tasters van St. Anna nemen afscheid Muziekschool Venray heeft in 20 jaar bestaansrecht bewezen 'Netwerk' heeft haar (voorzieningen uitgebreid Jantje Beton steunt jeugdwerk Venray en Meerlo-Wanssum Pro Ecclesia et Pontifice voor zr. Sarto Smits L. van den Hoonaard 40 jaar muziekpedagoog Foster Parents-dag BIJ VERKOOP VAN UW WONING HILHORia Zwem- en Rekreatiecentrum bereikt hoogste bouwpunt Piet Litjens 25 jaar bij Nijsen/Granico Kollekte Kinderbescherming Ruim ƒ2.500,- voor Gerdie Muijsers Donderdag 26 april - Pagina 5 feel en maas Vorige week stond geheel in het eken van het afscheid van de iisters van Liefde van Jezus en Ma- -ija beter bekend als de zusters van /to. Anna. Iedere dag kwamen men- qkfpn. die zich nauw verbonden voel en, afscheid nemen van de zusters |:®e na 85 jaar zegenrijk werk Ven- I ,'-(Ky gaan verlaten. Onbetwist hoog- l'jkpunt was zondagmorgen een *Clechtige Eucharistieviering uit laakbaarheid. Een Eucharistievie- toig 'met drie heren' aan het altaar, Let als celebrant oud-deken Theu- ^J^ssen, nu rector van de Zusters Eq St. Anna. Hij werd geassisteerd iBoor pater Bamhoorn en pastor De ^iartog. Het St. Annakoor, onder leiding van zr. Laetitiae, gaf door hun zang fextra glans aan deze viering. Voor de aanvang van de Eucha ristieviering sprak de algemeen Overste zr. Joseph Sarto Smits het elkomswoord en gaf nog eens de Bschiedenis van St. Anna weer, die ater nog door anderen werd bena drukt. Hoe op 4 november 1908 negen zusters uit Gent waren geko men, die, zoals het huishoudelijk eglement voorschreef, verplicht waren tot samenwonen, met de op dracht te zorgen voor het geestelijk n tijdelijk welzijn van de aan hen uevertrouwde patiënten. In december 1908 waren dat al 77 patiënten die door 29 zusters wer den verzorgd, bijgestaan door twee geneesher^jp. In 1911 vónd de officiële opening van St Anna plaats en het aantal latiënten liep op. St. Anna kende veel hoogtepunten maar ook vele ieptepunten, maar, aldus zuster 8arto 'door hard werken kwamen Ie zusters er weer bovenop'. De lusters van St. Anna gaan nu Ven- ay verlaten om in Eindhoven een nieuwe toekomst op te bouwen. Voor vele zusters was het hun evenswerk om lief en leed met elkaar en temidden van hun zor- pnkinderen te delen. Met dank- (aarheid denken de zusters bij hun vertrek terug aan wat Venray voor hen heeft betekend. OUD-DEKEN THEUN1SSEN 'Wat pijn doet, hoe kun je dat vie- ren', zo vroeg deze celebrant zich af en hij gaf aan dat in de loop der ja ren zoveel van het Rijke Roomse le ven uit Venray is verdwenen dat het Venray armer heeft gemaakt. Maar wat door dat Ryke Roomse leven is opgebouwd zal volgens dhr. Theu- nissen verder moeten. 'Wij zullen ook in de toekomst altijd religieu zen nodig hebben in welke hoeda nigheid dan ook. In het verleden werden hier op St. Anna de versto- tenen liefdevol opgenomen. Venray is en blyft dankbaar voor wat de zusters van St Anna voor Venray hebben betekend', aldus de oud deken. DEKEN BUSCHMAN Niet volgens het programma werd een zeer verraste Provinciaal Over ste zr. Sarto Smits, door deken Buschman naar voren geroepen. Hij is pastoor-deken van de St. Pe trus Banden parochie, waartoe ook de zusters van St Anna behoren. Hij kwam als pastoor-deken de zusters bedanken voor alles wat ze voor de parochiegemeenschap had den betekend, want als er op de zusters een beroep werd gedaan, dat waren ze er. 'Ik zou graag alle zusters voor hun inzet en hun werk willen ridderen, maar dat kan ik niet maar in u allen wil ik zuster Sarto eren en mededelen dat het de Paus behaagd heeft haar de Pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen om daarin alle zusters die 85 jaar op St. Anna hebben gewerkt te eren. Zij waren het die de Woorden van Christus hebben bewaarheid 'wat Gij aan de minste der mijnen hebt gedaan, dat hebt Gy aan mij gedaan'. Niet alleen namens de Kerk maar ook namens de Kerk van Venray speld ik u, Pro vinciaal Overste, graag dat Pauselijk goud op', waarna de deken woord bij daad voegde. ZUSTER SARTO Zuster Sarto had geen woorden om tot uitdrukking te brengen hoe verrast zy was. Zij aanvaardde de Pauselyke onderscheiding alleen, als die gezien zou worden als Pause lyke waardering voor het werk van alle zusters van St Anna. BURGEMEESTER DEFESCHE Burgemeester Defesche wilde bij het afscheid van de zusters van St Anna aanwezig zijn om namens de bevolking dank te zeggen. 'Welke zegen moet het voor de patiënten zyn geweest om onder de zorg van de Zusters van Liefde te worden on dergebracht. Venray is 85 jaar ver bonden geweest met de zusters van St. Anna, die met opoffering en lief de hun opdracht hebben vervuld'. Er was volgens de burgemeester in die 85 jaar veel veranderd, sinds de zusters zich het trieste lot van de verstotenen hadden aangetrokken. De Broeders èn Zusters van Liefde hebben in Venray onbeschrijfelijk veel voor de patiënten gedaan, voor al tijdens de oorlogs- en bevrij dingsdagen. 'Venray blijft de zusters dan ook eeuwig dankbaar en St Anna zal in de Venrayse ge meenschap haar plaats blijven be houden'. Eigenaar werd voor inbreker aangezien Donderdagavond omstreeks kwart voor tien werd er groot alarm gegeven by de politie. Deze spoedde zich met alle beschikbare politie mannen in de richting van de Vredepeel waar een attente voorbij ganger in het tankstation van Van Lipzig aan de Peelweg een gemas kerde inbreker zou hebben gezien. Die melding werd serieus geno men, mede omdat de melder had gezien dat de man een plastic zak over zijn hoofd zou hebben, èn daar van alles uit de rekken van het tankstation had gepakt. De politie kon echter niets ver dachts ontdekken, maar de eige naar, P. van Lipzig kon de politie de oplossing geven. Hy was het zelf geweest die in het tankstation was gesignaleerd, toen hij daar wat spullen ging ophalen. Omdat het re gende had hij een plastic zak over zyn hoofd gedaan, zoals vroeger de sjouwers (kolenboeren) ook deden om zich tegen stof of regen te be schermen. Midiset ontvreemd Uit een aan de Grotestraat gele gen zaak van radio-apparatuur werd vrijdagavond een midiset ter waarde van ƒ1.400,- ontvreemd. Hoe de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden medegedeeld. De diefstal werd vrijdagavond om streeks 18.30 uur ontdekt Inbraak in bedrijf Door vernieling van een ruit was toegang verkregen tot een op Keizersveld gelegen bedrijf. Ont vreemd werden een P.C., de moni tor en de modem. De technische recherche tracht de sporen veilig te stellen. Zaterdag 27 april houdt de Petrus Bandenschool zyn jaarlijkse Foster Parents-dag. Deze Venrayse basis school heeft vier jaar geleden een 8-jarig jongetje geadopteerd uit de Filippijnen. Ieder jaar proberen de kinderen, de ouders en het team middels een zeer gevarieerde aktie- dag de benodigde gelden byeen te brengen. Er is muziek, dans en zang. De kinderen kunnen allerlei spelletjes doen. In het restaurant kunnen ouders en kinderen genie ten van allerlei zelfgemaakte bak- produkten. Verder worden er creatieve produkten verkocht Kortom, het belooft een gezellige, aktieve dag te worden. Wilt u ook eens een bezoek aan de Petrus Ban denschool brengen? Zaterdag 27 april a.s. tussen 10.00 en 13.00 urn- bent u van harte welkom aan de Dr. Poelsstraat 6. EEK HELPEHDE HAND Makelaarskantoor Patersstraat 17 Venray - Tel. 04780-85958 Nadat enkele maanden geleden op de plek, waar het nieuwe zwem en rekreatiecentrum (hoek West- singel/Kempweg) wordt gebouwd, de vlag in top ging omdat het hoog ste punt van de squashhal was be reikt, wordt vanmiddag om vier uur het bereiken van het hoogste bouw punt van het zwembad op beschei den wyze gevierd. Dat gebeurt in aanwezigheid van de toekomstige exploitant van het zwemparadijs, Sportfondsen Nederland, de pro- jektontwikkelaar Hevo en wethou der J. Driessen als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. Sportfondsen Nederland zal om 16.30 uur in het gemeentehuis een presentatie verzorgen van de facili teiten, die het zwemcentrum aan de gebruikersgroepen in de ge meente Venray kan bieden. Deze presentatie is bedoeld voor alle hui dige en toekomstige doelgroepen van het zwemcentrum. Op 1 februari jl. was het 25 jaar geleden dat bedrijfsleider Piet Lit jens in dienst trad by Nijsen/Grani co Mengvoeders. Hoewel het al enige tijd geleden is, is men dit ju bileum bij Nijsen/Granico nog niet vergeten. Reden voor de direktie om de heer Litjens een receptie aan te bieden. Deze zal gehouden wor den op 27 april a.s. in het gemeen schapshuis 'De Brink' te Leunen, van 18.30-20.00 uur. Ieder die zich geroepen voelt om de heer en me vrouw Litjens met dit heuglijke feit de komplimenteren wordt hierbij van harte uitgenodigd. Tben Piet Litjens begin 1966 uit militaire dienst kwam trad hij bij de firma Nijsen in dienst als mole naar/menger. De heer Jacques Nij sen, de vader van de huidige direkteur, was toen de baas van Piet. Daarnaast was er nog een vrachtwagenchauffeur en een be zorger, terwijl de dochter van Jac ques Nijsen de administratie deed. Per week werd ongeveer 40 ton voer geproduceerd. Dit voer werd uitslui tend in zakken afgeleverd, bulkver- voer bestond nog niet. De boeren- klanten kwamen nog met paard en wagen om hun graan te laten ma len. Iemand die 150 varkens mestte was al een grote klant. Alle voeders werden in meelvorm afgeleverd, persen deed men nog niet. De hele installatie bestond uit een silo, 2 mengketels en een ha mermolen. In de loop van de jaren is er wel het een en ander veranderd. Tben Piet bij Nysen in dienst kwam wa ren er in totaal 5 mensen in dienst. Dit is intussen uitgegroeid tot 55. Dit betekent een faktor elf. De om zet per week is gegroeid tot ruim 2000 ton, wat het vyftigvoudige is. Zolang Piet Litjens in dienst is werd er in de mengerij verbouwd of er werden plannen gemaakt voor een verbouwing of uitbreiding. Al spoedig werd de eerste pers ge plaatst, deze had een capaciteit van 1,5 2 ton per uur. Tbr vergelijking: de huidige perskapaciteit by Nij sen/Granico is 30 ton per uur. Ook de eerste buikwagen kwam gauw. Deze kon ongeveer 7 ton losgestort voeder vervoeren. Tegenwoordig zyn buikwagens van 24 of 30 ton geen uitzondering meer. Soms verlangt Piet Litjens wel eens terug naar vroeger. Alles is veel gejaagder geworden en de druk om hoge produkties te halen wordt steeds groter. Vroeger kende hy alle klanten persoonlijk, hij wist bijna alles van hen. Nu kent hy de meesten alleen nog maar vanuit de computer, waar de bestellingen ge registreerd worden. Op de vraag van wat hem de afge lopen 25 jaar het meeste is bijgeble ven: de laatste modernisering en uitbreiding die vorig jaar gereed is gekomen. De ingebruikname van de nieuwbouw is tegelyk gevierd met het 50-jarig bestaan van Nij sen/Granico; deze feestelijkheden liggen nog vers in het geheugen. Over de volgende ancedote heb ben we smakelijk moeten lachen: Tben Piet nog niet zolang by Nysen in dienst was en op een avond nogal doorgezakt was, vond een klant hem de volgende dag slapend op een stapel zakken. Deze klant meende dit aan de heer Nysen te moeten vertellen, waarop deze ant woordde: 'och hij zal wel moe zyn'. Slapen doet Piet niet meer op zyn werk. Daarvoor zyn de belangen te groot en de werkzaamheden te in gewikkeld. Tben de pasbenoemde direk teur van de Venrayse Muziek school, de heer L. v.d. Hoonaard, op een maandagmorgen in janua ri 1971 in Venray kwam, moest voor hem in het pand naast het oude gemeentehuis in allerijl een bureau en een stoel worden ge charterd. Nu, twintig jaar later, telt de in het voormalige gemeen tehuis aan de Grote Markt ge vestigde Gemeentelijke Muziek school 1650 leerlingen en 24 docenten, die hun discipelen weg wijs kunnen maken op vrijwel alle instrumenten. Een voorberei dingsklas voor het Conservatori um heeft in de loop der jaren veel leerlingen afgeleverd, waarvan er meerderen teruggekomen zijn naar Venray, maar nu als docent. Direkteur Louis van den Hoo naard heeft zyn credo: 'Alles wat kan in het leven moet je uitbui ten' in Venray waargemaakt, on danks het feit, dat hij al tien jaar met een 'bevroren begroting' moet werken. In het jaar, waarin hij veertig jaar muziekpedagoog en twintig jaar direkteur van de Venrayse Muziekschool is, kijkt Louis v.d. Hoonaard met veel ple zier terug op hetgeen hij in Ven ray en elders heeft kunnen doen. Louis van den Hoonaard, geboren in Utrecht en getogen in Schiedam, kan nu h(j veertig jaar 'in de mu ziek zit' bogen op een indrukwek kende staat van dienst Na in zijn stagejaar 1949/1950 piano-, orgel-, mandoline- en gitaar lessen te hebben gegeven, werd hij in 1951 benoemd als leraar aan de Schiedamse Muziekschool 'Cen traal', waarbij de cello zyn favoriete instrument was. Op deze Schiedam se school legde V.d. Hoonaard als het ware al de basis voor het Instru mentaal Vormend Onderwijs (IVM), dat later in Venray zo'n groot suk- ses zou worden. Hy ontdekte, dat de blokfluit het instrument by uitstek was om by de jeugd de meest ele mentaire muziekkennis by te brengen. In 1953 werd hij docent cello aan Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, stelt een bijdrage van 4.500 gulden beschik baar aan de stichting Kinderspeel terrein De Schoever in Meerlo- Wanssum. Het geld is bestemd voor de herinrichting van het speelter rein in Meerlo-Wanssum. De werk groep 'Sehoolomgeving OBS De Flierefluit te Venray ontvangt een bijdrage van 4.000 gulden van Jant je Beton. Deze bijdrage is bestemd voor de herinrichting van de schoolspeelplaats tot buurtspeel- voorziening. Het Nationaal Jeugd Fonds steunt Groene Kruiszuster bestolen Een 31-jarige Groene Kruiszuster, belast met uitgifte van uitleenspul len van het Groene Kruis, werd tij dens haar werk bestolen. Haar jack en schoudertas, met daarin per soonlijke bezittingen, bleken ontvreemd te zijn. In haar porte monnee zat een geldbedrag van ƒ200,-. Van de diefstal heeft ze aan gifte gedaan. Diefstal pompwagen Een zg. pompwagen waar pallets mee worden vervoerd werd ont vreemd. De benadeelde is een doe- het-zelf zaak op het Gouden Leeuw terrein. Het personeel kon niet ver klaren wanneer de diefstal heeft plaatsgevonden. het Tbonkunst-conservatorium in Rotterdam en twee jaar later tijde lijk direkteur van de Schiedamse Tbonkunst Muziekschool. In 1959 werd het sektie-hoofd instumentaal onderwys in Delft en in 1961 do cent cello aan het Rotterdamse con servatorium. In maart 1965 werd hy direkteur van de Muziekschool in Tegelen. Slechts een jaar was hy direkteur van de muziekschool in Heerenveen. Omdat men hem daar zelfs geen woning kon aanbieden, nam hy maar al te graag de uitda ging aan om in januari 1971 in Venray vanuit het niets een mu ziekschool op te richten. SNELLE GROEI Zijn eerste werk in zyn nieuwe funktie was het bezoeken van de la gere scholen om leerlingen warm te maken voor blokfluitlessen. Reeds in hét eerste jaar kon hy met 414 leerlingen beginnen in de voor malige Latijnse school aan de Grote Markt De eerste jaren kenmerkten zich door groot ruimtegebrek. Er werden in 1974 dependances ge vonden in het voormalige pand Ver- cauteren aan de Grotestraat en in de (wat toen heette) 'De FoekepotV Scholencomplex Brukske. Na de verhuizing in 1976 van de gemeen- tesekretarie naar het voormalige kloostercomplex Jerusalem, kreeg Louis v.d. Hoonaard het oude ge meentehuis voor zyn muziek school, die intussen al meer dan duizend leerlingen telde... ONTWIKKELING In zyn veertigjarige loopbaan als muziek-pedagoog en in de afgelo pen twintig jaar als direkteur van de Venrayse Muziekschool, heeft Louis v.d. Hoonaard een geweldige ontwikkeling in het muziekonder wijs meegemaakt De blokfluit vroeger het stiefkind van de mu ziekdocenten, is met de gitaar, ac cordeon, elektronisch orgel en keyboard een conservatorium opleiding geworden. De direkteur van de Venrayse Mu ziekschool is er trots op, dat men voor het leren bespelen van vrywel jaarlijks enkele honderden soortge lijke projekten voor de jeugd. Voor kinderboerderijen, jeugdgebou- wen, speeltuinen en speelvoorzie- ningen, speel-o-theken, jeugd- circussen en peuterspeelzalen. Voor initiatieven van het vrywilli- gersjeugdwerk, die de moeite waard zyn. Het geld hiervoor is afkomstig van de nationale jeugdkollekte, de jaarlijkse aktie van Jantje Beton. De laatstgehouden kollekte, in de week van 12 tot 18 november 1990 bracht een rekordbedrag op van ruim 2,9 mi(joen gulden. Kledingdiefstal Uit een aan het Kapelaanspad ge legen kledingzaak werd voor een bedrag van ƒ500.- aan kleding gestolen. Personeel merkte de diefstal omdat een 'klant' zich op vallend gedroeg. Personeel zette een achtervolging in die door de po litie werd overgenomen. De dader heeft men echter niet meer kun nen achterhalen. Koe aan de wandel Nabij de spoorwegovergang aan de Gunhoekweg liep een koe over de weg. Die werd door de politie ge vangen en aan een boom vastge bonden. De eigenaar kon worden opgespoord en die dreef de koe weer in haar weide. alle instrumenten op 'zyn' school terecht kan. Dat er voor baryo, man doline en cither weinig animo bestaat, vindt hy niet zo heel erg. Wel betreurt hy het gebrek aan be langstelling voor het koninklijke instrument de harp, terwijl ook dei contrabas en de fagot helaas 'in het verdomhoekje' staan. LICHTE MUZIEK In de zeventigerjaren lag inder daad de nadruk op klassieke instru menten en klassieke muziek. Het kort na zyn komst in Venray opge richte Limburgse Vedel-ensemble, was daar misschien wel debet aan.i Dit ensemble, voor de meerderheid] bestaande uit jeugdige amateurs,] die de zg. kwintvedels bespeelden,] plaatste met optredens in binnen-i en buitenland en uitvoeringen voor radio en televisie de Venrayse mu ziekschool wel 'in de kijkerd'. Om dat deze uitvoeringen toch te veel energie opeisten en een te grote be lasting voor de school werden, werd het ensemble opgeheven. Nu, na twintig jaar, is ook de aan dacht voor de lichte muziek in al zyn facetten, meer aan de orde ge komen. Aan de docenten en de ak tie ligt het niet, volgens de heer V.d. Hoonaard. Het zyn volgens hem de geproduceerde decibellen, die het probleem vormen. 'Voor jazz, pop, combo, noem maar op, hebben we alle mensen in huis, maar ons hui dige gebouw is daar volledig onge schikt voor. Deze vormen van muziek komen hier onvoldoende tot zijn recht Graag hebben we hiervoor een betere akkommoda- tie', aldus Louis v.d. Hoonaard, die er nu al van droomt om straks als het carillon in de toren van de Grote Kerk hang ook een oplei ding tot beiaardier in de muziek school te starten. Na twintig jaar is de Venrayse Mu ziekschool een bedrijf midden in de gemeenschap en bovendien een bedrijf, dat zeer goed draait. De ini tiatiefnemers van toen mogen trots zyn op hetgeen, waaraan z(j méér dan twintig jaar geleden zyn be gonnen. Doorrijders achterhaald Een 60-jarige autobezitster uit Venray was er getuige van dat haar auto, die geparkeerd stond, werd be schadig door een ander motorvoer tuig. De chauffeur reed. zonder dat zyn indentiteit kon worden vast gesteld, er vandoor. Zy kon het ken teken doorgeven. Tben de politie met de opsporing bezig was kwam die bestuurder zich aan het bureau melden. Het bleek een '23-jarige in woner van Siebengewald te zyn. Hij had niet kunnen stoppen omdat hij met spoed op weg was naar het zie kenhuis. Dat bleek juist te zijn. De aangerichte schade kon worden ge regeld. Op het Henseniusplein had een 42-jarige bestuurster van een perso nenauto pech toen zy de geparkeer de personenauto van een 26-jarige inwoner aanreed. Ze reed er van door zonder dat haar identiteit kon worden vastgesteld, maar de politie had een goede getuige, nl. een op perwachtmeester van de Kon. Mare chaussee. Die gaf het kenteken aan de politie door. De bestuurster kon worden achterhaald en zy kreeg proces-verbaal inzake doorrijden aangezegd. Oorlogstuig Tijdens landbouwwerkzaamhe- den op Weverslo kwam een ver schoten Engelse rookgranaat naar boven. Die werd veilig gesteld in af wachting van de komst van de man nen van de EOD. Allesdrager ontvreemd Een inwoner deed aangifte van diefstal van een deel van een zg. 'al lesdrager' (imperiaal) van zyn in het centrum geparkeerde auto. Met de lakschade meegeteld zit hy met een schadepost van ƒ300.-. I Netwerk, de onderwijswerkplaats ir het Venrayse basis- en speci- londerwys zal volgende week •ensdag, in aanwezigheid van wet- buder Driessen van onderwys, de D lieuwste voorzieningen presente en. De laatste aanwinsten van Net- 716 fferk zijn een computer en een ngerichte orthotheek. Het bestaan van deze servicever- enende instantie voor het onder is zal buiten het onderwys niet to bekend zijn. Tbch bestaat Net- rerk al meer dan 12 jaar. Het is oendertijd opgezet vanuit het choolhoofdenoverleg, eind jaren 70. Die werkgroep stond toen on der leiding van de heren Bovee (ba- Isschool De Meent, Leunen) en biboom (Foekepot). Opzet van Net- De kollekte t.b.v. het Nationale fonds Kinderbescherming gehou- len in de week van 7 tot 13 april jl. leeft een bedrag opgebracht van '3.917,65. Dat is ƒ215,45 meer dan et vorig jaar. Voor uw bydrage aan deze kollek te, hartelyk dank. Ibveys dank aan de dames en he ren kollektanten en de leerlingen tan het Boschveldcollege. Voor meer informatie: J.B. v.d. Ük, Eligiusweg 39, koördinator enray. De muzikale aktie van 'Harrie en de rest' ten bate van Gerdie Muij sers die bij zr. Truus Lemmens in Karachi werkt, en gehouden werd °P 14 april jl. in café De Bonte Koe', is buitengewoon goed verlopen. dei hi?et bedraê dat bijeengebracht en Oyeengespccld is op die avond be droeg ƒ1.250,-. Het totale bedrag wat de aktie tot nu toe heeft opgeleverd 13 ƒ2.600,-. De organisatoren ver- ^hten en hopen dat de ƒ3.000,- üehaald zal worden. Zij willen daarom iedereen be danken die deze aktie t.b.v. Gerdie gesteund heeft met hun bydrage. En Voor diegenen die nog wat willen storten volgt hier het rekening nummer: 68.84.14.478 NMBbank n-v- Aktie Gerdie Muysers. werk is dat alle Venrayse scholen gebruik kunnen maken van de diensten van Netwerk. Die diensten bestaan o.a. uit het beschikbaar stellen van audio-visueel materiaal, van projekten, lespakketten en ka- techesemateriaal. Verder beschikt Netwerk over een videocamera en ovemame-apparatuur, wat voor één school te duur is om aan te schaf fen. De computer die nu aangeschaft is, vormt de basis van een beter overzicht over de uit te lenen arti kelen. Alle materialen worden in de computer gebracht, waarna de scholen de beschikking krijgen over een floppy-disc, waarop alle te lenen materialen zyn aangegeven. De scholen zelf zouden daar even tueel zelf nog materialen aan toe kunnen voegen, die eventueel door andere scholen te gebruiken zyn. De orthotheek, waarover Netwerk nu beschikt, is een opzoekplek voor oefenmaterialen. Hier kunnen leer krachten lesmateriaal vinden, spe ciaal gericht op kinderen die de lessen niet goed kunnen volgen. Doordat scholen van een ortho theek gebruik kunnen gaan ma ken, wordt eerder voorkomen dat een leerling doorverwezen moet worden naar het speciaal onder wys. Netwerk is sinds twee jaar ge vestigd in een leegstaand lokaal van de basisschool Coninxhof in Vel- tum. Financieel wordt Netwerk ge dragen door alle Venrayse scholen terwyl de ruimte door de gemeente Venray ter beschikking is gesteld. Netwerk is landelijk gezien een van de weinige serviceverlenende instanties voor het onderwys, die in Venray al vele diensten bewezen heeft en dit nog bewijst Crossauto van de weg gehaald Donderdagavond kreeg de politie een melding binnen, dat er met een crossauto werd gecrossd rond de Paarden kop-Moostd\jk in Yssel- steyn. De politie kon deze crossauto tot stilstand brengen. De auto was niet voorzien van kentekenplaten en mag dus niet op de weg rijden. Verder was de auto niet verzekerd. Het voertuig, eigendom van een in woner van Venlo, werd in afwach ting van de beslissing van de officier van justitie, naar het politie bureau overgebracht. In de loop van vrijdag kon de auto aan de eigenaar worden teruggegeven. Hij kreeg overigens wel proces-verbaal aan-

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5