PEEL EN MAAS Alle jaargangen Peel en Maas bij de gemeente op micro-film Geslaagde aktiviteiten van Werkgroep Mondiale Vorming Veulen viert 60-jarig bestaan van school met musical Buro Slachtofferhulp vraagt vrijwilligers Stabat Mater van Pergolesi in de Grote Kerk Bijeenkomst voor uitkeringsrechtigden DROOM OF WERKELIJKHEID? IT^iTïïTTI Nu alles onder 1 dak!!! fA VOERMANS AUTOMATISERING Bewustwording derde wereld-problematiek MODE BEWUST BEHANG KOPEN? Theo Jeuken, archieftnedewerker van de gemeente Venray, hoeft maar een fiche (micro-filmpje) in een apparaat te schuiven, om de eerste editie van het weekblad Peel en Maas (zaterdag 27 maart 1880) op een beeldscherm te laten verschij nen. Een druk op een knop is vol doende om de voorpagina van deze "Venrayse Courant' als kopietje op A-4 formaat te voorschijn te tove ren. Hoewel het gemak de mens dient, is dit niet de reden, dat de ge meente alle voor zover in haar bezit zijndejaargangen van Peel en Maas op microfilm heeft gezet. De ware reden is, dat de tand des tijds aardig aan het knagen is ge gaan in de oude kranten. Met name in de vouwen is het papier gaan scheuren of wat veel erger is aan het vergaan. Om deze waarde volle geschiedschrijving van Ven ray voor verdere ondergang te jbehoeden, is de gemeente overge gaan om alle in haar bezit zijnde oude edities van Peel en Maas op microfilm te zetten. HISTORISCHE DOKUM ENTEN Volgens Theo Jeuken zijn de oude jaargangen van dit Venrayse week blad zeer belangrijk voor de ge- 'ïiedenis van Venray en de streek- [In de jaren rond de eeuwwisseling "jvoorbeeld schreef de streekhisto- jcus pastoor M. Janssen artikelen )r Peel en Maas en in de dertiger 3ii verschenen van de hand van [de auteur Herman Maas sociaal be- Dgen verhalen over het leven in enray en in de Peel in dit week- Omdat ook in de vroegere ja- evenals tegenwoordig, de ebeurtenissen in het Venrayse ïwkeurig werden beschreven, mogen de oude jaargangen zeker historische dokumenten wor den beschouwd. VEEL BELANGSTELLING Overigens heeft er altijd veel be langstelling bestaan voor de oude Peel en Maas-edities. Mensen, die b.v. de geschiedenis van hun vereni ging willen beschrijven, kunnen ikelijks in de studiezaal van het raadhuis terecht om de oude kran ten na te snuffelen. Maar ook voor het maken van een familiestam boom, kunnen de veelal vergeelde edities worden nageslagen. Geen wonder dus, dat de groten deels ingebonden jaargangen veel te lijden hebben gehad. Nu alle pa gina's op microfilm zijn gezet, be- 'ioelt men maar het fiche in het tpparaat te schuiven om de pagi na's te kunnen bekijken. Heeft men gevonden wat men zocht, dan is een druk op een knop voldoende om er een afdrukje van te maken. ANDERHALF BAKJE... Op een fiche staan drie a vier kranten afgedrukt of in totaal zestig pagina's. Inmiddels zyn de kranten vanaf 1880 tot en met 1989 op mi crofilm gezet. Dat zijn ongeveer 700 fiches. De vele meters Peel en Maas jaargangen (foto rechts) zijn nu samengebracht in anderhalf kaar- tenbakje... Het is de wens van Theo Jeuken om deze fichesverzameling beter toegankelijk te maken door b.v. op onderwerp te selekteren. Maar hij is er tevens van overtuigd, dat hier aan zoveel werk is verbonden, dat dit altijd wel een vrome wens zal blijven. Voorlopig zal men bij het zoeken fiche voor fiche in het appa raat moeten schuiven. RESTAURATIE Nu alles op microfilm is gezet is het beslist niet de bedoeling, dat de oude jaargangen van Peel en Maas bij het oud papier worden gezet. De bedoeling is, dat de kranten, die in slechte staat verkeren, worden gerestaureerd. De beschadigde kranten worden door een hierin gespecialiseerd bedrijf schoonge maakt, aangevezeld, verlijmd en in water gelegd waaraan papierpulp wordt toegevoegd. Uiteraard kan de beschadigde tekst niet worden gered. Het is met name de jaargang 1898, die erg door vocht en schim mel is aangetast èn dus nodig aan restauratie toe is. Restauratie daar van zal veel geld gaan kosten. Daarom hoopt Theo Jeuken, dat in woners van Venray, die over oude edities van Peel en Maas beschik ken het liefst uit 1898 deze be schikbaar stellen opdat er een microfilm van kan worden gemaakt. Op Palmzondag, 24 maart, zal in de Grote Kerk van Venray om 15.00 uur een uitvoering worden gegeven van het Stabat Mater van Pergolesi. Uitvoerenden zyn het Noord limburgse kamerensemble Vlora o.l.v. hun dirigent Wim Hekking en als 'solisten de sopiaan Truus van den Kroonenberg-Crooymans uit Arcen en de mezzo-sopraan Anita Bijvoet uit Venray. Het Stabat Mater is een gedicht van Jacopini da Tbdi die stierf in 1306. Het vond zijn plaats in de ka tholieke liturgie als sequens in de mis van O.L. Vrouw van 5ieven Smarten welke gevierd wordt op 15 september. Een uitvoering in de Goede Week is echter zeer goed mo gelijk omdat in het Stabat Mater de rol van de Moeder in het lijden van haar Zoon, met name haar staan onder het Kruis, wordt weer gegeven. De ontroerende tekst van het Sta bat Mater is in de loop van de eeu wen een voortdurende uitdaging geweest voor componisten. Naast het Giegoriaanse Stabat Mater zijn er composities op deze tekst van 0.a. de Palestrina, Rossini, Dvorak en Pergolesi. Persolesi (1710-1736) componeer de het Stabat Mater in zijn laatste levensjaar. Het ïs een werk gewor den voor twee vrouwenstemmen, orgel en strijkorkest. Het genoot snel een grote bekendheid. In 1756 werd het al uitgevoerd in Utrecht door een rondreizend Italiaans mu ziekgezelschap. Hoewel Pergolesi jong stierf, was hij toch een vernieuwer in de mu ziek. Qua styl was hij een voorloper van C.Ph.E. Bach, wiens stijl wel met Empfindlichkeit werd aange duid, omdat natuurlijkheid en ge voel erin op de voorgrond stonden. Het kamerorkest Vlora bestaat uit amateurmusici, voornamelijk strij kers, die, naast het musiceren in een symphonieorkest, nog iets meer willen doen aan hun hobby. In Venray werd in december vorig jaar al een kerstconcert verzorgd. De solisten zijn eveneens afkom stig uit Noord-Limburg. Truus v.d. Kroonenberg-Crooymans studeerde zang aan het conservatorium te Maastricht. Anita Bijvoet studeerde aan de Luikse muziekschool en volgt nu nog lessen by de bekende sopraan Erna Spoorenberg. De dirigent Wim Hekking stu deerde hoorn te Maastricht aan het conservatorium en daarna sloot hij met sukses zijn studie musicologie af aan de Universiteit van Am sterdam. De uitvoering van het Stabat Ma ter van Pergolesi, die op Palmzon dag om drie uur aanvangt in de Petrus Bandenkerk in Venray en ongeveer een uur zal duren, belooft heel mooi te worden. Zij verdient de belangstelling van een talryk publiek. Deze uitvoering werd mede moge lijk gemaakt door Juwelier Verlin den, Grote Markt 7, Venray. De FNV houdt donderdag 28 maart a.s. een thema-middag met als onderwerp: 'Bijzondere Bijstand en Sociale Vernieuwing 1991'. Deze middag zal gehouden worden in zaal dn den Engel te Venray, aan vang 14.00 uur. Voor deze middag zijn uitgeno digd de heer J. Driessen, sociale za ken gemeente Venray en de heer W. Friedrichs, voorzitter FNV distrikt Limburg. Het programma is als volgt: 1. Opening. 2. Inleiding door de heer W. Friedrichs. 3. Gastspreker de heer J. Driessen over het onderwerp zoals boven staat aangegeven. 4. Pauze. 5. Vraagstelling en diskussie. 6. Sluiting. Geïnteresseerden zijn van harte welkom. DONDERDAG 21 MAART 1991 Nr. 12 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG 1 Het Buro Slachtofferhulp Noord- Limburg geeft ondersteuning aan slachtoffers van vernieling, diefstal, inbraak, mishandeling, beroving, zedendelikten en verkeersonge vallen. Deze ondersteuning is: a- praktisch van aard (van hulp bij invullen van formulieren tot meegaan naar de rechtbank); h gericht op de verwerking van het gebeurde; -.gericht op het regelen van de schade. Het aantal mensen uit alle gemeen ten van het Gewest Noord-Limburg een beroep doet op het buro neemt sterk toe. Om aan de groei- i;> cnde vraag te kunnen beantwoor- nen zoeken we enthousiaste flensen, die op basis van vxij willig heid gestalte willen geven aan de I 'ifroering van de hulpverlening. Van vrijwilligers wordt verwacht nat ze: goed met mensen kunnen evenwichtig zijn; tenminste 8 uur per week be schikbaar kunnen zijn; de - introduktiekursus willen volgen; - (bij voorkeur) over eigen vervoer beschikken. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur bellen naar het Buro in Venlo, tel. 077-548030. De genen die zich voor 28 maart aan melden, worden uitgenodigd voor een algemene informatieavond over de inhoud van slachtofterhulp- verlening. U kunt ook schriftelijk reageren. Ons adres is: Rijn beekstraat 1, 5913 GA Venlo. Diefstal auto Aan de Merseloseweg werd vorige week dinsdagavond een VW Jetta gestolen. Van auto en dader(s) ont breekt elk spoor. Bedronken Vorige week woensdag werd bij het NS station een man in zeer be dronken toestand aangetroffen. Hij werd ter observatie naar het zieken huis gebracht maar kon later huis waarts keren. DE NIEUWE VOORJAARS COLLECTIE 1991 SCHOOLSTRAAT 38 - 5801 BN VENRAY computers van klein tot grOOt matrix- en laserprinters standaard programma's eigen software ontwikkeling copiers facsimilee Tevens kunnen wij ook uw administratie verzorgen Acaciastraat 1 5802 EK Venray telefoon: 04780-81867 fax: 04780-10060 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING In het kader van het gemeente lijk beleid om de bevolking te be- tx-ekken bij de problematiek in de derde wereldlanden, heeft ook in het afgelopen jaar de Werkgroep Mondiale Vorming diverse aktivitei ten ontwikkeld, waarvan er enkele tot een groot sukses hebben geleid. Met name in de aktieweek 'Honger hoeft niet' werd de aandacht ge vestigd op het gebruik van de zg zuivere koffie. Van de manifestatie, die op 8 oktober werd gehouden en waaraan de gemeente aktief heeft meegewerkt, is een uitstraling uit gegaan met een behoorlijke door werking. Landelijk heeft de opzet van deze Venxayse manifestatie de aandacht getrokken. ONTWIKKELINGS SAMENWERKING In samenwerking met Maurits van Ravenstein van het IKVOS (In terkerkelijk Vormingswerk Ont wikkelingssamenwerking) werden door de Werkgroep Mondiale Vor ming in de loop van het jaar diverse thema-byeenkomsten georgani seerd voor een breder publiek. Aan de oide kwamen Nicaragua en liet wereldvoedselvraagstuk. Over dit laatste onderweip werd ook een kursus georganiseerd. VOOR DE SCHOLEN De werkgroep 'Scholen' is het he iejaar door aktief geweest met een programma voor de scholen als voorbereiding op de aktieweek 'Honger hoeft niet'. Aan een infor matiemiddag in het raadhuis wei'd door het personeel van elf scholen deelgenomen, waarvan negen het ook in hun school hebben laten uit voeren. De bedoeling is dat deze ak- tie een veiwolg zal hebben. KERKELIJKE AKTIVITEITEN Evenals in 1989 werden ook vorig jaar alle parochies in het dekenaat Vemay, de protestantse gemeen schap en de basisgxuep 'Heel de Kei-k, Heel de Wereld' uitgenodigd om via vieringen deel te nemen aan de aktieweek 'Honger hoeft niet'. Alle pastores ontvingen voorlich tingsmateriaal, waaronder een fol der over de schuldenpi'oblematiek, speciaal voor dit doel door Maurits van Ravenstein vei*vaardigd. Op missiezondag werd in de diverse ka tholieke kerken aandacht besteed aan de schuldenproblematiek. De protestantse gemeenschap en de basisgroep verzorgden samen een oecumenische dienst. De folder werd op gi'ote schaal verspreid en leverde tal van reakties op. De geldelijke middelen om de ak tiviteiten te financiei-en werden o.m. verkregen uit de jaarlijkse by- drage van de Stichting Venray- Divinolandia, bestemd voor bewust wording van de plaatselijke be volking. Op 1 april a.s. is het 60 jaar gele den dat in Veulen de lagere school St. Anton ius geopend werd. Dit feit zal door de school worden herdacht met het opvoerexx van een musical, a.s. zondag 24 maart in zaal 't Veule te Veulen. De voorstelling begint om 12.30 uur, na de Hoogmis. MUSICAL Het is de eerste keer dat in Veulen de schoolkinderen (42 in totaal) een musical zullen opvoeren voor de hele gemeenschap. In het verleden werd wel eens in de Idas een musi cal opgevoerd, die uit een of ander boekje kwam- Nu is dit anders. Het is een musical geworden die hele maal door de leerlingen zelf in el kaar is gezet. Net als in Heide is er een verhaal ontstaan waarin zoveel mogelijk inbreng van zoveel moge lijk leerlingen is terug te vinden. Ook de teksten van de liedjes zijn door de leerlingen zelf geschreven, weliswaar onder begeleiding van de gemeentelijke muziekconsulent Jos van Eyck. 'Een oliedomme schat' is de titel van de musical. Het verhaal speelt zich af tijdens een schoolkamp (n.a.v. het 60-jarig bestaan tfan de school). De kinderen vinden de juf verschrikkelijk en aan het kamp is volgens hun ook niks aan. De 'ver schrikkelijke' juf, juf Bolleboos, heeft dit in de gaten en zij depo neert op het strand een schatkaart en een Hesje vloeistof waarmee men zich onzichtbaar kan maken. Het avontuur, dat dan volgt, laat de kinderen beseften dat de juf toch niet zo 'verschrikkelijk' is als dat ze eerst dachten. NIEUWE ERVARING Zowel voor de kinderen als voor de leei'krachten is dit projekt een geheel nieuwe ervai*ing. 'Het is een nieuwe manier om b.v. taal, maar ook rekenen, in de pi*aktijk uit te voeren', aldus dhr. V.d. Brand, di- rekteur van de school. Hij staat ver steld van de sfeer waarin de kinderen naar het eindprodukt, de musical toewerken. 'Als ze zes keer dezelfde scene oefenen, hebben ze daar helemaal geen moeite mee'. De leerlingen en leerluachten van de St. Antoniusschool zijn vori ge week gaan kijken hoe de uitvoe ring van de musical in Heide was. Trends, dessins, kleuren, bijpassende stoffen, en een prachtige collectie raamdecoraties. Honderden soorten, uniek gepresenteerd. Neem er eens de tijd voor, dat doen wij zeker ook voor U. COI| PAI1VT Altijd scherpe aanbiedingen en goedkope restrollen. Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Leerlingen van de SL Antonius school uit Vexilen zijn druk aan het oefenen om de musical te doen slagen. De leerkrachten keerden enigszins paniekering daarvan terug. 'We za gen dat er nog zoveel te doen was', aldus dhr. V.d. Brand. Nu een week later konstateert hij dat die nerveu ze reaktie enigszins voorbarig was. 'Dekors zijn gereed gekomen, de verschillende scenes lopen goed en we zien hier iets groeien' STAGIAIRE De regie is in handen van een sta giaire, Corxy Reijnders uit Seve- num. Zij is leerlinge van de Pedagogische Hogeschool en heeft 'drama' als afstudeeropdracht Zij vindt deze musical éen hele erva ring voor de kinderen en voor haarzelf. 'De kinderen maken de musical zelf, en dat past precies in mijn opdracht'. GEMEENSCHAP Behalve de inbreng van de leer lingen, en in mindere mate de leer krachten, is er veel hulp vanuit de gemeenschap. Ouders helpen mee met het maken van de dekors, de kleding het toezicht houden op de kinderen, noem maar op. Daannee wil de school aantonen dat ook klei ne schooltjes, die bedreigd worden met opheffing een belangrijke schakel in een leefgemeenschap, zoals die van Veulen, vormt. Heden, donderdag, is de generale repetitie. Hierbij zullen de leerlin gen van de basisschool uit Oirlo, als publiek fungeren. Zondag is dan de uitvoering voor de bevolking van Veulen, waar door iedei*een al reik halzend naar wordt uitgekeken. Eveneens wordt er reikhalzend uitgekeken naar 11 april. Dan zal van de muzical 'Een oliedomme schat' een speciale uitvoering plaatsvinden in de schouwburg van St. Anna, voor een meervoudig ge handicapt publiek. 'Dit optreden geeft aan het projekt nog een peda gogisch tintje'. Om de kinderen op dit optreden voor te bereiden zal ge probeerd worden om hen in te la ten leven in de wereld van deze mensen. De leerlingen zullen daar om van te voren enkele bezoeken brengen aan St. Anna.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11