berden v Overbrengen laatste graven van oude begraafplaats rond de kerk Presentiegelden commissieleden gaan niet omhoog Wim Lammertink geridderd in de Orde van Oranje Nassau EMOFRA De EERSTE keer te COMMUNIE gaan Groot feest!! Oe grootste kollektie verlichting van Venray en omgeving, tegen de laagste prijzen! BETER LICHT Alkoholkontroles Jong Nederland probeert zelf aan IV2 ton te komen Vreemde vogel BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Hardleerse exploitanten SPAARHYPOTHEEK I DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 Nr. 9 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Venray Henseniusslraat 1 04780-81801 PEEL EN MAAS Venray Henseniusstraat 1 04780-81801 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY UfCCI/DI A l\ 1#A AD l/CUDAV CM AMf!Cl#IMS! Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 ff CCIVDLAU fVVII EPlIxMI CPI WrlUE f IllU Advertentieprijs: 33 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar f14,00 - Abonnementsprijs buiten de regio f 19,00 uitsluitend bij vooruitbetaling )'S Het communiepak of -jurk natuurlijk van modehuis Venray De presentiegelden voor commis sieleden, zijnde niet-raadsleden, zal op het niveau van 83% van het maximaal toe te kennen bedrag Kijven staan. Dit besloot de ge meenteraad afgelopen dinsdag tij dens de raadsvergadering. Tijdens de commissievergadering van financiën begin deze maand. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Enorme keus voor binnen en buiten. Modern, halogeen en klassiek. Winkelcentrum De Bleek - Venray Tel: 04780-10222 was nog een meerderheid van de commissieleden (CDA fraktie V.d. Vorle) voor verhoging van de pre sentiegelden tot 100%. Dit zeer te gen de zin van wethouder Truijen. Die liet toen, en ook afgelopen dins dag weten, dat het moeilijk te ver kopen valt om de lasten van de burger in december fiks te verho gen om vervolgens de presentiegel den van in dit geval commissie leden te verhogen. 'Het is nu psychologisch gezien niet het juiste moment om dit te doen', aldus de wethouder. De CDA-fraktie liet bij monde van dhr. V.d. Ven weten dat zij ingezien hadden dat verhoging van de pre sentiegelden voor commissieleden nu niet aan de orde kon zyn. Daar mee werd het voorstel van b. en w. gesteund. De frakties Van de Vorle en Sa menwerking deden nog wel een po ging om op een andere wyze het werk van de commissieleden beter te honoreren. De heer V.d. Vorle stelde voor om de tegemoetkoming van de onkosten van raadsleden (nu 100% van het maximaal toe te kennen bedrag) terug te brengen naar 80%. De vrijgekomen gelden zouden dan ten goede komen aan de commissieleden. Dit voorstel werd echter met 17 tegen 4 stem men verworpen. Het presentiegeld voor commis sieleden is voor 1991 nu vastgesteld op 87,- (was ƒ84,50 in 1990). Een raadslid krijgt als vergoeding voor zijn werkzaamheden in 1991 ƒ10.417,- (80% van het maximum). Voor de onkosten die de raadsleden maken staat een tegemoetkoming van 2.349,- wat gelijk is aan het maximum toe te kennen bedrag. Kook uit bovenverdieping Voorbijgangers zagen rook ko men uit de bovenverdieping van een aan de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum gelegen boerderij. De brandweer konstateerde, dat er brand was ontstaan in de schoor steen. Het op de zolder gelegen hooi, leverde, door de snelle komst van de brandweer, geen gevaar meer op voor mogelijke uitbreiding van die brand. Door o.m. de presentatie en het in studie nemen van het Stads parkplan en het Citymarketing- plan acht de gemeente de tijd gekomen de mogelijklieden en de onmogelijkheden voor het be-, trekken van de voormalige be graafplaats rond de Grote Kerk in het centrumgebeuren eens op een rijtje te zetten, ook de in de commissie voor algemene zaken gestelde vragen over de juridi sche status van de voormalige be graafplaats en de nog aanwezige graven, hebben een nadere studie noodzakelijk gemaakt. CENTRUMPLAN Bij raadsbesluit van 25 januari 1972 nam de gemeente de bijzonde re begraafplaats met ca. 2000 ge registreerde begravenen rond de St. Petrus Bandenkerk over in eigendom, beheer en onderhoud. De bedoeling was het terrein te zy- ner tijd na ontruiming deel te laten maken van het Centrumplan als openbaar groen c.q. openbaar park. In de loop van 1972 werd de be graafplaats officieel gesloten ver klaard. In het thans geldende Centrum plan is het gebied rond de Grote Kerk geheel gelegen in de bestem ming OBG (Openbare Bijzondere Gebouwen). Mits de struktuur van het plan niet wezenlijk wordt aangetast, o.a. de funktionele hoofd- Een van de graven die ziek nog op de voormalige begraafplaats be vindt en door de gemeente geruimd zal gaan worden. opzet van de wegen wordt gehand haafd, zijn b. en w. bevoegd het plan te wijzigen. Dat betekent, dat b.v. een gedeelte van de voormalige be graafplaats aanwijzen tot parkeer terrein, passend in een totaalplan, tot de mogelijkheden behoort. Doch voorlopig spelen hier nog pië- teitsoverwegingen (de eerbied voor de graven). NOG 46 GRAVEN Geheel op vry willige basis en na uitdrukkelijke toestemming van de nabestaanden, zyn daarna bijna al le begravenen overgebracht naar de nieuwe Algemene Begraafplaats Boschhuizen en herbegraven op het inmiddels aangeduide Vak O. Medio 1974 is het overbrengen van de graven afgesloten. Een aantal graven werd niet overgebracht om dat de nabestaanden öf niet te achterhalen waren öf niet wilden meewerken aan het overbrengen van de stoffelijke resten. Toen werd afgesproken, dat voorlopig de graf kavels zouden worden opgenomen in het groenplan. Overigens zijn na 1974 nog incidenteel enkele graven overgebracht naar Boschhuizen. Gisteren, woensdag 27 januari, verraste burgemeester Defesche dhr. Wim Lammertink door hem. voor aanvang van een zeer druk be zochte receptie in de schouwburg, koninklijk te onderscheiden. Voor zyn 40 jaar werken in de bankwe reld, en meer nog voor zijn 30 jaar lange inzet voor de samenleving, kreeg de zeer vereerde heer Lam mertink de versierselen van Ridder in de Orde van Oranje Nassau op gespeld. Vorige week deden wij al uitge breid verslag van alle zaken die dhr. Lammertink in zijn vrije tijd be hartigt of behartigd heeft. In Ven ray zal hij, nu hij met de VUT gaat, nog meer vrije tijd kunnen steken in zaken zoals het penningmeester schap van de Lions Club Venray; het p.r.-gebeuren bij SV Venray; het bestuurslidmaatschap van de Oran jevereniging; het Sociaal Medisch Centrum De Clockert en de Stich ting Aspergefietsfeesten. Verder is dhr. Lammertink sinds kort pen ningmeester van de Woningbouw vereniging Noord-Limburg. Een bijzondere taak vervult dhr. Lam mertink als adviseur van het dagverblijf voor geestelijk gehandi capte kinderen Doevenbos in Horst. WET OP DE LIJKBEZORGING Volgens art. 25 van de Wet op de Lijkbezorging moet een gesloten begraafplaats gedurende tien jaar onaangeroerd blijven liggen. Na die tijd mag de grond ingezaaid en be plant worden, mits er niet dieper dan een halve meter in de grond wordt gegraven. Dieper graven is. binnen dertig jaar na sluiting, niet zonder toestemming van Gedepu teerde Staten toegestaan. Eigen gra ven op een gesloten begraafplaats worden, mits goed onderhouden, onaangeroerd gelaten. Konkreet be tekent dit, dat al vaiiaf 1982 (10jaar nk de sluiting) de grond mocht wor den ingezaaid en beplant, hetgeen ook is gebeurd. Tot het jaar 2002 mag niet dieper dan een halve me ter worden vergraven, tenzij met goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. Aktiviteiten, die niet in strijd zijn met hetgeen de Wet op de Lijk bezorging voorschrijft, zyn dus mo- gel(jk. Vooral in verband met de nog aanwezige graven op het terrein heeft de gemeente in het verleden uit piëteitsoverwegingen geen me dewerking verleend aan formeel toegestane aktiviteiten (het plaat sen van speelwerktuigen voor kin deren, tenten t.b.v. militaire oefeningen, 'Jumping Venray'. Ook voetballen en hockeyen door de jeugd wordt op grond van de Algemene Politie Verordening verboden. Wanneer de thans nog aanwezige graven zouden zijn overgebracht, zouden de piëteitsovemegingen niet meer behoeven te gelden. DE LAATSTE GRAVEN De nog in het grasveld rond de kerk aanwezige graven staan het be nutten van deze ruimte ten behoeve van centrumdoeleinden in de weg. Daarom heeft de gemeente nog maals getracht via het archief van het bevolkingsregister eventuele erfgenamen of familieleden van de begravenen te achterhalen om toe stemming voor het laten overbren gen van de graven. Van slechts twee begravenen werden nog nabestaan den gevonden. Dit povere resultaat is overigens begrypelijk, omdat de meeste begravenen ongehuwd en/of opgenomen waren in een verzor gingstehuis. LAATSTE POGING De gemeente is nu van plan over te gaan tot het opgraven van de stoffelijke resten op de gesloten begraafplaats rond de Grote Kerk en deze over te brengen naar de Algemene Begraafplaats Bosch huizen. Het gemeentebestuur is bereid om bestaande rechten, mits aantoonbaar, te kontinueren op Boschhuizen en desgewenst de mogelijkheid te bieden alsnog een afzonderlijk graf te huren. Nabestaanden en/of andere be langhebbenden kunnen daartoe binnen 31 dagen kontakt opne men met de afdeling Burgerzaken van de gemeente. Tijdens het weekend werden er door de politie diverse alkoholkon troles gehouden. Op de Leunseweg werden 106 automobilisten ver zocht in het bekende pijpje te bla zen. Een 27-jarige bestuurder uit Venray kreeg een rijverbod van 3 uur opgelegd. Bij zyn blaastest bleef de uitslag net onder de fatale grens. Voor een 50-jarige, uit Venlo af komstige bestuurder lag de grens iets hoger. Dat rechtvaardigde niet alleen een rijverbod van 4 uur maar ook werd hem een transaktie van ƒ250,- aangeboden. Een 33-jarige bestuurder uit Am sterdam had de grens ver over schreden. Hy kreeg een rijverbod van 7 uur en proces-verbaal aan- Op de Langstraat werden 99 bestuurders verzocht te blazen. Een Venrayse bestuurder kreeg een rij verbod. Voor hem bleef het net on der de fatale grens. Een rijverbod werd ook opgelegd aan een bestuur der uit Helmond. Op de Maasheseweg hield de poli tie een zg. rijdende alkoholkontro- le, waarbij gelet wordt op het rijgedrag van de bestuurder. Een bestuurder uit Leunen kreeg een rijverbod van 3 uur. Hem werd een transaktie van ƒ250,- aangeboden. Een bestuurder uit Venray kreeg een rijverbod van 8 uur en de aan zegging dat proces-verbaal zal wor den opgemaakt. In de Keulsche Pot foundue-, gourmet- en specialiteiten restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Deze week wordt de nieuwe toiletgroep van de schouwburg opgeleverd. Het is opmerkelijk, dat deze nieuwe groep er zo mooi en eigent ijds uitziet Door de gemeente Venray werd hiervoor f42.000,- aan subsidie verstrekt De rest liep direkt ofindirekt via de exploitatie van de schouwburg. Het re sultaat is, aldus de schouwburgdirektie, meer dan bevredigend. Enkele maanden geleden werd ook het nieuwe theatercafé reeds in ge bruik genomen. Dit café werd gefinancierd via een bouwverplichting, van wege da afbraak van cle oude Tartuffe-bar. Voor de. schouwburg gebeurde een en ander financieel neutraal, hoewel ook hier aanpassingen en gedeel lelijke inrichting via de exploitatie can de schouwburg moest lopen, icat volgens de schouwburgdirektie geheel ongebruikelijk is. Omdat bestuur en direktie echter van mening waren, dal beide projek- ten doorgang moesten vinden is men door veel inventiviteit lot resultaten gekomen die gezien mogen worden. Met betrekkelijk weinig middelen is enorm veel bereikt en dat is een felicitatie waard. Dhr. Cattoir hoopt, dal de verdere aanpassingen van de schouwburg, die zo twodzakelijk zijn. ook op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden. De eerste verbouwingsre sultaten zijn zo fraa i, dat de rest er schril tegen afsteekt'Het best uur van de schouwburg zal geen middel onbenut laten om de nieuwbouw te. kun nen verwezenlijken, zodat Venray op korte termijn een complex heeft, dal zijn representatieve funktie waardig is'. Nu de subsidie van lVfe ton uit het Jongeren bouwen voor Jongeren- projekt aan de neus van Jong Ne derland voorbij is gegaan zal onze jeugdvereniging er alles aan doen om op eigen wijze deze 150.000.- te financieren. Dit deelde wethouder Driessen afgelopen dinsdag mee tij dens de raadsvergadering. Daarin keurde de raad een gemeentelijke bijdrage van ƒ200.000,- voor de bouw van een nieuw verenigingslo kaal goed. Wethouder Driessen heeft eind vorige week een gesprek gehad met Jong Nederland. De leiding van Jong Nederland heeft daarbij de wethouder laten weten dat men naarstig op zoek is naar alternatie ven. By Jong Nederland is men daar zeer positief over en meent men met eigen inbreng (geld en zelfwerkzaamheid) het totale bedrag van ƒ400.000,- bijeen te krij gen, die nodig is om het vereni gingsgebouw te realiseren. Hierbij zal een groot beroep worden gedaan op de vrijwilligers en de ouders. Ook zullen de bekende fondsen worden aangeschreven (zoals Jantje Beton) voor een financiële bijdrage. Inmiddels is Jong Nederland met een architekt in gesprek om een schetsontwerp gerealiseerd te krij gen. Als het financiële plaatje rond is wil men direkt na de bouwvak vakantie beginnen. De bouwlokatie, aan de Kempweg tussen de Perdstal en het voormalig restaurant Vlak water, staat vanaf 1 maart a.s. ter be schikking aan Jong Nederland. Een krantenbezorger durfde zijn krant niet af te leveren by een bungalow aan de Etnalaan, omdat in de voortuin een onbe kende grote vogel zat, die hem wilde aanvallen. De politie werd ingeschakeld en die konstateerde dat het om een pauwhaan ging, die da£r in ieder geval niet thuis hoorde. De pauw werd gevangen en naar een partikulier dierenparkje overgebracht in afwachting van de komst van de eigenaar. Later werd nog een tweede pauwhaan aangetroffen en ook deze werd naar het partikulier dierenpark- je overgebracht Om het uitvlie gen tegen te gaan werd een deel van de vleugels gekortwiekt. Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 De brief die door burgemeester Defesche aan alle horeca-exploi- tanten in Venray is gezonden, met de mededeling dat het afgelopen moet zijn met het aan de laars lap pen van de sluitingstijden, heeft niet het beoogde effekt gehad. Zoals wij reeds aankondigden, zou de politie by een konstatering dat men zich niet aan de slui tingstijd houdt proces-verbaal opmaken. Die kontrole werd het afgelopen weekend inderdaad gehouden. Za terdagmorgen om 03.40 uur trof de politie in een eetgelegenheid aan de Henseniusstraat nog een viertal personen aan. Proces-verbaal werd aangezegd. Om 02.55 uur werd in een café aan de Langstraat nog een 35-tal personen aangetroffen. Ook deze uitbater kreeg proces-verbaal aangezegd. In de vroege zondagmorgen werd om 03.18 uur in een eetgelegenheid aan de Henseniusstraat nog een 20-tal personen aangetroffen. In een andere eetgelegenheid in de zelfde straat, werden twee minuten laten nog zo'n 25 personen aange troffen. Beide uitbaters kregen proces-verbaal aangezegd. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Dierenkwelling Ook dit jaar werd van een Shet- landpony, staande in een weide aan de St Jozeflaan te Smakt, de manen en staart afgeknipt I)at haar heb ben vogelkwekers nodig voor de bouw van nesten voor hun bruedvo- gels. Vaak gebeurt dit knippen op een ondeskundige wyze.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 1