PEEL EN MAAS Hypotheek? Kom rechtstreeks naar de Rabobank 8.4% Wereldkinderen zoekt sponsors BRAX Open dag bij Zuidooster in Venray Minister Alders steunt de melkaktie' van Groenewold Bomenkapperij in bomenbuurt schiet in verkeerde keelgat Lmn Opknappen van wegen in Venray kost 22 miljoen Zangers van St. Frans ook voor zangeresjes 'N HEER MN EENBROEK! Drumband Euterpe recipieerde PEEL EN MAAS Extra lage rente Spaar- Optimaalhypotheek vanaf Rabobank Meer bank voor je geld VOLVO, K0P10P6R OP HGTGGBIGD VAN VGUGHGD. volvo Geniet het vertrouwen FOTO PRINTSHOP VENRAY weekblad voor venray en omgeving Wie wil mij sponsoren? Sint Nico laas in Venray Dodenherdenking op Duits kerkhof PEEL EN MAAS De leerlingen van 't Groenewold, aar ook hun leerkrachten, weten tussen wat het verschil is tussen jt drinken van schoolmelk en het inken van melk op school. Het rste doe je uit een milieu- ivriendelijk wegwerpbekertje, aar dan is de melk heerlyk ge- >eld dankzij een door de melkgi- nt Campina gratis beschikbaar Stelde elektrisch gekoelde box. et tweede doe je uit een poreelei- en beker, volgeschonken uit een lilieuvriendelijke glazen (statie- :ld) fles. De melk is ook gekoeld, dan in een door de ouders ge zonken koelkast omdat diezelfde Ikgigant Campina de koelbox ir heeft meegenomen. Er wordt lers geen schoolmelk, maar ielk Op school gedronken. De i, die een milieubewuste school joet betalen voor de milieuvrieri- elijke verpakking is dus een koel- iox. En een ander verschil is, dat de essenmelk ook nog eens een dub- eltje per liter goedkoper is... VOORGESCHIEDENIS De voorgeschiedenis van de.Groe- ewoldse schoolmelkaiïaire mag Is bekend worden verondersteld, het kader van een milieuprojekt loos het schoolteam enkele maan- en geleden bewust voor het ichenken van melk voor de school- [Inderen, uit glazen flessen. Om van de melkoverschotten af komen wordt schoolmelk door e EG gesubsidieerd en aan de icholen afgeleverd in wergwerpbe- ;ers met een aluminium afdek- trip. Het milieubewuste team van Jroenewold berekende, dat alleen il van deze school per jaar ongeveer iOOO wegwerpbekertjes in de vuil- ïiszak verdwenen. Vandaar dat «sloten werd in het vervolg melk rit glazen flessen aan de school- eugd te schenken. Campina, leve- lancier van zowel flessenmelk als ichoolmelk, napi echter hierop de aan de school geleende koelbox weer terug. Het schoolteam voelde zich behoorlijk geflest. Er gingen brieven uit naar de Consumenten bond, Milieudefensie en minister J.G.M. Alders van o.m. Milieu beheer. ANTWOORD VAN DE MINISTER Van de minister kwam een zeer verrassend antwoord. Hij schreef het initiatief van de school volledig te steunen omdat hem was geble ken, dat uit een recent onderzoek was gebleken, dat melk in een gla zen statiegeldfles een zeer milieu vriendelijke manier van verpakken is. In een brief aan de Raad van Bestuur van Campina in Den Bosch werd verzocht gezien het bo venstaande zo spoedig mogelijk de statiegeldflessen te her introduceren, schoolmelk weder om in retourflessen aan te leveren en de daarbij bestaande koelbox regeling in stand te houden. Boven dien drong de minister er bij Campina op aan de koelbox weer aan Groenewold terug te geven om dat deze school met het initiatief van melk in statiegeldflessen dui delijk heeft aangegeven bij te wil len dragen aan een beter milieu. STANDPUNT CAMPINA Intussen wordt de flessenmelk in Groenewold nog steeds koel gehou den in een door een van de ouders ter beschikking gestelde koelkast, omdat Campina nog niet van plan is de koelbox terug te geven. Vol gens Campina is de diskussie tus sen overheid, milieu-organisaties en de verpakkingsindustrie nog volop gaande. Maar ook zonder de koelbox van Campina blijven de kinderen van Groenewold melk drinken uit de milieuvriendelijke statiegeldfles in de hoop, dat andere scholen dit voorbeeld zullen volgen. Minder af val maken, daar gaat het om. Veronderstellende, dat de ge- neente grote bomen rond de flats de Zuidsingel alleen maar zou den snoeien, werden omwonenden joed kwaad, toen zij ontdekten, dat Ie bomen waaronder enige nooie exemplaren werden omge- ïakt. Zonder dat de omwonenden riervan in kennis waren, gesteld, ireeg de Woningbouwvereniging loord- Limburg van' 'de gemeente ergunning om de böinën te kap- Op haar beurt had de gemeen- verzuimd bekendheid te geven aan het afgeven van de kapver- [ünning. Wethouder Truijen werd daarover n de commissie voor openbare irerken ter verantwoording geroe pen. Volmondig moest hij toegeven dat de gemeente hier in de fout was gegaan. 'Het ware beter geweest wanneer de gemeente in dit geval de mensen had voorgelicht', zei hij en voegde er aan toe, dat de ge meente van deze zaak wat had ge leerd. Volgens hem is het niet nodig bekendheid te geven aan het verle nen van kapvergunning voor 'klei ne gevallen'. Maar wanneer het gaat om het vellen van bomen op grote re schaal, zal dit ruim van te voren bekendgemaakt móeten worden, al dus de wethouder. Overigens werd door Openbare Werken veronder steld, dat de woningbouwvereni ging de mensen op de hoogte zou hebben gesteld. Er zal nu een dui delijke instruktie komen voor de ambtenaren, waarin wordt vastge legd wanneer en in welke gevallen de burgerij moet worden ingelicht. Afgelopen zaterdag 10 november, hield de drumband van Koninklij ke Harmonie Euterpe in het vereni gingsgebouw 'de Perdstal' in Venray een receptie vanwege een recent sukses. Tijdens het onlangs gehou den concours in Veulen behaalde de drumband een eeiste pry's met promotie in de derde divisie, met een puntentotaal van 2§8,5. Een reden om te vieren! Velen kwamen het bestuur, de instruk- teur en de leden dan ook de hand drukken. Ook Venrays wethouder Driessen gaf daarbij acte de présence. Verrassend was het opti'eden van de oud-leden van de drumband, die onder leiding van Fer van Els een serenade brachten, als eerbetoon voor het behaalde resultaat. Ook werden instrukteur W. Pee- ters en diens echtgenote gehuldigd door Euterpes president, de heer P. Pop. elke week nieuws Met de Spaar-Optimaalhypotheek bespaart u al gauw tienduizenden guldens. Ga dus verder met de Rabobank en laat üw voordeel berekenen. Dit is een initiatief van de gezamelijke Rabobanken: Broekhuizenvorst, Leunen, Meerlo, Merselo. Oirlo, Oostnun. Swolgen. Venray. Wanssum-Blitterswyck en Ysselsteyn. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 Nr. 46 nUNDbHUENELFDE JAARGANG Vanaf het allereerste begin in 1927 heeft Volvo veiligheid tot principe verheven. Voordat er in Europa wettelijke maatregelen vaa kracht werden om de veiligheid van de bestuurder en z'n passagiers te waarborgen, had Volvo ze^l ingebouwd. We noemen hiervan alleen maan kooiconstructie, rolbeugels en veiligheidsgordels. Nog steeds wordt de veiligheid van Volvo door veel autoriteiten^ en instanties als norm, als wereldstandaard genoemd. Het openbaar vervoer staat volop in de belangstelling. Bus en trein krijgen in de nabije toekomst een belangrijke rol toebedeeld die zij graag waar willen maken. In de afgelopen maanden wer den, ook in Venray, al enige goede aanzetten gegeven: Er kwamen nieuwe verbindin gen: de sneldienst Venray-Hel- mond; een BUXI van Venray via Well naar Bergen en Siebengewald. In nauwe samenwerking tus sen Nederlandse Spoorwegen en Zuidooster is het nu mogelijk in Venray één kaartje te kopen voor een reis vanaf Venray-busstation naar ieder gewenst treinstation in Nederland. Dus op het station Ven ray koopt u een kaartje Venray- Amsterdam. Met de sneldienst naar Helmond en dan overstappen op de trein naar Amsterdam. Ook de inrichting van het kantoor te Venray onderging een face-lift. De kaartverkoop werd in een modern jasje gestoken. Kan toor en Resto worden gerund door de heer en mevrouw Van Zoest. By hen kunt u niet alleen terecht voor uw bus- en treinkaartje; zij bieden u meer service. Graag serveren zij u een kopje koffie of wat fris in het Resto-gedeelte. Hier kunt u ook te recht voor een warme snack. Ver der kunnen zy u van dienst zyn met versnaperingen, ijs en rookwaren. U ziet, er is nogal wat gebeurd rond het busstation Venray. Reden genoeg om eens een kijkje te gaan nemen. Dat kan en wel op vrijdag 16 november a.s. tussen 15.00 en 21.00 uur. Er valt dan van alles te beleven rond het busstation. Zo zal er een nieuwe bus te bezichtigen zijn, voorzien van de laatste techni sche snu^es. Een technische man zal u graag nadere uitleg geven. Ook zal het CVL (Centrale Ver- keere Leiding) gedemonstreerd worden. Met behulp van dit systeem wordt de dagelijkse dienstuitvoering geleid. Een dienst leider verzorgt deze demonstratie en zal een en ander toelichten. Vandalisme De eigenaar van een personen auto uit Ysselsteyn kwam tot de ont dekking dat zijn voor zyn woning aan de Immenhof geparkeerde auto behoorlijk beschadigd was. Spiegel, antenne en ruitenwissere waren vernield, ook waren er verschillen de diepe krassen in het rechterpor tier aangebracht. Een schade van enkele honderden guldens. Weer diefstal van poststukken Weer moest een aan de Bachstraat wonende dame tot de ontdekking komen dat haar brie venbus was geopend en dat de daar in gebrachte poststukken waren weggehaald. Het is zeker dat bij die poststukken rekeningen waren, maar zij en de politie geloven niet dat de dader die rekeningen voor haar zal betalen. Ook de vorige week bleek haar brievenbus te zijn geledigd door onbevoegden. Verder zal ook de Halte onderhoudsdienst met een van haar servicewagens aanwezig zijn, om u een idee te geven van haar werk. Voorst zullen promotie-teams van de Nederlandse Spoorwegen en Zuidooster aanwezig zyn. Hier kunt u terecht met al uw vragen. Zy ge ven u graag alle gewenste in formatie. Voor de kinderen van de basis scholen is er een kleurwedstrijd. De kleurplaten kunnen tijdens de ze dag worden afgehaald bij de Zuid ooster Infbbus en dienen vóór 1 december te worden ingeleverd. De vijf mooiste kleurplaten worden be loond met een fraai minibusje. De klasgenoten van de winnaars delen mee in de prijzen. De afdeling Pro motie van de Zuidooster zal voor de ze klassen gratis een 'Openbaar Vervoer Projekt' verzorgen. Zo kun nen deze kinderen dan nader ken nismaken met het openbaar vervoer. Als goede gastheren zullen het echtpaar Van Zoest en de Zuid ooster Autobusdiensten alle bezoe kers een konsumptie met traktatie aanbieden. U ziet: reden genoeg om op vrij dag 16 november a.s. tussen 15.00 en 21.00 uur een bezoek te brengen aan het busstation. deze maand De afdeling Wereldkinderen in Venray heeft een sponsorprojekt in de sloppenwijken van Manilla. Ruim 400 sponsorkinderen wach ten op een sponsor, die hun de mogelijkheid biedt op*" een mens waardig bestaan. De omstandighe den waar deze kinderen en hun familie leven is zeer slecht. Zij wo nen in een éénkamer woning, huis jes gebouwd van golfplaat en karton in de moerassen van Manilla. Als het hoog water is, in het regensei zoen, dan staan hun huisjes onder water. De hygiëne staat op een laag pitje. Veel mensen hebben daarom last van TBC De zustere van het Damay- an Community Center hebben zich het lot aangetrokken van deze slop- penbewonere. Zij zorgen voor bete re bewoning, beroepsopleiding, medische verzorging, scholing voor de jeugd en hygiëne. Daar is na tuurlijk geld voor nodig en daar zorgt Wereldkinderen voor middels sponsoring en projekthulp. Wy en ook u, mogen de kans niet onbenut laten om deze arme men sen daadwerkelijk te helpen. Als u sponsor wordt krijgt u ook regel matig post van uw sponsorkindje en ons verenigingsblad, zodat u op de hoogte blijft van de omstandig heden in Manilla. Voor ƒ65,- per kwartaal (60 cent per dag) bent u al sponsor. Van dit bedrag gaat slechts ƒ5,- af voor kosten, die de vereniging Wereld kinderen maakt, de resterende ƒ60,- is voor het sponsorkind en zyn familie. Omdat Wereldkinde ren een vrijwilligers vereniging is» kunnen de kosten zeer laag gehou den worden. Wilt u meer inlichtingen over ons projekt of wilt u sponsor wor den, bel dan Elly of Luc Hageman, tel. 04780-86909. U kunt ook samen met uw familie, buren of vereniging een kindje sponsoren. Doen hoor!!! Deze week willen wij u voorstel len aan Jenelyn Puertilland. Zij is zeven jaar oud en woont in de slop penwijken van Manilla. Door de slechte levensomstandigheden van deze familie komen zij in aanmer king voor het sponsorprogram van het Damayan Community Center i.s.m. Wereldkinderen. Elders in de krant kunt u hier meer over lezen. Jenelyn heeft alleen een moeder en een zusje. Haar vader is overle den. Haar moeder is 27 jaar en ver dient f84,- per maand. Dit is onvoldoende om van te leven. Zy woont in een éénkamer woning zonder meubels. Jenelyn is een ak- tief en handig meisje. Zij wil graag naar school, maar daar is geen geld voor. Hulp is dringend nodig! U kunt dat doen, door sponsor te worden voor ƒ65,- per kwartaal, dat is slechts 60 cent per dag. U kunt nu bellen: 04780-86909, Elly of Luc Hageman. Wereldkinderen al 20 jaar een betrouwbare vereniging voor pro jekthulp, sponsoring en adoptie. As. zaterdag, 17 november, zal Sint Nicolaas zich, direkt na zijn aankomst in Nederland, naar Ven ray spoeden om ingehaald te wor den in het centrum. Als alles meezit zal hij om 14.00 uur arrive ren bij het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat. Hij zal dan te voet, om 14.15 uur, richting Grote Kerk vertrekken. Onderweg kunnen de kinderen de Goedheilig man dan een tekening aanbieden of een praatje met hem maken. Hiervoor heeft de Sint drie kwartier uitge trokken. voordat hij bij het bordes van de Muziekschool arriveert. Daar wordt hij door burgemeester Defesche ontvangen en houdt hy een toespraak tot de jeugd, waarna de Pieten een strooifestyn voor de jeugd houden. Van daaruit zal hij te paard door het Venrayse centrum trekken. De route is Grotestraat, Hensenius- plein, Schoolstraat, De Bleek, Schoolstraat, Passage, Grotestraat, Schoutenstraatje, Schoolstraat, Marktstraat, Hofstraat, waarna de optocht bij het gemeentehuis zal eindigen. Dit zal zo rond de klok van 16.00 uur zijn. Traditiegetrouw zal a.s. zondag ter gelegenheid van Volkstrauertag, de dodenherdenking plaatsvinden op het Duits soldaten kerkhof in Ys selsteyn. Tijdens de herdenking zullen alle slachtoffers van oorlog en geweld worden herdacht, onge acht ras of geloof, ook de Neder landse doden van bombardemen ten of concentratiekampen. De plechtigheid vangt aan om 11.00 uur met toespraken die bij het centrale kruis gehouden zullen worden, o.a. door de nieuwe Duitse ambassadeur in Den Haag dr. Klaus Jürgen Citron; namens de Volksbund Deutsche Kriegsgraber- füreorge door Winfried Schulte, ter wijl ook dit jaar een van de leerlingen van de Deutsche Abtei- lung van de Internationale Afcent school uit Brunssum, namens de jeugd het woord zal voeren. Generaal Brackel spreekt op per soonlijke titel een woord namens de vroegere tegenstanders. De geestelijke toespraak zal dit jaar worden gehouden door de legerpre- dikant dr. Hildebrandt Zowel het gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn als het Mannenkoor zal, zoals de traditie dat wil. de her denking met zang omlijsten. Ook nu zal weer een erecompagnie van het in Budel gelegen Duitse leger het een en ander militair begelei den. Verder zal weer een aantal kransen worden gelegd, door de daarvoor verantwoordelijke instan ties (o.a. door het gemeentebestuur van Venray). De plechtigheid kan door ieder een worden bijgewoond maar men moet wel rekening houden dat al leen diegenen die een parkeerkaart hebben, kunnen parkeren in de buurt van het kerkhof. Gezien de drukte moet rekening worden ge houden dat het laatste gedeelte toch te voet zal moeten worden afgelegd. Er zyn voorzorgsmaatregelen ge nomen om de plechtigheid waardig te laten verlopen. De ontvangst in het gemeen schapshuis na afloop van de plech tigheid is alleen toegankelijk voor hen die daarvoor een uitnodiging hebben ontvangen. 'n abonnement waard De gemeente Venray hoopt zo'n slordige 22 miljoen gulden van het Rijk te krijgen om in drie jaar het achterstallige onderhoud aan de wegen te kunnen wegwerken. Dit deelde wethouder J. Truyen mede tijdens een vergadering van de commissie openbare werken. Het gaat hier om het herstellen van honderd wegen, die schreeuwen om een opknapbeurt. In het kader van de Artikel 12-status v^n de gemeente Venray hoopt de wethouder dit geld van het Rijk te krygen. Op 14 december wordt het eindrapport van de in- spekteur, die de minister moet ad viseren over de noden van Venray, behandeld. 'Daarna horen we wat we van het Ryk mogen verwachten', aldus de wethouder. Reeds eerder was uit een globaal onderzoek ge bleken, dat Venray zeker een be drag van 15 miljoen nodig zou hebben voor het wegwerken van achterstallig onderhoud aan de we gen. Venray kreeg een voorschot van drie miljoen, waarmee negen wegen konden worden opgeknapt. Maar intussen was men er al achter gekomen, dat alleen al voor zes. wegen 4,5 miljoen nodig was. Het voorschot werd verhoogd tot vijf miljoen, terwijl de jaarlijkse bydra- ge voor het wegenonderhoud met drie miljoen werd verhoogd. MEER DAN 22 MILJOEN Uit een diepgaand onderzoek naar de toestand van nog eens 95 wegen werd duidelijk, dat in totaal meer dan 22 miljoen nodig zal zyn om het achterstallige onderhoud weg te werken. Wethouder Truijen van o.m. financiën en openbare werken heeft een verzoek om dit bedrag beschikbaar te stellen bij de inspekteur ingediend. De onlangs gehouden ledenwerf- aktie, waarbij onder andere 9000 uitnodigingsbrieven in Venray en enkele kerkdorpen huis-aan-huis bezorgd werden, heeft vijf nieuwe leden opgeleverd. Een gering resul taat voor zo'n grote Inspanning. Ge zegd zou kunnen worden dat er niets nieuws onder de zon is, im mers in 1983 schreven we in dit blad over de toen gehouden leden- werfaktie: '4000 folders leverde één aanmelding op'. Natuurlyk is het koorbestuur blij met deze vijf nieu we zangers en misschien komen er in de loop van de komende weken nog wel een paar bij. Aanmelden blijft mogelijk. Daarvoor kunnen jongens vanaf 8 jaar met hun oudere elke vrijdagavond om 18.45 uur terecht in 'De Galmhut' aan de St. Antoniusstraat 3a. Het koor blijft optimistisch want het wil nog zoveel: In de achterlig gende 31 jaar heeft het koor hoofd zakelijk kerkmuziek gezongen, 'n repertoire dat voornamelijk in de Paterskerk in Venray ten gehore werd gebracht Menige hoge, lage, zuivere, maar ook wel eens een val se noot is door de kerkbezoekers aanhoord. De kerkmuziek blijft deel uitma ken van het repertoire. Wel zal de frequentie van optreden in de Pa terskerk worden verminderd waar door meer tijd beschikbaar komt wsuKtttmmiKUDCBr FINEST QUALITY Ook in Jeans oaotestraat «1 vemraï. tel. ootmitt*. voor enerzijds het instuderen van concert-programma's die dan voor een groot deel zullen bestaan uit niet-religieuze werken en ander zijds voor meer optredens buiten de kerk zoals een zondagochtend concert in de schouwburg, elders in Venray of zelfs een avondvullend programma hier of daar. Aan veel van de voorwaarden om dit te kunnen bereiken kan het koor voldoen. Er is een uitgebreide dirigentengroep (tw. dhr. Buys, sinds kort mevr. R. Gardehiers uit Blitterewijck en sinds lang dhr. Wijnhoven, eveneens uit Blittere wijck). Het koor beschikt over een eigen koorhuis (De Galmhut). heeft een goed en hard werkend bestuur, heeft vele en goede relaties zowel in als buiten Venray en beschikt over voldoende 'mannenstemmen'. Er is alleen sprake van een dreigend te kort aan jongensstemmen. Op dit moment gaat het nog wel. maar een ruime aanvulling moet toch spoe dig plaatsvinden. Nieuwe leden hebben immers de tijd nodig zich in te werken om daarna de vrijval lende plaatsen in te nemen. In verband met dit laatste heeft het koorbestuur de afgelopen week een belangrijke beslissing geno men. Ondanks het feit, dat het wer ven van nieuwe jongens-gewoon door blyft gaan. zal ook de moge lijkheid worden opgengesteld voor meisjes (tussen de 9 en 14 jaar) om zich te melden. Ook daarvoor kan men terecht op elke vrijdagavond om 18.45 uur in 'De Galmhut' aan de St. Antoniusstraat 3a. Afhankelijk van het aantal jon gens en meisjes dat zich aanmeldt zal worden bezien of opname van meisjes in het huidige koor zal plaatsvinden dan wel, dat er een af zonderlijk meisjeskoor kan worden gevonnd dat dan zowel apart als sa men met het jongenskoor kan op treden. Mocht de uitkomst zo zyn, dat het toekomstige koor uil jon gens en meisjes zal gaan beslaan dan is er sprake van een zodanige verandering ten opzichte van de si tuatie ran nu. dat dan ook de vraag aan de orde mag komen of de huidi ge naam van het koor niet een wij ziging moet ondergaan. Waar het elders in het land heel gebruikelijk is om jongens- en meisjeskoren aan te duiden met 'Stadskoorzou dat dan in Venray wellicht ook kunnen. Stadskoor Venray. Waarom niet? AUTOBEDRIJF HANS KOK VENLO B.V., I VENRAYSEWEG 28. VENLO-BLERICK. TEL.: 077-821818.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11