Het smeedijzer van de Grote Kerk \-\*x \\\'xXX m PEEL EN MAAS Meer 'veldwerk' dankzij automatisering bij politie Nog dit jaar duidelijkheid over uniformiteit graven Boschhuizen thomassenig Internationale zijspan motorcross in Venray Boschveldcollege neemt afscheid van Kurt Offermans OPRUIMING 6 en 7 juli op circuit 'De Peel' Politiek Venray nam afscheid van John Marks Luizenmarkt en Vlaamse Kermis in Overloon PEEL EN MAAS "veltum" DONDERDAG 4 JULI 1991 Nr. 27 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Om aan de vele vragen die gere geld gesteld worden aan Harrie Ger- rats over hoe 't is met de restauratie van de communiebanken uit de Grote Kerk, wil hy hier graag wat over kwyt. Op de eerste plaats zyn alle tien de delen weer terecht, oorspronke- lyk waren er nog maar zes delen over, maar door enkele artikelen in Peel en Maas is alles weer terecht. De gerestaureerde delen van de communiebanken zullen niet meer zo als vroeger in twee delen van ieder vijf stuks, maar in drie delen in elkander worden gezet, om dan als siersmeedwerk voor het hoofd altaar dienst te doen. Een kombina- tie van vier delen komt voor het hoofdaltaar, links en rechts daar van een kombinatie van ieder drie delen. Hij ijzerwerk, alsmede de ro- zentakken die tussen de delen in komen zijn allen gereed gekomen, inmiddels gezandstraald en met primer gespoten. Nu kan aan het schilderwerk worden begonnen. Het ligt in de bedoeling dat dit door leerlingen van de LTS wordt uitge voerd. Voor het schilderen van de afbeeldingen op het plaatwerk heb ben zich inmiddels twee kunste naars Maar er is intussen nog meer smeedwerk in orde gekomen. Een prachtige staande kroon luchter, die bij het zijaltaar rechts by het Petrusbeeld zijn plaats heeft gekregen, heeft zyn ontbrekende blaadjes en takjes weer terug. De kroonluchter is voor versteviging van vier zware gesmede steunen voorzien, zodat hy zyn zware last kan dragen. Verder is, voor de veiligheid van de dirigent, boven op het orgelkoor een zg. rugleuning aangebracht. Dit smeedijzer is afkomstig van de vroegere grafkelder, die boven de ingang stond, voor dat men de trap pen afging. Besprekingen zijn gaande om een doorgang te maken naar de doopvont, waar nu het Petrusbeeld staat om deze ingang met een oude smeedijzeren poort af te sluiten. 'Veel is er in de Grote Kerk aan smeedwerk verloren gegaan, maar dank zij deken Buschman wordt er nog gered wat er te redden valt', al dus Harrie Gerrats. 'Ook in onze ge meente houden ze van opruimen want in mijn gedachten vraag ik mij af waar het hekwerk is dat vroe ger om Hensenius gestaan heeft? Waar is het mooie hekwerk geble ven dat bij het beeld van Christus Koning aan de Paters laan stond en in de dertiger jaren door de firma De Haan uit de Grotestraat vervaar digd werd? Het doet een oude vak man pijn. Dat kleine beetje wat wy hadden is weg. Er werd geen aan dacht aan geschonken. Komt men in het buitenland kan kun je smeedwerk bewonderen waar men zijn hart aan kan ophalen' is de me ning van Harrie Gerrats. 'Voor Ven- ray is dat slechts een droom vervolgt hy. 'Daarom doet het me goed dat er onder de Venrayse be volking^ nog zo'n belangstelling is voor onze communiebanken uit de Grote Kerk'. INTERIEURVERZORGING Wilhelminastraat 6 - Venray - 04780-82510 I T Leolux Artifort Gelderland l'astoe Hiilsta Arco Cast el ij n Tlionet Jori Young Bielefeld Charm Classic Raanhuis Koekoek Een feest voor uw garderobe bij GROTESTRAAT «3 VENRAY. TEL. M780-i121«. ^^EenJeesM^oorjjw^portemonée^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Deze week heeft een bijzondere man zich teruggetrokken uit de Venrayse politiek. John Marks, lid van de party V.d. Vorle, zegt zijn po litieke aktiviteiten in Venray vaar wel, wegens verhuizing naar Venlo. Dhr. Marks zit namens de partij V.d. Vorle in de gemeenteraadscommis sies sociale zaken en financiën. 'Een markant persoon' zo om schreef wethouder Driessen dhr. Marks afgelopen maandag tijdens de commissievergadering sociale zaken. Markant omdat dhr. Marks van maar liefst drie verschillende politieke groeperingen lid is ge weest: van D'66, waarmee hy net niet in de gemeenteraad kwam, van de PvdA en nu van de fraktie V.d. Vorle. Ook markant omdat dhr. Marles een 'spring in 't veld' was, aldus de wethouder. 'Een aktieve bezige bij die prikkelend bezig kon zijn, wat anderen weer stimuleerde'. Markant ook, vanwege de unieke positieve stijl van vergaderen. Omdat dhr. Marks nu nog lid is van de party die anders is dan an dere, vond wethouder Driessen een anders dan andere kado op zyn plaats. Uit de handen van de wet houder ontving dhr. Marks een po litieke barometer. Op een ronde schijf waren alle politieke partijen van Venlo afgebeeld. In het midden van die schijf stond een wassen bijenkorf met daarop een pijl en een bezig bij. Dhr. Marks kon die pijl dan ronddraaien om zo een keuze te bepalen voor een nieuwe partij in het Venlose. Dit ontlokte dhr. Marks de opmerking dat hier over in het college van b. en w. echt is nagedacht... Behalve deze politieke barometer ontving dhr. Marks een stadsplatte grond van Venlo, evenals een gemeentegids en de partyprogram ma's van de Venlose politiek partijen. Dhr. Marks was enigszins ver baasd van deze goede geste die hem overkwam, maar deze blijken van -waardering deden hem goed. Toch moest hy de wethouder corrigeren. Hij was niet van drie, maar van vier politieke partijen lid geweest In het Venlose, voor zyn Venrayse tijd, is hij nog lid geweest van de PPR/ PSP. Voor die partyen stond hij nr. drie op de lyst van de gemeente raadsverkiezingen. Onder het anders dan andere wil de dhr. Marks nog wel kwyt dat het goed is dat er in een gemeenschap zoals Venray mensen politiek bezig zijn op een anders dan andere ma nier. 'Kundigheid is van minder be lang als dat met een grote inzet gebeurt'. Dhr. Marks vond het jammer dat hij na een jaar lidmaatschap van de diverse commissies afscheid moest nemen, maar hy dankte de andere commissieleden voor het aanhoren van zijn goedbedoelde opmer kingen. Op circuit De Peel treden zondag 7 juli zyspankombinaties uit zeven landen aan om de punten te verde len voor het Europees IMBA kam pioenschap. Na de eerste wedstryd in het Duit se Kleihau gaat de Engelse kombi natie Baflett/Herbert aan de leiding. De eerste vier plaatsen in de tussenstand worden ingenomen door kombinaties uit even zoveel landen. De Nederlandse coureurs Wilms/V.d. Wiel staan op de vierde Op zondag 7 juli houden de leden van de buurtvereniging De Pritter uit Overloon hun traditionele Lui zenmarkt annex Vlaamse Kermis. Veel, meestal goede spullen zyn reeds opgehaald. Ook deze week geldt nog .het motto: 'Opgeruimd staat netjes'. Zaterdag 6 juli worden de spullen by u opgehaald (alleen geen diep vriezers en bankstellen). U moet dit wel vrijdagavond doorgeven: tel. 04788-1252. Naast deze markt zijn er dfverse spelkramen waar leuke prijsjes te winnen zijn. Ook is er voor een hapje en een dranlye gezorgd. Mensen die een kraam willen hu ren om hun oude spullen te verko pen kunnen dit doen voor 25 gulden. Kinderen die hun speel goed willen verkopen kunnen een plaatsje huren voor ƒ2,50, let wel: alleen kinderspullen. Diegenen die hun hobby of oude i ambacht willen demonstreren zyn ook welkom. Voor hen is er gelegen heid om een standplaats of kraam te huren. Het hele gebeuren vindt plaats op het terrein aan de Ste- vensbeekseweg. De aanvang is om 11.00 uur. plaats, met 16 punten achterstand op de leiders in het IMBA kam pioenschap. Wilms en V.d. Wiel zyn uit op revanche om de teleurstel ling van 1990 tydens de wed strijd in Venray gingen ze over de kop te doen vergeten. In de NK staat dit duo momenteel aan de lei ding en zijn dus ook favoriet voor de IMBA wedstrijd in Venray. Veel tegenstand kunnen ze echter verwachten van de IMBA kampioen 1990 Eddy Nuyts uit België. De win naar in 1990, Cor v. Berlo, zal zeker trachten deze prestatie te herhalen. De Nederlandse kombinaties zullen een felle strijd moeten leveren met hun buitenlandse collega's. Voor de eerste keer zullen ook ry- ders uit Tsjechoslowakije deelne men. Verder komen de rijders uit België, Duitsland, Engeland, Frank- ryk, Zwitserland en Nederland. De wedstrijd gaat over 3 manches van 18 minuten en een ronde. Naast de zijspannen wordt ook de Dealercup verreden. Hierin komen rijders uit de 125-, 250- en 500 cc klasse aan de start. De ryders vor men met vyf ryders een team. De acht teams worden ingezet door de motordealers. Wieger Boersma uit Bergen zal zeker trachten om de cup voor de derde maal te winnen. Hierdoor zal de cup voorgoed in Bergen blijven. De Dealercup gaat over drie manches van 18 minuten en een ronde. Tevens komen de 250cc junioren, 125cc en 500cc promotie klasse aan de start Op zaterdag 6 juli is het circuit ge heel voor de jeugdryders. Deze rij den op deze dag een vol programma af. Circuit De Peel is gelegen aan de Midden Peel weg in Ysselsteyn. De trainingen beginnen beide dagen om 10.00 uur. De wedstrijden star ten om 13.15 uur. Op zondag is er om 12.30 uur de voorstelling van de deelnemers aan het Europees kam pioenschap. Op woensdag 10 juli neemt Kurt Offermans afscheid van het Bosch veldcollege, waaraan hy 28 jaar ver bonden is geweest als docent Frans. Kurt Offermans is geboren te Bleijerheide, op 24 februari 1934. Na het voltooien van de HBS A- opleiding te Kerkrade is hy negen jaar werkzaam geweest in het sanitair- annex dakdekkersbedrijf van zijn vader. Vervolgens bekleed de hij twee jaar een staffunktie bij de Staatsmijnen in Hoensbroek, terwijl hij in de avonduren studeer de voor de aktie MO-A Frans. In 1963 kwam Kurt Offermans terecht in het onderwys, waarvoor hij be wust heeft gekozen. Hy werd leraar Frans aan het Boschveldcollege. Dit werk kombineerde hij met zijn stu die Frans aan de Katholieke Univer siteit van Nymegen, waar hij in 1969 slaagde voor zyn doctoraal examen. Naast het onderwys aan de jeugd heeft hy gedurende vele ja ren conversatielessen Frans gege ven aan kaderpersoneel van Philips te Eindhoven. Wegens gezondheidsredenen moet Kurt Offermans afscheid ne men van de school waar hy altyd met veel plezier zyn lessen heeft ge geven. Zij liefde voor Frankryk komt tot uitdrukking in een grote voorüefde voor de Franse wijn en de Franse keuken, maar ook in re gelmatige reizen naar de Cóte d'Azur. Zo is hy nog altijd lid van een eerbiedwaardige oenologie (wijnkunde) vereniging, waar hy regelmatig de Franse wyn als een geroutineerde wynkenner leert on derscheiden, karakteriseren en waarderen. Daarnaast neemt hij eveneens de kans waar om in een van Frankrijks grootste super markten, Auchan, Franse delicates sen in te slaan. Een reisje naar Lille op zaterdagochtend is dan ook geen uitzondering. Deze culinaire uit stapjes karakteriseren deze Bour gondiër met de zachte 'g'. Naast het land en 'la bonne cuisi ne' heeft ook de Franse literatuur nog altijd zyn belangstelling. Elke week minimaal één Frans boek. is een regel waaraan hy zich nog steeds houdt Nu hij weggaat by het Boschveldcollege. zal hy zich volle dig kunnen wijden aan zQn vele hobby's. Het Boschveldcollege wenst hem een heel voorspoedige en gezonde toekomst toe! elke week nieuws In een bijeenkomst, waar vrywel alle personeel van de gemeentepoli tie aanwezig was gaf commissaris G. Den Teuling het startsein van het geautomatiseerde tijdperk by de politie. Dat gebeurde door het in werking stellen van het Bedryfs Au- tomatiserings Systeem, afgekort BPS. Voor dat hij de computer in werking stelde, legde de korpschef nog eens uit wat er allemaal aan vooraf was gegaan. 'Op deze markante dag', aldus de korpschef 'komt een einde aan de voorbereidingen die eigënlyk be gonnen zyn toen ik benoemd werd als korpschef in Venray'. Daarvoor, in zijn vroegere standplaats had hij al te maken gehad met automatise ring, maar in Venray was er nog niet veel; slechts één computer. Venray moest een echte achter stand by werken. Vanaf de komst van dhr./Den Teuling in 1988, is er gewerkt aan een meerjarenvisie om een basisregistratiesysteem in te voeren. Men heeft gekozen voor het revolutionaire BPS-computersy- steem. Dat systeem is ontworpen door de politie van Groningen. Al leen het geld was nog een hinder paal maar toen er vanuit het ministerie van Binnenlandse Za ken geld beschikbaar werd gesteld kon de projektgroep alles nader uit werken. Onder leiding van Hans Janssen-Groesbeek als systeembe heerder, ging men aan de slag. Dat betekende dat er een vyftal leden van het korps zich kon gaan bekwa men als keminstrukteurs. Voor 80% hebben de leden van het korps nu het BPS-systeem on der de knie. De rest zal nog wel vol gen. Het is een forse investering geweest maar met de inzet van het gehele personeel is de klus toch ge klaard. Kursussen werden steeds gegeven in groepjes van vier. Dat betekende wel dat steeds vier man personeel niet voor de dienst kon worden ingezet wat weer een be lasting voor de rest betekende. GEVOLGEN Tydens het geprek dat wy moch ten hebben met zowel de korpschef als de systeembeheerder kwam naar voren dat de politie agent in het oude systeem 80% van zijn diensttijd achter zijn bureau zat te werken. In de weinig resterende tijd kwam hy aan het eigenlyke po litiewerk toe, op de straat Tbt afge lopen maandag had hij geen andere keus, want elk wissewasje dwong hem tot het fabriceren van alle mo gelijke rapporten. Een eenvoudige aanrijding moest in achtvoud wor den geproduceerd want ieder velle tje had een eigen kleur omdat de bestemming steeds een andere was. Een enorm typewerk dus voor alle mogelijk inzetten van de politie. Dat gaat nu anders worden, nu de politie anderhalve ton kon investe ren voor de aanschaf van 13 termi nals, printers en andere appara tuur. Als er bij de politie een melding binnenkomt zal de agent die de te lefoon bedient alle gegevens invoe ren die hy van de melder krygt, zoals plaats. tyd en soort melding. Hy stuurt de patrouille ter plaatse en zal de, indien nodig, hulpverle ningsdiensten waarschuwen. De patrouille geeft haar bevindingen door. Die worden weer toegevoegd aan de informatie. Zo wordt van mi nuut tot minuut bijgehouden wat de politie doet Als de patrouille te rugkeert zal zy de informatie op het beeldscherm zo nodig met andere gegevens aanvullen. Namen, stra ten en plaatsen hoeft hy maar één keer in te voegen en de rest doet de computer. Het BPS is zelfs zo slim dat het aan de hand van de toe dracht zelfs kan bepalen welke wetsartikelen van toepassing zijn. Als de tekst in orde is maakt een laserprinter zoveel afdrukken, als nodig zyn. De agent vergrendelt tenslotte, als hy klaar is, de infor matie en dan kan daar niets meer aan worden toegevoegd. OVERZICHT Een ander voordeel van het BPS- systeem is de overzichtelijkheid. Tot heden moest elke inzet van de politie worden geregistreerd op on dermeer soort, plaats en datum. BPS geeft die informatie met één druk op de knop. Een overzicht van inbraken in een bepaalde wyk of b.v. vandalisme kan dan a-la-minute verkregen worden. Zelfs de gege vens van een verdachte kunnen nu met een druk op de knop bekeken worden. Ook het verleden van een verdachte is nu binnen handbe reik. Alle mogelijke informatie kan in dat systeem worden opgeslagen. Het geheugen van het BPS- systeem omvat alle namen van stra ten. wyken en telefoonnummers van mensen waar de politie regel matig mee van doen heeft. Het re gistreren van gevonden en verloren voorwerpen gaan eenvoudiger en "gestolen goederen kunnen nu snel worden opgezocht Wel wordt van de agenten verwacht secuur te wer ken want een verkeerd ingevoerd codenummer kan voor vergissin gen zorgen. In Venray is het BPS-systeem een gesloten systeen zonder verbindin gen met andere computers. Op ter- myn is te verwachten dat er toch een verbinding komt met andere korpsen, met Justitie in Roermond en met de rykspolitie. Veel cor respondentie die nu nog per post wordt verstuurd gaat dan via de computer, wat ook weer werkbespa- rend is. De beveiliging is volgens de systeembeheerde Hans Janssen- Groesbeek perfekt geregeld. In Ven ray kan niemand in dit systeem in breken. Als de politieregio Limburg Noord over 2 jaar gaat starten heeft elk politiebureau kennis van BPS. 'Dankzy dat nieuwe systeem zit de agent', volgens korpschef Den Tfeu- ling 'niet meer vier dagen per week achter zyn bureau, maar nog slechts één dag'. Op de vraag aan commissaris Den Téuling of nu eindely k de agent ook iets meer zal gaan doen aan het hin- derlyk parkeren, het fietsen in het winkelgebied, het te lang parkeren of het ryden in de verboden rich ting, antwoordde de commissaris dat deze zaken geen hoge prioriteit hebben. De politie zal daar alleen incidenteel tegen optreden. Wel een hoge prioriteit hebben de vele inbraken in woningen en auto's, het bestryden van het vanda lisme. de verhoging van de ver keersveiligheid en de bestryding van het alkoholgebruik in het verkeer. De korpschef benadrukte nog eens dat de burger zal merken dat de politie meer dan in het verleden op straat te zien zal zyn. Hoog in het vaandel biyft staan, de dienst verlening aan de inwoners en het paraat zijn als die inwoners huip behoeven. 24 uur per dag. Dat dit dikwyls veel inzet vraagt van het personeel, daarvan is hy overtuigd, maar die inzet is volgens hem zeker de moeite waard. De Venrayse gemeenteraad nam vorige week dinsdag al een voor schot op een diskussie die dit na jaar zal plaatsvinden. De raad reageerde op een drietal brieven waarin de wens werd uitgesproken om de uniformiteit van graven op de openbare begraafplaats Bosch huizen, op te heffen. 'Nog in de maand juli zal het college in de b. en w.-vergadering hierover vergade ren'. zo liet loco-burgemeester mevr. Hoppenreys vorige week dinsdag weten. Door de aanpassing van de wet op ue lijkbezorging is een aanpassing van de beheersverordening van de begraafplaats noodzakelijk. In die beheersverordening staat dat gra ven alleen maar van een bepaald ty pe kruis of steen mogen worden voorzien. Steeds meer mensen wil len, als onderdeel van hun rouw- REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STCPPEN VERHUUR TAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE GORDUNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ Winketoenlrum Vritum SSa Tri. B42S7 Poilstraat 6 Venray (naU| Pwtkantoor) Tri. 6202S verwerking, af van die uniformiteit van graven. Ook de gemeenteraad van Venray. zal straks naar alle waarschijnlijk heid hiervoor pleiten. Dat bleek uit het voorschot dat de meeste raads- frakties afgelopen dinsdag namen. De fraktie Samenwerking onder schreef de wens van de briefschrij vers. 'Mensen moeten een zo royaal mogelijke ruimte krijgen voor de rouwverwerking', aldus dhr. Den Brok. 'Wel moeten we ervoor waken dat er geen oryuist evenwicht op de begraafplaats ontstaat'. Dhr. A. Jansen (PvdA) sloot zich hier volledig bij aan. 'We moeten streven naar een verruiming zodat een meer persoonlijke invulling mogelijk wordt'. Ook hy was van mening dat overdreven mate van Wie heeft brieven gepost? Er werd aangifte gedaan van een vandalenstreek gepleegd tussen vrijdagavond 23.00 uur en zondag avond 21.00 uur. De vandalen heb ben aan de rondweg Brukske, ter hoogte van de Mozartstraat, de al daar geplaatste PTT-brievenbus in brand gestoken. Een vijftiental brieven liep brandschade op. Het vuur is uit zichzelf gedoofd. Omdat de brieven schade hebben opgelo pen en niet kunnen worden be zorgd. worden diegenen, die in bovengenoemd tijdvak daar brie ven hebben gepost, verzocht zich in verbinding te stellen met hel PTT- sorteercentrum aan de Henri Du- nantstraaL standsverschillen voorkomen moest worden. De CDA-fraktie was wal terughou dender. Volgens dhr. V.d. Ven er kent zyn party dat de huidige samenleving om andere regels vraagt die een grotere vryheid tot individuele invulling mogelyk maakt De CDA is bereid om alle me dewerking te verlenen aan het aan passen van de verordening en zal Lz.L met een aantal suggesties ko men. Het gaat dan niet alleen om de beheersverordening van de begraaf plaats maar ook om zaken zoals bereikbaarheid met openbaar ver voer, het zich veilig kunnen voelen op de begraafplaats, etc. Diefstal van fietsen voorkomen Dankzy enkele attente burgers kon een fietsendiefstal uit de stal ling van de NS in Oostrum geen doorgang vinden. De daders, een jongedame en heer. afkomstig uit Breda en Venlo konden door de politie worden aangehouden. Na verhoor en opmaking van proces verbaal werden zy huiswaarts ge zonden. Oorlogstuig Tydens werkzaamheden in een tuin in de Vin Berlostraat te Leu nen kwam een nog intakt zynde granaat naar boven. Die werd in af wachting van de komst van de man nen van de EOD veilig gesteld.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11