hebben nog een lange wensenlijst PEEL EN MAAS J® Nieuw zwem- en rekreatiecentrum wordt op 14 december geopend Milieuwetgeving, alkoholbestrijding in verkeer, en te hoge snelheid lijven aandacht vragen van de politie moederdag aanbieding CHRIS I FOTO'S Dringend gevraagd NETTE FULLTIME ERVAREN EN LEERLING GLAZENWASSERS Tevens zoeken wij nog enige INTERIEUR VERZORGSTERS Autobedrijven steunen de KTS In de onlangs verschenen Kleine Kernen Nota Gemeente Ven ray, waaruit wy vorige week uitvoerig publiceerden, staat te lezen dat het jn verband met de stankcirkels moeilijk is met de woningbouw te gemoet te komen aan de wensen van de bewoners van de kerkdor pen. Maar er zyn nog tal van andere onderwerpen zogenaamde knel- en aandachtspunten waaraan, volgens de dorpsraden wat zal moe ten worden gedaan, ten gunste van bet verbeteren van het leefklimaat van de Venrayse kerkdorpen. Volgens de nota zal de aanpak daarvan per dorpsgebied zich voor al moeten richten op de openbare voorzieningen en de woonomge- Ving- Per kern kan daartoe een ■lirpsplan worden opgesteld, waar- i beheersaspekten worden uitge werkt in relatie tot de financiering. De nota stelt, dat vanuit een derge- jjk plan ook prikkels uitgaan in de richting van de inwoners om be- zaken zelf aan te pakken. BEHOUD BASISSCHOLEN Een goede zaak is de vermelding de nota, dat de gemeente van >lan is zich sterk te maken voor het >ehoud van de basisscholen in de werkdorpen. Gelet op het belang ran de basisschool zal de gemeente steeds bekyken op welke manier soveel mogelijk scholen liefst alle behouden kunnen blyven. Overi gens dient het behoud van de basis- ichool nergens ten koste van de iwalteit van het onderwijs te gaan. Deze laatste stelling wordt ook door je dorpsraden nadrukkelijk onder- ichreven. ALGEMENE WENSEN Alle dorpsraden willen verbete- ing van de verkeersveiligheid. Het neest worden genoemd de wegen, raarop met hoge snelheden wordt ereden. Maar ook wordt gewezen p onoverzichtelijke kruisingen en evaarlijke situaties als gevolg van chterstallig onderhoud van weg- ekken en wegkanten. Het thema erkeersveiligheid dient volgens de nota nader onderzoek, waarin voor stellen worden gedaan voor de aan pak van deze problematiek. De communicatie met de ge meente is wel verbeterd, maar zou op enkele punten beter kunnen. Door enkele dorpsraden wordt aangegeven, dat ze in het verleden al regelmatig door zelfwerkzaam heid zaken in het dorp hebben ge realiseerd. Ondersteuning en waardering hiervan is volgens de dorpsraden wenselyk. Door Oostrum en Ysselsteyn werd aandacht gevraagd voor de werkge legenheid. Het is volgens de nota zinvol te bekijken hoe de werkgele genheid in alle kleine kernen zich in de toekomst kan ontwikkelen in relatie tot ontwikkelingen in de agrarische sektor en de mogelijke kansen in andere sektoren. De werkgelegenheid moet worden ge zien in relatie tot de (bestaande) bedrijventerreinen en de huis vestingsmogelijkheden voor (nieu we/zich verplaatsende/uitbreiden de) bedryven. INDIVIDUELE WENSEN De Kleine Kernen Nota zou niet kompleet zyn, wanneer daarin niet de individuele wensen van de kerk dorpen zouden zijn opgenomen. CASTENRAY wenst meer duide lijkheid over 'De Diepeling' en wenst aktiviteiten voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, veranderingen in het landschap en... een nieuwe pastoor. LEUNEN wil graag een vestiging van een levensmiddelenwinkel maar geeft als on-wenselijkheid te grote instroom van nieuwe mensen aan. MERSELO heeft bewegwijzering, aardgas en riool op enkele plekken op zyn verlanglijstje staan. OIRLO ziet nog steeds graag een herbestemming van 'het gat van Oirlo' (het partikulier eigendom op de hoek van de Oirloseweg/Hoofd- straat) tot dorpsplein/parkeerplaats. In dit dorp wordt geklaagd over stankoverlast door 'vismeel' van de vestiging van de LLTB. Oirlo zou ook graag een betere frekwentie van het openbaar vervoer hebben. OOSTRUM wil (nog steeds!) een verbinding van het station met Oostrum-Zuid en verder: afronding van wijken en straten, instandhou ding van het voorzieningenniveau en werkgelegenheid, plaatsing van informatieborden en aanleg van re- kreatieve fietspaden. SMAKT heeft de duidelijkheid met betrekking tot de woningbouw- verdeling over Smakt en Holthees op haar wensenlystje staan. VEULEN zou graag opgenomen worden in de dienstregeling van het openbaar vervoer, met name als het autogebruik verder wordt terug gedrongen. In de huidige situatie schat de dorpsraad het aantal po tentiële gebruikers van het open baar vervoer laag in vanwege het autobezit. VREDEPEEL pleit voor bedrijfs overname en huisvesting van met het bedrijf stoppende agrariërs en een hogere frekwentie van de buurtbus. Ook wil men, dat er iets wordt gedaan aan de telefoonsto ringen. YSSELSTEYN tenslotte wil verkeersveiligheid op de Midden Peelweg, Ysselsteynseweg en Tim- mermannsweg. Wat betreft de werkgelegenheid wenst men op vang van verlies aan arbeidsplaat sen in de agrarische sektor en wijst men op de gunstige perspektieven voor werkgelegenheid in de kerk dorp. Ook wil men de mogelykheid van inschryving van jongeren als woningzoekenden, hetgeen om re denen van het door schoksgewys bouwen geschade vertrouwen, min der plaatsvindt Wat betreft het bovenstaande wensenpakket wordt in de nota on derschreven, dat met name de be stemming van bv 'De Diepeling' en 'Het gat van Oirlo' snel duidelijk heid gewenst is. Hetzelfde geldt voor de woningbouwverdeling over Smakt en Holthees. Tjjdens de presentatie van het po- iejaarverslag over 1990 legde irpschef commissaris G. den Teu- ing nog eens de nadruk op het lang van de naleving van de mi- suwetgeving waarbij niet alleen de ilieukoördinator maar alle poli emensen oren, ogen en neus open oeten houden. Om milieu-overtre- ngen beter aan te pakken is het ilitiepersoneel bijgeschoold. In it kader van het milieu-inventari- tie-projekt werd dan ook gericht indacht besteed aan mogelijke ilieu-belastende aktiviteiten en/of edrijven binnen het Venrayse. Tij- ens de surveillance werd speciaal ilet op bedrijven, inrichtingen en ctiviteiten die belastend zouden innen zijn voor het milieu. Zon- ir er een heksenjacht van te aken werden de bevindingen iregistreerd en de uitkomsten erden vergeleken met de gere- streerde vergunningen. Momen el is die inventarisatie afgerond de konklusie is dat de 700 be- chte bedrijven nadere aandacht rdienen. Er waren veel bedrijven aarby niet voldaan werd aan de in hinderwetvergunning vervatte orschriften. Er is een groot aantal dryven die nog zonder hinder- itvergunning werkt Er zijn ook dryven waarvan onderzocht ent te worden of deze voor een nderwetvergunning in aanmer- ng moeten komen. In een aantal vallen was er sprake van overtre- van de afvalstoffenwet de wet rontreiniging oppervlaktewater de rioleringsverordening. Wat er op het gebied van de mi- iuwetgeving zal moeten gebeuren, worden besproken met de wet- luder milieuzaken, mevr. )ppenreys-de Loo en de officier n justitie, belast met de milieu- itgeving en de politie. SNELHEIDSKONTROLES Het afgelopen jaar werd aandacht schonken aan het snelheidsge- binnen de bebouwde kom en de 80-km wegen. Er werd op 28 gen verspreid over 64 plaatsen inen en buiten de kom op de Kimum snelheid gekontroleerd tydens die akties werden 1368 ïrtredingen gekonstateerd. ALKOIIOLKONTROLES In 1990 werden verspreid over 27 kontroles 581 automobilisten bin nen het bestek van de gerichte kon troles uitgenodigd tot een blaastest. Slechts 15 van hen bleken uiteinde lijk in aanmerking te komen voor een proces-verbaal. Aan 7 automo bilisten werd een rijverbod uitge reikt. Het aantal dagen dat effektief aandacht werd besteed aan alkohol- kontrole nam af, 30 dagen tegen 114 dagen. Maar wel werd gekonsta teerd, en dat baarde de commissa ris zorgen, dat bij 36 aanrijdingen teveel alkohol was genuttigd. In 1989 waren dit er slechts 19. AANRIJDINGEN In het jaar 1990 werden 597 aan rijdingen geregistreerd tegen 585 in 1989. Wel was er een stijging van het aantal aanrijdingen met letsel: 130, in 1989 waren dat er 105. Het aantal gewonden bij aanrijdingen nam toe: in 1989 123 en in 1990 164. Dodelijke afloop by een aanrij ding was in 1989 4 keer het gevolg, in 1990 6 keer. Het niet verlenen van voorrang cq. geen vrye doorgang was in de meeste gevallen de oorzaak. AUTOGORDELCAMPAGNE Tien dagen werd er aandacht ge schonken aan de gordelplicht en 1912 voertuigen werden gekontro leerd. Er werden 425 processen- verbaal opgemaakt. OVERTREDINGEN In 1990 werd er 2334 keer verbaliserend opgetreden bij over tredingen, waarbij het merendeel verkeersovertredingen waren. In 78% was er sprake van een transak- tie. Dat bracht een bedrag van ƒ121.325,- in het laagje van het Ryk. KIMINALITEIT In 1990 kwamen in totaal 2633 misdrijven ter kennis van de poli tie. Een daling t.o.v. 1989 met 338 Die daling wordt verklaard door de daling van het fenomeen fietsen diefstal van 962 in 1989 naar 809 in 1990. De meest voorkomende vorm van misdryfis diefstal van fietsen. Ver- Houten lijst met vergroting 15/20 cm van eigen negatief samen 1 jOU Lijst uit Crystal Clear Collection ,j m zrf\ samen met foto 15/20 cm 1 OjdU Schoolstraat 5 UUR Venray der vonden de volgende delikten plaats: diefstal uit woningen 206 keer; uit bedrijven en scholen 266 keer; diefstal uit sportcomplexen 38 keer. Tégenover een daling van de fietsendiefstallen en de inbra ken in auto's staat een stijging van het aantal inbraken in woningen, scholen en bedrijven. In verhouding tot andere jaren besteedde de politie meer tijd aan de projektmatige aanpak van de georganiseerde diefstal van perso nenauto's, in totaal 23 in het ver- Geheel kon form de verwachting zette de trend op het terrein van de vernielingen zich voort. In 1990 werd 443 maal aangifte gedaan van vernielingen. LOF AAN PERSONEEL De korpscef commissaris G. den Téuling was vol lof over de inzet van het personeel op elke plaats en in elke rang. 'Maar wij zullen alle zei len moeten bijzetten om 24 uur per dag garant te blyven staan voor de burgers, als die een beroep op ons doen. Wij hebben in het afgelopen jaar keuzes moeten maken, vooral om iets te doen aan de veel voorko mende kriminaliteit. Het resultaat mag gerust genoemd worden'. In de loop van het jaar konden 262 mis drijven worden opgelost waarby 72 verdachten konden worden aange houden. Veel aandacht werd ge schonken aan de bestryding van verdovende middelen, want het was bekend dat er op de middelbare scholen soft drugs werden ver handeld. De nieuwe aanpak, de nieuwe werkwijze vraagt aanpassing, ook van het politiepersoneel. Veel na druk legde de commissaris op de aanpak in samenwerkingsverband met korpsen van de rijkspolitie en die van de gemeentepolitie van Ven- lo en Tegelen. 'Wij hebben recente lijk door die samenwerking goede resultaten kunnen boeken. Nu gaan wij investeren in de automati sering en het personeel wordt daarvoor opgeleid. De opgeleide kerninstrukteurs gaan nu de leden verder opleiden zodat ze volledig passen in het automatiseringspro ces'. Vertrouwen in de toekomst is er, volgens dhr. Den Teuling, zeker, de werksfeer is goed, al is de werk druk voor het personeel wel groot. Maar de bereidheid die is aanwezig en de Venrayse burger kan er verze kerd van zijn dat de Venrayse poli tie ér alles aan zal doen om Venray leefbaar te houden. Wegens toenemende uitbreiding van onze klantenkring. (voor diverse uren per week) Neem vandaag nog vrijblij vend contact op met: SCHOONMAAKCENTRALE VENRAY tel. 04780-87223 DONDERDAG 2 MEI 1991 Nr. 18 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Nieuw gevaarlijk spelletje Drie knapen hadden een nieuw gevaarlijk spelletje ontdekt, nl. om vanaf het viadukt van de Henri Dunantstraat een autoband naar beneden te gooien. Een bromfiets bestuurder kreeg de schrik van zyn leven maar gelukkig kon hij zyn bromfiets in de juiste koers hou den. De bestuurder deed daarvan aangifte bij de politie. Die kon de drie knapen aanhouden. Zij wer den ernstig onderhouden over het gevaar van hun 'spelletje'. Het werd donderdagmiddag nog eens onderstreept door Koos van Haren, direkteur van de AMV- garage, dat de op de garagebedrij ven in de regio Venray en de bedrij ven die te maken hebben met alles wat in de autobranche nodig is, door de KTS ook in de toekomst een beroep gedaan kan worden. Voor Koos van Haren was het een bijzondere ervaring om in hetzelfde lokaal te staan, waarin hij 39 jaar geleden zelf technisch onderwys had ondergaan. Hij sprak namens die bedrijven in de Venrayse regio die spontaan hadden gereageerd op de oproep van leraar autotechniek Ger Verstegen van de huidige KTS, om te komen tot samenwerking tussen school en' garagebedrijven. De heer Van Haren wees er nog eens duidelyk op dat goed opgelei de vakmensen voor de garagebe drijven van groot belang zijn. Als die onderwijsinstituten zelf niet de beschikking hebben over de aan schaf van technische hulpmidde len, die er toe bijdragen die opleiding te verbeteren, het voor de garages van belang is om te helpen. Dat was voor ons de reden om naast die samenwerking ook financiële bijdragen te geven tot de aanschaf van een voor het lesprogramma noodzakelijke computer, bestemd voor de leerlingen motorvoertui gentechniek. Hij kon dan ook aan de initiatiefnemer, de heer Ger Ver stegen een cheque ten bedrage van ƒ3.285,- aanbieden. Hierna stelde de heer Van Haren met een druk op de knop de computer in werking. De aanwezige representanten van de garagebedrijven en andere geno digden, waaronder oud-direkteur Hjjl, konden zien waartoe een com puter als ondersteuning van de les sen, in staat is. De lieer L. de Veen, direkteur van de KTS bedankte de bedryven voor de gevraagde medewerking en de beide leraren, Verstegen en Jeuken, voor het initiatief. Volgens dhr. De Veen is het van groot belang dat de leerlingen goed onderlegd worden met de huidige techniek zodat, als ze naar het vervolgonderwijs gaan, die basis hebben die nodig is. De school heeft in haar huidige budget niet de mogelykheid gehad om tot aanschaf van die computer over te gaan. Dhr. De Veen was daarom erg verheugd met de hulp van de gara gehouders. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het nieuwe zwem- en rekreatie centrum op de hoek van de West- singel/Kempweg, waarvan de bouw in september 1990 werd be gonnen, zal op 14 december a.s. worden geopend. De 15de decem ber is de eerste officiële dag, waar op de zwemliefliebbers van de akkommodatie gebruik kunnen gaan maken. Op 19juni zal burge meester H. Defesche als laatste of ficiële daad in Venray, een herdenkingssteen inmetselen en een door hem vervaardigde skulpture. in brons, als blijvende herinnering aan zijn Venrayse burgemeestersperiode, aan bieden. Wethouder J. Driessen deelde dit vorige week donderdag mede, toen hy de vlag hees bij het berei ken van het hoogste punt van het zwembadgedeelte. Op 14 februari jl. ging de vlag in top op het hoog ste punt van het gebouw, waarin de vier squashbanen komen. Het allerhoogste punt wordt evenwel de toren, van waaruit de 72 meter lange overdekte glijbaan zyn startpunt krijgt. Dat het acht maanden heeft ge duurd, voordat er enige tekening begint te komen in het aanzien van het nieuwe zwem- en rekrea tiecentrum, is niet verwonderlijk, omdat de meeste werkzaamheden zich onder de grond hebben af gespeeld. Nu de onderkeldering gereed is, kunnen de machines worden geplaatst: de waterpom pen, zuiveringsinstallatie en de blowers voor de golfslag in het binnenbad. REKREATIEVE ELEMENTEN Tbt de rekreatieve elementen van het zwem- en rekreatiecentrum behoren: drie zonnestudio's met so laria; vier sqashbanen met uitbrei- dingsmogelykheden; peuterbad binnen met sproeikoppen en mini- glijbaan; een 72 meter lange over dekte waterglijbaan: een rekreatief binnen- en buitenbad; een wed- strydbad; kunstbeplanting; mobie le videohoek; komplete horeca met natte en droge bar; een zonneweide en een parkeerplaats voor 110 auto's. De rekreatieve binnen- en buiten baden bevatten: golfslag voor het binnenbad, stroomversnellingska naal, onderwaterligbanken met luchtbelinstallatie, wandsproeiers, pulsators, waterparaplu, bodem- luchtbelinstallatie, waterval, onder waterzitbanken, whirlpool, .kopwandsproeiers, turbodouche, rotspartyen met waterstroom en 'onderwaterverlichting. Het wedstrydbad krijgt zes "wedstrijdbanen, een beweegbare bodem van 15x9 nieter, een 1-meter springplank, onderwaterverlich- ting en -luidsprekers, onderwater venster, skippyballinstallatie, elektronisch scorebord, trainings- klok en waterpolobenodigdheden. EXPLOITATIE Zoals bekend zal Sportfondsen Nederland .dit nieuwe centrum gaan exploiteren. Hiervoor zal de Stichting Sportfondsen Venray BV worden opgericht Een raadslid zal benoemd worden in de Raad van Commissarissen. Een exploitatiete- i kort van ƒ750.000,- op jaarbasis wordt door de gemeente opgevan gen. Indien een betere exploitatie wordt gevoerd, waardoor een voor deel ontstaat komt dit direkt terug in de akkommodatie. Een hogere overschrijding dan ƒ750.000.- op jaarbasis wordt door de gemeente opgevangen. Indien een betere ex ploitatie wordt gevoerd, waardoor een voordeel ontstaat komt dit di rekt terug in de akkommodatie. Een hogere overschrijding dan ƒ750.000.- heeft voor de gemeente geen gevolgen, want Sportfondsen Venray BV i.o. en HevoProject Bouwmanagement BV dragen het risiko voor exploitatie-overschry- dingen in de eerste vyf jaar na ople vering. TARIEVEN De overgang van een gemeente lijk beheer naar een privaat beheer betekent niet, dat zwemmen in de nieuwe akkommodatie onbetaal baar wordt. Volgens mr. W. Eissens. algemeen direkteur van Sportfond sen Nederland, zullen in Venray de volgende tarieven gehanteerd wor den: een los bad 5,75, twaalfbadcn- kaart ƒ57,50. Verenigingen betalen ƒ113,- per uur en erkende verenigingen krij gen een subsidie op het tarief. Voor rekreatief gebruik is de akkommo datie geopend van 14.00 tot 22.00 uur en in beperkte mate in de och tenduren. Op zaterdag en zondag kan men van 10.30 tot 16.00 uur terecht. Belangrijke gebruikersgroepen zijn b.v. baby/peuterzwemmen, medisch zwemmen, verenigings- zwemmen, ouderen zwemmen, zwangerschapszwemmen. etc. Deze doelgroepen ontvingen donderdag jl. nadere informatie. HET PERSONEEL Verwacht wordt, dat ongeveer vijf tien mensen werk zullen hebben, zowel in het natte en droge gedeelte van het centrum. Hieronder bevin den zich ook de zes badmeesters van het huidige gemeentelijke combi-bad, met wie een acceptabele regeling is getroffen. Zy worden door Sportfondsen opgeleid voor hun nieuwe taak. ORIGINELE NAAM Van de bevolking wordt mede werking gevraagd voor het vin den van een goede naam voor het zwem- en rekreatiecentrum. De kriteria zijn: een kort en krachti ge Nederlandse naam, eenduidig en helder met een commerciële uitstraling, de tijdloze naam moet een sportieve klank hebben in re latie tot de doelstelling van het centrum. De bedenker van de nieuwe naam wordt beloond met een cadeau en een gratis entree- pakket voor het centrum in 1992. Men kan tot 1 juni inzenden naar de gemeente Venray, onderafde ling Beheer Welzij nsakkommoda- ties. Postbus 500, 5800 AM Venray o.v.v. Naam zwem- en re kreatiecentrum PRIJSVRAAG KUNST EN STORT Alle amateuristische kunstbeoe fenaars kunnen deelnemen aan de prijsvraag 'Kunst en Sport'. In de kunstvoorwerpen moet de sport in al zijn facetten tot uiting komen. De resultaten worden in het centrum tentoongesteld. Er z(jn prijzen van ƒ200,-. ƒ150.- en ƒ100.- te winnen. Inzenden tot uiterlijk 15 november bij de onderafdeling Beheer Wcl- .zijnsakkommodaties van de ge meente. PEEL EN MAAS elke week nieuws

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11