PEEL EN MAAS Sledehondenrennen, een bijzondere hobby! Belangenbehartiging staat hoog in vaandel van jubilerende KBO 5TCM zcker! rnjR COI\PJÜMT ee keer 25 jaar Broeder P. Huijbers Pauselijk onderscheiden VOOR EEN GROEN LIMBURG Feestprogramma jaar KBO WINTER- EN BEDRIJFSKLEDING VERSLEIJEN OIRLO Veel botsingen tijdens de sneeuwval Venrayse danssuksessen Koopzondagen vastgesteld Dat is makkelijk! Perfecte combinatie's in behang, gordijnen en vloerbedekking met hierbij de juiste kleuren verf. 6 MAART STATEN VERKIEZINGEN De voorzitter van de Katholieke Bond van Ouderen afdeling Venray-kom, de heer A. Turken burg, heeft volkomen gelyk, wan neer hij in zijn voorwoord van het jubileumboekje bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de af deling schrijft, dat 25 jaar vanuit het perspektie van ouderen beke ken, niet zo'n hele lange periode is. Maar omdat er in de voorbije jaren door de KBO zo ontzettend veel tot stand gebracht is voor de ouderen, is het alleszins gerecht vaardigd op dinsdag 26 februari dit zilveren bestaansfeest te vie ren, al is het alleen maar om even pas op de plaats te maken, terug te blikken op hetgeen tot stand is gekomen, om dan weer met volle energie voort te gaan met het be hartigen van de belangen van de oudere inwoners van de gemeente Venray. De Katholieke Bond van Ouderen is beslist geen club, die er alleen maar voor zorgt, dat zijn leden op plezierige manier hun vrye tijd kunnen besteden aan biljarten, kaarten, kienen en keuvelen. Wel licht hebben de oprichters van wat in 1966 heette 'Vereniging voor Be jaarden en Gepensionneerden' (ja, toen tegen alle spellingsregels in met dubbel n!) de drie k's van kaar ten, kienen en keuvelen voor ogen gestaan. Immers, wat was er toen voor de ouderen? In ieder geval gemeenschapshuis, geen cul tureel centrum en geen bejaarden tehuis. Een eigen bejaardensoos, in het begin van de zestiger jaren on der de vlag van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum onder gebracht in de kantine van SV Ven ray, werd als de oplossing gezien. GEWIJZIGDE INZICHTEN De initiatiefnemers voor de oprichting van een eigen vereni ging voor bejaarden ontdekten in 1966, dat er meer in het leven van de ouder wordende mens is dan el kaar rond de 'Stammtisch' te ont moeten. Met het toenemen van het aantal ouderen, die het arbeidspro ces voor gezien hielden door pen sionering of vervroegd uittreden, groeide ook het besef, dat er veel Op dinsdag 25 februari wordt het zilveren bestaansfeest van de Katholieke Bond van Oude ren afd. Venray gevierd met een plechtige Eucharistieviering om 15.30 uur in de Grote Kerk. Om 17.00 uur is er een koffie tafel in zaal 'In den Engel', waar na om 18.30 uur een feest- vergadering voor alle leden wordt gehouden. Om 19.30 uur bestaat er gelegenheid om het bestuur van de jubilerende ver eniging geluk te wensen, even als in 'In den Engel'. meer dingen waren, die in georga niseerd verband voor de ouderen belangrijk waren. Men werd gekon- fronteerd met de echte problema tiek rond het ouder worden en men besefte dat voor deze mensen op maatschappelijk, sociaal en cultu reel gebied zeer veel gedaan zou kunnen worden. Vandaar ook de aansluiting van de nieuwe bejaar denvereniging by een federatie van Bejaardenverenigingen in Lim burg. Tijdens de oprichtingsvergade ring op 3 maart 1966 in 'Huize Sint Anna' gaven zich 166 leden op. De eerste voorzitter werd de heer J. Janssen, oud-adjudant van de Venrayse politie. Binnen de KBO zijn er in de loop der jaren tal van ontspannings- en aktivitei tongroepen ontstaan, die zich bezighielden met toneel, (volks)dansen, biljarten, schaken, fietsen en zwemmen. Ook het be jaardenkoor 'Crescendo', dat in de loop der jaren veel furore heeft ge maakt, heeft zijn ontstaan te dan ken aan de KBO. Op het programma stonden (en staan nog steeds) regel matige kontaktmiddagen, kerstvie ringen, St Nicolaasvieringen, vormings- en informatieve bijeen komsten. Hoewel in het jubileumjaar uiter aard nog veel wordt gedaan voor'de ontspanning van de KBO-leden (ook door het RISC in het Aktivitei- tencentrum 'De Kemphaan' in de voormalige Henseniusschool aan het Kennedyplein) heeft zich toch een duidelijke accentverschuiving voorgedaan. Het bestuur richt zich steeds meer op de belangenbeharti ging van de generatie ouderen, waartoe thans mensen van 55 jaar en ouder behoren. Gesteund door de aanbevelingen van het COSBO, de beleidsformulering van de ge meente Venray en de belangenbe hartiging door het RISC Venray, wordt steeds meer invloed uitge oefend op de sociaal-culturele en vormende aktiviteiten, het woning bouwbeleid, het verbeteren van de maatschappelijke en financiële po sitie van de ouder wordende vrouw, de ontwikkeling van eigentijdse vormen van vrijwilligerswerk voor en door ouderen. Daarnaast wil de KBO meewer ken aan de op- en uitbouw van een goed woonklimaat, waardoor moge lijkheden worden geschapen om zolang mogelijk aktief te blijven deelnemen aan de samenleving. De KBO blijft alert op de ontwikkelin gen in allerlei zorgvoorzieningen en pleit voor een eigen inbreng in de organisatie en karakter van dienstverlening. EIGEN STEM Hierdoor heeft de KBO afdeling Venray-kom een eigen stem gekre gen, die op velerlei terreinen in Venray klinkt en verstaan wordt zoals in het Platform Ouderenbe leid, de Initiatiefgroep Senior- Service, de Centrale van de plaatse lijke ouderenverenigingen, het bestuur van Het Schuttersveld, de programmaraad van de Lokale Om roep Venray, de Adviesgroep Oude ren van het RISC en de Werkgroep Gehandicapten. Met andere woor den: De Katholieke Bond van Oude ren afdeling Venray-kom heeft zich in de afgelopen 25 jaar in de Ven rayse gemeenschap een plaats ver overd, die niet meer weg te denken is. En dat alleen al is een gerede aanleiding om het jubileum te vieren. 7. Antoine Wintels 13. Harrie Lenkens 14. Ed Cadirci 6 MAART 1991 H Voorbijgangers van de woningen reg in de-Berg 20 en 22, kunnen inds zaterdag konstateren dat bei- Ie woningen versierd zijn met bo ren de deur het opschrift 25. Wij lebben beide families eens opge- öcht en konden een groot aantal oevalligheden noteren, die de rela te tussen de beide families tot iets ïjzonders maken. Op 15 februari jl. was het 25 jaar eleden dat in Venray Jan van Ooi de Oude Oostrumseweg en Jo mits van Halfweg in het huwelyks- °°tje stapten. Dit echtpaar kwam ervolgens te wonen in een flat van s Woningbouwvereniging aan de erbrandystraat. Drie dagen later, op 18 februari '66, trouwden in Someren Hans an Grootel (uit Helmond) en Riek iii der Zanden (Someren). Zij kwa- len in de flat boven het echtpaar in Ooi, aan de Gerbrandystraat te °nen. De paren werden dus iren. iln^naart 1969 kregen beide echt paren een woning toegewezen aan de Weg in de Berg, op de nummers 20 en 22. Ze bleven dus buren, nu al 25 jaar. Afgelopen zaterdag vierde het echtpaar Van Ooi met aanhang hun zilveren huwelijksfeest in zaal De Ruif in Oirlo. Komende vrijdag viert het echtpaar Van Grootel hun zilve ren huwelijksfeest in het Danscen trum Janssen aan de Raadhuis straat. 25 Jaar buren dus, maar er zijn meer overeenkomsten. De beide bruidegoms vierden onlangs hun zilveren dienstjubileum bij Rank Xerox; beide echtparen hebben twee dochters; ze gaap al jarenlang samen op vakantie en ze hebben ook dezelfde vriendenkring. En, omdat de dames lid zijn van een tennisclub, was dat voor hun ten- nisvriendinnen aanleiding om, met de kinderen, de twee aan el kaar gelegen woningen te versieren en zo dit bijzondere jubileum on te sieren. Deuk en krassen op geparkeerde auto Een 45-jarige bezitter van een personenauto uit Venray ontdekte by terugkeer by zijn op het Hense- niusplein geparkeerde auto dat de ze verschillende deuken en krassen had opgelopen. Deze moeten ver oorzaakt zyn door een ander mo torvoertuig. Gezien de schade moet de veroorzaker dat hebben be merkt. De auto stond daar vanaf zondagmiddag 18.30 uur. De schade werd ontdekt om 21.30 uur. Mogely k zyn er getuigen van deze botsing die de politie op het spoor van die dader kunnen zetten. Bodywarmers Werkschoenen en klompen Laarzen (gevoerd) Sokken en oversokken Overalls/stofjassen Regenkleding Castenrayseweg 14 Tel. 04787-1941 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 Nr. 8 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Er gebeurden, afgelopen vrijdag tijdens de sneeuwval in en om Ven ray, veel verkeersongevallen. Geluk kig bleef by al die ongevallen de schade beperkt tot materiële scha de. Persoonlyk letsel behoefde niet geregistreerd te worden. Wel kwamen er in het ziekenhuis verschillende inwoners terecht voor behandeling tengevolge van valparijen. De bestuurders van auto's hielden over het algemeen goed rekening met de weersgesteldheid, hoewel dat niet van iedere bestuurder kan worden gezegd. Met name in het centrum, waar vrijwel op geen en kel wijze de trottoirs sneeuwvrij waren gemaakt, moesten voetgan gers gebruik maken van de rijbaan en dat leverde nogal eens proble men op. In totaal werden bij de politie 26 aangiften van verkeersongevallen gedaan. Het staat vast dat het aantal veel groter is geweest, want links en rechts bleken er nogal wat ver keersborden en -paaltjes geraakt te zijn. Uit sporen viel op te maken dat deze door glypartijen waren veroorzaakt. Een bestuurder van een tankauto riep de hulp van de politie in toen hij het onverantwoord vond om met zijn tankauto nog verder te rij den. Met de medewerking van de politie kon zijn tankauto worden gestald op de gemeentewerf. In af wachting van beter weer ging hij met de trein huiswaarts. Afgelopen zondag werd in Eind hoven de zesde wedstrijd van het Latin-American dansen, voor ama teurs gehouden. Uit Venray deden in de diverse klassen enkele teams mee. In de hoogste klasse, Hoofdklasse Latin, komen Belia en Henny Ja cobs uit. In de strijd om de hoogste plaats werden zij uiteindelijk twee de. Belia en Henny zijn serieuze kandidaten voor het Nederlands kampioenschap. In de eerste klasse amateur Latin komen sinds kort Karin Hulleman en Loek Lucassen uit. Zij bereikten afgelopen zondag de derde ronde. In de tweede klasse amateur La- tin komen drie Venrayse paren uit. Vivienne Drabbels en Michel Mar tens, die al eerder een keer zevende werden, overtroffen zichzelf en wisten de eerste plaats te bemachti gen. Pas gepromoveerd naar deze klasse zijn Lianne Woel en Tom v.d. Heijden. Zy bereikten de halve fina le terwijl Lando Koppes en Judith Voermans de kwartfinales be haalden. Het college van burgemeester en wethouders heeft afgelopen dins dag de vier koopzondagen vast gesteld, waarop de Venrayse winkeliers hun winkel open mogen hebben. Het gaat hierbij om de zon dagen 15 september, 24 november en 22 december. De vierde koop zondag is op dinsdag 30 april, welke dag ook als een zondag geldt. Hier mee wordt voldaan aan de aanvraag van de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers, die deze data had voorgedragen. de grootste verf en behangzaak van de regio PATERSLAAN 7 VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Niet iedereen was afgelopen week blij met de hevige sneeuwval, waar mee we ook in Venray te maken kregen. Herman v.d. Bflrg uit de Mambostraat en zijn vriend (en oud-Venrayer) Math Janssen uit Ko- ningslust waren dat wel. Samen met hun echtgenotes beoefenen zij de zeer bijzondere sport van slede hondenrennen. Een wintersport by uitstek, maar er moet wel sneeuw liggen. Afgelopen zaterdag zal menig wandelaar in de bossen rondom de Ballonzuil verbaasd opgekeken hebben toen hij of zij door een dxde- tal sledes, voortgetrokken door elf honden, voorbij gegleden werden. ALASKAN MALAMUTE De sledehonden van Math Jans sen en Hei-man v.d. Bnrg zyn van het ras Alaskan Malamute, en wordt ook wel de lokomotief of volksverhuizer van het noorden ge noemd. De Alaskan Malamute is geen snelle hond maar een duurza me trekker. Het dier kan uren ach tereen zware lasten trekken. De Alaskan Malamute is overi gens een echte mensenvriend en leeft bij de eskimo's in de iglo. De dieren hebben echter veel bewe ging nodig want het zyn echte sporthonden. Zij voelen zich in hun element als ze er op los kun nen rennen. HOBBY De oorsprong van deze hobby ligt by de echtgenote van Math Jans sen. Zy is van Noorse afkomst en dat verklaart de interesse voor het sledehondenrennen. Math Janssen beoefent deze sport al zo'n vier jaar en is momenteel in het bezit van 9 Alaskan Malamutes. Ruim eenyaar geleden kocht Herman v.d. Bnrg- een Alaskan Malamute bij Math Janssen en ook hij raakte hierdoor in de ban van het sledehonden rennen. Maar zoals bij elke sport is trai ning belangrijk. De sneeuwval van de afgelopen week was voor de fa milies Janssen en V.d. Borg dan ook een welkome afwisseling op het normale trainingsgebeuren. Want ook zonder sneeuw wordt er getraind, maar dan wel met wielen onder de slede. Wekelijks worden er drie k vier avonden gevuld met trainingen. Ook de kinderen gaan dan mee. Zij worden lekker onder gestopt en slapen dan prinsheerlijk op de slede. Voor wedstrijden is men echter aangewezen op het buitenland. Dit jaar heeft men dan ook al zo'n 10.000 km afgelegd om aan wed stryden in Frankrijk, Zwitserland en Oostenryk mee te kunnen doen. NIET GOEDKOOP Sledehondenrennen is mede daarom, geen goedkope hobby. Be halve het vele reizen, zijn er verder nogal wat kosten verbonden aan de sledes, de harnassen waarin de honden zitten als de slede wordt voortgetrokken en natuurlijk hetj hondenvoer. Sledehonden hebben' een goede kwaliteit voeding nodig, omdat o.a. het verteringsgestel van deze honden andere is dan bij ande re rassen. De beide teams weten zich echter gesponsord door het hondenvoedermerk Royal Can in. dat speciaal sledehondenvoer in haar assortiment voert. Hiermee worden de kosten enigszins in de hand gehouden. Voor meer informatie over deze bijzondere sport kan men terecht bij Math Janssen, tel. 04760-73807. U bent voor een eerlijke toekomst. U bent er voor eerlijk delen in welvaart. DAn is er maar een mogelijkheid, Joost van de Vorle te stemmen, zet op 4 van lijst 4 Graffiti Graffitispuiters hebben hun lusten botgevierd in de omgeving van Clovishof. Op verschillende muren zijn teksten en tekens aan gebracht. Schoonmaken gaat weer enkele honderden guldens kosten. Gewonde reiger Bij de politie werd maandag een gewonde reiger binnengebracht die door de politie naar het vogelop vangcentrum in Gennep is overge bracht. Daar zal getracht worden de reiger te redden, om hem later weer terug te zetten in de omgeving waar hij gevonden is. Vorige week vrydag, tijdens een plechtige eucharistieviering in de kapel van Paschalis te Oostrum, is broeder R Huijbers onderscheiden met de Pauselijke onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifica'. Broeder Huijbers ontving deze onderscheiding als blijk van de waardering die hij geniet op Nieuw Spraeland, alsook binnen de Oostrumse gemeenschap. Broeder Huijbers is geboren in 1927 in Oploo. In 1949 legde hy zyn professie af in de Congregatie van de Broeders van Liefde. In 1965 trad hy in dienst van het Psychia trisch Centrum Venray. Zijn werk zaamheden aldaar richten zich hoofdzakelijk op Nieuw Spraeland, het onlangs zelfstandig geworden centrum voor zwakzinnigenzorg. KERKELIJKE VERDIENSTEN Broeder Huybere heeft zich voor al ingezet voor het kerkelyk gebeu ren op Nieuw Spraeland. In de funktie van koster zorgt hy ervoor dat de kapel van Paschalis, waar de kerkelijke diensten van Nieuw Spraeland worden gehouden, er al tijd piekfijn uitziet. Ook zorgt hij daarbij voor het technisch on derhoud. Broeder Huybere heeft verder de leiding over de bewoners van Nieuw Spraeland die als misdienaar optre den tydens de liturgievieringen. Een werk dat veel aandacht, in spanning en geduld vraagt. De meeste misdienaars hebben, gezien hun handicap daarbij veel hulp nodig. Met. de oprichting van Nieuw Spraeland in 1972 vond ook de oprichting van het kerkkoor plaats, waar broeder Huijbers eveneens by betrokken is geweest Tot op de dag van vandaag is hij nog steeds een van de meest trouwe leden van dit koor. Verder is broeder Huybere ook nog betrokken bii het vervoer van en naar de kapel van patiënten. Veel bewoners van Nieuw Sprae land zijn nl. slecht ter been. Broeder Huybere draagt ook in houdelijk een steentje bij aan de liturgievieringen op Nieuw Sprae land. als lid van de Werkgroep Pastoraat OOSTRUM Behalve op Nieuw Spraeland is broeder Huybere ook in Oostrum zelf zeer aktief. Zo zorgt hy ervoor dat de kerkwas van de parochie On ze Lieve Vrouw Geboorte elke week gedaan wordt,- organiseerde hij ja renlang voor de schoolverlaters en de leerkrachten van de Mariasehool een ontspanningsavond en in z(jn vrije tijd begeleidt hy nog steeds de jeugdelftallen van VV Oostrum. Tenslotte is broeder Huybere we kelijks verantwoordelijk voor de verschijning van het Oostrums Weekblad, een belangrijk kontakt- orgaan binnen de dorpsgemeen schap van Oostrum. Als blijk van waardering voor al deze verdiensten, is de Pauselijke onderscheiding daarom dik en dubbel verdiend.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9