i 4 m W 9 1 f; GEBRUIKEN HET JAAR ROB OUDE FOTO I 1111 f"*i i Oude foto PEEL EN MAAS H. Mis bij Wilbertskapel in Geysteren Aktie 'Zon in de Schoorsteen' van start Limburgs Jeugd- zaalvoetbalteam in Venray Venrayse biertappers suksesvol PEEL EN MAAS L.V.B. Oostrum Katholieke Vrouwen Vereniging Volksdans vereniging Opanka Gebruiken het jaar rond PEEL EN MAAS Donderdag 8 november - Paginal Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman. Bindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29, tel. 82885 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Zaterdag: H. Leo de Grote. 9.00 Lsm/Harrie Messemaeckers. 19.00 ZONDAGSDIENST; Jrd. Marie Jans- sen-Tlieelen; ouders Arts-Dom- meek; Els Jongman-Vondenhoff; •Piet Keijsers (koll.); jrd. ouders Van Vegchel-Muysers (S); Walter Lichte- veld (koll.); Jan v.d. Broek; Adèle Janssen-Cuppen (koll.-); Jacob Bistervels; Hendrika Janssen- Piellen; Ben Peters (koll.); Toon Jeu ken (buurt). Zondag: 32e Zondag door het jaar. Willibrordzondag. 8 00 Lsm. Mathias Goumans en Maria Hen- drickx. 9.30 Lat. Hgm. Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers; Johan v. Heiningen (koll.); overl. echtp. H. Gerrits-Hermans en overl ouders; jrd. Peter Muijsers; jgt. An toon Pel zen 11.00 H. Mis met volkszang; Jo Coenen-Verheugen (koll.); Paul Burgman; Ben Schim v.d. Loeff; Cle mens Pijls en vrienden v.d. Burg man Jachtclub; jrd. ouders Voesten-Michels. Maandag: H. Josafat. 9.00 Lsm. Hub Maria Camps en echtgen. An na M. v.d. Pas (S). Dinsdag: 9.00 Lsm. Heeroom Pouwels. 19.00 Lsm. overl. ouders Van Kessel-Versleijen en zoon Jan; Johan Janssen en zoon Harrie; Ca- tharlna Lensen. Woensdag: 9.00 Lsm. W. Broers, echtgen. en overl. kinderen. Donderdag: H. .\lbertus de Gro te. 9.00 Lsm. Piet Pouwels, echtgen. en kinderen. 19.00 Lsm. fam. Roex- v.d. Heijden, moeder en kinderen; Hendrik Hermans, Anna Klaas- sens, Herman Gerrits en Elisabeth Hermans. Vrijdag: H. Gertrudis. 9.00 Lsm. An toon Claessens en Hendrika Jen- niskens (S). De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag L/in zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zo: 9.30 Bart Derkx en Wilco Jansen. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Irma Maassen en Monique Volleberg. Lektor: L. Truyen. Zo: 8.00 Maikel en Maurice Brons; 9.30 Hong Bui en Miriam Laurensse; 11.00 Wilbert van Ham en Ramon Klinckenberg. Lektor: C. Hendriks. I Kapel St. Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorganger: G. van Loenen. Lektor: P. Wittenbols. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: G. van Loenen. Lektrice: II. Brouwer. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: 13.30 Liturgiegroep. 16.45 Groepsmeditatie in het Stilte centrum (Pav. G., Ie deur rechts) o.l.v. G. van Loenen. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Donderdag: 16.45 Groepsmedita tie in het Stiltecentrum o.l.v. G. van Loenen. Vrijdag: Geen viering. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Antoinette Else vier en Eva Rojer. 17.00 Gelegen heid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIERING. Overl. fam. Janssen-Krijns; overl. ouders Lenssen-Heiligers (koll.); jrg. Johan na Wismans-Pouwels; overl. ouders Janssen-Franssen; Piet Koenen; lev. en overl. fam.Arts-Brunken; overl. fam. Lucassen-Billion; Theo v.d. Laar. Zondag: Willibrordzondag. 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers- Philipsen. 10.15 Hoogmis gezongen door Crescendo; Mia Klaassen- Swinkels (buurt); harrie Boom; An neke v.d. Berg-Peters Sengers (koll.). 11.45 Harry Clephas; Sraar Bom. René en Sjaak. 18.00 Sraar Maas en overl. fam. Maas en Wilinsen. Maandag: 8.00 Voor de overlede- «en. 19.00 Overl. ouders Raemakers-Pouwels. Dinsdag: 8.00 T.e.v. St. Antonius. 19.00 Wilhelmina v.d. Munckhof- Sangers; Tbon Jeuken. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Doortje Wiertz-v.d. Heuvel. Donderdag: 8.00 Overl. fam. Phi- lipsen. 19.00 Overl. fam. V.d. Berg- Paulussen. Vrijdag: 8.00 Overl. fam. Boveé- Broekmans. 19.00 Gezinsmis Jo hanna Iluberta Lamers en fam.; Luc Rynja. Misdienaars en akolieten: Za: 18.30 Martij n Smelt Zo: 9.00 Johan Pouwels; 10.15 Pascal en Emiel Klisters; 11.45 Leo Pouwels; 18.00 Martin Leenders. Ma en do: 19.00 Frank. Di en vr: 19.00 Saskia. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring t.e.v. Maria tot zekere intentie. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Tb van Rijn en overl. lam.; Johan Flin- senberg en jrg. Gerardus Flinsen- berg en Johanna Peeters; Maria Kersjes-Iioex. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de I'aterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Afsluiting van Willi- brortyaar. 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravond mis voor de 32e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst. Zang door het dameskoor Venrode. Voor overl. ouders Thielen-Hendriks en overl. fam.: Lei Versteegen (koll.); Sjef Janssen (koll.); Jan v. Gerwen (koll.); Sjef Giesberts; zeswd Wiel Jacobs; lev. en overl. leden dameskoor Ven rode; Allerzielen (koll.); Harrie Mommen. Zondag: 32e Zondag door het jaar. 8.30 Voor het geestelijk en tij delijk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Gregoriaans. Voor lam. V. Rossum-Janssen-. Maria Swinkels-Crynen (koll.); Jan Schmitz; lev. en overl. leden katho lieke Bond van Ouderen; voor de ar me zielen van de overl. militairen. 11.30 Overl. ouders Van Panhuij- zen-van Lieshout; Allerzielen (koll.). Maandag: Gedachtenis van de H. Josafat, martelaar. 8.00 Voor de zieken van de parochie; Dina Lin- ders. 19.00 Martinus Delauw; mevr. Coppelmans-Donkers. Dinsdag: 8.00 Sjef Giesberts; ver wanten en vrienden. 19.00 Jan Ver meulen; Thijs en Jeu Arts; Gerard Janssen. Woensdag: 8.00 Om God te dan ken. 19.00 Theo Lenssen en tot bijz. int.; Piet Vermeulen (J); Jan van Gerwen. Donderdag: Gedachtenis van de H. Albertus de Grote, kerkleraar. 8.00 Ouders Van Rooy-Hendriks en zonen. 19.00 Toon Lange (koll.). Vrijdag: Gedachtenis van de H. Gertrudis. 8.00 Ouders Van Rooy- Hendriks en zonen. 19.00 Als eer herstel van het Onbevlekt Hart van Maria. Akolieten en misdienaars: Zo: 8.30 V.d. Oever; 10.00 Pascal en Ur- bain v. Weert. Robert Versteegen. 11.30 H. Fijneman. Di: 19.00 Emiel Ubaghs. Do: 19.00 José Plasencia. Vr: 19.00 Alberto Alvarez. Mededeling: De gespreksgroep aan de pastorie (kapl. B. Clemens) is deze week op woensdagavond 14 nov. om 19.45 uur. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Bair van Dijk; overl. ouders Linskens-ClaessenS; Tiny Linskens-Janssen; Heiman Hoex; Peter Camps; Johan en Theij Camps; Giel Vennekens en Hendri- ca Vennekens-Verschuren. Zondag: 8.30 Uit dankbaarheid. 10.00 Jan Kessels; Giel Vennekens en Heiïdjriea Vennekens- Verschuren (Gem.koor). Maandag: 9.00 Gest. jrd. Piet Camps en Johanna Goossens. Dinsdag: 9.00 Tot zekere intentie. Woensdag: 9.00 Voor de overlede nen van hen die offerden met Aller zielen. Donderdag: 9.00 Voor 'n goede gezondheid. Vrijdag: 9.00 Anneke van Arsen- van Soest. 14.00 Bruidspaar Arts van Cuyck. 15.30 Bruidspaar Peters- Volleberg. Misdienaars: Za: 19.00 Lisette Janssen, Gwenda Nielen, Yvonne van Arsen, Nicole van Osch. Zo.- 8.30 Michiel Janssen, Gys Weideven, Bart Rouwette, Erik Schuurmans; 10.00 Yvonnen Thielen, Callista Smedts, Daphne Reijntjes, Astrid Heiting. Parochie Oirlo Zaterdag: 13.30 H. Mis uit dank baarheid b.g.v. 25-j. huw. echtpaar Keijzers-Michels. 19.00 Gez. IJ. Mis (Dameskoor). Bert v.d. Ven; Antoon Maessen; overl. ouders Runen-Van Dijek en kinderen; overl. fam. Van Kempen-Kuijpers; Grad Rongen (buurt Haalakker). Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren koor) St. Gerardus Classens, Henri- ca Hellegeis en broeder Cletus; overl. fam. Verheijen-v.d. Sterren; Han Linders; overl. fam. (A): Ber nard v.d. Sterren, Henrica Smits en Petronella Litjens. Woensdag: 9.00 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Alt. Dur. Bijstand (S); Pe ter Billekens, Gerard de Pont en Ja- comina Peters; Jan Theuws en Anna Baeten. Vrijdag; Opening Feest v.d. H. Macliutus met octaaf. 9.00 H. Mis Le.v. H. Machutus-, Carolien Phi- lipsen. Parochie Leunen 32e Zondag door het jaar. Willi brordzondag. Zaterdag: 15.00 Doopviering Kim Loonen. 19.00 Lsm. Martien Jile- sen; toon Hendrickx; Michel Loo nen, Elly Loonen en Elly van Berlo; Jo Pypers (buurt); jid. Harrie Reintjes. Zondag: 10.00 Hgm. overl. ouders Martens-Verhees en overl. lam.; Cor- rie van Berlo-Thijssen, Elly van Ber lo en Elly Loonen; mndd Wilhelmina Jenniskens-Martens. 11.15 Harry Heesen; Hendrika Arts; gest. jrd. Martinus Heesen. 14.30 Doopviering Emma Weys. 15.00 Doopviering Kevin Voermans. Maandag: H. Josafat, bisschop en martelaar. 19.00 Lsm. pastoor Jacques Haenen en overl. fam.; maandd. Hendrik Philipsen en Ca- tharina Philipsen-Spreeuwenberg. Dinsdag: 19.00 Lsm. Teng en An na Verheyen; Jo Pijpers (ouderen- ver.); maandd. Wilhelmina Loonen, Antoon en Bernard Loonen, beide echtgen. en Johanna Verheyen- Loon en. Woensdag: overl. fam. Hendrickx-Jenniskens; Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; maandd. overl. fam. Van Rens- Loonen. Donderdag: 19.00 Lsm. uit dank baarheid (v.Vj; Teng Swinkels; Wim Jenneskens (ouderenver.). Vrydag: 19.00 Lsm. Jozef Croy- mans, echtgen. en Martin Croy- mans; maandd. Bertus Vogelsangs. Akolieten: Za: 19.00 marcel Broers en Robby Willems. Zo: Daan Loenen, Eel' Leijssen en Frank Lit jens; 11.15 Erik Litjens en Jos Di- reks. Misdienaars: ma Um vr: 19.00 Tom Bos en Mark de Klein. Lektoren: Za: 19.00 Jan Jennis- kens. Zo: Jan Reintjes. Opbrengst aktie 'Wereldmissie dag van de kinderen': ƒ316,55. Alle kinderen van de basisschool 'De Meent' hartelijk dank voor jullie bijdrage aan deze aktie. Het is echt 'leef mee, deel mee!' Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor overl. oudei's Peeters-Janssen; Jo hanna Camps (koll.). Zondag: 32e Zondag door hel jaar. Willibrords-zondag. 11.30 Hoogmis ggj voor Martinus Janssen en Petronella Doumen; Betjé Ewals- Fleuren; Stefanie Coppus-de Groot (koll.); overl. fam. Janssen-Muysers. Akolieten: Jhon en Martin. Misdie naars v.d. week: Ralph en Rudie. Woensdag: 8.00 H. Mis voor Wim Derikx en overl. fam.leden. Vrydag: Gedachtenis van de H. Gertrudis, maagd. 8.00 II. Mis tot zekere intentie. Rektoraat Veulen 32e Zondag door het jaar. Willibrord-zondag. Zaterdag: 19.00 Hgm. Martinus Janssen. Zondag: 11.00 Hoogmis als jgt. Jacobus Geurts en Wilhelmina Croymans en Peter Antoon Geurts. Maandag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.00 H. Mis ais jgt. voor broeder Servatius en broeder Jozue Nabuurs; uit dankbaarheid. Woensdag: 8.00 H. Mis voor overl. fam. Weys-Houben. Donderdag: 8.00 H. Mis. Vrijdag: 8.00 H. Mis. Akolieten: Zo: Barry Spreeuwen- berg en Twan Hagens. Misdienaars: Y. Emonts, A. Reint jes en S. Smets. Parochie Ysselsteyn 32e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 (Kindek-koor) Mndd. N. Michels-Lamers; M.J. Teunissen-Gerrist; overl. fam. Claessens-Muijsers; overl. fam. Boveé-Cuijpers; ouders Vullings en dochter. Zondag: 9.30 Jrd. H. Philipsen en fam. Philipsen-Custers: Simon Lemmens en echtgen. 11.15 Overl. parochianen. Maandag: 19.00 Tot zeker int. (A); Willem Smeets. Woensdag: 19.00 Ouders Van Soest-Swinkels; Toon Marcellis; ouders Smedts-Dinghs en dochter. Vrijdag: 19.00 Mat. Arts en overl. fam.; jrd. Martinus Hubers, echt gen. en dochter; overl. ouders Van Well-Thoonen en overl. tam. Misdienaars: Za: 19.00 Tj. Jennis- kens en Marl. Potten. Zo: 9.30 K. Jaspers en I. Potten; 11.15 R. Jen- niskens en B. Slangen. Ma: R. en T. Berkers. Wo en vr: N. Jaspers en Sj. Slangen. Opbrengst kollekte Missiezon dag: ƒ1.288,30. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Willem Gellings; jgt. Johanna Cath. Bistervelds en fam. Misd.: Yvonne Tijssen en Mo nique Gommans. Zondag: 10.30 (niet 10.00) Teng Poels; voor een overledenen. Misd.: Ingrid Wismans en Linda Poels. Om 11.30 geen H. Mis. Maandag: Geen H. Mis. Dinsdag: 8.30 Marie Poels- Bouten. Woensdag: 18.40 Rozenhoede. 19.00 Fam. v. Lankveld-Giesbers. Donderdag: 8.30 Harrie Bouten. Vrijdag: 8.30 Jgt. Henricus v. Meyel en Gertrudis Poels. Kerk poetsen: Mevr. Troisfontai- ne en mevr. Arts-Lenssen. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Leo de Grote, paus en kerkleraar. 19.00 Overl. fam. Nellen-Leyssen; overl fam. Vullings- v.d. Broek. Zondag: 32e Zondag door liet jaar. Sluiting van het Willibror- dusjaar. Speciale dag voor roepin gen. 10.00 Arnold Zegers en Maria Fleuren-v. Lipzich. Maandag: H. JosaphaL, bisschop en martelaar. 8.30 Bijz. int. (MJ). Dinsdag: H. Stanislaus Koslka. 8.30 Voor vrede. Woensdag: H. Joseph Pignalelli. 8.30 Int. Jagersvereniging. Donderdag: H. Albertus de Gro te. 8.30 Harry Bouten. Vrijdag: H. Gertrudis. 8.30 Voor de zieken. Misdienaars: Za: Kora en Angela. Zo: Martien en Mieke. Lektoren: Za: Dora Arts-Mennen. Zo: Maria Lenkens-Ennens. V:v „y V V A;./\ v Deze week 'n mooie foto van het kerkelijk zangkoor uit Oirlo rond A 1935. Staande v.l.n.r. zien we: Sjaak Duyf, Karei Hesen, Thei Nelissen, Thei Peters, Antoon Maessen, Grad Nelissen, Willem Michels, Tinus Pe ters. Grad Peeters, Bert Joosten, Piet Verstappen. Zittend v.l.n.r.: Arnold de Ponti, Grad Kemmelings. rustend pastoor Schram, pastoor Gerardü Cobus Ne lissen en Lei Custers. Archieffoto J. v.d. Putten Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Arnold Gerrits; overl. ouders Basti- aans; Pierre Penders. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Ber Zegers en t.z.i. 10.00 Hoog mis voor Antoon Janssen en Theo dora Vermeulen; Truus Pingen-Linders; Jeu van Rijswick; uit dankbaarheid. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef; Martien Hermans. Vrijdag: 9.30 H. Mis t.e.v. het hei lig Hart van Jezus en t.z.i. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 11 november zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds. Mettau uit Deurne voorgaan in de dienst waarin de Maaltyd van de Heer wordt gevierd. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en wordt er kinder- nevendienst gehouden. OECUMENISCHE BASISGROEP Heel de Kerk, heel de wereld A.s. zondag 11 november is er een woorddienst van de oecumenische basisgroep "Heel de kerk, heel de wereld". Thema van deze viering is "Zorg voor de aarde". Plaats: Kapel bejaardencentrum Het Schutters veld, 1 Bergweg, Venray. Aanvang: 11.15-uur. Voor de kiuderen is er een kindèrnevendienst. uw weekblad Zondag 11 november a.s. om tien uur, wordt ter afsluiting van het Willibrord-eeuwfeest een plechtige Hoogmis gecelebreerd met gilde-eer van het Koninklijk Sint Willibror- dus Gilde van Geysteren, rond de Wilbertskapel in de Geysterse bos sen. De feestpredikatie wordt ge houden door deken C. Buschman van Venray. Er zijn bovendien nog enkele herinneringskaarsen te koop k ƒ6,- bij de kapel. Bij draaglyk herfstweer wordt, zoals andere ja ren. de eucharistie in de openlucht gevierd. De Zonnebloem roept mensen op een Sinterklaassurprise te maken voor een zieke, gehandikapte of hulpbehoevende oudere. Dit in het kader ran de aktie 'Zon in de Schoorsteen'. De vereniging wil langdurig zieken, lichamelijk ge- handikapten en hulpbehoevende ouderen, die dreigen te vereenza men, met deze aktie uit hun isole ment halen. Aan zeer velen van hen gaat het Sinterklaasfeest ieder jaar ongemerkt voorbij. Bedoeling van 'Zon in de Schoorsteen' is die mensen te laten merken dat ze er ook bijhoren, dat ze niet vergeten worden. Het hoeven geen dure cadeaus te zijn, want dat is beslist niet de be doeling. Het gaat om aardige, nutti ge attenties, feestelijk verpakt en zo mogelijk met een rijmpje, briefje of tekening. De Zonnebloem hoopt dat ook dit jaar weer veel mensen een Sinter klaaspakje willen maken. Iedereen, ongeacht zijn of haar levensbe schouwing, kan aan de aktie deelnemen. Als u een zieke of gehandikapte wilt verrassen met een pakje vol 'zon en vriendelijkheid' dan kunt u vóór 12 november a.s. kontakt op nemen met de heer J. Steylen, Kol- kweg 3, 5802 BJ Venray, tel. 04780- 81221. Zondag 11 november a.s. speelt het Limburgs jeugdzaal voetbal team (onder de 18) een promotie wedstrijd tegen een team van de Venrayse zaalvoetbalvereniging Rooy'84. De aanvang van deze wed strijd is om 19.00 uur en wel in sporthal 'De Wetteling'. De entree is gratis! Het Limburgs team speelt op het moment meerdere wedstrijden in de verschillende regio's om zodoen de met name bij de jeugd, het zaal voetbal te promoten. Aangezien er in Venray geen verenigingen met een specifieke jeugdafdeling voor het zaalvoetbal zijn, is dit een ideale gelegenheid om je denkbeeldige kunnen te vergelijken met dat van de huidige spelers van het Lim burgs team. Wie weet, speel je zelf over 1 k2 jaar hierin mee! Een perfekt pilsje tappen, goud geel met een mooie witte kraag, om zo in te happen. Hoe dat moet liet ,de Venraynaar John Kemmelings vorige week woensdag zien tijdens yfe dertiende editie van de biertap- wedstrijden van de regio Land van Cuijk en Noord-Limburg. Met 787 punten behaalde hij de eerste prijs, met elf punten voorsprong op num mer twee. Voor zijn broer. Geert Kemmelings. was deze keer de der de prijs weggelegd. Een prima pres tatie van deze beide Venrayse bieitappers. uw weekblad Dinsdag 3 november hebben we weer een spellenavond. Deze avond wordt weer op dezelfde wijze geor ganiseerd als 2 jaar geleden. We ho pen dat dit weer net zo'n sukses wordt als vorige keer. \yè beginnen om 20.00 uur in het gemeen- schapshuis. Op 13 nov. a.s. zal er een avond eorganiseerd worden door een ver tegenwoordigster van de Consu- mentenwinkel, die momenteel in Venray gevestigd is. Er kunnen door de leden ook vragen gesteld worden die betrekking hebben op de consument. Ook zal er ingegaan worden op 't ontstaan van de Con sumentenbond en -winkel. Wij wensen jullie een prettige en leerzame avond. Maandag 12 nov. oefent de de- monstratiegroep van 19.30-20.30 uur in wijkcentrum 't Schöpke, Vel- tum en van 20.45-22.15 uur dansen de rekreanten. Dinsdag 13 nov. volksdansen van 9.45-11.15 uur in wijkcentrum 't Schöpke, Veltum. Donderdag 15 nov. dansen de kin deren van groep 1, 2 en 3 van 15.15-16.00 uur en de kinderen van groep 4 t/m 8 dansen van 16.15-17.15 uur in wijkcentrum 't Stekske, Landweert. Zondag 18 nov. volksdansen voor paren in wykcentrum 't Schöpke, VeRum van 20.30-22.00 uur. Voor inlichtingen en opgave: Ger ry Gielens, tel. 80844. de een wee! 't de ander eert 't wat deert 't dppr Koos Swipfejs De aardappel was naast het brood het meest gebruikte voedingsmiddel en daarom letterlijk van levensbe lang. De planten werden met de riek gerooid en leeggeschud. De aardap pels werden in manden geraapt en op de kar gelost, als ze aan huis in een aardappel kelder moesten. An ders werden ze ingekuild in een la ge, langwerpige kuil, die met stro en zand werd afgedekt tegen win terkou. Ook werd meel gemaakt van ge raspte aardappelen. De kortgerasp- te knollen werden in een ketel gegooid waarna het meel zich na korte tijd op de bodem vastzette. Het meel werd gedroogd en de pulp ging m de varkensketel. ROZENKRANSMAAND OKTOBER. De rozenkrans als gebedssnoer is erg oud. Men begint by het kruis met het bidden van de 12 artikelen van het geloof. Dan volgen 2 Onze Vaders en 3 Weesgegroeten en dan 50 of 150 maal het Weesgegroet af gewisseld met het Onze Vader na el ke 10. Na elk Onze Vader werd een van de geheimen uit het leven van Jezus en Maria genoèmd. Et waren 5 blijde, 5 droevige en 5 glorievolle geheimen, die het hele leven van Je zus en Maria samenvatten. Een van de mooiste afbeeldingen van Maria, omgeven door een rozen krans, is het marianum in de Grote Kerk. De eerste rozenkrans werd meestal aan een kind gegeven by de eerste heilige communie. Bij een hu welijk kreeg de bruid vaak een zil veren exemplaar van haar man. De rozenkrans werd hehalve in ok tober en mei, ook gebeden voor ie mand. die bediend was. Men kwam dan van te voren in de buurt rond-, zeggen, dat er in de kerk rozenkrans was. Vaak werd er door één zelfde persoon voorgebeden, die als het wa re in dienst was van de kerk. Ook kwam het voor, dat het voorbidden gebeurde door de naaste buurvrouw. Op de avond vóór de begrafenis ge beurde dat weer. Als iemand te slecht ter been was om naar de mis te gaan, bad hij de rozenkrans"dan is 't ok wel goed" zei men dan. NOVEMBER. ALLERHEILIGEN -1 NOVEMBER. Allerheiligen is het grote kerkelij ke herfstfeest. De oogst is binnen, de bladeren vallen, de dagen korten. Vroeger een zondag door de week, later is de herdenking van alle hèi- ligen of martelaren verschoven naar de zondag erna, net als de dag erop volgend' ALLERZIELEN - 2 NOVEMBER. De doden werden herdacht. Gedu rende de dagen ervoor worden de graven op het kerkhof verzorgd, zo dat alles er weer keurig uitziet. Er worden weer nieuwe struikjes of witte chrysanten geplant. Vroeger werden er ook nog wel twee bosjes stro in kruisvorm op het graf gelegd. Na het allerzielenlof trok men dan naar het kerkhof, waarbij de graven van alle gestorven familieleden be zocht werden, 's Avonds werden er kaarsen opgestoken. Allerzielen bracht 's morgens in Venray extra vertier, omdat er dan een grote groenten- en koolmarkt werd gehouden. Bovendien begon nu het winter werk weer. Allerheiligen was de eerste dag voor de oveijas en de dik ke gebreide sokken. De schoenen werden in de traan gezet tot Pasen en men liep op klompen. Er kon be gonnen worden met dorsen, vlasbe- werken, spinnen, weven, mandenvlechten, het onderhouden van 't gedoej en 't gerej" (huis. stal len, schuren, gereedschappen, in ventaris, brandhout kappen enz.). HUBERTUS - 3 NOVEMBER. Hubertus, de laatste bisschop van Maastricht, is de schutspatroon van de jagers en de beschermheilige te gen hondsdolheid. Hij werd door de hele streek en in Veltum in het bij zonder, vereerd. Hij was de tweede patroon van de Veltumse Kapel. In de eerste helft van de eeuw was in de kapel de jagersmis. De jagers brachten hun hond en het Huber- tusbrood mee. Na de zegening kreeg de hond een stukje en de rest ging mee naar huis voor het gezin. Een slipjacht met ruiters en een honden- meute worden tegenwoordig op de zondag erna gehouden. Hubertus werd aangeroepen tegen hondsdolheid. In Veltum werden daarom uit voorzorg tot rond 1930 de honden gebrandmerkt met een gloeiend ijzer op hun voorhoofd. Dat was werk voor de koster. Er werd veel gebruik van gemaakt in die tyd, toen hondsdolheid nog zeer ge vreesd was. In het kapelarchief van Veltum wordt zelfs een eeuwenoud recept te- gen hondsdolheid bewaard. De aan hef luidt "Loft godt boven al Resep probatum en den heyligen hubertus Het zal wel zijn overgeschreven, I waarbij de titel "probaat recept" tus sen "godt" en de "heylige" is te rechtgekomen. Het recept besluit met de woorden: "dit is geschreven in Venraay den 26 september 1803 probatum door Petronelle Liefkens De huysvrou van jan Linders om dat het niet onder de voeten getrapt sou worden daerom heb ick dit uytge- schreven omdat het wél 200 yaer in' dit huys van de family gewest is om de borgers te genesen van sulke rae- sende Siekte Omdat dit soort recepten in de apothekerswereld weinig bekend is en om de wens van Petronelle Lin ders in vervulling te laten gaan -wjj vertrappen dit recept niet- volgt nu een weergave van de inhoud van het document, vry vertaald in heden daags Nederlands. "Als de adem van een dolle hond de kleren heeft geraakt, moet men de besmette stukken uitsnijden of de kleren in heet water wassen. De plek waar het besmette dier lag. moet men begraven, ook als het planken zijn, en zijn mest. Als het dolle dier doorgebeten heeft, dan de drank innemen en wel een koe 1 maatje, een volwassene 1 maatje, een paard 1 maatje en een schaap 3/4 maatje. Negen dagen lang moeten 9 Paternosters en het Ave Maria gebeden worden ter ere van de H.Hubertus. Als het dolle dier niet heeft door gebeten, dan zijn de hoeveelheden een mens 1/4 loot, een paard en een koe 3/4, een schaap en een varken 3/8, een big 1/4, 8 hennen 1 loot, 6 ganzen 1 loot en een kind een roe mer of een pint. Een loot drank kost 20 stuiver Kleefs geld, waarvan 5 stuiver voor de armen is. Deze haast vertrouwd ge worden rubriek van Veldeke- Venray, die vanaf januari re gelmatig in Peel en Maas is verschenen, zal binnenkort in boekvorm verschenen. Het boek telt 76 pagina's, is rijkelijk voorzien van vaak unieke foto's en gaat ƒ15,- kosten. Het eerste exemplaar van dit unieke boekwerk over de Venrayse volkscultuur zal rond 20 november aanstaan de uitgereikt worden. Daarna is het verkrijgbaar b(j: Boekhandel v.d. Munck- hof. Grotestraat Venray; Credit Lyonnais Bank, Patersstraat Venray Rabobank, Merseloseweg Venray Bovendien vóór de feestda gen b(j Maja Kateman-van Opbergen. Deumeseweg 37, tel. 83286 en Ad ran ZwoL Try nesstraat 15, Leunen, tel. 85011. Waneer u het boek thuis bezorgd wilt hebben is dat mogelijk. De verzend-/bezorg- lcosten bedragen 5.- extra.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 18