Uitnodiging Venray heeft 128 premiewoningen toegewezen gekregen 'Maastricht ligt dichterbij dan menigeen denkt' Minder verliezen op gemeentegaranties Harmonie St Catharina start reuze-loterij In Memoriam: Antoon Janssen MODE KIJKDAGEN Stagnatie in verkoop premiewoningen BIJ VERKOOP VAN UW WONING V Hll Majoretten MMSK suksesvol In negen jaar meer dan 500 keer op en neer naar Maastricht VAN OORSCHOT MODE PEEL EN MAAS Donderdag 7 maart - Pagina Dinsdagmorgen is in Oostrum, toch nog onverwacht, de heer An toon Janssen op bijna 69-jarige leef tijd overleden. Enkele weken geleden werd hij in verband met hartklachten opgenomen in het ziekenhuis, waar hij uit voorzorg werd bediend. Vorige week mocht hij weer naar huis. Dinsdagmorgen overleed hij plotseling. De heer A.L.G. Janssen, bij zeer velen bekend als 'Toon van het ge meentehuis' of als 'Toën uut Aostrum' heeft, na een zeer arbeid zaam leven, slechts korte tijd van zijn ambteloos leven mogen genie ten. Op 1 april, toen hij 64 jaar was, trad hij vrijwillig uit de gemeente dienst. 'Een mooie leeftijd om er mee op te houden, nu ik nog goed gezond ben' zei hij, toen hij een punt zette achter bijna vijfenveertig jaren in dienst van de gemeente Ven ray. Als ambtenaar was de heer Jans sen een zeer integere figuur, die vrijwel alle touwtjes binnen het ge meentelijk apparaat in handen had. Als kabinet-chef was hij de rechterhand van de burgemeester. Vandaar, dat men hem eens typeer de als 'Engelbewaarder van de bur gemeester'. Geheimen waren bij hem goed bewaard. Soms wisten persmensen b.v. uit de Staatscou rant al wie op Koninginnedag zou worden onderscheiden. Ging men bij de kabinet-chef informeren naar bijzonderheden, dan was de heer Janssen gesloten als een pot. Het uitreiken van een onderschei ding was tot op het laatste ogenblik zijn geheim. liet tekende hem, dat kabinetzaken voor hem heilig waren. Voor zijn ambtenaren was Toon Janssen een vraagbaak, en als het om persoonlijke zaken ging had hij alle tijd. Het laatste jaar als hoofd van de hoofdafdeling algemene zaken en kabinet en loco-gemeente- sekretaris, was voor hem ongetwij feld het moeilijkste jaar van zijn loopbaan. De funktiewaardering van de ambtenaren en de op han den zijnde reorganisatie van het ge meentelijk apparaat bezorgde hem veel problemen, omdat hij beslis singen moest nemen, die niet altijd even plezierig waren voor zijn men sen, waarvoor hij als het ware een vaderfiguur was. Het plotselinge overlijden van Antoon Janssen heeft velen diep ge schokt en met name in zijn woon plaats Oostrum. Hij was een man, die enonn veel voor zijn dorp en de bewoners daarvan heeft gedaan. Hy was betrokken bij vrijwel het gehe le gemeenschapsgebeuren. Het le ven van hem zou kunnen worden samengevat in het ene woord DIENSTBAARHEID. Hy stond altyd misschien wel te veel klaar voor de ander. Dat was zijn geaard heid. Hij maakte deel uit van het Werkcomité Oostrum en het be stuur van de Stichting Gemeen schapshuis. Van beide instellingen was hij de mede-oprichter. Hij was in de na oorlogse jaren redaktielid van Thuisfront, de voorloper van het Oostrums Weekblad, lid van de financiële commissie van het kerk bestuur. Vele jaren was hij be stuurslid van de harmonie Sub Matris Tutela. Ruim tien jaar was hij president van deze harmonie. Tevens was hij bestuurslid van de Muziekfederatie. Zijn liefde voor de muziek kwam ook tot uiting in zijn aktiviteiten voor het tot stand ko men van de Venrayse Muziek school, nu twintig jaar geleden. Als geen ander was hij op de hoogte van de historie van Oostrum. Wellicht als gevolg daar van, heeft hij zich destijds zeer beij verd voor de stichting van het Ven rays museum 't Freulekeshuus, dat hem, ook na het tot stand ko men daarvan, zeer na aan het hart heeft gelegen. Tbon Janssen stond ook bekend als een gelovig man, die zich beij verde om de Mariadevotie in Oostrum meer inhoud en gestalte te geven. Vandaar, dat hij voorzitter werd van het Bedevaart-comité, dat in 1988 opgericht werd na de vie ring van het vijftigjarig bestaan van de parochie Oostrum. Uit dank voor het vele werk, dat Toon Janssen belangeloos voor de Oostrumse gemeenschap heeft verricht, werd hem in 1989 de plaatselijke onderscheiding 'De Karklingel' uitgereikt en zijn grote verdiensten voor de gehele Venray se gemeenschap werden bij gele genheid van zijn afscheid uit de gemeentedienst beloond met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wij zijn ons er van bewust niet volledig te zijn bij het opnoemen van zijn vele funkties en aktivitei ten. Bij gelegenheid van zijn af scheid als kabinet-chef op 1 april 1986 zijn deze uitvoerig be schreven. Aan dit arbeidzame leven is plot seling een einde gekomen. Het heeft helaas niet zo mogen zijn, dat hij zoals men dat bij zijn afscheid welgemeend toewenste vele jaren van een welverdiende rust zou mo gen genieten. Dat hij nu in vrede moge rusten. De gemeente Venray heeft in 1990 een kleiner verlies geleden op verleende gemeentegaranties dan in voorgaande jaren. Dat blijkt uit het overzicht verliezen gemeentega rantie, dat afgelopen dinsdag in de commissie financiën behandeld werd. In 1990 hebben slechts drie 'gedwongen' verkopen van wonin gen plaats moeten vinden. Het daaruit ontstane verlies voor Rijk en Gemeente bedraagt ƒ149.766,-. De helft hiervan, ƒ74.883,- komt ten laste van de gemeente Venray. Omdat voormalige eigenaren in 1990 nog een bedrag van ƒ23.488,- hebben betaald aan de gemeente Venray, waarvan weer de helft naar het Rijk is gegaan, is het verlies voor 1990 vastgesteld op ƒ63.139,-. Dit verlies wordt overigens ruim vergoed door de winstuitkering van het Bouwfonds Limburgse Gemeen tes, waarin de gemeente Venray participeert. TERUGBLIK Kijken we terug in de jaren dan kunnen we konstateren dat het ver lies voor de gemeente Venray de laatste jaren flink is gedaald. In 1986 kende de gemeente een ver lies van ƒ301.000,-, in 1987 zelfs van ƒ314.000,-. Daarna liep het verlies terug naar ƒ260.000,- in 1988 en ƒ141.000,- in 1989. In totaal vonden in de periode 1976-1989 55 'gedwongen' verkopen van huizen plaats. Een verlies voor de gemeente Venray door de jaren heen van totaal ruim 1,4 miljoen gulden. Tb zware lasten waren in de meeste gevallen de aanleiding tot gedwongen verkoop. RESERVE Om de verliezen van de gemeen tegaranties op te vangen heeft de gemeente Venray hiervoor een re serve aangelegd. Jaarlijks wordt deze reserve, indien nodig, aan gesproken om de verliezen op te vangen, tezamen met de winstuit keringvan de BLG. Door de dalende tendens is nu een reserve opge bouwd van ƒ239.781,-. Omdat men er vanuit gaat dat de verliezen voor 1991 op hetzeltcle niveau zullen lig gen als in 1990, is het voorstel van b. en w. om de winstuitkering van het BLG, niet meer aan te wenden voor de verliezen van de gemeente garantie. In een volgend vooratel zal daaraan een bestemming worden gegeven. De winstuitkering van het BLG voor 1991 is geraamd op ƒ156.175,-. Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide is deze week gestart met een grote financiële aktie, en wel: een reuze-loterij. Te winnen zijn vele geldprijzen en als hoofd prijs: een nieuwe auto!!! Waarom deze aktie? De Harmonie is dringend toe aan nieuwe uniformen. De kostuums van nu werden 15 jaar geleden aan geschaft en zijn vrijwel totaal ver sleten. Het steeds opnieuw ruilen en weer passend maken is geen Voor 1991 heeft de gemeente Ven ray door de provincie 128 wonin gen toegewezen gekregen, die door de overheid gesubsidieerd worden. Het gaat om 33 premie huurwonin gen in de sociale sektor, 58 sociale koopwoningen (premie A) en 37 vrije sektor woningen met een een malige bijdrage. Hiermee wordt wel voldaan .aan de vraag naar gesubsi dieerde woningen (128 in totaal), al leen had de gemeente Venray een andere verdeling in gedachten (33 sociale huurwoningen, 25 huurwo ningen van beleggers, 40 sociale koopwoningen en 30 vrije sektor woningen). Met name van het hoge aantal premie-A woningen, ver wacht de gemeente dat die niet alle maal gebouwd zullen worden. Naast deze gesubsidieerde wo ningbouw is er in Venray in 1991 nog ruimte voor 107 vrije sektor woningen zonder rijksbijdrage. BEZORGD Wethouder Kersten toonde zich afgelopen maandag, tijdens de com missievergadering voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting be zorgd over de ontwikkelingen op de woningbouwmarkt. Met name de si tuatie rond de sociale koopwonin gen (premie A) en de vrije sektor woningen met eenmalige bijdrage (premie C) is zorgwekkend. Van ver- EEN HELPENDE HAND Makelaarskantoor - Tal. 04780-86958 schillende opdrachtgevers is de af gelopen weken bericht binnen gekomen dat men, ten gevolge van de tegenvallende verkoopresulta ten, deze plannen niet door laat gaan. Het gaat om 19 vrije sektor woningen en 23 sociale koopwonin gen. Een ontwikkeling die de ge meente Venray geld gaat kosten want hierdoor wordt de ontwikke ling van de diverse bestemmings plannen vertraagd, met als gevolg een hogere rentelast. Het is daarom niet ondenkbaar dat het voor 1991 toegewezen aantal woningen niet gerealiseerd zal kunnen worden. Kinderen kregen schouderklopje Op weg naar school zagen enkele leerlingen van basisschool De Kruudwis bij het speelveld van de school een kapotte vuilniszak lig gen, met daarbij op de straat geval len, een flesje met pillen. Een van de leerlingen nam dat flesje mee naar school en gaf het aan een leer kracht. Die belde de politie met de mededeling van deze 'vondst'. De politie kwam kijken en konstateerde dat het om pillen ging, afgegeven door een apotheek. Maar het etiket was er kennelijk be wust van afgescheurd. De politie vond de opengescheur de vuilniszak en ontdekte nog een grote hoeveelheid medicijnen, al dan niet in doosjes en flesjes. Hoe de politie ook zocht om te kunnen achterhalen wie die medi cijnen in de zak heeft gestopt, het lukte niet. Bij kontrole in de apotheek bleek dat de medicijnen uiterst gevaarlijk zijn, als die zouden worden ingeno men door kinderen. In het bijzijn van de leerkrachten en de klasge nootjes ontvingen de kinderen een schouderklopje omdat zij na de vondst juist gehandeld hadden. De medicijnen zijn bij de apo theek ingeleverd ter vernietiging. Iets wat diegene, die de zak heeft achtergelaten, ook beter had kun nen doen. Als oorzaken van deze stagnatie in de verkoop worden hoge rente en een beperking van de inko mensgrenzen voor sociale koopwo ningen aangevoerd. Andere oorzaken die mogelijk een rol heb ben gespeeld zijn de veranderende vraag naar bepaalde woningen, de woningkwaliteit en de woonomge ving. Overigens zijn de tegenvallen de verkoopresultaten niet specifiek voor Venray, maar is dit een lande lijke tendens. UITVOERING Zoals gezegd, de uitvoering van het woningbouwprogramma 1991 zal wat betreft de gesubsidieerde koopwoningen moeilijk gereali seerd kunnen worden. De gemeen te zal met een zo aktief mogelyk beleid, waarbij spreiding over het jaar heen belangrijk is, de wonin gen aan bouwers en beleggers pro beren te slijten. Voor de sociale huuwoningbouw zijn er geen problemen. Acht huur woningen zullen in Ysselsteyn wor den gerealiseerd, op de plaats waar nu nog de voormalige kleuter school Het Kwettemest staat. De overige 24 woningen zullen worden gerealiseerd als aanleunwoning bij het Schuttersveld. Inbraak tijdens kerkbezoek Terwijl de bewoners de kerk dienst van 10.00 uur bijwoonden, werd er ingebroken in een woning aan de Spraelandweg in Oostrum. Ontvreemd werden een niet nader te noemen geldbedrag, twee spaar bankboekjes en een bankpasje. Zo wel de spaarbankboekjes als het bankpasje werden later in de buurt teruggevonden. Buurtonderzoek heeft tot op he den nog geen resultaat gehad. Mo gelijk zijn er passanten geweest die tussen 10 en 11 uur iets verdachts hebben gezien. Die worden drin gend verzocht kontakt op te nemen met de politie. oplossing meer. Drie jaar geleden werd nog een ingrijpende wisseling uitgevoerd: alle dames zijn toen in sweater en donkere broek gesto ken; de vrijkomende dames-unifor men werden zoveel mogelijk pas send gemaakt voor de heren. Daar door werd bereikt dat het geheel weer 'enigszins uniform' was. Maar nu is er de noodzaak tot al gehele vervanging. Het kopen van circa 100 uniformen is, zelfs met een grote 'eigen bijdrage' van de le den, niet betaalbaar. De kosten lig gen per uniform op ongeveer ƒ450,-. Toch meent het bestuur dat de pre sentatie van de Harmonie met Drumband verzorgd dient te zyn, zowel in als buiten de gemeen schappen Leunen, Veulen en Heide. Op maandag 4 maart jl. werd het eerste lot van deze loterij, door de vice-voorzitter van de Harmonie, de heer Tbon Claessens, verkocht aan burgemeester mr. H.J.M. Defesche. Hiermede gaf de burgemeester dui delijk te kennen deze aktie te steu nen. Dit vooral omdat een aktieve en goedverzorgde muziekvereni ging een belangrijke representatie ve taak verricht in en voor de gemeenschap. De leden van de Har monie zullen de inwoners van Leu nen. Veulen en Heide persoonlijk benaderen voor deze aktie. Zij zijn deze week met de lotenverkoop be gonnen. Doet u mee??? U helpt ons van een grote zorg af en uzelf wellicht aan een mooie geldprijs of zelfs een nieuwe auto! U kunt een lot kopen voor ƒ20,- per maand (6 maanden), tussen 23 juni en 21 september vinden vijf trekkingen plaats. De hoofdprijs, de auto, gaat er op 21 september uit Alle lotkopers doen dan mee. Inlichtingen over deze loterij b\j: Martien Deriks, tel. 81936, Wim Hermans, tel. 82899 en Piet Rutten, tel. 10901. Op het zondag 3 maart jl. te Ber gen gehouden solistenconcours majoretten LBT hebben de majoret ten van MMSK St. Petrus Banden zeer goede resultaten behaald. Ge zien de punten van de overige deel nemers mag men gerust van een prachtig resultaat spreken. Als duo traden op Claudia Jans en Tamara Jansen in dejeugddivisie C: 49.5 punten, zynde een le prys. Verder werden door de volgende majoretten een le prijs behaald: Claudia Jans solo 3e divisie met 49 punten; Debbie Cox en Tamara Jan sen, beiden uitkomend in de solo jeugddivisie C, met resp. 49 en 49,5 punten. Een 2e prijs werd behaald door Anouk Cox en door Yvonne van Lip- zig. beiden ook uitkomend in de so lo jeugddivisie C, met resp. 47,5 en 46,5 punten. Iedereen van harte gefeliciteerd met de behaalde resultaten. Met de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, gisteren, is voor Harrie Philipsen uit Ysselsteyn een einde gekomen aan een 9-jarige pe riode als Statenlid. Ilarrie Philip sen wordt dit jaar 65 en wil wat meer vrije tijd hebben. Vanaf zyn 21e jaar is hij met politiek bezig geweest, hoofdzakelijk als bestuurs lid. De laatste 9 jaar, in de Provin ciale Staten noemde hij boeiend en zwaar. 'Maar ik heb het altijd gèr ge- daon', aldus Harrie Philipsen. POLITIEK Harrie Philipsen, landbouwer van beroep, is al byna 45 jaar ver bonden met de politiek. Al tijdens zijn jeugd, was hij voorzitter van de jongerenorganisatie van de KVP in Ysselsteyn. Toen hij 21 jaar werd. werd hij meteen gevraagd voor een bestuursfunktie binnen de KVP- afdeling van de kerkdorpen. Venray en de kerkdorpen hadden toen nog gescheiden afdelingen. Rond 1970 werden deze twee afdelingen sa mengevoegd en werd Harrie Philip sen voorzitter van de KVP Venray. Toen in 1978 de KVP opging in het CDA bleef Harrie Philpsen de voor zittershamer hanteren. In de 80-er jaren wilde Harrie Philipsen wat aktiever bij de poli tiek betrokken zijn. Niet als ge meenteraadslid, want die taak is niet te kombineren met het voorzit terschap. 'Een voorzitter mag een gemeenteraadsfraktie sturen, maar een fraktie heeft een eigen verant woordelijkheid. Daar mag een voor zitter niet aan tomen'. Toen Harrie Philipsen gevraagd werd om zich beschikbaar te stel len voor een zetel in de Provinciale Staten, zei hij hier niet nee op. Deze funktie is volgens hem wel te kom bineren, al ging hier wel veel tijd in zitten. 'Gelukkig heb ik hier de laat ste 7 k 8 jaar de tijd voor gehad om dat mijn zoon in de zaak kwam'. BOEIEND Nooit heeft Harrie Philipsen spyt gehad dat hij voor een zetel in de Provinciale Staten heeft gekozen. 'Als ik terugkijk zie ik een boeiende periode. Op provinciaal vlak heb ben de laatste negen jaar veel ver anderingen plaatsgevonden, wat een funktie in de Provinciale Sta ten zeer interessant maakte'. Als voorbeeld noemde hij de verhui zing naar het nieuwe gouverne mentsgebouw. 'Ik heb nog in het oude gebouw gezeten, midden in Maastricht Het was allemaal wel eng maar de gemoedelijke sfeer straalde er vanaf. Nu zit Harrie al vijfjaar in het nieuwe gebouw, in een andere omgeving, in een ande re sfeer. Verder heeft Harrie Philipsen twee gouverneurs meegemaakt. Kremers en Mastenbroek; heeft hij de viering van 150 jaar provincie Limburg meegemaakt en onlangs nog het feit herdacht dat de Provin ciale Staten 175 jaar bestaan. MEERDERHEID In de eerste Staten-periode die Harrie Philipsen meemaakte, had het CDA de absolute meerderheid en bepaalde in feite welke besluiten genomen werden. De laatste Staten- periode was dat niet het geval. 'Daardoor werd de besluitvorming binnen de Provinciale Staten dui delijk beïnvloed. Binnen de eigen fraktie werden besluiten beter over wogen terwijl we naar andere par tyen toe ons uiterste best moesten doen om hen met goede argumen ten te overtuigen van ons stanpunt. Dat leidde weer tot levendigere dis- kussies en een stimulans voor mij om me er voor in te zetten'. SPECIALISATIE In de Provinciale Staten zette Harrie Philipsen zich vooral in op het gebied van ruimtelijke orde ning en milieu. Op het gebied van ruimtelijke or dening speelt vooral de problema tiek van de leefbaarheid op het platteland. Niet alleen een pro bleem binnen de gemeente Venray maar in de hele provincie. Ook de R73 speelt bij de Provincie een be langrijke rol. De diskussie aldaar richt zich nu meer op het trajekt Venlo-Roermond. 'Ruimtelijke ordening krijgt de laatste jaren steeds meer relaties met landbouw en natuur. Een kom- binatie waar in 1982 nog maar nau welijks aan gedacht werd. De mogelijkheden voor de landbouw en de natuur worden in grote mate door het ruimtelijk ordeningsbe leid beïnvloed'. Hiermee komen we eigenlijk al op de tweede specialisatie van Har rie Philipsen, het milieu. 'Vanuit mij agrarische achtergrond heb ik in 1982 bewust voor milieu gekozen en de ontwikkelingen daarvan. In de afgelopen negen jaar is by de Provincie van niets een Provinciaal Milieubeleidsplan ontstaan. Ik denk dal ik daarbij een goede bij drage heb kunnen leveren'. Dat mi lieu een belangrijkere rol is gaan spelen blijkt volgens Harrie Philip sen ook uit het feit dat het werkter rein in 1982, toen hy in de Staten kwam, heel klein was, terwijl het Harrie Philipsen in zijn auto. ivaannee hij minimaal lx per week zuidwaarts trok. nu een van de grootste afdelingen MAASTRICHT Op de vraag hoe ver Maastricht van Venray ligt moet Harrie Philip sen een beetje lachen. Hij kan de weg tussen Venray en Maastricht wel dromen. Voor hem is de afstand niet zo groot als dat die voor sommi ge Noordlimburgse gemeentebe stuurders lykt 'Ik ben van mening dat er gemeentebestuurders in Noord-Limburg zijn die vinden dat Maastricht te ver weg ligt. Zy laten zich daar dan ook maar weinig zien'. Volgens hem had ook de ge meente Venray in het verleden wat meer aktie richting Maastricht kunnen ondernemen. Het afgelo pen jaar zyn de kontakten tussen Venray en Provincie, in verband met de artïkel-12 procedure, geïn tensiveerd. 'ook Venray ervaart nu, dat met een goede onderbouwing van plannen, er veel mogelijk is in Maastricht'. Hierbij verwijst hy naar de provinciale subsidie van een half miljoen gulden ten behoe ve van Keizersveld. 'Nu staat Smak- terheide hoog op het lijstje bij de Provincie', waarmee hij aantoont dat Maastricht dichterbij ligt dan menigeen denkt. VRUE TUD Nu trekt Harrie Philipsen zich dus terug uit de Provinciale Staten. Niet vanwege zijn leeft yd (een zetel is niet leeftijdgebonden) maar om dat hij wat meer vrije tyd wil heb ben. Daarom zal hij ook in mei, tydens de jaarvergadering van het CDA, terugtreden als voorzitter. Harrie Philipsen blijft dan alleen nog aktief als commissielid voor de raadscommissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Verder is hij nog voorzitter van de Ys- selsteynse dorpsraden en het Dorpsradenoverleg. Andere bij baantjes houdt hij vooralsnog af. 'Ik wil wat meer vrije tyd hebben. An deren denken dat ik die weer met bijbaantjes in moet leveren'. En meer vrije tijd zal hij ook krij gen. want de afgelopen negen jaar was hij minstens een dag in de week in Maastricht te vinden. Ook zat hij op de meest ongunstigste uren in de auto tussen Ysselsteyn en Maastricht 'Wat dat betreft is het Stalenlidmaatschap voor iemand uit Noord-Limburg een veel zwaardere belasting dan voor iemand uit Zuid-Limburg', waarmee hij toch moet erkennen dat Maas tricht niet echt dichtbij ligt. U bent van harte welkom op onze voorjaarsmode - presentatie. De mooiste nieuwe voorjaarsmode tonen wij u tijdens onze: donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. U kunt dan onder het genot van een drankje kennis maken met de nieuwste modekleuren en modellen. Graag tot ziens in onze zaak! Groteslraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5