Gemeente Venray wil wapen wijzigen Monuta uitvaartverzorging en uitvaartverzekeringen MONUTA Gemeente Venray bekijkt situatie rond oud papier Uit de raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek Diskussiemiddag over ouderenbeleid ^Jip en 'ÏJallie betaalbare kindermode Ingezonden Slangekop blijkt klimmende leeuw te zijn PEEL EN MAAS Donderdag 28 februari - Pagina 5 Monuta is een landelijk werkende organisatie op het gebied van de uitvaartver zorging en uitvaartverzekeringen. Het hoofdkantoor is gevestigd in Apeldoorn. UITVAARTVERZORGING Met 50 vestigingen in Nederland is Monuta verreweg de grootste uitvaartver zorger van het land. Monuta werkt uitslui tend met goed opgeleide médewerkers (150) in vaste dienst. Kwaliteit van de dienst verlening staat hoog in het vaandel geschre- UITVAARTVERZEKERINGEN Naast de uitvaartverzorging heeft: Monuta ook een afdeling uitvaartverzeke ringen. De vele verschillende vormen van uitvaartverzekering bieden de mogelijkheid een uitvaartverzekering te kiezen die afge stemd is op de persoonlijke wensen én omstandigheden. Ruim 600.000 Nederlan ders zijn inmiddels bij Monuta verzekerd. Sinds vorig jaar is de uitvaartonder neming aan de Oude Oostrumseweg 6 in Venray, een onderdeel van Monuta. De uitvaartverzorging in Venray en omgeving wordt op gebruikelijke wijze voortgezet. Samen met de heer J.P.A. W. Roelofs is de heerH. Geerkens, Hondsdraf 13 te Venray als uitvaartverzorger verantwoordelijk voor de goede gang van zaken in Venray en omge ving. Opgegroeid in Venray weet de heer Geerkens als geen ander de plaatselijke gebruiken bij de verzorging van een begra fenis of crematie. Bovendien is de heer Geerkens al ruim 8 jaar werkzaam in de uitvaartverzorging in Venray en omgeving. Voor nadere informatie en/oj inlichtin gen kunt u contact opnemen met het hoofdkantoor van Monuta in Apeldoorn, telefoon 055-276300 of ons kantoor in Venray 04780-89199. Nu de papierprijs tot het nulpunt Is gedaald, en er zelfs afnemers zijn die de verenigingen voor het papier laten bepalen, wil de gemeente Ven ray alles in het werk stellen, om verenigingen te motiveren het pa pier op te blijven halen. Dit liet wethouder Hoppenreys ons desge vraagd weten. Volgens haar wordt momenteel een plan uitgewerkt waarbij de verenigingen toch nog geld voor het ingezamelde papier ontvangen. Jaarlijks wórdt in Ven ray door de diverse verenigingen 800 tot 1000 ton oud papier opge haald. zou dit papier nu bij het nor male huisvuil terecht komen dan gaat dit de gemeenschap ongeveer ƒ90.000,- kosten. Sinds 1 januari 1991 is voor het oud papier een nieuwe regeling in werking, die garandeert een vereni ging een minimumprijs van 4 cent. Zodra de papierprijs onder 7 cent per kilo komt legt de gemeente maximaal 4 cent bij. Nu doet zich het feit dus voor dat verenigingen bij het papier nog geld toe moeten geven. De gemeen te bekijkt nu of het maximum van vier cent opgetrokken kan worden. Verder is overleg gaande om een pa- Op dinsdag 5 maait a.s. wordt in de burgerzaal van het raadhuis een diskussiemiddag gehouden over het 'Gemeentelijk ouderenbeleid'. De diskussiemiddag wordt georga niseerd door de stuurgroep Katho lieke Bond voor Ouderen afd. Venray-kom. Mevr. L. Claessens houdt, als me dewerkster van de afdeling Welzijn bij de gemeente Venray, een inlei ding op basis van de gemeentelijke Nota Ouderenbeleid 1990. Na deze inleiding zal een diskus- sie gevoerd worden met de aanwezi gen, over de rol die ouderen zelf zouden moeten kunnen of willen hebben in de vormgeving van het beleid. Ouderenbeleid is nl. niet al leen een zaak van de overheid maar ook van de ouderen zelf. Zij dienen dan ook in de gelegenheid gesteld te worden om mee te denken en voorstellen te kunnen doen. De diskussiemiddag begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Inbraak in personenauto Door vernieling van een ruitje was toegang verkregen tot een aan de Weverstraat geparkeerde perso nenauto. De radiocassettespeler werd ontvreemd. Ibtale schade ƒ1.000.-. Geen visitekaartje Een 35-jarige inwoner is gedu peerd doordat een nog onbekend gebleven automobilist tegen zijn op het Gouden leeuwterrein gepar keerde Volvo is gereden. De veroor zaker heeft vergeten zijn visite kaartje achter te laten. De botsing heeft plaatsgehad op vrijdagmiddag tussen 15.00 en 15.30 uur. Mogelijk kunnen getuigen de politie op het spoor van de veroorzaker zetten. pierafnemer zover te krijgen dat hij gratis containers plaatst en het pa pier gratis meeneemt. De papierin zameling zal dan volledig door de gemeente gesubsidieerd worden. 'We hopen hierover binnen niet al te lange tijd zekerheid te hebben', liet een woordvoerder van de ge meente ons weten. 'We zullen er in ieder geval alles aan doen om de verenigingen op gang te houden'. Tijdens de donderdagavond ge houden raadsvergadering nam de raad de volgende besluiten; Het college ging niet akkoord met het voorstel van de PK-fraktie om het manifest van de milieudefensie Amsterdam te ondertekenen. Wel zegde het college toe om. daar waar mogelijk, geen hardhout meer te gebruiken. Geen bezwaar had men tegen vaststelling van het bestemmings plan Stevensbeeseweg te Overloon. Hierdoor zal het mogelijk zijn om een tweetal dienstverlenende be drijven met woonhuizen te rea liseren. Aan het Bureau Beheer Land bouwgronden werden twee perce len grond voor een totaalprijs van ƒ85.750,- verkocht. De vaststelling van het Volume- besluit 1991 en wijziging Subsidie verordening stads- en dorpsver nieuwing werd konform het voor stel aangenomen. Voor stads- en dorpsvernieuwing staat nu een be drag van ƒ87.171,-: voor verbetering van de door eigenaren bewoonde woningen staat een bedrag van ƒ20.000,-: voor monumenten en beeldbepalende panden een bedrag van ƒ40.000,- en voor de infrastruk- tuur ƒ27.171,-. Voor het woonrijp maken van de Kleine Mortel te Overloon werd een bedrag van ƒ13.965,- beschikbaar gesteld. Nadat nog enkele onduidelijkhe den waren rechtgezet, had de raad geen moeite met beschikbaarstel ling van een bedrag van ƒ38.216,- voor de aanschaf van een vracht busje voor gemeentewerken. Een krediet van ƒ33.839.- werd beschikbaar gesteld voor herinrich ting van speelterreinen op verschil lende plaatsen in de gemeente terwijl in het bestemmingsplan 'De Vlassertr' in Overloon een speelter rein zal kunnen worden aangelegd. Het CDA vond het jammer dat er geen overleg is geweest met enkele buurtverenigingen, o.a. in Maashees. Nu het bedrijf Banda (gehuisvest in de voormalige zuivelfabriek aan de Molenweg) naar het hoofdkan toor in Hoevelaken wordt overge plaatst, werd door verschillende frakties gevraagd of het college alert wilde zijn om die vrykomende grond aan te kopen, omdat dit aan sluit aan het bedrijventerrein. Wet houder Litjens zegde dit toe, maar niet tot elke prijs. Voor een bedrag van ƒ11.119,- kan de gemeente automatiseringsappa ratuur aanschaffen. Lb.v. de belas tingadministratie. De Stichting Katholiek Onderwys De politie waarschuwt Sinds enkel dagen worden inwo ners gekonfronteerd met een net geklede man van ongeveer 55-60 jaar, die goederen te koop aanbiedt. Hij vertelt in een goed verkoop praatje dat hij die goederen, afkomstig van beursen en ten toonstellingen. voor een zacht prijs je heeft gekocht en daar de kopers van wil laten profiteren. De politie waarschuw! om van de ze man niet te kopen, maar de poli tie te waarschuwen. Hij verplaatst zich in een chocoladekleurige Mer cedes. Het is niet onmogelijk dat die goederen van diefstal afkomstig zijn. kan de gevraagde 2 computers aan schaffen. De raad had geen moeite met het beschikbaar stellen van een bedrag van ƒ12.324,-. De subsidies en bijdragen over het jaar 1991 werden vastgesteld. Van Mil van de Overloonse fraktie wilde het bedrag van ƒ25.- voor het Prins Bernliardfonds verhogen maar daar voelde het college en de rest ran de raad niets voor. Alle frakties gebruikten veel tyd voor liet voorstel om een bedrag van ƒ3.000,- beschikbaar te stellenj aan de stichting de Oude Schoene doos, die de manifestatie 'Zes dor pen, rijk aan historie' in het oorlogsmuseupi houdt De raad had er moeite mee, dat de stichting geen sluitende begroting (die de raad altijd by verstrekking van sub sidies verlangt) had bijgevoegd. Tben na een schorsing het voorstel enigszins werd aangepast en alleen maar gesproken zal worden over ga rantiesubsidie en verantwoording achteraf, had de raad geen moeite meer. De raad was met het college van oordeel dat de aanvrage om een be drag van ƒ8.000,- beschikbaar te stellen aan de Stichting Hulpgroep Thuis Sterven, moest worden afge wezen. /Ms motivatie stelde men dat er voor de gemeente geen taak is weggelegd om hiervoor gelden uit te trekken. Ziektekostenverzeke raars en het Ziekenfonds zijn de aangewezen instanties hiervoor. Goedkeuring van het jaarverslag van de Stichting Openbare Biblio theek over het jaar 1989 was voor de raad niet moeilyk. Dat lag an ders omtrent de vaststelling van het aktiviteitenprogramma en begro ting voor 1991. Vooral de PK-fraktie had moeite met de toename van de personeelskosten, die niet goed on derbouwd waren. Ook de begroting was niet goed onderbouwd. De raad stelde duidelijk dat dit zeker geen vrijbrief zal zijn om zo door te gaan, ook niet met de automatisering. Het college kreeg de opdracht om duidelijk aan het stichtingsbestuur de bezwaren van de raad door te geven. Ook had de raad nog al wat kriti sche bemerkingen bij het voorstel en begroting van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk 1991 vast te stellen en om een maximale sub sidie van ƒ21.410,- te verlenen. De woordvoerders van de raad meenden dat te weinig werd gedaan door de Raad voor het Bejaar denwerk. De aanschaf van nieuwe trans- porteassettcs voor de warme maal- tijdvoorzicning kreeg de gevraagde medewerking. I Passage 4 Venray LOKALE OMROEP VENRAY MOET VAN VOOR AF AAN BEGINNEN Onder deze kop lees ik dat de door het LOV-bestuur ingestelde commissie o.a. de volgende advie zen geeft: er moet een heldere struktuur komen, waar verantwoordelykhe- den, bevoegdheden en taken duide- lyk zijn het is verstandig als het huidig bestuur hun positie vakant stelt, zo dat men het verleden achter zich kan laten. Prima, denk ik dan. Er zit schot in de zaak. Hopelijk zijn nu aanzet ten gegeven, om eindelijk eens een start te maken met echte lokale omroep. Ik werd gesterkt in myn opti misme toen de huidige voorzitter van de lokale omroep in de Peel en Maas van 21-2-1991 meldt dat 'hij zich verheugd met dit beleidsplan'. Wat schets mijn verbazing toen ik diezelfde voorzitter op zaterdag 23 februari op de lokale omroep (of was het de VOS?) hoordé verklaren: 'het is een zakelijk rapport en de mensen adviesgroep) hebben het niet gesnapt. Er is niet gekeken naar de samenwerking, zoals die er nu is'. 'In het rapport van de advies groep wordt gesteld, dat het bestuur teveel heeft nagelaten. Wij hebben nooit de pretentie gehad als bestuurder op te treden. Je moet ons meer zien als werkgroep'. 'De politiek heeft in '88 geko zen om aan te sluiten bij voorzie ningen die er zijn'. Toen het in het vraaggesprek ging over de groep Radio Venray werd door de voorzitter gezegd: 'Wij hebben die er nooit buiten gehou den, maar tot op dit moment paste het niet'. Verbaasd was ik. Niet alleen dooi de suggestieve vraagstelling van de journalist, maar vooral door de on juistheden die werden vermeld ('de politiek heeft in '88 gekozen...'), de tegenstrijdigheden ('wij hebben die er nooit buiténgehouden') maar vooral het praten over personen zonder dat die weerwoord krijgen. Och dacht ik, ik zal wel gehoor gestoord zijn. Laat ik de studio bellen en vragen om een bandje, waarop het vraaggesprek staat. Zeer kliëntvriendelijk werd ik te woord gestaan. Als ik een cassettebandje bracht dan werd er voor gezorgd. Vijf minuten later werd ik vanuit de studio gebeld. 'Mevrouw, de kwaliteit van het bandje is zo slecht, de technicus vindt het niet verantwoord een ko pie te maken'. 'Och meneer, ik kijk niet op een paar piepjes of kraaltjes. Het gaat me om de inhoud van het vraag gesprek'. 'Ja mevrouw, maar toch vindt de technicus het niet verantwoord. Trouwens, u had zelf op kunnen nemen'. 'Ja meneer, dat klopt, maar dat heb ik niet gedaan en daarom heb ik juist u gebeld'. 'Mevrouw, luister goed, wij hebben in het verleden, dit één keer vaker aan de hand gehad en toen hebben wij ook kommentaar gehad over de kwaliteit'. 'Oo. meneer, het is dus uw beleid om geen kopieën te leveren! Waar om hebt u dat niet meteen in het eerste gesprek gezegd?' 'Ja mevrouw, daar hebt u gelijk in. Dat had ik meteen kunnen zeggen'. 'Meneer, ik heb sterk het gevoel dat er iets anders aan de hand is, dan waar wij het nu over hebben. Om andere redenen wilt u met geen ko pie geven'. 'Mevrouw, dat is uw gevoel'. Kunt u zich voorstellen dat ik met bovenstaand gevoel de kop in Peel en Maas van 21 februari (Lokale Omroep Venray moet van voor af aan beginnen) onderschrijf, zodat ik volgend jaar rond deze tijd kan luisteren naar een goed beluisterde lokale omroep, met (objektieve) nieuwsuitzendingen, muziek-, achtergrond-, kinder-, edukatieve- en noem maar op -programma's. Dat dat heel goed kan, deel ik met de mensen van de adviesgroep. Maar dan wel met de juiste mensen op de juiste plaats! Mea van Vugt Serenadestraat 41 5802 EV Venray Navraag bij de Lokale Omroep Venray leerde dat het interview met dhr. Broeksteeg live was en dat daarvan een opname gemaakt is die korte tijd bewaard moet worden voor het Commissariaat van de Me dia. Dit gebeurt op slechte kwaliteit banden. Omdat men bang was dat van het feit dat de kwaliteit slecht is, misbruik wordt gemaakt, heeft men geweigerd om hiervan een ko pie te maken. Dhr. Broeksteeg, voorzitter van de LOV liet weten dat hij inderdaad ge zegd heeft dat de adviesgroep de opdracht op enkele punten niet gesnapt had. Maar hij heeft ook ge zegd dat hij blij was met dit rapport. te gekruiste sleutels met daarop een schild; rechts een afgerukte slangekop, gekroond van goud, ge- tongd van rood; links in zwart een wassenaar van zilver. Daaronder een bijenkorf met vliegende bijen van goud, op een grond van groen. Hier moet worden aangetekend dat een heraldische omschrijving een omschrijving is vanuit de drager van het schild. Kijkt men dus naar het schild dan is links' in de om schrijving recht en rechts in de om schrijving links. VERKLARING De sleutels in het wapen van Ven ray verwijzen naar de kerkpatroon van de Grote Kerk, de H. Petrus. De wassenaar (ook wel maansikkel of croissant genoemd) verwijst naar O.L. Vrouw. Het O.L. Vrouwe Munster in Roermond had in Venray de tienden en het patro- naatsrecht van de St. Petrus Ban- denkerk. De bijenkorf verwijst naar de bijenteelt, in vroeger jaren een van de grootste bronnen van in komsten in deze regio. De vliegende bijen komen overi gens op het schepenzegel niet voor. De gedachte dat de tien bijen de tien Venrayse kerkdorpen zouden zijn is onjuist. In 1851 bestonden de kerkdorpen Ysselsteyn en Vrede- peel nog niet. Voor de slangekop heeft men nooit een verklaring kunnen vinden. ONDERZOEK Mercedesster ontvreemd Van een op het Gouden Leeuwter rein geparkeerde personenauto, van een inwoner van Heide, werd de Mercedesster ontvreemd. Vuilniszakken op wegdek Vandalen hebben weer eens wat anders bedacht De te vroeg aan de weg staande vuilniszakken aan de Horsterweg, waren door hen op de rijbaan gegooid, waardoor die obsta kels een gevaar voor het verkeer opleverden. Zowel de Venrayse poli tie als de rijkspolitie van Horst kwamen in aktie om de weg weer verkeersveilig te maken. Precies 140 jaar, nadat bij Ko ninklijk Besluit goedkeuring is ge geven aan het wapen van Venray, komen burgemeester en wethou ders met het voorstel om het Ven rayse wapen te wijzigen. De slangekop die nu op het wapen staat wordt gewijzigd in een klim mende leeuw. Bovendien staat het wapen verkeerd om. Het wassende maantje dat nu rechts in het wapen staat, moet eigenlijk linlts staan. A.s. maandag, in de commissie alge mene zaken, komt dit voorstel aan de orde. SCHEPENZEGEL Het huidige wapen dat rond 1850 is vervaardigd, en op 3 maart 1851 by Koninklijk Besluit is goedge keurd, is gemaakt aan de hand van de schepenzegel uit de periode 1570-1580. In die periode moet de zegel erg vervuild zijn geweest omdat deze ook als stempel werd gebruikt. De ontwerper heeft hier door de zegel verkeerd geïnterpre teerd en heeft van de leeuw een slangenkop gemaakt. Bovendien heeft, hij het wapen ontworpen zo als het op de zegel staat, dus in spie gelbeeld. Verder is in die tijd verzuimd om in het archief te duiken en te zoe ken naai- goede scherpe afdrukken van het schepenzegel, zodat men waarschijnlijk deze vergissing had kunnen voorkomen. HOGE RAAD VAN ADEL De Hoge Raad van Adel is een instantie die de registratie van wa pens verzorgt en een wapen offi cieel bevestigd. Nadat op 3 maait 1851 bij Koninklijk Besluit het wa pen van Venray werd bevestigd, en de Hoge Raad van Adel om registra tie werd verzocht, kwamen er van uit die Raad toch wat vragen. Met name de albeelding van de slang, kwam bij hen over als een hand. Het college van burgemeester en wethouders deelden hierop mede dat dit geen hand was maar een af gerukte slangekop, met een kroon en een rode uitstekende tong. Heraldisch (wapenkundig) wordt het wapen als volgt omschreven: op een zilveren ondergrond twee zwar- Een onderzoek naar de herkomst en de ouderdom van het schepenze gel, dat dhr. J. Renkens (gemeente archivaris) al in 1986 deed, leidde ertoe dat ook een onderzoek werd gestart naar de herkomst van het gemeentewapen. Dhr. Renkens konkludeerde dat de afbeelding op het schepenzegel geen slagekop maar een klimmen de leeuw was. Ook konstateerde hij dat het 1 gemeentewapen spiegel verkeerd staat en dat op basis hier van aanpassing van het gemeente wapen noodzakelijk is. Een klimmende leeuw in het Ven rayse wapen is overigens wel te ver klaren. Venray behoorde vroeger tot het Gelderse Overkwartier. De hertogen van Gelre voerden in hun wapen ook een klimmende leeuw. Die vindt men nog steeds terug in de provinciewapens van Limburg en Gelderland, èn in de diverse ge- Detailopname van het schepenze- gel. De wassende nuian is duidelijk zichtbaar, terwijl de afbeelding Units in het schildje inderdaad meer op een klimmende leeuw lijkt dan op een afgerukte slangekop. meentewapens van plaatsen die in het Gelderse Overkwartier gelegen waren. Hierna heeft dhr. Renkens advies ingewonnen bij de Commissie Her aldiek van het Limburgs Geschied en Oudheidkundig genootschap. Dhr. Vroomen, bestuurslid van deze commissie kwam tot de konklusie dat de volgende aanpassingen door gevoerd moeten worden: verplaat sing van de croissant van heral disch links naar heraldisch rechts; vervanging van de slangekop door een klimmende leeuw; afbeelden van de sleutels in de vorm zoals ze op het zegel voorkomen en het wa penschild voorzien van een kroon met twee parels en drie bladeren. De bijgevoegde tekening zou een reëel beeld kunnen zyn van het vernieuwde wapen. Dit laatste ge beurt op advies van de Hoge Raad van Adel die een kroon als wezen lijk onderdeel van het wapen be schouwt. Zo zou het Venrayse gemeentewa pen er uit kun nen gaan z ien. KONSEKWENTIES Wijziging van het gemeente wapen heeft nogal wat financiële gevolgen. De kosten van een nieuw ontwerp worden geraamd op ƒ1.000,-. Het wapendiploma dat de Iloge Raad van Adel verstrekt kost ongeveer ƒ700,-. Vervolgens zal de ambtsketen van de burgemeester aangepast moeten worden. Geschat wordt dat dit ƒ1.000,- gaat kosten. Andere wijzigingen zijn een nieuw wapen in de frankeerstempel (ƒ500,-); nieuwe stempel voor waar merken van paspoorten en toe- ristenkaarten (ƒ1.000,-); aanpassing uniformen bodes (per bode ƒ500,-); vervanging van de kopjes en scho tels met het gemeentewapen (ƒ20,- per kopje, thans zijn ongeveer 250 kopjes in gebruik); aanpassing van de trouwboekjes (clichékosten va riërend van ƒ150,- tot ƒ510,-). In to taal lopen de kosten op tot bijna ƒ9.000,-. Archivaris Jan Renkens met Links het schepenzegel en rechts het 'ver keerde' gemeentewapen

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5