Venray gaat vier zware jaren tegemoet Wim Lammertink neemt afscheid van de Credit Lyonais bank Venrayse Marine-vrouw terug, na drie maanden in Perzische Golf Na bijna 45 jaar fietsenmaken in de VUT Zomervakantie? Vroeg boeken is nu extra aantrekkelijk! Gemeente krijgt alle steun van provincie Rabobank Q Meer bank voor je geld PEEL EN MAAS Donderdag 21 februari - Pagina 5 tie moet vastgehouden worden, met hulp van de Provincie, anders dreigt Ven ray deze funktie te verlie zen. En dat met alle gevolgen van dien. Als voorbeeld noemde hij de revitalisering van Smakterheide, die noodzakelyk is om het voor in dustrieën aantrekkelijk te maken om zich in Ven ray te vestigen. MAATSCHAPPELIJK AANVAARDBAAR 'Het belastingniveau ligt in Ven- ray al op een hoog peil', liet A. Jan sen de Gouverneur weten. Volgens dhr. Jansen is de grens van een maatschappelijk aanvaardbare be lastingdruk in Venray bereikt Bo vendien krijgt de burger er minder voor terug. Dhr. Mastenbroek liet daarop we ten dat de eisen die het Ryk daarin heeft gesteld, minimale eisen zijn. De burger zal wat dat betreft tot het maximum moeten gaan. Wat dit in houdt voor de burger, liet dhr. Mastenbroek niet weten. Wethouder Truyen liet later des gevraagd weten dat het hier hoofd zakelijk om aanpassing van leges gaat, zodat het verrichten van dien sten kostendekkend wordt Ook baatbelastingen in het centrum en op Smakterheide zullen lastenver- zwarend werken. Wat betreft de onroerendgoedbelasting en het ri oolrecht zullen deze stijgen zoals af gelopen december is vastgesteld (OGB 4 jaar lang met ƒ15,- en riool recht jaarlijks met 10%), waarmee volgens hem de grens van het toe laatbare is bereikt. 'Het is zaak voor ons om met goe de plannen naar de Provincie te stappen. Alleen dan kunnen we geld verwachten van de Provincie en zijn zij bereid tot een maximale medewerking om de ekonomische funktie van Venray te versterken'. bijbaantjes, komt men dit denken bij Wim Lammertink tegen. 'Niet alleen de direkteur van een bank is belangrijk, maar zeker ook het ba- liepersoneel. Samenwerking tus sen die en alle tussenliggende personen is noodzakelijk voor het goed funktioneren'. Dat geldt vol gens Wim Lammertink ook bij de verenigingen. SV Venray kan vol gens hem nooit goed funktioneren zonder bestuur, maar ook niet zon der terreinknecht. In zijn kijk op mensen maakt hij wel eens de vergelyking met een di amant 'Een diamant wordt ruw ge vonden maar krijgt zijn waarde door het slijpen en het polysten. Met de mens is dat evenzo'. RECEPTIE Na 40 dienstjaren legt Wim Lam mertink zijn werk nu neer. Niet om op zyn lauweren te gaan rusten. 'Vervroegd uittreden op een leeftijd van nog geen 58 jaar schept de no dige verplichtingen', is zijn stand punt. De Venrayse gemeenschap kan dus nog vele jaren van de kwa liteiten van Wim Lammertink ge bruik blijven maken. A.s. woensdag, 27 februari, zullen velen de receptie van Wim Lam mertink aangrijpen om hem voor zijn verdiensten nog eens extra te bedanken. Die receptie vindt plaats in de foyer van de schouwburg, van 17.00 tot 19.00 uur. Tevens kan men dan kennismaken met de nieuwe direkteur van de Venrayse vestiging van de Credit Lyonais bank, dhr. G.J.E.J. Peters. Inbraken in personenauto's Een inwoner van Overloon deed aangifte, dat zijn op de parkeer plaats bij het ziekenhuis geparkeer de personenauto was opengebro ken. Door vernieling van een ruit was toegang verkregen. Ontvreemd werd de autoradio. Door verbreking was toegang ver kregen tot een op de parkeerplaats by Hubenhof geparkeerde perso nenauto van een inwoner van Ven- lo. Ontvreemd werd de autoradio. Inbraak in personenauto Een op de parkeerplaats bij het oude ziekenhuis geparkeerde per sonenauto van een 41-jarige inwo ner uit Well was opengebroken. Uit auto werd de autoradio ontvreemd. De schade bedraagt ongeveer ƒ1000,- Mishandeling Een 63-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal en van mishande ling in een café. Hij werd in zyn gezicht geslagen door een voor hem onbekende man. Ook de reden van die vuistslag kon niet worden me degedeeld. De politie hoopt de vech tersbaas te kunnen aanhouden. Als u VANAVOND koude voeten hebt, moet u MORGEN eens bij ons langs lopen! Paspoort kwam terug Een paspoort werd aangetroffen in de brievenbus van een thera peut. Dat paspoort was eerder in een café. tezamen met een jas ont vreemd. Het is aan de rechtmatige eigenaar ter hand gesteld. Door gladheid ten val Een 29-jarige inwoonster kwam ter hoogte van café In Den Engel door de gladheid zo ongelukkig te vallen dat ze een enkelfractuur opliep en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Gouverneur Mastenbroek heeft vorige week donderdag, tijdens een byzondere raadsvergadering, de ge meenteraadsleden laten weten dat de Provincie, Venray niet alleen zal laten staan. Hij reageerde daarmee op vragen, gesteld namens alle raadsfrakties, door C. v.d. Ven (CDA) en A. Jansen. Volgens de Commis saris van de Koningin duurt het ze ker tien jaar voordat Venray de financiële perikelen achter de rug heeft. Met name de eerste vier jaar zullen erg zwaar zijn en zal er in Venray veel nee verkocht moeten worden, als het om beleidszaken gaat. Alleen dan kunnen de zaken in de hand worden gehouden en is er na die vier jaar een ruimte ge- kreëerd waarin plaats is voor nieu we zaken. De zorg van de Venrayse gemeen teraad ging met name uit naar de financiële situatie. Door de gemeen teraad werd gewezen op het feit dat Venray in de 60-70er jaren door Rijk en Provincie mede aan gespoord werd tot expansie wat de financiële situatie van nu tot gevolg heeft. Ook de problematiek rondom het mestoverschot en de kerkdorpen werd onder de aandacht van de Gouverneur gebracht. NIET ALLEEN Op de vraag of de Provincie Ven periode al op zich heeft genomen. BANKIER Wim Lammertink begon na zijn middelbare schoolopleiding als assistent op het bureau voor Ac countancy en Belastingzaken in Hengelo. In 1951 verruilde hij die baan om op de Twentsche Bank te gaan werken. Daar was hij op diver se afdelingen werkzaam. Na vervul ling van zijn militaire dienstplicht bij de Luchtmacht werd van bank veranderd en kwam hij terecht bij de Middenstandsbank in Almelo. Later vervulde hij diverse funkties bij het bankconcern in Amster dam, Hilversum, Zaandam, en zo kwam hij in Venlo terecht, waar hij opklom tot onderdirekteur. Op 1 januari 1971 keerde Wim Lammertink terug naar Twente om direkteur te worden van de Neder landse Credietbank in Almelo. Op 1 juli 1983 werd hij overge plaatst naar Venray om daar bij de toenmalige NCB-bank direkteur te worden. De periode in Venray was als bankier niet de gemakkelijkste. De Nederlandse Credietbank was indertijd net overgenomen door de Amerikaanse Chase Manhattan bank. Het grootschalige Ameri kaanse denken lag Wim Lammer tink niet zo, evenals zijn klanten. Met lede ogen konstateerde hij dat deze bankpolitiek hem klanten kostte. Hij was daarom bly dat vier jaar geleden de Franse Credit Lyonais bank de NCB-bank had overgenomen. Veel klanten zyn in middels weer teruggekomen en de schade is uiteindelijk beperkt ge bleven. MAATSCHAPPIJ Naast zijn funktie als bankdirek- teur is er nog een ander belangrijk facet in het leven van Wim Lam mertink. De mens in Wim Lam mertink heeft zich geroepen gevoeld om zich dienstbaar te ma ken voor de samenleving. Een sa menleving waarin volgens Wim Lammertink de mens centraal staat. Dat begon eigenlijk al in zijn Zaanse tijd, daar zette hij zich in als distriktcommissaris voor de Katho lieke Jeugdbeweging en was hij penningmeester van het kerkbe stuur. Die inzet in het maatschappe lijk gebeuren zette hij voort in zijn Venlose tyd, als mede-oprichter van Charter Member Round Table. Weer terug in Almelo werd hij ge vraagd als penningmeester van het kerkbestuur, het Wit Gele kruis, de Heemkundevereniging, als lid Com missie Toezicht Betaald Voetbal Al melo, als penningmeester van de Lionsdub en voor het dagelijks bestuur van de Parochieraad in Almelo. Toen hij naar Venray werd overge plaatst werd hy in Venray al vry snel penningmeester van de Lions dub Venray, bestuurslid bij SV Ven ray belast met Publiciteit en Publick Relations, bestuurslid van de Oranjevereniging Venray, be stuurslid van het Sociaal Medisch Centrum 'De Clockert', bestuurslid van de Stichting Asperge-fietsfeest, bestuurslid/penningmeester van de Woningbouwvereniging Noord-Lim burg, adviseur bij het Dagverblijf voor geestelijk gehandikapte kinde ren 'Doevëhbos' in Horst en pen ningmeester van de Stichting Stadspark Venray. SAMENWERKING In het denken van Wim Lammer tink staan mensen en samenwer king tussen mensen centraal. Zowel in zyn werk, als in zyn vele Dinsdagavond is Chan tal Wil- lems (bijna 23), Luitenant ter Zee 3 bij de Koninklijke Marine, veilig teruggekeerd in haar ouderlijke woning aan de Molenklefweg. Drie maanden lang heeft zy dienstgedaan op het bevoorra dingsschip de HMS Zuiderkruis in de Perzische Golf. Met zes andere bemanningsleden mocht zij terug naar Nederland om haar oplei ding Praktische Bedrijfs Intro ductie (PBI) af te maken. Zij was een van de vier vrouwelijke offi cieren op het schip, waarop in to taal zesendertig v rouwen zijn. Het schip wordt 'bemand' door 200 Nederlandse en 50 Engelse Marine-mensen. 'Als er niks ergs gebeurt in de Golf, ben ik blij, dat ik weer terug ben' zegt zij en na enig nadenken voegt zij er aan toe: 'Als er wel wat gebeurt, zal ik het gevoel hebben, dat ik ze daar in de steek heb gelaten...' Chan tal Willems volgt sinds augustus 1986 de opleiding tot be roepsofficier aan het Koninklijk In stituut van de Marine (KMI) in Den Helder. In mei 1989 slaagde zij voor het officiersexamen. Daarna volgde zij de voortgezette opleiding, die bestaat uit de PBI en de weten schappelijke afronding. Zij koos voor de bedry fskunde als afstudeer richting. Zy deed al een jaar dienst op de Zuiderkruis, toen in novem ber het bevoorradingsschip naar de Golf werd gedirigeerd, waar de HMS Jacob van Heemskerck en de HMS Philip van Almonde al waren. De Kerstdagen bracht zij door in Du bai, maar tijdens de jaarwisseling moest op volle zee op het schip oor- logswacht worden gelopen. DOODSBANG... Zij maakt er geen geheim van, dat zij in de weken voor het uitbreken van de Golfoorlog op 16 januari, evenals alle anderen, doodsbang is geweest Dat waren de weken, waar in men werd voorbereid op alles wat er kon gebeuren. Dag en nacht werd er geoefend. Maar toen de oor log eenmaal was uitgebroken was men goed getraind en wist men zich goed beschermd door de Ame rikaanse en Argentijnse fregatten. 'We hebben daar zeer goed mate rieel en zeer goed opgeleide men sen' vertelt ze. Maar de grootste angst heeft men voor de Irakese zeemynen. Dag en nacht zit er iemand 'op de bak' (voor op de punt van het schip) om naar mijnen uit te kijken. De Engelsen aan boord zyn belast met het opruimen van de mijnen. 'Dat is best wel akelig' vertelt zy. 'Als je ze met de boten ziet wegva ren om die dingen onschadelijk te maken, gaat er wel wat door je heen. Het zyn tenslotte ook men sen van ons, die daar hun leven wa gen...' GEEN AVONTUUR De maanden in de Golf heeft Chantal beslist niet gezien als een avontuur, maar wel als een groot stuk werkervaring. De Zuiderkruis is nauw betrokken bij het uitste kend werkende Amerikaanse lo gistiek systeem. Het Nederlandse marineschip zorgt voor bevoorra ding met olie, munitie en levens middelen voor de andere marine schepen in de Golf. dat met helicopters en met schepen langs- zy gebeurt. Uiteraard is het leven aan boord gespannen, want je weet maar nooit wat er boven je hoofd hangt. Maar er zyn natuurlijk ook leuke dingen, zoals het seinen met vlag gen naar andere boten, want zodra ze b.v. op een Amerikaans schip in de gaten hebben, dat je een vrouw bent, willen ze ook graag weten of je getrouwd bent... Overigens hebben die Amerika nen weinig te lachen. Bij hen kan het gebeuren, dat ze vijftig dagen lang geen post ontvangen. Dat is op de Nederlandse schepen veel beter. NEDERLANDSE BETROKKENHEID 'Ik heb nooit kunnen denken, dat de Nederlanders zich zo nauw betrokken voelen bij de Neder landse aanwezigheid in de Golf vertelt Chantal. De positieve reak- tie blijkt uit duizenden brieven, kaarten en tekeningen, die men vanuit Nederland stuurt naar 'De Nederlandse Marineschepen in de Perzische Golf. 'Ik kan je wel ver tellen, dat die post ons zeer veel goed doet. Dan weet en besef je pas goed, dat men in Nederland met je mee leeft'. Via de radio blijft men op de hoogte van het oorlogsgebeuren en aan boord wordt er heel wat over gesproken. 'Je ziet en hoort de vliegtuigen die hun missies boven Irak gaan uitvoeren of daarvan te- Na een verblijf van drie maanden in de Golf viel Chantal Willems af gelopen dinsdag een feestelijke thuiskomst ten deel. rugkeren en je blyft in spanning overde vraag wanneer de grondoor log zal uitbreken. Dan zeggen we: Je zult maar by de landmacht zyn... VIERKANTE OGEN In huize Willems aan de Molen- klefweg heerst grote vreugde over de behouden terugkeer van Chan tal. 'Goddank, dat ze weer terug is' zegt haar moeder uit de grond van haar hart 'Ik heb vierkante ogen gekregen van het televisiekijken' voegt haar vader er aan toe, want na het uitbreken van de Golfoorlog zat hij dagen achtereen gekluisterd aan de televisie om de ontwikkelin gen te volgen. 'Je hebt er toch maar een dochter zitten...' Tbch heeft de familie Willems zeer regelmatig telefonisch kon takt gehad met Chantal op de Zuider kruis. Iedereen op het schip mag vyf minuten per dag naar huis bel len. Vader Willems kent het ellen lange telefoonnummer van de Zuiderkruis onderhand uit zijn hoofd. Moeder vertelt, dat zy soms met haar dochter belde en na het horen van haar naam, volkomen emotioneel dichtklapte. 'Ik Stond dan met de hoorn in de hand en kon geen woord uitbrengen. Dan belde ik weer terug om haar een he leboel te vertellen en te vragen. Blijdschap nu in de feestelijk ver sierde ouderlijke woning, maar nog steeds spanning, want dochter Ju- liëtte (20) volgt ook in Den Helder de opleiding bij het Corps Logistie ke Dienst en je weet het maar nooit met die Saddam Hoessein... Volgende week woensdag. 27 fe bruari, zal Guus Wilmsen voor het laatst als werknemer van Poels Rij wielen, in de werkplaats van deze fietsenzaak aanwezig zijn. Niet om fietsen te repareren maar om het vak definitief vaarwel te zeggen. Dhr. Wilmsen, 59 jaar, zal dan in de VUT gaan. Tydens een receptie in zyn vertrouwde werkomgeving kan men 'Guusje', zoals hij bekend is, nog eens de hand schudden en met hem nog wat herinneringen opha len. En dat zyn er heel wat, want Guus Wilmsen heeft bijna 45 jaar als rijwielhersteller, naar zyn zeg gen gezellig, bij Poels gewerkt. Guus Wilmsen kwam als 14- jarige schoolverlater terecht in de rijwielzaak van Poels in de Grote straat. 'In die tijd was het werken, werken en nog eens werken', herin nert hy zich nog. Dat werk varieer de van fietsen herstellen (waarby hij als 'klein klötje' op een kistje moest gaan staan om de reparatie uit te kunnen voeren) tot het bezor gen van kinderwagens in de verste uithoeken van de regio. Dat laatste ging niet altijd even gemakkelijk want de bezorging geschiedde per fiets... De periode direkt na de oorlog was voor Guus Wilmsen een goede leerperiode. Er waren nagenoeg geen nieuwe fietsen en daarom moesten de fietshandelaren van restanten fietsen weer een nieuwe in elkaar zetten. Een betere leer methode is er niet. Als fietsenmaker ging h(j zich ook interesseren voor het wielren nen. 'Als mijn ouders niet zo streng waVen geweest (zy zagen mij liever werken), was ik met wielrennen doorgegaan. Vooral in België was toendertyd al veel te verdienen', weet Guus nog. Hij weet zich nog goed te herinneren dat hy eens. in drie dagen tijd ƒ115.- byeengefietst had. En dat. terwijl hy een week loon als fietsenmaker had van ƒ2,50... Naast fietsenmaken vormden ook bromfietsen een onderdeel van het vak. 'Nu niet meer zoveel als vroe ger. Tben hadden we er met zes man onze handen vol aan, om bromfietsen te repareren. Nu volstaat 1 persoon'. Guus Wilmsen wyt de teruggang van de bromfiets aan de helm. 'Sinds de invoering daarvan is het snel achteruitgegaan met de bromfiets'. Zyn .kennis van bromfietsen kwam Guus Wilmsen goed van pas, want zijn zoon beoefende jarenlang de motorcrosssport. Daarbij werd regelmatig een beroep gedaan op de kennis en de vaardigheid van Guus om een motor draaiende te houden. Nu Guus Wilmsen met de VUT gaat. konstateert hij dat er binnen het vak weinig veranderd Is. 'Nu hebben we wit meer met versnel lingsdraden en derailleurs te ma ken maar het technisch principe blyft hetzelfde'. ray alleen laat worstelen, liet dhr. Mastenbroek weten dat Venray deze problemen gewoonweg niet alleen aan kan. 'Daarom mogen wij Ven ray niet alleen laten staan'. Volgens dhr. Mastenbroek is de artikel 12- status, die Venray heeft aange vraagd, een stap in de goede richting om via strukturele maatre gelen de situatie te verbeteren. Naast de steun die het Rijk zal ge ven, zal ook de Provincie een steentje bijdragen. Na een periode van acht jaar werkzaam te zijn geweest als direk teur van de Credit Lyonais bank aan de Patersstraat, maakt dhr. Wim Lammertink op 1 maart a.s. gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Na precies 40 jaar werkzaam te zijn geweest in het bankwereldje, zegt hij dit nu vaarwel en kan hij zich 100% rich ten op de vele bijbaantjes die deze duizendpoot in zijn korte Venrayse Venray heeft nl. een régionale verzorgingsfunktie door de Provin cie toegewezen gekregen. Deze posi- Gouvemeur Mastenbroek, geflan keerd door burgemeester Defesche, wethouder Kersten en bedrijfscon- taktfanktionaris P. Vosbeek, nam afgelopen donderdag ook een kijkje in Venrays centrum. gratis annuleringsmogelijkheid tot 6 weken voor vertrek garantie van beperkte brandstoftoeslag ruime keuze in accomodatie Wij adviseren u graag nader.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5