STOMERIJ PEEL EN MAAS De Gouden Leeuw terug in Venray? PATI COll PAINT Zelfstandig 'Nieuw Spraeland' gaat nieuwe wegén bewandelen MAVO-leerlingen enthousiast over de stageweek Dat is makkelijk. Perfecte combinatie's in behang, gordijnen, vloerbedekking in de juiste kleuren Provinciaal overleg over toekomst Smakt/Holthees REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDUNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPIJTEN. STOMERIJ "veltum" DONDERDAG 31 JANUARI 1991 Nr. 5 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING de grootste verf en behangzaak van de regio PATERSLAAN 7 VENRAY Nadat de bewoners van 'Nieuw Spraeland' vrijdagmiddag met koetsen en een huifkar een rond rit door de omgeving hadden gemaakt, werd bij het nieuwe ad ministratiegebouw de nieuwe Spraelandvlag gehesen. Dit als uiterlijk teken, dat het centrum zich officieel heeft losgeweekt van het Psychiatrisch Centrum Venray en per 1 januari jl. als zelfstandi ge stichting operationeel is ge worden. 'Nieuw Spraeland' is nu een zelfstandig centrum voor be handeling van psychische en ge dragsstoornissen bij zwakzinnige mensen. Behalve de offtcële opening van het nieuwe semi-permanente ge bouw voor diensten en administra tie, maakten enkele toespraken deel uit van het 'verzelfstandigings- ritueel' op vrijdagmiddag. De heer Fhsol, voorzitter van het bestuur van het PCV en, voorals nog, als voorzitter van het bestuur van 'Nieuw Spraeland' liet weten, dat beide instellingen een overeen komst hebben gesloten, waarin de samenwerking wordt geregeld tus sen beide instellingen met betrek king tot de behandeling van zwakbegaafde mensen. ZORGONT WIKKELIN G Drs. J.G.P. Nauts, direkteur van 'Nieuw Spraeland' ging hierop ver der in. toen hij sprak over de zorg- ontwikkeling binnen het centrum. Hij herinnerde aan de publiciteit rond het meisje Jolanda Vennema in Assen, dat naakt was vastgebon den om verwonding van zich zelf en anderen te voorkomen. In Ne derland zijn ongeveer 400 zwakzin nigen, die zich zelf verwonden (automutilanten). Met name dege nen, die zich zelf zeer ernstig ver wonden, behoren volgens de heer Nauts tot de meest trieste kategorie. In samenwerking tussen dr. W. Verhoeven, biologisch georiën teerd psychiater van het PCV en dr. A. Dosen, ontwikkelingspsy chiater van 'Nieuw Spraeland' wordt onderzocht of het zinvol is 12 behandelbedden te realiseren voor automutilerende zwakzinni ge mensen. Deze unieke kombi- natie van deskundigheid biedt volgens de heer Nauts goede kan sen om een reële verbetering voor deze mensen op gang te brengen. Dit initiatief zal met wetenschap pelijk onderzoek worden bege leid. ZWAKZINNIGE KINDEREN In de loop van dit jaar en volgend jaar hoopt 'Nieuw Spraeland' %te kunnen starten met 12 behandel- plaatsen voor zwakzinnige kinde ren met psychische stoornissen. Hiertoe is een samenwerkingsver band tot stand gekomen met ander Z-instituten en de Mutsaers- stichting. Kinderen, die hun psychische problemen in zeer moeilijk gedrag tot uiting brengen, zullen moeten worden aangeleerd hoe zy kunnen omgaan met hun emoties en frus traties. AMBULANTE HULPVERLENING 'Nieuw Spraeland' zal zyn behan- delkapaciteit niet alleen inzetten ten behoeve van het klinisch cen trum, maar ook ten behoeve van thuissituaties van zwakzinnige mensen. De verzorging van iemand met een verstandelijke handicap kan een zware opgave zyn voor de familieleden. Een ambulant team van 'Nieuw Spraeland' biedt onder steuning in de thuissituatie zodat verstandelijk gehandicapten zolang mogelijk thuis kunnen blyven wonen. Tot de thuiszorgondersteuning behoort o.m. ook het aanbieden van een leefgroep, waar betrokkene 's avonds kan verblijven als de an dere gezinsleden eens even uit de moeilyke situatie van alle dag wil len geraken. In eerste instantie wil 'Nieuw Spraeland' in 1991 twee full time mensen beschikbaar stellen voor thuiszorg en koördinatie van thuiszorgondersteuning W inkeldiefstallen Een 16-jarig meisje werd in een drogisterij betrapt bij diefstal van lipstick ter waarde van ƒ10,-. Ze werd aan de politie overgegeven. Bij een drogisterij in de Gro testraat werd een 15-jarige inwoner betrapt bij diefstal van een fles Eau de Toilette, ter waarde van 50,-. Ook hy werd aan de politie over gegeven. Ook werd in een drogisterij een flesje after-shave ontvreemd. Hoe die diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. Bij een supermarkt in de Bleek werd een 35-jarige inwoner van Amsterdam betrapt by een diefstal van goederen ter waarde van ƒ14,-. Hij werd aan de politie overgegeven. Na ingesloten te zijn geweest werd hij voorgeleid. Later werd hij met de mededeling, dat proces-verbaal zal worden opgemaakt, huiswaarts gezonden. Bij de supermarkt die 'op de kleintjes let' werd een inwoner be trapt bij diefstal van een pakje shag ter waarde van ƒ3,50. Momenteel heeft op provinciaal niveau overleg plaats tussen Noord- Brabant en Limburg over de toe komst van de dorpen Smakt en Holthees. Dit gebeurt na een oproep van staatssekretaris De Graaf-Nauta van binnenlandse zaken om knel punten bij provinciegrenzen in kaart te brengen. Eind vorig jaar hebben zowel de gemeente Venray als de gemeente Vierlingsbeek een schrijven van de provincie gekregen om aan te ge ven waar eventuele knelpunten op de provinciegrens liggen. Beide gemeentes hebben hierop gereageerd. Vierlingsbeek heeft in die reaktie aangegeven dat hier een knelpunt ligt. Venray heeft de situa tie Smakt-Holthees genoemd, doch daarbij aangegeven dat hier geen knelpunt ligt. Volgens de gemeente Venray volstaat het halfjaarlijkse overleg tussen beide gemeenten om eventuele problemen op te lossen. Van inlijven van een plaats door een andere gemeente is voorlopig dus geen sprake. geluiden kon laten horen, moge duidelyk zijn. Maar het feit dat meer dan 90% van de leerlingen het jammer vond dat het voorbij was, geeft aan dat er in zo'n week veel geleerd wordt en dat er door de stagebegeleiders op een bijzonder leuke manier met de leerlingen wordt omgegaan. Groot waren de verhalen afgelo pen maandag tydens de evaluatie. Door verschillende jongens en meisjes werd mondeling verslag ge daan over hun ervaringen. Dat was voor velen de zoveelste hobbel die er in een tijdsbestek van een week genomen moest worden. Door dhr. Baken, direkteur van de Mavo, werd tydens een kort woordje nog eens onderstreept, welk belang de school aan het projekt hecht. Dhr. A. Kateman, voorzitter van de VZO (Vereniging van Zelfstandige Ondernemers), was bereid gevon den namens deze vereniging en te vens als participant in het projekt, enkele woorden tot de jongelui te richten. Vooral de opmerking, dat hy deze jongens en meisjes be schouwde als de toekomstige ar beidskrachten, met wie met zorg moet worden omgegaan, deed by de leerlingen het besef ontstaan dat het niet zomaar een week was ge weest, maar dat ook vanuit de werk gevers wel degelyk het belang van zo'n stage onderkend wordt. Het tweede deel van de evaluatie bestond uit het maken van een woord-beeldverslag van de stage week. 'Ontwerp een leuk uitziende presentatie kaart waarop andere be langstellenden kunnen zien en le zen waar je hebt vertoefd en wat jouw bevindingen in die week ge weest zyn.' Zo luidde de opdracht Vol yver gingen toen de 134 leerlin gen aan de slag Al gauw hing er een knusse, gezellige werksfeer, waarin iedereen zijn uiterste best deed om er iets leuks van te maken. Er werd getekend, geschilderd, ge schreven en geplakt totdat een fris uitziende affiche-achtige presenta- tiekaart het resultaat was. Al dit moois is nu te bezichtigen op de bovenverdieping in de gan gen van Mavo 'De Kolk'. Ook tijdens de open dag van a.s. zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur zullen al deze werkstukken nog voor iedereen te bewonderen zyn. Wy hopen dat menigeen de moeite zal nemen zich op de hoogte te stellen van het vele werk dat door onze leerlingen met zoveel enthousiasme en toewy- ding is gedaan. Carroll Norah en Nickee Hoedemae- kers showen de nieuwe kollektie bij Life Style. Uithangbord geraakt Waarschynlyk heeft dë bestuur der van een vrachtauto het kersver se uithangbord van het reisbureau in de Schoolstraat niet opgemerkt. Dat werd van de gevel gereden. De bestuurder heeft zich zeer netjes gedragen want h(j heeft alles door gegeven, zodat de eigenaar van het reisbureau weet waar de rekening naar toe moet Het reklamebord was nog geen 12 uur daarvoor aangebracht. De wereld hangt van toevallighe den aan elkaar. Die uitdrukking kan men best wel gebruiken als het gaat om 'De Gouden Leeuw'. In november van het vorig jaar opende dhr. Stoks in de School straat het koffierestaurant Lion d'Or (de Gouden Leeuw). Dit riep bij een regionaal dagblad de vraag op: 'waar is de originele gouden leeuw, die jarenlang boven de ingang van het voormalige hotel van het Hense- niusplein zyn plaatsje had?' In diezelfde periode laten twee Venrayers, Karei Janssen en Theo Michiels, hun gedachten eens gaan over een aantal zaken, die vroeger in het Venrayse hebben gestaan, doch die nu verdwenen zijn. Zij wil len proberen deze zaken, indien mogelijk, terug te brengen in Ven ray, zodat de huidige inwoners een herinnering aan het oude Venray erbij hebben. Als eerste werd een onderzoek gedaan naar, juist ja, de Gouden Leeuw. Hiervoor werd ook het archief van Peel en Maas geraadpleegd, zo dat onze redaktie van deze zoekak- tie op de hoogte werd gesteld. We zitten dan in de maand de cember. Terwijl Karei Janssen een groot aantal jaargangen van Peel en mee naar huis heeft genomen brengt Sjaak Laurensse, u weet mis schien wel, de schrijver van de ru briek 'Groeten uit Venray', een bezoek aan onze drukkerij. Op de •raag of hy misschien weet waar de 'ouden' leeuw zich bevindt, ant woordt hij spontaan met 'ja'. Van het een kwam dus het ander ,>n zo is dhr. Karei Janssen in kon- akt gekomen met een persoon (die moniem wenst te blijven), die weet waar de originele Gouden Leeuw rich bevindt. Bovendien weet deze lersoon ook nog waar zich de •eplica van de Gouden Leeuw zich jevindt, die gemaakt is by gelegen- ïeid van het 120-jarig bestaan van le Koninklyke Harmonie Euterpe. Inmiddels is er tussen beide per ionen overleg geweest. Hierbij is de ifspraak gemaakt dat, onder voor waarden, het originele gouden leeuw-beeld terug in Venray kan ko men, op een plek, goed beschemd, waar het voor het publiek in het |zicht staat, zodat de hele gemeen schap hiervan kan genieten. Waar die plek is, of zal zijn, kon dhr. Janssen nog niet zeggen. 'Er moet nog naar een goede plek wor den gezocht. Bovendien zullen er ook wat financiële zaken geregeld moeten worden. Als er mensen zijn die financieel willen bijdragen aan het terugbrengen van dit stukje oud-Ven ray, dan zyn ze by mij van harte welkom', liet hij ons weten. Overwogen wordt om een stich- g in het leven te roepen die deze en gaat regelen. GROETEN UIT VENRAY Dhr. Sjaak Laurensse schreef tot voor enkele jaren twee-wekelijks de rubriek 'Groeten uit Venray'. Druk ke werkzaamheden dwongen hem. Een recente foto van de replica van de gouden leeuw, vervaardigd t.g.v. het 120-jarig bestaan van Euterpe. echter te stoppen met deze toch zeer populaire rubriek. Uit zijn eigen ansichtkaartenkollektie, waarin zeer zeldzamê exemplaren zitten, nam hij een foto en vertelde daarbij een verhaal over hoe het vroeger was op de plek, die op de fo to stond. Hierbij kwam af en toe veel speurwerk kijken, wat op den duur teveel tijd in beslag nam. Een van zijn onafgemaakte verha len ging over de Gouden Leeuw, het hotel dat in 1970 gesloopt werd om plaats te maken voor V&D... Uit zijn gegevens volgt nu een beknopte ge schiedschrijving. DE GOUDEN LEEUW Het monumentale pand 'De Gou den Leeuw' werd in 1970 gesloopt om plaats te maken voor de nieuw bouw van Vroom Dreesman. Sindsdien is er veel gesproken en geschreven over deze bouwplaats. Het duurde jaren eer besloten werd tot nieuwbouw en opvulling van de ze voor vele Venrayers omstreden plek in Venrays centrum. Nu bekend is geworden dat het originele beeld van de 'Gouden Een schitterend schilderij van L. In de Rijp, waar heel duidelijk de schoonheid van de gevel van het ho tel tot uiting komt Links boven de ingang van de Gouden Leeuw. Leeuw', die vroeger boven de ingang van het hotel waakte op de gasten die binnenkwamen en vertrokken, weer naar Venray wordt terugge haald, zal dit bij veel oudere Venray ers herinneringen ophalen. Wie van u het mooie oude geveltje ge kend heeft, zal het nog steeds betreuren hoe ze toendertijd toe stemming hebben kunnen geven om het te laten afbreken. GESCHIEDENIS Over de geschiedenis van dit pand is niet zo erg veel bekend. Wel weten we dat de 'Gouden Leeuw' een bekend trefpunt was in Venray, gelegen aan de vroegere genoemde 'Klaene Mert', 'Verkesmert', 'Koe mei!' of 'Perdsmert' of te wel Hen- seniusplein. In de Franse tyd noemde men de Gouden Leeuw ook wel Lion d'Or en was, zover ons bekend Pierre Oo- men, gehuwd met Anne Marie Hel- semans, de eigenaar van de Gouden Leeuw. Deze Pierre Oomen was in 1792 ook schepen van Venray. Hun zoon Jean Reinier Oomen, geboren op 8 november 1778, trouwde op 6 juni 1803 met Petro- nella Jeanne Rutten, geboren op 26 april 1777. Zij werden de nieuwe eigenaren van de Gouden Leeuw. Dit kunnen we o.m. ook lezen in de volles telling van 1830 waarin staat, dat Jean Reinier Oomen logement houder was aan de Varkensmarkt (Henseniusplein) en een dochter had te weten Bartholomine, oud 24 jaar. Verder had hij een schrijnwer ker, dienstknecht, knecht en dienstmeid in dienst. Het enige kind Bartholomine, trouwde op 6 juni 1833 in Venray met Peeter Theodoor Janssen. De grootvader van deze Janssen te we ten Francis Janssen, hertrouwde op 10 januari 1759 met Christina Dooremans en op 17 augustus 1761 werden zij de nieuwe eigenaren van het alom bekende Hotel 'De Keizer' in de Patersstraat. Door het huwelijk van Bartholo mine in 1833 kreeg de Gouden Leeuw ook zijn nieuwe eigenaars en veranderde de naam, na jaren lang bezit van de familie Oomen te zijn geweest, in Janssen-Oomen. Vanaf 1833 tot aan de sloop van dit pand zou de naam Janssen aan dit pand verbonden blijven. Hun enige zoon werd op 20 de cember 1854 geboren en kreeg de namen mee van Hubertus Jacobus Janssen in Venray beter bekend als 'Hubér van de Gouwe Lèw'. Hij was vanaf 1888 raadslid. In 1904' werd hij lid van de Provinciale Staten en in 1909 benoemd tot wethouder van Venray. Hij behoorde ook tot een van de stichters van het Peel- dorp Ysselsteyn en als een van de eerste ontginners van het Veulen. Wegens zijn vele verdiensten (teveel om nu allemaal te noemen) is aan de Ballonzuil (Merselo) een park naar hem genoemd t.w. het Hubert- Janssenpark. Na zijn dood, op 8 juli 1928, werd hy opgevolgd door Hubert en Ca- tharina Janssen van brouwerij 'De Gouden Leeuw' uit de Leeuwstraat. Deze tweede Hubert Janssen was ook geen onbekende in het Venray se land, hij was jarenlang lid van de gemeenteraad, wethouder en bestuurslid van verscheidene ver enigingen. Na het overlijden van genoemde personen kwam er een einde aan dit in Venray en omgeving békende hotel 'De Gouden Leeuw', waarna het aan de gemeente werd verkocht en vervolgens gesloopt. Naar het schijnt is het gouden leeuw-beeld toendertijd nog aan de gemeente Venray aangeboden. Die toonde hiervoor geen interesse, waardoor het beeld in handen van derden is terechtgekomen. Onze bedoeling was het om even stil te staan bij dit stukje Venray van Vroeger wat niet wil zeggen, dat deze gegevens volledig en 100% korrekt zijn, maar we hebben toch enigszins geprobeerd u een indruk te geven welk verhaal er achter het beeld van de Gouden Leeuw zit. In de afgelopen week hebben 134 leerlingen van Mavo 'De Kolk' stage gelopen in het kader van het pro jekt arbeidsoriëntatie. De bedoeling was vooral om eens rond te mogen kijken in de diverse bedrijven, win kels en instellingen. De ogen en de oren open, veel vragen stellen, op drachten uitvoeren en natuurlyk waar mogelyk ook flink de handen uit de mouwen steken. Dit alles was alleen mogelijk door de spontane medewerking van de talloze win kels, bedryven en instellingen. Niet alleen in Venray, maar ook in diverse plaatsen buiten de regio mochten de leerlingen zich oriënte ren. Over bijna 90 stageplaatsen wa ren de jongens en meisjes verspreid. Dankzij de onmisbare deskundige ondersteuning van dhr. Jan Craghs en mevr. Anny Verb rug gen van COA-Venray, heeft de wer ving van de stageplaatsen een voorspoedig verloop gekend. Tydens de stagebezoeken aan de leerlingen door de leerkrachten bleek weer eens met welk een en thousiasme door by na iedereen werd gewerkt (was het maar: 4 jaar werken en één week naar school!). Dat niet ieder alleen maar positieve

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9