In Venray werd je in begin van de zeventigerjaren alleen maar moe... Venray denkt weinig vleiend over ambtenaren en bestuur PEEL EN MAAS Volgens enquete Citymarketingplan Hoe ambtenaren in een plaatje worden gepast Weet U, wat er gebeurt als U NIET adverteert PEEL EN MAAS Open dag MTS Venlo met bedrijven- manifestatie PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari - Pagina 7 De roemruchte jaren zeventig Er moeten vier doctoraal studenten van de Erasmus Univer siteit Rotterdam aan te pas komen om in hun Citymarketingplan Ven- ray te ontdekken, dat de gemeente zich veel beter moet gaan verkopen. Een geheel hoofdstuk, bestaande uit tien bladzijden is er aan gewyd om de nota bene door de gemeente zelf op dood spoor gerangeerde voorlichtings- en promotietrein weer op de rails te krijgen. Er is een tijd geweest nog niet zo lang geleden dat Venray be hoorlijk aan de weg timmerde. Wei nig gemeenten in het land zullen er zich op kunnen beroemen in de loop van een paar jaar zoveel mi nisters, staatssekretarissen en zelfs leden van het Koninklijk Huis op bezoek te hebben gehad. Eveneens zullen er weinig gemeenten zijn waarover zoveel televisie- en radio programma's zijn gemaakt. We den ken aan Zeskamp, Spel zonder Grenzen en Stedenspel. Van Gewest tot Gewest maakte een half uur du rende propagandafilm over Venray en kwam daarna vele malen terug in Venray. Presentatoren van radio programma's zochten Venray regel matig op, ook al vanwege de spontane medewerking, die men daar ondervond. Het Venrayse car naval kwam ieder jaar op AVRO- Radiojournaal. En niet te vergeten de schrijvende pers, die regelmatig een kijkje in Venray kwam nemen. De toenmalige gouverneur was in Venray 'kind aan huis'. Zelfs vanuit het buitenland had men belangstelling voor de Venray se 'booming years'. Dat waren rege ringsambtenaren uit India, Nigeria, Columbia en Korea die in het leader van de ontwikkelingshulp via het Research Instituut voor Bedrijfswe tenschappen uit Delft naar Venray waren gestuurd om daar acht dagen lang kennis te nemen van de in dustrialisatie, landbouw, ruilverka veling, infrastruktuur en onderwijs. De gemeente Venray speelde toen ook duidelijk in op de geweldige groei van Rank Xerox. Gezinnen van nieuwe werknemers werden wekelijks op zaterdagmorgen op het gemeentehuis ontvangen om kennis te maken met hun nieuwe woonplaats. En 's middags was voor hen een rondrit door het Venrayse met een bezoek aan de nieuwe woonwijk Brukske. Dat waren de jaren, toen de ge meente aan iedere nieuwe inwoner een langspeelplaat 'Venray van ho ren zeggen' gaf als kennismakings geschenk; toen de gemeente een fotoboek 'Hee Venray' in vier talen uitgaf en boekjes als 'Venray in een notendop', 'Venray in de palm van uw hand' en 'Venray op het eerste gezicht' rijkelijk uitstrooide: toen de gemeente zich presenteerde op de Hiltho in Horst en samen met het toenmalige Vedelensemble op cultuurbeurzen in Kleef en Ant werpen verscheen. We hebben er een paar 'oude' jaargangen van Peel en Maas op na geslagen, om een 'bescheiden' bloemlezing over Venray in het be gin van de zeventigerjaren te kun nen geven. U zult moeten toegeven: die ziet er wel even anders uit dan de 'bloemlezing' die te vinden is in het Citymarketingplan Venray an no 1990/1991... Maar wellicht is dat voor onze ge meente een extra aansporing het roer om te gooien.- Venray nog eens extra te promoten; niet alleen lan delijk, maar zeker in de regio meer voor het voetlicht te halen. Het City marketingplan heeft er alle moge lijk handvatten voor aangedragen. Het is zaak die handvatten aan te pakken! Er is een tijd geweest en die ligt nog maar vijftien tot twintig jaar achter ons dat er in Venray van alles te doen was. Zo veel zelfs, dat een redakteur van het weekblad Peel en' Maas voor de mikrofoon aan een radioverslaggever verzucht te: 'Mijn mening over Venray? Je wordt er alleen maar verschrikke lijk moe...' En ergens had de goede man groot gelijk, want je rende als verslaggever op één dag van hot naar haar om het nieuws te kun nen bijhouden. Je had toen als kranteman de grootste moeite om gelijke pas te houden met oud burgemeester drs. F. Schols, die zijn bijnaam 'deur-opeaan' alle eer aan deed en links en rechts offieële ope ningen verrichtte van industrieën en winkels, banken en andere in stellingen. In dit verband is het interessant om te kijken hoe het in september van 1970 ging. Aan de Stationsweg stak de burgemeester de eerste spa de in de grond voor de nieuwbouw van plaatwerkerij Hermus BV. Amb tenaren van het ministerie van volkshuisvesting kwamen op uitno diging van het (toenmalige) Recrea tieschap Peel en Maas o.m. eens te kijken hoe Venray het fikste. Joe goslavische werkkrachten toen nog gastarbeiders genoemd von den onderdak in het voormalige ho tel De Keizer. Feestvreugde in de Grotestraat, die geleidelijk aan een nieuw gezicht kreeg. Modehuis Thomassen beet de spits af met de opening van een gerenoveerde zaak. Arts en Nooyen kwam de gele deren van het Venrayse winkel bestand in de Grotestraat verster ken. In het gemetamorfoseerde pand van Pijls werd de Hema ge opend. Bazar Hendrix was de vol gende zaak in de Grotestraat, gevolgd door de Végé aan de Hoen derstraat. Slopers kraakten in de meest letterlijke zin het oude pand Hanraedts en 'forceerden' daarmee de doorbraak tussen de Grotestraat en de Schoolstraat (de tegenwoordi- I ge Passage). En vooruitlopend op het verkeersvrij-maken van de Gro testraat, werden op vrijdagavonden, zaterdagen en maandagochtenden bromfietsen uit de Grotestraat ge weerd. Het begin van het Venrayse 'wandelparadys' in hartje centrum was gemaakt. Venray was in de meest letteriijkel zin opgenomen in de vaart der vol-J keren en stond meer dan de Ven rayse verslaggevers soms lief was in het middelpunt van de belang stelling. Hoe vaak is in die jaren de commissaris van de Koning in Lim- burg, dhr. Van Rooy, in Venray ge- SS weest? Waren het geen leden van het Koninklijk Huis, die naar Ven ray kwamen, dan waren het wel mi- nisters en staatssekretarissen. In maart 1971 kwam minister J. (T Boersma van sociale zaken een hele lange dag naar Venray. Hij opende het nieuwe Arbeidsbureau, reikte bij Rank Xerox diploma's uit en ging pas na het zien van de musical 'En nu naar bed' laat in de avond Den Haagwaarts. Een paar maan den later kwam hij terug om in Ven ray over jeugdwerkloosheid te praten. Een maand later kwamen de toenmalige ministers Veringa en Norbert Schmelzer in Venray Kij ken en de gouverneur opende de lieuwe fabriekshallen van Girvil NV (tegenwoordig Frans Maas) in - Oost rum. En passant opende hij de Venray Nederlands Zeskamp-kampioen nieuwe kleuterschool in Ysselsteyn. Kardinaal Alfrink kwam met veel kerkelijke en wereldlijke hoogwaar digheidsbekleders het monument bij de Vredeskerk onthullen. Gede puteerde Staten van Limburg brachten een bezoek aan Venray. Landbouwminister Lardinois open de in Ysselsteyn de viering van 50 jaar Ysselsteyn. In september 1971 sprak de re dakteur van Peel en Maas 'de histo rische woorden', dat je in Venray alleen maar moe wordt. Het was me dan ook het maandje wel. Prins Bernard kwam de nieuwe uitbrei ding van Rank Xerox openen. De nieuwe kleuter- en basisschool Co- ninxhof werd officieel door de bur gemeester geopend-en tussendoor opende hij nog eventjes twee mo delwoningen in Veltum. De gemeenteraad van Hoens- broek kwam eens van nabij kijken hoe Venray geordend in de ruimte lag en in Brukske stak burge meester Schols de eerste spade in de grond als startsein voor de wo ningbouw in dit nieuwe bestem mingsplan. Een maand later begon de Ven rayse Zeskampploeg aan haar zege tocht door binnen- en buitenland. 'Van Gewest tot Gewest' maakte een half uur durend programma over Venray, de gouverneur kwam weer, nu om 'De Kruuze' (tegenwoordig Beukenrode) te openen en in de cember kondigde Rank Xerox de bouw van een internationaal distri butiecentrum voor een bedrag van ƒ12.000.000,- aan. In februari 1972 was minister B. Udink van volkshuisvesting en bouwnijverheid in Venray en kwam de gouverneur weer, nu voor een werkbezoek aan Nestlé. In mei 1972 bekeek landbouwminister P. Lardi nois Venray van alle kanten. In fe bruari 1973 was de gouverneur er weer om de Laterije aan de Heu velstraat te openen. In mei van dat jaar kwam hy weer terug, nu met zijn vrouw. Hij opende het door partikulier initia tief tot stand gekomen Schouw burgplein en mevr. Van Rooy opende de middenstandsbeurs 'Buiten Spel' op het voormalige Gouden Leeuwterrein. En Prins Bemhard, die in Overioon moest zijn, kwam in mei nog even een be zoek brengen aan Venray. In juni kwam minister Ruud Lub bers, toen van ekonomische zaken. Rank Xerox bezoeken. In septem ber kwam minister Westerterp van verkeer en waterschap ten gemeen tehuize om met een aantal hoge rijks- en provinciale waterstaats mensen te praten over 'de eventue le aanleg van Rijksweg 73'. In november waren het statenleden, die Venray bezochten om zich te la ten in- en voorlichten over de Ven rayse milieuproblemen. In april 1974 kwam landbouwmi nister V.d. Stee op werkbezoek in Venray en een paar dagen later staatssekretaris M. van Huiten om te praten met het gemeentebestuur over het zg. 'tonnenlijntje' in Oostrum. Op 23 augustus brachten Prinses Beatrix en Prins Claus een werkbe zoek aan Venray en heten zich in de schouwburg op de hoogte stellen van de Venrayse problemen. In no vember was het staatssekretaris Polak, die zich in Venray kwam ver diepen in de financiële positie van Venray en tevens een envelopje met de zg. 'Polakgelden' achterliet. Mi nister Dries van Agt kwam in die 'roemruchte' Venrayse jaren nog wel eens officieel en onofficieel op bezoek. Een keer om zo maar eens een vergadering van het college van b. en w. bij te wonen. Ook de toen malige minister Van Doom kwam in het begin van de zeventigerjaren een paar maal in Venray: eenmaal om de Wetteling te openen en een paar weken later om zich in De Clockert op de hoogte te stellen van het Venrayse welzijnswerk. In die dagen stond Venray inder daad duidelijk in de schijnwerpers. In het toenmalige radioprogramma 'Zoeklicht op Nederland' was dik wijls een Venrayse stem te horen. Radio- en televisieprogrammama kers kwamen regelmatig op bezoek. Radio-Zuid was in die dagen kind- aan-huis in Venray. Maar ook lande lijke bladen wisten Venray te vin den om daar te horen 'hoe Venray zonder stuiptrekkingen' was groot- gegroeid. In het blad 'Limburg Van daag (no. 20 van 1 maart 1974) werd het 'wonder' uitvoerig be schreven 'Venray wordt niet voor niets na Emmen de meest geslaagde ontwikkelingskem van Nederland genoemd. Ja, zo ging dat, nog maar vyftien tot twintig jaar geleden... elke week nieuws Bij de voorbereiding van hun Ci tymarketingplan Venray hebben de vier doctoraal-studenten van de Er asmus Universiteit Rotterdam een dertigtal personen geïnterviewd. In het kader van een Organisatie cultuuronderzoek werden 23 medewerkers van de ambtelijke or ganisatie anoniem schriftelijk on dervraagd, terwijl tevens een onderzoek werd ingesteld onder de bedrijven in en in de di rekte omge ving van Venray en in de regio Noord-Limburg. Het ambtelijk apparaat komt er niet al te best af bij de beoordeling door de ondervraagden. De beoor deling door Venrayse bedrijven wijst duidelijk in de richting van een vastgeroeste en bureaucrati sche machine. Dit geldt (in iets mindere maten) ook voor het colle ge van b. en w., aldus de rapportage. In de bij de bijlagen opgenomen 'Bloemlezing Venray' naar aanlei ding van de vraag naar punten, waarop de gemeente Venray haar funktioneren, haar imago kan ver beteren, komt het ambtenaren korps er nog minder goed af. Volgens de onderzoekers, die het Citymarketingplan voor Venray hebben opgesteld, moet er nodig verandering komen in de organisatiecultuur binnen de ambtelijke organisatie. 'De orga nisatiecultuur werkt selekte- rend bij de werving en het aannemen van werknemers. Daarna vormt ze nieuwe werk nemers om, zodat ze 'in het (tra ditionele) plaatje passen'. Om dat duidelijk te maken ge ven de vier doctoraal-studenten het volgende overdrachtelijke verhaaltje over een aantal apen in een kooi. Midden in de kooi staat een ladder, die naar een banaan leidt Wanneer een van de apen de gele lekkernij wil pakken, worden alle apen, inclusief de bananenliefhebber, door een onderzoeker natgespoten. Bij ie dere poging om de banaan te pakken, speelt hetzelfde vochti ge proces zich af. Uit vrees voor een nat pak wagen de apen zich niet meer op de ladder. Wanneer in het kader van het experiment een van de apen door een ande re aap wordt vervangen, zullen zijn kooigenoten hem wel belet ten de ladder op te gaan om de banaan te veroveren. Het be klimmen van de ladder wordt geassocieerd met natspuiten. Bij een volgend wissel, zal ook de aap, die het oorspronkenlijke natspuiten niet heeft meege maakt dapper meehelpen de nieuwkomer te beletten de ba naan te pakken. Bij het doorvoe ren van voldoende wissels heeft uiteindelijk geen van de aanwe zige apen het natspuiten meege maakt Niettemin gaat nooit een aap de trap op. 'Waarom niet me neer?' 'Dat doen wy hier ge woon niet, jongeman'. En zo krijgt men werknemers, die precies in het traditionele plaatje passen... 'De staffunktionarissen leven totaal buiten de werkelijkheid en geven op geen enkele manier beleid aan. Interne problemen komen op de eerste plaats, voor de overige pro blemen is er geen tijd meer'. 'Soepeler beleid bij afwer king/aanvraag bouw en verbouw etc. Veel te bureaucratisch en eigen wijs ingesteld'. 'Meer inspraak en overleg met het bedrijfsleven, middenstand en andere belanghebbenden als er in grijpende plannen gemaakt cq. ge realiseerd worden'. 'Er ligt teveel nadruk op uiter lijke vertoning en status. Bij veel plannen wordt de funktionaliteit vergeten. Wat heb je aan een win kelcentrum zonder parkeerplaat sen?' 'Een betere samenwerking met de gemeente Venray en begrip voor bepaalde zaken zouden wel kom zijn. Zo krijgen we vaak de in druk, dat de gemeente overal munt uit wil slaan. Voorbeeld: Als wij Venray willen promoten door mid del van een braderie of iets derge lijks, dan vraagt men hiervoor prekarioreehten in plaats van dat men dit sitmuleert door middel van (financiële) medewerking'. 'Door tal van oorzaken is het Venrayse ambtenarenkorps uit gestegen boven zijn eigenlijke taak en doelstelling. Het moet toch zo zijn, dat ambtenaren een advies- funktie vervullen naar b. en w. Het college bepaalt dan zelf op welke wijze uitvoering wordt gegeven aan de door de ambtenaren aangegeven gegevens en feiten. Het college wordt vervolgens gekontroleerd door en is verantwoording ver schuldigd aan de raad'. 'In Venray blijkt helaas maar al te vaak, dat beslissingen worden genomen door ambtenaren, puur op basis van enge feitelijkheden, hetgeen soms de uitstraling heeft van willekeur. Te vaak ontbreekt de bestuurlijke hand, met gevolg, dat de ambtenaren zich te veel macht en zeggenschap hebben toegeëi gend. Daardoor worden de eigenlij ke bestuurders steeds krachtelozer en stellen zij zich steeds afhankelij ker van de ambtenaren op. De raad wordt steeds meer een farce (gezien de ontluisterende opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen). Het college van b. en w. zou er een eigen mening/bestuur op na moeten houden'. 'Ambtenaren zijn net kinde ren zij dienen de grenzen van wat kan en niet kan duidelijk aangege ven te krijgen. Zij worden niet ge kozen om een gemeente te besturen, maar wel de wethouders en de raad'. 'Enkele ambtenaren zijn te star en stug, niet voldoende mee denkend en meewerkend. Groot verschil met b.v. gemeente Horst, Hier niet genoeg klantvriendelijk. Liggen vaalt dwars'. 'B. en w. zijn niet betrokken bij gevestigde bedrijven. Onduide- De eerste spade voor Brukske II Niett 9 W PFITT. TT TM IWT lijk en slecht financieel beleid. On overzichtelijke struktuur van het bestuurlijke apparaat. Gebrek aan kwaliteit van de gemeenteraad. Remmende kerkdorpenstruktuur'. 'Een meer 'wereldse' grond houding ten aanzien van werken volgens het profijtbeginsel; profijt behoeft niet altijd in florijnen te worden uitgedrukt. Kwaliteit is beter'. 'De gemeente zou progressie ver moeten werken en dit middels optimale voorlichting kenbaar moeten maken. Een aktief. verbre dend cultuurbeleid zou een steun kunnen zijn'. 'Beetje vriendelijker, meer be hulpzaam'. Wel dient gesteld te worden dat het onderzoek van de vier studen ten dateert van eind 1989, begin 1990. Of het beeld van het am te- lijk apparaat, na de verkiezingen van maart 1990 nog een wijziging heeft ondergaan, is niet bekend. Het MBO-college (college voor mid delbaar beroeps onderwijs) aan de Waterhoenstraat in Venlo-Zuid houdt vrydag 18 januari een open dag. Naast de open dag vindt er een bedrijvenmanifestatie plaats, waar aan maar liefst 17 bedrijven uit heel Noord-Limburg deelnemen. Het MBO-college Noord-Limburg geeft MTO, KMBÓ en leerlingstelsel opleidingen in de sektor techniek. Ook is het mogelijk om opleidingen in avondkursussen te volgen. Op het gebied van de werktuig bouwkunde is er een samenwerking tussen de MTS en de HTS. MTS- leerlingen krijgen komend school jaar les op de HTS en omgekeerd. Er zijn goede voorzieningen op het ge bied van besturingstechniek, com putertekenen en robotica. Leerlingen kunnen kennis maken met een robot. De school beschikt over een spiksplinternieuwe robot. Het MBO-college staat uitstekend bekend. Er is weinig uitval en het college kent een hoog bevorde ringspercentage. Opmerkelijk is overigens nog dat speciaal voor leer lingen uit de regio Venray speciaal vervoer wordt verzorgd, aangepast aan het lesrooster van de MTS. De open dag en de bedrijvenmanifesta tie vinden plaats vrijdag 18 januari van 15.00 tot 21.00 uur. Burgemeester sluit café Naar aanleiding van de uitge brachte rapporten van de tramme lant in een café aan de Ilensenius- straat na sluitingstijd heeft de burgemeester gebruik gemaakt van zijn bevoegdheden en in het kader van de openbare orde om dat café volgens art 39 van de APV tot 8 fe bruari te sluiten. Weer ergerlijk vandalisme Maar liefst 23 ruiten van de open bare basisschool aan de Blauwver verstraat waren met een scherp voorwerp dusdanig bekrast dat de ze moeten worden vervangen. Een schadepost van ongeveer ƒ5.000.-. Ook werden ruiten bekrast van twee in het winkelcentrum gelegen winkelpanden maar daar was de schade niet zo groot Diefstal muziekinstument Uit een garage aan de Kamperfoe lie werd een muziekinstrument, met een waarde van ƒ4.000,-. gestolen. Jonge knapen tuigen leeftijdgenoot af Een 13-jarige jongen moest zich onder medische behandeling stel len voor verwondingen aan zijn hoofd en aan een ran zijn ogen, die hij had opgelopen toen hij werd 'af getuigd' door twee evenoude kna pen. De twee vechtersbazen werden door de politie gehoord. Kruijsen valt onder de slopershamer. Opening Wijkcentrum Desselke Venray: Europese gemeente Opvoedkundig gesprek In een supermarkt in het Bruks ke werd een 12-jarig meisje betrapt bij diefstal van enkele (jsjes. Er werd geen proces-verbaal opge maakt maar het meisje kreeg in het byzyn van haar ouders een opvoed kundig gesprek met 'oom agent'.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7