Besluit tot afgelastingen vroeg, maar wel duidelijk Bronzen Piëlhaas voor Wim Buys De Zagewetters Merselo De Bliekers Maashees Vredepeel De Keavers Smakt-Holthees De Piëlreus Ysselsteyn De Klutetrappers Boerebrulluft gaat door! Berouw of bang? De Huibuuke Overloon De Hedsbuule Heide Verklaring De Piëlhaas Venray PEEL EN MAAS Donderdag 7 februari - Pagina 7 Jeugdprins Henzo I Zaterdag 9 februari: 19.30 uur H. Mis. 21.00 uur Bezoek aan de Klutetrap- pers aan de receptie van de prins van Merselo. Zondag 10 februari: 14.11 uur Optocht voor jong en oud. met daarna kinderbal en prijsuit reiking in het Klutehuus. 21.00 uur Balavond voor jong en oud. Dinsdag 12 februari: 17.00 uur Ziekenbezoek. 21.00 uur Balavond met na afloop haring eten en sluiting. Zondag 10 februari: 10.00 uur H. Mis. waarbij de prins en zijn gevolg aanwezig zullen zijn. 11.11 uur Receptie van de nieuwe prins in het Bliekerspaleis. 14.11 uur Vertrek van de grote op tocht vanaf het veldje by Bloemen aan de Rieterweg. Aansluitend de prijsuitreiking in het Blie kerspaleis. 19.11 Tegenbezoek aan Geysteren met zoveel mogelijk Bliekers, prins en gevolg en de Joekskapel gaan we de 33-jarige Keieschieters feli citeren. 21.11 uur Groot openingsbal met muziek van het nieuwe Hoforkest en de joekskapel. Maandag 11 februari: 11.41 uur Vertrek van de brul- leftsstoet vanaf het Bliekerpaleis- plein. De brulleft zal voltrokken worden bij Piet Bussers. Disco 'Sil vester' zorgt voor passende muziek. 20.11 uur Groot Boerenbal. Dinsdag 12 februari: 11.41 uur Groot Kienderbal, spe ciaal voor de schooljeugd met o.a. Prins Sjaak I Dinsdag 12 februari: 11.11 uur Ziekenbezoek van prins en prinses. 13.11 uur Vastelaovendsoptocht. Jeugdprins Bas I 14.30 uur Kinderbal. 20.11 uur Vastelaovendsbal. Woensdag 13 februari: 19.00 H. Mis voor vastelaovends- vereniging 't Dartele Veulen. 20.30 uur Herringschelle. Vrijdag 8 februari: Prins Rob I Zondag 10 februari: 13.00 uur Opstellen voor de optocht bij 'De Blauwe Druuf. 16.00 uur Terwijl de jury vergadert, de punten optelt, vieren de Keavers en Keaverinnen carnaval in het Pel grimshuis in afwachting van de uit slag van de optocht. Tussendoor natuurlijk ook de kinder-attractie. 20.11 uur Groot Kaeversbal in het Keaverspaleis.. Maandag 11 februari: 10.30 uur Hots-Knots Kriemelbal in het Keaverspaleis met de uitslag van de kleurwedstrijd. De prijzen worden uitgereikt door de prins in het bijzijn van de prinses. 20.11 uur Groot bal in het Kea verspaleis. De prins zal met zijn he le gevolg acte prèsence geven. Het boerenbruidspaar 1991 van De Keavers Holthees-Smakt is José Pingen en Jos Tunnissen. Dinsdag 12 februari: 13.00 uur Vandaag heel groot feest in ons Keaversriek, want wy gaan op deze dag met z'n allen naar de Boerenbruiloft. Zoals we vanouds gewend zijn, trekken we onze beste boerenkleiding aan die we in huis hebben. We zorgen natuurlijk dat we onze klompen netjes hebben ge schuurd. Verzamelen in het Keaverspaleis, van daaruit gaan we de boerenbrui- degom ophalen en zijn bruid. Omstreeks 14.11 uur zal dan in het Keaverspaleis van het Keaversriek de huwelijksvoltrekking plaats vin den. Op het programma staan di verse optredens. Ook houdt het bruidspaar een receptie. Na de re ceptie 'Boerekool mit worst'. 18.00 uur Ontbinding van de Boe- renbruiloft. 20.11 uur Boerenbal. Iedereen wordt verwacht om samen met on ze prins, de hofkapel 'De Schève Schuuvers' een waardig slot aan de carnaval te maken. Zaterdag 9 februari: 19.00 uur H. Mis voor alle Piëlreu- zen en Piëlreuzinnen. 20.11 uur Inhalen - en receptie prins, Smelehof Puttenweg. Prins Jan V I Zondag 10 februari: 10.00-12.00 uur Brengt de prins een bezoek aan de langdurige zie ken in de verpleeghuizen. 14.11 uur Kinderbal voor de jeugd in de Koel van 0-12 jaar.. 's Avonds carnavallen in zaal Roe- lanzia. Herberg De Peel en Pilot. Maandag 11 februari: We gaan naar Herberg De Peel waar we de avond ook zullen besluiten. Dinsdag 12 februari: 14.11 uur Optocht. Na de optocht Prijsuitreiking in de 'Smelehof. sAvonds carnavallen in zaal Roelan- ria, Herberg De Peel en Pilot. Vrijdag 8 februari: 13.49 uur Schoolbal in 't Baggen- huus met het uitkomen van de schoolprins, prinses en nar. 19.11 uur Jeugdbal in 't Bag- genhuus. Zaterdag 9 februari: 19.00 uur Camavalsmis. 20.11 uur Receptie van de prins, zijn prinses en nar in 't Verkes- huus, daarna bal. Prins Theo II Zondag 10 februari: 14.00 uur Opstellen van alle wagens en groepen bij de Boerenbond. 14.11 uur Carnavalsoptocht 15.11 uur Serenade aan de prins door fanfare en drumband op 't plein bij de Boerenbond met aan sluitend toespraak door de prins. 15.33 uur Groot Baggenbal voor de kinderen in 't Verkeshuus. In de re sidentie volop carnaval. 19.11 uur Jeugdbal in 't Baggen- huus met de jeugdprins en Raad en de grote prins met de Raad van Elf. Aansluitend zal de prins en zijn ge volg bij de residentie en 't Vèrkes- huus binnenwippen. 14.00 uur bezoek aan de basis school van prins en gevolg. Prins Tonnie I Zaterdag 9 februari: 19.00 uur Plechtige Eucharistievie ring muzikaal opgeluisterd door de Fanfare voor de" leden en overleden leden van de carnavalsvereniging. 20.11 uur Officiële receptie van de prins, de vorst en bestuur van de carnavalsvereniging voor heel het Keaversriek. Samen met de hofka pel 'De Schève Schuuvers' wordt carnaval 1991 ingezet. 21.30 uur Einde receptie waarna ge zellig samenzijn. Prins Geert I Jeugdprins Teun I Maandag 11 februari: 20.49 uur Carnavalsbal in 't Vèr- keshuus. Dinsdag 12 februari: 10.11 uur Koppienbal in 't Bagge- huis voor de kinderen. 19.11 uur: Jeugdbal in 't Baggehuus. Bijeenkomst deelnemers Boere- brulluft in de residentie. 20.00 uur Boerebrulluft met bal in 't Vèrkeshuus. 00.49 uur Afsluiting van Carnaval 1991 door Vorst Herman. foto Hoedemakers Jaarlijks wordt de Gouden Hets- buul uitgereikt aan degene die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap Heide. Dit jaar wordt de Gouden Hetsbuul uitge reikt aan Lei van Dijck. Lei was mede-oprichter van de Boerenbond Leunen-Veulen-Heide en heeft vervolgens jaren in het bestuur gezeten. Vanaf 1945 is Lei lid van het kerkkoor. Ook is hij ruim 24 jaar bestuurslid geweest van de Harmonie Leunen-Ve.ulen- Heide en heeft deel uitgemaakt van de dorpsraad Heide. Al dit is de re den dat Lei de Gouden Buul krijgt uitgereikt Dit zal gebeuren tydens het car navalsbal op maandagavond 11 fe bruari in de Gelderkoel. Niettegenstaande uitspraken links en rechts gaat onze Venrayse boerenbruiloft gewoon door. Als een boerenpaar nu éénmaal 'Ja' heeft gezegd komen de daarop niet meer terug. Dus op carnavalsdinsdag willen bruid en bruidegom elkaar toch diep in de ogen kijken en met een knik naar elkaar in de onecht ver bonden worden. Deze verbinding gebeurt echter niet zoals gebruikelijk op het bordes van ons 'Alt Gemèntehuus'. maar om 15.11 uur in de foyer van de Beejekurf. Zowel het bruidspaar als de organisatie venvachten een enorme toeloop van mensen, die hiervan getuige willen zijn. Gezien de toeloop tijdens het eer ste zondagochtendconcert van het Hofkoor, geloven wij dat dit onechte huwelyk een komplete happening zal worden. De entreeprijs van 2,50 zal voor niemand bezwaarlijk zijn. Voor alle zekerheid kan iedereen vast zo'n entree-plaquette bemach tigen in de voorverkoop bij Sigare». huis Chris Jansen op de Grote Markt, bij Thbacomer Schols in de Schoolstraat of bij Wiel Pelzer in fri- ture 't Trepke in Veltum. Bovendien heeft Louis Truijen nog aparte plaquettes, die niet alleen toegang geven voor de Beeje kurf maar ook nog voor het 'boere- moes met worst-diner' in zaal In den Engel, waar 's avonds het boe renbal van start gaat met 'Blaos 'm Op'. Zijn adres is Tuinstraat 16. Vorige week konden wij u melden dat in Veulen de buurt de bruid van het boerenbruidspaar, een streek had geleverd door de versiering uit de tuin van de bruidegom te verwij deren, om daarmee de tuin van de bruid op te fleuren. Afgelopen zaterdag verrastte de buurtgenoten van de bruid vriend en vijand opnieuw door de wegge haalde versierselen weer terug te hangen in de tuin van de bruide gom... Verwarring alom in Veulen, maar dat mag de camavalspret niet drukken. Het zal wel altijd een vraag blijven of dat de buurtgeno ten van de bruid bang waren gewor den dat de bruiloft niet door zou gaan, of dat de buurtjes berouw van hun zonden hadden... De Bronzen Piëlhaas, de hoogste onderscheiding van Vastelaovesver- eniging De Piëlhaas, is afgelopen zondag uitgereikt aan dhr. Wim Buys. In een volle foyer van de schouwburg mocht dhr. Buys dit bronzen beeldje uit handen van Vorst Hub ontvangen. Dat gebeurde tijdens het traditionele zondag ochtendconcert. Dhr. Buys richtte in 1959 het jon genskoor 'De Zangers van SL Frans' op. Hierin heeft hij nagenoeg al zijn vrije tijd gestoken, en niet zonder sukses. Door zijn toedoen is het koor be kend in binnen- en buitenland. Hieruit vloeide voort de oprichting van de Nederlandse afdeling van de Pueri Cantores, een overkoepelende organisatie van jongerenkoren. Dat leidde er ondermeer toe dat de Zan gers van St- Frans in 1967 hun eer ste grote reis maakten naar het Pueri Contores congres in Rome. Later volgden nog vele andere rei zen. Wat overigens nog maar weinig mensen herinneren is het feit dat de Zangers van St. Frans ook nog twee jaar lang in Circus Mök heb ben opgetreden. Dat was in de tijd dal het Hofkoor nog niet bestond. Buiten de Zangers van SL Frans om is dhr. Buys ook nauw betrok ken bij de Lokale Omroep Venray. Momenteel is dhr. Buys voorzitter van de Programmaraad. Voor zijn inzeL waarmee een groot stuk Venray promotion is ge moeid, mocht dhr. Buys de Bron zen Piëlhaas ontvangen. de traditionele 'Bliek-Bliek' wed- stryd. 20.11 uur Slotbal. Weer wordt dit bal als jeugdslotbal gestart, waarna de 'grote' Bliekers en Bliekerinnen Carnaval 1991 zullen uitvieren. Zaterdag 9 februari: 19.00 uur H. Mis. 20.11 uur Receptie prins in residen tie Cultuurbunker. Zondag 10 februari: 11.00 uur Bezoek aan 'Huize Loën'. 14.11 uur OptochL vertrek Mu seumplein. 15.30 uur Kinderhosbal en prysuit- reiking optocht. Maandag 11 februari: 11.11 uur Klonebal. 15.00 uur Jeugdpronkzitting. Dinsdag 12 februari: 14.11 uur Boerenbruiloft. 24.00 uur Afsluiting carnaval. Woensdag 13 februari: 20.30 uur Herringschelle. De diskussie over het besluit van De Piëlhaas, om de optocht af te gelasten, leeft nog steeds onder de mensen in Venray. Was het besluit juist of onjuist? Was het niet te vroeg genomen? Vragen wdaiaan het algemeen bestuur middels onderstaande verklaring een antwoord wil geven. Het algemeen bestuur van vaste- laovesvereniging De Piëlhaas in Venray heeft zich woensdagavond 30 januari unaniem geschaard achter het besluit van de Samen werkende Limburgse Vastelaoves- verenigingen (SLV) en haar eigen afgevaardigden, om in verband met de oorlogshandelingen in het Midden-Oosten alle camavalsaktivi- teiten in de open lucht af te ge lasten. De SLV-leden hadden daarvoor di verse motieven. De voornaamste was de veiligheid voor de carnaval- vierders. Op de eerste plaats be stond er angst voor aanslagen, waar zeker de eerste dagen sprake van was. Afcentbij Brunssum, het vlieg veld Beek en diverse militaire bases net over de grens (ook Laarbruch) zijn potentiëledoelen voor terro risten. Op de tweede plaats is er de vrees voor ordeverstoringen. Met name de grenssteden voorzien, dat drom men Duitsers naar Limburg komen als de grote optochten door gaan. In Duitsland immers was al eerder het besluit genomen om grote carna valsoptochten af te gelasten. De Limburgse steden zijn bang dat dit tot frikties kan leiden tussen Ne derlanders en Duitsers en tot moge lijk grote ordeverstoringen. In mindere mate hebben ook ethische motieven tot het besluit geleid: kunnen wij carnaval vieren als mogelijk in het Midden-Oosten (Nederlandse) soldaten sneuvelen tydens de Golfoorlog. De mensen hebben gelyk als ze zeggen dat er dan elk jaar wel een reden is om de festiviteiten af te gelasten. Boven dien zou dan het hele carnaval geen doorgang hebben moeten vinden. Hoewel enkele SLV-leden aanvan kelijk niet voor afgeiastingew.van aktiviteiten waren, besloten de af gevaardigden van alle vijftien le den, dus ook De Piëlhaas, solidair te zijn met elkaar. De Bond van Lim burgse Carnavalsverenigingen (BCL) gaf op basis van ons besluit een gelijk advies aan haar leden. Dat binnen die bond die solidariteit niet opgebracht kon worden, vindt De Piëlhaas jammer. De Piëlhaas prijst de Venrayse kerkdorpen dat zij die solidariteit wel kon opbren gen en pas onder druk van het han delen van andere BCL-leden van standpunt veranderden. Lof ook voor de jeugdvastelaovesvereniging De Hazekeutel, die het besluit van De Piëlhaas heeft overgenomen. Menigeen is van mening dat de SLV, en dus ook De Piëlhaas, een te overhaast besluit heeft genomen. Ons is ook verweten daarna 'star en arrogant' vast te hebben gehouden aan dat standpunt. Bij de standpuntbepaling speel den twee gedachten mee: a. Er is oorlog en de ernst van de situatie kan alleen maar verslechte ren. Helaas blijkt dat op dit mo- men, ook al is de aandacht van ons, Nederlanders, nu minder bij de strijd in het Midden-Oosten, dan in de eerste dagen van de oorlog. b. Veel carnavalisten zijn in de weer met voorbereidingen voor de optochten en steken daar veel tijd en geld in. Dan is het beter hen tij dig te laten weten dat hun inspan ningen niet gehonoreerd worden, dan hen in de onzekerheid te laten of er wel een optocht komt of niet. De grote verwarring die de laatste dagen is ontstaan over het al dan niet doorgaan van de optochten heeft De Piëlhaas met het SLV wil len voorkomen. Jammer vindt De Piëlhaas het ook, dat de gemeentebesturen zich tevéél van de besluitvorming heb ben gedistancieeföT Wéï'hebben de overheden in veel plaatsen de in stallatie van de prinsen afgelast, maar verder geen duidelyk signaal gegeven of advies gegeven over de te volgen gedragslijn. Ook dèt heeft tot onduidelijkheid geleid, zeker bij de burgers. Overigens kunnen bur gemeesters nog steeds, tot vlak voor de optochten, vergunningen in trekken uit oogpunt van openbare orde en veiligheid! Uit een door het Dagblad van Noord-Limburg gehouden enquête blijkt dat in de grote plaatsen, an ders dan in de kleinere dorpen, de meerderheid van de mensen het vieren van carnaval op dit moment niet gepast vindt Het vieren van carnaval op straat zal in de grote plaatsen dus ook meer 'aanstoot ge ven. Het lijkt De Piëlhaas dan ook juist, om met name de buitenaktivi- teiten af te gelasten. Geen optochten dus in Venray, geen installatie van de prins in het gemeentehuis. Opper-Piëlhaas 11. Defesche accepteert op dit moment dus ook niet de Aid Prinse Plak. De aktiviteiten binnenshuis gaan wel door. terwijl voor de gaten in het programma, gepaste alternatieven worden gezocht. De Piëlhaas pre-' senteert elders in dit blad een nieuw, volledig programma. Laten we met zijn allen hopen dat de oorlog in het Midden-Oosten snel en zonder al te grote offers tot een einde wordt gebracht Piëlhaas, blief wakker! Het Algemeen Bestuur Nu de oplacht niet door Venray trekt, leek het erop alsof het Vorstenhal afgelope n zaterdag, nog drukker werd bezocht dan andere jaren. Honder den mensen in bonte, leuke, opvallende kledij, hostensprongen en zongen door de foyer van de schouwbuig. Onderwerpen als zwembad, schouiv- bwrg. de nieuwe buigemeester en Prins Piet waren veelvuldig op verschil lende wijzen te beivonderen. Hierbij sprongen de bijtjes van de Beejekurf (schouwburg) en de (kanarie)pietjes van Venray (vier keer Prins Piet) in een vogelkooitje, toch wel in het oog.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7