Voorlichtingsavond over botontkalking en de overgang REUMABESTRIJDING MÓÉT DOORGAAN Kindervakantiewerk viert jubileum Hulp bij invullen belastingformulieren Unicef start hulpverlening slachtoffers van Golfoorlog Kursussen banen- en beroepen- oriëntatie voor volwassenen in Venray en Bergen tl Wat is callanetics? NATIONAAL REUMAFONDS 0 Rode Kruis_ vraagt vrijwilligers PEEL EN MAAS, Venrayse Onderlinge Spiegelglas verzekering WA PEEL EN MAAS Seniorservice Dierenbabbels >,2 PEEL EN MAAS Donderdag 21 februari - Pagina 13 De Stichting Volwassenen Educa tie start binnenkort met kursussen Banen- en beroepenoriëntatie in de plaatsen Venray en Bergen. Deze kursussen zyn bedoeld voor vol wassenen uit de gehele regio, die zich opnieuw willen oriënteren op hun mogelijkheden op de arbeids markt. Onderzoeken van interessen In de kursus wordt uitgebreid aandacht besteed aan de voorkeu ren en interessen, die de kursist op het gebied van banen en werk heelt. Uiteraard wordt ook bekeken wat de persoonlijke eigenschappen, vaardigheden en kapaciteiten zyn. Informatie over beroepen Via allerlei bronnen wordt infor matie gegeven over een breed scala aan beroepen en beroepssektoren. Om meer diepgaande gegevens over een beroep te krygen, wordt kon- takt gezocht met personen, die dat beroep uitoefenen. Situatie op de arbeidsmarkt Het is belangrijk te weten of er op de arbeidsmarkt vraag is naar een beroep, dat men op het oog heeft. Daarom wordt in samenwerking met andere instellingen de situatie op de arbeidsmarkt in de regio on der de loep genomen. Opleidingen voor volwassenen Het kan zyn dat men voor een be paald beroep eerst nog een kursus of opleiding wil volgen. Daarom wordt een overzicht gegeven van de kursussen en opleidingen, die voor volwassenen worden georgani seerd. Bovendien worden er excur sies gehouden naar opleidings instituten in de regio. Maken van keuzes Omdat het maken van een juiste keuze voor een baan, beroep of opleiding niet gemakkelyk is, krij gen de kursisten daarbij een inten sieve begeleiding. Natuurlijk moet er uiteindelijk wel door de kursist zelf gekozen worden, maar steun by het verkrijgen van overzicht en in zicht is belangrijk om tot een zo verantwoord mogelijke keuze te kunnen komen. Hoe aan de gewénste baan te komen? Iedere volwassene heeft wel enige ervaring met solliciteren. Tbch blijkt het niet altijd eenvoudig te zyn om een goede sollicitatiebrief te schrijven of je degelijk op een sollicitatiegesprek voor te bereiden. Daarom vormt sollicitatietraining een onderdeel van de kursus. De kursist leert strategieën te ontwik kelen om zijn kans op het verwer ven van de gewenste baan zo groot mogelyk te maken. Venray en Bergen De kursus in Venray is toeganke lijk voor volwassenen (m/v) en om vat één middag per week. Hij wordt gegeven op maandagmiddag. De kursus in Bergen is alleen be doeld voor vrouwen en wordt geor ganiseerd in samenwerking met de Stichting Vrouw en Werkwinkel. Deze kursus omvat één ochtend per week. Op welke ochtend hij gege ven wordt, zal nog nader bekend ge maakt worden. Beide kursussen starten binnen kort en duren tot de zomervakan tie. De kursuskosten zyn 65,-. Er is kinderopvang aanwezig. Mensen, die interesse hebben kunnen voor meer informatie bel len naar de Stichting Volwassenen Educatie in Horst, tel. 04709-3298 of 6197. anti .ken ichl ziji De medewerkers van de Stichting Kindervakantiewerk zijn alweer be gonnen met de voorbereidingen voor het programma van dit jaar. Daarmee zyn we iets vroeger gestart dan anders, omdat dit jaar voor de 40ste keer het kinderva kantiewerk wordt georganiseerd. Voor dit jubileum is het de bedoe ling dat er een speciaal programma in elkaar zal worden gezet, wat uiteraard de nodige voorbereidin gen vergt. Wij kunnen nu alvast meedelen wanneer dit jaar het kin dervakantiewerk wordt gehouden. Dit in verband met het eventueel plannen van vakanties. Het pro gramma vindt dit jaar plaats' in de week van 22 t/m 26 juli 1991. Via publikaties en via de pro grammaboekjes die t.z.t. op de scho len zullen worden verspreid, zullen wy u op de hoogte houden van onze aktiviteiten. Osteoprose (botontkalking) is een verschynsel dat bij vrouwen 3-4 zoveel voorkomt als bij man nen. Dit geldt met name voor vrouwen na de overgang. Het is ge bleken dat wel 1 op de 4 vrouwen boven de 65 jaar last heeft van ontkalkte botten met als gevolg in zakkende wervels (een vaak voorko mende oorzaak van rugpijn) en spontane breuken, vooral van pols en heup. Het feit dat het vooral by vrouwen tri de overgang voorkomt wordt ver oorzaakt door het wegvallen van de produktie van vrouwelijke hormo nen (oestrogenen) in het lichaam. Juist deze hormonen zijn belang rijk bij het krachtig houden van het botweefsel. Het risiko op breuken neemt nog toe naarmate de vrouw meer rookt en meer alkohol gebruikt. Ook mankeert het nogal eens aan de voeding. Veel vrouwen krygen veel te weinig kalk (calcium) binnen in ie vorm van zuivelprodukten. Na ie menopauze wordt de behoefte hieraan nog hoger en neemt het te kort aan kalk nog meer toe. gat Aangézien de gemiddelde leeftijd van de bevolking toeneemt, stijgt ook het aantal breuken ten gevolge ^van botontkalking onrustbarend. ejje Dit geldt zowel voor vrouwen als n voor mannen. Zo is gedurende de brit tien jaar het aantal ingezakte ïaai i zfl tra or. hi- ■erk ruggewervels alsmede het aantal heupfrakturen en polsbreuken meer dan verdubbeld. Op dit mo ment zijn er in Nederland zelfs meer dan 9.000 heupbreuken per jaar. Wel iets om bij stil te blijven staan!!! Het voorkomen van botont kalking kan al vanaf 40-jarige leef tijd gestart worden. Met name voor de leeftijdsgroep tussen 40 en 55 jaar zyn preventieve maatregelen belangrijk! Daarom wordt er een voorlich tingsavond over botontkalking en de overgang gehouden'. Een specia list zal een uiteenzetting geven over het ontstaan en het voorkomen van botontkalking. Daarna wordt de vi deofilm 'Breekbaar' vertoond. Ter beantwoording van uw vragen zal een panel, bestaande uit: A.L. Eek hout, internist; R.J. Iding, gynaeco loog; F.A.J. Schmeetz, huisarts en mevr. I. v.d. Weiden, diëtiste, aanwe zig zyn. De avond wordt gehouden op donderdag 7 maart a,s. in de schouwburg, Schouwburgplein 1 te Venray en begint om 20.00 uur. De byeenkomst duurt tot 22.00 uur. Indien u deze avond, waaraan geen kosten zyn verbonden, wilt bijwonen dan wordt u verzocht om u telefonisch aan te melden, tel. 04780-86600. Callanetics is een nieuwe rage uit Amerika. Callanetics is een vorm van bewe gen voor iedereen. Vooral voor mensen met een overgewicht en de ouderen onder ons, is dit gymplan een hulpmiddel om weer energiek en met een prachtig lichaam door het leven te gaan. Callanetics bestaat uit een serie oefeningen die uw spieren een stuk steviger maken, waardoor vetrollen verdwijnen. Oefeningen om de grootste lichaamsspieren in de ^ePte te bewerken zonder dat ze Dei) Erdoor opzwellen. Het is niet moeilijk, maar u voelt uw spieren t te Naar mate de diepliggende Oi ?Pieren sterker worden, krijgt men gevoel dat de oefeningen een 8teeds diepere werking krijgen, als- •ol er elke keer een nieuwe laag aan gepakt wordt. Door aan deze grote diepliggende spieren te werken ziet u snel resultaat en krygt u snel het prachtige, veerkrachtige lichaam. De oefeningen die u in het begin amper kon, kunt u op den duur veel makkelyker. De les bestaat uit bewegingen die je vaak moet herhalen en waarbij het gaat om hele kleine, nauwgezet te bewegingen die in een traag tem po uitgevoerd dienen te worden. Dit is een uitstekende manier om een steviger en jeugdiger lichaam te krijgen. U krygt meer energie, voelt zich beter, beweegt met meer gemak, voelt u kalmer en krijgt een goed gevormd lichaam. Doe gemakkelijke kleding aan en zet de eerste stap om aan uw li chaam te gaan werken. Aarzel dus niet, kom eens langs bij Sport- en Fitnesscentrum Peter Stiphout, De Gouden Leeuw 6 of bel voor meer informatie: tel. 04780-86110. (advertentie) REUMA DESnilE PIJN l il Reuma betekent pijn. Je kunt ermee Ieren leven, maar geen moment van de dag laat het je los. Veel reumapatiënten dragen hun lot in stilte, omdat hun handicap niet zichtbaar is. Stilte, die écht pijn doet. U kunt er wat aan doen. Uw geld kan voor een reumapatiënt direct omgezet worden in verlichting. Door revalidatie, hulpmiddelen en onderzoek. Het Reuma fonds helpt daarbij. Helpt u het Reumafonds? Statenlaan 128,2582 GW Den Haag. Bankrekjit.: 70.70.70.848. Giro: 324. De afdeling Venray van het Neder landse Rode Kruis vraagt vrijwilli gers voor diverse diensten. De toenemende vraag naar aktiviteiten van het Rode Kruis in Venray e.o. betekent ook meer vrywilligers zo wel dames als heren. Het Jeugd Rode Kruis als onder deel van het Nederlandse Rode Kruis is volop in beweging. In Ven ray draait een zeer aktieve afdeling. Het Jeugd Rode Kruis wil jongeren brengen tot een houding, waarin hulpverlenen aan anderen een van zelfsprekendheid is en brengt hier toe een vormend en edukatief programma, gericht op deze jonge ren. Het daadwerkelyk verlenen van hulp is in dit programma een wezenlyk element. De 4 werkgebie den: 1. Sociale aktiviteiten; 2. Inter nationale begrip; 3. Jeugd-EHBO en preventie; 4. Informatie geven over het Rode Kruis, omvatten de aktivi teiten, ondersteund met program mamateriaal, dat er toe moet leiden dat bovenstaande doelstelling wordt gerealiseerd. De afdeling Venray zit thans ver legen om vrywilligers, die bereid zyn informatielessen over het Rode Kruis te geven en het geven van EHBO-lessen op de scholen in Ven ray e.o. Het geven van lessen is een voorbereiding op het Jeugd-EHBO-A diploma voor kinderen van 11-13 jaar. Jaarlijks nemen honderden leerlingen van de basisscholen deel aan dit examen. Wil het Rode Kruis in Venray dit blijven kunnen doen, dan zal haar thans nog enthousi aste team spoedig uitgebreid moe ten worden met nieuwe, jonge vrywilligers. Kandidaten voor deze boeiende funktie dienen wel in het bezit te zijn van een geldig EHBO-diploma. Zy moeten het natuurlyk leuk vin den om les te geven aan kinderen van groep 8 van de basisschool, leef tijd 10-12 jaar. Het lesprogramma is vastgesteld. Natuurlijk is er voor gezorgd, dat kandidaten enkele proeflessen kunnen meedraaien, voordat zy zelfstandig optreden. Wie durft deze uitdaging aan? Het Rode Kruis is er goed mee geholpen en voor u is het een dankbaar pro- jekt als invulling van vrye tijd. Zo wel mannen als vrouwen zyn welkom. Nadere inlichtingen wor den u gaarne verstrekt door Anny Verheyen, coördinator Jeugd- EHBO-diploma's, Allegrostraat 39, Veftray, tel. 04780-85693. Antenne vernield Een autobezitter uit Venray deed aangifte dat vandalen, van zijn aan 't Liene geparkeerde personenauto, de radio-antenne hadden vernield. Op maandag 18, diensdag 19, woensdag 27 en donderdag 28 maart 1991, wordt de ouderen, wo nende in de gemeente Venray de gelegenheid geboden om bij de in vulling van het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting over het jaar 1990, hulp te ontvangen. Een ambtenaar van de Belastingdienst Venlo is aanwezig in het aktivitei- tencentrum voor ouderen om u daarbij van dienst te zyn. Men kan ook een beroep doen op deze dienstverlening als men jonger is dan 65 jaar. Om hiervoor in aanmerking te komen dient u zich aan te melden bij het aktiviteitencentrum voor ouderen, Kennedyplein 1 te Venray, tel. 04780-86706 ('s morgens tussen 9.00 en 10.00 uur). Tevens dient u reeds in het bezit te zijn van uw aangiftebiljet daar diverse be lastingplichtigen geen aangifte biljet meer behoeven, upgave voor de data 18 en 19 maart, uiterlijk vóór dinsdag 12 maart 1991; opgave voor de data 27 en 28 maart, uiter- lyk vóór vrijdag 22 maart 1991. By de aanmelding verneemt u gelijktij dig op welke dag en tydstip u gehol pen kunt worden. U dient voor de invulling van het aangiftebiljet mee te brengen: - overzichten van loon/pensioen/ uitkeringen/huursubsidie; - bescheiden omtrent huurop brengsten/negatieve opbrengst onroerend goed; - bescheiden omtrent rentes van persoonlijke leningen; - bescheiden omtrent lopende bank-/girorekeningen/spaarbank- boekje; - bewijsstukken inzake ziekte- en of studiekosten: - bewijsstukken van giften, bv. aan kerken. Tsrwyl de oorlog in de Golf het nieuws beheerst, ontstaat in de buurlanden van Irak een toene mend aantal vluchtelingen. Boven dien is zeker dat in het oorlogs gebied zelf steeds meer mensen in nood zyn komen te verkeren. Unicef is als Kinderfonds inmid dels door de Verenigde Naties aan gewezen tot koördinerende organi satie voor het op gang brengen van de nu reeds noodzakelyk beoor deelde hulpoperatie. Terzijde van de zorgen over onderdak zal Unicef zich met prioriteit bezighouden met water en sanitaire voorzienin gen, gezondheidszorg en de leve ring en dristributie van verrijkt (kinder)voedsel. DRINGENDE OPROEP Unicef heeft reeds internationaal een dringende oproep gedaan om te helpen by de voorbereiding van de hulpverlening. Voor het opzetten van voorzieningen voor vrouwen en kinderen is een voorlopig bud get opgesteld van 16,5 miljoen dol lar. Hiervan zal naar verwachting 7,5 miljoen worden besteed in Jor danië, 2 miljoen in Turkije, 4,7 mil joen in Syrië en 2,4 miljoen in Iran. Voor de zes opvangkampen in Jordanië wordt de levering gepland van watertanks, medicijnen en vac cins, kindervoedsel en tenten. Voor Syrië, Turkije en Iran zal boven dien de levering van noodpakket- ten met medische materialen en gereedschap nodig zyn. Deze wor den veelal met speciale vliegtuigen uit verschillende werelddelen naar de noodgebieden gestuurd. De lan- denkantoren van Unicef in alle lan den in het konflikt-gebied zijn met de noodzakelijke voorbereidingen bezig. 500.000 GULDEN VOOR SLACHTOFFERS Als reaktie op de internationale oproep van Unicef heeft Unicef- Nederland besloten een bedrag van 500.000 gulden beschikbaar te stel len voor de reeds gebrachte hulp van Unicef aan vluchtelingen in de Golf. Met deze bydrage uit Neder land zal het eerste vliegtuig met hulpgoederen worden gefinan cierd. Unicef-Nederland heeft een spe ciaal gironummer, 604020 UNI CEF Den Haag opengesteld voor hulp aan de slachtoffers van de Golfoorlog. Unicef-Nederland streeft naar samenwerking met an dere hulporganisaties in Neder land, waarover nog overleg gaande 'n abonnement waard Schoorsteenbrand Vrijdagmiddag moest de brand weer nog even in aktie komen voor een schoorsteenbrand in «een wo ning aan de CeUostraat. Hier bleek geen gevaar voor uitbreiding te zyn. De brandweer kontroleerde of de brand goed was geblust Tben dat het geval bleek te zijn, kon zij in rukken. Verkeersongelukken Het aantal verkeersongelukken ten gevolge van de gladheid hebben we niet bijgehouden omdat veelal de schade beperkl bleef tot blik schade. Gladheid was ook de oorzaak dat een 15-jarige fietser op de kruising Schoolstraat - Hoenderstraat ten val kwam. Hij raakte bewusteloos, en werd naar het ziekenhuis overge bracht. Daar bleken die verwondin gen mee te vallen en kon hij naar huis worden overgebracht. Een zestieiyarige fietser kwam op de rondweg Brukske door de glad heid ten val. Hy liep daarby een rechteronderbeenfractuur op. Ook hy werd naar het ziekenhuis vervoerd. Op de Twistweg in Vredepeel ge raakte een personenauto bestuurd door een 42-jarige inwoner uit Mal den, in een slip. De auto raakte de rechterberm en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. Bestuurder, echtgenote en 2 kinde ren liepen geen noemenswaardig letsel op maar het 4 jarig dochtertje en de bestuurders schoonmoeder moesten voor behandeling naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zij konden na behandeling weer naar huis. Een personenauto, bestuurd door een 28 jarige inwoner van Hel mond, raakte op de Deumeseweg uit de juiste koers. Voordat de bestuurder de auto onder controle had, was deze al in de wegberm tot stilstand gekomen. De bestuurder kwam met de schrik vry, de auto liep behoorlyke schade op. Eveneens op de Deumeseweg ge raakte een personenauto bestuurd door een 22 jarige inwoner uit Meerlo, uit de juiste koers. Ook deze bestuurder kreeg zyn auto niet on der controle en kwam in de weg berm terecht. Er was behoorlyke schade aan de auto maar de man kwam met de schrik vry. Gaarne nodigen wy u uit tot het bijwonen van een algemene verga dering op maandag 4 maart 1991 om 20.00 uur in het zaaltje van ca fé In den Engel, Grotestraat, Venray. Agenda; 1. Opening; 2. Notulen; 3. Financieel overzicht 1990; 4. Bestuursverkiezing (de aftredende bestuursleden: J. Arts en P. Camps zijn beiden herkiesbaar); 5. Nood voorziening bij schade; 6. Rondvraag. uw weekblad Dat het gaat om oudere mensen is uit de naam Seniorservice wel af te leiden. Maar met die service toch iets moeilijker. Kort aangege ven gaat het om een dienstverle ning van 55-plussers aan leef tijdsgenoten en andere mensen, jong en oud, die al of niet in vere nigingsverband hulp kunnen ge bruiken. Die hulp zal als regel eenmalig zyn en van uiteenlopen de aard. Belangrijk is te weten dat klusjes die konkurrerend kunnen werken voor een vakman worden uitgesloten. Dat wil weer niet zeg gen dat de buurman of vrouw bot vangt als er behoefte is aan een vriendendienst in en rondom de woning. De grote lyn in die dienst verlening is het op alle mogelijke terreinen elkaar helpen met raad en daad, om het leven zo aange naam mogelyk te maken. De dienstverleners zyn dus ouderen, die hun eigen ervaring en kennis van zaken ten dienste stellen van anderen. Het initiatief dat genomen is om in Venray een dergelijke dienst verlening als een bijzondere vorm van vrijwilligerswerk van de grond te krygen sluit goed aan by de hoofdlijnen uit de gemeentelij ke nota over ouderenbeleid. In an dere gemeenten wordt dat ook wel eens een 'Gildeprojekt' genoemd. Een initiatiefgroep is al enkele maanden bezig om de organisatie en de voorwaarden te plannen en beschrijven. De standpunten zyn duidelijk geformuleerd rond om zaken zoals: De werving en selektiepunten voor de dienstver leners; het soort diensten; de fi nanciering; de organisatievorm; aansluiting bij de Algemene Hulp dienst of andere vormen van vrij willigerswerk; de meldingspost; opzet van administratie; de publi citeit; werkkontakten met ge meente en het RISC. Een heel rijtje van aandachtspunten die goed geregeld moeten zyn om in de zomer van dit jaar een defini tieve start te kunnen maken. Vanzelfsprekend zyn er nog een aantal beslissingen te nemen. Maar het einde van de eerste fase. het bedenken en omzetten jn werkbare vormen, is in zicht Deze fase zal afgesloten worden met een eindrapport, dat zal dienen als uit gangspunt voor de tweede fase. Daarin zal de daadwerkelijke oprichting van de Seniorservice plaatsvinden en ook gaan werken. De initiatiefgroep hoopt daarby op een kontakt met vrouwen of man nen die al enige bestuurservaring hebben, om ook een degelijk bestuur van de grond te krijgen. Belangstellenden kunnen voor meer informatie omtrent de be- stuurlyke samenstelling en de konkrete dienstverlening bellen naar dhr. Chr. Ter Beek. tel. 04780-82839.- Onder het hoofdstuk gedragsaf- wykingen staat de kat die naast de bak zyn behoefte doet bovenaan. Vooral de katten, die nooit of zelden buiten komen, kunnen de onheb belijke gewoonte hebben de voor dit doel ingerichte kattebak te mij den en ergens anders te plassen. Meestal zyn dit vaste plaatsen op het vloerkleed die meerdere malen per dag bevochtigd worden. Na ver loop van tyd gaat het hele huis stin ken naar katte-urine. Men probeert dan van alles om dit aanwensel te stoppen: men probeert de kat te straffen, de vochtige plekken wor den met allerlei antikat-middeltjes bestrooid, maar niets helpt. Men wordt radeloos. Maar vaak is het niet alleen de schuld van de kat. Er zyn twee kategorieën van oorzaken. Aan de enke kant lichamelyke. Hierby moet gedacht worden aan ziekten of gebreken van nier, blaas of urinebuis, bijvoorbeeld een blaasontsteking of blaasgruisvor- ming. Anderzijds kan het meer van psychische aard zyn, de kat doet het niet op de bak omdat deze niet schoon is, stinkt of omdat hij ver plaatst is. Het kan ook zyn dat er tij dens de opvoeding van de kat iets mis is gegaan. Het kan zyn dat men met het jonge katje te veel blijft hopzakken. Een kat is een solitair levend dier en heeft derhalve af en toe behoefte aan rust en wil dan liefst op zichzelf zijn op een rustig plekje en wil dan niet gestoord wor den. Hy moet zich kunnen terug trekken op een veilige rustige plaats anders gaat hy plassen. De kat moet vervolgens op een juiste wijze zindelijk gemaakt wor den, niet door te schreeuwen of te slaan als hy buiten de bak plast, maar door bijvoorbeeld de kat nat te sproeien met een plantensproei- er als hij op een verkeerde plaats plast. Dit geeft een nare associatie met het plassen op deze plaats. Zo wordt de kat getraind. Soms kan de oorzaak ook zyn een teveel of te weinig van bepaalde hor monen. Dit is dan vaak wel op te lossen door deze hormonen via de bek in te geven en eventueel wal ho- meopatische middelen er by te geven. Ook kan een andere kat de oor zaak zyn, een kat die te logeren komt of is geweest, een vreemde kat die per ongeluk binnen is gedron gen en overal een vlag heeft ge plaatst en hiermee aangeeft dat dit zyn territorium is. Dit kan de gast heer of-vrouw niet goed aksepteren en gaat deze plekken vervolgens ook bevochtigen. In alle gevallen is het belangryk de kat goed te observeren om te ky- ken wat de oorzaak zou kunnen zyn. maar het is en blyft een moei lyk probleem.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 13