t I WE PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS EEL EN Donderdag 27 december - Paging— Grote Kerk Deken CJ.R. Buschman, Eindstraat 6, tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29. tel. 82385 b.gg 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Zaterdag: vyde dag van het ok- taaf van kerstmis 9.00 Lsm. te.v. de H. Maagd Maria (B) 14.00 PI. H. Mis uit dankbaarheid b.gv. 25-jarig hu welijksfeest van het echtp. C. Beerkens-Bardoel, Nieuw Eind 18 1630 Kerstconcert Kamerorkest VLORA. 19.00 ZONDAGSDIENST; Jan Flinsenberg en familie; Leo Halmans (pers. ver. woningbouw) jrd. Trees Jacobs-Stensen; Hendrica Linders-van Opbergen Zondag: H. Familie Jezus, Maria en Jozef 8.00 Lsm. Frans Stappers 9.30 Lat. Hgm. tot bijzondere inten tie te.v. de H. Familie; Wilhelmina van den Munckhof-Sangers; ouders Bonants-Claessens; Huub Stoef (Coll) 11.00 H. Mis met volkszang; Gerrit Gossens; Leonardus v.d. Hurk (Coll) Maandag: 7e dag onder het ok- taaf van Kerstmis: H. Silvester. 9.00 Lsm. overt fam. Jacobs-Arts; uit dankbaarheid; overl. ouders in de Rijp-Truyen 19.00 Plechtige H. Mis uit dank baarheid b.g.v. het afgelopen jaar 1990. Teens vragen wij zegen over het nieuwe jaar 1991. Voor de leven de en overleden parochianen en weldoeners van onze parochie; Huub Stoef (Coll) Ben Schim van der Loeff en overl. vrienden; Annie van Groeningen-Fbmier coll.; Jan Willem Beaqjan (buurt) Nelly Janssen-Muis (coll) Piet Keijsers (coll) Leo Gooren (Coll) Johan van Heijningen (coll.); Jo Coenen- Verheugen (Coll.) Anna Wijnhoven- Peters (Coll) Jacob Bistervels buurt Leonardus v.d. Hurk Coll. Dinsdag: Oktaafdag van Kerst mis Heilige Maria Moeder van God 8.00 geen H. Mis; 930 Lat Hgm. Zegen over het komende jaar 1991; jrd. Maria Ackermans; Uit dank baarheid (J) overl. ouders (B) 11.00 voor de wereldvrede (Vandaag: dag van de vrede) Woensdag: H. Basilius en Gre- gorius 9.00 Lsm. Tteodora Verstraa- ten; uit dankbaarheid Donderdag: H. Genoveva 9.00 Lsm. overl. van Pelt-Stumpe; ouders Greefkens-Potten; zekere intentie (S); jrd. Marta Goumans-Janssen; Joseph Bouten en echtgenote Petro- nella Jacoba van Megen. 19.00 lsm. voor Mien Wismans-Laumen; Anny van Stiphout-Ke(jzers; overl. ouders van 08ch-Hebben; Vrijdag: eerste vrijdag van de maand 9.00 Lsm. overl. fam. Backus-Thuijls; 930 ziekencommunie Akolleten: Zo: 9.30 Hans van Pelt en Louis Truijen; Maandag 19.00 Gerard Hoppenbrouwers en Piet Vosbeek; Dinsdag 9.30 Bart Derkx en Wilco Jansen Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Peter Harrewijn en Ramon Klinkenberg. Lector T. Verbeek; Zondag 930 Nicole Creemers en Do minique Schrynemachers; 11.00 German en Pieter Reynders, Lector C. Hendriks; Maandag 19.00 Wil- bert van Ham en Peter Harrewijn, Lector L. Truijen; dinsdag 11.00 lec tor W. Bistervels. Beurten misdie-' naars volgens lijst. Kapel St. Servatius Zaterdag: 1830 Liturgieviering met volkszang Voorganger: J. Korff Lektrice: Zr. Jacinta. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang Voorganger: J. Korff. Lektrice: H. Brouwer. Maandag: 18.30 Oudejaarsviering met koor. Voorganger G. van Loenen Dinsdag: GEEN VIERING Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Donderdag: Groepsmeditatie vervalt Vrijdag: Geen viering Paterskerk Zaterdag: 8.00 Mathilde Was- scher en te.v. H. Geest 17.00 Gele genheid om te biechten. 18.30 zondagsviering: Clemens Pyis, Ge orge Derks (Coll.) fam. Rutten- Rutten. Zondag: feest van de H. Fhmüle; Jezus, Maria en Jozef 9.00 Voor An- toon en Nel Luypers-Philipsen; 10.15 Hoogmis gezongen door Cre scendo. overl. fam. Slits. 11.45 jrg Piet Baken; 18.00 voor de parochie. Maandag: oucijaarsdag 8.00 tot zekere intentie 19.00 Eucharistie viering uit dankbaarheid voor het afgelopen jaar. opgeluisterd door de Zangers van St Frans. Voor de over ledenen van het voorbije Jaar; Wim van den Munckhof en overl. fam.: Robert Klaus; Sraar van den Bosch; Dinsdag: Nieuwjaarsdag 9.00 Gerardus Peters en Elisabeth Derks; 11.15 Wilhelmina van den Munckhof-Sangers. Geen avond mis. n.b. vanaf 1 januari vervallen de H,. Missen van 10.15 en 11.45 uur. Daarvoor in de plaats is er een H. Mis om 11.15 uur. Woensdag: 8.00 An toon en Nel Luypers-Philipsen; 19.00 Leonard Kleuskens Donderdag: 8.00 overl. fam. Phi- lipsen 19.00 Wilhelmina Hendrlx-Baken Vrijdag: 8.00 Fhm. Springintveld- Geurts en Konings 19.00 Gezinsmis Gerard van der Waarden. Gertruda Lensen-Heesen. Misdienaars en akolleten: Za: 18.30 Martijn Smelt Zo: 9.00 Leo Pöuwels; 10.45 Pascal en Emiel Kusters; 1.45 Rene Jansbeken; 18.00 Martin Leenders. Maandag: 19.00 Pascal en Emiel Kusters; Dinsdag: 11.15 Rene Jansbeken Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring voor de overledenen Zondag: Peest van de H. Familie Jezus, Maria en Jozef 10.00 Hoog mis. Voor Jan van den Hurk. (buurt) Maandag: Oudejaarsdag: 19.00 Dankviering Uit dankbaarheid en voor de overledenen van het afgelo pen jaar. Dinsdag: nieuwjaarsdag 10.00 eu charistieviering: om zegen over de gezinnen en alle bewoners van de parochie. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 16.00 Kapel Veltum H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. een 80e veijaardag 18.00-1830 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravond mis voor de zondag onder octaaf van Kerstmis; kinderwoorddienst Voor Drika Stiphout-Claassens (Coll) voor alle parochianen die in 1990 z(jn overleden. Zondag: Feest van de H. Familie 830 Jaardienst voor P. Thyssen, voor het geestelijk en tydeiyk wel zijn van de parochie; 10.00 Hoog mis Nederlands met kerstliederen. Voor Jan Schmitz; 11.30 Voor Door Kleuskens—Kusters (Coll) voor Pie ter en Mieke Gommans-van Oort (Coll) voor Tineke van Alfen; Maandag: 8.00 voor de levende en overl. fam. de Haart-Creemers; 19.00 pontificale Hoogmis met me dewerking van ons Mannenkoor. Hoofdcelebrant Mgr. J.M. Gysen. Voor Toon Stevens, voor vader Thie- len, voor Wilhelmus Tijmensen (Coll) voor Mia Swinkels-Crijnen, uit dankbaarheid, voor bijzondere intentie (C) voor bijzondere intentie (PC) Dinsdag: Hoogfeest van de H. Maria, Moeder van God. 8.30 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie: 10.00 Hoogmis voor de zieken; 11.30 voor de wel doeners Woensdag: Gedachtenis aan de HH Basilius de Grote en Gregori- us van Nlanze kerkleraren 8.00 Voor Martinus Pontman en Gysber- tus van Blokland 19.00 Voor Stien Wijnhoven-Philipsen; jrd. v. overl. vader Theuvenet. Donderdag: 8.00 voor priester en diaken roepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 H. Uur, uitstelling van het allerheiligste; Misintenties voor Tbon Lange (coll) voor Door Kleuskens-Kusters (v.d. Gebedsgroep), jaardienst voor Louis Pouwels en Wilhelmina van den Munckhof Vrijdag: eerste vrijdag 8.00 voor een bijzondere intentie; 18.30 Als eerherstel aan het Goddelijk Hart, voor Drika Stiphout-Claassens (v.d. Buurt) voor Henk de Vink. Akolieten en misdienaars: Zo: 8.30 V.d. Oever; 10.00 Pascal en Up- bain v. Weert, Robert Vereteegen. 11.30 H. Fijneman. Di: 1 jan als op zondag. Do: 19.00 José Plasencia. Vr: 19.00 Alberto Alvarez. Mededeling: Op vrijdagavond 4 ja nuari gesprekskring voor jongen op de pastorie. (Kapl. B. Clemens) om 19.45 uur. Parochie Oostrum Zondag: 8.30 uit dankbaarheid 10.00 Anna Poels-Janssen, overl. ouders Loonen-van Rens en Deken Loonen. Giel Vennekens en Hendri ca Vennekens-Verschuuren (Gem. Koor met volkszang) Maandag: 9.00 tot zekere inten tie; 19.00 afsluiting van het jaar 1990. Uit dankbaarheid. Jeu arts. overl. ouders Vermeulen-Moorrees en dochter Truus, tot zekere inten tie. Voor de zieken in onze parochie. Koor Harmony Dinsdag: Nieuwjaarsdag 8.30 uit dankbaarheid: 10.00 gest. jaard. fa milie van Heyster. Gem koor met volkszang; Woensdag: 9.00 uit dankbaarheid Donderdag: 9.00 tot zekere intentie Vrydag: Eerste vrijdag van de maand 9.00 uit dankbaarheid Misdienaars: Zo: 8.30 Stephanie Janssen, Saskia Litjens, Veronique Philipsen, Irene Camps. 10.00 Monique Janssen. Callista Smedts.Lonneke van Asseldonk; Kim Hermans. Maandag: ouc(jaarsa vond. 19.00 Marine Bonants, Gwen- da Nielen. Karlyn Jacobs, Yvonne van Arsen; Dinsdag: Nieuwjaarsdag: 8.30 Rob Jeucken, Mark van Dyk, Ludo van Mill,. Jip Swinkels, 10.00 Ursula Comelissen, Yvonne Thielen, Nico le van Osch, Daphne Rejnljes. Attentie: denkt U ook nog aan uw kerstbydragen voor Zuster Lem- mens. U kunt deze storten in het of ferblok in de Maria kapel. elke week nieuws Parochie Leunen Zondag onder het octaaf van Kerstmis. Zaterdag: 19.00 in deze avondmis zingt het koor Ven rode uit Ven ray, lsm voor Anna en Gerrit Bouten, overl. ouders en overl. fam.; overl. fam. Jilesen-van der Steeg; Wim Jenniskens Zondag: 10.00 Hgm. voor Harrie Versteegen, Hgm. als weekd. v. Wim Voermans (2) 11.15 lsm v. Gerard Thyssen, jrd. v. Leo Loenen Maandag: Oudejaarsavond 19.00 Lsm. in deze avondmis zingt ons dameskoor, lsm. v. Johannes Loe nen en Leida Loenen-Poels Dinsdag: Nieuwjaarsdag Heilige Maria Moeder van God. 10.00 HGM als gest. jrd. v. pater Martien Loe nen. 11.15 geen H. Mis Woensdag: HH Basilius de Grote en Gregorius van Nazianze, bis schoppen en kerkleraren. 19.00 lsm. v. Pastoor Jacques Haenen en overl. fam. Donderdag: 19.00 Lsm. gest. jrd. v. Gerard Lucassen Vrijdag: Eerste vrijdag v.d. Maand 19.00 Lsm. t.e.v. H. Hart. v.w. Offerblok, lsm. v. Maria Loonen- Scheffers Akolieten: Za: 19.00 Maaike Leys- sen en Wendy Thoone. Zo: 10.00 Hgm. Jos Direks, Fred en Erik Lit- Jens; Maandag 19.00 oudejaarsa vond: Anke van Osch en Martine Josten; Dinsdag 10.00 nieuwjaars dag hgm. Daan Loenen, Paul en Frank de Klein Misdienaars: wo t/m vr: 19.00 Mark de Klein en Tbm Backus Lektoren: Za: 19.00 Jan Jennis kens. Zo: 11.15 Jan Reintjes; maan dag 19.00 Mevr. Mia Theunis (oudejaarsavond) Mededeling: Gedoopt: Martyn Houben en Mitchel Verbeek. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis Zondag: Zondag onder het oc taaf van Kerstmis feest van de H. Familie Jezus, Maria en Jozef 10.00 Hoogmis voor de levenden en overledenen Fam. Camps-v.d. Pasch en voor Stefanie Coppus-de Groot (v.w. Coll). Akolieten: Ron Swinkels. Misdienaars v.d. week: Maatje en Har. Maandag: Oudejaarsavond 19.30 avondmis Dinsdag: Hoogfeest van de H. Maria, Moeder van God. Octaafdag van Kerstmis (wereldvrededag) 10.00 Plechtige Hoogmis voor Stefa nie Coppus-de Groot (v.w. de Buurt) en tevens voor Paula van Vegehel- Lemmen. Woensdag: Gedachtenis van de HH Basilius de Grote en Gregori us van Nazianze, bisschoppen en kerkleraren. 8.00 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: in de kersttijd 8.00 H. Mis voor Piet Spee en overl. fami lieleden.. Rektoraat Veulen Feest van de H. Familie Zaterdag: 19.00 Hgm. Jae Ewals en echtgenote Zondag: 11.00 Hoogmis voor fam. van Staveren-van Son Maandag: 19.00 oudejaarsviering Dinsdag: 11.00 nieuwjaarsdag HGM. v.d Parochie Woensdag: 8.30 H. Mis. Donderdag: 8.30 H. Mis. Vrydag: 830 H. Mis le vrijdag van de maand ter ere van H. Hart tot intentie van de offeraars. Misdienaars: Zaterdag Paul Lit jens. Rene Reintjes; maandag Ruud Bexkens en Gertjan Holtermans; nieuwjaarsdag Y Emonts, A. Reint jes, en S. Smets Akolieten: Marcel Vermulst en Martin Hagens Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 jrd. v. P. Spreeu- wenberg jrd. v. J. vd Ven, overl. fam. Litjens-Gielens Zondag: 930 geestelijk welzyn van de parochie 11.15 W. Lemmens en echtgenote. Maandag: oucijaarsdag 19.00 Jrd. Tbon Stevens, Jrd. Grad Linders Dinsdag: Nieuwjaarsdag 11.15 jrd. Past. Janssen. Geen dienst om 9.30 uur. Woensdag: 19.00 overl. parochianen Vrijdag: 19.00 fam. Wilmsen, overl. ouders Wismans-v. Vegchel en H. Geurts; Fam. Janssen- Bergmans Misdienaars: Za: 19.00 D. v.d. Burgt en R. Jenniskens; Zondag 9.30 R en T. Berkers; 11.15 B en S. Slangen; maandag 19.00 Maij. Pot ten en D. Wjnands; Dinsdag 11.15: E. Jenniskens en A. Philipsen Woensdag vrydag N. Jaspers, B. Pouwels Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Lei van Dyck (coll) Misd.: Willem Loonen en Rob bert Windsant Zondag: 10.00 Maria en Johanna van R(jswyck Misd.: Selma Derkx en Ai\ja van Dyck 11.30 voor de overledenen Misd.: Karin Duykers en Ellen Pöels Maandag: 19.00 dankmis misd. Kim Thielens en Anke B roe ren Dinsdag: Nieuwjaar: H. Mis 10.30 uur voor de parochie misd. Yvonne Thyssen en Monique Gpumans Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Henricus van Helden jgt.; Misd.: Ingrid Wismans en Linda Poels Donderdag: 8.30 Maria Poels- Bouten Vrijdag: 8.30 eerste vrydag te.v. H. Hart Kerk poetsen: Mevr. Poels- Nooyen en Mevr. van Dflck Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Thomas Becket, bisschop en martelaar 19.00 Marti nus van Kas te ren Zondag: Feest van de H. Familie 10.00 voor alle families vooral van onze parochie Maandag: Oudejaarsdag 19.00 Jgt. Wilhelmus Peters. Dinsdag: Nieuwjaarsdag: feest H. Moeder, Gods Maria 10.00 jgt. Jo van Eerd-Strybos Woensdag: HH Basilius en Gre gorius de Grote, Bisschoppen en kerkleraren. 8.30 familie Wjnands Donderdag: H. Genoveva 8.30 b(jz. intentie (M.J.) Vrijdag: Eerste vrydag van de maand en van het jaar 1991 8.30 t.e.v. H. Hart Misdienaars: Za: Janine en Mie ke, zondag, Olga en Claudia; Oude jaarsavond: Antoon en Rob; Nieuwjaarsdag: Kora en Marieke Lektoren: Za: Josien Claessens. Zo: Jan Classens; Oudejaarsavond: Dora Arts-Mennen; Nieuwjaarsdag: Joe Wynands Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Mia Bouten-Gysberts, Jo en John van Vechel en t.z.i. Leo Spreeuwen- berg en vader en moeder Mulder. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor v.b.i. en uit dankbaarheid; 10.00 Hoogmis voor Amoldus Reynders, Rector Heynen, Ria van Oord-Berge, Ouders en fam. de Groot-van Well en tz.i. Maandag: 19.00 avondmis afscheid van het oudejaar uit dankbaarheid en t.z.i. Dinsdag: Nieuwjaarsdag 8.30 H. Mis te Holthees om zegen voor het nieuwe jaar en v.b.i.; 10.00 Hoogmis om zegen voor het nieuwe jaar int. voor Jan Logtens, en fam. en voor alle gevraagde intenties. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef uit dankbaarheid en t.z.i. Vrydag: 9.30 H. Mis t.e.v. H. Hart; eerste vrydag van de maand Jehovah Getuigen Hierby nodigen wy u uit voor het bywonen van een bybeltoespraak met als thema Zorg ervoor dat uw gehoor niet afstompt in de Koninkrykszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang geen kollekte. de een weet 't de adder eert 'f wet deert 't door tëöos:§Wfrikéïd GEBRUIKEN HET JAAR ROND. Deel 4. ST. CECILIA- 22 NOVEMBER. Veel verenigingen houden een maal per jaar hun dag van potverte ren. De kerkkoren doen dat al vanouds op 22 november, de feest dag van St.Cecilia, hun patrones. Iedereen, die op de een of andere manier iets met de kerk te doèn heeft, wordt op die dag getracteerd. Veel verenigingen, vooral de zang-' en muziekverenigingen, hebben dat overgenomen tot de dag van van daag toe. ST.ODA- 28 NOVEMBER. In Ven ray genoot de Schotse ko ningsdochter uit de achtste eeuw een grote devotie. Volgens de legen de zou zy in Venray hebben ge woond. Het Odakapellelje uit de Hoenderstraat en de Muurkapel in Merselo dateren beide uit het einde van de middeleeuwen. In 1926-1928 werden de Odafeesten gehouden in de openlucht in de bossen vlakby de Odakapel. Van heinde en ver kwam men om dit openluchtspel mee te maken. Het sukses was zo groot, dat enkele tientallen uitvoeringen van dit spel over het leven van St.Oda ge geven werden. Toen in 1938 de oorlogsdreiging steeds groter werd, ging er een bid- en boetetocht vanuit de Grote Kerk naar de kapel.De belangstelling was zo enorm, dat de kop van de stoet al ter plaatse was, toen de staart de kerk nog uit moest. De kapel werd het hele jaar door velen bezocht. Men ging er naar toe voor de meest uiteenlopende intenties, waarvoor men steun by Sint Oeike zocht. Het aanzienlyke offergeld ging voor 2/3 naar de Grote Kerk, de rest moest naar de kerk van Merselo. St.Oda werd in Venray zelf vereerd als beschermster tegen oogziekten. Tot aan de opheffing van het klooster Jerusalem lag in de tuin de Oda-put. Het water, uit de put was zeer gezocht om zieke ogen te spoe len. Veel mensen hadden er een fles van in huis. Veel meisjes werden naar haar ge noemd (Oda, Odet, Ood enzj.ln Ven ray kent men een Oda-park, de Odastraat, het Oda-klooster van de bqjaarde Ursulinen, handboogvere niging St.Oda. De parochie en de school van Ysselsteyn zyn naar haar genoemd. SINTEN DRIES- 30 NOVEMBER. Op de feestdag van St.Andreas moesten de pachters van boerdery- en en landeryen hun pachten beta len, al naar gelang de afspraken in geld en/of goederen en rogge. Hon derd gulden was rond 1900 een ho ge pachtsc SIENTERKLAOS- 6 DECEMBER. St.Nicolaas is sinds eeuwen de kin dervriend. De kinderen mochten rond zyn veijaardag een klomp of een schoen zetten onder de toen nog meestal open schouw. Brood, hooi of wortels voor het paard hoorden er net zoveel bij als tegenwoordig. De schoen mocht pas gezet worden op de zondagavond vóór het feest. Een snee peperkoek was vaak de belo ning van de Sint. Op Sinterklaasmorgen vonden de kinderen taaipoppen en speculaas in den haerd, met appels, peren of noten. De meisjes kregen een kren- tenpop en de jongens een zelfde bak sel in de vorm van een paard, haan of konyn. Een krentenbaksel kost te 3 cent, een groot 6 cent. In de dagen daarvoor zag men verklede personen de huizen langs gaan, ongevraagd en onaangekon digd. In Oostrum, Oirlo en Castenray, in Venray slechts als een herinnering, kwam "sinterklaas" voor, in donkere kleren, met hoed en op klompen. In vergelyking met tegenwoordig was hy heel anders. Hy had geen zwarte piet bij zich, maar zyn vrouw (vaak een verklede man), in oude versleten vrouwen kleren. Zyn tweede knecht zag er zwart uit. Ook hy had oude, donkere kle ren aan, klompen en een pet of een muts. Hy had vaak een zak by zich voor de stoute kinderen, een kleine roe en een ketting. Hy voerde de dui vel met zich mee, ook zwart en met een stel koeienhorens op zyn hoofd. Die maakte herrie met de ketting en schreeuwde. Deze sinterklaas met zyn vrees- aaiyagend gevolg, die vroeg naar de stoute kinderen, staat wel heel ver van de zachtaardige kindervriend met zyn Piet af. Op Sinterklaasmorgen vonden de kinderen vooral nuttige geschen ken, zoals nieuwe kleren, zakdoe ken, schoenen, een potlood enz. Men had weinig geld voor speelgoed. Een poppenhuis of hobbelpaard wer den jaren achtereen voor de opvol gende kinderen opgeknapt en fris beschilderd in de weken daarvoor. "Prakkeziere kumt van aerm meen- se" en de ouders vonden de wegen wel om hun kinderen biy te maken, zonder dat het veel kostte. SINT LUCIA- 13 DECEMBER. 13 december was tot 1900 voor Venray een extra zondag. Dat had te maken met het feit, dat Venray een eeuw eerder zwaar getroffen was door de rode loop of dyssenterie. Sint Lucia werd aangeroepen en de ziekte stopte in het oudste deel van de Langstraat. Er werd ter plaatse een muurkapelletje voor deze vrien- delyke heilige gebouwd, dat rond 1900 by het vervangen van de hui zen ook verdween. Het beeld kwam uiteindeiyk by St.Rochus in Veltum terecht. SINT THOMAS- 21 DECEMBER. Op de dag van de ongelovige Tho mas, de kortste dag van het jaar, werd in Venray de schoolmeester door de kinderen buiten de school gesloten. Ze hadden dan speeldag, waarby ze zongen:"La porte est fer- mée, St.Thomas a la clé" (de deur is gesloten, St.Thomas heeft de sleutel). DORSSEN IN DE WINTERDAG. "Laot de boere mar dorse". Dorsen was vóór de mechanisatie het handwerk, dat met de dorsvle gel gebeurde. Het hield de boer met zyn knechten een groot deel van de winter bezig. Het was "poejakke" hardwerken). Goede dorsers sloe gen in een vast ritme op de korena ren en de twee-, drie-, of vierslag klonk 's morgens al om 5 uur in de vrieskou.De laatste garve werd tra ditiegetrouw niet gedorst. Het ge dorste graan moest nog gezuiverd worden van kaf en stof. Dat gebeur de met de wan. De mannen gingen met de platte strooien manden in de wind staan en gooiden steeds weer het graan omhoog, totdat de onge rechtigheden eruit waren gewaaid. De mechanisatie bracht de dorsmachine, aangedreven door een paard, later door een vrystaande die selmotor. De wanmolen verving de mand, voorzover die niet in de "dorskast" was ingebouwd. Tegenwoordig is de dorsmachine al weer in onbruik geraakt, omdat de combines by het maaien dat werk al doen. De myten zijn daardoor ook uit het landschap verdwenen. De vlasteelt was al uit deze streek verdwenen en de spinningen waren daardoor zowel voor de dorsers als voor de spinsters niet meer nodig. KERSTMIS- 25 DECEMBER. Kerstmis (eigenlijk Christusmis) is de viering van de gedachtenis aan Christus' geboorte. In huis staat de kerststal onder de kerstboom. Het stalletje was overal gemeengoed. Het mocht blyven staan- tot Maria- Lichtmis. In Venlo en Kevelaer waren ate liers waar de gipsen beeldengroepen te koop waren. De kerstboom is veel later gekomen, na 1900, vanuit Duitsland. Men kende hier ook het kerstblok, een houtblok uit het onderstuk van de boomstam met een gedeelte van de "boks" (het wortelgestel) eraan. Dat werd tevoren met zorg uitge zocht. Men stelde er eer in dat blok zo lang mogelyk, liefst dagen, bran dende te kunnen houden. Met de komst van de kachels en fornuizen moest het kerstblok wel verdwynen. Oude boeren legden op kerstavond nog hooi buiten. Zy geloofden, dat het kerstkind het hooi zou zegenen. In Venray werd in vroeger tijd by thuiskomst uit de nachtmis balken- bry opgediend. Dat de kerstnacht zeer byzonder was, blijkt uit het volksverhaal, dat dan de verzonken klokken gaan lui den. In ieder geval luiden de echte klokken in de kerstnacht van 12 tot 1 wél. Kerstmis was hier een echt kerk feest. Oude mensen zeggen nu nog, dat ze dan zoveel uren in de kerk waren. ONNOZELE KINDEREN- 28 DE CEMBER. Nu niet meer. maar vroeger wel, zag men op "allerkienderendég" de jongste zonen in vaders jas met hor logeketting en de jongste dochters met moeders muts op door de stra ten trekken. De alleijongste was die dag de baas in huis en mocht zeggen Boerdery, cafe „De Naehtegaa (zie foto) lag aan de weg van Venr, naar Deurne en werd in 1914 do) het echtpaar Willems-Janssen vj de eerdere bewoner en eigenaj Coppers' overgenomen, „De Nachf gaal" was een intiem en gezellig fe dat men graag aandeed voor oversteek naar Deurne. Met 's z dags de vate klanten die het cafe zochten. Jaarlyks was ook Nachtegaal" de rustplaats voor Heimondse voetprocessie „De 1 jers" die een voetbedetocht hieldi naar Kevelaer. 's winters waren b de schaatsliefliebbers die in gra getale naar de ysbaan „De Rouj kuilen" togen en op de terugw< Zonda „De Nachtegaal" aandeden om zich te warmen by de snorrende q fekachel. Als eerste gehucht va Venray, werd in 1923 met Heidi kermis vergunning verleend om i dansen, dit gebeurde op een gewi ne houten vloer met daarboven ee zeildoek gespannen. Spoedig wer ook tydens de kermis een draaimi len en schommels en een danstec geplaatst en om het jaar werd er gi wisseld met cafe van Dyck, ook gi legen aan de Deumeseweg. In de vyftigeijaren vertrokken ai le kennisspullen naar de kern va» de Heide en deden cafe „De Nachti gaal" en van Dyck het weer zonde kermisattracties: Op de foto zien wj en van de dochtes van Natske Wi' lems nml. Drieka. Tsgen de muu de dienstregeling van autobusor dememing. G. Kupers uit Venraj die destyds een autobusdienst on derhield. Venray - Deurne W. De fc to is gemaakt aan het begin van dj g dertiger jaren. JAN, Archieffoto: J. v.d Puttei GEN DAG l Dondi Woer Done Inbraak in Dingus opgelost De Venrayse politie hield twee in woners van 22 en 25 jaar aan w< gens inbraak in het Jongerencei trum Dingus aan de Hoenderstraa Het tweetal heef behalve die in braak ook een inbraak in een tran; portbedryf in St Anthonis ei inbraken in zeven personenauto' in Venray bekend. Beiden werdei in verzekering gesteld maar latei na opmaking van het procesver baal, huiswaarts gezonden. De twe zyn goede bekende van vrouw Justitia. Inbraak Een bewoner van een flat in d< Haammakerstraat vond het vreem< dat de voordeur van de flat van haa buurvrouw, die afwezig was, opec stond. Hy gaf dat door aan de poli tie. Die stelde vast dat er ongewens bezoek was geweest. Twee geldkist jes waren opengebroken. Het geld een bedrag van ƒ14.450 en 300 DA was verdwenen. De sieraden uit he andere kistje bleven door onbeken de oorzaak achter. Verder werd een onbekend geldbedrag bestaand* uit verschillende valuta meegeno men, alsook een spaarvarken met daarin een bedrag van ƒ1800,-, lin-j gerie ter waarde van ƒ4000,- en voor ƒ4000,- massageartikelen. N! Inbraak niet gelukt Een eigenaar van een Chinees Restaurant in Veltum heeft uit eer dere inbraken zyn les geleerd en bracht een goede vergrendeling op ramen en deuren aan. Daardoor is het in de nacht van woensdag op donderdag by een poging tot in braak gebleven. De eigenaar zit wel met een behooriyke schade. wat er die dag gegeten zou worden en soms, hoe laat hy of zy naar bed! moest. ALD JAOR- 31 DECEMBER. Deze dag maakt de cirkel rond. Het gerecht van die dag -oliebollen en worstbrootyes- bestaat al lang. i Oliebollen werden koud gegeten, zo dat in grote gezinnen de huisvrouw soms wel een was teil vol bakte. Krentenpannekoek hoorde er hier j en daar ook by. 'Waar men een ge- j weer had, werd het nieuwjaar "aan geschoten" maar de meesten bleven1 in huis om het nieuwe jaar aan te kaarten met kruisjassen, of toepen. Er werd dan stevig by gegeten en ge-1 dronken. Wild konyn en haas wa ren naast jenever en bier veel in j trek. De kinderen gingen op tyd naar bed en werden tegen middernacht gewekt om het nieuwe jaar met het hele gezin samen in te gaan; de laatste én de eerste katholieke ge- j woonte in een Venrays kalen-|l deijaar

Peel en Maas | 1990 | | pagina 12