De geschoffelde Ajaxneus MICHELS Commissie Culturele zaken Kollektekalender Januari 1991 PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari - Pagina 14 Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Bindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4. tel. 11664. Saterdag: H. Gerlach. 9.00 Lsm. oude stichtingen. 19.00 ZONDAGS DIENST; Ben Schim v.d. Loeff. fam. en vrienden; overl. ouders Pijpers- Clabbers; Johan van Heijningen (koll.); Jo Coenen-Verheugen (koll.); ouders Vermeulen-Verheyen; Lei Manders-Stevens en overl. fam.; Ilein Aben (buurt). Zondag: Opbaring des Heren; Driekoningen. 8.00 Lsm. jrd. Piet Lenssen. 9.30 Lat. Ilgm. Gertruda Thyssen-Maters; Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers; Wilhelmus Hu- bertus Janssen; Huub Stoef (koll.). 11.00 H. Mis met volkszang; Leo Gooren (koll.); Anna Wijnhoven- Peters (koll.); Jan Deenen sr., Jan Deenen jr. en Sjraar Deenen. Maandag: H. Raimundus van Penyafort 9.00 Lsm. W. Broers, echtgen. en overl. kinderen. Dinsdag: 9.00 Lsm. Johannes Franciscus Maassen en Elisabeth Mathilde Vermeulen. 19.00 Lsm. Mathilde America (koll.). Woensdag: 9.00 Lsm. Piet Janssen-Oudenhoven en overl. fam.; W. Broers, echtgen. en overl. kinderen. Donderdag: 9.00 Lsm. voor de overledenen (A-koll.). 19.00 Lsm. voor de wereldvrede. Vrijdag: 9.00 Lsm. oude stich tingen. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zo: 9.30 Gerard Hop penbrouwers en Louis Truyen Lektoren: Za: 19.00 G. de Groot. Zo: 11.00 A. Noyens. Misdienaarsbeurten volgens lijst. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektrice: Zr. Jacinta. Misd.: Bas Dirkx. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektrice: Zr. Hélène. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: 13.30 Liturgiegroep. 16.45 Groepsmeditatie in het Stilte centrum (Pav. G., Ie deur rechts). Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Donderdag: 16.45 Groepsmedita tie in het Stiltecentrum. Vrijdag: Geen viering. Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING- Tbon Jeuken (fam. Jeuken); Arno Clephas (koll.); Wim Bete- rams; Tbon Sanders. Zondag: Feest van de verschij ning des Heren; Driekoningen. 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers- Pliilipsen. 11.45 Jacobus Philipsen en Francina Goossens; Kon rad Thyssen en overl. fam. 18.00 Voor de parochie. Maandag: 8.00 Albert v.d. Boo gaard. 19.00 Fam. P. Maas-Derkx. Dinsdag: 8.00 Tbt zekere intentie. 19.00 T.e.v. St Antonius. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Donderdag: 8.00 Uit dankbaar heid. 19.00 Wilhelmina Hendrix-Baken. Vrijdag: 8.00 Voor overledenen (offerbus), 19.00 Gezinsmis; jrg. Wil helmina v.d. Munckhof-Sangers; Teng en Mia Klaassen. Misdienaars en akolieten: Za: 18.30 Johan Pouwels. Zo: 9.00 Jaap Janssen; 11.15 Leo Pouwels; 18.00 René Jansbeken. Ma en wo: 19.00 Frank. Di en vr: 19.00 Saslua. Parochie Brukske Zondag: Feest van de verschij ning des Heren; Driekoningen. 10.00 Hoogmis. Voor Tb van Ryn. Voor. afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdag- viering. 10.45 Rozenkrans en biechtgelegenheid. 11.15 Gezongen H. Mis. 13.30 Lof en zegen met het Allerheiligste. Deze viering voor het verkrijgen van priesterroepingen, is voor een ieder toegankelijk. 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor Driekoningen. Kinderwoorddienst Voor mevr. R. v.d. Bercken- Gommans; priesterroepingen. Zondag: Hoogfeest van de Open baring des Heren; Driekoningen. 8.30 Voor het geestelijk en tydelyk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Tbt bijzondere intentie; Ber Jonkers (koll.); overl. ouders Flinsenberg-Erkelens; Jan Sclimitz; jrd. Comelis Matthijssen. 11.30 An toinette van Hoof-Wilsen; Door Kleuskens-Kusters (koll.); jrd. Har ry Swinkels en overl. lam.; fam. Panliuyzen; Harrie Janssen en overl. fam.; Jan Theodor Pypers en Anna Maria Tillemans. Maandag: Gedachtenis van de H. Raymundus van Penyafort. 8.00 Tbt zekere intentie. 19.00 Door lüeukens-Kusters. Dinsdag: 8.00 Sjef Giesberts. 19.00 Uit dankbaarheid b.g.v. 25-j. huw. echtpaar Van Arkel-Wilmsen; Jan Vermeulen (koll.); Harrie Mom men (koll.). Woensdag: 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 Voor de Christenen die vervolging lijden. Donderdag: 8.00 Voor priester roepingen en roepingen tot het reli gieuze leven. 19.00 Toon Lange (koll.); overl. ouders Van Soest- Bollig; Ber Beerkens. Vrijdag: 8.00 Als eerherstel aan het Goddelyk Hart 19.00 Wilhel mus Tymensen (koll.). Mededeling: Op donderdagavond 10 jan. gespreksgroep in de pasto rie om 19.45 uur. Vrijdagavond 11 jan. gesprekskring voor jongeren, eveneens om 19.45 uur in de pasto rie (kapl. B. Clemens).. Akolieten en misdienaars: Zo: 8.30 V.d. Oever; 10.00 Pascal en Ur- bain v. Weert, Robert Versteegen. 11.30 II. Fijneman. Di: 19.00 Emiel Ubaghs. Do: 19.00 José Plasencia. Vr: 19.00 Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Uit dankbaar heid voor 'n spoedige genezing; overl. ouders Janssen-Peeters.. Zondag: 8.30 Tot zekere intentie. 10.00 Ans v.d. Sanden-Basten; overl. ouders V.d. Hoogenhof- Spreeuwenberg; overl. ouders Derks-Janssen; Giel Vennekens en Hendrica Vennekens-Verschuren (Koor 'Harmony'). Maandag: 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Jacobus Wilms en Wilhelmina Lemmen. Woensdag: 9.00 Voor de overl. fam. Thielen-Steeghs. Donderdag: 9.00 Greta Lemmens. Vrijdag: 9.00 Voor de overl. van hen die offerden met Allerzielen. Misdienaars: Za: 19.00 Jom Ron gen, Sander Schuurmans, Tom Vaessen, Mark Camps. Zo: 8.30 Ludo van Mill, Rob Jeucken, Jip Swin kels, Mark van Dijk; 10.00 Lisette Janssen, Stephanie Janssen, Gwen- da Nielen, Bianca Camps. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Kin derkoor). Antoon Maessen; Maria Cox-Wolters; tot bijzondere intentie (W); Grad Theuws en Wilhelmina Theeuwen. Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren koor) Mathieu van Ryswyck; overl. van de fam. Michels-van Rhee; t.e.v. O.L. Vrouw van Lourdes (S). Dinsdag: 20.00 Parochieverga dering. Woensdag: 9.00 H. Mis voor Caro- lien Philipsen. DDonderdag: 19.00 H. Mis voor de levende en overl. leden van de Vrou wenbond LVB bij gelegenheid jaar vergadering. Vrijdag: 9.00 H. Mis voor de pa rochie. Parochie Leunen Hoogfeest van de Openbaring des Heren; Driekoningen. Eerste zondag van de maand: bijzondere kollekte voor onze eigen kerk. Zaterdag: 19.00 Lsm. Overl. fam. Pypers-Philipsen-Van Meijel; Mi chel Loonen, Ally Loonen en Elly van Berlo; gest jrd. Gerard Litjens en echtgen. Zondag: 10.00 Hgm. Anna Martens-Clephas (vw buurt); weekd. Wim Voermans (3). 11.15 Maandd. Herman van Leipsig. Maandag: 19.00 Maandd. Wilhel mina Loonen, Antoon en Bernard Loonen, beide echtgen. en Johanna Verheijen-Loonen en echtgen. Dinsdag: 19.00 Lsm. Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; Cor- rie van Berlo-Thijssen, Elly van Ber lo en Elly Loonen. Woensdag: 19.00 Lsm. Tbng en Anna Verheijen; Antoon Verheyen en overl. fam. Verheijen-Droesen; Mien Litjens-Lemmen. Donderdag: 19.00 Lsm. Frans Verkoeijen. Vrijdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Claessens-Wismans. Akolieten: Za: 19.00 Bobby Ley- endekkers en Stijn van Glabbeek. Zo: 10.00 Eef Leyssen, Erik Litjens en Frank Litjens; 11.15 Marcel Broers en Robby Willems. Misdienaars: ma t/m vr: 19.00 Tbm Bos en Tam Backus. Lektoren: Za: 19.00 Gonny Weys. Zo: Harry Bovée. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor overl. ouders Poels-Michels. Zondag: Openbaring des Heren. Hoogfeest Driekoningen. 10.00 Plechtige Hoogmis voor Stefanie Coppus-de Groot (koll.). Misdienaars v.d. week: Ralph en Rudie.. Woensdag: 8.00 H. Mis tot zekere intentie. Vrijdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid. Rektoraat Veulen Peest van Driekoningen. Zaterdag: 19.00 Hgm. voor priesterroepingen; jgt. Antoon Drabbels. Zondag: 11.00 Hoogmis voor de parochie. Maandag: 8.30 H. Mis. Dinsdag: 8.30 H. Mis. Woensdag: 8.30 H. Mis tot zekere intentie (K). Donderdag: 8.30 H. Mis Anny Nellissen-Janssen en overl. ouders. Vrydag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid. Akolieten: Zo: Bas Reintjes en André Reintjes. Misdienaars: Za. Bas Snoeks en Rob Hendrix. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 Mndd. J. Arts; jrd. N. Michels-Lamers; mndd. H. van Vegchel-Muijsers en zoon; overl fam. V.d. Weijer-Martens; overl. fam. V. Asten-Janssen. Zondag: 9.30 Jrd. echtgen. Janssen-Droesen en Thei Janssen; echtgenoten Fleurkens-Pouwels; overl. fam. Verlinden; uit dankbaar heid (H); zekere intentie (W). 11.15 Overl. fam. Van Rosmeulen. Maandag: 19.00 Zekere intentie (H). Woensdag: 11.00 T.i.v. bruidspaar Rongen-Bos. 19.00 géén dienst. Vrijdag: 19.00 Overl. paro chianen. Misdienaars: Za: 19.00 Marl. Pot ten en A. Philipsen. Zo: 9.30 Maij. Potten en E. Jenniskens, N. en K. Jaspers; 11.15 R. en T. Berkers. Ma en vr: T. van Asten en I. Slangen. Wo: 11.00 N. en K. Jaspers. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Jgt. Harrie Ver steegen en Pauline Arts; Math Muy- sers. Misd.: Roel Creemers en Paul Arts. Zondag: 10.00 Lei v. Dijck (6 wk). Misd.: Bas Wilms en Roel Wismans. 11.30 Jgt. Frans Muysers en Marie Litjens. Misd.: Willem Loonen en Robbert Windsant. Maandag: 8.30 Harrie Bouten. Dinsdag: 8.30 Overl. der fam. Hendrix-Pluk. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Lei v. Dijck (Bej.ver.). Misd.: Selma Derkx en Anja v. Dijck. Donderdag: 8.30 Peter Mathijs Gielen en overl. kinderen; jgt Ma- thys v. Cuyck en Hendrina Ewals. Vrydag: 8.30 Voor overledenen. Kerk poetsen: Mevr. Van Dijck en mevr. Loonen. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: Zal. Karei Houben. 19.00 Martinus van Kasteren. Zondag: Feest van Driekonin gen. 10.00 Voor de parochie. Maandag: M. Raymundus van Penyafort 8.30 Bijz. int. (MJ). Dinsdag: H. Petrus Thomas, bis schop. 8.30 Voor vrede. Woensdag: 1L Andress Coraini. 8.30 Overl. fam. V.d. Berg. Donderdag: H. Gregorius van Nyssa. 8.30 Voor vluchtelingen. Vrijdag: 8.30 Voor de missie. Misdienaars: Za: Gerben en Pe ter. Zo: Martien en Mariska. Lektoren: Za: Josien Claessens. Zo: Jan Classens. Gedachte bij Driekoningen: De Ster wees naar Christus. Naar wij w(jst Gy...??? Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor de overledenen van de karmel en tz.i. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Peter v.d. Ven en uit dankbaar heid. 10.00 Hoogmis voor fam. en ouders De Groot van Well; uit dank baarheid; te.v. de H. Jozef. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef voor alle gevraagde intenties. Vrijdag: 9.30 H. Mis voor zieken en stervenden. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 6 januari zal in het IM- BO, Leunseweg 2a te Venray, de heer P. Molenaar uit Geldrop voor gaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kinder- nevendienst gehouden. Na alloop is er koffiedrinken. Jehovah Getuigen Ilierby nodigen wy u uit voor het bywonen van een bijbeltoespraak met als thema Hoe wy ons tegen Satans strikken kunnen bescher men in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Kind ernstig gewond Nieuwjaarsdag omstreeks half zes stak een 7-jarige jongen plotseling de Stationsweg ter hoogte van St Servatius, over. Een 24-jarige Ven- rayse autobestuurster kon de jon gen niet meer ontwijken. Met zeer ernstige verwondingen werd de jongen naar het ziekenhuis ver voerd en daar op de intensieve care opgenomen. Winkeldiefstal By een in de Hofstraat gelegen warenhuis werd een winkeldiefstal ontdekt want daar bleken kristal len figuurtjes, voor een waarde van ƒ1.600,- te zijn verdwenen. Hoe de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. Op verzoek plaatsen we deze eer ste week van 1991 een mooie groepsfoto van de meisjes jonge garde uit Merselo van 1953. De namen van de meisjes van toen zyn: Bovenste ry v.l.n.r.: Fien Pubben, Hoofdleidster, Nellie Wismans, An nie Gielen, Ida Michels, Lies Nooy- en, Maria van Rijswijck, Mia Kessels, Mien van Hoof. Mia Pubben. Middelste rij v.l.n.r.: Truus Ver hoeven, Jo Janssen, Hanneke van Helden, Truus Janssen, Bartemien Muysers, Maria Michels, Maria Verhaag. Onderste rij v.l.n.r.: Maria Min- kels (van buiten Merselo), Netje v.d. Zanden. Miep Eysen, Nelly Arts, Leen Verstegen, Annie van Rijs- wijck, Maria van Hoof. Archieffoto J. v.d. Putten Ruit ingegooid en diefstal uit etalage In de nacht van zaterdag op zon dag, rond 3.45 uur, kwam by de po litie een melding binnen dat vier vandalen bezig waren etalageruiten te vernielen van een kledingzaak aan de Grote Markt. Ook een stalen rolluik was door hen onder handen genomen. Na hun „heldendaad" gingen de jongelui aan de haal. Maar aan de hand van het door ge tuigen opgegeven signalement, zal de politie hen zeker kunnen ach terhalen. Amper was dit viertal er vandoor- gegaan of er kwam een andere jon geman aan. Hij bekeek de ravage en griste wat kleding bij elkaar uit de nu toegankelijke vitrine. Maar hy kon zijn buit niet meer meenemen, door de komst van de politie. Ook hij ging er hard vandoor. De schade bleef door de snelle melding dus beperkt tot vernie lingen. Geen visitekaartje Vrijdagmorgen parkeerde een in woner van Holthees bij „In den En gel" zijn personenauto. Bij terugkeer, 's middags, ontdekte hij dat zijn auto behoorlijk was bescha digd. Uit de sporen viel op te maken dat dit door een ander motorvoer tuig was verzoorzaakt. Hij kon geen visitekaartje van die veroorzaker ontdekken. Als er getuigen zijn, graag kon- takt met de politie. Auto tegen gevel - eigenaar weet van niets Een personenauto die vanaf het Henseniusplein de Ilensenius- straat indiaaide nam de bocht niet goed en botste tegen een gevel aan. Die gevel liep geen schade op, maai de bestuurder reed, zonder dat zyn identiteit kon worden achterhaald, door. Maar de politie had enkele be wijsstukken aangetroffen en aan de hand daarvan werd gekeken of die auto mogelijk in Venray thuishoor de. Aan de Veltumse Kleffen werd de auto aangetroffen. Uit de sporen kwam onomstotelijk vast te staan dat met die auto tegen de gevel was gebotst. De eigenaar, een 18-jarige inwoner, gaf wel toe dat de auto te gen de gevel was gebotst, maar dat hij niet achter het stuur had geze ten. Wie dan wel, kon hij niet ver klaren. Het onderzoek gaat nog door. Mogelijk zyn er getuigen die de politie kunnen helpen. Diefstal boodschappentas Een Venrayse dame fietste vanaf de Kempweg via de Langeweg/ Langstraat richting Zuidsingel, waar ze voor het verkeerslicht moest wachten. Op haar fiets had ze een boodschappentas bevestigd. Toen ze thuis kwam was haar tas echter verdwenen. Daarin zaten booschappen voor een waarde van ƒ75,-. Het is uitgesloten, zegt ze, dat de tas van haar hiets is gevallen. Vermoedelijk is de tas van haar fiets gehaald toen ze door een ande re fietser werd ingehaald. Het is niet de eerste keer dat een dergelijke diefstal heeft plaatsge vonden. Daarom vestigt de politie er nogmaals de aandacht op dat het de moeite waard is om boodschap pentassen op fietsen GOED te be vestigen. Windvlaag of drank? Dét moeten de deskundigen maar uitmaken! Terwijl er over de Boddenbroek een windvlaag kwam, kon een auto bestuurder uit Oirlo zijn auto niet in de juiste koers houden. Hij botste tegen een boom. De bestuur der liep geen ernstige verwondin gen op, maar de politie konstateerde drankgebruik. De uit slag van de bekende proeven recht vaardigde een rijverbod van acht uur. De man kreeg proces verbaal terzake het rijden onder invloed Alarm bleef uren werken Vorige week zondagavond rond 21.00 uur ging het alarm over van een in de Grotestraat gelegen kle dingzaak. Wat de politie, in samen werking met de alarmcentrale van die zaak probeerde, de sleutelhou der was niet te bereiken en het lui de alarm bleef maar overgaan. Zelfs een hoofdagent van de politie pro beerde met vele kunstgrepen het alarm tot zwijgen te brengen maar ook dat lukte niet. Maandagmorgen verklaarde de eigenaar en sleutel houder niet door de alarmcentrale te zijn benaderd. Dakdekkers onderhoudsbedrijf P. WILLEMS voor al uw dak-, lood-, zinkwerken, nieuwbouw reparatie onderhoud Bazuinstraat 20 Venray Tel. 04780-80373 Voor al uw autoschade Autoschade Hulsterdreef bv VRIJBLIJVEND SCHADETAXATIE De Hulst 18 - Venray Achter VERA Tel. 04780-88881 J AUTOBANDEN z.g.a.n. alle maten, bek. merken ook 50-60-65-70 TRX series vanaf 25.- incl. mont ba lanceren Geopend 's maandags en 's woensdags van 18-22 uur. 's zaterdags van 9-18 uur Inl. 04781-1297/1220 Bezoekster kerkhof gedupeerd Een in Heeze woonachtige dame bracht een bezoek aan Ven rays alge mene begraafplaats Boschhuizen. Bij terugkeer bij haar op de par keerplaats staande auto, ontdekte ze dat iemand met geweld toegang had verkregen tot haar auto. Ont vreemd waren bankpasjes, paspoort, rijbewijs en een bedrag •van ƒ160,-. BOUWKUNDIG ADVIESBURO Voor reken-,tekenwerk en advies ten aanzien van: Beton, staal en hout constructies Nieuwbouw en Verbouw, Hinderwetten. Ringweg 8 5813 BP Ysselsteyn Tel. 04785-2020 Fax 2019 Kind rende de weg op Zondagavond liep een moeder met haar 3V2 jaar oude zoontje aan de hand over de Hoenderstraat. Plotseling, ter hoogte van de Burg. V.d. Loostraat, rukte de jongen zich los en stalt de weg over. Een 22-jarige bestuurder van een perso nenauto uit Ysselsteyn trachtte nog, door krachtig remmen, een botsing met het kind te voorko men. Dat lukte niet en het kind kwam onder de auto terecht. De gealarmeerde ambulance kon zon der slachtoffer terugkeren, want het kind kwam met de schrik vrij. Op dinsdag 8 januari 1991 om 18.00 vindt in kamer 004 van het gemeentehuis een openbare verga dering plaats van de commissie cul turele zaken. De agenda ziet er als volgt uit: openingen, mededeling en in gekomen stukken. Ingekomen: verslag vergadering van de monu mentencommissie d.d. 20-11-90; brieven van de fractie v.d. Vorle d.d. 14 en 15-12-90 inzake lidmaatschap commissie culturele zaken. verslag van de vergadering van 4 december 1990. spreekrecht publieke tribune vaststelling advies aan de ge meenteraad inzake de beroeps- schriften plaatsing panden op de gemeentelijke monumentenlijst. raadsvoorstel inzake aanvaar ding schenkingen t.b.v. museum. raadsvoorstel inzake verkoop schilderij „De Cynicus" van me vrouw M. Reuser-Groothuis voor 760,- Gewestzaken Rondvraag en sluiting 19 januari: Jeugdcamavalsvereni- ging De Hazekeutel Venray Alleen voor deze kollektes is een vergunning verleend. Koliekteren buiten de aangegeven periode is f— niet toegestaan. De kollektanten en kollektrices moeten een op de be treffende kollekte gericht legitima tiebewijs kunnen vertonen. MENSEN met een oudheidkundige inslag kunnen in extase geraken bij het aanschouwen van ruïnes. Deze verdachte miste die inslag, en daardoor ook de extase. Hij.had een hekel aan ruïnes. "Ik krijg d'r wat van, rechter", klaagde hij. "Ik hou van netjes, en zo heeft m'n moeder me dat ook geleerd". De ruïne in kwestie was overigens niet zo'n bouwwerk als men op prentbriefkaar ten en in geschiedenisboeken ziet afgebeeld. Het ging over de ruïne in 's mans tuintje, aangericht door de jeugdige Gullits en van Bastens uit de buurt. De buurtjeugd voetbalde in het straatje van de verdachte, en dat niet alleen: Zij ontzag niet de bal in het tuintje van de geteisterde man te trappen. "En dan springen ze maar over het hek als wilden", riep de man, "ze wroeten door mijn rode kolen als varkens en ze vertrappen de aardappelen. De boerenkool stronken zijn niet om aan te zien". Uit deze ontboezeming blijkt wel duidelijk welk een nijver tuinier deze man in zijn vrije tijd is. Hij waarschuwde de buurtjeugd. Hij sprak vermanende en opvoe dende woorden. Hij wees op het verschil tussen het publiek langs de lijn en tuinbonen langs het lijntje. Alles vergeefs. De echo van zijn stem was nauwelijks verklonken of de bal lag al weer tussen de winterworteltjes. Tenslotte was, zoals de verdachte zei, de maat vol. Op een zaterdagmiddag was hij aan het schoffelen, toen er al dreigend werd geroepen: 'Hup Ajax'. Met het hoofd ter aard gebogen verrichte hij zijn secure taak. Plotseling kaatste een bal via het lichaamsdeel dat zich recht tegenover het gebogen hoofd bevond de tuin in. Heel Ajax stoof uiteen, maar na korte tijd klonk weer een plof. Nu was het een bekende uit de buurt, die haastig trachtte de bal uit het wortelloof te graaien, wéardóór de wrekende gerechtigheid hem zou treffen. Maar de verdachte had de schoffel in de hand. Hij wierp die naar de hijgende knaap. En de jongen kreeg schrammen aan neus en voorhoofd. De vader van de jongen kwam de dader opzoeken en zo is het een politiezaak geworden. Nog geen twintig minuten later zat de verdachte op het politiebureau, wegens mishandeling. De zaak werd daar zeer grondig onderzocht. En toen bleek hoe wreed het lot op zatermiddag kan toeslaah: de bal was de tuin in getrapt door 's mans eigen zoontje. En dit zoontje, vaders afkeer kennende, had een vriendje bewogen het speeltuig er weer uit te halen. Het was de bal, die de verdachte zelf had gekocht ter gelegenheid van de verjaardag van zijn spruit. De arme man bleek namelijk sprakeloos toen bleek dat zijn eigen kroost het hem had aangedaan. De politierechter kon met hem mee voelen. Honderd gulden boete werd het, bij niet-betaling of verhaal te vervangen door twee dagen hechte nis. "Ik wens hoger beroep", zei de amateur-tuinder. "Ik moet de televisie eens aanzetten als Ajax tegen Feyenoord speelt", adviseerde de magistraat. "Ha-ha", gierde de geschoffelde Ajaxneus, "dan trapt ie de knollen uit z'n eigen knollentuin!" cfARGENTY V V

Peel en Maas | 1991 | | pagina 14