m i Piet (van Dijck) IV nieuwe heerser over de Piëlhazen A.s. zondag 12e Joekskapellenfestival 'De spontane receptie heeft een diepe indruk bij ons achtergelaten Rick Verbruggen nieuwe jeugdprins na geslaagde jeugdzitting OOK Piet van Dijck als Prins Piet IV BB De Huibuuke De Karklingels Boerenbruidspaar 't Knölleke Leunen Carnavalskrant op haar na gevild De Schansekuuppels Castenray Afscheidsreceptie Gerrit van Kempen Vorstenraads- medaiUe voor Lam Verhoeven PEEL EN MAAb Donderdag 10 januari Pagina 5 Aanstaande zondag, 13 januari vindt in de foyer van de Venrayse schouwburg het twaalfde joekska pellenfestival plaats. Dit jaar ne men zeventien joekskapellen aan het festival deel, dat om 14.11 uur begint Grote belangstelling Evenals in de voorgaande jaren, verwacht de organiserende Harmo nie Euterpe, dat er weer een enor me belangstelling zal zyn voor dit muziekfestijn. Want meer en meer mensen raken in de ban van deze bijzondere en sfeervolle vorm van samen-muziek-maken, waarbij vooral het plezier in het musiceren voorop staat Het aantal joeks kapel len in Ven ray en omgeving is de laatste jaren Aink gegroeid, en zy nemen allen een niet meer weg te denken plaats in binnen de viering van carnaval in onze gemeente. Gevuld programma Voor de joekskapellen is deze tijd van het jaar een bijzonder drukke periode. Bij vele gelegenheden ge ven zyn acte de presènce, en ko mende zondag zuilen zij ook weer een staaltje van hun kunnen ten beste geven. Elke kapel speelt gedu rende een kwartier: 'Luuster Efkes' bijt om 14.11 uur de spits af, en 'Blaos um op' sluit de ry even na zessen. Tbgen half zeven luidt tenslotte de bel voor de grote finale. Kaartverkoop In verband met de gestegen kosten is de entree dit jaar gesteld op ƒ7,50 per persoon. Daarvoor krijgt men een hele middag lang onbezorgd en carnavalesk muziek- plezier voorgeschoteld, dat zyn weerga niet kent in de verre om trek. Iedereen is welkom vanaf 14.11 uur; kaartjes zijn verkrijg baar aan de kassa van de schouw burg. Programma 14.11 Luuster Efkes 14.30-14.45 Göt Net 14.45-15.00 Van Toete noch Blaoze 15.00-15.15 Lang Zök 15.15-15.30 Zuutjes An 15.30-15.45 De Plaarzek 15.45-16.00 Schabbeijoeks 16.00-16.15 Rats der Nève 16.15-16.30 Ut Göt 16.30-16.45 Noeët Tuus 16.45-17.00 Brandholt 17.00-17.15 Efkes Waachte 17.15-17.30 Dikke Mik 17.30-17.45 Toetzengers 17.45-18.00 Tourniquet 18.00-18.15 Platvuut 18.15-18.30 Bloas um op 18.30-18.45 Finale. voor uw A KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Afgelopen zaterdag werd hy uitge roepen tot de 46e prins van vaste- laovesvereniging De Piëlhaas. Piet van Dijck zal als Prins Piet IV tij dens de carnavalsdagen over het Piëlhazenryk regeren, geassisteerd door zijn beide acijudanten Ben Lenssen en Grad Swinkels. Piet van Dijck is in 1955 in het Venrayse ziekenhuis geboren, maar groeide op in Merselo. In 1964 ver huisde zyn familie naar Ven ray waar hij op de Franciscusschool te recht kwam. Vervolgens volgde Piet de Mavo waarna hy thuis in de su permarkt ging werken. Later heeft hy dit ook nog elders gedaan. In 1978 verplaatste Piet zyn werk gebied naar Venlo waar hij in de kledingbranche terecht kwam. Dat heeft hy negen jaar gedaan, waarna hy terug naar Ven ray keerde om daar de modezaak Paddy over te ne men. Inmiddels heeft Piet van Dyck, die winkel, die hij samen met zijn vrouw Maria runt, omge doopt in Life Style. Vanuit zijn on dernemerschap is Piet van Dyck voorzitter van Het Winkelcentrum Venray en is hij bestuurslid van de LOZO, kring Venray. Als hobby heeft Piet van Dyck tennissen en voetbal. Dat laatste mondde ondermeer uit in het sponsorschap van SV Venray 10, een elftal van oud-gedienden waar in o.a zyn a^judantenBen en Grad, maar ook Vorst Hub voetballen. De acijudanten van Piet, Ben en Grad, zyn oude schoolkameraden van de prins. Hun a^judantschap 8tond eigenlyk al zes jaar geleden vast. By de geboorte van Diewertje, het jongste kind van Piet en Maria K&n Dyck, ontfermden Ben en Grad zich meerdere malen over het kind, als Piet aan het werk was. Dit ging zelfs zo ver dat men in het zieken huis niet precies wist wie nu de va der was. Ben en Grad noemden zich de acijudanten'van Diewertje en zo is ook gekscherend gezegd dat, als Piet ooit eens prins zou wor den, Ben en Grad ook van de party moesten zyn. En zo geschiedde. Ben Lenssen is in het dagelijkse leven vertegenwoordiger in hang en sluitwerk en reist heel Neder land door. Grad Swinkels is gereed schapmaker by een bedrijf in Overloon. Zoals eerder gezegd, voet bal is beider lust en leven. EERSTE ERVARINGEN In de tyd dat wy met Piet in zyn winkel aan tafel zaten, kwamen er meerdere personen binnen die Piet feliciteerden, een bloemetje over handigden of een hart onder de riem staken. 'Mijn eerste ervarin gen zyn grandioos. Toen ik op het toneel stond, verstopt in de raket, zat ik vol spanning. Die was echter j al na mijn eerste woorden verdwe nen, mede door de spontane reak- tie vanuit de zaal. Het ijs was snel gebroken'. Vooral de reakties van de mensen zijn volgens Piet overweldigend. 'Die spontane receptie heeft een diepe indruk op ons achtergelaten', spreekt Piet namens het trio. Wat hen betreft kan de carnaval na die receptie al niet meer stuk. Naar het schynt heeft Piet met die spontane receptie een nieuw rekord neerge zet, 1 uur en 20 minuten. 'Een re ceptie die ik nooit zal vergeten', aldus Piet Piet wil overigens nog een kom- pliment geven aan de Prinsenkeu- zecommissie. 'Die twee mensen (Paul Ariaens en Bert Janssen) heb ben ons zo goed begeleid in de voor afgaande periode. Dat gaf ons de overtuiging dat we dit aankunnen en we zien carnaval dan ook vol ver trouwen tegemoet'. Prinsenbal 1991 Zaterdag 12 januari a.s. houdt car navalsvereniging 'De Huibuuke', Overloon, wederom haar jaarlijkse Prinsenbal. De aanvang is om 20.11 uur en het wordt gehouden in Resi dentie 'De Kuituurbunker' (het gemeenschapshuis). Na het voor stellen van de nieuwe Raad van El- luf en het boerenbruidspaar 1991 komt de klapper van de avond: het uitkomen van Prins Carnaval 1991 van 'De Huibuuke'. Bovendien zal deze avond een kostumerings wedstrijd worden gehouden voor enkelingen, paren en groepen. Als pryzen zyn naast een prachtige wisselbeker nog 3 geldprijzen be schikbaar. Opgave hiervoor moge- ly k vóór 21.11 uur aan de kassa van het Prinsenbal. De gehele avond wordt omlijst door prima live- en dansmuziek van een regionaal zéér bekend or kest Toegangskaarten uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa, passe- partoutkaarten voor Bonte Avon den en Prinsenbal zyn ook geldig. Tevens zijn deze avond de mu- ziekcassettes van de jaarlijkse Lied jesavond en de Huibuukplaatjes verkrijgbaar. Als thema voor deze avond geldt: 'Det akkerdiert'. Tydens het uitreiken van de on derscheiding sprak voorzitter Hans Thomassen de hoop uit dat de vastelaovesvereniging in zyn geheel nog vele jaren op Lam zyn steun en inzet mag rekenen. Op vrijdag 11 en zaterdag 12 ja nuari zal carnavalsvereniging De Karklingels het jaar openen met de traditionele zitting. De organisatie is er wederom in geslaagd een keur van artiesten te kontrakteren voor beide avonden. Na de opening door Vorst Bert en Prins Math zal joeks- kapel Ut Göt de spits afbyten. Onge twijfeld zal dit gezelschap de zaal opwarmen met hun klanken. Na Sjef Diederen, de Limburgse troubadour, zal Wiel Knapen voor het voetlicht verschynen met een buut Door omstandigheden zal hy vrydag vervangen worden Ger Frencken en Jos Aben. Zangkompeneej Oere Toe die voor de elfde keer op de zitting verschij nen zal het programma tot de pauze vullen. Na de pauze zal Tum-Tum probe ren de lachspieren te laten werken en Mirjam Aarts zal samen met de Hofkapel het winnende liec^je van de Liecyesmiddag ten gehore brengen. De Bretelboys en Frank Schrijen zullen als klapstukken de avond af sluiten. Het geheel zal door muzika le klanken van de Eikenhofkapel voorzien worden. De zaaf zal om 19.00 uur open gaan. êt\ Hay en Annie Janssen-In 't Zandt zyn in Leunen uitgeroepen tot Boe renbruidspaar 1991. Op carnavals- dinsdag zullen zy in de onecht worden verbonden. Op zondag 6 januari jl. werden zy in een bomvol gemeenschaphuis De Brink, voorgesteld aan de Leun- se Knöllekes en Knöllinnekes. Het uitkomen werd dit jaar op een wer kelijk perfekte wyze verzorgd door de Eerste Wykvereniging Leunen. De Piëlhaaskrant is byna klaar. Met Prins Piet de Vierde (u weet wel. die van Life-Style) op de voor pagina. wordt de krant tussen 23 ja nuari en 28 januari huis-aan-huis verspreid in Ven ray-kom. Voor mensen van buiten Venray. die een camavalskrant willen hebben, is deze voor ƒ1,50 te koop in een aan tal winkels. De volleybalvereniging Rooyse VK zorgt opnieuw voor de versprei ding. De vereniging biedt u in die week de krant aan met de vraag of u er een vrijwillige bijdrage voor over hebt De helft van de opbrengst is voor het bekostigen van Piëlhaas- aktiviteiten als de optocht en de boerenbruiloft De andere helft komt ten goede aan de volleybal vereniging. Na een prinsenproklamatie, waaruit weer eens blykt dat Venray bulkt van het talent, is Piet van Dyck uitgeroepen tot Prins Piet IV van de Piëlhazen. na een slotact waarin de spanning op bijzondere wyze werd opgevoerd, kwam Piet van Dyck samen met zijn acijudan ten Ben Lenssen en Grad Swinkels, uit een gigantische raket tevoor schijn. Onder het motto 'Weej hoe ve ollie niks te lieëre, carnaval kundde allemöl viere' zal dit drietal de Venrayse vastelaovend op z'n kop zetten. TALENT Nogmaals, Venray bulkt van het talent op velerlei gebieden, zoals dans, muziek en humor. De opening werd verricht door Danscentrum Jeanne en Paul Jans sen, met medewerking van onder andere joekskapel Rats d'r Naeve. Omringd door sneeuwpoppen en kerstmannen kwam Koning Winter uit de arrestee tevoorschijn. Dit bleek de nieuwe vorst Hub Clephas te zyn die zijn vuurdoop kreeg voor het Venrayse publiek. Oere Tbe uit Oostrum bewees ver volgens dat zij niet voor het Hof- koor onder deden en brachten met hun vrolyke noten al wat stemming in de zaal. Voor de derde keer trad de Venrays/Spaanse dansgroep Los Ro- cieras op tijdens de Prinsenpro klamatie. Hun Spaanse dansen oogsten nog steeds veel bijval onder het publiek. De nieuwe Venrayse vastelao- veslie^jes werden door de diverse artiesten ten gehore gebracht. Het publiek kon meezingen via een ge- projekteerde tekst op een video scherm. Dat deze noviteit niet 100% werkte mocht de kwaliteit van de lieges en de sfeer in de zaal niet drukken. Vervolgens was het Henk van Dooremalen die met zijn op rym ge maakte buut door een zure appel beet en als Adam van de Piëlhazen diverse zaken op de korrel nam. Hij kreeg in ieder geval het vrouwelijke gedeelte van de zaal op de been. Een muzikaal hoogstandje was de trompetsolo van Henk Stürme, lid van de Hofkapel. Hij bracht het 'Carnaval de Venice' ten gehore en oogstte veel by val. AFSCHEID Toen was het tyd om afscheid te nemen van prins Gerard, die het af gelopen carnavalsseizoen de nodige kleur had gegeven. Samen met zijn acijudanten Joep en Loek keek hy nog eens terug op het afgelopen jaar en sloot dit af met een 'Ik hald van ow Rooi', op de muziek van New York, New York. Zyn laatste medail le, die hij als prins uit mocht rei ken, ging naar mevrouw Defesche, die volgens hem zd'n byzondere plaats in het Venrayse inneemt, juist dankzy haar persoonlijkheid, waardoor zy voor iedereen open staat. Nog voordat Prins Gerard van zyn versierselen werd ontdaan, werd hy nog aangenaam verrast dóór zyn eigen vier kinderen. Die hadden in het geheim een dans ingestudeerd die de hele zaal van de stoelen kreeg. Een afscheid van een prins is nooit kompleet zonder de APK. Dit jaar leek het alsof er veel geoefend was. Men wilde Gerard laten weten dat hij pas komt kijken en dat hy nog niet alles hoeft te weten. Zeker niet als het gaat om zijn eigen opna me in de APK. Naar het bleek wilde hij daar zelf een hand in hebben maar dat werd door de oud-prinsen vakkundig geweerd. Zy hadden het carnavalsliedje van Gerard, dat net niet op de cas sette van de Piëlhaas mocht worden gezet, van een eigen tekst voorzien en brachten dit ten gehore. De APK- ers hadden zelfs niet geschroomd om het nummer op CD te zetten, al kon men niet instaan voor datgene wat er (niet) op stond. Goedkoop was de CD wel, slechts 1 konsump- tiebon... Nadat Gerard met het Hazebloed gedoopt was en opgenomen in de APK, liet het Rainbouw Formation Tteam zien dat formatiedansen in Venray op een heel hoog niveau staat SLOTACT De slotact verzorgd door 'Van Huure Zegge', het ballet van Nica v.d. Windt en de Raad van Elf, werd eigenlijk al voor de pauze ingeleid. Dit jaar was gekozen voor een science-fiction act. In een tijd dat Venray zonder prins zit was het kwetsbaar voor buitenaardse we zens. En zo arriveerde Dark, die alle kleur uit Venray verbrandde. In een zwart-witte periode zorgde de Koninklijke Harmonie Euterpe toch voor wat kleur met een 'Pop' concert. Het lijkt alsof de harmonie met hun nieuwe voorzitter Pop meer deze richting ingaat. De ver tolking van nummers van Queen en van Emmerson, Lake en Palmer waren perfekt. Dat was ook het Horster duo Um en Um (de enige buiten-Venrayse ar tiesten), die met een aantal leuke liecljes de maatschappij eens van een andere kant bekeken. 'Onbe grijpelijk' zei Vorst Hub, 'dat zoiets buiten Venray bestaat'. Inmiddels had Dark Venray dus danig in de hand dat de hulp van professor Haeske moest worden in geroepen. Hulp waar het ballet van Nica v.d. Windt om smeekte en die gehaald werd door de Raad van Elf. In een rechtstreeks duel tussen Dark en professor Haeske werd de eerstgenoemde door zyn eigen la serstraal gedood en werd het tijd dat een nieuwe prins Venray ging beschermen. Deze landde vervol gens in een gigantische raket, waar uit Piet van Dijck als Piet de Vierde tevoorschijn kwam. Jeugdvastelaovendvereniging De Hazekeutel kan terugzien op een geslaagde jeugdzitting, afgelopen zondag in de foyer van de schouw burg. Na een voor en door kinderen uitermate onderhoudend program ma, onder leiding van de nieuwe jeugdvorst Jeroen, kwam uit een leeuwenpak de nieuwe jeugdprins, Rick I (Verbruggen) van de Akker- weg tevoorschijn. Hij zal samen met zijn acijudanten Duncan Kroh en Marwin Sant, ervoor zorgen dat het Venrayse jeugdcarnaval een groot sukses kan worden. De jeugdzitting begon met een première. Voor het eerst heeft de Hazekeutel twee eigen liedjes opge nomen en op cassette gezet De Ban deliertjes o.l.v. Joke Halmans, lieten met een leuke act deze liecljes voor het eerst aan het veelkoppige pu bliek horen. De twee liedjes, geschreven door Wim en Bert Snij ders en gearrangeerd door Wiel Swaghoven en Frank Peters, wer den zeer lovend ontvangen Daarna waren er optredens van de garde van de Hazekeutel, Pascal van Daal en Niels de Klerk met een play-back act en de jeugd- en volks dansgroep Op an ka, die een boeren dans deden. Uit hun midden kwam Auke Gielens als bruise voor het nieuwe jeugdboerenbruidspaartje naar voren. Zy koos Tom Joosten als haar boeren bruidegom, om sa men op camavalsdinsdag de jeugd- boerenbruiloft te vieren. Vervolgens werd de Orde van de Hazekeutel uitgereikt. Die werd dit jaar toegekend aan Sjang Vollen- berg voor zyn jarenlange inzet voor de Venrayse jeugd, ondermeer bij de Springplank, de Soos èn de Ha zekeutel. Na de pauze trad opnieuw de gar de op met een dans, gevolgd door een herhaling van de twee Hazekeu- telliecljes. Toen was het tijd geworden om af scheid te nemen van Prins Renz en zyn adjudanten die in het dieren bos verdwenen. Daaruit kwam ge tooid als leeuw, de nieuwe prins en zijn twee acijudanten. Onder het motto 'D'r is niks zo moi, als carna val ien Venroj' zal Rick met zyn ad judanten, bijgestaan door Vorst Jeroen, de Raad van Elf en de garde, van carnaval 1991 het beste probe ren te maken. Prins Jac (Wismans) den 3de is de nieuwe Doorluchtige Hoogheid van De Schanseknuppels. Eerst werd afgelopen zaterdag op waardi ge wijze afscheid genomen van Prins Jos. Jos zyn laatste officiële handeling was een herinnerings onderscheiding uitreiken aan de le den van de carnavalsvereniging. Hierna volgde zyn laatste toespraak waarin hy de waardering uitsprak aan de vereniging waar hy nu in verzeild is geraakt In het byzonder bedankte hij alle Schanseknuppels die hem en Marly een onvergetelijk jaar hebben bezorgd. Met deze ervaring ryker willen ze beiden het camavalsgebeuren nog jaren van dichtby mee blijven ma ken, vandaar dat Jos graag lid wil worden van de Raad van Elf. Hierna kwam zijn eigen vriendenclub, de Bonanza's om zich over Jos en Mar ly te ontfermen, wat natuurlyk ge paard ging met de nodige western taferelen. Om 11.11 uur was het tydtip aan gebroken dat de nieuwe heerser over De Schanseknuppels de scep ter ging zwaaien over zyn onder danen. Waarom het nu pas kon gebeuren dat Jac de nieuwe prins kon worden werd duidelyk ge maakt door Vorst Hay. Jack was wel al jaren lid van de Raad van Elf en zelfs bestuurslid en ondervoorzit ter. Er was één beletsel... Jac woon de in 't Mökkeriek, net achter ut gelient. Maar wel altyd met het ge zicht op het knuppelland. Afgelopen jaar is hij toch weer te ruggekomen en heeft zich met vrouw en kinderen in 't knuppel- land gevestigd. Dus alle reden voor het bestuur hem te vragen voor de ze erefunktie. Vanuit enne schansehoëp in de mökkewie kwam Jac tevoorschijn, 't Voergat werd voor hem geopend en niets lag hem meer in de weg om als Prins Jac den 3de in 1991 voor op te gaan in de bonte vasten- aovondstoet De Schanseknuppels zyn bly met hem en vastenaovond kan begin nen onder 't motto van Jac: 'De Schanseknuppels van ut sumes tot de stroat, wiëte mit enne goeie vastenaovend wel road'. Op zaterdag 19 januari om 20.11 uur wordt Prins Jac een receptie aangeboden waar iedereen van har te voor wordt uitgenodigd. Veel Schanseknuppels zullen van de ge legenheid gebruik maken, maar ze ker ook de buitendorpse vrienden, collega's, familie en bekenden. Jeugdprinsenbal Zondagmiddag 13 januari Jeugd prinsenbal om 15.11 uur in 'De Wit'. Dit vastenaovendsbal voor de jeugd is toegankelijk voor de jeugd van 0 jaar tot en met diegene die zich nog jong voelt. Op zondag 13 januari a.s. om 15.11 uur biedt de vastelaovesvere niging 't Dartele Veulen de schei dende voorzitter, Gerrit van Kempen, een receptie aan. Gerrit van Kempen is vanaf de oprichting 7 jaar by de Raad van Elf geweest Na 7 jaar weg te zyn ge weest kwam hy in 1969 als lid terug by de vastelaovesvereniging, waar- by hy een jaar later (precies 22 carnavalsjaren geleden) deel uit maakte van het bestuur. Sinds 1974 is hy voorzitter en hy vindt het nu welletjes. Onder zyn voorzitterschap is 't Dartele Veulen een bloeiende ver eniging geworden, die door het ge hele dorp zeer gewaardeerd wordt en waardoor op grootse wyze een 33-jarig bestaan kon worden gevierd. Daarnaast waren er elk jaar nieu we hoogtepunten, zodat er vorig jaar, wegens enorme belangstelling, zelfs twee zittingsavonden werden gehouden. 'Met zo'n vereniging geef ik de voorzittershamer met plezier over aan de nieuwe voorzitter en ga ik zelf wat rustiger vastelaovend vie ren', is de mening en Gerrit van Kempen en hy voegt zondag a.s. woord by daad. Tijdens het Prinsenbal van 't Dar tele Veulen, gehouden op 5 januari jl. werd de heer Lam Verhoeven door voorzitter Hans Thomassen van de Vorstenraad met de grote Vorsten raadsmedaille' onderschei den. Dit vanwege zyn zeer grote verdiensten en inzet voor de vaste laovesvereniging in 't kleine Ven rayse kerkdorp Veulen. Lam Verhoeven is 22 jaar lid van 't Dartele Veulen. Zijn staat van dienst ziet er als volgt uit: Van 1970-1978 was hij lid van de Raad van Elf; Sinds 1979 drager van 't Golden Perd; Vanaf 1978 bestuurs lid; Vanaf 1980 sekretaris; Vanaf 1981 lid commissie Golden Perd; Vanaf 1986 lid en mede-oprichter Wagenbouwcommissie; Vanaf 1990 lid commissie Uitkommen Nieuwe Prins.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5