f5000,- PEEL EN MAAS nam dankbaar afscheid van de zusters van St Joseph Dagverzorging in bejaardencentrum 'Het Schuttersveld' Commissie Financiën worstelde zich door de belastingen heen Gemeente Venray heft het college van bijstand op Piano Stemmen St Joseph klok Venrayse kunstenaar exposeert Vastelaovesplaat van Sjef Goumans en zienen huus-hald stempelaktie I OOK Adventsconcert De overeenkomsten tussen oud-burgemeester Custers en burgemeester Defesche volking van Venray hebben gehol pen: hoe zy met de bevolking armoede hebben geleden; hoe zij samen oorlog en bezetting hebben meegemaakt. Maar ook hoe de zusters zich volledig hebben gege ven aan de Venrayse gemeenschap. Zij begonnen met de verzórging van zieken en bejaarden. Zij gaven aan de armen soms meer dan ze zelf hadden: zij hebben zich ingezet voor het onderwijs aan kinderen, die het normale onderwijs niet konden volgen. Nu de leken hun ta ken hebben overgenomen, zullen de zusters elders er voor blijven bidden, dat het door hen in Venray begonnen werk en in 113 jaar gestalte heeft gekregen, zal worden voortgezet. UITSTRALING Burgemeester H. Defesche sprak namens de Venrayse gemeenschap zijn dank en waardering uit voor het vele goed, dat de zusters in Ven ray op veel terreinen hebben ver richt. Hij hoopte, dat vele kostbaarheden zullen achterblijven en hun uitstraling zullen blijven ge ven. Hij hoopte ook, dat het drin gende verzoek van de scheidende zusters zou kunnen worden geho noreerd, waardoor vanuit het klooster de sociale dienstbaarheid aan de gemeenschap kan worden voortgezet. RIJKE GESCHIEDENIS De Provinciaal Overste, zuster Henrica schetste nog eens de rijke geschiedenis van de Zusters van St. Joseph in Venray, Het was pastoor Tan Haeff, die een beroep deed op de Congregatie van de Goddel ijKe Voorzienigheid om in Venray een klooster te stichten. Dat verzoek kon worden gehonoreerd, omdat vele zusters uit Duitsland waren ge vlucht naar het klooster in Steyl. Het waren een soort 'asielzoeksters', die van de pastoor onderdak kre gen in de z.g. 'armenhuisjes' aan de Overloonseweg. De eerste drie zusters namen de zorg voor de ar men op zich. Iri later jaren kwam daar de wijkverpleging bij. alsmede de zorg voor wees en schipperkin- deren. In het St. Vincentiushuis be lastten zij zich met de psychiatrische nazorg en weer later kwam daar het b.l.o-onderwijs bij. Zuster Henrica herinnerde zich dankbaar, dat de Venrayse bevol king hen nooit in de steek heeft ge laten. Was er brood nodig, dan zorgde Venray daarvoor en als er geld voor de aflossing van leningen ontbrak, dan bracht de Venrayse bevolking onopvallend uitkomst. De betrokkenheid van de zusters met Venray en omgekeerd is altyd groot geweest, vandaar, dat dit een zwaar afscheid betekende voor bei de parijen. Maar zuster Henrica noemde het een kostbaar ge schenk, dat de zusters hier hebben mogen werken. En om ook de ver bondenheid in de toekomst in her innering te blijven houden, bood zij de gemeenschap de Sint Joseph- klok aan, opdat deze tot in lengte van dagen de dank van de zusters zal laten klinken. Velen drukten de dertien vertrekkende zusters de hand ten afscheid. Al met al een viering, die de zusters van St. Jos- heph zeker hebben verdiend. Guus Tel Asten 04936-95171 a f 50.- Op maandag 3 dec. is binnen be jaardencentrum 'Het Schutters veld' gestart met het project Dagverzorging. Op de dagverzorging worden ouderen, die nog zelfstan dig wonen in de gemeente Venray, groepsgewijs en individueel bege leid door een beroepskracht en een aantal vrijwilligers. Ouderen kun nen daar in eigen tempo, ieder naar eigen vermogen, meedoen aan akti- viteiten op het terrein van bewe ging, ontspanning en lichte training op die gebieden waar ze ex tra ondersteuning nodig hebben. Dagverzorging is bedoeld voor de nog 'thuis' wonende ouderen, voor wie de zorg die daar geboden wordt door familie en/of hulpverlenende instanties, niet helemaal voldoende .is. Dagverzorging kan om een aantal redenen geboden worden: ouderen die op de wachtlijst staan voor op name in het verzorgingshuis; oude ren die uit het ziekenhuis zijn ontslagen en voor wie zelfstandig wonen moeilijk is; by het tydelijk uitvallen van de verzorgende, part ner of familie; ter ontlasting van de mantelzorg (partner, familie, ken nis. vrienden); als de verzorgingsbe hoefte van de oudere tot isoloment en vereenzaming leidt; De dagverzorging zal gehouden worden in een daarvoor ingerichtte ruimte binnen bejaardecentrum 'Het Schuttersveld', voorlopig op de maandag en dinsdag. Dagverzorging kan aangevraagd worden via huisarts en ander eerstelijns voorzieningen. Voor in formatie kunt u terecht bij bejaar dencentrum 'Het Schuttersveld' tel. 04780-83131. Er waren velen aawezig, die in de loop van de afgelopen vele jaren op een of andere manier betrokken waren of zijn bij deze voor Venray belangrijke kloostergemeen schap. Maar ook velen, die vroeger lin die kloostergemeenschap gebor genheid hebben gevonden en op voeding hebben gekregen in het Internaat, waren by dit afscheid aanwezig. Zo waren er oud leerlingen, die mede door de inzet van de zusters onderwijs hebben kunnen genieten, dat voor hen an ders onmogelijk zou zijn, weeskin deren en schipperskinderen, die dankbare herinneringen bewaren aan de Venrayse zusters. Maar er waren ook mensen, die op de een of ander manier hulp en bijstand heb ben gekregen van de zusters in een tijd. toen er geen of nauwelijks so ciale voorzieningen waren. Van alle kloosterorden en congraties. die in de loop der jaren hun stempel op Venray hebben gedrukt, waren op deze afscheidsmorgen representan ten aanwezig. Vele zusters, die tal van jaren op St Joseph hadden ge werkt, pinkten nu bij het officile af scheid een traantje weg.... ZU GAVEN ZICH VOLLEDIG Deken Buschman zei in zijn toespraak, dat straks alleen nog de geschiedenis er aan zal herinneren hoe de zusters van St. Joseph de be- JOOP WITTE De Bleek 39 (achter de schouwburg) tel. 04780-88559 Wanneer over enkele dagen de laatste zuster van de Congregatie van de Goddelijke Voorzienigheid - beter bekend als de zusters van het Sint Josefklooster voorgoed de kloosterdeur achter zich sluiten, zal ten eeuwigen dage een Sint Jo- sephklok aan he 1113 jarige verblijf van de zusters in Venray blijven herinneren. Deze klok werd zondag symbolisch door zuster Henrica aan de Venrayse gemeenschap aan geboden om straks deel uit te ma ken van het in oprichting zijnde carillon voor de toren van de Grote Kerk, Deze klok moet het symbool zijn van de dankbaarheid van de zusters jegens de bevolking van Venray. In de parochiekerk van St. Petrus Banden werd zondag tijdens een plechtige eucharistieviering af- heid genomen van de laatste tien zusters, die binnenkort met wee moed in het hart Venray gaan verla ten. De Mis werd opgedragen door Deken C. Buschman in concelebra tie met oud-deken L. Tfeunissen, pa ter Jan Peeters, pater van Meyel en pasor H. de Wit. De dienst werd mu zikaal opgeluisterd door het dames- herenkoor van de Petrus Banden. VOOR f 1,25 PER STUK (minimum 10 stuks) Wanneer men zou mogen veronderstellen, dat de klok uit het klokketorentje van de kapel van het Sint Joseph klooster straks deel uit zal maken van het toekomstige carillon in de toren van de Grote Kerk, heeft men het mis. Zuster Henrica bood zondag nl. symbolisch een klok aan in de vorm van een cheque van ƒ7.500.- waarmee een St. Joseph klok voor het carillon kan worden aange schaft. De echte klok van de kapel gaat nl. naar Ys- selsteyn. Pastoor E. Steneker ofm heeft nl. al lang geleden, toen er sprake was van het vertrek van de zusters, een claim gelegd op deze klok en zijn wens is gehonoreerd. Ook andere voorwerpen uit kapel en klooster hebben een andere bestemming gevon den. De banken uit de kapel zijn bij andere kerken in de omgeving terechtgekomen. De biechtstoel heeft een plaats gekregen in het Ven rayse museum en de keuke- napparatuur, bedden en linnengoed zijn naar Polen gebracht t.b.v. een tehuis voor gehandicapte vrouwen en meisjes. Dhr. A. den Brok heeft nog steeds de hoop dat het klooster en de kapel voor sloop kunnen worden be hoed om daarin Venrayse kerkelijke c.q. sociaal- culturele instellingen te kun nen onderbrengen. Vandaar ook het beroep van de burge meester om er alles aan te doen om het klooster en de kapel voor de Venrayse ge meenschap te behouden. Maar of het betaalbaar is???? De Venrayse kunstenaar Harrie Schreinemachers exposeert van 8 december t.m. 20 januari op uitno diging van het Peter van den Bra ken Centrum zijn schilderijen in het Brabantse Sterksel. De kunste naar (44) is docent tekenen en handvaardigheid aan de Venrayse 1MB0. Hij genoot zijn opleiding aan de Gooise Academie in Laren en aan de Kunstacademie voor Beel dende Vormgeving in Amersfoort. Het zijn overwegend aquarellen maar ook werken, die gemaakt zyn volgens nieuwe schildertechnie ken: olieverfschilderen, die de zach te tinten van aquarellen benaderen. Harrie Schreinemachers, die een voorkeur heeft voor landschappen, heeft in de afgelopen twintig jaar zyn inspiratie opgedaan in o.a. Geijstèren en Frankrijk. Hij expo seerde o.a. in Duitsland, op Aruba terwijl ook in Canada enkele van zijn werken hangen. Diverse aqua rellen van zijn hand sieren het restaurant van het IMBO. Zijn schil derijen zyn impressionistisch en nuance-gevoelig en geven de over winning van het licht op de duister nis duidelijk weer. Het Peter van den Braken Cen trum in Sterksel ligt aan Turfven 12 en is op zaterdag en zondagen geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Sjef Goumans en zienen huus- hald hebben opnieuw een cama- valssingle uitgebracht. Na het geslaagde „Hela hup" en „Ketel- samba" is nu „Tirool ien Rooi" op single gezet. Dit nummer is ge schreven door Sjef Goumans en Ma- rietje Goumans en ligt al sinds vorig jaar bij Johnny Hoes in de studio. Deze was zeer enthousiast en wilde het direkt op plaat zetten. Sjef en zijn familie hebben hiermee gewacht tot dit jaar. Zij hadden deze plaat natuurlijk graag op de Piël- haasplaat of -cassette gezien maar zyn trots op dit eigen plaatje. Het plaatje kost overigens maar ƒ5,- en is de koop bij Music World in de Passage, Feestpaleis Thetru of te bestellen onder tel. 84177.' win met onze DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 Nr. 49 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING In een vergadeiing die maar liefst vier uur duuxxle heeft de commissie Financiën zich door de b. en w. voorstellen tot belastingverhoging geworsteld. Belastingvei'hogingen waarvan iedereen wel inzag dat ze nodig zijn om de gemeente Venray weer gezond te maken maar die als "naar" werden ervaren. In grote lijnen komen de verho gingen neer op 10% meer onroe rend goed belasting, 10% meer riool i-echt en maar liefst 85% meer afvalstoffenheffing. Ook andere be lastingen/leges ondergaan fikse ver hogingen. Uitgangspunt van burge meester en wethouders is dat de te heffen belastingen de kosten die daarvoor gemaakt worden moeten dekken. HINDERWET Verrassend was het meningsver schil tussen de CDA-commissiele- den en wethouder Truijen. Bij de aanpassing van de tarieven voor Hinderwetleges stelt het college van b. en w. dat een 100% kosten dekking van deze leges binnenkort onvermijdelijk is. Vooruitlopend hierop wil het college de leges ver hogen tot 75% kostendekking. Dit omdat de stap naar 100% ineens te groot is. Een 75% kostendekking leidt vol gens het college tot een verhoging van de leges met 200%. Het college is hiertoe gekomen nadat de gemid delde kosten van een hinderwetver gunning zijn berekend. Die liggen in 1991 op ƒ2.527.91. 75% Hiervan is ƒ1.895,94. De gemiddelde op brengst van een hinderwetvergun ning in dit jaar is ƒ601.46. Dit zou dus een vermenigvuldiging met faktor 3 beteken, een verhoging van 200%. Het geld wat b. en w. hiermee beoogt binnen te halen is bestemd voor de hinderwet-afdeling. Hier is nl. een personele uitbreiding nood zakelijk. Dhr. Muijsers was verbaasd. Ten eerste is er anderhalfjaar in de ge meenteraad beslist dat bij de hin- dei-wetvergunningen gestreefd zou worden naar een kostendekking van 50%. Wat nu gebeurde was vol gens hem niet volgens afspraken. Ten tweede vond hij de door b. en w. gehanteerde berekeningsgi-ondslag verkeerd. „Drijfzand" noemde hij het. Hij vroeg of de wethouder tij dens de raadsvergadering met een goed onderbouwd voorstel wilde komen. De wethouder was het niet met hem eens. De gegevens die hier ver werkt waren zyn verkregen van de hinderwetafdeling en vormen een zo goed mogelyke benadering van de werkelijkheid. Dat ze niet 100% juist waren was hij met dhr. Muij sers eens. "Maar een simpel reken sommetje zegt ook al veel", meende de wethouder. "Een ambtenaar is gemiddeld 22 tot 28 uur bezig met een hinderwetvergunning. Een ge kwalificeerde ambtenaar kost al gauw ƒ60,-. Tel zo de kosten maar uit". Tbch wenste dhr. Muijsex-s dat er een berekening komt gebaseerd op werkelijke cyfers. niet op gemiddel den. Hij benadiukte dat hij en zyn commissieleden niet tegen een 100% dekking waren maar z(j vroe gen zich af of dit bedrag ineens ver drievoudigd kon worden. De wethouder zegde dhr. Muysers toe dat hij het vooratel opnieuw zou onderbouwen. Hij verwachtte te vens. omdat de CDA commissiele den niet tegen een 100% dekking zyn. dat de partyen zich dan best wel kunnen vinden. AFVALSTOFFENHEFFING De gigantische verhoging van de afvalstoffenheffing van ƒ130.20 naar ƒ240,- was voor de commissie leden moeilijk te verkroppen. „We staan met de iug tegen de muur" verwoorde dhr. Kateman de me ning van zijn fraktie. Hij pleitte er voor dat in 1991 aktie moest worden ondernomen om de hoe veelheid afval die in Venray wordt geproduceerd in te dammen. Hy doelde hiermee op het apart inza melen van Groente/Fruit/ruinafval. Ook zou de gemeente volledige me dewerking moeten verlenen aan particuliere initiatieven op dit gebied. Dhr. Klinkenberg (Samenwer king) vond de verhoging afschuw- lijk maar onontkoombaar. Hy venvachtte dat dit tot veel bezwaar schriften zou leiden. Ook hij pleitte voor het terugbrengen van het aan tal ton huisvuil. Dan zou ook het af valstoffenheffingtarief naar bene den kunnen.... De mensen zouden daarom aktief hierby betrokken moeten worden. Dhr. Marks (v.d. Vorle) vond de verhoging eigenlijk niet te verko pen. „Er moet echter wat gebeuren dus ik moet dit voorstel van ellende aannemen". Hy vroeg wel aan de wethouder alle hulp voor die men sen die niet staat zyn om deze ver hoging te betalen. Ook hy voorzag een groot aantal ontheffingsaan- vragen. De wethouder stelde dat de verho ging van de afvalstoffenheffing he laas noodzakelijk is. Grootste oorzaak is de sluiting van de stort plaats Zuringspeel in America waardoor het huisvuil naar het Zuidlimburgse Schinnen moet. Vol gens de wethouder zal het college er alles aan doen om het tonnage af val te verminderen. RIOOLRECHT Ook met de verhoging van het ri oolrecht stemden de commissiele den noodgedwongen in. Maar ook nu had dhr. Muijsers kritiek op de wethouder. „Vorig jaar is door het CDA gevraagd om te bekijken of het aansluitrecht voor eigenaren bevro ren kon worden". Die vraag is men volgens Muysers nu vergeten. Hy is van mening dat ook hier geldt dat de vervuiler betaald. Als telkenjare zowel de eigenaar als de huurder meer moeten gaan betalen komt volgens hem de verhouding scheef te liggen. De wethouder zegde toe dat in de tweede helft van 1991 er een evalua tie zou plaatsvinden van het hef fingssysteem voor rioolrecht. Dat zal daarin dan meegenomen worden. OGB Bij het voorstel om de onroerend- goedbelastingen te verhogen was dhr. Marks nogal geirriteerd door een zinnetje in dit voorstel. Daarin stond dat het college meent dat de grens van het maatschappelijk aan vaardbare is bereikt met deze sty- ging van de ogb. naast de aanzienlijke stijgingen van voor noemde belastingen. "Dit zinnetje gaat te ver. Het maatschappelijk aanvaardbare is al jaren geleden bereikt". De wethouder vond dat dhr. Marks hier een essentieel punt raakte. Hij wilde daar gaanie in de raadsvergadering van 18 december op terugkomen. De wethouder wil de alleen nog kwyt dat dit college in deze raadsperiode de gemeente zo gezond mogelyk wil maken. Maar ook daar zou hij in de raads vergadering op terugkomen. i Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld met ingang van het nieuwe jaar het in 1965. bij het in weking treden van de Algemene Bijstandswet ingestelde College van Bijstand op te heffen. Sinds de instelling werden het nemen van beslissingen met betrekking tot verzoeken om bij stand (ABW. RWW en BZ) en verhaal van verleende bijstand, aan het College van Bijstand opgedragen. De leden van dit college, werden door de gemeen teraad benoemd. In de loop der jaren is op het ge bied van bijstandverleningen veel veranderd. Recente ontwikkelin gen binnen de gemeente, zijn voor b. en w. aanleiding geweest om de werkzaamheden van het College van Bystand te heroverwegen. In de Men zou er volgend jaar een Triviant-vraag van kunnen maken, zo in de geest van „Wat zijn de over eenkomsten tussen oud burgemeester M.M.L.G.M. Custers, die van 1961 tot 1968 burgemeester was van Venray en burgemeester H.J.M. Defesche, die van 1976 tot 1991 deze funktie bekleedde?". Het antwoord zou kunnen zijn: Beiden werden in Zuid Limburg ge boren (de eerste in Heerlen, de tweede in Maastricht) en beiden zyn meester in de rechten. Dan houden voorlopig de overeen komsten even op. Oud-burgemeester Custers. was voordat hy in Venray werd be noemd. burgemeester van Nieu- wenhagen. Na Venray werd hij burgemeester van Roermond. Daar na werd hy Regeringscommissaris voor het Omroepwezen en momen teel is hij Staatsraad in buitengewo ne dienst. Volgens de „dikke van Dale" is een Staatsraad een hoog college van advies, waarin de belan grijkste aangelegenheden van de Staat vooraf worden besproken. De ze oud-burgemeester, die 16 okto ber jl. ZEVENTIG JAAR is hierover uitgebrachte notitie wordt voorgesteld het College van Bijstand op te heffen en te kiezen voor een alternatieve besluitvor mingsprocedure. Hoofdlijn van de nieuwe procedure zal zijn. dat alle beslissingen formeel weer door het college van burgemeesters en wet houders zullen worden genomen, maar dat de feitely ke beslissing ver schoven wordt naar de gevallen- commissie onder voorzitterschap van de wethouder voor sociale za ken waar het beleidsgevoelige en discutabele zaken betreft. De overi ge zaken worden door de ambtena ren behandeld. B. en W. menen dat de nieuwe procedure beter in de huidige organisatie en het bestuur lijke model van tegenwoordig past. Bovendien is zy efficiënter en ver- geworden, woont momenteel in Bil- thoven. Burgemeester H.J.M. Defesche, die volgend jaar ZESTIG JAAR wordt, was van 1964 tot 1969 burge meester van Stramproy en van 1969 tot zijn benoeming in Venray in 1976. burgemeester van Maas- bree. Intussen weet men dat hy per 1 juli 1991 zyn burgemeestereambt zal beëindigen. En naar wij vernoemen hebben, zal hij zich straks als ambteloos burger vestigen in het Zuidlimburg se Builde. Daar zal hy dan herinne ringen aan zyn Venrayse tijd kunnen uitwisselen met.... jaze ker.... oud-burgemeester Custers. want ook hy gaat zich in Bunde vestigen.... Het wachten is dan op oud burgemeester F.G.L.L. Schols, die momenteel ambteloos in Den Haag woont, maar evenals zijn voorgan ger resp. opvolger in Venray. uit Zuid Limburg (Schinnen) komt. Als ook hij eventueel de stap naar Bun- de zou maken (tenslotte wordt hy volgend jaar VIJFENZESTIG) kun nen zij gedrieën praten over pre cies DERTIG jaar Ven raj's burge meesterschap. betert de dienstverlening aan de clienten, dooi'dat in de meeste ge vallen de termijn tussen aanvrage en (eerste) uitbetaling met enkele dagen wordt bekort. Opheffing van het College van Bijstand betekent bovendien voor de gemeente een fi nanciële besparing van ongeveer ƒ16.000 per jaar. De commissie voor sociale zaken boog zich afgelopen maandag over dit voorstel. Alle partyen konden zich in het voorstel vinden. Wet houder Driessen sprak namens het college en de commissie dank uit aan alle personen die de afgelopen 25 jaar zitting hadden (en nog heb ben) in het College van Bijstand. voor uw m KETTING- A w i FORMULIEREN 0 i drukkerij van den I munckhof bv A grotestraat 68 venray j tel. 04780-82727 Het blokfluitensemble „En bloc" o.l.v. Ans Thijssen en het ensemble Cantabile verzorgen op 9 december om 15.00 uur een adventsconcert in de kapel van St. Anna. En Bloc is een onderdeel van de in 1982 opgerichte orkestvereni ging Venray en sinds 1985 speelt het ensemble o.l.v. Ans Thyssen. Tijdens dit adventsconcert vertol ken zij het Weihnachtsconcert van Manfredini. een aantal Pastorales o.a. van Vivaldi, de Giardini en de len uit de Watermusic van Handel. Cantabile (foto) is een ensemble bestaande uit Monique de Boer (so praan). Liduïne Geurts (alt) en Hen- riëtte Spanjers die begeleid op orgel. Op het repertoire staan veel duetten maar er wordt ook solo op getreden. Omdat de advent nog maar net is begonnen hebben de uit te voeren werken vooral als thema: de aan kondiging. ..Behold, a virgin shall conseive" uit de Messiah van Han- delr Maria's instemming; Cantilena Pro Avendi „Ein Magd, ein Diene- rin" van Hayden en lofzangen op Maria: „I sing of a maiden" van Hadley en „Der Tag. der 1st so freu- denreich" van Grimm. Er worden ook nog twee kerstdu etten gezongen: Maria sass in ihren Saal van R. Brautigam en La Vierge k la crèche van C. Frank.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9