Gemeente (nog) niet bereid om mee te werken aan WV-i-status 3 DAMES PEEL EN MAAS Leunse studente terug na bijna 7 maanden Verre Oosten Aktie Noord-Tangent: halen we de 5000? Heil der Zieken viert tweede lustrum COI\ PJUNT Gespreksgroep voor familieleden/partners van dementerende ouderen WIJ ZOEKEN 65 Jaar, maar geen pensioen PEEL EN MAAS Foto Printshop Venray 1 uur fotoservice JOOP WITTE PEEL EN MAAS 'Chinezen zijn vriendelijk, behulpzaam, maar zeggen ook wat ze denken' Dat is makkelijk! Perfecte combinatie's in behang, gordijnen en vloerbedekking met hierbij de juiste kleuren verf. Heden, donderdag, zal de com missie voor onderwijs, jeugd, sport en rekreatie zich buigen over het Beleidsplan van de Venrayse VW en de reaktie van burgemeester en wethouders daarop. Die reaktie komt er op neer dat de subsidie v.oor 1991 en 1992 onveranderd zal blijven. Met uitbreiding van het ta kenpakket en groei naar de i-status kan door de gemeente, aldus b. en w.. geen financiële medewerking worden verleend. Daarvoor is de bijdrage die het bedrijfsleven aan de VVV geeft nog te laag. Bovendien zal, in het nog te realiseren be leidsplan Toerisme en Rekreatie van de gemeente, een definitief standpunt ten aanzien van de VW worden ingenomen. BELEIDSPLAN Hoofdlijnen van het beleidsplan van de VW is het verder professio naliseren van de VW Ven ray in personeel- en financieel opzicht. De VW wil dan ook een tweede full time medewerker in dienst nemen, waarmee de weg vrij komt naai' het bereiken van de VW-i-status. Haalbaarheid van de 1-status is af- handelijk van de bereidheid van participanten (overheid, donateurs en bedrijfsleven) om een grotere fi nanciële bijdrage te leveren. De VW Ven ray wil haast maken met het bereiken van de i-status. Op korte termijn is een ingrijpende re organisatie in de VW-struktuur te verwachten. Alleen VW-i-kantoren kunnen dan over landelijke infor matievoorzieningen beschikken. Het Venrayse VW kantoor is welis waar geen i-kantoor maar biedt wel de faciliteiten van een i-kantoor. Krijgt het Venrayse kantoor geen i- status dan zal het een aantal taken VOOR DIVERSE PROJECTEN IN VENRAY (Avonduren) VAKANTIEKRACHTEN (voor overdag en 'savonds) INFORMATIE MEVR. MARIE-JOSE PRICE TEL. 04780-87024 HOENDERSTRAAT 53 VENRAY Si De kaartenaktie 'Geen Noord- Tangent' is nog steeds in volle gang. Wie had gedacht, dat er onder de [Venrayse bevolking zoveel tegen stand bestaat tegen de aanleg van een nieuwe weg tussen raadhuis en Grote Kerk! Als we het grote aantal protestkaarten dat op het ogenblik reeds binnen is, tellen en vooral als we kennis nemen van de bewoor dingen waaronder de inzenders uit drukking geven aan hun afschuw wn de dreigende aantasting van het laatste oorpronkelijke stukje Ven ray dat er na de oorlog nog is overgebleven, dan wordt het ons duidelijk dat wij opkomen voor een goede zaak! Op dit moment hebben we al 3400 .handtekeningen geregi- itreerd. Maar wij verwachten er log vele duizenden bij want er wor- len nog steeds nieuwe kaarten aan- [evraagd of opgehaald! Onze aktie jaat voorlopig nog door tot eind naart omdat wij denken dat er nog eveel mensen zijn die een kaart in luis hebben, van plan zijn ze in te everen maar er door allerlei om- tandigheden nog niet toe zijn ekomen. Alleen bij massaal protest zal het terkpad behouden blijven en kan een stadspark worden aangelegd oals de 'Stichting Stadspark Ven- ay' dat voorstelt! Er moeten duizenden handteke- lingen komen èn er moet massaal \j de verschillende raadsfrakties (orden geprotesteerd. Om het iedereen, vooral op de erkdorpen gemakkelijker te ma- e" de protestkaart in te sturen ebben we een afspraak- gemaakt iet de Stadspost. De kaarten kuil en ongefrankeerd in alle bussen de Stadspost worden gede- oneerd. U hoeft er geen adres op te zetten, ant de Stadspost bezorgt ze ons rads. De Stadspost heeft ons dit elangeloos aangeboden omdat ook j vindt dat er géén Noord-Tangent !ag komen! Zorgt u er wèl voor dat ze zijn ►orzien van duidelijke naam. iros èn handtekening. De kaarten zijn verkrijgbaar bij i TO. in het museum en bij vele fakeliers en banken in Venray en de kerkdorpen èn bij on- Brstaande adressen: Toon den ^k, Kolkweg 14: Martinet Roling, irenadestraat 68; Ton Klincken- !rg. Katteslaat 1; Annie Janssen, ïfdistraat 29: Hub de Bruyn, Sta tionsweg 109; Miep Millen, Lange- weg 55; Sjaak Koenen, Loenerveld 4, Leunen; Janny Rintjema, Tuin straat 13, Jacques van Roy, Sans- hofstraat 64; Miriam Giliam, Serenadestraat 22; Paul Ruland, Dennenoord 6; An Wondergem, Se renadestraat 21; Harrie Theunis- sen, Rochusstraat 1; Miet Janssen- van Daal, Aronskelk 17; Gerrit Ver- koeijen, Ysselsteynseweg 10, Heide; Harrie Kessels, Heidseweg 28, Hei de; An toon Kroft, Oostsingel 22. Op verzoek worden ze u ook thuis bezorgd. Iedereen die 65 jaar wordt, kan het kalmer aan gaan doen. De reu mabestrijding echter niet. Er zijn teveel Nederlanders jong en oud die door reuma in hun bewegin gen worden beperkt, Genezing is nog steeds niet moge lijk, al wordt daar hard aan gewerkt via wetenschappelijk onderzoek dat voor het grootste deel wordt ge financierd door Het Reumafonds. Er is daardoor al veel verbeterd: met behulp van ontstekingsrem mers, pijnstillers en chirurgische ingrepen kunnen de meeste reu- mapatiënten een zo normaal moge lijk leven leiden. Maar het middel is nog niet gevonden. Pas als dat zo is, kan Het Reuma fonds in de verre toekomst mis schien met pensioen want al degenen die nu reuma hebben, re kenen nog een leven lang op voor lichting, mogelijkheden tot kontakt met lotgenoten en op aanpassingen in hun woonomgeving en tijdens vakantie. De landelijke kol lekte is van 11-16 maart 1991. Laat bij dit jubileum het jarige Reumafonds door een ex tra schouderklopje voelen dat u het werk waardeert. Dat kan via een bij drage in de kollektebus of via de Amro-bank, rek.nr. 48.41.15.626 t.n.v. Plaatselijk Comité Reuma fonds te Venray uw weekblad verliezen en is men weer terug bij af. De regionale funktie van het Venrayse VW kantoor zou dan ver loren gaan. Volgens dhr. Schillings, voorzitter van de VW Venray, zou het een ernstig verlies zijn voor Venray als de toeristen en rekrean- ten voor het merendeel van de in formatie naar Venlo toe moeten. SUBSIDIE Thans ontvangt de VW een ge meentelijke subsidie van ƒ0,50 per inwoner, dus zo'n ƒ17.000,-. Daarbo venop is een extra subsidie toege zegd van ƒ26.000,-, als dekking voor de personeelskosten. Ondanks stijgende bijdragen van bedrijfsleven, donateurs en een stij gende opbrengst uit de verkoop van VW-bonnen kampt de VW nog met een jaarlyks tekort van meer dan ƒ40.000,-. De gedachte van de gemeente Venray dat het bedrijfsleven te wei nig zou bijdragen weerlegt het VW- bestuur. In promotie van het Ven rayse winkelcentrum wordt door de Venrayse middenstand meer dan ƒ100.000,- per jaar gesteken. In veel andere gemeente worden deze bijdragen via de VW verrekend. De gemeente Venray zal de be staande subsidie voorlopig handha ven. Het gemeentelijk beleid ten aanzien van toerisme en rekreatie dient verder te worden uitgekristal liseerd in voornoemde beleidsnota Iberisme en Rekreatie. Daarin moet ondermeer duidelijk tot uit drukking komen welke taken opge pakt moeten worden op dit gebied, met de daaraan verbonden finan ciële gevolgen. DONDERDAG 7 MAART 1991 Nr. 10 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De Bleek 39 Tel. 04780-88559 Maandagmorgen ook geopend Met een receptie, die volgende week vrijdag in zaal Martens te Leu nen zal worden gehouden, viert de afdeling Venray van het Lourdes- werk 'Heil der Zieken' haar 10-jarig bestaan. De receptie vangt aan om 19.30 uur. Een einde hebben de or ganisatoren maar niet vastgesteld omdat na de receptie een reünie zal worden gehouden van alle deelne mers aan een van de Lourdesbede- vaarten die in de afgelopen 10 jaar werden mogelijk gemaakt dankzij de inzet van een achttal vrijwilli gers. die de steunpilaren zijn van deze vereniging. Heil der Zieken is een onderdeel van de Vereniging Nationale Bedevaart in Den Bosch. Tien jaar geleden begonnen de echtparen Pirlo, Loonen en Willem- se met akties in Venray om zieken uit Venray een pelgrimstocht naar de Zuidfranse bedevaartplaats Lour- des mogelijk te maken. De echtpa ren namen toen de draad op om ook vanuit Venray met deze Natio nale Bedevaart naar Lourdes, zie ken naar dit Maria's genade-oord te laten gaan. Maar deze echtparen wilden het op een andere manier doen. Ze gin gen oud papier inzamelen, want dat liep toen nog goed omdat de oud pa- pierprijs goed was. Rond lien verza melden zich nog enkele andere mensen, die zich wilden inzetten om zieken qaar Lourdes te kunnen laten gaan. Als men de hoofdpropa gandist, de heer Willemse, met vuur laat vertellen hoeveel tonnen papier dat groepje in de loop van die 10 jaar bij elkaar heelt verza meld dan is dat een enorme papier berg van meer dan 1.000.000 kilo En, al is de prijs van oud papier nu fora gedaald, dankzij de subsidie die de gemeente Venray betaalt, is het nog steeds te doen om dat pa pier te verzamelen. Iedere zaterdag wordt de contai ner voor oud papier bij de Huben liofflat bijgevuld. Het blijkt wel dal velen de weg weten te vinden om hun oud papier in die container te deponeren. Daardoor wordt het mo gelijk dat Venrayse zieken naar Ma ria's genade-oord kunnen gaan. Daarnaast houden de propagan disten van Heil der Zieken, aange vuld met nog vele vrijwilligere, de jaarlijkse huis-aan-huis kollekte. Die wordt dit jaar gehouden van 17 tot 22 maart a.s. Bijna 100 Venrayse zieken hebben, dankzij de akties van deze vrijwilligere, in de loop van de afgelopen 10 jaar, een be zoek aan Lourdes kunnen brengen. Een aansporing voor de Heil der Zieken medewerkers om met dit werk door te gaan. Via de pastoors en huisartsen krijgt men bericht welke zieken eigenlijk naar Lourdes zouden me- oten gaan. Zijn er meer aanmeldin gen dan bepaalt de notaris wie er mee gaat. Eerlijker kan het niet. Ter gelegenheid van het tweede lustrum heeft de afdeling Venray een eigen kalender ontworpen en laten drukken. Hiervoor is al grote belangstelling. Het is zeker vermeldenswaard, dat thans, dankzij de jaarlijkse kol lekte, er zeker drie zieken gratis naar Lourdes kunnen gaan. Dank zij het oud papier kunnen nog een 12-tal zieken naar Zuid-Frankrijk. De groep die dit jaar naar Lourdes gaat, zal met de pelgrims uit zeker 30 personen bestaan. Het bestuur van de Vereniging Nationale Bedevaart in Den Bosch heeft de harde Venrayse werkers niet vergeten. Vorige week werden de echtparen Willemse en Pirlo on derscheiden met een bronzen speld van verdiensten waarmee de waar dering werd uitgesproken voor de belangeloze inzet, gedurende tien jaar. De heer Willemse benadrukte nog eens dat men deze onderschei ding moet zien als een erkenning voor allen die zich in de loop van die 10 jaar in Venray voor dit doel hebben ingezet. 'Zonder hun hulp was het ons niet mogelijk geweest'. Ons land telt op dit moment naar schatting zo'n 300.000 ouderen die verschijnselen van dementie verto nen. Dit aantal zal waarschijnlijk toenemen, want er komen steeds meer ouderen. Dementie kan het best omschre ven worden als het achteruitgaan van het geestelijk funktioneren. Het meest in het oog springende verschijnsel is vergeetachtigheid. Maar geleidelijk aan kunnen er zich allerlei veranderingen in ge drag en karakter gaan voordoen. Soms wordt de zieke achterdochtig of agressief. Veel, zo niet alles, van de zorg voor de demente komt neer op de schouders van de direkte familie, partners en kinderen. Voor de fami lie vormt dementie vaak een alles overheersend probleem en het zorgen voor een dementerende wordt, naarmate de ziekte voort schrijdt, steeds moeilijker. De RIAGG Noord-Limburg organi seert gespreksgroepen voor familie leden die betrokken zijn by de zorg voor een dementerende. Praten met anderen die in een zelfde situa tie verkeren kan helpen om de pro blemen over de zorg te verwerken. De gespreksgroep zal in het voor jaar 1991 plaatsvinden van 8 april tot 15 mei. Elke bijeenkomst duurt 2 uur en totaal vinden er 6 bijeen komsten plaats op maandagoch tend. De groep zal uit 6 h 8 deelnemers bestaan. De bijeen komsten zullen plaatsvinden in het gebouw van de RIAGG Noord-Lim burg te Venlo. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: Suzanne Schmeitz, afd. Preventie, RIAGG Noord-Limburg, tel. 077-550222. uw weekblad Afgelopen zaterdag keerde de •21-jarige Jacintha van der Meer uit Leunen terug van een studiereis naar Taiwan en Communistisch China. Als studente aan de Iblk/ Vertalereopleiding in Maastricht werd zij voor haar stage naar Tai wan gestuurd om daar haar hoofd vak, Chinees, in de praktijk te toetsen en te verbeteren. Om de cul tuur beter te leren kennen besloot zij haar stage met een trektocht door Communistisch China. Daar in het verre oosten trof zij twee to taal verschillende landen, die heel andere over zijn gekomen dan zij zich van te voren had voorgesteld. STUDIE Jacintha van der Meer is derde jaars student aan de Tolk/Vertalere opleiding te Maastricht. Als hoofdvak heeft zij Chinees. Min of meer bij toeval is zij deze studie gaan doen. De bedoeling was om Engels als hoofdvak te nemen en om na deze opleiding naar de Uni versiteit te gaan. Het pakte andere uit. Chinees werd haar hoofdvak en Engels en Nederlands werden bij vakken. Haar interesse voor de Chi nese taal was ondermeer gewekt door een Teleac-kureus Chinees, die in die tijd op tv was. Op de vraag of zij toen wist waar ze aan begon, antwoordde ze heel eerlyk met nee. 'Chinees is een heel moeilijke taal, en kent zo'n 50.000 verschillende karakters. Bo vendien vormen die karakters in kombinatie met elkaar weer nieu we betekenissen'. Als voorbeeld noemt zij het woord aansteker. In het Chinees wordt dat samen gesteld uit de karakters die 'vuur', 'slag' en 'machine' betekenen. 'Een bijkomstigheid die de taal gekom- pliceerder maakt is het feit dat de karakters op twee manieren ge schreven kunnen worden, een vereenvoudigde en een onvereen- voudigde wijze'. Dat dit alles het Chinees tot een moeilijke taal ver heft blijkt uit het feit dat slechts 12 van de 40 in het eerste jaar gestart- te studenten, op stage gingen. STAGE Die twee manieren van schrijven vormde al direkt een probleem bij aankomst in Taiwan, in augustus van het afgelopen jaar. Tterwijl op school de vereenvoudigde schryf- wijze was aangeleerd, werd men aldaar gekonfronteerd met de on- vereenvoudigde wijze. Maar dat was slechts een'van de vele hobbels die Jacintha van der Meer tijdens haar stageperiode moest nemen. Alles, maar dan ook werkelijk alles, moest zij zelf regelen. Zelfs het ver blijf in Taiwan moest ze zelf rege len. 'We hadden het geluk dat we met een paar mensen een apparte ment konden huren. Anderen kwa men in Chinese gezinnen terecht, wat hun bewegingsvrijheid flink beperkte'. Dagelijks kreeg Jacintha twee uur les aan het Mandarin Training Cen tre in Thipeh, de hoofdstad van Thi- wan. Dit vormt een.onderdeel van de National Thiwan Normal Univer sity. Buiten de lesuren hield zij zich bezig met de opdrachten die ze van school had meegekregen: reklame- onderzoek; een onderzoek naar AIDS en de voorlichting daarover in Taiwan; een onderzoek naar de Tai wanese staatsinrichting en als be langrijkste een terminologische opdracht over de Taiwanese octrooi- wet. Dit laatste onderzoek staat in verband met haar juridische spe cialisatie in de Chinese taal. Om haar stageperiode enigszins financieel te ondersteunen heeft ze in Taiwan ook Engelse les gegeven aan kleine kinderen. In Taiwan, dat geheel westers is ingesteld, is het voor veel mensen een grote wens om eens naar Amerika te kunnen om te studeren. Daarvoor is kennis van de Engelse taal noodzakelijk. Er is echter een schrijnend tekort aan Engelse leraren en leraressen. Bovendien is het niveau van de meeste leerkrachten erg laag. 'Ik werd zelfs door een Taiwanese lera res Engels gevraagd om haar onder wijs te geven!' Deze Engels lessen hadden bo vendien een zeer positieve invloed op haar Chinees. 'De kinderen de den niets liever dan my erop wyzen dat ik iets fouts had gezegd in het Chinees', aldus Jacintha. VRIENDELIJK 'Chinezen zijn zeer vriendelijk en de grootste verf en behangzaak van de regio PATERSLAAN 7 VENRAY behulpzaam', laat Jacintha weten over de bevolking. 'Bovendien zyn ze erg nieuwsgierig'. Een voorbeeld was een Chinese vrouw, die haar de weg wilde wyzen. De uitleg die de Chinese gaf. werd echter niet begre pen, waarop de vrouw een taxi riep. de chauffeur vertelde waar Jacintha heen moest en de taxi nog betaalde ook. Een ander voorbeeld is de direk- teur van de Taiwanese Xerox vestiging. Jacintha's vader werkt by Rank Xerox Venray en voor haar reklame-onderzoek had zy regel matig informatie nodig vanuit Ven ray. Dit gebeurde via de fax. 'De direkteur kwam mij dan hoogstper soonlijk dat faxbericht brengen', laat Jacintha nog enigszins verwon derd weten. Behalve vriendelijk zyn de Chi nezen echter ook rechtuit. 'Als zy iets vinden, dan zeggen ze dat ook. Wij proberen nog dingen te verdoe zelen door bijvoorbeeld tegen een dik persoon te zeggen dat hij of z(j niet echt dik is. De Chinezen zeggen rechtuit dat je dik bent!' 'Chinese gewoontes zijn ook heel anders dan bij ons. Als een Chinees op bezoek is en hij zegt dat hij naar huis wil, dat wordt hij pas fatsoen lijk behandeld als je hem eerst nog eens drie keer teruggeduwd hebt in z'n stoel. VERSCHIL Thiwan en Communistisch China zijn twee werelden van verschil. Dat ervoer Jacintha van der Meer tijdens haar rondreis door Commu nistisch China. 'Taiwan is helemaal ingesteld op het westen. Amerika is hun grote voorbeeld. Het land is ook uiterst modem en op papier is het een zeer welvarend land. In de praktijk is er echter een zeer rijke bovenlaag en een minder welvaren de onderlaag. Verder stikt het van de McDonalds, wat de westerse in vloeden nog eens benadrukt Com munistisch China is daarentegen zeer conservatief. Daar vindt men bovendién westerlingen barbaren. Chinezen in Communistisch China hebben bovendien een veel lagere levensstandaard. Dingen die wij normaal vinden zyn voor hun zeer bijzonder'. Als voorbeeld noemde Jacintha een paar wandelschoe nen. een computerspelletje en een Engelstalig tijdschrift. De laatste twee hadden ze meegenomen om op hun urenlange treinreis door het grote China de tijd te doden. De> ze allerdaagse spulletjes trokken veel bekijks bij de Chinezen. Enigszins tegenvallend vond zy haar bezoek aan Peking. Dat was de eerste plaats die zy in Commu nistisch China aandeed. 'Deprime rend, kaal, grijs, troosteloos...', zo heeft zy deze stad ervaren. Geluk kig voor Jacintha is Peking niet maatgevend voor China. 'Peking is niet gelijk aan China. Ik heb een fantastische reis gehad en zeer veel dingen gezien'. SCRIPTIES Voor Jacintha van der Meer is de stageperiode echter nog niet afgelo pen. Nu zal zij een begin moeten maken aan een aantal scripties. De opdrachten die zij van school heeft meegekregen zal ze voor het einde van het schooljaar uitgewerkt moe ten hebben. Behalve dit werk zul len de meer dan duizend foto's en het dagboek dat zy heeft b(jgeho- den, haar nog dagelijks aan deze ge weldige ervaring herinneren.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11