Rank Xerox viert met open dag haar 25 jaar vestiging Venray Open dag bij Rank Xerox 25 Jaar in vogelvlucht PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 15 november - Pagina 5 25 JAAR RANK XEROX 25 JAAR Laten wij nog even ingaan op de totstandkoming van de Venrayse vestiging. In 1960 kwam Rank Xe rox naar Nederland. Tben werd in Amsterdam een verkoopkantoor geopend. Om konkurrentie te voor komen wilde men in Nederland een vestiging hebben voor het ma ken van drums, developer (ontwik kelaar) en inktpoeder (toner). In het diepste geheim werden verkennin gen ondernomen en men kwam zo ondermeer in Deurne terecht. Maar het gemeentebestuur van Deurne gaf de onderzoekers te verstaan dat een grote fabriek het landelijk ka rakter zou aantasten. Op 17 april 1963 verscheen een vertegenwoordiger van Rank Xerox ten kantore van het ETIL (Econo misch Technologisch Instituut Limburg) te Maastricht en liet men zich daar informeren over de moge lijkheden in Limburg, 's Middags werd reeds een bezoek gebracht aan Venray. Er werd daar geen ruchtbaarheid aan gegeven, ook niet toen tien dagen later een aan tal heren rondkuierden over een met bomen, struiken en hei be groeid stuk terrein aan de Maashe- seweg. Het waren Londense verkenners. Een maand later viel de keus definitief op Venray en op 16 augustus gaf de gemeenteraad goedkeuring voor verkoop van 13,5 hectare voor de prijs van ƒ877.500,-. Op het laatste moment viel Roer mond af. Ook die vestigingsplaats was toen nog in de running. Maar de gemeente Venray kon aan Rank Xerox voor de vestiging een subsi die aanbieden van ƒ1.250.000,- mits er een fabriek van 25.000 m2 gebouwd werd en dat aan 240 men sen werk kon worden gegaran deerd. BOUWWERKZAAMHEDEN Hoofdaannemer voor het op 40 miljoen gulden begrootte objekt (25 mihoen voor de bouw en 15 miljoen voor de technische installaties) werd het Ingenieurs- en Construk- tiebureau Austin Europa. Het geheel omvatte een fabriek, kan toorgebouw, bedrijfsrestaurant en ontspanningszaal. In augustus 1963 werd een begin gemaakt met het bouwrijp maken van de groot ste kavel die ooit in Venray is ver kocht (15,5 haectare). Maar liefst 1.700 vrachtwagenladingen waren nodig om 25.000 m3 zand voor de fundering van wegen, nutsvoorzie ningen en gebouwen op een goede plaats te krijgen. Voor het karwei stonden 322 werkbare dagen. Nog even wat cijfers: 7.000 m3 be ton, 1.500 ton staal en 12 miljoen stenen moesten worden verwerkt. Konform de planning was de bouw medio september 1965 klaar en kon met de technische inrichting worden begonnen. Lente 1965 werd ook een keus ge maakt uit diegenen die hadden ge solliciteerd voor direkteur. Met ingang van 1 juni 1965 werd ir. Stierman benoemd tot direkteur. Hij startte met een handvol mede werkers, maar toen de technische machines waren geplaatst, rond de bouwvakvakantie, bedroeg het aan tal medewerkers 60 mensen. Op donderdag 18 november 1965 was het dan zover dat de eerste vesti ging van Rank Xerox op het vaste land van Europa in gebruik kon worden genomen. Een hoogtepunt in de sociaal-ekonomische ontwik keling van de gemeente Venray en van Noord-Limburg. 'Dit is ook een doorbraak in de eenzijdige in dustriële ontwikkeling van Venray', zo sprak gouverneur mr. dr. Ch. van Rooy de 200 gasten op de opening toe. Het aantal mensen wat toen we reldwijd in dienst was van Rank Xe rox bedroeg in zijn totaal 7.500 waarvan 60 in Venray. Op 20 november hield Rank Xe rox Venray een open dag voor alle inwoners van de regio. Dat daar be langstelling voor was bleek wel uit de 2.500 bezoekers die een kijkje kwamen nemen bij de grootste in dustrie van Venray. Op zaterdag 17 november viert Rank Xerox Venray het feit dat het 25 jaar geleden is dat mr. dr. Char les van Rooy, gouverneur van de provincie Limburg, de officiële ope ning van dit bedrijf verrichtte. Dit heuglijke feit wordt met een open dag gevierd, alleen bestemd voor de medewerkers en hun familie van Ven ray's grootste werkgever. Op de ze dag zullen ook een groot aantal genodigden aanwezig zijn. Zo zal de hoogste baas van het Xerox con cern. dhr. P. Allaire, de Venrayse vestiging bezoeken. Verder zullen o.a. de huidige gouverneur van de provincie Limburg, de heer Masten broek, aanwezig zijn alsook de dochter van de toenmalige gouver neur, mevr. Y. van Rooy, nu staatsse cretaris voor Economische Zaken. Het feit dat de Rank Xerox vesti ging 25 jaar mede het beeld van Venray heeft bepaald, was reden voor ons om eens terug te duiken in de tyd. GEHEIMZINNIGHEID Tydens de raadsvergadering van mei 1963 deed de toenmalige bur gemeester van Venray dhr. Custers, mededelingen aan de raad, dat er sinds vier weken kontakt was met een Engelse onderneming, die in Venray een onderneming wilde Starten, waar fotografische hulp middelen voor de Europese markt zouden worden gemaakt. Dat zou voor de Venrayse in dustrie een welkome aanvulling zijn van de toen hoofdzakelijk op de metaalindustrie, gerichte industrie. Meer wilde de burgemeester hier over niet kwijt omdat er al maan den lang in Venray geruchten zouden zijn dat een Amerikaans be drijf zich in Venray zou willen vesti gen. Die vestiging was niet doorgegaan omdat, zo zei men, het vroegtijdig was uitgelekt. Het betrof de schokdemperfabriek Monroe. Wat ons weekblad, met name de toenmalige hoofdredakteur Wim van den Munckhof ook deed, het gemeentebestuur bleef geheimzin nig doen, omdat men bang was dat, indien het uit zou komen, dit be drijf, het zou gaan om een industrie voor 200 medewerkers, zou afha ken. De burgemeester had een tota le informatiestop bevolen en alleen de leden van de gemeenteraad wa ren onder de grootst mogelijke ver trouwelijkheid geïnformeerd. Het was als had een storm door het gemeentehuis gewoed, zo sloeg de bom in, toen een redakteur van het Dagblad voor Noord-Limburg, getipt door een personeelschef van een Venrays bedrijf, de primeur van zijn leven kreeg, dat het om de Britse filmmaatschappij Rank ging. Wat die redakteur in de maan denlange geruchtenstroom niet bevestigd kon krijgen op het ge meentehuis, kreeg hij wel met een telefoontje naar Londen. Ze waren op zoek naar een goede lokatie in Nederland voor de bouw van een in- ktpoederfabriek. Maar de bevesti ging dat reeds gekozen zou zijn voor Venray werd op 18 juli 1963, die dag kwam het Dagblad voor Noord-Limburg met zijn primeur, niet gegeven. Burgemeester Custers bewoog hemel en aarde en had nog geprobeerd die publikatie te ver bieden, maar daar'trok de hoofd redakteur van het Dagblad voor Noord-Limburg zich niets van aan. Als men achteraf de feiten van toen op een rijtje zet dan is de ge heimzinnigheid van het Venrayse gemeentebestuur onverklaarbaar want op 13 mei 1963,14 dagen voor de bekendmaking aan de raad der gemeente dat een Engels bedrijf geïnteresseerd was in Venray, was reeds beslist dat vestiging in Venray doorgang zou vinden. Van 16 tot 18 april 1963 hadden de heren J. Sle- vin en J. Ellis, namens de Rank, on derzoek gedaan naar vestiging in Roermond of in Venray. WERKGELEGENHEID Op 1 januari 1963 hadden de ge zamenlijke Venrayse bedrijven 1.900 arbeidsplaatsen maar hadden die bedrijven een personeelstekort van 262 personen, zo meldde toen het Arbeidsbureau. De komst van Rank Xerox naar Venray werd door de gemeente en de arbeidsmarktinstanties gehul digd als een welkome doorbreking van het eenzijdige werkgelegen- heidspatroon. Over eventuele negatieve gevolgen voor de arbeids markt en de personeelsvoorziening van de bestaande bedrijven werd niet gerept. Omdat met name Inalfa moeilijk aan personeel kon komen hadden zij al besloten nevenvesti gingen te doen in Stadskanaal en Hamont. Waar die 200 mensen voor de Rank vandaan moesten komen wist niemand. Er was immers al 'n groot tekort. De bom van lokale onrust kwam tot ontploffing door een personeels advertentie in enkele landelijke bladen. Daarin werd een direkteur gevraagd voor de in aanbouw zijnde fabriek in Venray, die straks werk gelegenheid zou kunnen bieden aan 450 mensen. Dat, terwijl er al tijd van 'slechts' 200 werknemers was gesproken. Dat was op zaterdag 29 maart 1964. De industiële Club Venray had met enkele partikuliere onderne mers hun bezorgdheid en veront waardiging hierover uitgesproken, juist op de dag dat de gemeenteraad zou beslissen een bedrag van ƒ232.000,- beschikbaar te stellen voor de ontsluiting van het gebied waar de Rank aan het bouwen was. De burgemeester werd verweten dat hij vertrouwelijke stukken zou heb ben achtergehouden, die de be zorgdheid van de industrie onderstreepten. Maar de raad schaarde zich in meerderheid ach ter het beleid van burgemeester en wethouders. Burgemeester Custers verklaarde onomwonden, met be trekking tot Rank Xerox, dat voor de toekomst van Venray niet alleen de belangen van het bestaande be drijfsleven doorslaggevend konden zijn. Rank Xerox bleef nog lang een bron van argwaan en vermeende bedreiging voor andere bedrijven. De problemen op de arbeidsmarkt losten zich echter geleidelijk van zelf op. Dit ondermeer door de mijnsluitingen, de terugloop in de Duitse bouw en de sterke toeloop van arbeidspontentieel uit de eerste naoorlogse generatie. Toen Rank Xerox in 1975 een re- kord van meer den 3.000 medewer kers noteerde, was Venray al lang vergeten dat het zich nauwelijks 10 jaar geleden zo druk had gemaakt om een advertentie waarin sprake was geweest van 450... De viering van het 25-jarig be staan van de Rank Xerox-vestiging in Venray zal grotendeels in het te ken staan van het eigen personeel. A.s. zaterdag is het bedrijf open gesteld voor alle personeelsleden en dié personeelsleden, die bij Rank Xerox met pensioen zijn gegaan. De organisatie van dit ge beuren, in handen van dhr. Piet Kienhuis, gaat er van uit dat a.s. za terdag zo'n 5.000 tot 6.000 mensen de poorten van het bedrijf zullen passeren. Verder zal de open dag een offi cieel tintje krijgen door de aanwe zigheid van een aantal genodigden waaronder dhr. P. Allaire. President en Chief Executive Officer van Xe rox Corporation. Hy is de hoogste baas van dit Amerikaanse concern. Verder zullen o.a. gouverneur Mastenbroek en mevr. Y. van Rooy, staatssekretaris van economische zaken aanwezig zijn. Saillant detail, de vader van de staatssekretaris, dhr. C. van Rooy, opende 25 jaar ge leden Rank Xerox Venray. PROGRAMMA DEMONSTRATIES Tussen 9.30 en 10.00 zullen de ge nodigden in gebouw L worden ont vangen. Hierna volgt de opening van de open dag en de Team Tbons. Dit zijn demonstraties van bepaal de produktiestromen binnen Rank Xerox. De Team Tbons hebben een algemeen informatief karakter en tonen ook een saamhorigheid bin nen de werkgroep. De opening zal worden gedaan door dhr. Allaire terwijl er ook toespraken gehouden zullen wor den door mevr. Van Rooy en dhr. F. Stall man, president direkteur Rank Xerox Nederland. Daarna zullen de genodigden worden rondgeleid door de gebouwen. Om 13.00 uur zal Rank Xerox Venray de Venrayse gemeenschap een cadeau aanbie den, ter gelegenheid van dit 25- jarig bestaan. Om de toeloop van bezoekers zo geleidelijk mogelijk te laten verlo pen, is het personeel in blokken verdeeld. Tussen 10.00 en 12.00 uur zal een deel van het personeel de open dag gaan bezoeken, gevolgd door een groep tussen 12.00 en 14.00 uur en een groep tussen 14.00 en 16.00 uur. Om de parkeerdrukte aan te kun nen" ïs'op diverse plaatsen nabij Rank Xerox aparte parkeerruimte gekreëerd, welke duidelijk aangege ven zullen zijn. gebruik genomen kunststof spuit- gietery te bezichtigen. Ook is hier het transport van onderdelen met behulp van Hoovercrafts een be zienswaardigheid. Een van de laatste ontwikkelin gen is de ontwikkeling van cru's (customer replaeeble units). Dit zijn de grafische onderdelen van een kopieerapparaat, die door de klant zelf verwisseld kunnen worden. In tegenstelling tot deze novitei ten bij Rank Xerox is de Tbnerfa- briek eigenlijk niets nieuws. De produktie, het breken en het verfij nen van de tonerpoeder gebeurt niet veel anders als voor 25 jaar. Behalve aandacht voor de pro duktie ook aandacht voor de pro- dukten. In de showroom zijn de moderne kopieerapparaten te zien terwijl in een aparte tent door oud medewerkers alle in Venray gepro duceerde kopieerapparaten gede monstreerd zullen worden. Ook is er een videofilm gemaakt waarin diverse mensen geïnterviewd zijn over hun band met Rank Xerox. Verder is er voor ontspanning ge zorgd. Er zal een optreden'zijn van de Rank Xerox All Stars, een band die in de 70-er jaren nogal furore maakte in het Venrayse. Sinds 1989 heeft Rank Xerox ook een eigen Big Band, die haar debuut maakte by het afscheid van dhr. Sonnebom. In het XCS-gebouw kunnen lief hebbers zich uitleven met elektro- nikaspelletjes. Voor de kinderen zijn her en der aktiviteiten opgezet terwijl in de kantine videofilms worden gedraaid. Daar is ook de personeelsvereniging aanwezig om kond te doen van haar aktiviteiten. Nabij de kantine is een grote tent neergezet* waar de werknemers in een gezellig samenzijn de dag af sluiten. De diverse demonstraties die ge geven zullen worden liggen ver spreid over het hele bedrijf. In" gebouw U, waar o.a. het automa tisch magazijn ligt, zal een show van robots worden gegeven die di verse produkten samenstellen. In gebouw M ligt het accent onder an dere op de verfiabriek en de tool- shop. In gebouw B is de onlangs in De produktie-afdeling van de cru's (foto geheel boven) zal een van de middelpunten zijn tijdens de open dag. Ook bijzonder is de de- monstratie van alle in Venray ge produceerde kopieerapparaten, van de oude üüO (links) tot en met de meest moderne versies (foto boven). Wil men de geschiedenis van Rank Xerox uitgebreid in beeld brengen, dan kan men er wel een boek over schrijven. Dat is inmid dels dan ook gebeurd en het 'jubi leumboek' zal a.s. zaterdag aan alle genodigden en personeelsleden worden aangeboden. Peel en Maas beperkt zich tot de ze ene pagina, waarbij we de afgelo pen 25 jaar in vogelvlucht de revu laten passeren. 1965 Op 18 november is de officiële opening door mr. C. van Rooy, Com missaris van de Koningin in Lim burg, gevolgd door een open dag op 20 november. 1966 Op 4 mei is de eerste uitlevering van toner vanuit Venray. Op 1 sep tember wordt de personeelsvereni- ging opgericht en een maand later, op 1 oktober wordt de 250e mede werker verwelkomd. 1967 Op 8 mei van dit jaar wordt de be drijfsbrandweer opgericht. 1968 h De aktiviteiten op het gebied van metaalbewerking worden uitge breid. Op 31 mei van dit jaar wordt de ideeënbuscommissie geïnstal- ieerd. Op 19 september overiydt dhr. Chester G. Carlson, uitvinder van de Xerografie. 1969 De eerste ondernemingsraad wordt op 22 augustus geïnstalleerd. Verder volgt de aankondiging van enkele omvangrijke uitbreidingen. De bouw van o.a. assemblagehallen en een kantoorflat vergen een in vestering van ƒ36 miljoen. 1970 Op 6 februari wordt de eèrste in Venray gebouwde kopieermachine, de RX 3600 afgeleverd, gevolgd dooi de start van de produktie van de RX 7000, in september. Het eerste lustrum wordt met ruim 800 mede werkers gevierd. 1971 Na enkele landelijke akties voor personeel wordt op 1 april de 1000e medewerker verwelkomd. Op 20 september wordt het nieuwe kan toorgebouw geopend door Prins Bemhard. Nieuwe investeringen voor maar liefst ƒ56 miljoen staan op stapel. 1972 Dit jaar staat in het teken van het personeel. Op 10 januari wordt het personeelsfonds opgericht en op 21 januari wordt de kindercrèche op Rank Xerox geopend. Op 1 septem ber treedt de 1500e werknemer in dienst en wordt er een veiligheids handboek uitgereikt 1973 Het aantal personeelsleden groeit. Op 4 juni telt Rank Xerox Venray 2000 medewerkers. Op 14 september wordt gestart met de produktie van de 3100 kopieerappa raat. De produktie krygt spoedig te kampen met de aanvoer van on derdelen. 1974 In dit jaar lopen de Xeroxpaten ten af en bestormen de Jappen de markt. De oliecrisis leidt tot ver stopping van de goederenaanvoer in Venray. Verder wordt het compu tercentrum in gebruik genomen en bereikt het aantal medewerkers een rekord: 3000. Rank Xerox Ltd. wordt op 19 november een zelfstan dige onderneming met een meer derheidsdeelneming van de Xerox Corporatie. 1975 Hét eerste sociaal-jaarverslag ver schijnt en op 26 september wordt het 50.000e kopieerapparaat uit de 3100-familie uitleverd. 1976 Op 6 september start Rank Xerox Ltd. met de verkoop van kopieerap paraten. Het aantal werknemers is teruggelopen naar 2800. 1978 Reorganisatie van de produktie- aktiviteiten bij de Rank Xerox- bedrijven. De tonerproduktie blijft in Venray. De produktie van ko- pieer'drums' gaat naar Welwyn Gar den City. In november wordt gestart met de produktie van high voltage power supplies. 1979 Xerox Computer Services vestigt zich in Venray. Op 20 juni wordt het geheel vernieuwde Documentatie Informatie Service Centrum geopend. 1981 Rank Xerox Venray kan de kon- kurrentieslag niet aan. Voor maar liefst 423 medewerkers werd kol- lektief ontslag aangevraagd. Uitein delijk moeten er 413 mensen afvloeien. De betrokkenen horen dit op donderdag 2 april, een dag die nog bekend staat als 'Black Thursday'. 1982 Gedurende vier perioden van 6 weken moet werktijdverkorting worden aangevraagd. In dit jaar wordt ook gestart met de produktie van de 1045 uit de Marathon serie. 1983 De klap werkt door. Voor 550 pro- du ktiemedewerkers moet van mei tot november werktijdverkorting worden aangevraagd. In dit jaar wordt met de start van de produktie van printplaten begonnen. Op 3 de cember overlijdt ir. Leendert A. Sonnebom, president-direkteur van Rank Xerox Manufacturing (Ne derland) b.v. Hij had sinds de ope ning de leiding over dit Venrayse bedryf. Zij opvolger werd ing W. Sonnebom. 1984 Op 24 mei opent dr. J, Kremers, Commissaris van de Koningin in Limburg het Europese Datacen- trum van XCS. In dit jaar start ook het Centrum voor Kantoorinnova tie te Venray, een mede-initiatief van Rank Xerox Venray. In de Maaspoort te Venlo wordt met 440 medewerkers hun 12%-jarig jubi leum gevierd. 1985 In dit jaar start de aktie 'Leider schap door Kwaliteit'. Door kwali teitszorg moet het verloren gegane marktaandeel worden herwonnen. Xerox breidt het assortiment kan toorapparatuur uit. 1986 Op 6 maart is de officiële opening van het European Logistic Centre, van waaruit goederen en onderde len over heel Europa verspreid gaan worden. Op 20 september is de eer ste Team Toon, waarmee werkne mers worden gekonfronteerd met de werkzaamheden van hun colle ga's. Dit evenement trok ruim 3000 bezoekers. Op 25 november wordt in de hal van het kantoorgebouw een plastiek onthuld ter herinne ring aan dhr. Stiemian. 1987 Het busvervoer voor personeel wordt opgeheven, evenals de een malige vut-regeling voor 55-plus- sers. Er wordt een begin gemaakt naar de kwaliteit van de bodem en het grondwater op het Rank Xerox terrein. 1988 Op 30 oktober is de uitlevering van het 400.000e kopieerapparaat uit de 10-serie. Op 21 december neemt Rank Xerox Venray afscheid van algemeen direkteur Sonne- borg die met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ing. Frans J. S tollman. 1989 Rank Xerox Venray treedt naar buiten met gegevens over verontrei niging op het bedrijfsterrein. 1990 Gestart wordt met de produktie van customer replaeeble units en met de spui tgietafdel ing Het Euro pean Logistic Centre levert voor het eerst binnen een jaar meer dan 1 miljoen goederen uit. Ook wordt gestart met de sanering van het verontreinigde grondwater en de verontreinigde bodem. Op 17 no vember viert Rank Xerox hel 25-jarig bestaan. 1991... Rank Xerox Venray verwacht voor de toekomst weinig spektakulairs. De huidige aktiviteiten zullen niet ingrypend veranderen. Wel zal de logistieke funktie van Venray wor den uitgebreid. Het gegeven dat Rank Xerox Venray groot wil zyn, maar vooral de beste, blyfl ge handhaafd. elke week nieuws

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5