HET JAAR ROND Openingstijden Wereldwinkel PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 1 november - Pagina) £EL Grote Kerk Deken C.J.R. Buschnian, Eindstraat 6. tel. 81275: kapl. H. de Wit O.F.M.. Patersstraat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Zaterdag: H. Hubertus. 9.00 Lsm.ouders Arts-Comelissen. Jenniskens-Jansen en Willy; M. Arts-Comelissen en Jeu Jen nis- kens. 19.00 ZONDAGSDIENST ver zorgd door ons Jeugdkoor; Theodora Flinsenberg-v.d. Boo gaard-, Teng Janssen; Leo Halmans (koll.); Walter Lichteveld (koll.); Adè- le Janssen-Cuppen (neven en nich ten Janssen); Piet Maassen; Jo Linssen (vriendinnen). Zondag: 31e Zondag door het jaar. 8.00 Lsm. voor de parochie. 9.30 Lat. Hgm. ouders Drjessen- Wagemakers; Jo Wennekers- Muysers; Wilhelmus Hubertus Janssen; overl. ouders Kersten-van Ticheloven; echtpaar Tillemans- Duyf; Wilhelmina v.d. Munckhof- Sangers; Annie van Groeningen- Fornier (koll.); levende en overl. le den Kath. Bond voor Ouderen; bur gemeester janssen en zoon Vic. 11.00 H. Mis met volkszang; ouders Cox-Deckers en overl. Cam.; Anna Wynhoven-Peters (koll.); overl. ouders Loonen-Goemans; Bertus Albers (koll.). Maandag: 9.00 Lsm. Iiub. Maria Camps en echtgen. Anna M. v.d. Pas. Dinsdag: Alle heilige verkondi gers van het geloof in onze stre ken. 9.00 Lsm. tot zekere intentie. 19.00 Lsm. Anna Wijnhoven-Peters (buurt); Piet Keijsers (buurt); jrd. Engelbert Oudenhoven. Woensdag: H. Willibrord, bis schop, verkondiger van ons ge loof, patroon van de Nederlandse kerkprovincie. 9.00 Lsm. Gertruda Thijssen-Maters. Donderdag: 9.00 Lsm. oude stichtingen. 19.00 Lsm. voor de we reldvrede; tot zekere intentie. Vrijdag: Kerkwijding van de Ba siliek van Sint Jan van Lateranen. 9.00 Lsm. overl. fam. Greefkens- Possen. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zo: 9.30 Gerard Hop penbrouwers. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Peter Harrewijn, Frank Kap- pel, Ties Koopinans. Lektor: J. Truy- en. Zo: 9.30 Maryke Schuurs, Hayleyann Thvernier, Jeroen Leys- scn, Hans Weyers; 11.00 Tbm Foo ien, Arnoud Welschen, Bart Thomassen, Casper Vloet. Lektor: G. de Groot. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektrice: H. Brouwer. Misd.: Bas Dirkx. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektor: Br. Artemius. Int.: overl. fam. Jetten-Jans. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: 13.30 Liturgiegroep. 16.45 Groepsmeditatie in het Stilte centrum (Pav. G., Ie deur rechts) o.l.v. G. van Loenen. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Donderdag: 16.45 Groepsmedita tie in het Stiltecentrum o.l.v. G. van Loenen. Vrydag: Geen viering. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Celina Rojer en Constant Rojer. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGS VIERING. Leo Creemers (koll.); Ar no Clephas (Pers. WBV); Tliei Peeters (koll.); Wim Beterams; An- toon Boveé; Piet Roffers (koll.); Huub Stevens; jrg. Teng Arts en overl. fam. Zondag: 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen; overl. fam. Kappel-Ewalts. 10.15 Hoogmis ge zongen door Zangers van St. Frans; Kon rad Thyssen en overl. fam. 11.45 Wim v.d. Munclchof en overl. fam.; Gerrit Linders en fam.; Tbon Jeuken (Spring in 't Veld). 18.00 Overl. fam. Ewals; Jan Arts. Maandag: 8.00 Overledenen (of ferbus). 19.00 Overl. fam. Philipsen. Dinsdag: 8.00 T.e.v. St. Antonius. 19.00 Tbon Jeuken. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Overl. fam. Nijsen-Coolen; Ben Aleders (buurt). Donderdag: 8.00 Wilhelmina v.d. Munckliof-Sangers. 19.00 Overl. ouders Huijbers. Vrydag: 8.00 Tot zekere intentie (B). 19.00 Gezinsmis overl. fam. Janssen-Cup; Jac. van Dijck; Lam bert Kerkhoff. Misdienaars en akolieten: Za: 18.30 Johan Pouwels. Zo: 9.00 Pa scal en Emiel Kusters; 10.15 René Jansbeken; 11.45 Martin Leenders; 18.00 Jaap Janssen. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring t.e.v. Maria tot zekere intentie. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Piet Kroon (koll.). Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdag- viering. Geen H. Mis om 8.00 uur. 10.45 Rozenkrans en biechtgelegen heid. 11.15 Gezongen H. Mis. 13.30 Lof en zegen met het Allerheiligste. Deze viering, voor het verkrijgen van priesterroepingen, is voor een ieder toegankelijk. 18.00-18.30 Gele genheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 31e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst Voor Marian Rutten-Camps; Tonie van Bergen-Stiphout; Mia Swinkels- Crijnen (koll.); Wilhelmus Tijmen sen (koll.); overl. ouders Van Cuyck- Gooren (koll.); Sjef Janssen (koll.); Jan v. Gerwen (koll.); Wiel Jacobs (koll.); jrgt Maria Marcellis-v. Til burg en zoon Frans; jrg. Cor Dyk- mans; Marta Goumans-Janssen. Zondag: 31e Zondag door het jaar. 8.30 Voor het geestelijk en tij delijk welzijn van de parochie; Nel lie Sanders-Emans. 10.00 Hoogmis. Gregoriaans: Ber Jonkers (koll.); Jan Sehmitz; tot bijzondere inten tie; jrg. Leo Bruno en dochter Tbe- tie. 11.30 Harie Janssen en overl. fam. Maandag: 8.00 Voor de eenheid van de Christenen. 19.00 Stien Wynhoven-Philipsen; overl. ouders Linssen-Vullinghs-Kerstjens; Joke Coenen-Verheugen. Dinsdag: Feest van alle heilige verkondigers van het geloof in on ze streken. 8.00 Sef Giesberts. 19.00 Overl. ouders Willems-Ewals;. Thys en Jeu Arts; jrgt Theo Linders. Woensdag: Hoogfeest van de H. Willibrord, patroon van de Ned. kerkprovincie.'8.00 Martinus Pont man en Gysbertus van Blokland. 19.00 Voor de eenheid van de Christenen; overl. fam. Nellen- Knijnenburg. Donderdag: 8.00 Voor de verzoe ning. 19.00 Tbon Lange (koll.). Vrijdag: Feest van kerkwijding van de St. Jan van Lateranen. 8.00 Als eerherstel aan het Goddelijk Hart. 19.00 .Jacob Strijboseh en overl. fam.; jgt. Coen Wiechert. Akolieten en misdienaars: Zo: 8.30 V.d. Oever; 10.00 Pascal en Ur- bain v. Weert, Robert Versteegen. 11.30 H. Fyneman. Di: 19.00 Emiel Ubaghs. Do: 19.00 José Plasencia. Vr: 19.00 Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Pierre Jacobs; overl. ouders Janssen-Peeters; Her man Reijnders; overl. ouders Manders-Emons; overl. ouders Van Soest-van Vechel; Giel Vennekens en Hendrikca Vennekens- Verschuren. Zondag: 8.30 Jan v.d. Berg. 10.00 Harry Valckx en overl. fam.; Harry Thuijls; Ans v.d. San den-Basten; jrd. Piet Rutten; Wim Pluk; Mina Derkx; overl. ouders maas- Martwns; overl. ouders Pelzer- Janssen; overl. fam. Litjens en echt- gen. (Koor 'Harmony'). Maandag: 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Anneke van Arsen- van Soest. Woensdag: 9.00 Bair van Dyk. Donderdag: 9.00 Overl. fam. Camps-Verhoeven. Vrijdag: 9.00 Tot zeker intentie. Misdienaars: Za: 19.00 Ludo van Mil, Robert Janssen, Tom Vaessen, Rob Jeucken. Zo.- 8.30 Irene Camps, Saskia Litjens, Astrid Heitling, Bi- anca Camps; 10.00 Gwenda Nielen, Martine Bonants, Stephanie Jans sen, Lisette Janssen. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). Hendrika Steeghs- Versteegen-, Maria Cox-Wolters; An toon Maessen; Carolien Philipsen; overl. fam. (II). overl. ouders Baten van Arsén en dochter Truus; overl. fam. Janssen-Jennislcens. Zondag: 11.00 Hoogmis. St. Ge- rardus Houwen en Wilhelmina Pe ters; Mathieu van Rijswijck; t.e.v. O.L. Vrouw van Lourdes (S); overl. fam. Pouwels-Egelmeers; Carolien Philipsen; overl. fam. (A). Woensdag: 9.00 H. Mis te.v. H. Gerardus (S); Piet Martens en overl. ouders Martens-Philipsen. Vrijdag: 14.00 PI. Huw.mis bruidspaar Fleurkens-Versleijen. Parochie Leunen 31e Zondag door het jaar. Eerste zondag van de maand: bijzondere kollelcte voor onze eigen kerk. Zaterdag: 19.00 Lsm. Theo Brok; Johannes Loenen en Leida Loenen- Poels; weekd. Wim Jennekens (6). Zondag: 10.00 Hgm. Anna Martens-Clephas (buurt); maandd. Marie Keijsers-Hendrix. 11.15 Maandd. Ilennan van Leipsig. 14.30 Doopviering Suzanne v.d. Putten. Maandag: 19.00 Lsm. Maria Loonen-Scheffers; pastoor Jacques Ilaenen en overl. fam. Dinsdag: Alle heilige verkondi gers van het geloof in onze stre ken. 19.00 Lsm. Bert Jenniskens en echtgen.; Tliei Heidens. Woensdag: H. Willibrord, bis schop, verkondiger van ons ge loof, patroon van de Nederlandse Kerkprovincie. 19.00 Lsm. fam. Verkoeijen-Janssen en Frans Ver; koeyen; Harrie Versteegen. Donderdag: 19.00 Mnd. Anna Philipsen-Lenssen en overl. fam.; Grada Heldens-Direks. Vrydag: Kerkwijding van de Ba siliek van Sint Jan van Lateranen. 13.30 Huw.mis Ger v.d. Lisdonk en Hilde Reintjes. 19.00 Lsm. Jos van Hout-, Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; gest jrd. Peter Johan nes van Rens en Gertruda van Rens-Litjens. Akolieten: za: 19.00 Stijn van Glabbeek en Bobby Leijendekkers. zo: 10.00 Fred Litjens, Paul de Klein en Frank de Klein; 11.15 Marcel Broers en Robby Willems. Misdienaars: ma-di-wo: 19.00 Tom Bos en Mark de Klein; do-vr: 19.00 Tom Backus en Jolanda Achten. Lektoren: Za: 19.00 Goen Reint jes. Zo: Lies van Bavel. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Sef Michels en overl. ouders Michels-v. Dijck; Johanna Camps (koll.). Zondag: 31e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis ggj. Hubertus Janssen en Huberta Janssen- Geüings; uit dankbaarheid by een gelegenheid van een veijaardag; lev. en overl. fam. Camps-v.d. Pas; Stefa- nie Coppus-de Groot (koll.). Akolie ten: Jos Maas. Misdienaars v.d. week: Maartje en Har. Woensdag: H. Willibrord, bis schop, verkondiger van ons ge loof, patroon van de Nederlandse kerkprovincie. 8.00 H. Mis voor overl. ouders Janssen-Doumen. Vrijdag: Kerkwijding van de Ba- silie van St. Jan van Lateranen. 8.00 H. Mis voor de overledenen. Rektoraat Veulen 31e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. jgt. Jan Fleurkens en Wilhelmina Aarts; Jan v.d. Aker; priesterroepingen. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Piet Verhoeven. Maandag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.00 H. Mis overl. fam. Jacobs-Janssen. Woensdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid (R). Donderdag: 8.00 H. Mis. Vrijdag: 8.00 H. Mis. Akolieten: Zo: André Reintjes en Martin Hagens. Misdienaars: René Reintjes en Paul Litjens. Parochie Ysselsteyn 31e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 (Samenzang) Mndd. H. v. Vegchel-Muijsers en zoon Jan; Louis Custers; C. Jennekens-Poels; ouders Smits- Weijs én overl. fam.; Fr. Horrevoets en echtgen. Zondag: 9.30 ('Asperges me') P. Cox-de Lauw; overl. fam. Peters- Michels. 11.15 Jrd. mevr. Wismans- Droessen; F. Böuwmeister eh overl. fam. Bouwmeister-v. Zuijlen. Maandag: 19.00 Overl. fam. Mulder-Maessen; J. Buise; Ant. Ver- heijen en overl. fam. Woensdag: 14.00 T.i.v. 40-j. echtp. Claessens-Muysers. 19.00 Geen iienst! Vrijdag: 19.00 Overl. paro chianen. Misdienaars: Za: 19.00 B. en S. Slangen. Zo: 9.30 N. Jaspers en C. Smits; li.15 A. Philipsen en E. Jen niskens. Ma: T. v. Asten en K. Jaspers. Wo: 14.00 I. Potten en S. Slangen. Vr: I. Slangen en B. Pouwels. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Peter Mathijs Gie- len en overl. kinderen. Misd.: Roel Creemers en Paul Arts. Zondag: 10.00 Jgt. Jan Janssen. Misd.: Bas Wilms en Roel Wismans. 11.30 Overl. priesters hier werk zaam geweest. Misd.: Selma Derkx en Anja v. Dyck. 15.00 Allerzielen- lof, aansluitend processie. Misd. Willem Loonen, Robbert Windsant, Karin Duykers en Ellen Boels. Maandag: 830 Gerard v. Luy- telaar. Dinsdag: 8.30 Voor overled. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Overl. fam. Van Rijswijck- Verhoeven. Misd.: Kim Thielens en Anke Broeren. Donderdag: 8.30 Jgt Frans Michels. Vrijdag: 8.30 Jgt Petronella v.d. Hogenhof. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Martinus de Porres. 19.00 Jan Peeters en uit dankbaar heid; fam. Van Hoof-Fleuren. Zondag: 31e Zondag door het jaar. 10.00 Henk Nabuurs. Maandag: 8.30 Bijz. intentie (MJ). Dinsdag: Alle heilige verkondi gers van het geloof in onze stre ken. 8.30 Voor roepingen tot priester en religieus leven. Woensdag: H. Willibrordus, pa troon van de Ned. kerkprovincie. 8.30 Voor de kerk in Nederland. Donderdag: Alle heilige bis schoppen van Utrecht 8.30 Tbt int. van jagersvereniging. Vrijdag: Kerkwijding van kerk St Jan in Lateranen (Rome). 8.30 Tot int van J. v.d. Heuvel-Peters. Misdienaars: Za: Patricia en Ma- riska. Zo: Antoon en Maaike. Lektoren: Za-. Josien Claessens. Zo: Jan Classen. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema Kunt u vreugde vin den in het dienen van God? in de Koninkrijkszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Novembermaand slachtmaand, maar de werkelijke slachttijd was van november tot maart en voor veel mensen die zelf 'n varken vet mestte was de gunstigste slachttyd korte tyd voor Kerstmis. Wat de voedselvoorziening betrof waren de meeste mensen vroeger vanwege de kosten aangewezen of zelfverzorging. Groenten, aardappe len, fruit, e.d. kwamen uit eigen tuin, het dagelijkse brood werd zelf gebakken in de by de boerderij staande bakhuisjes, of men maakte thuis zelf het deeg en bracht dit naar de bakker waar dit dan in de oven werd geschoven. Voor wat 't vlees betreft, men kocht in het voorjaar bij de boer of op de markt 'n big, nam die mee naar huis en 't vet mesten kon be ginnen. Enkele weken voordat het slachten zou plaatsvinden werd er extra roggemeel gevoerd wat resul teerde in een dikkere speklaag. Het gemiddelde gewicht van het te slachten varken was 125 k 135 kg terwijl 'n gewicht van 200 kg niet tot de zeldzaamheden behoorden. Op deze foto, gemaakt in Oirlo in 1935 zien we Hannes Wolters uit Oirlo bezig met het open snijden van het op de ladder hangende varken. Voor- Hannes waren de slachtmaanden drukke maanden. Behalve voor het slachten van var kens, vonden veel mensen die om welke reden dan ook brandwonden hadden opgelopen de weg naar Hannes voor het afbidden van de P*jn. Het opengesneden varken is van in die tijd in Oirlo welbekende spoorwegwachter Karei Gommans. Karei was dagelijks te vinden in zyn spoorwachthuisje aan de kerk hoek en veel Oelderse mensen wip ten regelmatig by Karei binnen voor 't maken van een praatje. Links op het varken zien we de pezerik hangen, die moest bewaanj blijven en werd gebruikt voor het smeren van de hand- of spanzaag Rechts op de foto zien we Henk Gommans, zoontje van Karei Gom mans. Henk is vol belangstelling voor de verrichtingen van de dorpsslachter, maar zyn grootste belangstelling gaat uit naar de pij blaas die direkt vrijkomt én na het schoonmaken wordt opgeblazen en dienst zal doen als voetbal. Archieffoto J. v.d. Putten Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Pierre Penders en kinderen-, Mient- je Mapset en voor overl. ouders en fam.; overl. ouders Bastiaans- Huygen en zoon Victor. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Peter v.d. Ven en t.z.i. 10.00 Hoogmis voor René Buijzen; Dora Versteegen-van Kempen; ouders en fiam. Goumans-Pouwels; ouders en fam. Philipsen-van Dyck; ouders Janssen-Versteegen en voor het welslagen van examen. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef en voor Arnoldus Reyders. Vrydag: 9.30 H. Mis voor alle overledenen. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 4 nov. zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds. H.J.C. van Es voorgaan in de dienst. Aan vangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en wordt er kinderneven dienst gehouden. Na afloop is er koffiedrinken! Brand in mengvoeder- bedrijf Veulen Vrijdagmorgen omstreeks 09.15 uur liep, waarschijnlijk door een technische storing, in het bijge bouw van het' mengvoederbedryf Nysen-Granico te Veulen een droog- in richting van een mengvoederma chine warm. Hierdoor raakte het voer in de machine in brand. Perso neelsleden probeerden met brand blussers de brand te blussen, maar door de hevige rookontwikkelingen moesten zijn het blussen staken. De brandweermannen dié met persluchtmaskers de vuurhaard besteden kregen te maken met pech omdat- op dat moment de wa terleiding was afgesloten voor repa ratie. Maar de pompen van de brandweer konden direkt worden ingezet. Then men over water be schikte was de brand binnen het uur geblust. De water-, rook- en roetschade bedraagt meer dan ƒ50.000,-. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Vuilniszakken met bloed Er werd aangifte gedaan dat aan de Buitenweg een vuilniszak aan de weg stond waar bloed uit kwam. De politie stelde hierop een onderzoek in. Het bleek dat het bloed afkom stig was van resten van vier geslachte konijnen. Het door de politie ingestelde on derzoek bracht wèl de oplossing van de herkomst van de konijnen aan het licht. Die bleken in Leunen gestolen te zijn. Wie.de vuilniszak ken aan de Buitenwejg gedeponeerd heeft is nog niet duidelijk. Politie vraagt getuigen De politie wil graag in kontakt ko men met getuigen van een botsing die afgelopen woensdag rond 15.00 uur heeft plaatsgevonden tussen twee fietsers. Op de Boterbloem fietste een mei- je met achterop eveneens een meis je. Een nog onbekende fietser haalde de meisjes in maar draaide plotseling om en botste tegen de meisjes op. Die kwamen, evenals de onbekende fietser, ten val. De man stond op en keek of hij geen schade had opgelopen en reed weg zonder dat zijn identiteit kon worden vast gesteld. Een van de meisjes liep by de val verschillende kneuzingen op. Zij moest daarvoor door een dokter worden behandeld. Ook was er schade aan de fiets. Om duide lijkheid te verkrijgen zou de politie graag kontakt hebben met die on bekend gebleven fietser of met ge tuigen waardoor het mogelijk zou kunnen zijn achter de identiteit van de fietser te koppen. Onzedelijk betasten Vrijdagavond omstreeks 19.30 uur werd de hulp van de politie in geroepen door de chauffeur van een lijndienst van de Zuidooster. Hij had problemen met enkele buspassagiers, naar later bleek drie' asielzoekers van het AZC in Blitters- wyck. Die zouden vier meisjes die in de bus zaten, onzedelijk aan hét betasten zijn. De politie kon de bus op de rondweg Brukske stoppen en de drie asielzoekers aanhouden. Tydens het onderzoek bleek dat twee van de mannen zich inder daad hadden schuldig gemaakt aan onzedelijk bestasten. Het viertal heeft daarvan aangifte gedaan. De twee mannen zyn vrijdag avond ingesloten en na verhoor en voorgeleiding aan de hulpofficier, in de loop van zaterdag naar het AZC in Blitterswijck gezonden. Drank in bestuurders Het was een heel ingewikkelde zaak die de politie op papier zal moeten zetten. Vrijdagavond reed een personenauto, na geparkeerd te hebben op de parkeerplaats óp het Henseniusplein voor café Hulsman, weg. De bestuurder lette friet vol doende op en zijn auto botste tegen een geparkeerde personenauto. Die was van een in Duitsland verbly- vende man van Poolse nationaliteit. De bestuurder die de botsing ver oorzaakte, bleek een 32-jarige man, verblijvend in het AZC in Blitters- wyck, van Russische nationaliteit. Na de botsing werd van bestuur dersplaats verwisseld en ging een 40-jarige in het AZC verblijvende man van Poolse nationaliteit achter het stuur zitten. Het wegrijden werd door omstanders onmogelijk gemaakt. De politie nam zowel de bestuurder als de inzittende mee naar het politiebureau, waar het tweetal de bekende proeven moest ondergaan. Beiden verkeerden on der invloed. Ze kregen hiervoor proces-verbaal aangezegd èn voor het feit dat ze wilden wegrijden zonder dat hun identiteit kon wor den vastgesteld. Inbraken Het is mogelijk dezelfde dader ge weest, die door forcering toegang heeft verkregen tot de schietbaan van de Handboogschutterij 'Ons Genoegen' te Ysselsteyn. Er is ken nelijk naar geld gezocht want een klein geldbedrag werd ontvreemd. Verder was toegang verkregen tot het gemeenschapshuis 'De Smele- hof. Hier werden rookartikelen ontvreemd. Verder was er met geweld toegang verkregen tot het voormalig Uit gaanscentrum Forest. Daar werden de gokautomaten opengebroken en het daarin aanwezige geld ont vreemd. Een kassa van de friture werd opgebroken en het daarin aanwezige kleingeld meegenomen. Ook was de slijterij bezocht maar daar werd niets ontvreemd. Verder werden er twee rekjes met CD's ont vreemd. Veel schade was toege bracht omdat voor de forcering gebruik was gemaakt van een koevoet Deze week heeft de Wereldwinkel haar openingstijden definitief vast gesteld. Zoals bekend is heeft de Wereldwinkel een tydelyk onder komen gevonden in het Ijshuisje langs Vishandel Thielen in de Gro testraat. De winkel is al enkele we ken geopend maar pas nu heeft men, omdat het vrijwilligerswerk is, definitieve openingstijden kun nen samenstellen. De Wereldwin kel zal 's maandags en 's woensdag geopend zyn van 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdag is de winkel open van 14.00 tot 21.00 uur terwijl op zater dag de deuren van 10.00 tot 16.00 uur open zullen zijn. Hulst weer in trek Ieder jaar komen rond deze tyd, bij de politie meldingen binnen dat gestroopt wordt naar de bekende hulsttakken (met de rode bessen). Bij een woning aan de Kempweg vervoegden zich twee personen die aan de kinderen de ouders wa ren niet thuis - vroegen om de in de tuin staande skimmia (hulst- plant) te mogen snoeien. De ouders zouden dat wel goed vinden. De ouders vonden dat dus niet goed. Bij het zien van de gehavende plant deed men aangifte bij de politie. Ook kwam er een melding bin nen dat in de Kloosterstraat te Oostrum mensen hadden gevraagd te mogen snoeien. Hier vertrouwde men het niet en men belde de poli tie. Tben die kwam waren de snoei ers verdwenen. De takken worden gebruikt voor het maken van kerststulyes. De po litie verzoekt de mensen, niet in te gaan op dit soort praktijken, maar de politie te bellen. Goede vangst De politie van Deume hield eeq 27-jarige inwoner van Aerle-RixU aan in verband met een inbraak in een woning in Deume. Tydens hel onderzoek kwam vast te staan dat hy die inbraak had gepleegd in zeischap van een 19-jarige inwoner van Budel. Ook die kon worden aangehouden. Het tweetal legde een volledige bekentenis af. Zy beken' den ook in Venray een inbraak in een woning te hebben gepleegd en daar voor een flink bedrag aan en sieraden hadden ontvreemd, Ook hadden ze in Venray verschil lende inbraken en diefstallen in ga rageboxen gepleegd. Fiets ontvreemd Uit een afgesloten kelderbox on der de flat aan de Veltumse Kleffen werd ten nadele van een 21-jarige inwoner een herenfiets ontvreemd. Toegang tot de box was verkregen door met geweld de toegangsdeur te forceren. coetfl lillll de ander eert 't wat deert 't door Koos Swinke's I Ook binnenshuis werd de oogst verwerkt met het maken van "ton- nenmoes". Witte kool werd ingezou ten om zuurkool te maken. Blauwe keulse potten en bruine tonnen van steengoed werden volgepakt met gesneden witte kool, zout, peperkor rels en jeneverbessen. Alles werd aangedrukt om het sap uit de dry ven. Het geheel werd afgedekt met een rond plankje op een natte lin nen doek. Daarna het werd met een zware steen afgesloten. Snijbonen gingen dezelfde weg. Witte en brui ne bonen, appels, peren en pmimen moesten worden gedroogd. Sinds de komst van de weckfles sen rond 1910 werd het fyne fruit ingemaakt of op suiker gezet. Er moest jam worden gekookt en stroop gemaakt in de "kruutpérs". Naast het gewone huishoudelijke werk kwam de verzorging van koei en, varkens en kippen vanzelfspre kend ook nog op de schouders van de huisvrouw. De oogstverwekring zorgde voor het eten in de winter, maar dat eten was nu dubbel zo hard nodig: ."Meense die hórd waerke, motte ok goed aete". De boekweitkoek was een voor beeld. Deze voeding werd vaak met de "koffietaöt" koffiekan) mee naar het veld genomen, als het te veel tyd zou kosten om thuis te gaan eten. Andere panhekoeksoorten wa ren de gewone van tarwebloem, de spekkoek, de eierkoek, de appel- koek, de kersenkoek en de kren tenkoek. Veel boerenmensen aten rond 7 uur 's morgens brood met koffie. Dan hadden ze in de zomer er al een paar uur opzitten. Om 10 uur weer, of inplaats daarvan gekookte aardap pelen met speksaus en bottermelk kamemelksepap),rond de middag soep, aardappelen met saus en spek en af en toe groente. Rond 4 uur weer brood met koffie en tegen de avond nog eens opgewarmd eten en kamemelksepap. Er kwamen geen borden bij te pas. Het eten werd in kommen midden op de tafel gezet en iedereen ging er omheen zitten. Men prikte de aardappels uit de kom of lepelde de pap naar binnen. Dit gebeurde hier en daar nog na de tweede wereloorlog. Rundvlees kwam er alleen met de kermis op tafel. De vrijdag werd als vleesloze dag dikwyls gebruikt voor pannekoek, vis- of eiergerechten. Op zondag kwamen er -als het er aan zat- vlees en groenten op tafel. In de winter (meer dan in dé zomer) kwam er stamppot van kool, wortelen ol raapstelen op tafel, maar alleen door de week. Rijstepap was voor feeste lijke gelegenheden gereserveerd :de kermis, Pasen enz. Veel mensen moesten het met een stuk minder doen. Als men "broeëd" zei, bedoelde men altijd roggebrood. Dit waren grote zware broden, die door de bak kers gemaakt werden en voor hel paard bestemd waren. Een witte brood was een "weg", een plat wit tebrood heette "plats". Krentenbrood was "pruumkesweg" en bruinbrood was "bruune v Licht-bruin brood was "griezeweg" en kandijbrood was "kleuntjesweg". De grote boerderijen hadden bakhuisje, zoals er bijv. bij Martiene plaats in Weverslo nog een staat. An dere hadden een kleinere uitgave in de keuken tegen de schouw aange- bouw.d.In de grote lemen oven werd een takkenbossenvuur gestookt. De hete as werd er uit geveegd en hel dikke ovenlichaam had dan genoeg warmte opgenomen om het brood gaar te krijgen. De broden waren groter dan tegenwoordig en bleven ongesneden lang genoeg vers oin met één keer in de week bakken uil te kunnen komen. Vaak mocht dl hele buurt van het bakhuisje ge bruik maken. Er was plaats genoeg De oven kon daarna ook gebruikt worden om vlas, fruit of zaaigoed tt drogen. Over de -broden werd, vóór hel aansnijden, met het mes kruisteken gemaakt. De vrouw hield het brood daarna tegen zich aange drukt, waarby ze staande om en om dakpansgewijs halve sneden van hd brood haalde. Die waren dan meestd niet kleinér dan ons huidige sneetje OKTOBER. Oktober is een maand zonder be langrijke heiligen voor deze streek Dat zullen de meeste mensen niet erg gevonden hebben, druk als het hadden met het werk op het veld. In oktober moesten de aardap pelen en de voederbieten uit de grond en dat betekende zwaar lang werken. De jeugd kreeg eer herfstweek vry, de "erpelvakantie" uw weekblad

Peel en Maas | 1990 | | pagina 18