De Venrayse politie en haar C SPAAR-HYPOTHEEK bemoeienis met loslopende en gevonden dieren STOMERIJ PEEL EN MAAS VERFfr 15 Jaar Zadelmakerij Creemers Mavo-leerlingen op stage c "veltum" Statenleden PvdA naar Venray PEEL EN MAAS AZC Roekenbosch zoekt vrijwilligers Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Bij Verf Wand moet dit weekend s 'schoon schip' gemaakt worden met de bestaande behangkollektie. Daarom gaan vele soorten de deur uit tegen éénmalige opruimingsprijzen v.a. 95 ct. Met verdere bodemprijzen van 2.95 tot 16.95 voor soms heel exclusieve dessins. Maar let op: alléén dit weekend en OP OP. N T DONDERDAG 17 JANUARI 1991 Nr. 3 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Door de vangst van 5 schapen eind vorig jaar waai* zich vreemd genoeg geen eigenaar van meldde kwamen in de meldka mer van de Venrayse politie ver halen los over wat er het afgelopen jaar zoal met loslopen de en gevonden dieren te doen is geweesL De brigadier Eickmans dook eens in het archief en kwam tot een uitgebreide opsomming. Deze en volgende week brengen wij zijn bloemlezing van voorval len waarbij dieren betrokken zijn geweest 'Porto 61, kunt u eens gaan naar de Ysselsteynseweg in verband met loslopende koeien'. Een dergelijke melding vanuit de meldkamer naar een surveillanceauto is voor de be trokken agenten geen bijzonder heid. Met de regelmaat van de klok worden zij er bij nacht en ontij op uitgestuurd om losgebroken dieren weer in een weide te drijven. Alleen al ten aanzien van loslopend vee, paarden, koeien en schapen, kwa men er het afgelopen jaar 53 mel dingen binnen. Maar naast dit drijverswerk waardoor de politie in de berichtge ving wel 'gemeente-cowboys' wordt genoemd moet er ook het nodige vangwerk worden gedaan. De poli tiemensen gingen in 1990 op pad om varkens, geiten, herten, hon den, poezen, pauwen, konijnen, eenden, kauwen en kraaien te van gen. Enkele jaren terug had men ook nog ervaring met bizons van gen, doch die zijn uit het Venrayse terdwenen. 'VAK' Op de politieschool wordt dit on- lerdeel van het 'vak' niet onderwe- ;n. Ook hier is de praktijk de beste ïrmeester. Gelukkige bijkomstig- ïeid is dat de politiemensen uit een irieerd maatschappelijk milieu )men. Zo zijn er bij che van huis it ervaring meebrengen in de om- ig met vee. Daarnaast zijn er die >r hun hobby speciale ervaring ïbben verkregen. Te denken valt irby aan ruiters, hondenliefheb- ;rs, schapenhouders en jachtlief- ïebbers. Zo is er al gauw iemand in 'ienst die een wat deskundiger bij- je kan leveren. Immers voor iemand die niet ge ïnd is met dieren om te gaan is drijven of vangen geen gemak lijke opgave. Bovendien vereist REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING, (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN, (VITRAGE-) GORDIJNEN, TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ de verkeersveiligheid dat de dieren zo vlug mogelijk van de weg af zyn. Met name bij duisternis en mist is dat van belang. Vandaar dat de poli tie zich bij dergelijke akties graag laat helpen door 'kenners', het liefst natuurlijk de eigenaar van de dieren. PRAKTIJKVOORBEELDEN Zo hepen er op de drukke krui sing van de autowegen Venloseweg- Deurneseweg eens twee paarden los. De politie werd in kennis gesteld, doch de bewuste patrouille kreeg de paarden niet in de wei ge dreven, erger nog, de paarden wer den door het opjagen steeds schichtiger en renden kris kras over de autoweg. Tot een jong meis je haar hulp aanbood. Zij naderde de paarden, sprak hen aan, nam hen bij het hoofdstel en geleidde ze in de wei. Haar hobby: paardrijden! Een ander voorbeeld. Op een rustige doordeweekse nachtdienst rijdt rond 03.00 uur een patrouille door Heide. Midden in het dorp staat een groot varken op de rij baan. Kennelijk was hij al even op pad, want in de onmiddellijke om geving waren geen boerderijen. Ge tracht werd het varken wat te geleiden totdat een geschikte plek werd gevonden om haar te plaat sen. Het beest wilde niet, of hij nou aan de oren werd getrokken of met de wapenstok werd gepord, zij bleef staan of liep alleen rechtuit. Maar ze bleef op de weg! Teneinde raad werd besloten toch maar een varkenshouder uit zijn bed te bellen. Deze man kwam en bracht gelijktijdig een houten schot mee. In een mum van tijd en zon der problemen bracht hij het var ken met het schot .geleidend naar zijn boerderij en stalde het daar tot de eigenaar zich meldde. Zo bedenkt de politie steeds ande re oplossingen of listen. Eerste prio riteit blijft de verkeersveiligheid te waarborgen. Niet altijd lukt het de dieren te vangen, soms worden ze het veld 'ingestuurd' en hoopt men dat ze niet weer op de weg terugke ren. Met een verhoogde surveillan ce in die omgeving wordt dat in de gaten gehouden. VERDOVINGSGEWEER Blijven de dieren ondanks alles toch verkeersgevaarlijk loslopen dan heeft de politie nog de beschik king over een verdovingsgeweer. Met name uitgebroken herten kun nen niet op andere wijze gevangen worden. Een bij het slachthuis weggelo pen koe voelt ook wel aan wat er te gebeuren staat en laat zich moeilijk vangen. Twee maal moest de politie daar met een verdovingsgeweer as sistentie verlenen. Een uitzonderlijk geval waren drie loslopende geiten. Zij waren aangeland nabij de kruising Beekweg-Midden Peelweg en staken regelmatig de weg over. Zowel poli tie als buurtbewoners hadden al pogingen gedaan de beesten te van gen. Het lukte niet Het waren echte 'springgeiten'. Ook hier bood het verdovingsgeweer de oplossing. HONDEN EN POEZEN Loslopende honden en poezen worden vrijwel altyd via lokking gevangen. Als honden schuw of agressief zijn wordt gebruik ge maakt van een vangstok. Deze stok heeft aan het uiteinde een uit- schuifbare lus waardoor het dier niet dicht benaderd hoeft te worden. Een voorbeeld van deskundige hulp in deze is het volgende. In de vroege nachturen kwamen er bij de politie meerdere telefoon tjes binnen van flatbewoners die niet konden slapen vanwege een blaffende hond. De politie ging op onderzoek en trof in de hal van de flat, op de tweede verdieping, een grote hond aan. De hond blafte bij voortduring en was door agressivi teit niet te benaderen. Onderzoek werd gedaan waar de hond zou thuishoren, doch men kwam er niet uit Tóch móest de hinder opgelost worden. Een pak- werker van een politiehondenvere niging werd gebeld en in vól ornaat stapte hy op de hond toe en kreeg mede door zyn ervaring het beest gevangen. In principe heeft de politie slechts een bemiddelende rol bij loslopende honden en katten. De melders van deze dieren worden er op gewezen dat zij de dieren kun nen overbrengen met een formu lier van de politie in verband met de kosten naar het dierenasiel 'De Berghaag' in Oostrum. Wellicht dat het u verbaast dat wij dan op jaarbasis spreken van rond de 100 honden en rond de 200 poezen. Ter geruststelling: de meeste die ren komen weer bij hun eigenaar terug. Met de beheerder van het dieren asiel, de familie Van Bergen, heeft de politie goede kontakten. Het is geen uitzondering als de politie naar Van Bergen belt met de mede deling van 'we hebben een hond ge vonden die er zo en zo uitziet' en dat het antwoord is: 'dan hoort hij daar thuis'. Van Bergen kent onder hand de weglopers. Dat het niet altyd goed met de loslopende honden afloopt blijkt uit het feit dat er 6 meldingen van doodgereden honden zijn geweest. Het aantal doodgereden poezen is niet bekend omdat de meldingsbe reidheid daarvan keiinelijk niet, groot is. BEMIDDELEN Niet alleen bij de loslopende hon den en katten speelt de politie een bemiddelende rol. Een autobezitter vroeg de politie om bemiddeling omdat een hond tegen het portier van zijn auto had gestaan en daardoor de lak bekrast had. De eigenaar van de hond acht te zich niet aansprakelijk. Met be hulp van de politie kwam men tot een vergelyk. Een schapenhouder trof in zijn wei een drietal doodgebeten scha pen aan. De rest van het koppel schapen was opmerkelijk onrustig waaruit was af te leiden dat de beesten waren opgejaagd door een hond. De politie werd in kennis gesteld en startte een buurtonder zoek. Uiteindelijk bleven er drie honden over die in aanmerking kwamen voor het feit. Een dieren arts werd ingeschakeld en deed bij de honden een braakproef. En ja wel, uit de maag van een van de honden kwam een hoeveelheid schapenwol. De dader was gevon den en verzekeringstechnisch kon de zaak worden afgewerkt. Het ging hierbij niet alleen om de drie gedo de schapen. Niet uitgesloten moest worden dat de dracht van de scha pen door het opjagen verstoord was geworden, met alle gevolgen van dien. Op 18 april jl. werd de politie ver zocht op een schoolplein. De kinde- VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 ren werden al enkele dagen lastig gevallen door een tamme kauw. Naarmate het beest zich beter ging thuis voelen, werd hij ook opdrin geriger. De kinderen waren er bang van geworden. De politie ving de kauw en zocht een goed adres voor hem. Een kanariekweker die met ver giftigde kanaries aan het buro kwam werd doorverwezen naar het Centraal Diergeneeskundig Cen trum te Doome. Dat onderzoek ging de politiepet te boven. ACHTERGELATEN DIEREN Op een vrijdagse koopavond kwam er een vreemde melding bin nen. Op het Kerkpad had winke lend publiek een doos aangetroffen met ratten. Al spoedig bleek dat het tamme ratten betroffen. Omdat zij in een kartonnen doos zaten, zou het niet lang duren of zij liepen al len rond. De ratten werden veilig gesteld. Het waren er negen. Omdat de politie geen geschikte huis vesting had werd een Venrayse die renwinkel bereid gevonden de dieren zolang te huisvesten en te verzorgen. Ondertussen werd het onderzoek gestart, immers hier was sprake van een overtreding namelijk het onthouden van de nodige ver zorging. De dader werd achterhaald. Hij had de ratten gefokt maar was ze moe. Het gelukte hem niet de die ren te verkopen. Hij besloot ze maar ergens neer te zetten zodat ze in de natuur hun weg konden gaan. Hij had er 15 in de doos gedaan, zo- dag 6 ratten de vrijheid al gevonden hadden. Tegen de man werd proces verbaal opgemaakt. Op 22 juni trof de politie een Duitse herder aan, vastgebonden aan een boom bij het zwembad. De hond was dermate agressief dat hy slechts met de vangstok gepakt en vervoerd kon worden. De eigenaar werd niet achterhaald. Op 9 november werd een vier maanden oude Duitse herder aan een boom vastgebonden aangetrof fen op de Boschhuizerweg. De hond was met een ketting aan de boom gebonden en de ketting was geslo ten met een hangslot. Uit een tatouage in het oor bleek dat het om een rashond ging en middels de Raad van Beheer op Ky- nologisch Gebied werd de fokker van de hond achterhaald. Daarmee werd ook de eigenaar bekend, een Venrayer. De eigenaar van de hond verklaarde bij verhoor dat hij de hond niet had vastgebon den. De hond zou bij hem gestólen zijn. Tótdat de politie bij huiszoe king het sleuteltje van het hangslot vond. Toen kon de man er niet meer onderuit. De hond werd via de fokker herplaatst. En passant bleek dat hij drie maanden daarvoor een andere hond van hem in het bos had achtergelaten. De man wordt ongetwijfeld door de rechter op het matje geroepen. Tijdens de algemene ledenverga dering van de Partij van de Arbeid, afdeling Venray, komen PvdA- gedeputeerde H. Riem en PvdA- statenleden M. Verstraelen en J. Sonnemans diskussiëren over on derwerpen als het milieu, de kleine kernen en ekonomische ontwikke ling, in verband met onder meer de Rijsweg A73. De statenleden komen naar Venray in het kader van de sta tenverkiezingen. Voor deze vergade ring, die vrijdag 18 jan. om 20.00 uur begint in wijkcentrum De Ki osk in het Brukske zijn ook de le den van andere afdelingen uitgenodigd. uw weekblad WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Volgende week maandag is het precies 15 jaar geleden dat de toen malige 23-jarige Joop Creemers zijn WAO-uitkering liet voor wat het was en zich als zelfstandige zadelmaker vestigde aan de Hoenderstraat. Vele verhalen hebben wij geschreven over startende ondernemers die met hulp van de overheid of de be drijfsvereniging een mogelijk kre gen om te starten. Het verhaal van deze rasechte Venrayse jongen is anders en heeft daardoor een meer dan gewone belangstelling van on ze kant Joop Cremers was een jonge man, die met zijn 23 jaar niet meer de hand wilde ophouden voor zijn te rechte WAO-uitkering maar zelf wilde bewyzen, ook met zyn handi- kap te willen leven. Joop Creemers had in zijn school tijd maar een wens, hy wilde net als zyn familie dakdekker worden. Op 14-jarige leeftijd kreeg hij echter een ziekte en het was ziekenhuis in en uit, totdat hij in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen terecht kwam. Daar werd hem tevens dui delijk gemaakt dat hy het vak van dakdekker wel kon vergeten. Dan maar wat anders gezocht en zo kwam Joop Creemers bij andere bedrijven terecht. Maar opnieuw werd hij ziek en kwam hij weer in het ziekenhuis in Nijmegen te recht Na zijn herstel daar, kreeg hij te horen dat hij arbeidsongeschikt werd verklaard. Dat handje ophouden en niets te doen hebben was niet voor hem weggelegd. Hij was een 'paarden- gek' en zag wel wat zitten in het re pareren en maken van alles wat met paarden te maken had, of dat nu zadels waren of tuig. Een soorge- lijk bedrijf was er eigenlijk niet. By het bedryf Dalemans in Zutphen ging hij in de leer en leerde daar al le kneepjes van het vak. Wij schrij ven inmiddels 1976 als hij zich zelfstandig vestigt. Hij breidde zijn werk uit tot alles wat met leer te maken heeft zelfs tot het maken van gereedschapstassen voor de Venrayse industrie en het herstel len van schooltassen. Zijn eerste, voor 500 gulden ge kochte naaimachine, is nu een mu seumstuk geworden. Tot zyn vaste klanten behoren de Landbouwho geschool in Wageningen en de Ven rayse inrichtingen. Kwaliteit en het zich houden aan de afspraken zorg den ervoor dat de ldantenkring groeide. Mede dankzy de hulp van zijn echtgenote Ine Ewalts kon nog meer worden gedaan. Een gat in de markt werd ontdekt door reparatie van champignondoeken. Deze doe ken worden gebruikt in de cham pignonindustrie. Deze bedryfe- aktiviteit is uitgegroeid tot de grootste reparatie-inrichting van dit soort doeken in Nederland. Zelfs werden er reparaties verricht voor champignonbedrijven in het bui tenland. In 1986 kreeg Joop Creemers het rayonkantoor erbij van Select- vracht Nederland. Hy verzorgt de bezorging van pakketten tot een ge wicht van 10 kilo over 43 dorpen in Noord-Limburg en Oost-Brabant. Hiervoor heeft hy 14 dames op af roepbasis in dienst. Verder be schikt hij over een opslagplaats van 240 vierkante meter in Oirlo. Voor de reparatie van doeken is in Leu nen een ruimte van 280 vierkante meter. In 1990 werd het bedryf verder uitgebreid met het rayonkantoor van Yhn Gend en Loos. Het spreekt voor zich: de wil van doorzetten is aanwezig. En dan blykt dat er voor een WOA-er nog een kans is om een plaats te veroveren in het bedryfsle- ven. Dat hebben Joop Creemers en zijn echtgenote Ine Ewalts bewezen. Aanstaande maandag zullen ze even stilstaan om alles nog eens te overdenken. Over enkele maanden zal met een instuif iedereen de gele genheid krygen om dit onderne mend echtpaar met hun derde lustrum te feliciteren. Het Asielzoekerscentrum 'Roe kenbosch' in Blitterswyck is mo menteel het grootste centrum van Nederland. De mensen die er enke le maanden moeten verblijven, brengen hun dag al wachtende door. Kunt u zich dit voorstellen: de he le dag wachten. Velen onder hen geven dan ook te kennen 'iets te willen doen'. Zij ge ven aan dat zij heel graag de Neder landse taal willen leren spreken. Velen onder hen zijn graag bezig met creatief materiaal zoals teke nen, schilderen of boetseren met klei in het speciaal ingerichte atelier. Voor de allerkleinsten van het centrum hebben we een creche, zo dat de kinderen rustig kunnen spe len onder begeleiding van een paar vrijwilligers. De vrouwen in het centrum wil len graag kleren naaien of verstel len. Ook het breien van truien willen zij graag leren. Voor de vrou wen is er een speciale bungalow in gericht waarin, mits er voldoende verwilligers zijn, allerlei aktivitei- ten speciaal voor vrouwen plaats kunnen vinden. Binnenkort wordt er ook een fietsenwerkplaats ge opend om de bewoners in de gele genheid te kunnen stellen him fiets op te knappen en/of repareren. Ook dit projekt hangt af van de hulp in beheer en begeleiding door vrijwil ligers. Het centrum kent verder een tweedehands kledingwinkel. Deze winkel wordt gerund door een team van vrijwilligsters. Door hun inzet is het tot nu toe mogelijk de winkel twee dagdelen per week te openen. Maar de behoefte aan goed kope kleding is en blijft voorlopig En alleen met de hulp en inzet van vrijwilligers is het mogelijk aan de ze behoefte .te voldoen. En als u zich nog niet kunt vin den in een van de reeds genoemde projekten, wat denkt u van werken in een kapsalon of de bibliotheek. Ook hebben we nog de mogelyk- heid om door middel van de aktivi- teit fotografie, te voldoen aan de behoefte van de bewoners. U ziet, wij hebben u nodig! Wij bieden u de mogelijkheid tot vrijwilligerswerk met gezellige. sfeervolle mensen uit de meest uit eenlopende kuituren. Wy staan ga rant voor de onkostenvergoeding voor openbaar vervoer en in geval van kinderopvang kunt u rekenen op een ondersteuning in de kosten. Bel gerust, ook al bent u geen kei in talen. Voor meer informatie en aanmel ding kunt u vragen naar Nettie de Römph, van team Introduktie. Zy is alleen op maandag/donderdag en vrydag tijdens kantooruren bereik baar onder tel.nr. 04784-9200. In de week van 21 t/m 25 januari gaan 134 leerlingen van de derde klas van Mavo 'De Kolk' uit Venray de schoolbanken verruilen voor een leerstage bij een bedrijf, winkel of instelling. Hiervoor hebben bijna 90 bedryven of instelling hun me dewerking toegezegd. De meeste leerlingen zyn ge plaatst in een bedrijf in Venray of direkte omgeving Enkele leerlin gen hebben een stageplaats gevon den die wat verder verwijderd is van de school. De leerlingen gaan die week 'meedraaien' in het bedrijf. Dit houdt in dat de arbeidstijden in principe dezelfde zijn die voor de andere werknemers in het betref fende bedrijf gelden. Alleen nacht diensten zyn voor de leerlingen verboden. De bedoeling van deze week is dat de leerlingen kennis maken met het begrip arbeid in al zyn facetten. In de lessen voorafgaande aan deze stageweek is in de klas in een aan tal lessen aandacht besteed aan ver schillende zaken die met werk te maken hebben, zoals beloning ar beidsbeleving arbeidsbelasting CAO's, veiligheid. Als eerste onderdeel hebben de leerlingen voor Kerstmis de op dracht gekregen om volgens de re gelen der kunst een sollicitatiebrief te schryven. Aan de medewerkende bedryven is verzocht hierop in te spelen door de leerlingen uit te no digen voor een 'sollicitatiegesprek'. Als afsluiting van deze week zal aan de bedrijven verzocht worden een 'beoordelingsformulier' in te vullen over het funktioneren van de. leerling De eerste maandag na de stage zullen de leerlingen in een geza menlijke bijeenkomst in de gym zaal van de school verslag doen van hun bevindingen. In de Mavo- school zal in de week daarna een tentoonstelling gehouden worden van werkstukken over de stage week die door de leerlingen ge maakt zyn. Alle ouders en medewerkende bedryven zyn van harte uitgenodigd om een keer on der schooltijd een kykje op deze tentoonstelling te komen nemen. ALLEEN DIT WEEKEND BEHANG

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9