Twintigjarige Muziekschool voorziet in grote behoefte 0 PRUIMING Tenrayse triathlon nu ok in estafette-vorm Ingezonden: jordtangent, dit past niet Raadvergadering gemeente Vierlingsbeek YÉIUMG Dag/Avondcollege 'Venlo' biedt tweede kans 10 Jaar Foto Printshop in Venray PRIJZEN IN ONZE Pa^N MAAS Donderdag 27 juni - Pagina 7 aidag 25 augustus 1991 orga- de Triathlon Vereniging Re- jray de jaarlijkse kwart en triathlon. Dit jaar kent de >n een kompleet andere op- I de vorige jaren. De opzet is jast om de triathlon een nog evenement te laten worden borheen. Bovendien wordt »e vooruit gekeken naar 1992 het Zuid-Nederlandse kam- chap in Venray wordt ge- f- il dit jaar gestart worden in haartven te Overloon, alwaar (emmen moet worden afge- finish zal dit jaar midden centrum van Venray plaats- alwaar voor een gezellige 1 worden gezorgd, middels jes, etc. Inschrijven voor de kwart triath lon (1000 meter zwemmen, 45 km fietsen en 10 km lopen) en de achtste triathlon (500 meter zwem men. 25 km fietsen en 5 km lopen), kunt u bij het VW-kantoor te Ven ray (tel. 10505) of bij het wedstrijd- sekretariaat, mevr. M. Scheres, tel. 89615. ESTAFETTE-TRI ATHLON Nieuw dit jaar is de achtste trio- triathlon. Dit is een achtste triath lon, die wordt afgelegd door teams van drie personen. Dit gebeurt in estafette-vorm. De eerste legt de zwemafstand af, waarna het tweede teamlid de fiets pakt. Het derde teamlid legt tenslotte de 5 km ren nen af. Doel van deze trio-triathlon is om de rekreatieve sporter kennis bte laten maken met de triathlon. Iedereen kan dus meedoen met een bedrijfs-, school-, vrienden-, verenigings- of caféteam. Het inschrijfgeld per team be- draagt ƒ30,-. Voorinschrijving voor deze trio-triathlon is noodzakelijk en mogelyk tot en met 11 augustus a.s. Aan deze wedstrijd is een mini mum leeftijd van 16 jaar verbon den. Het inschrijfgeld moet worden overgemaakt op rekeningnummer 15.39.68.427 Rabobank. Giro van de bank 10.49.369. In augustus krijgen de deelnemers de wedstrijdregels en de startpapieren toegezonden. Elke deelnemer ontvangt na afloop een herinnering. De examens zyn weer achter de rug Voor sommigen waren ze suk- se svol, anderen zat het tegen. Als je gezakt bent voor je examen in 1 of meer vakken, kun je voor een twee de kans vanaf september terecht bij het Dag/AvondcoUege 'Venlo'. Je hoeft dan alleen in die vakken op nieuw examen af te leggen, die je niet hebt gehaald. Dat kan op Mavo, Havo, Vwo of Meao-niveau. Ook bestaat de mogelijkheid om bij het Dag/Avondcollege in één jaar je volledige Vwo- of Meao-diploma te halen. Je moet dan wel 18 jaar of ouder zijn. Vraag de brochure aan voor meer informatie over kosten en vereiste vooropleiding: Dag/Avondcollege 'Venlo', Hogeweg 26, 5911 EB Venlo, tel. 077-510044 ('s morgens tijdens kantooruren en maandag-, dinsdag en donderdagavond iï<iwljiin« w«rd ««ritUiMrd bij golaganhcid hal alachaid van oma burgamaatttr, Mr.H.J.M.Dafaicha, nodlao ainacboda* aan hal Vanraya I Camaaatebaaluiir an vaivolgtnt varapraU ondar da Vanrayaa bavolMng. I 311 ge tting Culturooy heeft by gele- eid van het afscheid van onze imeester mr. H.J.M. Defesche, affiche ontworpen over de itangent met als dubbelzinni- op 'dit past niet'. Het eerste plaar werd vrijdag jl. aan dhr. evr. Defesche aangeboden, na- aan het gemeentebestuur en onder de Venrayse bevolking ireid worden. Idels een toespraakje hadden et waarom van deze prent uit gillen zetten; helaas was daar de gelegenheid toe. daarom hieronder een samenvatting. neer, mevrouw Defesche vrij i hier namens Culturooy, een 'le organisatie die graag ei- ijds en eigenwijs bezig is. Ook heiden heeft mét ons gemeen i ware cultuurliefhebbers bent, r daarbij stijgt u ver boven ons i bekleedt namelijk beiden een ieke funktie en vanuit dat gvlak kunt u veelal wat extra's voor het culturele, fs uw vertrek kan het culturele inray dienen, cultuur, politiek ommercie worden steeds meer veven tot een 3-eenheid, waarbij wel meteen aangetekend dient yrden dat de cultuur zich veelal dient te passen-, de projekt- oikkelaar brengt tenslotte de i binnen. Wij hopen dat het nu andersom gaat, dat het stukje uur waar we voor op komen let- ijk overeind blijft staan en dat est een stukje om moet ij duiden op het gebied tussen terk en het gemeentehuis, daar ir de geamputeerde Noordtan- moet komen te liggen. Dat ge gras, wat klinkers, een paar urtjes en een poortje. Maar tesa- vormen zij wél een stukje lurele-architektuur. En als je de hitektuur beschouwt als de moe der kunsten dan weet je wat je loen staat want uitzonderin- daar gelaten je moeder zetje t letterlijk op straat let is goed om bij uw vertrek nog- als te urijzen op de culturele arde van dit gebied. Ook in Ven- is niets menselijks ons vreemd dus hoor je ook hier nu de roep een bestuurder die het kompleet ders moet gaan doen; weg met vorige, lang leve het nieuwe. En nieuwe, snelle, top-zakenman g dan als eerste over de kleine trwest-verbinding racen. Nieuwe cms vegen schoon, maar nieuwe ems hebben moeite om even stü n, laat staan om een bochtje te gaan. Alertheid is dus op zijn Wij menen te weten dat u diep in uw hart eens bent met deze opvatting en daarop recht vaardigen urij deze culturéle- polüieke daad. Wij hopen dat u en uw echtgenote nog heel veel jaren, zo af en toe, een steelse blik op deze prent kunnen werpen en daarbij dan de gedachte mogen koesteren: dat paste inder daad niet, gelukkig is het zo ge bleven. Het moge u beiden goed gaan. Om niet het verwijt te krygen dat Culturooy bestaat uit dagdromers en/of dat we ons bij voorbaat druk maken over niets willen wij er nog het volgende aan toevoegen: - Wy zijn ons volledig bewust van het probleem; auto's moeten kun nen doorstromen en auto's moet je kunnen parkeren. Daarvoor moetje wegen en parkeerplaatsen aanleggen. Alleen het begrip auto vriendelijkheid is de laatste jaren wel sterk veranderd. Auto-vrien delijkheid betekent tegenwoordig datje de auto uiteindelijk na flink wat rondrijden betaalbaar kwyt kunt. De tijd dat alles afgebroken werd om vervolgens via de kortste weg met de auto op de plaats van bestemming te kunnen komen ligt al ver achter ons en het einde van deze ontwikkeling/tendens is nog lang niet in zicht. In dat licht bezien is een verbindingsweg op die plaats een volstrekt achter haald gegeven. - Ons inziens kun je niet vroeg ge noeg beginnen met het voeren van aktie voor behoud van dit stukje cultureel Venray. De enige politieke party die een mogelyk voorstander is om daar een weg neer te leggen, heeft al vele jaren een absolute meerderheid in de gemeenteraad. Het ambtenaren corps is met deze situatie meege groeid; him denken en doen wordt veelal wel ingegeven voor deze politieke werkelijkheid/situa tie. Hoe demokratisch gekozen dan ook, Culturooy twyfelt aan een objektieve diskussie in de ge meenteraad rondom dit ge bied/verkeersprobleem, daarvoor liggen de plannen met al haar va- 'rianten al veel te lang klaar in de diverse buroladen. Echt nieuwe plannen, gebaseerd op een anders-auto-denken, heb ben wij nog niet gezien of ge hoord: wel euthanesie-denken: van noordtangent, naar oost-west verbinding, naar een kleine ver bindingsweg over het Kerkepad. Daarom nu al dit affiche. Voor wie er een voor zijn of haar raam wil hangen kan zo'n affiche gratis afha len bij: Bakkerij Pijpers. Sigaren magazijn Jansen, café De Bonte Koe en VideoWerk. Donderdagavond vergaderde de raad van de gemeente Vierlings beek en nam de volgende besluiten. Beschikbaarstelling van een kre diet van 5.765,- voor vervanging van gymnastiekmateriaal, ten be hoeve van de basisschool te Holthees. Reparaties kunnen worden uitge voerd aan de monumenten 'pand Voortweg 8' in Groeningen en aan de Kapel te Holthees. De reparaties worden begroot op resp. ƒ150.000,- en ƒ65.000,-. Voor beide panden is in de meerjarenbegroting een be drag opgenomen van ƒ11.907,-. Door het meerjarenprogramma goed te keuren, en dat deed de raad, kun nen tot het jaar 1997 de beschik- baargestelde bedragen worden besteed. Dat is ieder jaar weer af hankelijk van wat het Ryk beschik baar zal stellen. Voor het kerkdorp Vortum- Mullem nam de raad enkele beslui ten waardoor het mogelyk is enkele woningen te bouwen. Met de wijziging van de legesver ordening hadden de raadsleden geen bezwaren. VLUCHTELINGENWERK Voordat de raad akkoord ging met het voorstel financiële medewer king te geven aan de Regionale Stichting Vluchtelingenwerk had den de diverse frakties veel woor den nodig. In het verleden had de raad nog al eens wat moeite met die stichtijtg. Het CDA wilde dydelijk een proefjaar om meer duidelijk heid te krijgen. De PK-fraktie was, volgens woordvoerder Jan Koop- mans, blij dat het college zou heb ben ingezien dat de aanpak vanuit het college naar het Vluchtelingen werk, en dan meer in het byzonder naar de werkgroep toe, niet goed was geweest. De heer Koopmans suggereerde dat het de zienswyze van de PK zou hebben over genomen. De werkgroep bestaat nu uit vier leden, maar die werkgroep zal moe ten worden uitgebreid. Ook de bij drage aan de pensionhouder zal nader bekeken moeten worden. De Maaskantfraktie ondersteun de het voorstel volledig en zag met de professionele ondersteuning ook weer toekomst voor de werk groep. De stichting zal dan ook alle me dewerking moeten krijgen van de werkgroep. De loco-burgemeester wees de verwijten van de PK aan het college van de hand. Hij stelde wel dat de gang van zaken niet de schoon heidsprijs verdiende. Het college wilde duidelyk stellen dat het voor stel niets anders wil doen dan een stuk ondersteuning naar de vrijwil ligers toe. Hij vroeg aan de raad nu ja te zeggen tegen het voorstel om het gevraagde bedrag ter beschik king te stellen en het volgend jaar te bekyken hoe een en ander gelo pen is, en, of er veranderingen moeten worden aangebracht. De raad ging daar mee akkoord. KUNSTWERK DORPSPLEIN MAASHEES Het college had verwacht dat het voorstel een bedrag beschikbaar te stellen voor realisering van een kunstwerk op het dorpsplein in Maashees ten bedrage van ƒ10.017,- een hamerstuk zou zyn, maar kwam bedrogen uit. Aanvankelijk zou de dorpsvereniging een bedrag van ƒ1.000,- beschikbaar stellen en de gemeente eenzelfde bedrag. Maar dat viel veel hoger uit, toen het ontwerp van Rosemarie Kaanen uit Maashees gestalte zou krijgen. Het kunstwerk 'Zuil met fontein' werd veel duurder door de aanleg van waterleiding én licht De Maaskantse fraktie had met verwondering kennis genomen van dit voorstel en bestempelde dit als een uit de hand gelopen zaak. De fraktie hoopte wel dat de bevolking van Maashees straks belangstelling zou hebben voor het kunstwerk, want by de presentatie was de op komst minimaal geweest Tbch wil de de fraktie met het voorstel akkoord gaan. De PK-fraktie wilde zich verre houden van de kunstzinnige waar de maar vond de procedure heel vreemd. Ook deze fraktie wilde toch met het voorstel akkoord gaan. De Overloonse fraktie wilde meer gelden voteren voor de veiligheid van de kinderen van Maashees, dan voor dit kunstwerk. Voor die veilig heid had het college geen geld, wèl voor de realisering van het kunst werk. Loco-burgemeester Ronnes gaf uitvoerig toe dat een en ander niet volgens de planning verlopen was maar maakte duidelyk waardoor de kosten zo hoog waren opgelopen. De Overloonse fraktie stemde on danks de uitleg tegen het voorstel. DANK Loco-burgemeester Ronnes bracht aan het einde van de laatste, onder zyn voorzitterschap gehou den, raadsvergadering dank aan de raad voor de wijze waarop zij hem gedurende ruim een jaar het moge lyk hadden gemaakt te funkti- oneren. In verband met het 10-jarig be staan van de Foto Printshop aan De Bleek worden ér op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni akties georgani seerd om dit jubileum met de'klant te vieren. Allerlei aantrekkelijke aanbiedingen kenmerken het 10- jarig bestaan van de zaak. Allereerst is er een gezellig Kabouterland-dekor gekreëerd in de winkel met natuurlijk allerlei paddestoelen. Kinden mogen gratis op de foto met een kabouter. Daarnaast organiseert de Foto Printshop een unieke inruilaktie van pocltercamera's. By aankoop van een instant-matic-camera krij gen de klanten 25 gulden terug voor hun oude pocket-camera. Tydens de aktiedagen op 28 en 29 juni, kost het afdrukken van een film slechts 10 gulden ongeacht het aantal opnames, doch exclusief ont wikkelen k ƒ4,95. Joop en Canisia Witte startten 10 jaar geleden met hun fotozaak. Als één van de eersten in Nederland kon men bij de Foto Printshop fo to's voor 10.00 uur brengen die dan na 17.00 uur afgedrukt waren. Het echtpaar begon destijds met 1 pa- pierontwikkelmachine en 1 nega tief ontwikkelmachine. Na een jaar kwam er een medewerker bij. De zaken gingen goed en er werd een tweede afdrukunit aangeschaft. Vier jaar geleden werd een snelle ontwikkelmachine gekocht met een kapaciteit van 1000 afdrukken per uur. Twee jaar geleden werd er een filiaal geopend in Panningen. Toen werd het mogelyk om films binnen 2 uur te ontwikkelen en af te drukken. In november 1990 kreeg de Foto Printshop de huidige ontwikkelmachine die het moge lyk maakt om 1 uur-service te verlenen. Door de jaren heen werden de fo to's by de Foto Prinshop altijd door de mensen van de zaak zelf ontwik keld. Ook vergrotingen en foto's van foto's worden in eigen beheer uit gevoerd. Noviteit is de Create-a-print- machine. In Limburg vindt men slechts twee van deze apparaten. Eén in Maastricht en de andere dus in Venray. Met deze machine kun nen klanten zelf vergrotingen en deelvergrotingen maken. Joop Witte is ook vakfotograaf en zeer bekwaam in fiet maken van trouwreportages en portretten. Leuk is de service by een trouwre portage want dan bezoekt Joop Wit te even de receptie van het bruidspaar en hy neemt dan alvast enkele foto's mee uit de reportage zodat men een eerste indruk kan opdoen. Kwaliteit staat hoog in het vaan del by de Foto Printshop. Elke foto wordt apart bekeken en is het re sultaat niet optimaal dan wordt er een nieuwe afdruk gemaakt. De Fo to Printshop is een Kodak-express zaak. Dit houdt in dat Kodak regel matig de kwaliteit van het afge drukt materiaal kontroleert Elke week worden er zogenaamde kon- trolestrips opgestuurd naar Kodak. In november 1963 staken enke le bekende Venrayers de hoofden b\j elkaar om te komen tot de stichting van een muziekschool in deze gemeente. Aanleiding hiertoe was het feit dat de Venray se muziekkorpsên hun muzikan ten zelf pleegden op te leiden met alle problemen van dien. Het wa ren meestal de wat oudere, erva ren muzikanten die de opleiding in samenwerking met de dirigent verzorgden. Met alle respekt voor hun enorme inzet en enthousias me bleef het muzikaal niveau over het algemeen toch achter bij muziekkorpsen met een profes sionele opleiding. Behalve deskundigheid, kon een muziek school meer struktuur, specialisa tie en continuïteit bieden. En uiteraard zou er algemeen culte- reel vormend gewerkt kunnen worden met andere opleidingen, dan alleen voor de muziekgezel schappen. De oprichtingscommissie Mu ziekschool Venray bestond uit de volgende personen: Lambert Lau- rensse, voorzitter; Antoon Janssen, sekretaris; Piet Lerou, Sjraar Poels, Paula Rutten-Thielen, Wil van Trier, Frits van der Waerden. Als advi seurs fungeerden de dirigenten Rob Berben, Wim Buys en Jean van den Tillaert. VOLDOENDE ANIMO In 1964 werd middels een enque- te op de basisscholen by de jeugd de behoefte aan een professionele opleiding getoetst. Daaruit bleek dat er voldoende animo was om wat meer muzikaal bezig te zyn. Vervol gens werden ter oriëntatie enkele muziekscholen in Zuid-Limburg be zocht en kon een rapport uitge bracht worden, waarin een duidelijk beeld gegeven werd. wat de commissie voor ogen stond. Met dit plan klopte men aan by de gemeente om financiële steun, maar hier werd nul op het rekest verkregen. Het plan belandde hier door enkele jaren in de ijskast maar de commissie, die regelmatig voeling hield met de Venrayse Mu- ziekfederatie. bleef lobbyen, totdat uiteindelyk binnen de gemeente raad voldoende steun verkregen werd. Dit resulteerde dan toch in de officiële oprichting van de Venrayse Muziekschool op 1 januari 1971. Aan de groep commissieleden wer den de heren Cuypers en Emonts toegevoegd en tesamen vormden zy het eerste bestuur van de Muziek school Venray. Louis van den Hoonaard werd tot direkteur benoemd. Zyn taak be stond, naast een lesgevende, uit het In de twintig jaar is de muziekschool flink uit luxar jasje gegroeid. Hier krijgen vijf kinderen klarinet-les in een lokaal waar ook de drumstellen staan opgesteld. Normaal gesproken bestaat deze groep muzikantjes uit acht personen... Ook de geluidshinder binnen het gebouw, veroorzaakt door andere lessen, wordt als hinderlijk ervaren. opzetten van een goed georgani seerd instituut Tussen januari en maart 1971 maakte hij een rond gang langs de Venrayse basisscho len en slaagde er in om veel leerlingen enthousiast te maken voor het muziekonderwijs. Dit alles resulteerde tenslotte in de aanmel ding van 414 kursisten die in sep tember 1971 in de Latynse school van start gingen. Het docentenkorps werd met en kele personen uitgebreid en het kursuspakket bestond uit AMV (Al gemene Muzikale Vorming), accor deon, blokfluit cello, elektronisch orgel, klarinet kopere blaasinstru menten, piano en vedel. GOEDE START In 1972 werd het aantal kursisten byna verdubbeld met in totaal 800 leerlingen. Het kursuspakket werd uitgebreid met gitaar, saxofoon, slagwerk en viool. In 1974 kwamen daar nog dwarsfluit en hobo bij. En met een knipoog naar de Venrayse koren werd het lespakket tevens uitgebreid met zangonderwijs. In 20 jaar tijd is de Venrayse Mu ziekschool uitgegroeid tot een vol waardige school met een zeer uitgebreid kursussenaanbod. Vanaf het begin is IVM, Instrumentaal Vormend Muziekonderwijs, (voor heen AMV) een wezenlijk onder deel en stevig fundament van de totale opleiding gebleven. In 1977 werd gestart met IVM voor volwassenen en deze vinden nu ook uitstekend hun weg in de school. En dat de Venrayse Muziek school goed bij de tyd blyft, moge blijken uit het feit, dat men reeds jaren bezig is met lichte muziek. In 1982 werd gestart met elektrische gitaar, in 1987 met keyboard en synthesizer en in 1989 met basgi taar en drums. Momenteel is voor deze vorm van muziekbeoefening vry veel animo en de school heeft, zich dan ook verzekerd van zeer be kwame docenten. HARFA-AFDELING Een andere belangrijke poot waarop de muziekschool steunt, is de Harfa-afdeling. Deze is bedoeld als opleiding voor de leden van de Venrayse harmonieën en fanfares. Het Harfa-niveau ligt momenteel zeer hoog Dat blijkt ook wel uit de muziek van prima gehalte, die door de diverse Venrayse muziekkorp sen gebracht wordt Ze komen dan Grotestraat 62 Venray ook allemaal uit in de hogere afde lingen: uitmuntend, ere of supe rieur. Wat dat betreft lopen zowel muziekschool als muziekverenigin gen goed in de pas met het landelij ke. of beter nog het Limburgse niveau. De Harfa-afdeling bestaat ui 4 ni veaus. Er wordt begonnen met een schakelaar en vervolgens duren de A- en B-opleiding elk 2 jaar. De C- opleiding duurt 3 jaar en de meer getalenteerde muzikanten kunnen nog een D-opleiding van maximaal 3 jaar volgen. Een optimale begeleiding van de leerlingen wordt gegarandeerd door een regelmatig kontakt tussen de kontaktpersoon van de vereni gingen en de muziekschool. De ver eniging behartigt alle zaken betreffende de instrumenten en wordt via de kontaktpersoon nauw betrokken by de vorderingen van de leerlingen. Mede hiervoor heeft de muziekschool een aparte Harfa- koördinator aangesteld. Behalve als intermediair tussen school en ver enigingen vormt hy een prima rug gesteun voor de direkteur. Deze kan met een gerust hart veel harfa- zaken overlaten aan de harfa-koör- dinator. De harfa-koördinator houdt tevens voeling met de Mu- ziekfederatie en seint de direkteur in welke bewegingen er binnen de harfa-wereld plaatsvinden. De di rekteur houdt de grote harfa-lyn nauwlettend in de gaten, mede ook door een periodiek gesprek met de Muziekfederatie. Desgewenst kan hy echter allerlei harfa-detail uit besteden. Deze formule werkt prima. MUZIEKSCHOOL IN DE TOEKOMST Momenteel telt de Venrayse Mu ziekschool 1529 leerlingen. In het najaar komen daar nog ongeveer 120 leerlingen voor een proefkur- sus by. Dit grote aantal kursisten is mede te danken aan het streven naar zo laag mogelyke tarieven. Het bestuur doet er dan ook alles aan om de muziekopleiding voor een ieder betaalbaar te houden. En ge zien het feit, dat sinds 1971 al byna 25.000 leerlingen voor een kursus hebben ingeschreven, lijkt dit voor alsnog aardig te lukken. Maar ook voor de muziekschool blijven er nog wensen. Behalve een schoolgebouw waar men inmiddels toch wel is uitgegroeid, kan men ook niet aan elke vraag vanuit de gemeenschap voldoen. Het tweede spooronderwys (ongesubsidieerd) met samenspelklassen, deeltyd- kursussen, ensembles, Orff-groep. Rensonantie-orkest en kortlopende kursussen voldoet aan enige be hoefte. Daarnaast is er soms vraag naar opleiding fagot, harp, kerkor gel en carrillon. Gezien de hoge kosten en het geringe aantal kur sisten blijft dit nog even toekomst muziek. De thans opererende carrilloncommissie probeert wel al geld in te zamelen om in de toe komst een carrülonopleiding mo gelijk te maken. De muziekschool zou dan moeten kunnen beschik ken over een oefencarrillon, zodat het door Rank Xerox aan de ge meenschap geschonken carrillon door. zo mogelyk Venrayse, beiaar diers bespeeld kan gaan worden. Een dergelijke opleiding zal echter op zyn minst in regionaal verband gezien moeten worden. Illegale buitenlander aangehouden In een woning aan de Zuidsingel trof de politie een 31-jarige buiten lander aan die zonder de vereiste papieren hier verbleef. In afwach ting van terugzending naar zyn land werd hy in verzekering gesteld. In 1988 werd deze buiten lander ook al aangehouden en het land uitgezet.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7