HALVE PRIJS berden Kerkdorpen laten toch optocht trekken ALLE winterkleding Twee Venraynaren koninklijk onderscheiden Heffing baatbelasting kan door winkeliers worden aangevochten Commissaris van de Koningin brengt werkbezoek aan Venray EMOFRA I ruim Hoogste punt bereikt bij zwem- en rekreatiecentrum SPAARHYPOTHEEK Net geen rekord Aktie Dalland-personeel brengt ƒ5.000,- op Veel onduidelijkheden rondom carnavalsviering WD-raadslid L. Janssen betaalbare kindermode DONDERDAG 31 JANUARI 1991 Nr. 5 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Venray Henseniusstraat 1 04780-81801 PEEL EN MAAS CdViNET wunQdrankengroep Venray Henseniu.sstraal 1 04780-81801 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY U/PPI/QI 11% I/O AD UCklD AV CU AMfEV/lklf Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 TTEEIVDLHI/ ÏWWI» VCNI\HI EN UnUCV INU Advertentieprijs: 33 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar 114,00 - Abonnementsprijs buiten de regio 119X10 uitsluitend bij vooruitbetaling modehuis Venray Op donderdag 14 februari zal de Commissaris van de Koningin, dhr. E.M. Mastenbroek een werkbezoek brengen aan Venray. Behalve dat bekeken zal worden wat de Provin cie voor de gemeente Venray kan betekenen, zal in een openbare raadsvergadering gesproken wor den over een profielschets van de jnieuwe burgemeester, die met in gang van 1 juli van dit jaar het ambt van dhr. Defesche over moet gaan nemen. Om 14.00 uur zal dhr. Masten broek, vergezeld van o.a. de griffier, kabinetschef en het hoofd van de Provinciale Voorlichting, op het ge meentehuis ontvangen worden. Vervolgens zal het gezelschap om 14.30 uur beginnen aan een rondrit door Venray. Plaatsen die bezocht zullen worden zijn het nieuwe in dustrieterrein Keizersveld; het in dustrieterrein Smakterheide, dat gerevitaliseerd moet worden; het Vlakwatergebied, waarvoor een re- kreatief plan in ontwikkeling is; het buitengebied, waar de milieu- VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 De Venrayse gemeenteraad kwam afgelopen dinsdag weer bijeen voor de maandelijkse raadsvergadering. Een hele kor te vergadering, deze maand, want'om precies 1 minuut voor half acht kon voorzitter Defe sche de vergadering sluiten. Hy meende te kunnen konstateren dat deze vergadering in een re- kordtempo was afgewerkt. Navraag bij enkele oud gedienden leerde ons dat dit niet helemaal juist was. Regel matig zjtten de heren Jan Reijntjes uit Leunen en Wim ClaeSsens uit Ysselsteyn op de publieke tribune om de be raadslagingen van Venrays ge meenteraad, gade te slaan. Alsof zij het niet laten kunnen. Beide heren waren er van overtuigd dat het ooit nog korter heeft ge duurd. 'Vraag niet wanneer en hoelang, maar het was zeker korter', verzekerde oud- wethouder Claessens ons, waar mee het vermeende rekord al leen nog maar kan worden aangetekend als 'raadsperiode- rekord' of 'decennia-rekord'. problematiek bekeken zal worden en tot slot zal een bezoek worden gebracht aan het Venrayse cen trum. Daar zal bekeken worden wat er de afgelopen jaren is gereali seerd en wat nog gerealiseerd moet worden. Na de rondrit, tussen 16.D0 en 17.00 uur zal dhr. Mastenbroek sa men met burgemeester en wethou ders vergaderen. Vervolgens zal om 17.00 uur de gemeenteraad in een openbare vergadering bijeenko men, alwaar Venray voor de komen de jaren besproken zal worden, evenals de eerder genoemde pro fielschets voor een nieuwe burge meester. Deze vergadering zal tot ongeveer 19.00 uur duren. Voor het derde achtereenvolgen de jaar heeft het personeel van het Varkensonderzoekcentrum Nieuw- Dalland met sukses een aktie ge voerd om geld in te zamelen voor de Stichting Wereldkinderen. Via deze stichting wordt door het personeel van Dalian d een gedeelte van het Damayan-projekt op de Filippijnen gesponsord. Het Damayan Community Center is het projekt van de Zusters van de Goede Herder. Het Hart van Maria inc. is gesticht in 1972 te Manilla op de Filippijnen. Het doel van het Da mayan Community Center is arme mensen in verpauperde buurten te helpen hun sociaal-ekonomische omstandigheden te verbeteren. De voornaamste punten uit het uitge breide programma zijn: - Onderwijs, incl. lesgeld, school uniform, bibliotheken, begeleiding van leraren. - Medische verzorging, voedsel aanvulling, voedingsonderwijs en eerste hulp. - Werkverschaffing in landbouw, kleinvee/pluimvee, kleding maken, lichamelijke verzorging en handel. - Woningbouw, onderhoud en d.m.v. het verstrekken van le ningen. In 1990 heeft het Dalland- personeel aktie gevoerd d.m.v. de verkoop van het boekje 'Met 'n inse- minator op pad'. In het op ludieke wijze geschreven boekje staan ver halen over de lotgevallen van o.a. Dalland inseminatoren die werden opgetekend door Ben Jubbega, bij Dalland werkzaam als hoofd van de afdeling KI. In een oplage van 1000 stuks zijn deze boekjes door de Dallanders aan de man cq. vrouw gebracht. Tydens de onlangs gehouden nieuwjaarsreceptie werd door de auteur van het boekje aan de heer Frans van Rooyen van de Stichting Wereldkinderen Regio Roermond, symbolisch een cheque aangebo den van ƒ5.000,-. Het eigenlijke bedrag wordt door Dalland recht streeks, in overleg met het Damay an Community Center, voor bepaalde projekten gedoseerd ter beschikking gesteld. Zo zal waar schijnlijk het eerste deel worden aangewend voor het herstel van de waterschade in het reeds door Dal land gefinancierde naai-atelier. Het atelier is in de herfst van 1990 ge troffen door een vloedgolf en gro tendeels verwoest. Ook in 1991 is het personeel van VOC Nieuw-Dalland weer van plan een aktie te voeren voor de aller armste inwoners van de Filip pijnen. Sinds het uitbreken van de Golf oorlog is er steeds meer onduide lijkheid gerezen over de carnavals viering. Optochten gaan niet en wel door. Boerenbruiloften worden wel en weer niet afgelast. Komt er een tent, ja of nee? Vragen dié by veel Venrayers en bij Venrayse carnavalsverenigingen zijn gerezen, ook nadat De Piëlhaas het besluit had genomen om de gro te optocht op maandag af te lassen. OPTOCHTEN Vorige week nog meldden wij u dat de Vorstenraad het besluit van de SLV (Samenwerkende Limburg se Vastelaovesverenigingen in Lim burg) zou volgen. In Venray en op de kerkdorpen zou geen optocht trekken. Dit besluit werd nog eens bevestigd na een extra Vorsten- raadsvergadering, afgelopen vrij dag. Deze beslissing kwam echter in een heel ander daglicht te staan toen afgelopen zaterdag, tydens een vergadering van de BCL, het BCL- bestuur teruggefloten werd. De aan wezige leden wilden wél de optocht door laten gaan. De Venrayse Vorstenraad kwam daarom op nieuw byeen (afgelopen maandag) en daar beslisten by na alle kerk dorpen (m.u.v. Castenray), dat zy toch de optocht in hun dorp zullen laten trekken. De Piëlhaas blyft bij het eerder genomen besluit, waar door er geen optocht op carnavals- maandag door Venray zal trekken. Overigens zijn alleen de Ys- selsteynse Piëlreuzen en de Oostrumse Karklingels aangesloten bij de BCL. Overigens is na dit overleg de goe de verstandhouding binnen de Vorstenraad niet aangetast HAZEKEUTEL Ook de kinderoptocht zal carna valszondag niet trekken. De Haze- keutel heeft hiervoor inmiddels wel een alternatief gevonden. In de jeugdtent die op het Gouden Leeuwterrein komt te staan, zal -zondag een 'open podium' worden gehouden. Alle jeugd van Venray krijgt dan de gelegenheid om zijn, haar of hun kunsten te vertonen op het podium. Een liecije zingen, play backen, het kan allemaal. Ook voor de carnavalsdinsdag zal er een alternatief programma ko men. Hierover is op dit moment echter nog niets bekend. PIËLHAAS Door het wegvallen van de op tocht op maandag bekijkt ook de Piëlhaas of en hoe de opengevallen tyd zal worden ingevuld. Vast staat dat de Boerebrulluft op dinsdag doorgat. Er zal geen op tocht plaatsvinden door het Venray se centrum. De onechtelyke verbinding zal daarom plaatsvin den in de schouwburg en niet op het bordes van het oude raadhuis. Ook de zondagochtendconcerten, a.s. zondag en camavalszondag gaan gewoon door. De H. Mis in de Grote Kerk, eveneens op carnavals zondag, gaat ook door. Vermoede lijk zal de receptie van Prins Piet IV zondagmiddag, iets vroeger als ge bruikelijk plaatsvinden. Hoe het programma voor de maandag er uit ziet, was by het afsluiten van onze krant nog niet bekend. Het voltallige Piëlhaas- bestuur heeft hierover gisteravond (woensdag) tot in delate uurtjes ver gaderd. Hierover kunnen wij vol gende week pas meer berichten. Afgelopen dinsdag is ook bekend geworden dat de grote tent, geëx ploiteerd door dhr. Van Leuken, ook dit jaar normaal op het Gouden Leeuwterrein zal staan. KERKDORPEN Omdat de optochten en ook de boerenbruiloften wèl doorgaan, zal het programma dat door deze car navalsverenigingen is opgezet, in grote lynen ongewijzigd blyven. Volgende week zullen wij dit pro gramma uitgebreid publiceren. Afgelopen week zij aan twee Ven raynaren door burgemester Defe sche een koninklijke onderschei ding uitgereikt. Dat gebeurde aan de heer Smits uit de Oranjestraat en de heer Fiers uit de Gerbrandy- straat. CHRIS SMITS Donderdag 24 januari jl. was het precies 40 jaar geleden dat de heer Chris Smits uit Venray in dienst trad by het mengvoederbedryf Ha vens Voeders NV uit Maashees. Tbr gelegenheid van dit steeds zeld zamer wordende jubileum kreeg de heer Smits een koninklijke on derscheiding uitgereikt; de Ereme daille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De onder scheiding werd op 24 januari jl. op het bedryf aan de jubilaris uitge reikt door burgemeester Defesche, in aanwezigheid van de (plaatsver vangend) burgemeester Ronnes van Vierlingsbeek en natuurlijk de di- rektie en alle medewerkers van Havens. Op 24 januari 1951 begon de heer Smits (geboren te Maashees in 1928) zyn loopbaan by Havens, juist toen het bedrijf weer geheel hersteld was van de oorlogsver woesting van 1944. Tijdens zijn diensttyd te Indonesië had hy gere den op verschillende legertrucks, zodat hy by Havens al spoedig werd ingezet op een van de bekende GMC-trucks. Gedurende zijn 40-jarig dienst verband heeft de heer Smits alle ontwikkelingen binnen de Neder landse landbouw en mengvoederin dustrie meegemaakt. Zo was het sjouwen en transporteren van gra nen in jute zakken van 70, 100 en zelfs 110 kilo in de jaren vijftig nog heel gewoon, terwyl nu de meng voeders afgeleverd worden in buik- vorm en met tientallen tonnen tegelyk. De voorspoedige ontwikkeling van het bedrijf bracht mede dat de heer Smits een steeds grotere wa gen ging berijden. Zo stapte hij slechts 3 jaren geleden nog over op een 16-tons oplegger, hetgeen, ge zien zyn leeftyd, een hele prestatie is. Tydens zijn lange dienstverband is de heer Smits steeds een opge wekte en positieve werknemer ge weest. Ondanks de vele uren die hij in al die jaren heeft gewerkt was hij zeer zelden ziek; de afgelopen 5 jaar in totaal slechts 16 dagen. Wanneer de heer Smits in de loop van dit jaar van zijn welverdiende pensioen zal gaan genieten zullen vele collega's en klanten zijn inzet en enthousiasme missen, ook zijn collega die per 1 mei a.s. het stuur van zijn wagen zal overnemen, zal nog vaak aan 'de man met de sigaar' moeten denken. Hoewel Chris sinds 1 jaar gestopt is met roken, zullen de resten van 8 sigaren per dag nog wel even in de cabine van buikwagen 18 te ruiken blyven. J. FIERS Afgelopen vrijdag kon burge meester Defesche dhr. J. Fiers de Eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opspelden. Dhr. Fiers nam die dag officieel afscheid van zijn werkge ver, DMV Campina in 's Hertogen bosch. Hij maakt per 1 januari 1991 gebruik van de VTJT-regeling. De heer Fiers is op 16 september 1949, thans ruim 41 jaar geleden, in dienst getreden by de toenmali ge Campinavestiging in Bladel als medewerker aan de bussenspoel- machine. Al spoedig gaf hij blijk van een veelzijdige inzetbaarheid en leergierigheid. Hij volgde vele kursussen om zich verder in het zuivelvak te bekwamen en ontwik kelde zich aldus tot een all-round vakman. Mede daardoor werd hij in 1958 aangesteld als bedrijfskontro- leur bij de toenmalige Coöperatieve Zuivelfabriek te Venray. Kort daar na volgde zijn benoeming tot be drijfsleider en werd hij daardoor verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken in het bedrijf. Oor spronkelijk was dit een bedrijf, een zogenoemde melkinrichting met ruim 100 medewerkers. Omstreeks 1971 is dit bedryf in Venray zich gaan specialiseren in de produktie van boter. Zoals bekend hebben in de zuive lindustrie vele bedrijfssluitingen plaats gevonden als gevolg van schaalvergroting en specialisatie. Zo is ook de Venrayse vestiging van Campina in 1986 gesloten. De heer Fiers werd als gevolg daarvan over geplaatst naar het Campinabedrijf in 's Hertogenbosch, waar hy de funktie van bedrijfsleider voortzet-- te. Hij gaf in dit bedryf dagelyks leiding aan 35 mensen in de pro- duktieafdeling. De direktie van Campina BV geeft nadrukkelijk aan, dat zij dhr. Fiers hebben leren kennen als een zeer gewaardeerd medewerker met vele interesses voor de nieuwste ontwik kelingen in de zuivelindustrie, wel ke hij ook telkens weer op goede wijze wist té volgen en waar zinvol in het bedrijf toe te passen. Mede hierdoor heeft hij gedurende de laatste jaren van zijn loopbaan een goede bijdrage kunnen leveren aan de modernisering van het boterpro- duktiebedrijf te 's Hertogenbosch. Alsof het zyn dagelijkse werk was hees wethouder J. Driessen donder dagmiddag met een mobiele kraan een reusachtige squash-racket om hoog ten teken, dat bij de bouw van de squash-hal het hoogste punt was bereikt van het nieuwe zwem- en rekreatiecentrum op de hoek van de Westsingel en de Kempweg. Deze squash-hal met vier banen is een van de mogelij kheden voor aanvul lende aktiviteiten in het zwem- en rekreatiecentrum. Naast uiteraard de rekreatieve zwemsporL zal er te vens een volledig restaurant en een bruincentrum gevestigd worden. De bedoeling is dat alles tegen het einde van dit jaar gereed zal zyn. Het bereiken van het hoogste punt van de squash-hal was een dankbare gelegenheid om uitvoerig reklame te maken voor deze snel groeiende tak van sport. Gesteld werd, dat Venray en de regio en het aangrenzende Duitse gebied met deze akkommodatie een forse uit breiding van sportmogelijkheden krygen. Inmiddels wordt er alles aan gedaan om in Venray te komen tot de oprichting van een squashve- reniging. 'Winkeliers die baatbelasting moeten gaan betalen voor de re- konstmktie van de Hofstraat en het Kapelaanspad, zouden dit best wel eens gerechtelijk kunnen aanvech ten'. Dit stelde WD-raadslid L. Jans sen tijdens de raadsvergadering van afgelopen dinsdag. Hij verwees hiermee naar een rechtszaak die diende voor het Hof van Leeuwarden. Een winkelier uit Stadskanaal had daar een procedu re aangespannen tegen het heffen van een baatbelasting. In Stadska naal was het wegdek vernieuwd, in de straat eenrichtingsverkeer ge maakt en het geheel was gedeelte lijk overluifeld. De winkelier stelde dat zijn pand bij deze hele re- konstruktie geen baat had gehad. Ook zijn zaak had door deze re- konstruktie geen meetbare toena me van de omzet gerealiseerd. Het Hof van Leeuwarden heeft de ze winkelier in het gelijk gesteld. Volgens dhr. Janssen is de situatie in Venray hetzelfde, of zelfs nog minder. 'In Venray is op het Kape laanspad en in de Hofstraat het wegdek vernieuwd. Er zijn nog geeneens luifesl aangebracht. De re- konstruktie is ter verfraaiing van het centrum, niet zozeer om de winkeliers te gerieven'. Volgens dhr. Janssen is hier sprake van oneigen- Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray lijk gebruik van de baatbelasting om de kosten van een nieuw weg dek te dekken. 'Elke winkelier die' procedeert wint en kan zyn centen terugvragen'. Wethouder Truyen was het niet met dhr. Janssen eens. 'De uit spraak van het Hof van Leeuwarden is duidelijk, maar de situatie Stads kanaal is anders als de situatie Ven ray. De wijze waarop wy met de baatbelasting omgaan verschilt we zenlijk van die in Stadskanaal. De betrokkenen worden door ons vooraf erop gewezen dat zy bij een bepaalde rekonstruktie baat heb ben. Iedereen weet hoe en wat en hoeveel er betaald moet worden. Wij doen dit al jaren zo, zonder pro blemen'. De wethouder achtte daarom het raadsvoorstel om de verordening tot het heffen van baatbelasting voor de rekonstruktie van beide ge noemde wegen alleszins verdedig baar. Hy zag geen reden om het voorstel terug te trekken. Dhr. Janssen vond dit jammer. 'Het is volgens de WD niet verstan dig dit voorstel te handhaven en wy worden geacht tegen te stemmen. We wachten af of er winkeliers zyn die hiertegen een procedure willen aanspannen.' De wethouder vond het vervol gens jammer dat hy dhr. Janssen niet kon overtuigen en adviseerde de raad het voorstel aan te nemen, wat ook geschiedde. ;p en alue Venray In de Keulsche Pol foundue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON

Peel en Maas | 1991 | | pagina 1