PEEL EN MAAS in Ysselsteyn Parochiekerk van Ysselsteyn paat onder de slopershamer eeds in 1954 had Ysselsteyn 1 plan voor een nieuwe kerk 2 Realisering van vernieuwbouwplan De kerk, die er nooit kwam... Bewakers sloten zich zelf op in geldauto... Orgelconcert Gouden bruidspaar WAO VAN SOEST Brandweer op zoek naar inbreker ALLE MERKEN VERF ONDER EEN DAK! EN DE MEESTE TEGEN BODEM PRIJZEN BOK PAINT VEBF6» CDA nam afscheid van Harrie Philipsen I kerkbestuur van de Yssel- jse St Odaparochie heeft een ier rigoureuze manier gevon- m van het dure onderhoud en &t- en konstruktieproblemen evoor dit Peel dorp zo karakte- fee kerkgebouw af te komen, lossing is de kerk afbreken en ilan voor vernieuwbouw met Itelijk behoud van het huidige ibouw realiseren. Wat blyft is het priesterkoor, met uit- iring van dak en plafond de rest gaat tegen de vlakte irvoor in de plaats een tien korter bedehuis te bouwen, mveel zitplaatsen (300) biedt huidige kerk. De doopkapel [et Maria-altaar komen op de- terug. Tussen het Ja-altaar en de sacristie wordt multifunlctionele ruimte bijge- id. Met behoud van hetzelfde il zitplaatsen wordt de inhoud jhet gebouw teruggebracht van m3 naar 2550 m3. Hoewel de (ieuwde kerk een pyramidevor- dak, met op de punt een klok- rentje, zal krijgen, blijft de [teristiek van de huidige kerk idhaafd. VERNIEUWBOUWPLAN [eerste instantie heeft het kerk- aangevuld met een comité :ntwintigtal parochianen, na gegaan wat een algehele restauratie van het bestaande in september 1927 ingezegende kerkgebouw zou gaan kosten. Men kwam uit op een bedrag van ƒ600.000,-. Maar hierbij werd ook gekonkludeerd, dat het gebouw veel onderhoud zou blijven vragen en dat na ongeveer tien jaar weer herstel en restauratie nodig zouden zijn. Dat zou zoiets zijn als water naar de zee dragen. Vervolgens werd berekend, dat totale nieuwbouw een bedrag van ƒ1.600.000,- zou gaan kosten. Tenslotte kwam men uit op ver nieuwbouw van het kerkgebouw inclusief een bij te bouwen multi- funktionele ruimte. Hieraan hing een prijskaartje van ƒ1.100.000,-. Na rijp beraad bleek dit de enige moge lijkheid om zonder ook in de toe komst grote onderhoudskosten te hebben, een dienstbaar kerkge bouw te krijgen. Dit vernieuwbouw plan houdt in, dat het gebouw zyn huidige karakter zal behouden. De kerk krijgt een betere indeling en zal veel minder onderhouds- en verwarmingskosten vragen. FINANCIEEL PLAATJE Het kerkbestuur heeft berekend, dat uit eigen middelen ƒ640.000,- op tafel kan worden gelegd. Van het Bisdom Roermond mag een bedrag van ƒ150.000,- worden verwacht. De resterende ƒ350.000,- zal dan door de Ysselsteynse gemeenschap bij eengebracht moeten worden door middel van giften en opbrengsten van te organiseren akties. Het kerkbestuur en het bouw- comité zijn er van overtuigd, dat de 640 gezinnen met inzet en enthou siasme dit bedrag en liefst nog meer om mogelyke tegenvallers in de toekomst te kunnen opvan gen kunnen opbrengen. Men herinnert er aan, dat in 1927 een aanmerkelijk kleiner aantal gezin nen van de eerste pioniers hun eigen kerk konden bouwen. Nu Ys selsteyn een welvarend dorp is ge worden heeft men de passende slagzin gevonden: 'Ysselsteyn, brui send dorp, groot en sterk, aan u de daad voor een nieuwe kerk!!!' STAPPENPLAN Volgens de heer H. Philipsen, voorzitter van het bouwcomité, zal het vernieuwbouwplan stap voor stap worden gerealiseerd. In eerste instantie zal een financieel draag vlak nodig zijn. Daarom zullen na de vakantie de eerste akties om geld in te zamelen worden gehouden. Voorlopig houdt men het er op, dat pas in januari 1992 met afbraak van het oude en de bouw van het nieuwe kan worden begonnen. het boekje '50 jaar Ysselsteyn' te lezen, dat in het begin van de aanbesteding plaats vond le bouw van de kerk en reeto- fvoning in Ysselsteyn. De aan- ïrs Peters en Van der Sterren Doneer waren met ƒ36.000 agste inschrijvers, september van dat jaar werd leuwe kerk door de eerste rec- van Ysselsteyn, Jacqueh van fort, ingezegend, toen in begin mber 1944 de geëvacueerde Ys- Eyners in hun dorp mochten keren, vonden zij een zwaar ïadigde kerk terug. duurde tot 1946 voordat men emming kreeg om de paro- Eerk te herstellen, de fa. J.P.A. sen uit Venray voerde onder gjjng van de architekten Margry Lerou het herstel uit. Op de zondag van oktober 1947 de herbouwde kerk weer in ^üik genomen. ►d< LANGE LIJDENSWEG januari 1954 was er sprake dat Ysselsteyn een nieuwe zou krijgen, omdat zij te klein Na het gereedkomen van het Jwe godshuis, zou de oude kerk I iugdhuis worden ingericht. De 48! mere van Peelplan-Zuid, waren echter niet gelukkig mee en ten een eigen kerk en (open- school te bouwen. Volgens het '86 verschenen boekje '50 jaar chie Ysselsteyn' liep deze itie met een sisser af. Maar de chten over de bouw van een we kerk namen steeds vastere ien aan. Tégen het einde van besloot het kerkbestuur de niet meer te schilderen en te tellen, maar een nieuwe, grote sk te bouwen. ar in 1960 kreeg de toenmalige »r J. Janssen van het bisdom tnond te horen, dat eerst de id van ƒ30.000,- moest worden «werkt, voordat men aan de van een nieuwe kerk kon denken. y i februari 1963 werden de l/\ ^bouwplannen uit de kast ge- 1. maar toen ontstonden er üjjkheden over de keuze van architekt. Twee jaar later ot het kerkbestuur architekt P. Lerou te Venray opdracht te ge ven tot het ontwerpen van een nieuwe kerk. TWEE GROEPERINGEN Met Kerstmis 1963 was de ma quette van de nieuwe kerk te be zichtigen, doch weer ging er iets mis. Een groep prarochianen wilde restauratie van de bestaande kerk en een andere groepering wilde vol staan met uitbreiding. En dat ter wijl het bisdom al tot nieuwbouw had besloten. In 1966 kon pastoor Janssen ver klaren, dat 'dank zij de loyale mede werking van de parochianen de schuld kon worden betaald'. De nieuwbouw was begroot op onge veer een half miljoen. De kerk zou plaats bieden aan 600 zitplaatsen, waarvan 100 in een dagkerk. Op 22 februari 1968 viel op een vergade ring van de parochieraad het be sluit om het plan voor een nieuwe kerk dèfinitief 'in te vriezen' omdat gebleken was, dat het half miljoen niet was op te brengen. Het intus sen door het Ysselsteynse Wieier- comité ingezamelde geld voor de nieuwbouw werd toen maar besteed aan restauratie en moder nisering van de bestaande kerk... Intussen was van de maquette een van de torenpylers een beetje krom gezakt. Hij had al te lang mo del En nu, drieëntwintig jaar later zijn er weer (ver)nieuwbouwplan- nen. Nu niet omdat de kerk te klein is, maar wel omdat zij 'zo rot' is, dat het onderhoud niet meer te betalen Twee werknemers van een waar- detransportbedryf uit Eindhoven zullen ongetwijfeld nog lang blyven denken aan hun avontuur op de Haag in Merselo. De geldauto zoals in de volksmond een waardetransport wordt genoemd was maandag middag by de Rabobank in Merselo geweest en was op weg naar het vol gende adres. Op de Haag, buiten de bebouwde kom werd even een sani taire stop gemaakt voor een van de begeleiders van het transport Ter wijl de een weg was, ging de ander om onduidelijk gebleven redenen, even in de kluis van de auto, die via de kabine van de auto is te berei ken, kijken. Toen de man met hoge nood gedaan had wat hij moest doen en terugkwam bij de auto, werd hy door zijn collega in de kluis geroepen. En terwyl beiden binnen waren, viel de kluisdeur achter hen in het slot... De deur is van binnenuit niet te openen. Daar stond de geldauto dan op de Haag met draaiende motor en bran dende alarmlichten. Voorbijgan gers hoorden, dat er van binnenuit werd gebonkt en waarschuwden de politie. Op haar beurt nam zy kon- takt op met de centrale in Eindho ven. In afwachting van de man, die de onfortuinlijke bewakers kon be vrijden, hield de politie de wacht bij de bestelbus. Het tweetal heeft ongeveer anderhalf uur in de kluis opgesloten gezeten... DONDERDAG 30 MEI 1991 Nr. 22 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Donderdag 6 juni a.s. is er in de M Donderdag 6 juni a.s. is er in de Grote Kerk weer een orgelconcert Optreden zal dan de bekende orga nist Jos Wielakker uit Velddriel. Hij zal een volledig Mozartprogramma uitvoeren. Jos Wielakker studeerde eerst aan het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek te Utrecht, waar hij in 1965 com laude slaagde. Verder verwierf hij in 1967 aan het Amsterdams Conservatorium de 'Prix d'excellence'. Hij gaf vele or gelconcerten in binnen- en buiten land (o.a. in Engeland, Noorwegen, Denemarken, Duitsland, België, enz.). In de loop der jaren heeft hij zich gespecialiseerd in het spelen van werken van Mozart Vooral nu, in dit Mozartjaar (Mozart stief in 1791) is hy een veel gevraagd con certgever. Zijn uit te voeren programma staat dan ook geheel in het teken van Mozart en omvat o.a. de Linzer- symphonie, delen uit de 'Nozze di Figaro' (o.a. 'Voi che sapete' en 'Por- ,gi, amorj en delen uit Mozarts laat ste' werk: het Requiem (o.a. 'Lux aetema' en 'Lacrimosa'). Het concert in de Grote Kerk be gint om 20.15 uur en is voor ieder een vry toegankelijk. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Speeltoestel in brand Spelende kinderen maakten ge bruik van een vergrootglas op een speeltoestel aan de Laurahof. De zonnestralen deden hun werk zo goed dat het toestel in brand vloog. De kinderen renden weg en buurt bewoners alarmeerden de brand weer, die het vuur doofde. De schade bedraagt enkele honderden gulden. De politie tracht de "bran ders' te achterhalen om hun de re kening middels de WA-verzekering van de ouders te kunnen pre senteren. Op maandag 3 juni a.s., als het op de dag af precies 50 jaar geleden is. dat pastoor Hillebrandt in de paro chiekerk van St Oda in Ysselsteyn WIM HENDRIKS (80) en AN BUS (78) in het huwelijk verbond, zal in dezelfde kerk een plechtige Eucha ristieviering worden opgedragen voor dat paar. Nu, om terug te blik ken en te denken aan die 50 jaren, zoals dat zo mooi wordt gezegd '50 jaar lief en leed'. Wij hebben het gouden paar op gezocht in de aan de Pionierstraat in Ysselsteyn gelegen bejaardenwo ning om uit hun mond hun levens verhaal te vernemen. Een verhaal waarin nog eens duidelijk naar vo ren kwam hoe hard er moest wor den gewerkt voor zo weinig geld. Maar wij lopen al vooruit want de gouden bruid Wim Hendriks is ge boren ia Overloon, maar omdat de ouders n aar Merselo verhuisden ging hij daar naar school. Na het verlaten van de lagere school werd hij verhuurd als boerenknecht en kwam hij uiteindelijk terecht op de boerderij van Poels, op 'Janslust'. Daar werkte hij zich op tot melk knecht. Dat betekende met de hand melken, want melkmachines wa ren toen nog niet uitgevonden. Hij verdiende daar kost en inwoning en een bedrag van ƒ230,- per jaar... Er was crisistijd in de dertiger ja ren, maar in Duitsland, net over de grens, kon meer worden verdiend. In 1938 verhuurde hij zich daarom op een groot melkbedryf, in het net over de grens gelegen plaatsje Pont. In de nacht van vrijdag op za terdag kwam om even na een uur bij de politie een inbraak alarmmelding binnen van het gemeentehuis. Overigens ge beurt dat vele keren in een jaar. De politie ging kijken en vond bij een ingang achter Jerusa lem een niet afgesloten flets; een fiets die naar sterke drank rook en twee plastic draagtas sen met etenswaren. Deze keer was het een echte alarmmelding, want er was op dat ongewone uur ongewenst bezoek geweest in de hal en de sociale dienst. Maar de inbre ker was niet te vinden. Omdat de mogelijkheid bestond dat de inbreker nog in het gemeente huis aanwezig zou zyn, werd de hulp van de brandweer inge roepen. Er waren te weinig poli tiemensen beschikbaar om'het gehele gemeentehuis te door zoeken. De brandweermannen met de bode en de politiemannen doorzochten het gehele ge meentehuis tot in alle vertrek ken en de kasten werden by de zoekaktie niet vergeten. Na ruim 1 uur in aktie te zijn ge weest werd het zoeken gestaakt. De fiets, de drankfles en de tas sen met etenswaren werden meegenomen naar het bureau. Een uur later ging het alarm weer af maar deze keer bleek het loos alarm te zyn. Bij die boer. waar hij 'Sweitzer' werd. verdiende hij ƒ175,- per maand, ook met kost en inwoning. Een hele verbetering dus. Hij had altijd gezegd 'ik trouw niet voor dat ik 30 ben' en dat is uitgekomen. Laten we daarom eens overstap pen naar de gouden bruid van nu. An Bus werd geboren in Well. Zy kwam via Melderslo in Ysselsteyn terecht, waar haar ouders een ont- ginningsboerderij stichtten. Ze ging nog enkele jaren naar de lage re school, maar op 12-jarige leeftyd werd ze al verhuurd als boeren meid. Dat betekende dat ze van al les moest aanpakken. Zo is ze 12 jaar by de familie Van Dyck op de Heide als boerenmeid werkzaam geweest Daarover alle lof, want de boer en boerin behandelden haar als een hunner. 'Ze kunnen zeggen wat ze willen, maar St. Jozef die knikte tegen ons toen wij ter bedevaart naar de Smakt gingen. Wy kenden elkaar van de Heide, maar het was St Jozef die ons bij elkaar bracht. Al was het oorlog en al werkte myn verloofde over de grens, wy trouwden. In 1941 gingen we in een woning van 'den boer' in Pont wonen. Het paar bleef daar wonen tot 1947. Tben konden wij het aan de Timmer- mannsweg in Ysselsteyn gelegen bedrijf van de ouders van mijn vrouw overnemen', zo vertelde de gouden bruidegom. Het was een ge mengd bedrijf met maar 4 hectare grond. Later kon er 7 hectare bij ge pacht worden en ging het beter. Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 'Maar toch was het geen vetpot en toen ik de kans kreeg om bij het Waterschap te gaan werken heb ik dat gedaan. De kinderen waren al groter en toen ging dat wel. En ge lukkig maar, want na enkele jaren kreeg ik een ziekte en werd ik afge keurd. Daardoor was myn toekomst verzekerd'. Naast de boerdery werd een bun galow gebouwd en een zoon nam het bedryf over. In de bungalow bleef het paar nog enkele jaren wo nen, totdat zy tien jaar geleden de kans kregen om een bejaardenwo ning in de kom van Ysselsteyn ie huren, want dat Ysselsteyn, dat konden zy niet verlaten. Ze genie ten daar nog elke dag. Toch gaat er byna geen dag voorbij of er moet nog even naar de boerderij worden gegaan, ondanks dat de gouden bruidegom door zijn ziekte is ge handicapt, want stilzitten kan hij niet. Hy is daarom nog veel in de tuin bezig. Dat hij over vakman-, schap beschikt, blijkt uit het feit dat de tuin er zeer goed verzorgd bij ligt. In hun huwelijk werden drie kin deren geboren. Die zullen met de zes kleinkinden en hun 'aanhang' het feest meemaken. Op maandag 3 juni begint men om 14.00 uur met een plechtige Eucharistieviering. Daarna zal het feest worden voort gezet in zaal Roelanzia, waar van 19.00 tot 20.00 uur iedereen de gele genheid zal krijgen het gouden paar geluk te wensen. Vandalen aan het werk Er werd weer aangifte gedaan van het bekrassen van etalageruiten van winkels in De Bleek. Met graffi ti waren gevels en een spiegelwand van aan de Raadhuisstraat en De Bleek gelegen panden bewerkt Rei niging hiervan zal een bedrag van ongeveer ƒ1.000,- vergen. Diefstal uit kleedlokaal Tan nadele van een 22-jarige sporter werd uit het kleedlokaal van het zwembad, uit zijn rugzak, zijn kleding handdoek, horloge en sleutels gestolen. Diefstal geld uit woning Geen sporen van braak waren er te vinden en daarom denkt de poli tie dat met gebruikmaking van een valse sleutel toegang is verkregen tot een woning aan de Pavanest raat Ontvreemd werden muntjes van 5 gulden voor een bedrag van ƒ370,-. Op dinsdag 21 mei jl. heeft het CDA afd. Venray afscheid genomen van voorzitter Harrie Philipsen. In zaal Roelanzia in Ysselsteyn, waar het ruim 40 jaar geleden allemaal begon, werd de heer Philipsen toe gesproken door de heren Poels (CDA-Venray), Magielsen (voorzitter van het CDA bestuur Limburg), Van de Ven (fraktievoorzitter CDA Ven ray), J. Loonen- (voorzitter CDJA Venray) en mevrouw R. Greweldin- ger (voorzitter van de CDA Staten- fraktie). Alle sprekers waren vol lof over de manier waarop dhr. Philip sen zich gedurende zo'n 40 jaar heeft ingezet voor de politiek en de gemeenschap. In zijn afscheidstoespraak schetste dhr. Philipsen in vogel vlucht zyn politieke karrière, die hem via het bestuurslidmaatschap van de KVP Ysselsteyn bracht naar het voorzitterschap van de KVP en vervolgens tot het voorzitterschap van het CDA. Een lange weg naar een op te richten CDA, waarby ook nog eens de moeilijke klus van het tot stand brengen van een samengaan van 'Kerkdorpenfraktie' en 'Samenwer king' aan de orde was. Door allen werd de hoop uit gesproken, dat de Venrayse ge meenschap nog lang gebruik zal mogen maken van de kennis en in zet van Harrie Philipsen. Weer inbraak in woning Bingelkruid Voor de tweede maal werd inge broken in een woning het Bingel kruid. De eerste keer met carnaval en nu het afgelopen weekend. Door forcering van een raam was toegang verkregen. Er werden een foto toestel, videocamera en een radio- cassettespeler ontvreemd.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11