijving en er zijn veel voorbeeldzinnen. De vormge ving is heel aantrekkelijk: twee kolommen leest gemkkelijker. Er staan ongeveer 400 verklarende il lustraties en veelal niet eerder ge publiceerde oude foto's in. De oplage bedraagt 2.000 stuks en het boek zal ƒ49,50 gaan kosten. Veldeke Venray heeft inmiddels voor de eigen leden de mogelijk heid geopend om tegen een geredu ceerde (leden-) prijs in te tekenen. Het resultaat was groots, meer dan 360 intekeningen in een tijds bestek van drie weken! Veldeke Venray start thans een aktie waarbij eenieder in de gele genheid wordt gesteld om in te te kenen. Hierby kan men gebruik maken van onderstaande inte kenbon. Daarnaast bestaat de mogelijk heid om door middel van een lid maatschap van Veldeke Venray in te tekenen tegen de gereduceerde (leden-) prys. Het lidmaatschap be draagt ƒ30,- per jaar. Speciaal voor deze aktie is een kombinatie mogelyk voor een lid maatschap voor de tweede helft van 1991 (ƒ15.) en de gereduceerde (leden-) prijs (ƒ45,-). Zodat men voor een bedrag van ƒ60,- verzekerd is van een uniek boekwerk en tevens lid is van Veldeke Venray, De Ven rayse vereniging voor volkscultuur. Voor het toesturen van het boek per post wordt ƒ9,- portokosten in reke ning gebracht De aktie loopt tot 15 augustus 1991. Het Venrays woordenboek verschijnt 11 oktober 1991. Eend met draad om poten Een inwoner ontdekte naby de Baggerweg een eend die om de poten yzerdraad had, mogelyk af komstig van een konynen- of ha- zenstrik. Het gelukte hem de eend te vangen en naar een dierenarts te brengen, die de eend bevrydde van het draad. De eend werd later weer in de omgeving van de vindplaats teruggezet

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9