)e filosofen van de Rosmolen Koninklijke onderscheidingen in Leunen f5000,- Kerstactie Mavo 'De Kolk' Alleenstaanden luiden noodklok liet Jansen-van Daal vierde haar 85ste verjaardag RAEDTS Initiatief uitbreiding vrijetijdsaanbod voor verstandelijk gehandicapten Koppelcross Cyclocross Eerste prijswinnaars stempelaktie bekend stempelaktie Prijswinnaars kleurwedstrijd en kijkdoos wedstrijd Winkelcentrum EEL EN MAAS Donderdag 6 december - Pagina 5 jammer genoeg ter ziele is gegaan. Vele jaren was ze bezig in de Carna valsvereniging 'De Piëlhaas', die haar ook een hoge onderscheiding verleende voor haar inzet. Wij moe ten zeker niet haar activiteiten bin nen de Bond voor Ouderen van Venray, als penningmeesteresse van de Activiteiten commissie, vergeten. Ze denkt er nog niet aan om af scheid te nemen van dit actief bezig zijn. "Mijn hoogste Baas. hierboven waardeert mijn werk zo goed dat ik de kracht van hem krijg dat te mo gen doen". Dat dit actieve bezig zijn ook gewaardeerd wordt blijkt uit een schat van bloemen in haar be jaardenwoning, geschonken voor haar veijaardag. Trots laat ze ons een vaas met daarin 14 rode rozen zien, die zij had gekregen van haar 14 kleinkinderen. Wat ons ook op viel dat haar bejaardenwoning vele malen was opgesierd met onder scheidingen, die ze in de loop van haar welbesteed leven had mogen ontvangen en waar ze terecht erg trots op is. Van een welverdiend "otium cum dignitate" wil ze beslist nog niets weten. Al zijn de arbei dersvrouwen al lang geëmanici- peerd, er is nog genoeg te doen in Venray. VOOR ELKE KLUS! Karwei»Onderhoudsdienst BOUWBEDRIJF BEL. TEL. 04780-89591 EN KOBUS KOMT. Gewonden waren verdwenen Zondagmorgen omstreeks 4.45 uur kwam bij de politie een mel ding binnen dat er op de Wëstsingel een personenauto tegen een licht mast was gebotst. Gezien de klap moesten daar gewonden bij geval len zijn. Politie en ambulance wa ren met spoed ter plaatse maar er werd alleen nog maar een in elkaar gedeukte personenauto aangetrof fen, geen bestuurder en geen inzit tenden. Tijdens het onderzoek kwam de politie erachter dat een taxi een viertal personen naar Blit- terswijck had vervoerd. Die inzit tende verklaarde de bestuurder niet te kennen. Het onderzoek zal worden voortgezet en het is zeker dat de bestuurder van de auto mid dels de eigenaar is te achterhalen. Bromfietser over de kop Het is nog onverklaarbaar hoe een 23-jarige bromfietsbestuurster uit Sevenum op de Leunseweg, ter hoogte van de Eikenlaan, de macht over het stuur kwijt raakte en over de kop ging. Bij de val liep ze dusda nige snijwonden in haar gelaat op dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Later kon ze naar huis worden overgebracht. Inbraak in bungalow Via het plat dak was toegang ver kregen tot een bungalow aan het Dennenoord. Ontvreemd werden de CD-speler, de videorecorder, de magnetron, 2 fotocamera's 1 filmca mera en een autoradio. De bewo ners waren afwezig en de inbraak werd bij thuiskomst ontdekt Afgelopen vrijdag mocht loco burgemeester Mevr. Hoppenreys-de loo voor het eerst een Koninklijke Onderscheiding uitreiken. Het wa ren er trouwens gelijk twee want tydens de Cecilia-avond van harmo nie St. Catharina Leunen-Veulen- Heide. Krijgt Jacob Kusters en Har ry Vullings een Koninklijke Onder scheiding opgespeld. Jacob Kusters kreeg van de loco-burgemeester de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op gespeld. (foto links) Jacob Kusters zal dit jaar geden ken dat hij al 60 jaar lid is van deze vereniging. In 1930 begon hij als jongeman van 18 jaar zijn loopbaan bij de toenmalige fanfare. Als muzi kant bleef hy actief tot en met het jaar 1973. De ervaringen van de af gelopen jaren kwamen hem uiter aard van pas toen hij aansluitend als bestuurslid zijn diensten aan bood aan de vereniging in het jaar 1973. iben hij de kans had om zijn bestuursfunctie over te dragen aan een jongere liefhebber staakte hij zijn actief lidmaatschap. Vanwege zijn vele verdiensten voor de ver eniging werd hem mogelijk ge maakt om vanaf 1981 als ere-lid van verdienste verbonden te blijven aan de fanfare. Sindsdien is hy blyk blijven geven van zijn wanne belangstelling. Harry Vullings kreeg van mevr. Hoppenreys de eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oraiye Nassau opgespeld.(foto rechts) Harry Vullings begon in 1938 op 16-jarige leeftijd als tamboer bij de fanfare. Met een onderbreking van twee jaren is hy de kleine trom bly- ven slaan tot het jaar 1961. Vanaf die tijd heeft hy gedurende maar liefst 26 jaren zyn beste beentje voorgezet als bestuurslid. In die ja ren ging zyn belangstelling, gelet op zijn verleden, uiteraard vooral uit naar de drumband waar hij gro te successen mee mocht vieren. Zyn actieve periode staakte hij in 1987, waarna ook hij zijn vele ar beid beloond zag met het ere lidmaatschap van verdienste. Ech ter ook na die tijd zien we Harry Vullings nog steeds op de dag van vandaag meesjouwen by de oud- ijzer-aktie en de kerststerrenaktie. Hij vierde zijn 50-jarig lid maatschap. Tijdens de afgelopen dinsdag ge houden commissievergadering voor financiën, werd door dhr. Stoot, namens de vereniging voor i\lleenstaanden in Venray, aan de bel getrokken. De belastingverho gingen die de gemeente Venray het komend jaar moet gaan doorvoeren noemde hij schandalig. Uitkerings gerechtigden. minima en al leenstaanden zullen hier de dupe van zijn. Vooral de ongelijkheid voor al leenstaanden was hem een doom in het oog. Iemand die alleen een huishouden voert moet net zo veel afvalstoffenheffing betalen als een gezin met twee kinderen. Dit ter wijl een alleenstaande veel minder afval produceert en daar feitelijk meer voor moet betalen. Dhr. Stoot pleitte voor een eerlyke verdeling van de kosten. Wethouder Truijen was al langer bekend met, deze wens. Ook vanuit de politiek is hiervoor vaker een pleidooi gehouden. Tbt op heden is men in het gemeentehuis echter niet in staat om "technisch" on derscheid te maken tussen een klein en een groot huishouden. ,.In het verleden is er wel een poging gedaan om met aan de gemeente betaalde vuilniszakken te werken, maar dat is een mislukking gewor den". memoreerde de wethouder. Volgens hem is het op dit moment administratief moeilijk om uitvoe ring van de Afvalstoffenheffing vol gens een gedifferentieerd tarief toe te passen. De kosten zouden hier voor overigens veel te hoog worden. Dhr. Zwiebel (PvdA) zag wel een mogelijkheid al is die voor 1991 niet meer uit te voeren. Volgens hem moest bekeken worden of met koppeling van de computerbestan den in het gemeentehuis relatief eenvoudig een gedifferentieerd ta rief kan worden toegepast. Wethouder Truyen wilde deze suggestie meenemen. Over de uit voerbaarheid van dit idee wilde hij nog geen mening geven. In 1988 toen de Venrayse Mavo 50 jaar oud was, heeft de school een groot feest gevierd, een feest waar bij leerlingen, docenten en ouders betrokken waren. Een feest waarbij de school ook gedacht heeft aan jongens en meisjes die het minder goed hebben. De Mavo heeft toen op zich genomen om in het dorp Ba sen in India, een school te financie ren. Dankzij een aantal ludieke acties is die school inderdaad van de grond gekomen. Pater v.d. Sande, van de Venrayse Winkel van Sinkel, was ten nauwste betrokken bij de actie, en vooral bij de contacten met het ver re Basen. Wy zijn nu 2 jaar verder. In Basen staat een 'Venrayse' school. Indiase kinderen zijn nu in staat onderwijs te ontvangen! Bij ons nadert het kerstfeest. Ie- dereeen treft voorbereidingen om dat feest in een sfeer van gezellig heid door te brengen. Ook nu wil de Mavo iets van ons feest laten door klinken in India. In samenspraak met de Winkel van Sinkel. en via contacten met Basen, hebben wij het plan opgepakt, om op kleine schaal de Indiase school verder op weg te helpen. Men heeft daar een chronisch tekort aan alle mogelijk leermiddelen. Daarom gaan de Ma vo leerlingen de volgende week op pad om kleine kerstkaarsen met een toepasselijke tekst, a ƒ2.50 te verkopen. Door het kopen verhoogt u de kerstsfeer in huis, en helpt u tegelijkertijd de arme Indiase jeugd. Onze Mavo-jeugd wordt zodoende zich bewust van het feit, dat wij alle maal samen verantwoordelijk zijn voor het welzijn van andere men sen. De konsekwentie van die ge dachte durven dragen, is uiting geven aan de ware kerstgedachte. De Stichting voor Sociaal Pedago gische Zorg Noord-Limburg geeft in formatie en advies over opvoeding, onderwijs, opvang, werk, woon mo gelijkheden en vrijetijdsbesteding voor verstandelijk gehandicapten. Op al deze terreinen bereiken de SPZ regelmatig vragen. Ook als het gaat om een goede in vulling te geven aan de vrye tyd kunnen ouders en verzorgers van verstandelijk genandicapten pro blemen ondervinden. „Wat zijn de mogelijkheden in de naaste omge ving? Mijn kind wil een aktiviteit doen die alleen bij een gewone club of vereniging gedaan kan worden". Soms is dat mogelijk maar de praktijk leert echter dat deze initia tieven nog te sporadisch voorko men. Vaak worden er dan speciale aktiviteiten georganiseerd zoals o.a. de Stichting Bekkershof dat beoogt. In de regio Venray bestaan, zo is gebleken, weinig mogelijkheden voor verstandelijk gehandicapten om dicht bij huis op een zinnige en aangename wijze de vrije tijd door te brengen. Om hierin verandering te brengen is er een werkgroep in het leven geroepen die wensen en behoeften op het vlak van de vrije tijd wil gaan onderzoeken en ver volgens in enkele aktiviteiten vorm geven. Deze werkgroep bestaat uit mede werkers van het gezinsvervangend tehuis De Laterije, Nieuw- Spraeland, de Stichting Bekkershof en de SPZ. Eerst wordt geprobeerd de ver schillende wensen door middel van een vragenlijst in kaart te brengen. De gegevens uit dit onderzoek wil de werkgroep gebruiken bij het rea liseren van enkele veelvuldig ge noemde aktiviteiten. Zij streeft ernaar om in de eerste maanden van 1991 met een konkreet aanbod te komen. Tte zijner tijd volgen hier over nadere berichten. Hebt U vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit initiatief, dan kunt U kontakt opnemen met Herman Verweij. medewerker van SPZ. tel. 077-870020. Fietstere botsten tegen elkaar Maandagmiddag om even na twee uur fietste een 63-jarige op het fietspad langs de Albionstraat te Leunen. Tér hoogte van de afslag met de St. Catharinastraat botste ze tegen een tegemoet komende 25 ja rige fietste r op. Beide dames kwa men te vallen en moesten met verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een foto in het door de dorpsraad jtgebracht blad 'Geijsters Nieuwe', iet daaronder het onderschrift 'De losofen van de Rosmolen'. Van nks naar rechts blijken die filoso- n Prof. mr. Laurent J.M. Nouwen, ina Derks en haar broer Frans te jn. Het bijbehorende artikel is ge- -h reven door de heer Nouwen als sn 'In Memoriam' voor de onlangs perleden Mina Derks. Geen vrouw ie in haar leven grote wapenfeiten p haar naam heeft geschreven. Of zou moeten zijn, dat zij jaren- ng in de oude Rosmolen in de eysterse bossen haar bedlegerige loeder met grote opoffering en jrg heeft verpleegd en daarna noeder' is geweest van haar twee roers Driek en Frans. Zijdelings erd het 'In Memoriam' voor de op jarige leeftijd overleden Mina erks geschreven, omdat zij een oelbare leegte heeft achtergelaten |j de grote schare van wandelaars, etsers en kampeerders, die in de op van deze eeuw het Landgoed leysteren met de waarschijnlijk an voor 1628 daterende Rosmolen, ebben bezocht. Voor hen had zij [eeds een glimlach of zo maar een esp rekje over. Maar de werkelijke iden, dat de heer Nouwen een 'In lemoriain' aan haar wijdde, was (jn herinnering aan haar aangebo- m eenvoud en wijsheid, waarvan |j meer dan eens in haar gesprek en getuigde. Prof Nouwen schrijft per de dialogen, die Mina Derks iet de bezoekers van de Rosmolen had. Vooral in de laatste jaren van haar leven hadden die betrekking op levensvragen als: waartoe zyn wij op deze planeet en wat gebeurt er met ons na dit leven? De zeker heid, die de oude en thans in on bruik geraakte catechismus op vragen als deze verschafte, bevre digde ook haar blijkbaar niet meer. Met 'We zullen het wel merken, als het zover is' beëindigde zij steevast de discussie. Met deze opvatting schaarde zij zich onbewust aan de zijde van de eigentijdse wijsgeren, die van oordeel zijn, dat dergelijke vragen niet langs zuiver redenering tot oplossing zijn te brengen. Mina Derks was er zich van bewust, dat men met deze onzekerheid moet le ren leven, zij het in de hoop, dat het goede waarnaar men getracht heeft, met de dood niet voor goed en altijd verloren zal gaan. Prof. Nouwen, auteur van het onlangs verschenen boek 'De Geboorte van Limburg', be treurt het in zijn artikel over Mina Derks, dat met het heengaan van deze vrouw bezoekers van het Land goed Geysteren er niet meer aan herinnerd worden hoe gelukkig het leven kan zijn bij een grote een voud en soberheid. Met gebeurde in de stijl die wij ran Miet Jansen-van Daal gewend z|jn, als er feest moet worden gevierd, toen zij haar 85 ste verjaar dag vierde. Het was vanzelfspre kend dat het Dames en Herenkoor ran de St. Petruskerk Bandenkerk iet als een grote eer beschouwde urn die plechtige Eucharistieviering net hun zang op te luisteren. Velen raren naar de kerk gekomen om lie plechtige Eucharistieviering bij e wonen. Deken Buschman hield «n zeer gevoelvolle toespraak raarin hy duidelijk stelde wat Miet In het weekeinde van 8 en 9 dec. staat Oostrum weer in het teken tan het veldrijden. Liefhebbers van deze uitputtende sporttak kunnen dan hun hart weer ophalen. Zater dagmiddag wordt op het parcours ihuizen (tussen Oostrum en Ven ray) een koppelcross gehouden. De inschrijving voor dit evenement staat vóór iedereen open. Voor deze wedstrijd worden lopers door mid del van loting aan een cyclocrosser [ekoppeid. Beurtelings leggen cros ieren loper een ronde af. Allereerst de crosser een ronde van 1500 neter af, waarna hij door deloper fglost wordt. Deze legt een ronde ran 900 meter af. De wedstrijd gaat iver 7 cross en 6 loopronden. Voor de winnaars staat een prachtige be ker ter beschikking. Om 13.30 uur al de loting plaats vinden. Om 4.00 uur gaat de wedstrijd van 'tart. Inschrijving is gratis.j Triath- onvereniging Venray en TWC Oostrum tekenen gezamelijk voor ie organisatie. Voor verdere infor- natie kan men contact opnemen net Eric Classens.(04784-2108). Op zondag staat de cyclocross op iet programma. Alle crossers van ie Nederlandse Wielrenbond zul- aan de start verschijnen. Om 13.30 uur gaan de vèteranen van dart. Zij rijden een wedstrijd over 15 min. en een ronde. Om 14.30 lur gaan de amateurs van start. Zij trijden gedurende 55 min. en een ■onde voor de overwinning. Insi- lers weten dat er in Boshuizen een littig parcours is uitgezet. De vel- Iryders moeten minimaal drie leer van de fiets. De loopstukken «staan voornamelijk uit los zand. J dan niet bergop. De crossers zul len de overwinning niet gratis krij gen. Voor TWC Oost rum gaan enkele plaatselijke favorieten van Sart. Drees en Michel Willemsen. daurice en Piet Engbersèn, Hay lamps en Piet Engbersen, Hay Camps en Thijs van Asten zullen er alles aan doen om er voor de sup porters een mooie wedstrijd van te Haken. Crossers die niet bij de N'WB zyn aangesloten, kunnen met fen daglicentie van start gaan. Deze Istyj de jurywagen verkrijgbaar. Zij kunnen om 13.30 uur eveneens van 'tart gaan. Jansen-van Daal voor de Venrayse gemeenschap had betekend in haar rijke leven. Haar leven bestond gro tendeels uit het in zetten voor de gemeenschap. Van wie ze haar 'die nende taak' heeft, meegekregen, kon ze geen verklaring geven. Haar man was een echte verenigings man, gedurende 25 jaar was hij se cretaris van de plaatselijke duivenvereniging 'De Zwaluw'. Waarschijnlijk kwam het daardoor dat Miet Jansen-van Daal ook iets wilde doen voor de Venrayse ge meenschap. Toen de toenmalige voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging, Lei Janssen met het idee rondliep om in Venray een af deling van de Katholieke Arbeiders vrouwen op te richten. Miet Jansen-van Daal werd bereid gevon den hét voorzitterschap op zich te nemen. Met 8 Arbeidersvrouwen werd de afdeling Venray opgericht, maar dat achttal zorgde er in korte tijd voor dat de afdeling Venray van de KAV een goede naam kreeg in de Provincie. Hoe dikwijls is mej. Stol man niet naar Venray gekomen om de Venrayse arbeidersvrouwen met raad en daad tezijde te staan. Het is niet te tellen. Wel staat vast dat de afdeling Venray van de KAV uit groeide tot een van de grootste afde lingen van Limburg. Het is mogelijk al eens eerder gezegd maar met name Miet Jansen-van Daal en haar bestuur hebben enorm veel gedaan voor'de emanci patie van de Venrayse arbeiders vrouwen. In dit kader liet Miet Jansen-van Daal zich op de lijst van de Kath. Arbeiders van Venray plaatsen. Ze werd niet gekozen maar politiek Venray heeft sinds dien graag gebruik gemaakt van de diensten Miet Jansen-van Daal. Zo kwam ze ook op de lyst van Toon Steegs uit Castenray, niet om geko zen te worden maar om stemmen te trekken. Het lot beschikte anders want in de zittingsperiode kwam Kay Achten in Oirlo te overlijden en moest Tbon Steeghs op medische gronden afscheid nemen van de ge- "meenteraad. Om de raad toch vol tallig te hebben werd in de laatste maand van de zittingsperiode Miet Jansen-van Daal beëindigd tot raadslid, al was het maar voor één vergadering. Ze zal altijd door het leven gaan als oud-raadslid van de gemeente Venray. Wij zouden tekort schieten als wij niet de vele acticiteiten van deze nog altijd sterkte vrouw in vogel vlucht zouden vermelden. Zeven jaar was zy voorzitster en later vele jaren bestuurslid van de KAV Venray. Later werd dit de Ka tholieke Vrouwenvereniging Ven ray. Meer dan 25 jaar is zij al actief bezig met het Welfarwerk van het Rode Kruis. Zij is actief bij de vol gende zangverenigingen. Het Da mes en Heren koor van de SL Petrusbandenltoor, en het Ouderen- koor Crescendo. Jarenlang was zy een van de ac tiefste leden van de wandelclub voor bejaarden, een wandelclub die Zondag 2 december was Sinter klaas een paar uur in de Venrayse schouwburg. Het was een gezellige middag. Honderden kinderen heb ben hier bij de goedheiligman de te keningen, kleurplaten en kijkdozen in kunnen leveren die door Sinterklaas zelf zyn gejureerd. De beste inzendingen worden he denmiddag gehuldigd (zie elders in dit blad). Tevens heeft Sinterklaas de eerste prijzen uitgereikt aan de eerste prijswinnaars van de stempelaktie van de Venrayse winkeliers. De pry- zen vielen als volgt: Fam. Schroote. pr. Bem- hardstraat wint ƒ50,-: Fam. Vaessen, Kruidenlaan, wint ƒ150,-: Fain. Pee tere uit Overloon wint ƒ250,-. De grootste prijs van deze eerste trek king. ƒ750,-, ging naar de fam. Jeu ken uit de Oranjestraat. Deze week zal het begin worden gemaakt met het aanbrengen van de versieringen voor de kerst. Het Winkelcentrum Venray doet z'n best, het Venrayse centrum zo sfeer vol mogelijk te vereieren zodat men voor de feestdagen echt kan spre ken van ..Winkelen in kerstsfeer". win met onze Inbraak in bedrijf Door forcering was toegang ver kregen tot een bedrijf aan de Castenrayseweg te Oirlo. Daar wer den ontvreemd 12 butagasfiessen en die hebben een waarde van ƒ1000,-. Mogelijk zijn de daders by hun inbraak gestoord, want door force ring was eveneens toegang verkre gen tot de paardenstal. Daar hadden de daders reeds een aantal spullen op een aanhangwagen van het bedryf klaar gelegd om mee te nemen. Dat waren o.m. twee sierha- men plus hoofdstellen en een tui- genset voor Friese paarden een hobby van de eigenaar). Dat alles had een waarde van vele duizenden guldens. Diefstal helm bromfiets Een 17-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van zijn bromfiets helm vanaf de fietsenstalling van de Zuidooster. Diefstal, wanneer niet bekend Wanneer de diefstal precies heeft plaats gevonden kon niet worden vastgesteld, wel dat uit het maga zijn van een zaak in elect ro- artikelen in de Grotestraat een autoradio-cd speler ter waarde van ƒ1300,- was gestolen. Hedenmiddag om 14.00 uur zyn in het restaurant van de HEMA de pryswinnaars gehuldigd van. de te kenwedstrijd en kykdooswedstryd die het Winkelcentrum Venray heeft georganiseerd voor de Venray se jeugd. De prijswinnaars van deze wedstrijd konden allemaal een pre sentje in ontvangst nemen, gespon- sored door Coenen, Hema, Torro, Blokker en Giraffe. De pryswinnaars zijn: Mark Koo ien Deurne (2V2);Raehel Mailuttu, Kamperfoelie 63 (3): Matthijs Beurs- kens. Ouverturestraat 49 (4); Pa trick Verstraelen, Wanssum (4): Martyn Hegmans. Vredepeel (4L Daan Heesbeen. Wilhelminastraat 15 (5): Niek Bovee. Meerlo (5): Am- melie Reyndere, Langeweg 96 (6): Martijn Peetere. Leunseweg 41 (6); Roel Gielens, Heide (6): Vincent Ver linden, Grote Markt 7 (6)-. Suzanne Bouten. Lathyrus 13 (6): Linda Ron gen, Vierlingsbeek: Linsey Kersten. Blerick (6); Suzanne Siebere. I^va- nestraat 19 (6): Daisy Straetman. Bolderik 35 (7): Sylvia Vereleijen. Melderelo (7): Ferdi v.d. Vloet. Harp straat 9 (7); Joyce Gerwen. Houten Hoek 13 (7): Els de Wit, Kamperfoelie 76 (8): Ruud Hage- nian. Pettenmakeretraal 14 (8); Ester heidens. Handelstraat 20 (8); Yvonne Bovee. Meerlo (9): Jorinda Schutgens. Kempweg 21 (9); Eefje Veretraelen, Oranjestraat 13 (9): An neke Pluk, Oirlo (9): Patrick Bie- rens, Vivaldistraat 52 (10): Jenny Hoebere. Castenray (10): Anita de Klerk, Deken Thielenstraat 4 (10); P. Willems. Beukenlaan 7a (12). I

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5