■WaaromH wachten tot het Iwéér lente isll I Hippisch culinaire aspergetocht In pot gekweekte bomen en planten kunt u het hele jaar door planten:#7 Gehandicapt en toch gewoon leven time keus H Uit de pot in de grond Balkon als hangende tuin Romantische rozen uingereedschap Een appeltje voor de dorst Vaste planten om hun kleur lm Warme najaarstinten m-V Nationale AVO-kollekte 'Integratie Gehandicapten' Koeien vangen tijdens Kennedymars Geslaagd EN MAAS Donderdag 6 juni - Pagina 15 wde hmdat het aantal soorten in pot wordt geteeld elk toeneemt, kan ieder- naar hartelust kiezen, or een jaarrond kleu- accent zijn er aller- coniferen. De klein- vende soorten doen prima in een ruime rpot, bijvoorbeeld bij voordeur. Met bes- en jemstruiken heeft de tuin I hele jaar kleur. Er zijn jk winterbloeiers zoals de :e Viburnum x bodnan ise 'Dawn' en de be nde winterjasmijn, Jasminum diflorum. De bessen van blad verliezen hulst (Ilex verticillata) zijn ;end als kerstversiering, maar uren evengoed een tuin op. inplanten geven de tuin een rticaal accent, Clematis of kam- rfoelie is er goed voor. Bodem- dekkers zoals Tiarella cordi Polygonum affine, Wald- :inia ternata of vrouwemantel lchemilla mollis) groeien on- :r heesters en bomen. Kies eens paar vaste planten met geur, TIP Sommige luïecentra bieden de mogelijkheid om gebruikte potten terug te brengen. Informeer er naar. floksen bijvoorbeeld. Moeras- en waterplanten houdens minstens van natte voeten. Voor een rit selend, exotisch sfeertje is er winterharde bamboe (Arun- dinari^, Pseudosasa en Sasa en andere)Bamboe is wintergroen, de meeste siergewassen niet. Bomen, struiken en vaste plan ten kunnen op elk gewenst oment in de tuin worden gezet. Tenminste, als ze in de pot zijn gekweekt. En dat zijn steeds meer. 'Potplanten' hebben een rompait wortel gestel. Als ze voorzichtig uit de pot worden geklopt, beschadi gen de wortels niet. Ze kunnen zonder onderbreking verder groeien in de tuin. Een bloei ende roos kan geurend en wel worden gepoot. Zó staat de plant nog op het tuincentrum en even later versiert hij de tuin. Kiezen op kleur: gemakkelijker kan het niet - de hele zomer door. Boomkwekers zien zelfs kans om flinke bomen in een grote pot te laten groeien. Een levende parasol aanschaf fen is weer eens wat anders. II ziet. in pof gekweekte bomen en planten kunt u het hele jaar door planten. Planten kennen geen hoogte vrees. Ze lenen zich dan ook uit stekend voor balkonversiering. Klimplanten hebben het voor deel dat ze weinig grondopper vlak vragen. Een bak van mini maal 40x40x40 cm is geschikt voor een klimroos, Clematis of kamperfoelie. Met weerbesten- dige vloerbedekking (groen bui tentapijt, houten vlonder) wordt een balkon een gezellige han gende tuin. Bamboe geeft zomer en winter een groene afschei ding. Voor ondiepe bakken en schalen zijn rotsplanten ge schikt: Sedum en Sempervivum bijvoorbeeld. TIP Een balkon is berekend op een gewicht van 250 kg permJ. Rozen zijn zo mooi, dat ze in menige tuin worden geplant. Elk jaar komen er nieuwe rozen bij. Rozen met grote gevulde bloemen, rozen met trossen kleine bloemen, rozen die geuren: er is volop keus. Hoewel in ons kikkerlandje water in overvloed voorkomt, itdekken nu pas steeds meer tuinbezitters dat er in de tuin uke ejfecten mee te bereiken zijn. Voor een vogeldrinkbak is 'eral een plekje te vinden. De aanleg van een vijver vraagt meer )orbereiding, maar bet loont wel cle oeite. Een vijver wordt pas echt een ikje natuur met planten er in en omheen, specialiseerde kwekers zorgen dat er vol- keus is in 'in-pot-gekweekte' planten. \heemse planten zoals zwanebloem, katte- lart, egelskop, krabbescheer, waterviolier, aterpest doen /liet onder voor exotische - inder winterharde - schoonheden, een vijver of grote schaal die minstens 20 on ep is, kan een mini - waterlelie groeien. Deze \gmaea'-typen zijn er met kleine witte, gele en de bloemen. Waterlelie wordt wel 'de koningin m de waterplanten' genoemd. Dat zegt genoeg. Dek een waterplanteamandje mei een laagje grind en laat hei igzaam zakken. Het grind geeft tra gewicht en voorkomt dat het ater troebel wordt. -• Tuinieren gaat het lekkerst met goed gereed- :hap. Een tuincentrum biedt doorgaans keus in waliteit en kan over de aanschaf adviseren. Bij itensief gebruik en een flinke tuin - vanaf ongeveer 350 m2 - is duurzaam kwali- Een roos uitzoeken op kleur? Ja, dat kan. Heel apart is een stamroos, met een kroon vol bloemen. Zo'n roos kan in de tuin groeien, maar ook in een rui me pot. In juni begin nen rozen te bloeien, dus wat is er gemakkelijker dan ze met bloem - en- al te kopen? Ro zen willen verwend worden. Ge bruik rozenmest en rozengrond. In kleine tuinen kan het nuf- tige met het aangename worden gecombineerd. Overal is immers wel plaats voor een kleine vruchtboom: een appel, een peer of een zure kers. Moderne vruchtbomen blijven klein en dragen al jong veel vruchten. Informeer bij aankoop of de boom een bestuiver nodig heeft, anders komen er geen vruchten. Een jonge boom heeft minstens één boompaal nodig, aan de windzijde. Zorg dat de paal eerst in de grond wordt geslagen. Dan de boom planten. Ook kleinfruit zoals bes en braam is leuk. Ze doen het overal. TIP Zogenoemde 'duoboompjes' dragen twee verschillende appels ol peren op één stam. Dat is ge makkelijk voor de bestuiving. IIP Voorkom roest: na gebruik gereedschap schoon borstelen en invetten met eeB kwastje alge- erkte motorolie. teitsgereedschap de beste aan schaf. Bij goed onderhoud gaat een spade een leven lang mee. Hetzelfde geldt voor een riek, een schoffel of hak en een hark. Geen tuin kan worden onderhouden zonder een snoeischaar en soms een heggeschaar. Koop beide in een niet te lichte uitvoering. Voor een gazon zijn spe ciale gazongereedschap pen (grashark, kantenste ker, verticuteerhark) en een maaimachine nodig. Koop een gereedschaprek om alles op te hangendatstaat netjes, hetneemt weinig ruimte in en is veilig. Als vaste planten het naar hun zin hebben, komen ze elk voor jaar opnieuw boven de grond om te gaan groeien en bloeien. Sommige hebben zelfs winter groen blad, zoals schoenlappers- plant en kerstroos. De meeste vaste planten staan vanwege hun bloemen in de tuin: margriet, rid derspoor, floks en gipskruid. Deze planten zijn extra geliefd, omdat I ze ook mooi en sterk zijn als snijbloem. De meeste bloeien het beste als ze op een zonnige plek staan, in elk geval grijsbladige soorten. Voorjaarsbloeiers zoals Maria- tranen of gebroken hartje, voor jaarszonnebloem (Doronicum) en longkruid (Pulmonaria) hou den meer van schaduw. Ook va rens en siergrassen zijn mooie vaste planten. Ridderspoor bij voorbeeld moeten worden aan gebonden. Bloemstengels krij gen begin juni een tonkinstok. Het is bij tuinieren de kunst om in elk jaargetijde iets moois I te hebben. De eenvoudigste oplossing is: ga elke maand naar I een tuincentrum en koop tuinplanten met bloemknoppen. Op f die manier wordt de tuin beplant met blikvangers door-het- I jaar-heen. Hartje zomer kan bijvoorbeeld een vlinderstruik (Buddleja) en tuin-Hibiscus worden aangeschaft. Dit zijn echte nazomerbloeiers. Er zijn ook stuiken met móóie bessen, zoals lila Callicarpa. Vaste planten die laat bloeien zijn ondermeer herfstasteis en herstanemoon. Kleinbloemige herfstasters zoals Aster cordifolius en Aster ericoides 'Monte Casino' jip Kruisbestuiving geeft meer zijn populair. Een mooie w,uct,ten. Plant daarom van één vlinderplant is Sedum. besheestersoort een stuk of drie exemplaren. Pogingen tot inbraak auto's Er was gepoogd in te breken in een aan de Leeuwstraat geparkeer de auto van een 25-jarige inwoner. Het portierslot was 'bewerkt' maar de dader is niet in de auto kunnen imen. De eigenaar blijft met de iraakschade zitten. Het zij ruitje van een aan de kstraat geparkeerde personen- ito was met grof geweld ingesla- n, mogelijk om öf de autoradio of auto te stelen. De dader is kenne- Jk in zijn werk gestoord, want het bleef bij de poging. Tevens werden nog enkele diepe krassen in de auto aangebracht. Weer inbraak personenauto bij Duits kerkhof Een inwoner van Venray bracht ondagmiddag een bezoek aan het iuits kerkhof in Ysselsteyn en zette 7"" auto op de parkeerplaats. Bij te rugkeer ontdekte hij dat getracht zijn auto open te breken, want portierslot was behoorlijk be- hadigd. De politie denkt dat de er in zijn werk is gestoord en rom niet in de auto is kunnen en. De politie vraagt eventuele tuigen dringend kontakt met op te nemen. Motor ging slingeren Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor tien raakte door nog on verklaarbare oorzaak op de provin ciale weg tussen Castenray en Venray een 34-jarige inwoner met zijn motor aan het slingeren, waar door hij de macht over het stuur verloor. De motor kwam in de rech ter berm tot stilstand terwijl de bestuurder in de bermsloot terecht kwam. Met o.a. een gebroken rech terbeen werd hy naar het zieken huis overgebracht. Inbraken Uit een bij een woning aan de Kievitstraat in Ysselsteyn gelegen garage werden gereedschappen ter waarde van ƒ3.500,- ontvreemd. Toe gang werd verkregen door force ring van de garagedeur. Met geweld werd toegang verkre gen in een bij de woning gelegen werkplaats aan de Peelweg te Ys selsteyn. De dader moet door het 'aanslaan' van de hond op de vlucht zijn geslagen, want toen de bewo ner ging kijken reed met grote snel heid een auto weg. Men had toch kans gezien een aantal elektrische apparaten mee te nemen. Ongewenst bezoek Donderdagmiddag werd in een woning aan de Oirloseweg te Oirlo ontdekt, dat er ongewenst bezoek was geweest tijdens de middagpau ze. Dat bezoek had een binnendeur geforceerd en in korte tijd kans ge zien een bedrag van ƒ5.000,- en een drietal gouden ringen mee te ne men. Getuigen hebben nog gezien dat een auto met daarin drie man nen wegreed, het kentekennum mer kon aan de politie worden doorgegeven. De politie hoopt dat er nog andere getuigen zijn die op die woensdag middag, omstreeks 14.30 uur, de auto hebben gezien in die omge ving, want het is niet uitgesloten dat de daders nog op meerdere plaatsen in Oirlo geprobeerd heb ben hun slag te slaan. Graag kon- takt met de politie. Inbraak bioscoop De dader van een inbraak in de bioscoop aan de Merseloseweg is kennelijk in zijn werk gestoord. Met een koevoet was een gat in een toegangsdeur gemaakt maar de da der is niet binnen geweest. Bestuurder miste juiste wegkoers Een 41-jarige bestuurder van een personenauto lette by een bocht voor de kruising Loonsedijk-Beek- weg onvoldoende op waardoor zijn auto niet de juiste wegkoers volgde. De auto kwam hierdoor over een zg. 'liggend varken' (een betonnen paal). De wagen werd aan de onder kant zwaar beschadigd. Pech voor de bestuurder was ook, dat de poli tie alkoholgebruik by hem ontdek te. Hem moest zelfs de bloedproef worden afgenomen. Met een rijver bod en de aanzegging dat van een en ander proces-verbaal zal worden opgemaakt weid hij huiswaarts ge zonden. Schaap op spoorbaan De treinbestuurders moesten voorzichtig ryden omdat er bij de Witte Venneweg een schaap op de spoorbaan liep. De politie wist het dier te vangen en de eigenaar op te sporen. Die bracht het schaap weer in de weide terug. De politie kon geen proces-verbaal tegen de eige naar opmaken want de afrastering was zeer dengdelyk. Hoe het schaap uit zijn weide is gekomen was on verklaarbaar, want het dier kon onmogelyk zelf de poort open maken... j OOK voor uw i m i KETTING- i m i FORMULIEREN i 0 j drukkerij van den i munckhof bv i A 1 grotestraat 68 ven ray A i tel. 04780-82727 S Tegen welke lichtmast In de nacht van vrijdag op zater dag zag de Venrayse politie in het centrum een auto die verse lak- schade had. Die moest het gevolg zijn van. een botsing. De 45-jarige uit Voorburg afkomstige bestuur der. maakte een verwarde indruk en kon de schade niet verklaren, maar hij meende ergens tegen een lichtmast te zijn gereden. Maar waar was hem onbekend. Hij ver keerde niet onder invloed van alko- hol. Nu wacht de politie maar af wanneer er een melding komt van een beschadigde lichtmast; dan we ten ze in ieder geval de dader. Zondag 23- juni organiseert de Venrayse Ry vereniging en Pony club Sint Isidorus in samenwer king met eethuis Den Boogaard in Geysteren een buitenrit voor ama zones en ruiters, te paard en aan gespannen. Sint Isidorus is een vereniging met 50 leden, aktieve en niet- aktieve sportbeoefenaars, Ponyrui- ters, grote ruiters en rekreanten. Met speciale aandacht voor deze laatste groep ontstond het idee om in samenwerking met een gereno- meerd restaurant in de buurt een buitenrit te organiseren met als af sluiting een gezamenlyk diner. Om dat we midden in de aspergegjd zitten en omdat 23 juni het asper geseizoen eindigt, viel al snel de naam 'aspergetocht'. Op zondag 23 juni om 9.45 uur worden alle deelnemende amazo nes en ruiters in rykostuum ver wacht by Den Boogaard te Geysteren. Daar worden zij verwel komd met een kopje koffie en Lim burgse Vlaai. Om 10.30 uur gaan de eerste deel nemers van start De rit gaat over 33 km, leidt de amazones en ruiters langs vele zandbedden en laat hen kennis maken met de mooiste plek jes rond Venray. Halverwege de tocht is er wat wordt genoemd een 'sherry-stop'. Daar kim men naast een lekker drankje ook van een kop koffie met broo((jes genieten. Rond de klok van 15.30 uur eindigt de tocht wederom b(j Den Boogaard waar de gasten omstreeks 1730 uur worden verrast met een speciaal voor hen samengesteld asper gemenu. De organiserende vereniging heelt ongeveer 100 uitnodigingen verstuurd en hoopt op veel belang stelling Natuurlijk zyn ook geïnte resseerden die niet zyn aange schreven-welkom. Het inschrijfgeld voor de Hippisch Culinaire Asper getocht bedraagt 75,-. Ook partners of vrienden zijn welkom. Indien z(j mee willen genieten van het Lim burgs 'witte goud' is daarvoor een bedrag van ƒ52,50 verschuldigd. Wilt u aan deze byzondere tocht deelnemen dan kunt u dat doen door kontakt op te nemen met dhr. C. Matthyssen. tel. 04780-82703. Sluitingsdatum aanmeldingen 8 Juni. Eenmaal per jaar gaan de AVO- kollektanten langs de deuren en vragen een bijdrage voor de 'inte gratie van gehandicapten'. Dit doen zij niet bepaald uit eigen belang maar wel uit de vaste overtuiging dat gehandicapten net zoveel recht hebben op een gewoon leven als u. Leven met een handicap is niet gemakkelyk. Afhankelijk zyn van anderen, niet kunnen doen watje Praktijk rebalancing van start in Venray Vanaf dinsdag 21 mei is er in Ven ray een praktyk van rebalancing gestart Mevrouw Jeanne Smits is onlangs geslaagd voor de beroeps opleiding rebalancing die zij heeft gevolgd bij de vereniging Rebalan cing Nederland. Deze vereniging is in onderhandeling met de zieken fondsen om deze natuurlijke ge- neeswyze in het ziekenfondspakket opgenomen te krijgen. Mevrouw Smits staat by NOVAG ingeschreven als natuurgeneeskundig masseuse. Mevrouw Smits: 'Rebalancing is een diepgaande vorm van massage waarby de natuurlijke balans van het lichaam wordt hersteld. Reba lancing werkt met het vrijmaken en bewustworden van de in het li chaam vastgehouden spanningen en emoties. Rebalancing is geschikt voor iedereen. Zowel voor personen die dagelyks onder stress gebukt gaan als voor hen die meer over zichzélf willen ontdekken. Rebalan cing aktiveert de zelfgenezende werking van het hele lichaam en verlicht veel voorkomende proble men zoals hoofdpyn, migraine, rug- en nekklachten, buikpijn, stijve schouders, oververmoeidheid, sla peloosheid, over- en ondergewicht en hyperventilatie, ook is het ge schikt voor iedereen die het gevoel van welzijn en diepe innerlijke rust in zichzelf wil terugvinden'. Nieuwe T-shirts voor OBS De Landweert Eindelijk is het zover! Sinds 1989 spaart de ouderraad van OBS De Landweert voor nieuwe T-shirts. Opbrengsten van musical, feest avonden voor de ouders e.d. zorg den ervoor dat de T-shirt-meter flink steeg. Een van de laatste akti- viteiten is een sponsorloop die door de ouderraad aan de avondvier daagse gekoppeld is. Tijdens de vierdaagse kunt u de leerlingen en de begeleiding van de school in hun nieuwe T-shirts bewonderen. Kweker gedupeerd Een kweker uit Oirlo werd er mee gekonfronteerd. dat op zijn aan de Locht gelegen kwekerij diefstal had plaatsgevonden van een aantal jon ge fruitbomen, jonge coniferen en een aantal bamboestokken. Voor hem is de schade ongeveer ƒ1.000,-. Baldadigheid Tben een 18-jarige bestuurder uit Ysselsteyn zyn auto uit de par keerstand aan de Jan Poelsweg wil de wegryden. zinde dat een groepje jongelui dat op het trottoir stond niet. De bestuurder stapte uit om verhaal te halen maar er ontstond over éh weer een woordenwisseling waarbij geen beschaafd Nederlands werd gebruikt De jongelui werden zelfs handtastelijk en er werd een bierglas op de motorkap kapot geslagen. De bestuurder deed van dit voorval aangifte by de politie. Later hield de politie in zijn woning in Ysselsteyn een 21-jarige inwoner aan die de grootste 'herrieschop per' was geweest. Hy kreeg proces verbaal wegens baldadigheid aan gezegd. I eigenlijk zou willen, maar tegeiyk de wens hebben om gewoon te leven. U kunt daarbij helpen, uw finan ciële bijdrage stelt AVO in staal deze 'integratie' daadwerkelijk gestalte te geven. De kollekte is van 9 t/m 15 juni. Voor meer informatie: AVO Inte gratie Gehandicapten, Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Graffitispuiters Er werd aangifte gedaan van het spuiten met rode graffiti op de mu ren van scholengemeenschap Mari- anum aan de Mgr. Nolensstraat Er waren teksten en tekens aange bracht. De politie is met de koördinatie begonnen van het aantal gevallen waarbij muren bewerkt zijn met graffiti. Een voorlopige telling heefl uitgewezen dat er op meer dan 100 plaatsen in het centrum muren exl. bewerkt zyn. Omdat de Winkeliers vereniging een beloning heeft uit geloofd, hoopt de politie binnen niet al te lange tyd de daders van dit ergerlijk soort vandalisme op te kunnen sporen. Ondanks de drukte rond de Kennedymars waar veel van de inzet van de politie werd ge vraagd om een veilige oversteek te garanderen, kwam er by de post in Castenray een melding binnen dat op de Horsterweg ter hoogte van het Schoor een aantal koeien op de weg zouden lopen. In verband met mogelijk gevaar voor het verkeer gingen een adjudant van de politie met een reservist naar de aangedui de plaats. Zy ontdekten inder daad een vaars op de Horster weg en nadat zij de vaars in een weide hadden gedreven, wer den ze gekonfronteerd met nog een tiental stuks jongvee in een maïsveld. Het heeft de nodige moeite gekost om dat elftal in een goed afgerasterde weide te drijven. De adjudant zag er na deze wildwestaktie uit. alsof hy zelf in de wei had gelegen... Dat hy door lachende agenten op het bureau werd ontvangen, spreekt voor zich. Vlaggen en spandoek ontvreemd Toen de organisatoren van de Kennedymars de op de hoek Henseniusplein-Schoolstraat opge hangen spandoeken en vlaggen van een sponsor wilden opruimen, ble ken anderen hen voor te zyn ge weest Van die diefstal werd aangifte by de politie gedaan. Op 1 juni jl. hebben de dames Gonnie Bouten, Gerda Klaassens en Ans van der Putten in Centrum Utrecht het diploma Square Dance 'Mainstream' behaald. Uw adres voor alle soorten perk-, bloemen- en groenteplanten PLANTENKWEKERIJ J. VAN DEN BEUKEN Krekelkamp 3 Wanssum Telefoon 04784-1629

Peel en Maas | 1991 | | pagina 15